Watching Sandra Zaniewska Grow - Page 15 - TennisForum.com
TennisForum.com   Wagerline.com MensTennisForums.com TennisUniverse.com
TennisForum.com is the premier Women's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!
Reply

Old Jan 9th, 2014, 11:24 AM   #211
country flag TeamUla
Senior Member

TeamUla's Avatar

TeamUla has a reputation beyond repute TeamUla has a reputation beyond repute TeamUla has a reputation beyond repute TeamUla has a reputation beyond repute TeamUla has a reputation beyond repute TeamUla has a reputation beyond repute TeamUla has a reputation beyond repute TeamUla has a reputation beyond repute TeamUla has a reputation beyond repute TeamUla has a reputation beyond repute TeamUla has a reputation beyond repute
Re: Watching Sandra Zaniewska Grow

She just wrote on her facebook she's gonna suspend her career indefinitely due to spine disorder [guess it's another Golovin like case]
TeamUla is offline View My Blog!   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old Jan 9th, 2014, 11:25 AM   #212
country flag Landon92
Senior Member

Landon92 is a splendid one to behold Landon92 is a splendid one to behold Landon92 is a splendid one to behold Landon92 is a splendid one to behold Landon92 is a splendid one to behold Landon92 is a splendid one to behold Landon92 is a splendid one to behold Landon92 is a splendid one to behold Landon92 is a splendid one to behold Landon92 is a splendid one to behold Landon92 is a splendid one to behold

Quote:
Originally Posted by "Sandra Zaniewska official
Witajcie w Nowym Roku! Mam nadzieje ze rozpoczal sie on dla Was pomyslnie. Chcialabym sie z Wami podzielic wiadomosciami na temat mojego zdrowia i prawdopodobnie najbardziej bolesna decyzja jaka w zyciu podjelam. Na poczatku tego tygodnia mialam rezonans dolnej czesci plecow, czyli tej, ktora mi dokucza juz od dluzszego czasu. Niestety wyniki nie byly obiecujace. W skrocie wyszlo na to ze mam wypadniety dysk oraz spondylolize z kilkoma innymi, 'mniejszymi' dolegliwosciami. W zwiazku z tym musze narazie wstrzymac moja kariere tenisowa na czas nieokreslony. Wstrzymac, poniewaz nie jestem gotowa by ja zakonczyc. W najblizszych dniach/tygodniach/miesiacach bede obserwowac moje cialo i jak regauje na aktywnosc fizyczna, obecnie nie jestem w stanie zagrac treningu bez bolu. Mam nadzieje ze kolejne posty do Was beda bardziej optymistyczne i ze uda mi sie kontynuowac realizacje moich marzen. Pozdrawiam

Hello in New Year! I hope it has started well for you. In this post I would like to update you on my health condition and probably the hardest decision I have ever made in my life. Beginning of this week I had a MRI scan for my lower back, the part of the back that is bothering me for quite some time now. Unfortunately, the results weren't promising. It turns out I have a complete herniation and spondylosis, along with some other 'minor' injuries. Because of that, I am forced to put my career on hold for now. I am putting it on hold, because I am not ready to quit just yet. In the next days/weeks/months I will be observing how my body reacts on physical activity, currently I am not able to practice without pain. I hope my future posts to You will be more optimistic and that I will get a chance to fight for my dreams once again. Best regards, Sandra.
Landon92 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 9th, 2014, 12:05 PM   #213
country flag Adrian.
Let's have a kiki!

Adrian.'s Avatar

Adrian. has a reputation beyond repute Adrian. has a reputation beyond repute Adrian. has a reputation beyond repute Adrian. has a reputation beyond repute Adrian. has a reputation beyond repute Adrian. has a reputation beyond repute Adrian. has a reputation beyond repute Adrian. has a reputation beyond repute Adrian. has a reputation beyond repute Adrian. has a reputation beyond repute Adrian. has a reputation beyond repute

she should take a surgery and come back next season

Adrian. is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 9th, 2014, 12:28 PM   #214
country flag Jerem
-LIFETIME MEMBER-

Jerem's Avatar

Jerem has a brilliant future Jerem has a brilliant future Jerem has a brilliant future Jerem has a brilliant future Jerem has a brilliant future Jerem has a brilliant future Jerem has a brilliant future Jerem has a brilliant future Jerem has a brilliant future Jerem has a brilliant future Jerem has a brilliant future

Sandra :'( I truly hope she will be able to overcome those physical issues...

Le forum francophone d'actualité tennistique,
mais pas que !
lespacetennis.forumactif.org
Jerem is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 9th, 2014, 01:17 PM   #215
country flag *O.R*
Senior Member

*O.R*'s Avatar

*O.R* has a reputation beyond repute *O.R* has a reputation beyond repute *O.R* has a reputation beyond repute *O.R* has a reputation beyond repute *O.R* has a reputation beyond repute *O.R* has a reputation beyond repute *O.R* has a reputation beyond repute *O.R* has a reputation beyond repute *O.R* has a reputation beyond repute *O.R* has a reputation beyond repute *O.R* has a reputation beyond repute

Omg, that is such awful news...she was doing so well in 2012. Poor Sandra.

