Czechs weekly result thread.....2008 edition! - Page 3 - TennisForum.com
TennisForum.com   Wagerline.com MensTennisForums.com TennisUniverse.com
TennisForum.com is the premier Women's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!
Reply

Old Jul 8th, 2008, 04:30 AM   #31
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,723
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 7/7

WTA Tour Events

Budapest (Tier III)

1st round qualifying:
(5) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Csilia Argyelan (HUN) 6-2 6-3
Veronika Kapshay (UKR) d. (7) Tereza Hladikova (CZE) 4-6 6-4 6-3
(3) Lucie Hradecka (CZE) d. Anatasiya Vasylyeva (UKR) 7-5 6-2

2nd round qualifying:
(5) Veronika Chvojkova (CZE) d. Alicja Rosolska (POL) 3-6 6-3 7-5
(3) Lucie Hradecka (CZE) d. Vanessa Henke (GER) 6-3 6-4

3rd round qualifying:
(5) Veronika Chvojkova (CZE) d. Klaudia Jans (POL) 1-6 6-2 6-3
(3) Lucie Hradecka (CZE) d. (8) Lenka Wienerova (SVK) 6-3 6-4

Main Draw 1st round:
Martina Muller (GER) d. (Q) Veronika Chvojkova (CZE) 3-6 6-4 6-1
Petra Kvitova (CZE) d. (8) Sorana Cirstea (ROU) 6-2 6-4
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. Stephanie Cohen-Aloro (FRA) 6-3 6-2
Mathilde Johansson (FRA) d. (Q) Lucie Hradecka (CZE) 4-6 6-4 7-6(5)
Greta Arn (HUN) d. (4) Iveta Benesova (CZE) 6-4 6-4
(5) Lucie Safarova (CZE) d. Kira Nagy (HUN) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
Petra Kvitova (CZE) d. Martina Muller (GER) 6-2 6-1
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. Mathilde Johansson (FRA) 6-0 6-1
Anna-Lena Groenefeld (GER) d. (5) Lucie Safarova (CZE) 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Andreja Klepac (GER) d. Petra Kvitova (CZE) 7-6(2) 6-0
Greta Arn (HUN) d. (7) Klara Zakopalova (CZE) 6-0 6-1

Palermo (Tier IV)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(4) Carla Suarez Navarro (ESP) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-5 7-6(2)
(7) Mariya Koryttseva (UKR) d. Renata Voracova (CZE) 6-4 3-6 6-3

ITF Events

Zagreb 75K+H

1st round qualifying:
Tereza Mrdeza (CRO) d. Simona Dobra (CZE) 6-2 6-4
(7) Neda Kozic (CRO) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
(3) Jelena Kostanic Tosic (CRO) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 7-5 5-7 6-0
Kathrin Woerhle (GER) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 6-4

Allentown, PA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Valladolid 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Rome-Tevere Remo 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Giulia Gatto-Monticone (ITA) d. (6) Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-1

Felixstowe 25K

1st round qualifying:
(1) Katerina Kramperova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Holly Richards (GBR) d. (1) Katerina Kramperova (CZE) 6-3 1-6 7-6(5)

Main Draw 1st round:
(5) Nikola Frankova (CZE) d. Tyra Calderwood (AUS) 6-1 6-3

Main Draw 2nd round:
(5) Nikola Frankova (CZE) d. Nikola Hofmanova (AUT) 6-4 3-6 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(5) Nikola Frankova (CZE) d. Jade Curtis (GBR) 2-6 6-3 6-2

Main Draw Semifinals:
(4) Sarah Borwell (GBR) d. (5) Nikola Frankova (CZE) 6-4 6-3

Bogota 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Brussels 10K

1st round qualifying:
Dominika Kanakova (CZE) d. Jenka Mergaert (BEL) 6-0 6-1
Kristyna Hancarova (CZE) d. Sophie Nolin (FRA) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
Dominika Kanakova (CZE) d. Lisa Wagner (AUT) 6-3 6-0
Irina Ramialison (FRA) d. Kristyna Hancarova (CZE) 6-2 2-6 7-5

3rd round qualifying:
(1) Virginie Ayassamy (FRA) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-4 6-4

No Czechs in main draw

Garching Bei Munchen 10K

1st round qualifying:
Tereza Bekerova (CZE) d. Daniela Islamaj (ALB) 7-5 6-3
Dagmar Dudlakova (CZE) d. Bye
Kim Stierli (AUI) d. Kristina Marova (CZE) 6-4 6-3

2nd round qualifying:
Tereza Bekerova (CZE) d. Alexandra Ulbrichtova (SVK) 6-2 6-1
Anna Livadaru (GER) d. Dagmar Dudlakova (CZE) 7-5 6-3

3rd round qualifying:
(WC) Nina Zander (GER) d. Tereza Bekerova (CZE) 1-6 6-2 6-1

Main Draw 1st round:
Jana Jandova (CZE) d. (LL) Elixane Lechemia (FRA) 3-6 7-5 6-3
Janina Toljan (AUT) d. Barbora Krtickova (CZE) 7-5 6-4

Main Draw 2nd round;
(8) Kristina Steiert (GER) d. Jana Jandova (CZE) 7-5 3-6 6-2

Prokuplje 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bucharest 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(2) Diana Enache (ROU) d. Eva Pigova (CZE) 6-2 6-1

Tokyo 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Jul 14th, 2008 at 04:33 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 

Old Jul 14th, 2008, 05:46 PM   #32
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,723
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 7/14

WTA Tour Events

Stanford (Tier II)

No Czechs in qualifying or main draw

Bad Gastein (Tier III)

1st round qualifying:
Andrea Hlavackova (CZE) d. Nicole Rottmann (AUT) 6-2 6-4
Eva Pigova (CZE) d. (WC) Franziska Klotz (AUT) 6-2 6-2
Sandra Zahlavova (CZE) d. Anja Poglajen (SLO) 6-2 6-0
(8) Lucie Hradecka (CZE) d. Dominika Nociarova (SVK) 6-4 3-6 6-0
Tereza Hladikova (CZE) d. Lyutfiya Velieva (HUN) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
(1) Vikoriya Kutuzova (UKR) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-2 6-2
Liana Ungur (ROU) d. Eva Pigova (CZE) 6-3 6-2
Sandra Zahlavova (CZE) d. (2) Sesil Karatantcheva (BUL) 6-2 6-3
(8) Lucie Hradecka (CZE) d. Natasa Zoric (SRB) 4-6 6-3 7-5
Tereza Hladikova (CZE) d. (7) Yevgenia Savranska (UKR) 6-4 2-6 7-6(4)

3rd round qualifying:
(8) Lucie Hradecka (CZE) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-1 7-6(5)
Tereza Hladikova (CZE) d. Anastasija Sevastova (LAT) 4-6 7-5 6-3

Main Draw 1st round:
(WC) Melanie Klaffner d. Lucie Safarova (CZE) 6-3 6-4
(7) Iveta Benesova (CZE) d. Kirsten Flipkens (BEL) 6-7(5) 7-5 6-4
(Q) Maret Ani (EST) d. (9) Klara Zakopalova (CZE) 7-5 4-6 6-3
(Q) Tereza Hladikova (CZE) d. Nuria Llagostera Vives (ESP) 3-6 7-6(6) 7-5
(Q) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Shuai Zhang (CHN) 6-3 6-0

Main Draw 2nd round:
(7) Iveta Benesova (CZE) d. Galina Voskoboeva (RUS) 6-4 4-6 6-1
(Q) Tereza Hladikova (CZE) d. Karolina Sprem (CRO) 6-3 1-6 6-4
(Q) Lucie Hradecka (CZE) d. (5) Timea Bacsinszky (SUI) 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Agnes Szavay (HUN) d. (7) Iveta Benesova (CZE) 6-2 6-2
Mariya Koryttseva (UKR) d. (Q) Tereza Hladikova (CZE) 6-3 6-1
(Q) Lucie Hradecka (CZE) d. (WC) Patricia Mayr (AUT) 6-3 6-1

Main Draw Semifinals:
(Q) Lucie Hradecka (CZE) d. Mariya Koryttseva (UKR) 6-3 6-2

Main Draw Final:
(4) Pauline Parmentier (FRA) d. (Q) Lucie Hradecka (CZE) 6-4 6-4

ITF Events

Biella 100K

1st round qualifying:
(1) Karolina Pliskova (CZE) d. Bye
(8) Mirjana Lucic (CRO) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
Allison Bai (AUS) d. (1) Karolina Pliskova (CZE) 4-0 ret.

Main Draw 1st round:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (LL) Federica Quercia (ITA) 6-2 6-2
(4) Renata Voracova (CZE) d. (WC) Giulia Gabba (ITA) 6-1 6-2
Margit Ruutel (EST) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 1-6 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Katie O'Brien (GBR) 6-3 7-5
(WC) Mara Santangelo (ITA) d. (4) Renata Voracova (CZE) 1-6 6-2 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (6) Yuliana Fedak (UKR) 6-4 6-3

Main Draw Semifinals:
(WC) Mara Santangelo (ITA) d. (1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-1

Contrexeville 50K

1st round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Caterina Kiefer (GER) 6-0 6-1
(8) Ioana Ivan (ROU) d. Lenka Danielova (CZE) 6-1 6-4

2nd round qualifying:
(6) Aleksandra Srndovic (SWE) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-2 6-1

No Czechs in main draw

Darmstadt 25K

1st round qualifying:
(3) Pavla Smidova (CZE) d. Elizaveta Kuzmina (RUS) 6-1 6-0
(4) Madlen Kadur (GER) d. Dominika Kanakova (CZE) 7-5 3-6 6-3
(9) Barbora Krtickova (CZE) d. Anastasia Meglinskaya (RUS) 2-6 6-3 6-1

2nd round qualifying:
(3) Pavla Smidova (CZE) d. (11) Julia Moriarty (AUS) 6-2 6-2
(7) Romama Tabakova (SVK) d. (9) Barbora Krtickova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw 1st round:
(1) Anna Korzeniak (POL) d. (LL) Barbora Krtickova (CZE) 4-6 6-2 6-2
(4) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Carla Lindlar (GER) 2-6 6-3 6-3
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. Marcella Koek (NED) 7-6(4) 6-2

Main Draw 2nd round:
(4) Veronika Chvojkova (CZE) d. (Q) Amra Sadikovic (SUI) 4-6 6-0 7-6(6)
(8) Carmen Klaschka (GER)d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(7) Michelle Gerards (NED) d. (4) Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 6-4

Zwevegem 25K

1st round qualifying:
(5) Elena Chernyakova (RUS) d. Hana Birnerova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
Eva Birnerova (CZE) d. (LL) Celine Ghesquiere (FRA) 6-2 6-3
Lina Stanciute (LTU) d. Iveta Gerlova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
(1) Sandra Martinovic (BIH) d. Eva Birnerova (CZE) 6-1 6-4

Miyazaki 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Badajoz 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Imola 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Frinton 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(8) Katerina Kramperova (CZE) d. Karolina Nowak (GER) 6-0 6-1

Main Draw 2nd round:
(8) Katerina Kramperova (CZE) d. (Q) Tammi Patterson (AUS) 6-4 7-5

Main Draw Quarterfinals:
Jocelyn Rae (GBR) d. (8) Katerina Kramperova (CZE) 6-3 1-6 6-1

Bals 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Atlanta, GA 10K

1st round qualifying:
Barbora Hodinarova (CZE) d. Maria Paula Bagnati (ARG) 6-1 6-0
Petra Padalikova (CZE) d. Marilyn Baker (USA) 6-3 6-3

2nd round qualifying:
Kristi Miller (USA) d. Barbora Hodinarova (CZE) 6-0 6-2
Petra Padalikova (CZE) d. Whitney McCray (USA) 4-6 6-2 6-2

3rd round qualifying:
Petra Padalikova (CZE) d. Tinesta Rowe (JAM) 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Petra Padalikova (CZE) d. (WC) Whitney Jones 6-4 7-6(3)

Main Draw 2nd round:
(3) Stacia Fonseca (USA) d. (Q) Petra Padalikova (CZE) 6-4 7-6(0)

Casablanca 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Cartagena 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Jul 20th, 2008 at 11:02 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jul 28th, 2008, 03:32 AM   #33
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,723
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

oops, i forgot about it this week

Events the week of 7/21

Sony Ericsson WTA Tour Events

Los Angeles (Tier II)

1st round qualifying:
(10) Eva Hrdinova (CZE) d. Alexandra Podkolzina (USA) 6-3 6-4

2nd round qualifying:
(10) Eva Hrdinova (CZE) d. (6) Melanie South (GBR) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
(11) Nicole Vaidisova (CZE) d. Ayumi Morita (JPN) 6-7(5) 6-3 6-1
(16) Sania Mirza d. (Q) Eva Hrdinova (CZE) 6-3 6-4
Petra Kvitova (CZE) d. Alisa Kleybanova (CZE) 6-4 1-6 7-5

Main Draw 2nd round:
(WC) Bethanie Mattek (USA) d. (11) Nicole Vaidisova (CZE) 6-4 6-0
(LL) Melanie South (GBR) d. Petra Kvitova (CZE) 6-4 6-2

Portoroz (Tier IV)

1st round qualifying:
Nikola Vajdova (SVK) d. (A) Eva Pigova (CZE) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
Klara Zakopalova (CZE) d. (7) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
(WC) Petra Martic (SLO) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-3 4-6 7-6(3)

ITF Events

Petange 75K

1st round qualifying:
Hana Birnerova (CZE) d. Margot Carter (GBR) 6-1 4-6 6-3
Eva Birnerova (CZE) d. Samia Medjahdi (ALG) 7-5 4-6 6-3

2nd round qualifying:
(3) Dia Evtimova (BUL) d. Hana Birnerova (CZE) 6-2 6-0
(4) Violette Huck (FRA) d. Eva Birnerova (CZE) 5-7 4-0 ret.

Main Draw 1st round:
(8) Ioana Raluca Olaru (ROU) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-1
(5) Renata Voracova (CZE) d. Kirsten Flipkens (BEL) 6-2 7-5

Main Draw 2nd round:
(5) Renata Voracova (CZE) d. (Q) Vanessa Henke (GER) 6-0 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(5) Renata Voracova (CZE) d. (3) Anastasia Yakimova (BLR) 7-6(4) 6-2

Main Draw Semifinals:
(5) Renata Voracova (CZE) d. (WC) Arantxa Rus (NED) 4-6 6-4 6-2

Main Draw Final:
(4) Mathilde Johansson (FRA) d. (5) Renata Voracova (CZE) 2-6 7-5 7-5

Lexington, KY 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Story Tweedie-Yates (USA) d. Nikola Frankova (CZE) 6-4 6-4

Les Contamines 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(3) Mervana Jugic-Salkic (BIH) d. Darina Sedenkova (CZE)

La Coruna 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Kharkiv 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Jesi 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Horb 10K

1st round qualifying:
Tereza Bekerova (CZE) d. Franziska Goetz (GER) 6-3 6-3
(3) Petra Krejsova (CZE) d. (WC) Manuela Pietzuch (GER) 6-0 6-2
Kim Berghaus (GER) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-3 6-1
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Sandra Zaniewska (POL) 6-2 6-2

2nd round qualifying:
Tereza Bekerova (CZE) d. Ana-Maria Nedelcu (ROU) 7-6(1) 6-1
Karin Morgosova (SVK) d. (3) Petra Krejsova (CZE) 6-3 6-1
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (WC) Martina Pietzuch (GER) 6-0 3-0 ret.

Main Draw 1st round:
(1) Anna Korzeniak (POL) d. (Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-1 6-2
Jana Jandova (CZE) d. (WC) Kim-Alena Twelker (GER) 6-2 6-1
(LL) Petra Krejsova (CZE) d. (Q) Tereza Benerova (CZE) 6-3 6-0
Simona Dobra (CZE) d. (5) Romana Janshen (NED) 6-0 6-3

Main Draw 2nd round:
Jana Jandova (CZE) d. (4) Hanna Nooni (SWE) 7-5 2-6 6-2
(7) Federica Quercia (ITA) d. (LL) Petra Krejsova (CZE) 6-2 6-2
Simona Dobra (CZE) d. Alenka Hubacek (AUS) 6-0 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(7) Federica Quercia (ITA) d. Jana Jandova (CZE) 5-7 6-2 7-6(5)
Simona Dobra (CZE) d. (WC) Lena-Marie Hoffmann (GER) 6-1 6-4

Main Draw Semifinals:
Simona Dobra (CZE) d. Korina Perkovic (GER) 6-4 ret.

Main Draw Final:
(1) Anna Korzeniak (POL) d. Simona Dobra (CZE) 2-6 6-3 6-1

Gausda 10K

No Czechs in main draw

Hunedoara 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Evansville, IN 10K

1st round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Lenka Hladikova (SVK) 6-1 6-1
Petra Padalikova (CZE) Sydni Katz (USA) 6-1 6-0

2nd round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Sarah Foster (USA) 7-6(2) 6-1
Petra Padalikova (CZE) d. Jennifer Yen (USA) 6-0 6-2

3rd round qualifying:
Lauren Herring (USA) d. Katerina Sevcikova (CZE) 6-1 6-3
Zuzana Zemenova d. Petra Padalikova (CZE) 6-0 6-0

No Czechs in main draw

Rabat 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Brasilia 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jul 30th, 2008, 03:01 PM   #34
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,723
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 7/28

WTA Tour Events

Montreal (Tier I)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Petra Kvitova (CZE) d. Aiko Nakamura (JPN) 6-2 6-4
Ai Sugiyama d. (16) Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 3-6 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Ana Ivanovic (SRB) d. Petra Kvitova (CZE) 6-3 4-6 6-3

Stockholm (Tier IV)

1st round qualifying:
(1) Barbora Zalavova Strytcova (CZE) d. Sarah Borwell (GBR) 6-1 6-2

2nd round qualifying:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Sophie Lefevre (FRA) 6-1 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-4 6-7(2) 6-4
Iveta Benesova (CZE) d. Tatiana Perebiynis (UKR) 6-2 6-2
Vera Dushevina (RUS) d. Lucie Safarova (CZE) 7-6(4) 6-3

Main Draw 2nd round:
(5) Anabel Medina Garrigues (ESP) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 6-0

ITF Events

Rimini 75K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Michaela Pochabova (SVK) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 1-6 6-1
(2) Maret Ani (EST) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-4 3-6 7-5

Dnipropetrovsk 50K+H

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(2) Renata Voracova (CZE) d. (Q) Julia Glushko (ISR) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(2) Renata Voracova (CZE) d. Irina Kuzmina (LAT) 6-2 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Vitalia Diatchenko (RUS) d. (2) Renata Voracova (CZE) 6-7(3) 6-3 7-6(7)

Vancouver 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Nikola Frankova (CZE) d. (WC) Stefi Gjine (CAN) 6-0 6-4

Main Draw 2nd round:
(6) Ye-Ra Lee (KOR) d. Nikola Franokva (CZE) 6-4 7-6(5)

Vigo 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Bad Saulgau 25K

1st round qualifying:
(3) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye
Julia Babilon (GER) d. Petra Krejsova (CZE) 6-3 6-2
Jana Jandova (CZE) Nicola Geuer (GER) 6-2 3-6 6-3
Katerina Kramperova (CZE) d. Anna Zaja 6-3 1-6 6-4

2nd round qualifying:
(3) Iveta Gerlova (CZE) d. Anastasia Wagner (GER) 6-2 6-4
Jana Jandova (CZE) d. (12) Soetkin Van Deun (BEL) 6-3 6-2
Katerina Kramperova (CZE) d. (14) Anna Wishink (AUS) 3-6 6-4 7-5

3rd round qualifying:
(3) Iveta Gerlova (CZE) d. (11) Bibiane Schoofs (NED) 6-0 6-2
Jana Jandova (CZE) d. (6) Karolina Kosinska (POL) 1-6 6-0 6-3
(8) Hanna Nooni (SWE) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. (WC) Julia Trunk (GER) 6-4 6-2
(6) Michaela Pastikova (CZE) d. Dia Evtimova (BUL) 6-4 6-2
Eloisa-Marie Compostizo-De Andres (ESP) d. Eva Birnerova (CZE) 6-1 6-4
(8) Andrea Hlavackova (CZE) d. Sacha Jones (NZL) 6-0 6-1
(Q) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 6-2 6-2
(2) Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Darija Jurak (CRO) 7-6(1) 6-4

Main Draw 2nd round:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. Laura Siegemund (GER) 6-4 6-2
(6) Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Julia Babilon (GER) 6-4 6-3
Magdalena Kiszczynska (POL) d. (8) Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 7-5
(Q) Iveta Gerlova (CZE) d. (3) Anne Schaefer (GER) 6-4 6-3
Dominice Ripoll (GER) d. (2) Tereza Hladikova (CZE) 2-6 7-6(3) 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. (6) Michaela Pastikova (CZE) 7-5 2-6 6-2
(5) Anna Korzeniak (POL) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 7-6 6-7(5) 6-3

Main Draw Semifinals:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. Magdalena Kiszczynska (POL) 6-2 6-4

Main Draw Final:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. Carmen Klaschka (GER) 6-1 4-6 6-4

Campos Do Jordau 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Obhiro 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Gardone Val Trompia 10K

1st round qualifying:
Camilla Bortolon (ITA) d. Dagmar Dudlakova (CZE) 7-6(2) 6-0

Main Draw 1st round:
Barbora Krtickova (CZE) d. (WC) Francesca Mazzali (ITA) 6-7(2) 6-2 6-0

Main Draw 2nd round:
Appollonia Melzani (BEL) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-2 1-6 6-1

Tampere 10K

1st round qualifying:
Zuzanna Linhova (CZE) d. Maria Voscekova (SVK) 6-3 6-2

2nd round qualifying:
Zuzanna Linhova (CZE) d. (1) Marissa Gianotti (AUS) 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Zuzanna Linhova (CZE) d. (WC) Emma-Sofia Helisten (FIN) 6-1 6-3
(5) Eva Pigova (CZE) d. Andrea Munch-Hermansen (DEN) 6-4 6-1
(2) Martina Balogova (SVK) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
(6) Karolina Nowak (GER) d. (Q) Zuzanna Linhova (CZE) 6-1 3-6 6-0
(5) Eva Pigova (CZE) d. Caroline Magnusson (SWE) 6-3 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Anette Schutting (EST) d. (5) Eva Pigova (CZE) 7-5 6-3

Arad 10K

1st round qualifying:
Dana Vondrova (CZE) d. Julia Helbet (MDA) 6-4 6-2
Ksenia Lopina (UKR) d. Michaela Bezdickova (CZE) 5-7 6-4 6-3
Nicolette Van Uiteret (NED) d. Lenka Danielova (CZE) 6-4 7-5
Katarina Poljakova (SVK) d. Monika Tumova (CZE) 6-0 3-6 6-3

2nd round qualifying:
Dana Vondrova (CZE) d. Anna Velica (SWE) 6-2 6-0

3rd round qualifying:
(1) Cristina-Bianca Danaila (ROU) d. Dana Vondrova (CZE) 6-0 6-2

Main Draw 1st round:
Teresa Malikova (CZE) d. (WC) Ilinca-Thea Anghel (ROU) 6-1 6-2
(5) Elora Dabu (ROU) d. Kristyna Sramkova (CZE) 6-0 6-0

Main Draw 2nd round:
(7) Cristina-Andreea Mitu (ROU) vs. (Q) Teresa Malikova (CZE)

St. Joseph, MO 10K

1st round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Shareen-Lena Lai (MAS) 6-3 6-3

2nd round qualifying:
Kristi Miller (USA) d. Katerina Sevcikova (CZE) 6-1 6-

Main Draw 1st round:
Petra Padalikova (CZE) d. Moe Kawatoko (JPN) 6-3 6-1

Main Draw 2nd round:
Sofia Melikishvili (GEO) d. Petra Padalikova (CZE) 2-6 6-3 6-2

Rabat 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Surakarta 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Aug 4th, 2008 at 04:34 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Aug 4th, 2008, 05:31 AM   #35
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,723
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 8/4

No WTA Tour Events

ITF Events

Monterrey 100K+H

No Czechs in qualifying or main draw

Moscow 75K

No Czechs in qualifying or main draw

Monteroni D'Arbia 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Mandy Minella (LUX) d. (1) Renata Voracova (CZE) 5-7 6-2 6-3
(WC) Verdiana Verardi (ITA) d. (3) Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 3-6 6-1

Hechingen 25K

1st round qualifying:
(A) Magdalena Kucerova (GER) d. Jana Jandova (CZE) 6-3 6-0
(9) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye
Samantha Schoeffel (FRA) d. Hana Birnerova (CZE) 6-2 6-1
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Zorica Petrov (SRB) 2-6 7-6(2) 6-3
Simona Dobra (CZE) d. Dianne Hollands (NZL) 6-3 6-1
(11) Katerina Vankova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Danielle Harmsen (NED) d. (9) Iveta Gerlova (CZE) 6-0 6-0
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (14) Laura Haberkorn (GER) 6-2 6-1
Simona Dobra (CZE) d. (11) Katerina Vankova (CZE) 6-1 6-0

3rd round qualifying:
(5) Stephanie Vongsouthi (FRA) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-3 4-6 6-2
(7) Vojislava Lukic (SRB) d. Simona Dobra (CZE) 4-6 7-5 7-5

Main Draw 1st round:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. Lenka Tvarovska (SVK) 6-4 6-3
(SE) Carmen Klaschka (GER) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-0 7-6(8)
(4) Tereza Hladikova (CZE) d. Sacha Jones (NZL 6-3 6-2
Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Korina Perkovic (GER) 6-1 6-0
(5) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Vojislava Lukic (SRB) 2-6 6-2 3-0 ret.

Main Draw 2nd round:
(1) Lucie Hradecka (CZE) d. (SE) Carmen Klaschka (GER) 6-3 6-1
(Q) Kristina Kucova (SVK) d. (4) Tereza Hladikova (CZE) 6-4 7-6(5)
(5) Sandra Zahlavova (CZE) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(1) Lucie Hradecka (CZE) vs. Eloisa-Marie Compostizo-de Andres (ESP)
(Q) Kristina Kucova (SVK) vs. (5) Sandra Zahlavova (CZE)

Coimbra 25K

No Czechs in qualifying

Vienna 10K

1st round qualifying:
Lisa-Marie Reichmann (AUT) d. Lucie Sipkova (CZE) 6-2 2-6 6-1
Pavlina Glosova (CZE) d. Talissa Kucera (SUI) 6-1 7-6(5)
(WC) Sophia Kovalets (UKR) d. Marketa Postranecka (CZE) 6-3 6-1
Marine Sorg (FRA) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 7-6(5) 6-0
Katharina Jobst (GER) d. Lenka Danielova (CZE) 6-2 6-4
Barbora Vykydalova (CZE) d. Daniela Werger (AUT) 6-1 6-0
Alessia Bertoia (ITA) d. Monika Tumova (CZE) 3-6 7-5 6-0
Michaela Bezdickova (CZE) d. Kathrin Weinwurm (AUT) 5-7 6-3 6-1

2nd round qualifying:
Pavlina Glosova (CZE) d. Lisa Wagnet (AUT) 6-1 6-1
Katharina Jobst (GER) d. Barbora Vykydalova (CZE) 6-3 6-2
Katarina Marackova (CZR) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-4 6-4

3rd round qualifying:
(2) Karin Morgosova (SVK) d. Pavlina Glosova (CZE) 7-6(3) 6-0

Main Draw 1st round:
(LL) Alina Petras (MDA) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-3 0-6 6-4
(6) Radana Holusova (CZE) d. Paola Sprovieri (GER) 4-6 6-4 7-5
Teresa Malikova (CZE) d. Tara Wigan (GBR) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(LL) Iris Khanna (AUT) d. (6) Radana Holusova (CZE) 6-2 6-2
(5) Tina Obrez (SLO) d. Teresa Malikova (CZE) 7-6(3) 6-4

Rebecq 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Katerina Kramperova (CZE) d. (Q) Nicky Van Dyck (BEL) 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
(WC) Sofie Oyen (BEL) d. Katerina Kramperova (CZE) 5-7 7-5 6-1

Savitaipale 10K

1st round qualifying:
Renata Bakieva (RUS) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-3 6-1
Zuzana Linhova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Diana Marcinkevica (LAT) d. Zuzana Linhova (CZE) 6-4 6-3

No Czechs in main draw

Jakarta 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Aug 8th, 2008 at 04:11 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Aug 8th, 2008, 06:23 PM   #36
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,723
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 8/11

WTA Events

Olympics (Tier II)

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. Maret Ani (EST) 6-4 6-2
(15) Alize Cornet (FRA) d. Nicole Vaidisova (CZE) 4-6 6-1 6-4
Iveta Benesova (CZE) d. Sania Mirza (IND) 6-1 2-1 ret.
Nuria Llagostera Vives (ESP) d. Klara Zakopalova (CZE) 2-6 6-3 7-5

Main Draw 2nd round:
Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Mariya Koryttseva (UKR) 2-6 6-1 7-5
(7) Venus Williams (USA) d. Iveta Benesova (CZE) 6-1 6-4

Main Draw 3rd round:
Sybille Bammer (AUT) d. Lucie Safarova (CZE) 7-5 6-4

Cincinnati (Tier III)

1st round qualifying:
(WC) Alexa Glatch (USA) d. (1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-6(6) 6-3

Main Draw 1st round:
Petra Cetkovska (CZE) d. (8) Tamira Paszek (AUT) 4-6 6-3 4-1 ret.

Main Draw 2nd round:
Lilia Osterloh (USA) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-4 6-1

ITF Events

Penza 50K

Main Draw 1st round:
Varvara Galanina (RUS) d. (5) Nikola Frankova (CZE) 7-5 6-1

Palic 50K

1st round qualifying:
Natalie Piquion (FRA) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-2 7-5
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. Biljana Pavlova (BUL) 6-0 6-1

3rd round qualifying:
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. (4) Neda Kozic (SRB) 7-6(10) 3-6 6-2

Main Draw 1st round:
(1) Tereza Hladikova (CZE) d. Stephanie Vongsouthi (FRA) 6-3 6-4
(6) Veronika Chvojkova (CZE) d. Tina Schiechtl (AUT) 6-2 6-7(3) 6-1
Lenka Tvaroskova (SVK) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 6-2 2-0 ret.
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. (WC) Nives Pavlovic (SRB) 6-4 7-6(2)

Main Draw 2nd round:
(1) Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Milano Spremo (SRB) 6-1 6-3
Lenka Wienerova (SVK) d. (6) Veronika Chvojkova (CZE) 6-0 2-1 ret.
(Q) Katalin Marosi (HUN) d. (5) Michaela Pastikova (CZE) 6-1 5-7 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Lenka Wienerova (SVK) d. (1) Tereza Hladikova (CZE) 6-2 7-5

Bronx, NY 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Koksijde 10K

No Czechs entered

Pesaro 10K

Main Draw 1st round:
Kristyna Pliskova (CZE) d. (2) Stefania Chieppa (ITA) 6-7(5) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
Kristyna Pliskova (CZE) d. Alice Balducci (ITA) 6-0 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Krystina Pliskova (CZE) d. (7) Gabriella Polito (ITA) 6-1 6-1

Main Draw Semifinals:
(4) Alice Moroni (ITA) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3 6-2

Versmold 10K

Main Draw 1st round:
(4) Syna Kayser (GER) d. Katerina Kramperova (CZE) 2-6 6-4 7-5
(8) Pavla Smidova (CZE) d. Anouk Tigu (NED) 7-6(5) 7-6(6)

Main Draw 2nd round:
(8) Pavla Smidova (CZE) d. Sarah-Rebecca Sekulic (GER) 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(2) Evelyn Mayr (ITA) d. (8) Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-2

Ilawa 10K

1st round qualifying:
(WC) Lucie Sipkova (CZE) d. Magdalena Tokarska (POL) 6-0 4-6 6-1
(WC) Barbora Vykydalova (CZE) d. Marinela Anotnic (AUS) 3-6 6-0 6-3

2nd round qualifying:
Anastasiya Kyrylova (UKR) d. (WC) Lucie Sipkova (CZE) 6-4 7-6(2)
(WC) Barbora Vykydalova (CZE) d. Julia Jagodzinska (POL) 7-5 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Barbora Vykydalova (CZE) d. (5) Anne-Valerie Evain (FRA) 5-7 6-1 6-3
Teresa Malikova (CZE) d. Julia Moriarty (AUS) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Barbora Vykydalova (CZE) d. (Q) Anastasiya Kyrylova (UKR) 6-3 3-6 6-0
(2) Katharina Brown (GBR) d. Teresa Malikova (CZE) 6-3 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Ima Bohush (BLR) d. (Q) Barbora Vykydalova (CZE) 7-5 6-2

London-Cumberland 10K

No Czechs entered

Chiang Mai 10K

No Czechs entered
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Aug 19th, 2008 at 07:29 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Aug 15th, 2008, 05:46 PM   #37
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,723
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 8/18

WTA Tour Events

US Open Qualifying (GS)

1st round qualifying:
Hana Sromova (CZE) d. (1) Meng Yuan (CHN) 6-2 6-3
Sandra Zahlavova (CZE) d. Polona Hercog (SLO) 6-3 6-3
(5) Stephanie Dubois (CAN) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-1 4-6 6-3
(21) Lucie Hradecka (CZE) d. Ekaterina Ivanova (RUS) 6-3 6-1
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Eva Birnerova (CZE) 6-4 6-3
Tatiana Poutchek (BLR) d. (14) Renata Voracova (CZE) 6-3 6-1

2nd round qualifying:
Hana Sromova (CZE) d. Ye-Ra Lee (KOR) 3-6 6-3 6-3
[i]Sandra Zahlavova (CZE) d. (20) Kirsten Flipkens (BEL) 6-4 7-6(2)
(21) Lucie Hradecka (CZE) d. Lauren Albanese (USA) 3-6 0-6 6-2
(10) Rossana de los Rios (PAR) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-4 6-1

3rd round qualifying:
Hana Sromova (CZE) d. (18) Julia Schruff (GER) 6-3 7-5
Sandra Zahlavova (CZE) d. Rika Fujiwara (JPN) 2-6 6-3 6-4
Stefanie Vogele (SUI) d. (21) Lucie Hradecka (CZE) 7-6(4) 6-2

New Haven (Tier II)

1st round qualifying:
(WC) Mallory Cecil (USA) d. (5) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) w/o

Main Draw 1st round:
(7) Alize Cornet (FRA) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 7-6(8)

Forest Hills (Tier IV)

Main Draw 1st round:
(3) Iveta Benesova (CZE) d. Elena Vesnina (RUS) 6-1 6-7(5) 7-5
Lucie Safarova (CZE) d. Akgul Ammanmuradova (UZB) 6-7(11) 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(3) Iveta Benesova (CZE) d. Ekaterina Makarova (RUS) 2-6 6-2 6-4
Lucie Safarova (CZE) d. Jamea Jackson (USA) 3-6 6-3 6-0

Main Draw Semifinals:
Lucie Safarova (CZE) d. (3) Iveta Benesova (CZE) 6-2 6-4

Main Draw Final:
Lucie Safarova (CZE) d. Peng Shuai (CHN) 6-4 6-2

ITF Events

Moscow-4 Multisport 25K

No Czechs entered

Westende 25K

No Czechs entered

Tre Castagni 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Kristyna Pliskova (CZE) d. (Q) Agnese Rella (ITA) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
Kristyna Pliskova (CZE) d. (8) Claudia Giovine (ITA) 6-4 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Kristyna Pliskova (CZE) d. (4) Alexandra Damaschin (ROU) 6-3 6-4

Main Draw Semifinals:
(5) Rebecca Marion (CAN) d. Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(3) 6-3

Wahlstedt 10K

1st round qualifying:
Katharina Jobst (GER) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
(3) Katerina Vankova (CZE) d. (WC) Katharina Holert (GER) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(3) Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Franziska Goetz (GER) 6-3 3-6 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(3) Katerina Vankova (CZE) d. Alenka Hubacek (AUS) 6-3 6-0

Main Draw Semifinals:
(Q) Romina Oprandi (ITA) d. (3) Katerina Vankova (CZE) 6-4 6-2

Enschede 10K

1st round qualifying:
Nicola Geuer (GER) d. Kristyna Hancarova (CZE) 6-4 6-1

Vinkovci 10K

1st round qualifying:
Zuzana Linhova (CZE) d. Bye
Michaela Bezdickova (CZE) d. Tea Faber (CRO) 6-7(3) 7-5 6-1

2nd round qualifying:
Aleksandra Tucakov (SRB) d. Zuzana Linhova (CZE) 6-4 6-4
Michaela Bezdickova (CZE) d. Svetlana Mrkonjic (BIH) 6-0 6-0

3rd round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Aleksandra Tacakov (SRB) 6-2 7-5

Main Draw 1st round:
(LL) Marcela Cuderman (SLO) d. (WC) Lenka Danielova (CZE) 6-2 7-5
Ximena Hermoso (MEX) d. (Q) Michaela Bezdickova (CZE) 6-3 7-6(4)

Kedziersyn-Kozle 10K

1st round qualifying:
(1) Teresa Malikova (CZE) d. Bye
Veronika Ovcacikova (CZE) d. Bye
Monika Galikova (SVK) d. Magdalena Smejova (CZE) 6-3 6-3
Monika Tumova (CZE) d. Anna Naumova (UKR) 6-2 6-2
Klara Ellingerova (CZE) d. Martyna Snitko (POL) 6-4 6-3
(5) Kristyna Sramkova (CZE) d. Bye
Pavlina Glosova (CZE) d. Tatiana Illova (SVK) 7-6(4) 6-7(4) 6-1

2nd round qualifying:
(1) Teresa Malikova (CZE) d. Olga blank (ISR) 6-0 6-2
Magdalena Tokarska (POL) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 7-5 6-1
Monika Tumova (CZE) d. (4) Iuliia Kiriienko (UKR) 6-2 6-2
Klara Ellingerova (CZE) d. Yulia Pilnik (UKR) 3-6 6-3 6-4
(5) Kristyna Sramkova (CZE) d. Anastasiya Kyrydalova (UKR) 6-0 3-6 6-4
Pavlina Glosova (CZE) d. Jasmin Steinherr (GER) 6-4 6-4

3rd round qualifying:
(1) Teresa Malikova (CZE) d. Magdalena Tokarska (POL) 6-3 6-1
Monika Tumova (CZE) d. Klara Ellingerova (CZE) 6-0 6-1
Pavlina Glosova (CZE) d. (5) Kristyna Sramkova (CZE) 6-1 5-7 6-2

Main Draw 1st round:
(1) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Pavlina Glosova (CZE) 6-3 6-4
Anna Movisyan (ARM) d. (Q) Teresa Malikova (CZE) 6-2 6-4
(WC) Katarzyna Kawa d. (5) Radana Holusova (CZE) 7-5 ret.
(3) Pavla Smidova (CZE) d. Karolyn Grymel (GER) 6-2 6-3
(Q) Daria Kuchmina (RUS) d. Eva Pigova (CZE) 6-4 6-4
(LL) Kristyna Sramkova (CZE) d. Anne-Valerie Evain (FRA) 7-6(4) 3-6 7-5
(8) Simona Dobra (CZE) d. (Q) Paula Kania (POL) 3-6 6-0 6-0
Katerina Kramperova (CZE) d. (6) Katharine Brown (GBR) 6-1 6-3
(4) Ima Bohush (BLR) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-2 6-1
(Q) Monika Tumova (CZE) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
(1) Iveta Gerlova (CZE) d. Anna Movisyan (ARM) 6-4 3-6 6-4
(3) Pavla Smidova (CZE) d. (Q) Daria Kuchmina (RUS) 7-5 6-2
(8) Simona Dobra (CZE) d. (LL) Kristyna Sramkova (CZE) 6-2 6-3
Katerina Kramperova (CZE) d. (Q) Karolina Domanski (SWE) 6-2 7-6(1)
Klaudia Gawlik (POL) d. Monika Tumova (CZE) w/o

Main Draw Quarterfinals:
(1) Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Katarzyna Kawa (POL) 6-1 7-5
(8) Simona Dobra (CZE) d. (3) Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-1
Katerina Kramperova (CZE) d. (4) Ima Bohush (BLR) 6-2 6-3

Main Draw Semifinals:
(8) Simona Dobra (CZE) d. (1) Iveta Gerlova (CZE) 7-6(2) 6-1
(2) Nikola Vajdova (SVK) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-2 6-1

Main Draw Final:
(8) Simona Dobra (CZE) d. (2) Nikola Vajdova (SVK) 6-7(4) 6-0 7-5

Gimhae 10K

No Czechs entered

Khonkan 10K

1st round qualifying:
Wing-Yau Venise Chan (HKG) d. (4) Petra Padalikova (CZE) 3-6 6-2 6-1

Bell Ville 10K

No Czechs entered
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Aug 25th, 2008 at 02:03 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Aug 25th, 2008, 03:44 PM   #38
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,723
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 8/25

WTA Tour Events

US Open (GS)

Qualifying rounds: see previous post.

Main Draw 1st round:
Olga Govortsova (BLR) d. (Q) Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 6-1
(20) Nicole Vaidisova (CZE) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-1 6-2
(Q) Rossana de los Rios (PAR) d. (Q) Hana Sromova (CZE) 6-3 2-6 6-3
Sorana Cirstea (ROU) d. Lucie Safarova (CZE) 6-4 4-6 6-2
(8) Vera Zvonareva (RUS) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 6-3
Virginia Ruano Pascual (ESP) d. Petra Kvitova (CZE) 6-7(3) 6-4 6-2
(14) Victoria Azarenka (BLR) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
(WC) Severine Bremond (FRA) d. (20) Nicole Vaidisova (CZE) 7-5 6-3

ITF Events

Katowice 25K

1st round qualifying:
(2) Iveta Gerlova (CZE) d. Julia Jagodzinska (POL) 6-0 6-1
Karolina Domanski (SWE) d. (9) Darina Sedenkova (CZE) 7-6(3) 6-2

2nd round qualifying:
(2) Iveta Gerlova (CZE) d. Karolina Domanski (SWE) 6-0 6-0

Main Draw 1st round:
Eva Fernandez-Brugues (ESP) d. (3) Tereza Hladikova (CZE) 3-6 6-4 6-2
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. Lenka Tvarovska (SVK) 7-5 6-3
(2) Anna Korzeniak (POL) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 6-4 7-5

Main Draw 2nd round:
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Ana Timotic (SRB) 6-3 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Lenka Juricova (SVK) 6-4 6-1

Main Draw Semifinals:
(6) Anastasija Sevastova (LAT) d. (5) Michaela Pastikova (CZE) 3-6 7-6(2) 6-4

Vlaardingen 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(8) Veronika Chvojkova (CZE) d. (Q) Irene Rehberger-Bescos (ESP) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(8) Veronika Chvojkova (CZE) d. (Q) Lindsay Lee-Waters (USA) 6-1 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Sharon Fichman (CAN) d. (8) Veronika Chvojkova (CZE) 2-6 6-3 6-4

Portschach 10K

1st round qualifying:
Marketa Postranecka (CZE) d. Bye
Pavlina Glosova (CZE) d. Tea Palandacic (SLO) 6-1 6-2
Kristyna Hancarova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(3) Maja Mabic (SLO) d. Marketa Postranecka (CZE) 6-3 6-2
Pavlina Glosova (CZE) d. Katharina Jobst (GER) 6-3 6-2
Kristyna Hancarova (CZE) d. Carolina Petrelli (ITA) 6-0 3-6 7-6(5)

3rd round qualifying:
Pavlina Glosova (CZE) d. (5) Alessia Bertoia (ITA) 7-5 6-4
(8) Dalila Jakupovic (SLO) d. Kristyna Hancarova (CZE) 6-3 4-6 6-2

Main Draw 1st round:
(4) Nicole Clerico (ITA) d. (Q) Pavlina Glosova (CZE) 6-2 6-2

Mollerusa 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bucharest 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Prague 10K

1st round qualifying:
(1) Petra Krejsova (CZE) d. Bye
Dagmar Dudlakova (CZE) d. Martina Krischkeova (CZE) 6-2 6-0
(2) Kristyna Sramkova (CZE) d. Bye
(3) Martina Borecka (CZE) d. Bye
Krisztina Kovacs (HUN) d. Klara Vyskocilova (CZE) 6-1 4-6 7-6(1)
Anna Naumova (UKR) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 6-1 6-3
(WC) Dominika Kanakova (CZE) d. Elina Toropova (RUS) 6-0 6-3
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Dunja Antunovic (HUN) 6-3 6-2
Hana Birnerova (CZE) d. Simona Synkova (SVK) 2-6 6-1 7-5
Gabriela Horackova (CZE) d. Tuule Tani (EST) 6-4 6-1
Sabrina Baumgarten (GER) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-3 6-2
Tereza Bekerova (CZE) d. Ofelya Poghosyan (ARM) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
Dagmar Dudlakova (CZE) d. (1) Petra Krejsova (CZE) 5-4 ret.
Caroline Hitimana (BEL) d. (2) Kristyna Sramkova (CZE)
(3) Martina Borecka (CZE) d. Krisztina Kovacs (HUN) 7-6(3) 6-3
(WC) Dominika Kanakova (CZE) d. Veronika Blaskova (SVK) 6-4 6-4
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Renata Kuricova (SVK) 6-4 6-1
Gabriela Horackova (CZE) d. Hana Birnerova (CZE) 6-1 6-2
Tereza Bekerova (CZE) d. Sabrina Baumgarten (GER) 6-4 6-0

Main Draw 1st round:
(1) Katerina Vankova (CZE) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-4 7-6(5)
(Q) Caroline Hitimana (BEL) d. (Q) Tereza Bekerova (CZE) 6-3 6-2
(6) Katerina Kramperova (CZE) d. (Q) Anna Naumova (UKR) 6-1 6-3
(4) Radana Holusova (CZE) d. Julia Matojan (EST) 6-3 6-3
(WC) Klara Koprivova (CZE) d. Sophie Cornerotte (BEL) 6-2 7-5
(5) Agnese Zucchini (ITA) d. (LL) Kristyna Sramkova (CZE) 7-5 6-0
(8) Karolina Nowak d. (Q) Gabriela Horackova (CZE) 4-6 6-2 6-2
Raffaella Bindi (ITA) d. (Q) Dominika Kanakova (CZE) 6-1 6-1
(Q) Martina Borecka (CZE) d. Lisa Marshall (RSA) 6-2 6-1
(WC) Martina Kubickova (CZE) d. (3) Pavla Smidova (CZE) 6-1 6-4
Erika Zanchetta (ITA) d. (7) Eva Pigova (CZE) 7-6(6) 6-2
(WC) Eva Husakova (CZE) d. (Q) Dagmar Dudlakova (CZE) 6-1 1-0 ret.
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Jana Jandova (CZE) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
(1) Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Caroline Hitimana (BEL) 6-4 6-2
(6) Katerina Kramperova (CZE) d. Madlen Kadur (GER) 6-2 6-4
(WC) Klara Koprivova (CZE) d. (4) Radana Holusova (CZE) 6-4 6-3
(Q) Martina Borecka (CZE) d. (WC) Martina Kubickova (CZE) 7-5 6-2
Erika Zanchetta (ITA) d. (WC) Eva Husakova (CZE) 6-4 6-4
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (2) Monika Kochanova (SVK) 6-4 5-7 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(6) Katerina Kramperova (CZE) d. (1) Katerina Vankova (CZE) 6-3 7-5
Mariya Malkhasyan (UKR) d. (WC) Klara Koprivova (CZE) 6-3 ret.
Raffaella Bindi (ITA) d. (Q) Martina Borecka (CZE) 6-4 6-3
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Erika Zanchetta (ITA) 6-1 6-3

Main Draw Semifinals:
(6) Katerina Kramperova (CZE) d. Mariya Malkhasyan (UKR) 7-5 6-3
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Raffaella Bindi (ITA) 6-2 7-5

Main Draw Final:
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (6) Katerina Kramperova (CZE) 7-5 6-2

Saitama 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gimhae 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Nonthaburi 10K

1st round qualifying:
(4) Petra Padalikova (CZE) d. Daowadueng Phonkan (THA) 6-1 6-4

2nd round qualifying:
(4) Petra Padalikova (CZE) d. Renee Binnie (AUS) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Petra Padalikova (CZE) d. (Q) Seo-Kyung Kang (KOR) 6-3 7-5

Main Draw 2nd round:
(Q) Petra Padalikova (CZE) d. (2) Yan-Chong Chen (CHN) 6-2 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Yi Yang (CHN) d. (Q) Petra Padalikova (CZE) 6-4 6-1

Buenos Aires 10K

No Czechs in qualifying or main draw

La Marsa 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Sep 2nd, 2008 at 02:15 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Sep 2nd, 2008, 04:40 PM   #39
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,723
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 9/1

WTA Tour Events

US Open (GS)

No Czechs remain

ITF Events

Denain 75K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(SR) Eva Birnerova (CZE) d. (Q) Vanessa Henke (GER) 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
(1) Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. (SR) Eva Birnerova (CZE) 7-6(7) 7-5

Maribor 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Martina Franca 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Alphen a/d Rijn 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Tsukuba 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Brno 25K

1st round qualifying:
(15) Barbora Krtickova (CZE) d. Lucie Sipkova (CZE) 6-0 6-3
(10) Karin Morgosova (SVK) d. Gabriela Horackova (CZE) 6-3 6-3
(3) Sylwia Zagorska (POL) d. Andrea Nedorostova (CZE) 6-3 6-4
(9) Jana Jandova (CZE) d. Kristyna Sramkova (CZE) 6-2 6-0
(5) Simona Dobra (CZE) d. Hana Birnerova (CZE) 6-2 6-3
(12) Klaudia Gawlik (POL) d. Barbora Vykydalova (CZE) 6-1 6-2
(6) Darina Sedenkova (CZE) d. (WC) Marketa Placha (CZE) 6-3 6-1
(13) Teresa Malikova (CZE) d. Martina Pradova (CZE) 6-1 6-1
(WC) Dominika Kanakova (CZE) d. (16) Madlen Kadur (GER) 6-4 6-1
(8) Eva Pigova (CZE) d. Yelyzaveta Rybakova (UKR) 6-1 6-0
(14) Mariya Malkhasyan (UKR) d. (WC) Martina Kubicikova (CZE) 6-4 6-0

2nd round qualifying:
(15) Barbora Krtickova (CZE) d. (1) Katharina Brown (GBR) 6-2 6-4
(9) Jana Jandova (CZE) d. (3) Sylwia Zagorska (POL) 6-2 6-1
(5) Simona Dobra (CZE) d. (12) Klaudia Gawlik (POL) 7-5 6-2
(6) Darina Sedenkova (CZE) d. (13) Teresa Malikova (CZE) 4-6 6-2 6-1
(7) Karolina Nowak (GER) d. (WC) Dominika Kanakova (CZE) 6-3 6-1
(14) Mariya Malkhasyan (UKR) d. (8) Eva Pigova (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (WC) Katerina Vankova (CZE) 6-2 6-2
Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Katerina Kramperova (CZE) 6-4 6-2
(Q) Barbora Krtickova (CZE) d. (5) Nikola Frankova (CZE) 6-4 0-6 6-2
(4) Sandra Zahlavova (CZE) d. Nikola Hofmanova (AUT) 7-6(7) 6-3
(8) Veronika Kapshay (UKR) d. Pavla Smidova (CZE) 7-6(5) 2-6 6-4
(7) Dominika Nociarova (SVK) d. (WC) Martina Borecka (CZE) 6-4 6-3
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (LL) Katharina Brown (GBR) 6-7(2) 6-4 7-5
Monika Kochanova (SVK) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 6-2 6-2
(Q) Simona Dobra (CZE) d. (2) Tereza Hladikova (CZE) 6-4 6-7(3) 6-4

Main Draw 2nd round:
(1) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Michaela Pochabova (SVK) 6-0 7-5
Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Barbora Krtickova (CZE) 6-0 6-3
(4) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Karin Morgosova (SVK) 6-2 6-3
(7) Dominika Nociarova (SVK) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 6-3 6-4
(Q) Simona Dobra (CZE) d. (Q) Mariya Malkhasyan (UKR) 2-6 6-4 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(1) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Iveta Gerlova (CZE) 1-6 6-3 7-6(5)
(4) Sandra Zahlavova (CZE) d. Dominice Ripoll (GER) 6-2 6-1
(WC) Lenka Juricova (SVK) d. (Q) Simona Dobra (CZE) 6-4 7-6(5)

Main Draw Semifinals:
(1) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (4) Sandra Zahlavova (CZE) 2-6 6-4 6-1

Main Draw Final:
(1) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (3) Anastasija Sevastova (LAT) 6-4 3-6 6-2

Brasov (10K)

No Czechs in qualifying or main draw

Brcko 10K

1st round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Anna Gorunovich (RUS) 6-2 6-4
Zuzana Linhova (CZE) d. Ivana Spasovejic (SRB) 6-3 6-2

2nd round qualifying:
Aleksandra Filipovski (HUN) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-0 6-0
Zuzana Linhova (CZE) d. Vivien Svirkovska (CRO) 6-1 6-2

3rd round qualifiyng:
Zuzana Linhova (CZE) d. Katarina Adamovic (SRB) 6-0 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Bojana Jovanovski (SRB) d. (Q) Zuzana Linhova (CZE) 6-3 6-3

Go Yang 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Buenos Aires (Garin) 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Barueri 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Sep 9th, 2008 at 09:41 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Sep 9th, 2008, 10:00 PM   #40
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,723
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 9/8

WTA Tour Events

Bali (Tier III)

No Czechs in qualifying or main draw

ITF Events

Athens 100K+H

No Czechs in qualifying or main draw

Sarajevo 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Noto 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Rockhampton 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Rousse 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Lleida 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Ciampino 10K

1st round qualifying:
Zuzana Linhova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Zuzanna Linhova (CZE) d. (3) Sabrina Cappanolo (USA) 6-2 6-1

Main Draw 1st round:
(8) Tetyana Arefyeva (BUL) d. (Q) Zuzana Linhova (CZE) 6-1 4-0 ret.

Innsbruck 10K

1st round qualifying:
Andrea Nedorostova (CZE) d. Bye
Jeannine Prentner (AUT) d. Dagmar Dudlakova (CZE) 6-4 6-0

2nd round qualifying:
Anastasia Wagner (AUT) d. Andrea Nedorostova (CZE) 6-3 6-2

No Czechs in main draw

Budapest 10K

1st round qualifying:
Ivana Karolyiova (SVK) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 6-4 5-7 6-2

Main Draw 1st round:
Andrea Berkova (CZE) d. (6) Diana Eriksson (SWE) 6-2 6-0

Main Draw 2nd round:
Andrea Berkova (CZE) d. (Q) Agnes Bukta (HUN) 6-3 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Veronica Popovici (ROU) d. Andrea Berkova (CZE) 6-2 6-1

Go Yang 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Celaya 10K

No qualifying, No Czechs in main draw

Bogota 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Santos 10K

No Czechs in qualifying or main draw

__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Sep 15th, 2008 at 09:01 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Sep 26th, 2008, 02:47 PM   #41
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,723
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 9/15

WTA Tour Events

Tokyo (Tier I)

No Czechs in qualifying or main draw

Guangzhou (Tier III)

No Czechs in qualifying or main draw

ITF Events

Sofia 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(4) Mathilde Johansson (FRA) d. Renata Voracova (CZE) 6-1 7-5
(3) Petra Kvitova (CZE) d. Anna Lapushchenkova (RUS) 6-3 6-0

Main Draw 2nd round:
(3) Petra Kvitova (CZE) d. Sesil Karatantcheva (BUL) 6-1 7-5

Main Draw Quarterfinals:
Viktoria Kutusova (UKR) d. (3) Petra Kvitova (CZE) 7-6(4) 6-4

Albuquerque, NM 75K

No Czechs in qualifying or main draw

Mestre 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Tathiana Garbin d. Tereza Hladikova (CZE) 6-1 6-1
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 6-1 4-6 6-1

Main Draw 2nd round:
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. Alberta Brianti (ITA) 6-1 4-6 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(WC) Romina Oprandi (ITA) d. (5) Lucie Hradecka (CZE) 6-0 7-6(2)

Madrid 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Rocio De La Torre-Sanchez (ESP) 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
(4) Regina Kulikova (RUS) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-0

Karshi 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Kawana 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Limoges 10K

No Czechs in qualifying or main draw

No Czechs in main draw

Main Draw 1st round:
Amra Sadikovic (SUI) d. (6) Katerina Vankova (CZE) 4-6 6-4 7-5

Kyoto 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Chihuahua 10K

No qualifying, no Czechs in main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Sep 30th, 2008, 02:40 PM   #42
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,723
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 9/22

WTA Tour Events

Beijing (Tier II)

1st round qualifying:
(2) Iveta Benesova (CZE) d. (WC) Jia-Jing Lu (CHN) 6-0 6-4
(WC) Yanchong Chen (CHN) d. (WC) Vladimira Uhlirova (CZE) 3-6 6-1 6-1

2nd round qualifying:
(2) Iveta Benesova (CZE) d. (WC) Chen Liang (CHN) 4-6 6-3 6-1

3rd round qualifying:
Yaroslava Shvedova (KAZ) d. (2) Iveta Benesova (CZE) 5-7 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
(8) Anna Chakvetadze d. (LL) Iveta Benesova (CZE) 6-4 7-5

Seoul (Tier IV)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. Melanie South (GBR) 6-1 3-0 ret.
Klara Zakopalova (CZE) d. (4) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-1 6-7(3) 6-4

Main Draw 2nd round:
(1) Maria Kirilenko (RUS) d. Lucie Safarova (CZE) 6-3 6-3
Ekaterina Makarova (RUS) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-2 6-3

ITF Events

Shrewsbury 75K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Nikola Frankova (CZE) d. (Q) Claudine Schaul (LUX) 7-6(4) 1-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(6) Kirsten Flipkens (BEL) d. Nikola Frankova (CZE) 6-2 6-1

Ashland, KY 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Granada 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(4) Veronika Chvojkova (CZE) d. (Q) Irene Santos-Bravo (ESP) 4-6 6-3 6-3
(6) Andrea Hlavackova (CZE) d. Irene Rehberger-Bescos (ESP) 6-3 1-6 6-4

Main Draw 2nd round:
Karla Mraz (FRA) d. (4) Veronika Chvojkova (CZE) 6-3 6-3
(6) Andrea Hlavackova (CZE) d. (LL) Sofia Kvatsabaia (GEO) 6-3 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(6) Andrea Hlavackova (CZE) d. Sara Del Barrio-Aragon (ESP) 7-5 6-4

Main Draw Semifinals:
(2) Estrella Cabeza-Candela (ESP) d. (6) Andrea Hlavackova (CZE) 6-4 6-4

Lecce 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Podgorica 25K

1st round qualifying:
(5) Katerina Vankova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(5) Katerina Vankova (CZE) d. Ana Bezjak (CRO) 6-0 6-2

3rd round qualifying:
(5) Katerina Vankova (CZE) d. Bernadetta Birkas (SRB) 7-5 6-3

Main Draw 1st round;
(1) Masa Zec-Peskiric (SLO) d. (Q) Katerina Vankova (CZE) 6-1 6-2
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. Laure Siegemund (GER) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Tina Obrez (SLO) 5-7 6-3 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Dominika Nociarova (SVK) d. (5) Michaela Pastikova (CZE) 2-6 6-4 6-2

Clermont-Ferrand 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Volos 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Sofia 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Serra Negra 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Sep 30th, 2008, 03:26 PM   #43
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,723
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 9/29

WTA Tour Events

Stuttgart (Tier II)

1st round qualifying:
(8) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (WC) Stephanie Gehrlein (GER) 6-3 6-0
Lucie Hradecka (CZE) d. (A) Veronika Chvojkova (CZE) 7-5 6-2
Sandra Zahlavova (CZE) d. Renata Voracova (CZE) 6-4 6-3

2nd round qualifying:
(8) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Jelena Kostanic Tosic (CRO) 6-4 4-6 6-3
Lucie Hradecka (CZE) d. (7) Nuria Llagostera Vives (ESP) 4-6 7-5 6-3
Sandra Zahlavova (CZE) d. (4) Sofia Arvidsson (SWE) 6-2 6-4

3rd round qualifying:
(8) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (1) Sara Errani (ITA) 6-3 7-5
(3) Kateryna Bondarenko (UKR) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-2 6-2
Sandra Zahlavova (CZE) d. Alberta Brianti (ITA) 6-3 6-7(5) 6-4

Main Draw 1st round:
Na Li (CHN) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-1 6-2
Nadia Petrova (RUS) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-2
(8) Agnieszka Radwanska (POL) d. (Q) Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 6-2

Tokyo (Tier III)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Klara Zakopalova (CZE) d. (4) Maria Kirilenko 4-6 6-2 7-5
(5) Kaia Kanepi (EST) d. Lucie Safarova (CZE) 4-6 6-3 6-4
Yanina Wickmayer (BEL) d. Iveta Benesova (CZE) 6-4 3-6 6-3
(Q) Rika Fujiwara (JPN) d. Petra Cetkovska (CZE) 7-6(6) 6-4

Main Draw 2nd round:
Klara Zakopalova (CZE) d. Marta Domachowska (POL) 6-3 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(LL) Jarmila Gajdosova (AUS) d. Klara Zakopalova (CZE) 7-5 7-5

Tashkent (Tier IV)

No Czechs in qualifying or main draw

ITF Events

Troy, AL 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Juarez 50K+H

1st round qualifying:
(6) Lena Litvak (USA) d. Petra Padalikova (CZE) 6-2 6-4

No Czechs in main draw

Helsinki 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Sandanski 10K

1st round qualifying:
(1) Barbora Krtickova (CZE) d. Bye
Lucie Sipkova (CZE) d. (7) Iuliia Kirienko (UKR) 6-2 ret.

2nd round qualifying:
Filipa Gabrovska (BUL) d. (1) Barbora Krtickova (CZE) 6-3 2-6 6-0
(11) Bianca Hincu (ROU) d. Lucie Sipkova (CZE) 7-5 4-6 7-5

No Czechs in main draw

Les Franqueses del Valles 10K

1st round qualifying:
Lucie Vescerova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Marta Pinyol-Davi (ESP) d. Lucie Vescerova (CZE) 6-2 6-3

No Czechs in main draw

Mytilini 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Porto 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(8) Jana Jandova (CZE) d. (LL) Caroline Magnusson (SWE) 6-3 6-2
(2) Katerina Vankova (CZE) d. Marina Novak (LIE) 6-7(6) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
(WC) Joana Pangaio-Pereria (POR) d. (8) Jana Jandova (CZE) 6-4 3-6 6-4
(2) Katerina Vankova (CZE) d. Sandy Marti (SUI) 1-6 6-1 6-1

Main Draw Quartefinals:
(2) Katerina Vankova (CZE) d. (WC) Joana Pangaio-Pereira (POR) 3-6 7-6(7) 6-3

Main Draw Semifinals:
(2) Katerina Vankova (CZE) d. (5) Marina Melnikova (RUS) 4-6 6-3 6-4

Main Draw Final:
(7) Appolonia Melzani (BEL) d. (2) Katerina Vankova (CZE) 6-3 6-1

Curitiba 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Oct 8th, 2008 at 01:31 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Oct 7th, 2008, 11:52 PM   #44
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,723
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 10/6

WTA Tour Events

Moscow (Tier I)

1st round qualifying:
Alla Kudryavtseva (RUS) d. (6) Petra Kvitova (CZE) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(WC) Vera Dushevina (RUS) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-1 3-6 6-3

ITF Events

Joue-Les-Tours 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (LL) Karla Mraz (FRA) 6-1 6-0
(8) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Stephanie Vongsouthi (FRA) 6-3 7-5
(2/WC) Petra Cetkovska (CZE) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 6-3 1-6 6-3

Main Draw 2nd round:
Julie Coin (FRA) d. (1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-4
Emilie Loit (FRA) d. (8) Lucie Hradecka (CZE) 0-6 6-4 7-6(3)
Mervana Jugic-Salkic (BIH) d. (2/WC) Petra Cetkovska (CZE) 7-5 3-6 7-5

Barnstaple 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Katalin Marosi (HUN) d. Iveta Gerlova (CZE) 6-1 6-4
Andrea Hlavackova (CZE) d. Petra Martic (CRO) 4-6 7-5 6-4
Veronika Chvojkova (CZE) d. Klaudia Boczova (SVK) 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
(6) Katie O'Brien (GBR) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-1
(Q) Lina Stanciute (LTU) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-4 6-2

Pittsburgh, PA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Jounieh 50K+H

No Czechs in qualifying or main draw

San Luis Potosi 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Reggio Calabria 25K

1st round qualifying:
(10) Krystina Pliskova (CZE) d. Agnese Rella (ITA) 6-1 6-0

2nd round qualifying:
Krystina Pliskova (CZE) d. Federica Grazioso (ITA) 5-7 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
(LL) Nicole Clerico (ITA) d. (Q) Krystina Pliskova (CZE) 6-1 6-3
(4) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Annalisa Bona (ITA) 7-6(6) 6-3
(6) Michaela Pastikova (CZE) d. Valentina Sulpizio (ITA) 6-1 6-0

Main Draw 2nd round:
(4) Sandra Zahlavova (CZE) d. (SE) Simona-Iulia Matei (ROU) 6-0 6-0
(Q) Paola Cigui (ITA) d. (6) Michaela Pastikova (CZE) 6-4 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(4) Sandra Zahlavova (CZE) d. Elisa Balsamo (ITA) 4-6 6-4 6-2

Main Draw Semifinals:
(1) Patricia Mayr (AUT) d. (4) Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 6-3

Traralgon 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Barcelona 10K

1st round qualifying:
(WC) Lucie Vescerova (CZE) d. (WC) Carla Torres Mengual (ESP) 6-3 3-6 6-1

2nd round qualifying:
(2) Amanda Carreras (GBR) d. (WC) Lucie Vescerova (CZE) 6-0 6-3

No Czechs in main draw

Thessaloniki 10K

1st round qualifying:
Isabella Shinikova (BUL) d. Lucie Sipkova (CZE) 3-6 6-0 6-4

Main Draw 1st round:
Barbora Krtickova (CZE) d. Dalila Jakupovic (SLO) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
Barbora Krtickova (CZE) d. (4) Stamatia Fafaliou (GRE) 6-2 6-0

Main Draw Quarterfinals:
Barbora Krtickova (CZE d. Jaklin Alawi (BUL) 6-0 3-6 6-2

Main Draw Semifinals:
Dalia Zafirova (BUL) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-1 6-2

Espinho 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(6) Jana Jandova (CZE) d. (WC) Joana Pangaio-Pereira (POR) 5-7 7-6(5) 7-6(3)
(2) Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Ulrikke Eikeri (NOR) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(6) Jana Jandova (CZE d. Sandy Marti (SUI) 6-3 6-4
(2) Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Lara Michel (SUI) 5-7 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(6) Jana Jandova (CZE) d. Irene Santos-Bravos (ESP) 7-5 7-5
(2) Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Valentina Stephan (GER) 6-0 7-6(6)

Main Draw Semifinals:
(2) Katerina Vankova (CZE) d. (6) Jana Jandova (CZE) 5-7 6-2 6-2

Main Draw Final:
(5) Fatma El Alami (MAR) vs. (2) Katerina Vankova (CZE)

Southlake, TX 10K

1st round qualifying:
Klara Jagosova (CZE) d. Larisa Gorodetsky (CAN) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
Eugenie Bouchard (CAN) d. Klara Jagosova (CZE) 7-6(2) 6-1

Main Draw 1st round:
(WC) Chanelle Van Nguyen (USA) d. Petra Padalikova (CZE) 7-6(2) 6-1

Santa Cruz 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Mogi Das Cruzes 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Oct 12th, 2008 at 02:16 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Oct 20th, 2008, 01:59 AM   #45
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,723
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 10/13

WTA Tour Events

Zurich (Tier II)

1st round qualifying:
Petra Kvitova (CZE) d. Mathilde Johansson (FRA) 6-0 6-1
Tzipora Obziler (ISR) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-2 6-4
(5) Iveta Benesova (CZE) d. Sandra Martinovic (BIH) 6-4 6-0

2nd round qualifying:
Petra Kvitova (CZE) d. (6) Tsvetana Pironkova (BUL) 6-2 3-6 6-3
(5) Iveta Benesova (CZE) d. Tzipora Obziler (ISR) 6-4 6-2

3rd round qualifying:
Petra Kvitova (CZE) d. Anna-Lena Groenefeld (GER) 6-3 7-5
Sofia Arvidsson (SWE) d. (5) Iveta Benesova (CZE) 6-1 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Petra Kvitova (CZE) d. (6) Patty Schnyder (SUI) 6-4 3-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Petra Kvitova (CZE) d. (Q) Sofia Arvidsson (SWE) 6-2 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(2) Ana Ivanovic (SRB) d. (Q) Petra Kvitova (CZE) 6-1 6-4

ITF Events

Ortisei 100K+H

1st round qualifying:
(1) Viktoria Kutusova (UKR) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-0 6-4
Iveta Gerlova (CZE) d. Martina Parmignani (ITA) 6-3 6-3
Eva Pigova (CZE) d. Monika Kochanova (SVK) 6-3 2-6 6-3
Andrea Hlavackova (CZE) d. Michaela Pochabova (SVK) 6-2 2-6 6-3

2nd round qualifying:
(3) Regina Kulikova (RUS) d. Iveta Gerlova (CZE) 6-4 6-0
(7) Melanie Klaffner (AUT) d. Eva Pigova (CZE) 6-4 6-3
Andrea Hlavakova (CZE) d. (8) Dominika Nociarova (SVK) 6-2 6-1

3rd round qualifying:
Andrea Hlavackova (CZE) d. (4) Karolina Sprem (CRO) 3-6 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Polona Hercog (SLO) 6-3 6-4
Galina Voskoboeva (KAZ) d. (7) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 5-7 6-2 7-6(4)
(Q Viktoria Kutuzova (UKR) d. (5) Lucie Safarova (CZE) 6-3 4-6 6-3
(6) Klara Zakpalova (CZE) d. Catalina Castano (COL) 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(WC) Romina Oprandi (ITA) d. (Q) Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-3
Olga Savchuk (UKR) d. (6) Klara Zakopalova (CZE) w/o

Toronto 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(4) Betina Jozami (ARG) d. Nikola Frankova (CZE) 7-6(4) 6-3

Lawrenceville, GA 50K

1st round qualifying:
(5) Katerina Kramperova (CZE) d. Viet-Ha Ngo (VIE) 6-2 6-4
(WC) Julia Courter (USA) d. Katerina Gresova (CZE) 6-3 6-1
Lauren Herring (USA) d. Martina Nitkova (CZE) 6-2 6-1
Diana Nakic (SLO) d. Linda Hricistova (CZE) 6-1 6-2

2nd round qualifying:
Amanda Mcdowell (USA) d. (5) Katerina Kramperova (CZE) 6-2 6-2

No Czechs in qualifying

Saint-Raphael 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. Corinna Dentoni (ITA) 6-2 6-4
Renata Voracova (CZE) d. Olivia Sanchez (FRA) 6-2 ret.
(6) Lucie Hradecka (CZE) d. (WC) Violette Huck (FRA) 6-2 6-2
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Ekaterina Dzehalevch (BLR) 7-6(5) 7-6)(6)
Katie O'Brien (GBR) d. Eva Birnerova (CZE) 6-3 4-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (WC) Virginie Pichet (FRA) 6-1 6-1
Renata Voracova (CZE) d. (4) Kirsten Flipkens (BEL) 6-4 7-6(5)
(6) Lucie Hradecka (CZE) d. Zuzana Ondraskova (CZE) w/o

Main Draw Quarterfinals:
(8) Julie Coin (FRA) d. (1) Petra Cetkovska (CZE) 6-2 4-6 7-6(2)
Angelique Kerber (GER) d. Renata Voracova (CZE) 6-2 6-4
(6) Lucie Hradecka (CZE) d. Julia Schruff (GER) 6-3 4-6 6-2

Main Draw Semifinals:
(2) Severine Bremond (FRA) d. (6) Lucie Hradecka (CZE) 6-2 1-6 7-6(5)

Lagos 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Mexico City 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Makinohara 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Mount Gambier 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Lima 10K

No Czechs in qualifying or main draw

St. Louis, MO 10K

1st round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Caitlin Ann McKenna (USA) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Joanne Schickerling (RSA) 7-5 6-0

3rd round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Aleah Morrow (USA) 6-1 6-1

Main Draw 1st round:
(8) Petra Padalikova (CZE) d. (Q) Marlene Ryan (USA) 6-7(7) 6-1 6-3
(Q) Katerina Sevcikova (CZE) d. Alexandra Vukota (SUI) 6-0 6-0

Main Draw 2nd round:
(8) Petra Padalikova (CZE) d. Mami Inoue (USA) 6-2 7-5
(3) Anda Perianu (ROU) d. (Q) Katerina Sevcikova (CZE) 6-0 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Lindsey Hardenbaugh (USA) d. (8) Petra Padalikova (CZE) 6-3 6-2

Sevilla 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Dubrovnik 10K

1st round qualifying:
Lenka Danielova (CZE) d. Martina Kostalova (SVK) 3-6 7-5 6-2
(4) Martina Borecka (CZE) d. Bye
Timna Ticic (CRO) d. Barbora Bozkova (CZE) 6-4 6-2
(5) Andrea Berkova (CZE d. Bye
(9) Petra Krejsova (CZE) d. Marina Prosenica (CRO) 6-2 6-3
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Krisztina Kovacs (HUN) 6-1 6-3

2nd round qualifying:
Marina Jozipovic (CRO) d. Lenka Danielova (CZE) 6-3 6-3
Timna Ticic (CRO) d. (4) Martina Borecka (CZE) 7-5 1-6 7-5
(5) Andrea Berkova (CZE) d. Theresa Jobst (GER) 7-6(5) 6-3
Anna Livadaru (GER) d. (9) Petra Krejsova (CZE) 6-0 5-7 7-5
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Julia Bruess (AUT) 6-2 6-3

3rd round qualifying:
(5) Andrea Berkova (CZE) d. Dorotea Kraljevic (CRO) 6-3 4-6 6-2
(11 Ema Mikulcic (CRO) d.Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-0 4-6 7-6(5)

Main Draw 1st round:
Darina Sedenkova (CZE) d. Karolina Jovanovic (SRB) 6-0 6-2
Aleksandra Filipovski (HUN) d. (Q) Andrea Berkova (CZE) 6-1 6-3

Main Draw 2nd round:
Darina Sedenkova (CZE) d. (6) Conny Perin (SUI) 6-4 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(3) Samantha Schoeffel (FRA) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-2 7-5

Lisbon 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Kharkiv 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Settimo San Pietro 10K

No Czechs in qualfying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


Copyright (C) Verticalscope Inc
Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
vBCredits v1.4 Copyright ©2007, PixelFX Studios