Petrova _ Stosur _ Kuznetsova _ Kanepi _ Rybarikova _ Makarova _ Hradecka _ K.Bondarenko _ Sharapova _ Vesnina _ Hantuchova _ Flipkens _ Jankovic _ Govortsova _ Krajicek _ Martic _ Lucic _ Cetkovska _ Rezai _ Peer _ Begu _ Dulgheru _ Arvidsson _ Larsson _ Hercog _ Mattek-Sands _ Scheepers _ Pliskovas _ Peng _ Minella _ Puchkova _ Voegele
*O.R* is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 27th, 2014, 03:25 PM   #216
country flag kruger87
Senior Member

kruger87's Avatar

kruger87 is just really nice kruger87 is just really nice kruger87 is just really nice kruger87 is just really nice kruger87 is just really nice kruger87 is just really nice kruger87 is just really nice kruger87 is just really nice kruger87 is just really nice kruger87 is just really nice kruger87 is just really nice

Good news on facebook:

Mam nowe wiadomosci.. dobre! Zaciagnelam opinii jeszcze jednego lekarza, z holenderskiej federacji tenisowej. Skany moich plecow zostaly potem wyslane do jeszcze jednego radiologa, ktory ma duze doswiadczenie ze sportowcami, a w szczegolnosci z tenisistami. Wedlug jego opisu, 'jedynymi' moimi dolegliwosciami sa: jeden wypadniety dysk i jeden wysuwajacy sie dysk. Spondylolizy (na szczescie) nie ma. Z tymi informacjami jestem gotowa by rozp oczac rehabilitacje, ktora wstepnie ma potrwac 4-6 tygodni, jednak moze to byc krocej lub dluzej, ciezko powiedziec. Bedziemy ewaluowac moj postep co kilka dni i zobaczymy gdzie nas on zaprowadzi. Chcialabym Wam podziekowac za wszystkie dobre wiadomosci i komentarze, niezmiernie mi milo wiedziec ze jest Was tam tak wielu i ze zyczycie mi jak najlepiej. Ja, z calego serca, zycze Wam tego samego!
kruger87 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 18th, 2014, 06:15 PM   #217
country flag Jerem
-LIFETIME MEMBER-

Jerem's Avatar

Jerem has a brilliant future Jerem has a brilliant future Jerem has a brilliant future Jerem has a brilliant future Jerem has a brilliant future Jerem has a brilliant future Jerem has a brilliant future Jerem has a brilliant future Jerem has a brilliant future Jerem has a brilliant future Jerem has a brilliant future

Good news again

Quote:
Originally Posted by Sandra Zaniewska
Dobry wieczor (od razu na wstepie przepraszam za brak polskich znakow)! Chcialabym sie podzielic z Wami dobrymi wiadomosciami. Wczoraj mialam ostatnia (miejmy nadzieje) wizyte u mojego lekarza i wszystko idzie w dobrym kierunku. Ostatnie dwa tygodnie spedzilam na mocniejszym przygotowaniu fizycznym i stopniowo zwiekszalam ilosc czasu na korcie. Na dzien dzisiejszy nie jest jeszcze idealnie ale juz nie moge sie doczekac pierwszych meczy turniejowych. Jezeli sie dostane, to bede grac eliminacje 50ki we Francji w ten weekend (obecnie jestem 8 oczekujaca). Nastepnie zagram dwie 10ki w Egipcie, od 31 marca do 14 kwietnia, zeby zobaczyc jak moje plecy reaguja gdy bede grac wieksza ilosc meczy dzien po dniu. Chcialabym podziekowac wszystkim, ktorzy byli ze mna podczas tych trudnych miesecy i wszystkim tym ktorzy ciagle we mnie wierza, a w szczegolnosci moim rodzicom, Agisko Polska, Voxel S.A., InTime tennis i oczywiscie Wam!

Good evening! I'd like to share some good news with you tonight. Yesterday I saw my doctor for the (hopefully) last time and everything seems to be going well. Last two weeks have been physically tough for me, as I have been working on my fitness level a lot and I was gradually increasing the amount of time spent on court. As of today, it is not perfect yet but I can't wait to get some tournament rhythm again. If I get it, I will play qualifying of the ITF 50k in France this weekend (for now, I am 8 alternate). After that, I will play two 10k's in Egypt, 31 March-14 April, to see how my back reacts on playing couple of matches in a row. I would like to thank everyone that has been with me during those tough months and all of those that still believe in me, my parents, Agisko, Intime Tennisschool and You!
Quote:
Q: Sandro, w takim razie nie pojawisz się w Katowicach?
Sandra Zaniewska: Niestety nie w tym roku, ale obiecuje ze zrobie wszystko zeby pojawic sie tam w 2015!

mais pas que !
Old Mar 18th, 2014, 09:13 PM   #218
country flag Landon92
Senior Member

Landon92 is a splendid one to behold Landon92 is a splendid one to behold Landon92 is a splendid one to behold Landon92 is a splendid one to behold Landon92 is a splendid one to behold Landon92 is a splendid one to behold Landon92 is a splendid one to behold Landon92 is a splendid one to behold Landon92 is a splendid one to behold Landon92 is a splendid one to behold Landon92 is a splendid one to behold

Czuje sie zaszczycony, ze zacytowano moje pytanie z facebooka
Old Mar 18th, 2014, 10:03 PM   #219
country flag rafal15ok
Senior Member

rafal15ok's Avatar

rafal15ok is just really nice rafal15ok is just really nice rafal15ok is just really nice rafal15ok is just really nice rafal15ok is just really nice rafal15ok is just really nice rafal15ok is just really nice rafal15ok is just really nice rafal15ok is just really nice rafal15ok is just really nice rafal15ok is just really nice

A to Ty je zadałeś? Widziałem je właśnie
rafal15ok is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 19th, 2014, 12:21 PM   #220
country flag kruger87
Senior Member

kruger87's Avatar

kruger87 is just really nice kruger87 is just really nice kruger87 is just really nice kruger87 is just really nice kruger87 is just really nice kruger87 is just really nice kruger87 is just really nice kruger87 is just really nice kruger87 is just really nice kruger87 is just really nice kruger87 is just really nice

Quote:
Originally Posted by Landon92 View Post
Czuje sie zaszczycony, ze zacytowano moje pytanie z facebooka
Jaki coming-out
kruger87 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 23rd, 2014, 01:04 PM   #221
country flag Jerem
-LIFETIME MEMBER-

Jerem's Avatar

$50,000 Croissy-Beaubourg (France) - Indoor hard

> Singles:
Q-R1: Sandra Zaniewska (POL) d. (alt)Isabella Shinikova (BUL) 64 75
Q-R2: Kristina Barrois (GER) d. Sandra Zaniewska (POL) 60 60

mais pas que !

Last edited by Jerem : Mar 23rd, 2014 at 01:15 PM.
Old Mar 23rd, 2014, 01:47 PM   #222
country flag MichaelN
Senior Member

MichaelN's Avatar

MichaelN has a brilliant future MichaelN has a brilliant future MichaelN has a brilliant future MichaelN has a brilliant future MichaelN has a brilliant future MichaelN has a brilliant future MichaelN has a brilliant future MichaelN has a brilliant future MichaelN has a brilliant future MichaelN has a brilliant future MichaelN has a brilliant future

Commit to Tippin' Easy Montréal:http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=752074
MichaelN is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 23rd, 2014, 03:06 PM   #223
country flag Landon92
Senior Member

Quote:
Originally Posted by kruger87 View Post
Jaki coming-out
Hahaha, no, postarałem się.

Sandra But great to see her back on court and let's focus on positive side, she won a match
Old Apr 5th, 2014, 11:08 PM   #224
country flag Jerem
-LIFETIME MEMBER-

Jerem's Avatar

$10,000 Sharm El Sheikh (Egypt) - Outdoor hard

> Singles:
R1: (1)Sandra Zaniewska (POL) d. Nadia Echeverria Alam (USA) 63 60
R2: (1)Sandra Zaniewska (POL) d. Danielle Konotoptseva (GBR) 60 60
QF: (1)Sandra Zaniewska (POL) d. (6)Vivien Juhaszova (SVK) 61 60
SF: (1)Sandra Zaniewska (POL) d. (wc)Aina Schaffner Riera (ESP) 63 64
F: (1)Sandra Zaniewska (POL) d. (5)Elena-Teodora Cadar (ROU) 62 61

> Doubles:
R1: (2)Payet/Zaniewska (FRA/POL) d. Kleinsteuber/Merdeeva (GER/RUS) 63 63
QF: Fett/Korashvili (CRO/UKR) d. (2)Payet/Zaniewska (FRA/POL) 61 64

mais pas que !

Last edited by Jerem : Apr 6th, 2014 at 10:22 PM.
Old Apr 6th, 2014, 12:31 AM   #225
country flag MichaelN
Senior Member

MichaelN's Avatar

MichaelN has a brilliant future MichaelN has a brilliant future MichaelN has a brilliant future MichaelN has a brilliant future MichaelN has a brilliant future MichaelN has a brilliant future MichaelN has a brilliant future MichaelN has a brilliant future MichaelN has a brilliant future MichaelN has a brilliant future MichaelN has a brilliant future

Good luck in the final
Commit to Tippin' Easy Montréal:http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=752074
MichaelN is offline View My Blog!   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules