Czechs weekly result thread.....2008 edition! - Page 2 - TennisForum.com
TennisForum.com   Wagerline.com MensTennisForums.com TennisUniverse.com
TennisForum.com is the premier Women's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!
Reply

Old Apr 6th, 2008, 11:35 PM   #16
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 4/7

WTA Tour Events

Amelia Island (Tier II)

1st round qualifying:
(WC) Vladimira Uhlirova (CZE) d. (13) Tatiana Poutchek (BLR) 6-3 1-6 6-4
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (14) Julia Schruff (GER) 7-6(3) 6-2

2nd round qualifying:
(5) Olga Savchuk (UKR) d. (WC) Vladimira Uhlirova (CZE) 6-1 6-0
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (6) Catalina Castano (COL) 6-3 6-0

Main Draw 1st round:
(Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Timea Bacsinszky (SUI) 6-2 6-4
Lucie Safarova (CZE) d. Tamarine Tanasugarn (THA) 6-1 6-3

Main Draw 2nd round:
(1) Maria Sharapova (CZE) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 6-3
(12) Katarina Srebotnik (SLO) d. Lucie Safarova (CZE) 6-2 6-4

ITF Events

Monzon 75K

1st round qualifying:
Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Marta Gaullart Lain (ESP) 6-1 6-0

2nd round qualifying:
(7) Neuza Silva (POR) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-2 1-6 7-5

Main Draw 1st round:
(8) Maret Ani (EST) d. Renata Voracova (CZE) 6-2 0-6 6-3
Petra Kvitova (CZE) d. Angelika Bachmann (GER) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
Petra Kvitova (CZE) d. (2) Marina Erakovic (NZL) 6-3 7-6(6)

Main Draw Quarterfinals:
Petra Kvitova (CZE) d. (8) Maret Ani (EST) 6-4 6-0

Main Draw Semifinals:
Petra Kvitova (CZE) d. Vesna Manasieva (RUS) 6-2 6-3

Main Draw Final:
Petra Kvitova (CZE) d. Yanina Wickmayer (BEL) 2-6 6-4 7-5

Biarritz 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(8) Kathrin Woehrle (GER) d. Andrea Hlavackova (CZE) 7-6(5) 6-1

Jackson, MS 25K

1st round qualifying:
Petra Padalikova (CZE) d. Amy Dillingham (USA) 6-0 6-1
Barbora Hodinarova (CZE) d. Barbara Kvelstein (EST) 6-3 6-3

2nd round qualifying:
(1) Carmen Klaschka (GER) d. Petra Padalikova (CZE) 6-1 6-4
Barbora Hodinarova (CZE) d. (7) Jennifer Elie (USA) 6-3 6-3

3rd round qualifying:
(13) Nicole Leimbach (USA) d. Barbora Hodinarova (CZE) 1-6 7-5 6-0

Main Draw 1st round:
Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Sabine Klaschka (GER) 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Salome Devidze (GEO) 6-1 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(1) Ahsha Rolle (USA) d. Michaela Pastikova (CZE) 7-5 7-6(5)

Los Mochis 10K

1st round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. (6) Guillermina Zukerman (ARG) 6-2 6-2

2nd round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. Fabiana Chiaparini (BRA) 6-0 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. Vanesa Furlanetto (ARG) 1-6 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. (2) Maria-Fernandez Alvarez-Teran (BOL) 7-6(5) 4-6 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. (8) Andrea Koch-Benvenuto (CHI) 6-2 6-4

Main Draw Semifinals:
Alexis Prousis (USA) d. (Q) Katerina Kramperova (CZE) 4-6 7-5 7-6(5)

Antalya-Belek 10K

1st round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. Kristina Korochinskaya (RUS) 6-3 6-0
(12) Jana Jandova (CZE) d. Bye
Li Xi (CHN) d. Dagmar Dudlakova (CZE) 7-5 6-0

2nd round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. (12) Jana Jandova (CZE) 6-2 7-5

3rd round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. Ioana Ivan (ROU) 6-3 6-2

4th round qualifying:
Simona-Iulia Matei (ROU) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-2 6-2

No Czechs in main draw

Telde LP de Gran Canaria 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Sibenik 10K

1st round qualifying:
(5) Andrea Berkova (CZE) d. Bye
Teresa Malikova (CZE) d. Bye
Lenka Danielova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(5) Andrea Berkova (CZE) d. Mia Drobnjak (CRO) 6-2 6-4
Teresa Malikova (CZE) d. Priscilla Heise (FRA) 6-2 3-6 6-0
Lenka Danielova (CZE) d. Kristina Bekavac (CRO) 6-2 6-3

3rd round qualifying:
(5) Andrea Berkova (CZE) d. Marcela Cuderman (SLO) 6-1 6-3
Teresa Malikova (CZE) d. Andrea Blazevic (CRO) 6-7(6) 6-3 6-1
Lenka Danielova (CZE) d. Dominika Jasova (SVK) 6-3 6-4

4th round qualifying:
(5) Andrea Berkova (CZE) d. Rebecca Horompoliova (SVK) 6-3 6-1
(6) Anja Prislan (SLO) d. Teresa Malikova (CZE) 7-5 6-4
Lenka Danielova (CZE) d. Veronika Ciganikova (SVK) 3-6 6-4 7-6(2)

Main Draw 1st round:
Krystina Pliskova (CZE) d. (Q) Ema Mikulcic (CRO) 7-5 7-6(4)
(4) Verdiana Verardi (ITA) d. (Q) Lenka Danielova (CZE) 6-2 3-6 6-2
(Q) Andrea Berkova (CZE) d. Anja Poglajen (SLO) 6-0 6-0
(Q) Anna Piven (UKR) d. (3) Darina Sedenkova (CZE) 6-3 6-3
Olivia Crouchent (FRA) d. Karolina Pliskova (CZE) 4-6 7-5 7-6(3)

Main Draw 2nd round:
(7) Nicole Clerico (ITA) d. Krystina Pliskova (CZE) 7-5 6-1
(5) Karolina Kosinska (POL) d. (Q) Andrea Berkova (CZE) 7-5 6-1

Foggia San-Severo 10K

1st round qualifying:
(5) Pavla Smidova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(5) Pavla Smidova (CZE) d. Martina Gledacheva (BUL) 2-6 7-6(7) 6-0

Main Draw 1st round:
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. (WC) Carolina Pillot (ITA) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
Guilia Gatto-Monticone (ITA) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-1 6-1
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : Apr 14th, 2008 at 05:42 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 

Old Apr 14th, 2008, 05:14 AM   #17
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 4/14

WTA Tour Events

Charleston (Tier I)

1st round qualifying:
(5) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(5) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (9) Angela Haynes (USA) 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Yung-Jan Chan (TPE) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(12) Katarina Srebotnik (SLO) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 4-6 6-1 7-5

Estoril (Tier IV)

1st round qualifying:
(2) Eva Hrdinova (CZE) d. (ALT) Elizaveta Tochilovskaya (RUS) 6-0 7-5
Andrea Hlavackova (CZE) d. Anastasia Pivovarova (RUS) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
(2) Eva Hrdinova (CZE) d. Masa Zec Peskiric (SLO) 6-1 6-4
Andrea Hlavackova (CZE) d. Liga Dekmeijere (LAT) 6-1 6-0

3rd round qualifying:
Yuliya Beygelzimer (UKR) d. (2) Eva Hrdinova (CZE) 2-6 6-4 6-4
(7) Mariana Duque Marino (COL) d. Andrea Hlavackova (CZE) 4-6 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
Iveta Benesova (CZE) d. (WC) Neuza Silva (POR) 6-0 6-2
Kirsten Flipkens (BEL) d. (4) Lucie Safarova (CZE) 7-5 6-4
(6) Klara Zakopalova (CZE) d. Evgeniya Rodina (RUS) 7-5 3-6 6-1
Petra Cetkovska (CZE) d. Alisa Kleybanova (RUS) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
Iveta Benesova (CZE) d. (1) Flavia Pennetta (ITA) 6-2 6-2
(6) Klara Zakopalova (CZE) d. (Q) Corinna Dentoni (ITA) 6-4 6-1
(2) Maria Kirilenko (RUS) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-3 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Iveta Benesova (CZE) d. (8) Camille Pin (FRA) 3-6 6-2 6-3
(6) Klara Zakopalova (CZE) d. (3) Karin Knapp (ITA) 3-6 6-4 6-4

Main Draw Semifinals:
Iveta Benesova (CZE) d. Maret Ani (EST) 6-2 6-1
(2) Maria Kirilenko (RUS) d. (6) Klara Zakopalova (CZE) 2-6 6-4 7-5

Main Draw Final:
(2) Maria Kirilenko (RUS) d. Iveta Benesova (CZE) 6-4 6-2

ITF Events

Saint-Malo 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(7) Anne Keothavong (GBR) d. Hana Sromova (CZE) 4-6 6-3 6-2
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Vesna Manasieva (RUS) 6-2 6-2
Renata Voracova (CZE) d. Anna Lapuschenkova (RUS) 6-2 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(6) Katie O'Brien (GBR) vs. Zuzana Ondraskova (CZE)
Renata Voracova (CZE) d. (Q) Xinyun Han (CHN) 6-1 7-6(2)

Main Draw Quarterfinals:
Renata Voracova (CZE) d. (Q) Roberta Vinci 6-3 7-6(7)

Main Draw Semifinals:
(4) Stephanie Cohen-Aloro (FRA) D. Renata Voracova (CZE) 6-3 6-1

Palm Beach Gardens 25K

1st round qualifying:
Sasha Patterson (USA) d. Barbora Hodinarova (CZE) 6-3 ret.
(12) Jamie Hampton (USA) d. Petra Padalikova (CZE) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Carly Gullickson (USA) d. (4) Michaela Pastikova (CZE) 6-4 6-4

Bari 25K

1st round qualifying:
Pavla Smidova (CZE) d. (2) Michaela Johansson (SWE) 7-6(6) 6-3

2nd round qualifying:
Pavla Smidova (CZE) d. (14) Beatriz Garcia-Vidagany (ESP) 7-6(3) 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. Justine Ozga (GER) 6-3 6-4
(3) Sandra Zahlavova (CZE) d. Dia Evtimova (BUL) 3-6 6-3 6-1
(2) Lucie Hradecka (CZE) d. Ana Jovanovic (SRB) 6-3 6-1

Main Draw 2nd round:
Giulia Gabba (ITA) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-3 6-4
(3) Sandra Zahlavova (CZE) d. Liana-Gabriela Ungur (ROU) 6-4 3-6 6-2
(2) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Estrella Cabeza-Candela (ESP) 6-4 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(SE) Arantxa Rus (NED) d. (3) Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-1
(2) Lucie Hradecka (CZE) d. (6) Sandra Martinovic (BIH) 6-2 6-2

Main Draw Semifinals:
(SE) Arantxa Rus (NED) d. (2) Lucie Hradecka (CZE) 6-4 6-3

Mazatlan 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Antalya-Belek 10K

1st round qualifying:
(2) Jana Jandova (CZE) d. Bye
Barbora Krtickova (CZE) d. Maria Stepanova (RUS) 6-0 6-0
Dagmar Dudlakova (CZE) d. Anastasia Terenina (RUS) 6-3 6-3

2nd round qualifying:
(2) Jana Jandova (CZE) d. Barbora Krtickova (CZE) 7-5 6-2
Dagmar Dudlakova (CZE) d. Ashmitha Easwaramurthi (IND) 4-6 6-1 6-3

3rd round qualifying:
(2) Jana Jandova (CZE) d. Dagmar Dudlakova (CZE) 6-1 6-1

4th round qualifying:
Dalila Jakupovic (SLO) d. (2) Jana Jandova (CZE) 2-6 6-3 6-3

No Czechs in main draw

Fuerteventura 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bol 10K

1st round qualifying:
(9) Eva Pigova (CZE) d. Bye
(4) Karolina Pliskova (CZE) d. Bye
Teresa Malikova (CZE) d. Dorotea Kraljevic (CRO) 6-2 6-4
(10) Krystina Pliskova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(9) Eva Pigova (CZE) d. Katarina Poljakova (SVK) 5-7 6-1 6-2
(4) Karolina Pliskova (CZE) d. Gabbi Tepic (SWE) 6-0 6-1
Maria Petrova (RUS) d. Teresa Malikova (CZE) 3-6 7-6(4) 6-1
(10) Krystina Pliskova (CZE) d. Alessia Bertoia (ITA) 6-2 6-1

3rd round qualifying:
Marcela Cuderman (SLO) d. (9) Eva Pigova (CZE) 6-2 0-6 6-4
(4) Karolina Pliskova (CZE) d. Roberta Gerovac (SLO) 6-2 6-1
(10) Krystina Pliskova (CZE) d. Ivana Klepic (CRO) 6-2 6-2

4th round qualifying:
(4) Karolina Pliskova (CZE) d. (16) Zorica Petrov (SRB) 1-6 6-4 7-6(9)
(10) Krystina Pliskova (CZE) d. (7) Tereza Mrdeza (CRO) 7-6(2) 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. Mika Urbancic (SLO) 7-6(4) 6-3
(4) Darina Sedenkova (CZE) d. (WC) Martina Gergoric (CRO) 6-0 6-0
(Q) Krystina Pliskova (CZE) d. (SE) Tamara Stojkovic (CRO) 6-3 4-6 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. (1) Paulie Wong (NED) 5-7 6-3 6-4
(4) Darina Sedenkova (CZE) d. (Q) Krystina Pliskova (CZE) 2-6 6-1 7-6(6)

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. Constance Sibille (FRA) 6-4 6-0
Charlotte Rodier (FRA) d. (4) Darina Sedenkova (CZE) 2-6 6-1 6-3

Main Draw Semifinals:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. Charlotte Rodier (FRA) 5-7 6-0 6-4

Main Draw Final:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. (2) Florence Haring (FRA) 6-4 7-5

Villa Allende 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : Apr 21st, 2008 at 05:58 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Apr 18th, 2008, 09:15 PM   #18
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 4/21

Sony Ericsson WTA Tour

No Events scheduled.

Fed Cup
d. Israel 3-2
1: Petra Kvitova d. Shahar Peer 2-6 6-3 6-0
2. Tzipora Obziler d. Lucie Safarova 6-0 3-6 6-4
3. Iveta Benesova d. Shahar Peer 6-7(1) 6-3 6-4
4. Tzipora Obziler d. Petra Kvitova 6-3 6-4
5: Iveta Benesova/Kveta Peschke d. Tzipora Obziler/Shahar Peer 6-4 6-3

ITF Events

Dothan, AL 75K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Tetiana Luzhanska (UKR) d. (5) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 3-6 6-1 7-6(7)
Michaela Pastikova (CZE) d. Lauren Albanese (USA) 5-7 7-6(3) 6-0

Main Draw 2nd round:
(2) Julie Ditty (USA) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-4 2-6 6-4

Incheon 25K

No Czechs on entry list

Namangan 25K

No Czechs on entry list

Toluca 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Torrent 10K

1st round qualifying:
Laura Rodriquez-Navas (ESP) d. Nela Krejci (CZE) 6-3 6-1

No Czechs in main draw

Naples 10K

No Czechs entered

Hvar 10K

1st round qualifying:
(2) Eva Pigova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(2) Eva Pigova (CZE) d. Virginia Tica (ROU) 6-1 6-0

3rd round qualifying:
(2) Eva Pigova (CZE) d. Khristina Kazimova (UKR) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
Nadege Vergos (FRA) d. (6) Darina Sedenkova (CZE) 6-1 6-3
Simona Dobra (CZE) d. Naomi Broady (GBR) 6-2 6-0
(2) Anastasia Poltoratskaya (RUS) d. (Q) Eva Pigova (CZE) 6-3 7-6(1)

Main Draw 2nd round:
(3) Patricia Mayr (GER) d. Simona Dobra (CZE) 6-2 6-4
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : Apr 28th, 2008 at 12:32 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Apr 18th, 2008, 10:33 PM   #19
country flag Lunaris
-LIFETIME MEMBER-
 
Lunaris's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Location: Čisovice
Posts: 6,593
Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

It would be wonderful if Klara and Iveta met in the Estoril finals.
Make it happen.
Lunaris is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Apr 26th, 2008, 12:51 AM   #20
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

I am gonna have my hands full this week!

Events the week of 4/28

WTA Tour Events

Fes (Tier IV)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Petra Cetkovska (CZE) d. Sandra Kloesel (GER) 6-4 7-5

Main Draw 2nd round:
Petra Cetkovska (CZE) d. (5) Timea Bacsinszky (SUI) 6-1 7-5

Main Draw Quarterfinals:
Greta Arn (HUN) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-2 6-2

Prague (Tier IV)

1st round qualifying:
(1/WC) Alicia Molik (AUS) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-3 6-0
Tereza Hladikova (CZE) d. Alicja Rosolska (POL) 6-0 6-1
(WC) Katerina Kramperova (CZE) d. Chunmei Ji (CHN) 6-4 6-2
Andrea Hlavackova (CZE) d. (8) Urszula Radwanska (POL) 6-4 6-2
Iveta Gerlova (CZE) d. Story Tweedie-Yates (USA) 6-4 6-3
Mervana Jugic-Salkic (BIH) d. Olga Vymetalkova (CZE) 6-1 6-2
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. Liga Dekmeijere (LAT) 6-4 6-2
(3) Hana Sromova (CZE) d. Veronika Kapshay (UKR) 6-2 1-6 7-6(2)
Sandra Zahlavova (CZE) d. Vanessa Henke (GER) 4-6 6-1 7-6(4)
(6) Jelena Pandzic (CRO) d. (WC) Petra Krejsova (CZE) 6-2 6-2
(4) Eva Hrdinova (CZE) d. Mirjana Lucic (CRO) 6-3 6-2
Veronika Chvojkova (CZE) d. Darya Kustova (BLR) 6-4 6-4

2nd round qualifying:
(1/WC) Alicia Molik (AUS) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-0 6-1
Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Katerina Kramperova (CZE) 4-6 6-4 6-0
(2) Melinda Czink (HUN) d. Iveta Gerlova (CZE) 6-2 6-2
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. Mervana Jugic-Salkic (BIH) 6-3 6-2
Anne Schaefer (GER) d. (3) Hana Sromova (CZE) 3-6 6-3 6-4
(6) Jelena Pandzic (CRO) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-0 6-1
Veronika Chvojkova (CZE) d. (4) Eva Hrdinova (CZE) 2-6 6-4 7-5

3rd round qualifying:
(1/WC) Alicia Molik (AUS) d. Andrea Hlavackova (CZE) 5-7 7-5 6-4
(2) Melinda Czink (HUN) d. (7) Lucie Hradecka (CZE) 6-1 5-7 6-4
(8) Ekaterina Ivanova (RUS) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-3 2-6 6-2

Main Draw 1st round:
(1) Vera Zvonareva (RUS) d. (LL) Lucie Hradecka (CZE) 6-2 6-3
Roberta Vinci (ITA) d. (WC) Krystina Pliskova (CZE) 6-2 6-0
Iveta Benesova (CZE) d. Sofia Arvidsson (SWE) 6-3 5-7 6-2
(WC) Karolina Pliskova (CZE) d. (Q) Alicia Molik (AUS) 6-4 6-4
(3) Viktoria Azarenka (BLR) d. Petra Kvitova (CZE) 6-3 6-4
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. Karin Knapp (ITA) 6-1 6-3

Main Draw 2nd round:
Iveta Benesova (CZE) d. Akgul Amanmuradova (UZB) 6-2 4-6 6-3
(WC) Karolina Pliskova (CZE) d. (8) Kaia Kanepi (EST) 1-6 6-3 7-5
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. Vera Dushevina (RUS) 6-4 1-6 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(4) Katarina Srebotnik (SLO) d. Iveta Benesova (CZE)
(3) Viktoria Azarenka (BLR) d. (WC) Karolina Pliskova (CZE) 6-2 6-1
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. (2) Shahar Peer (ISR) 7-6(5) 6-2

Main Draw Semifinals:
(3) Viktoria Azarenka (BLR) d. (7) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-2

ITF Events

Cagnes-Sur-Mer 100K+H

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Renata Voracova (CZE) d. (Q) Marta Marrero (ESP) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
Renata Voracova (CZE) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 6-4 6-0

Main Draw Quarterfinals:
Julia Goerges (GER) d. Renata Voracova (CZE) 3-6 6-3 6-3

Charlottesville, VA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Makarska 50K+H

1st round qualifying:
(3) Polona Hercog (SLO) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-2 6-2
Simona Dobra (CZE) d. Antonia-Xenia Tout (ROU) 5-7 6-2 6-2

2nd round qualifying:
(3) Polona Hercog (SLO) d. Simona Dobra (CZE) 6-1 1-6 7-5

Main Draw 1st round:
(5) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Ana Vrljic (SRB) 6-1 6-3

Main Draw 2nd round:
(5) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Anna Floris (ITA) 6-3 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Polona Hercog (SLO) d. (5) Zuzana Ondraskova (CZE) 7-6(3) 6-3

Gifu 50K

No Czechs on entry list

Balikpapan 25K

No Czechs on entry list

Gimcheon 25K

No Czechs on entry list

Coatzacoalcos 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Vanesa Furlanetto (ARG) d. Nikola Frankova (CZE) 6-3 6-4

Adana 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Brescia 10K

1st round qualifying:
(11) Julia Mayr (ITA) d. Teresa Malikova (CZE) 6-2 6-3
(8) Patricia Veresova (SVK) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-1 6-1

No Czechs in main draw

Bucharest 10K

1st round qualifying:
Lucie Sipkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Lucie Sipkova (CZE) d. Irena Mykytyn (UKR) 6-1 5-7 6-3

3rd round qualifying:
Oksana Khomyk (UKR) d. Lucie Sipkova (CZE) 6-1 4-6 6-3

No Czechs in main draw

Bournemouth 10K

No Czechs on entry list

Bell Ville 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Cochin 10K

No Czechs on entry list
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : May 5th, 2008 at 03:16 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old May 1st, 2008, 10:42 PM   #21
country flag Wiggly
Senior Member
 
Join Date: May 2004
Posts: 23,705
Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Klara, Karolina and Iveta in Prague quarterfinals!
Wiggly is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old May 3rd, 2008, 02:15 AM   #22
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 5/5

WTA Tour Events

Berlin (Tier I)

1st round qualifying:
Catalina Castano (COL) d. (1) Klara Zakopalova (CZE) 4-6 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
Gisela Dulko (ARG) d. (12) Nicole Vaidisova (CZE) 4-6 6-1 6-2
Lucie Safarova (CZE) d. Virginie Razzano (FRA) 6-4 7-5

Main Draw 2nd round:
(8) Marion Bartoli (FRA) d. Lucie Safarova (CZE) 6-0 6-3

ITF Events

Zagreb 75K


1st round qualifying:
Tina Obrez (SLO) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-2 6-3
(2) Tereza Hladikova (CZE) d. Vitalia Diatchenko (RUS) 6-2 6-4
(7) Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Dilara Ahmetagic (GER) 6-0 6-0
Simona Dobra (CZE) d. Tea Faber (CRO) 6-3 6-2

2nd round qualifying:
(2) Tereza Hladikova (CZE) d. Neda Kozic (SRB) 4-6 6-4 6-1
(7) Iveta Gerlova (CZE) d. Fabiana Palcic (SLO) 6-0 6-3
Simona Dobra (CZE) d. Jasmina Kajtazovic (SLO) 6-4 6-3

3rd round qualifying:
(2) Tereza Hladikova (CZE) d. (8) Dominika Nociarova (SVK) 6-2 6-1
(3) Teodora Mircic (SRB) d. (7) Iveta Gerlova (CZE) 6-2 2-6 6-1
(4) Anna-Lena Groenefeld (GER) d. Simona Dobra (CZE) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Ajla Tomljanovic (CRO) 6-1 6-0
Mathilde Johansson (FRA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-1 6-2
(6) Severine Bremond (FRA) d. (LL) Simona Dobra (CZE) 6-4 6-1
Michaela Pastikova (CZE) d. Melinda Czink (HUN) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
(1) Sofia Arvidsson (SWE) d. (Q) Tereza Hladikova (CZE) 7-6(3) 4-6 6-3
Kathrin Woehrle (GER) d. Michaela Pastikova (CZE) 2-6 7-6(5) 6-4

Jounieh 50K+H

No Czechs in qualifying or main draw

Indian Harbour Beach, FL 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Bucharest 50K

1st round qualifying:
(5) Karolina Pliskova (CZE) d. Alexandra Alina Tincu (ROU) 6-0 6-0

2nd round qualifying:
Camelia-Elena Hristea (ROU) d. (5) Karolina Pliskova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. Diana Enache (ROU) 6-2 6-3
Stephanie Vogt (LIE) d. (3) Hana Sromova (CZE) 6-2 6-0

Main Draw 2nd round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. Arantxa Rus (NED) 6-3 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d.(6) Christina Wheeler (AUS) 6-2 6-2

Main Draw Semifinals:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (7) Alberta Brianti (ITA) 7-5 6-2

Main Draw Final:
Petra Cetkovska (CZE) d. (2) Sorana Cirstea (ROU) 7-6(5) 7-6(3)

Fukuoka 50K

No Czechs on entry list

Antalya-Manavgat 25K

No Czechs on entry list

Florence 25K

1st round qualifying:
(14) Krystina Pliskova (CZE) d. Oana Archip (ROU) 6-2 6-2

2nd round qualifying:
(14) Krystina Pliskova (CZE) d. Sonia Iacovacci (ITA) 6-1 6-0

Main Draw 1st round:
Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Stefania Chieppa (ITA) 4-6 6-1 6-3
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. Yi-Fan Xu (CHN) 6-3 6-4
(2) Vesna Manasieva (RUS) d. (Q) Krystina Pliskova (CZE) 6-0 7-6(4)

Main Draw 2nd round:
Anne Schaefer (GER) d. Sandra Zahlavova (CZE) 1-6 7-6(3) 6-3
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. (WC) Alexia Virgili (ITA) 6-0 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. (3) Kyra Nagy (HUN) 6-3 6-2

Main Draw Semifinals:
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. Roxane Vaisemberg (BRA) 6-0 6-0

Main Draw Final:
(Q) Jelena Dokic (AUS) d. (7) Lucie Hradecka (CZE) 6-1 6-3

Changwon 25K

No Czechs on entry list

Irapuato 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Nikola Frankova (CZE) d. Indire Akiki (CRO) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
Nikola Frankova (CZE) d. (2) Maria Irigoyen (ARG) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Nikola Frankova (CZE) d. (6) Frederica Piedade (POR) 1-6 6-3 6-3

Main Draw Semifinals:
Nikola Frankova (CZE) d. (5) Sarah Borwell (GBR) 6-2 6-0

Main Draw Final:
(1/WC) Mariana Duque Marino (COL) d. Nikola Frankova (CZE) 6-4 3-6 6-3

Michalovice 10K

1st round qualifying:
(1) Katerina Kramperova (CZE) d. Bye
Barbora Krtickova (CZE) d. Bye
Martina Kubickova (CZE) d. Bye
Petra Krejsova (CZE) d. Bye
Klara Ellingerova (CZE) d. Ivana Mravcova (SVK) 6-2 6-3
Eva Husakova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(1) Katerina Kramperova (CZE) d. Ksenia Kirillova (RUS) 3-6 6-2 6-2
Barbora Krtickova (CZE) d. Alexandra Gracova (SVK) 6-3 6-1
Martina Kubickova (CZE) d. Barbara Krzesinska (POL) 6-2 6-4
Petra Krejsova (CZE) d. Ivana Belejova (SVK) 6-2 6-1
Eva Husakova (CZE) d. Klara Ellingerova (CZE) 6-4 3-6 7-5

3rd round qualifying:
(1) Katerina Kramperova (CZE) d. Dominika Jasova (SVK) 6-4 6-1
Barbora Krtickova (CZE) d. Rebecca Horompoliova (SVK) 6-0 6-4
Petra Krejsova (CZE) d. Martina Kubickova (CZE) 7-5 6-4
Eva Husakova (CZE) d. Eleonora Punzo (ITA) 6-3 6-4

Main Draw 1st round:
(8) Lenka Jurikova (SVK) d. Barbora Matusova (CZE) 6-2 6-1
(4) Justyna Jegiolka (POL) d. (Q) Petra Krejsova (CZE) 6-3 6-2
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. Julia Jagodzinska (POL) 6-1 6-1
(Q) Barbora Krtickova (CZE) d. Martina Borecka (CZE) 6-4 1-6 7-5
(Q) Eva Husakova (CZE) d. (Q) Klaudia Gawlik (POL) 6-3 6-2
Pavla Smidova (CZE) d. Patricia Veresova (SVK) 5-0 ret.

Main Draw 2nd round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. (4) Justyna Jegiolka (POL) 6-7(3) 6-3 6-1
(6) Klaudia Boczova (SVK) d. (Q) Barbora Krtickova (CZE) 6-2 6-1
(Q) Eva Husakova (CZE) d. Katarina Poljakova (SVK) 0-6 6-4 6-2
Pavla Smidova (CZE) d. (7) Michaela Pochabova (SVK) 7-5 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(6) Klaudia Boczova (SVK) d. (Q) Katerina Kramperova (CZE) 6-0 6-2
(5) Palma Kiraly (HUN) d. (Q) Eva Husakova (CZE) 6-3 6-4
Romana Tabakova (SVK) d. Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-3

Edinburgh 10K

No Czechs on entry list

Mostar 10K

1st round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Nikolina Dominikovic (CRO) 6-2 6-1

3rd round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Roxana Alexandru (CAN) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
Teresa Malikova (CZE) d. (1) Cristina Celani (ITA) 6-2 6-4
(WC) Ema Burgic (BIH) d. Andrea Berkova (CZE) 6-0 4-6 6-4
Eva Pigova (CZE) d. Daniela Islamaj (ALB) 6-4 4-6 6-4
(3) Petra Pajalic (SLO) d. (Q) Michaela Bezdickova (CZE) 6-2 4-6 7-6(2)

Main Draw 2nd round:
Teresa Malikova (CZE) d. (Q) Andjela Nemcevic (SRB) 1-6 7-6(4) 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(5) Janina Toljan (AUT) d. Teresa Malikova (CZE) 6-2 4-6 6-0

Vic 10K

1st round qualifying:
(A) Lucie Vescerova (CZE) d. Cynthia Tornil-Marclay (ESP) 6-1 6-7(2) 6-2
(5) Marta Espigado-Delgado (ESP) d. (WC) Nela Krejci (CZE) 6-0 6-0

2nd round qualifying:
Laura Noguera-Aparicio (ESP) d. (A) Lucie Vescerova (CZE) 6-2 6-0

No Czechs in main draw

Buenos Aires 10K

No Czechs on entry list

Trivandrum 10K

No Czechs on entry list

Tarakan 10K

No Czechs on entry list
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : May 11th, 2008 at 08:18 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old May 12th, 2008, 05:03 PM   #23
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week 5/12

WTA Tour Events

Rome (Tier I)

1st round qualifying:
(4) Klara Zakopalova (CZE) d. (WC) Corinna Dentoni (ITA) 0-6 6-2 6-1
(19) Iveta Benesova (CZE) d. Katie O'Brien (GBR) 6-4 6-3

2nd round qualifying:
(4) Klara Zakopalova (CZE) d. Galina Voskoboeva (RUS) 6-1 3-6 6-2
(19) Iveta Benesova (CZE) d. Yuliana Fedak (UKR) 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Tsvetana Pironkova (BUL) d. (Q) Klara Zakopalova (CZE) 6-4 6-2
(17) Francesca Schiavone (ITA) d. Lucie Safarova (CZE) 6-4 7-5
(Q) Iveta Benesova (CZE) d. (Q) Elena Vesnina (RUS) 6-3 7-5
(LL) Ekaterina Makarova (RUS) d. (13) Nicole Vaidisova (CZE) 6-4 4-6 6-2

Main Draw 2nd round:
(10) Vera Zvonareva (RUS) d. (Q) Iveta Benesova (CZE) 7-5 4-6 7-5

ITF Events

Saint-Gaudens 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Anne-Laure Heitz (FRA) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. Marie-Eve Pelletier (CAN) 6-2 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. Elena Bovina (RUS) 5-7 6-5 7-6(6)

Main Draw Semifinals:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (JE) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-6(5) 7-5

Main Draw Final:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. Maria-Jose Martinez Sanchez (ESP) 6-4 6-4

Kurume 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Raleigh, NC 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Caserta 25K

1st round qualifying:
(4) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(4) Darina Sedenkova (CZE) d. (13) Appollonia Melzani (ITA) 6-2 ret.

Main Draw 1st round:
Ksenia Palkina (KGZ) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 6-3 6-3
(6) Sandra Zahlavova (CZE) d. (WC) Sara Savarise (ITA) 7-6(1) 6-2

Main Draw 2nd round:
Estrella Cabeza-Candela (ESP) d. (6) Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-3

Szczecin 25K

1st round qualifying:
(3) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye
(11) Eva Pigova (CZE) d. Bye
(12) Andrea Berkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Sandra Zaniewska (POL) d. (3) Iveta Gerlova (CZE) 4-6 6-3 6-1
(6) Justyna Jegiolka (POL) d. (11) Eva Pigova (CZE) 7-5 6-2
(8) Lubomira Kurhajcova (SVK) d. (12) Andrea Berkova (CZE) 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Olga Brozda (POL) 6-2 6-3
(LL) Iveta Gerlova (CZE) d. (LL) Eva Pigova (CZE) 6-0 6-1
(4) Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Sandra Zaniewska (POL) 6-2 6-0
(2) Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Elena Pioppo (ITA) 7-5 6-1

Main Draw 2nd round:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Nicole Riner (SUI) 6-1 6-0
(Q) Lubomira Kurhajcova (SVK) d. (LL) Iveta Gerlova (CZE) 6-3 7-6(6)
(4) Tereza Hladikova (CZE) d. Joanna Sakowicz (POL) 6-3 6-4
(2) Michaela Pastikova (CZE) d. (LL) Karolina Kosinska (POL) 6-2 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Lubomira Kurhajcova (SVK) W/O
(SE) Michelle Gerards (NED) d. (4) Tereza Hladikova (CZE) 3-6 7-6(5) 6-2
Lenka Wienerova (SVK) d. (2) Michaela Pastikova (CZE) 6-3 4-6 6-1

Main Draw Semifinals:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (WC) Katarzyna Piter (POL) 6-7(4) 6-3 6-2

Main Draw Final:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Lenka Wienerova (SVK) 6-4 6-2


Badalona 10K

1st round qualifying:
(2) Julia Parasyuk (RUS) d. Nela Krejci (CZE) 6-0 6-0

No Czechs in main draw

Bucharest 10K

1st round qualifying:
Petra Padalikova (CZE) d. Eliza-Adriana Matache (ROU) 6-3 6-3

2nd round qualifying:
Petra Padalikova (CZE) d. Elena Jetcheva (BUL) 6-3 6-0

3rd round qualifying:
Petra Padalikova (CZE) d. Alexandra Stuparu (ROU) 6-0 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Petra Padalikova (CZE) d. (Q) Ivana Karolyiova (SVK) 6-2 2-6 6-3

Main Draw 2nd round:
(6/WC) Laura-Ioana Andrei (ROU) d. (Q) Petra Padalikova (CZE) 4-6 6-4 6-3

Bulungan 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bangkok 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : May 19th, 2008 at 01:38 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old May 18th, 2008, 03:34 AM   #24
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 5/19

WTA Tour Events

French Open (GS)

1st round qualifying:
(1) Iveta Benesova (CZE) d. Viktoriya Kutuzova (UKR) 4-6 6-0 6-4
Jelena Pandzic (CRO) d. Eva Hrdinova (CZE) 2-6 6-1 6-4
Tetiana Luzhanska (UKR) d. Sandra Zahlavova (CZE) 2-6 6-3 6-4
Hana Sromova (CZE) d. (15) Melinda Czink (HUN) 5-7 6-3 7-5
Ekaterina Dzhalevich (BLR) d. (14) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-6(5) 6-3
Akiko Yonemura (JPN) d. (8) Renata Voracova (CZE) 6-4 7-5
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (9) Alicia Molik (AUS) 6-2 6-2
Jie Zheng (CHN) d. Lucie Hradecka (CZE) 4-6 7-5 8-6

2nd round qualifying:
(1) Iveta Benesova (CZE) d. Greta Arn (HUN) 7-6(4) 0-6 6-1
Selima Sfar (TUN) d. Hana Sromova (CZE) 6-1 6-3
Jarmila Gajdosova (AUS) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-4 6-1

3rd round qualifying:
(1) Iveta Benesova (CZE) d. Sandra Martinovic (BIH) 5-7 6-1 6-1

Strasbourg (Tier III)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Petra Kvitova (CZE) d. Kateryna Bondarenko (UKR) 3-6 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(7) Ai Sugiyama (JPN) d. Petra Kvitova (CZE) 6-4 6-3

Istanbul (Tier III)

1st round qualifying:
(8) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Milica Tomic (SUI) 4-6 6-2 6-3

2nd round qualifying:
(8) Veronika Chvojkova (CZE) d. Galyna Kosyk (RUS) 7-5 6-3

3rd round qualifying:
(8) Veronika Chvojkova (CZE) d. (3) Anna Floris (ITA) 3-6 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Pemra Ozgen (TUR) 7-5 6-4

Main Draw 2nd round:
(8) Tsvetana Pironkova (BUL) d. (Q) Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 6-1

No Czechs in main draw

ITF Events

Moscow 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Oksana Teplyakova (UKR) d. Nikola Frankova (CZE) 6-2 3-6 6-4

Nagano 25K

No Czechs on entry list

Gorizia 10K

1st round qualifying:
(WC) Michaela Bezdickova (CZE) d. Bye
(8) Andrea Berkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(WC) Michaela Bezdickova (CZE) d. Alessia Bianchi (ITA) 6-3 6-1
(8) Andrea Berkova (CZE) d. Adeline Goncalves (FRA) 6-3 7-5

3rd round qualifying:
(1) Monika Kochanova (SVK) d. (WC) Michaela Bezdickova (CZE) 6-2 6-1
(8) Andrea Berkova (CZE) d. Carlotta Orlando (ITA) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Andrea Berkova (CZE) d. (LL) Catalina Arancibia (CHI) 7-6(3) 6-3

Main Draw 2nd round:
(7) Stefania Chieppa (ITA) d. (Q) Andrea Berkova (CZE) 6-7(6) 7-5 6-2

Falkenberg 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Galati 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Raanana 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Landisville, PA 10K

1st round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Elizabeth Vlachakis (USA) 6-3 6-2

3rd round qualifying:
(2) Courtney Nagle (USA) d. Katerina Sevcikova (CZE) 6-2 6-2

No Czechs in main draw

Khonkan 10K

No Czechs on entry list

Managua 10K

No Czechs on entry list
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : May 24th, 2008 at 03:34 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old May 23rd, 2008, 03:11 AM   #25
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 5/26

WTA Tour Events

Roland Garros (GS)

Qualifying rounds: see previous post.

Main Draw 1st round:
Petra Kvitova (CZE) d. Akiko Morigami (JPN) 6-4 6-3
Klara Zakopalova (CZE) d. (24) Virginie Razzano (FRA) 4-6 6-3 6-2
(Q) Iveta Benesova (CZE) d. (15) Nicole Vaidisova (CZE) 7-6(2) 6-1
Petra Cetkovska (CZE) d. (23) Alona Bondarenko (UKR) 6-3 6-0
Lucie Safarova (CZE) d. Sandra Kloesel (GER) 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
Petra Kvitova (CZE) d. Samantha Stosur (AUS) 6-2 6-1
Emilie Loit (FRA) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-4 6-4
(Q) Iveta Benesova (CZE) d. Shuai Peng (CHN) 6-4 6-3
Petra Cetkovska (CZE) d. Galina Voskoboeva 7-5 6-3
(2) Ana Ivanovic (SRB) d. Lucie Safarova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw 3rd round:
Petra Kvitova (CZE) d. (12) Agnes Szavay (HUN) 7-6(5) 4-6 6-2
Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-3

ITF Events

Carson, CA 50K

1st round qualifying:
(7) Mashona Washington (USA) d. Petra Padalikova (CZE) 1-6 6-0 7-5

No Czechs in main draw

Togliatti 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(8) Nikola Frankova (CZE) d. (Q) Elena Chalova (RUS) 6-1 5-7 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(Q) Natalia Ryzhonkova (RUS) d. (8) Nikola Frankova (CZE) 6-1 6-1

Galatina 25K

Main Draw 1st round:
(Q) Anne Schaefer (GER) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-0 6-1

Gunma 25K

No Czechs on entry list

Tortosa 10K

1st round qualifying:
Plamena Kurteva (BUL) d. Nela Krejci (CZE) 6-3 6-1

Olecko 10K

1st round qualifying:
Klara Ellingerova (CZE) d. Bye
Kristyna Hancarova (CZE) d. Maja Kazimieruk (POL) 6-1 7-6(2)
Eva Husakova (CZE) d. Marta Smiechowska (POL) 6-1 6-2
Lucie Sipkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Martina Darczuk (POL) d. Klara Ellingerova (CZE) 7-6(3) 7-5
Kristyna Hancarova (CZE) d. Olga Fischer (GER) 6-3 6-2
Eva Husakova (CZE) d. Monika Galikova (SVK) 6-4 6-3
Lucie Sipkova (CZE) d. Andrea Pilvein (HUN) 6-0 6-1

Main Draw 1st round:
Edyta Cieplucha (POL) d. Eva Husakova (CZE) 6-3 6-2
Petra Krejsova (CZE) d. (Q) Mikolajczuk Mikolajczuk (POL) 5-7 6-0 6-1
(3) Karolina Pliskova (CZE) d. Annie Goransson (SWE) 6-7(5) 7-6(3) 6-4
Kristyna Pliskova (CZE) d. Joanna Kacprzyk (POL) 6-1 6-2
(7) Hanne Skak Jensen (DEN) d. (Q) Lucie Sipkova (CZE) 6-4 6-1
Barbora Krtickova (CZE) d. (Q) Ivana Karolyiova (SVK) 6-1 6-1
(Q) Kristyna Hancarova (CZE) d. Melanie Oosterhof (GER) 5-7 6-3 6-1

Main draw 2nd round:
(6) Sylwia Zagorska (POL) d. Petra Krejsova (CZE) 6-4 6-3
(3) Karolina Pliskova (CZE) d. Veronika Domagala (POL) 7-6(4) 4-6 6-3
(7) Hanne Skak Jensen (DEN) d. Krystina Pliskova (CZE) 3-6 6-1 6-3
(8) Justyna Jegiolka (POL) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-2 6-2
(2) Magdalena Kiszczynska (POL) d. (Q) Kristyna Hancarova (CZE) 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(7) Hanne Skak Jensen (DEN) d. (3) Karolina Pliskova (CZE) 6-1 6-4

Braga 10K

No Czechs on entry list

Gaziantep 10K

No Czechs on entry list

Budva 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Teresa Malikova (CZE) d. (WC) Stefana Lekicevic (MNE) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
Teresa Malikova (CZE) d. Timna Ticic (CRO) 6-2 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Teresa Malikova (CZE) d. (7) Jasmina Kajtazovic (SLO) 7-6(2) 4-6 6-1

Main Draw Semifinals:
(6) Palma Kiraly (HUN) d. Teresa Malikova (CZE) 6-4 7-5

Sumter, SC 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bangkok 10K

No Czechs on entry list

Kharkov 10K

No Czechs on entry list
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : Jun 2nd, 2008 at 02:28 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jun 2nd, 2008, 02:48 PM   #26
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 6/2

WTA Tour Events

French Open (GS)

Main Draw 4th round:
Kaia Kanepi (EST) d. Petra Kvitova (CZE) 6-3 3-6 6-1
(2) Ana Ivanovic (SRB) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-0 6-0

ITF Events

Rome - Tiro A Volo 75K

1st round qualifying:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Camila Giorgi (ITA) d. (1) Veronika Chvojkova (CZE) 6-4 6-3

No Czechs in main draw

Surbiton 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Grado 25K

1st round qualifying:
Radana Holusova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(14) Karla Mraz (FRA) d. Radana Holusova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
Ksenia Lykina (KGZ) d. Tereza Hladikova (CZE) 7-6(3) 2-6 6-3
(Q) Melanie Klaffner (AUT) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 4-6 7-5
(6) Michaela Pastikova (CZE) d. (WC) Paola Cigui (ITA) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
(WC) Elisa Balsamo (ITA) d. (6) Michaela Pastikova 6-2 6-2

Pitesti 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Amarante 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Izmir 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Hilton Head, SC 10K

1st round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Bye
Petra Padalikova (CZE) d. Jessica Stiles (USA) 6-3 6-4

2nd round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Jocelyn Ffriend (USA) 6-1 6-2
Nadja Gilchrist (USA) d. Petra Padalikova (CZE) 7-5 6-3

3rd round qualifying:
Jennifer Migan (FRA) d. Katerina Sevcikova (CZE) 3-6 6-3 6-2

No Czechs in main draw
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : Jun 6th, 2008 at 04:25 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jun 8th, 2008, 07:50 PM   #27
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 6/9

WTA Tour Events

Birmingham (Tier II)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Petra Cetkovska (CZE) d. Meng Yuan (CHN) 6-2 6-1
(Q) Sunitha Rao (IND) d. Petra Kvitova (CZE) 7-6(8) 6-4
(3) Nicole Vaidisova (CZE) d. Bye

Main Draw 2nd round:
Petra Cetkovska (CZE) d. (1) Marion Bartoli (FRA) 5-7 6-4 6-0
(3) Nicole Vaidisova (CZE) d. Nathalie Dechy (FRA) 6-1 6-3

Main Draw 3rd round:
Petra Cetkovska (CZE) d. Camille Pin (FRA) 6-4 6-7(5) 6-3
(3) Nicole Vaidisova (CZE) d. (15) Ekaterina Makarova (RUS) 6-7(5) 6-2 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(12) Kateryna Bondarenko (UKR) d. Petra Cetkovska (CZE) 7-6(3) 6-2
Bethanie Mattek (USA) d. (3) Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 6-0

Barcelona (Tier IV)

1st round qualifying:
(WC) Leticia Costas (ESP) d. (5) Andrea Hlavackova (CZE) 5-7 6-2 6-0
(7) Veronika Chvojkova (CZE) d. Kelly Anderson (RSA) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
Maite Garrabus-Alonso (ESP) d. (7) Veronika Chvojkova (CZE) 7-6(5) 7-6(3)

Main Draw 1st round:
(4) Lucie Safarova (CZE) d. (Q) Leticia Costas (ESP) 6-2 6-1
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. Karolina Sprem (CRO) 2-6 7-6(3) 6-2

Main Draw 2nd round:
(4) Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Arantxa Parra Santonja (ESP) 7-5 4-6 6-3
Edina Gallovits (ROU) d. (7) Klara Zakopalova (CZE) 6-2 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(WC) Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) d. (4) Lucie Safarova (CZE) 6-2 4-1 ret.

ITF Events

Marseille 75K+H

No Czechs in qualifying or main draw

Zlin 75K+H

1st round qualifying:
Darina Sedenkova (CZE) d. Justyna Jegiolka (POL) 6-4 1-6 6-4
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-3 6-1
Ana Savic (CRO) d. Jana Jandova (CZE) 6-4 6-2
(7) Karolina Pliskova (CZE) d. Kristina Kucova (SVK) 3-6 6-3 7-6(5)
Cristina-Andreea Mitu (ROU) d. (WC) Tereza Bekerova (CZE) 5-7 6-4 7-5
Pavla Smidova (CZE) d. Klara Ellingerova (CZE) 6-2 6-0
(5) Nikola Frankova (CZE) d. (WC) Martina Kubickova (CZE) 6-3 6-3
(4) Magdalena Kiszczynska (POL) d. (WC) Eva Pigova (CZE) 6-2 6-0
(WC) Martina Borecka (CZE) d. (WC) Kristyna Hancarova (CZE) 6-3 6-1

2nd round qualifying:
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-3 6-0
Ana Savic (CRO) d. (7) Karolina Pliskova (CZE) 6-3 6-1
Pavla Smidova (CZE) d. (5) Nikola Frankova (CZE) 6-4 6-3
(4) Magdalena Kiszczynska (POL) d. (WC) Martina Borecka (CZE) 5-7 6-4 6-1

3rd round qualifying:
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. Natasa Zoric (SRB) 7-5 6-1
Cristina-Andreea Mitu (ROU) d. Pavla Smidova (CZE) 6-4 5-7 6-3

Main Draw 1st round:
Jing-Jing Lu (CHN) d. (WC) Kristyna Pliskova (CZE) 7-5 7-5
(LL) Ana Savic (CRO) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-4 6-3
Michaela Pastikova (CZE) d. (4) Kyra Nagy (HUN) 1-6 6-2 6-4
(5) Angelika Bachmann (GER) d. Hana Sromova (CZE) 7-6(0) 6-2
Sandra Zahlavova (CZE) d. (WC) Katerina Kramperova (CZE) 6-2 6-2
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 7-5 6-3
(3/WC) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Anna Floris (ITA) 6-4 6-1
(WC) Anna-Lena Groenefeld (GER) d. Tereza Hladikova (CZE) 7-6(6) 6-1
Eva Hrdinova (CZE) d. Liana-Gabriela Ungur (ROU) 6-4 7-5
(2) Renata Voracova (CZE) d. Alberta Brianti (ITA) 5-7 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
Stefanie Voegele (SUI) d. Michaela Pastikova (CZE) 3-1 ret
(5) Angelika Bachmann d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 7-5
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (3/WC) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 3-6 7-6(4)
(2) Renata Voracova (CZE) d. Eva Hrdinova (CZE) 5-7 7-5 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (5) Angelika Bachmann (GER) 6-3 0-6 6-4
(WC) Anna-Lena Groenefeld (GER) d. (2) Renata Voracova (CZE) 5-7 7-6(3) 6-1

Main Draw Semifinals:
(WC) Anna-Lena Groenefeld (GER) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-1 6-0

El Paso, TX 25K

1st round qualifying:
Christian Thompson (USA) d. Petra Padalikova (CZE) 6-3 6-2

No Czechs in main draw

Campobasso 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Lenzerheide 10K

1st round qualifying:
Dominika Kanakova (CZE) d. Mona Piller (SUI) 6-2 6-2

2nd round qualifying:
Dominika Kanakova (CZE) d. Justine Humair (SUI) 6-4 6-1

3rd round qualifying:
Xenia Knoll (SUI) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-1 7-5

No Czechs in main draw

Craiova 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Montemor-O-Novo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Istanbul-Yesilyurt 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Tokyo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gausdal 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gurgaon 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : Jun 17th, 2008 at 01:54 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jun 17th, 2008, 03:09 AM   #28
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 6/16

WTA Tour Events

Wimbledon (GS)

1st round qualifying:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (2) Ayumi Morita (JPN) 6-1 6-4
(3) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Greta Arn (HUN) 6-7(3) 6-3 8-6
(5) Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Lucie Hradecka (CZE) 3-6 6-3 6-2
Hana Sromova (CZE) d. Margit Ruutel (EST) 0-6 6-2 8-6
Eva Hrdinova (CZE) d. Tiantian Sun (CHN) 2-6 6-4 6-1

2nd round qualifying:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (WC) Anna Smith (GBR) 6-1 4-6 6-2
(3) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Ekaterina Ivanova (RUS) 6-3 6-1
Tatiana Poutchek (BLR) d. Hana Sromova (CZE) 6-2 6-7(5) 6-3
Eva Hrdinova (CZE) d. Alina Jidkova (RUS) 6-7(1) 6-2 7-5

3rd round qualifying:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Ekaterina Dzhalevich (BLR) 6-3 6-2
(3) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Jarmila Gajdosova (AUS) 6-3 6-4
Eva Hrdinova (CZE) d. (15) Olga Puchkova (RUS) 6-4 6-1


Eastbourne (Tier II)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Olga Govortsova (BLR) d. (7) Nicole Vaidisova (CZE) 6-2 6-4

s'Hertogenbosch (Tier III)

1st round qualifying:
(1) Iveta Benesova (CZE) d. Robin Stephenson (USA) 6-1 6-2

2nd round qualifying:
(1) Iveta Benesova (CZE) d. (5) Yung-Jan Chan (TPE) 3-6 6-1 7-6(0)

Main Draw 1st round:
(8) Alona Bondarenko (UKR) d. (Q) Iveta Benesova (CZE) 6-4 4-6 6-4
(Q) Angelique Kerber (GER) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-4 3-6 6-4

ITF Events

Istanbul-Kemer 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(8) Arina Rodionova (RUS) d. Nikola Frankova (CZE) 7-5 6-1

Montpelier 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Jing-Jing Lu (CHN) d. Kristyna Pliskova (CZE) 1-6 7-5 6-2
(WC) Adeline Goncalves (FRA) d. (4) Iveta Gerlova (CZE) 7-6(4) 6-1
(6) Karolina Pliskova (CZE) d. Yasmin Clarke (GBR) 7-5 2-6 6-1

Main Draw 2nd round:
(WC) Amandine Singla (FRA) d. (6) Karolina Pliskova (CZE) 6-4 6-7(6) 7-5

Davos 10K

1st round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. Bye
Eva Husakova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. (WC) Tatiana Iilova (SVK) 6-1 6-1
Eva Husakova (CZE) d. Giulia Squadrin (ITA) 6-3 6-0

3rd round qualifying:
Xenia Knoll (SUI) d. Martina Kubickova (CZE) 7-6(2) 7-5
Eva Husakova (CZE) d. Natalie Luft (GER) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
Michaela Pochabova (SVK) d. Katerina Kramperova (CZE) 7-6(7) 6-1
(4) Nicole Clerico (ITA) d. (Q) Eva Husakova (CZE) 7-5 2-6 6-2

Alcobaca 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Alkmaar 10K

1st round qualifying:
(1) Jana Jandova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Jana Jandova (CZE) d. Carla Venticinque-Torres (ESP) 6-2 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (8) Soetkin van Deun (BEL) 6-1 6-0

Main Draw 2nd round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (Q) Julia Paetow (GER) 1-6 6-4 7-5

Main Draw Quarterfinals:
Marlot Meddens (NED) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 6-2 4-6 6-2

Gausdal 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bucharest 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Houston, TX 10K

1st round qualifying:
Petra Padalikova (CZE) d. Sianna Simmons (USA) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
Petra Padalikova (CZE) d. (WC) Ariel Morton (USA) 6-2 6-2

3rd round qualifying:
(6) Dominika Diesdova (SVK) d. Petra Padalikova (CZE) 6-1 6-4

No Czechs in main draw.

Sutama 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gurgaon 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Torino 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Martina Trevisan (ITA) d. Simona Dobra (CZE) 2-6 7-6(5) 6-3
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : Jun 20th, 2008 at 10:43 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jun 20th, 2008, 11:06 PM   #29
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 6/23

WTA Tour Events

Wimbledon (GS)

Qualifying rounds: see previous post.

Main Draw 1st round:
(18) Nicole Vaidisova (CZE) d. (Q) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-2
(Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Camille Pin (FRA) 7-5 4-6 7-5
(14) Agnieszka Radwanska (POL) d. (Q) Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-0
Tatiana Perebiynis (UKR) d. Petra Kvitova (CZE) 6-4 0-6 6-4
(WC) Urszula Radwanska (POL) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-1 6-4
(26) Lindsay Davenport (USA) d. Renata Voracova (CZE) 6-3 5-7 6-3
Emilie Loit (FRA) d. Lucie Safarova (CZE) 6-3 7-6(4)
Tamarine Tanasugarn (THA) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-4 6-3
(31) Caroline Wozniacki (DEN) d. (Q) Eva Hrdinova (CZE) 6-2 7-5

Main Draw 2nd round:
(18) Nicole Vaidisova (CZE) d. Samanta Stosur (AUS) 6-2 0-6 6-4
(Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (28) Alona Bondarenko (UKR) 6-3 3-0 ret.

Main Draw 3rd round:
Nicole Vaidisova (CZE) d. Casey Dellacqua (AUS) 6-2 6-4
(4) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-4

ITF Events

Perigeux 25K

1st round qualifying:
(6) Krystina Pliskova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(9) Virginie Ayassamy (FRA) d. (6) Kristyna Pliskova (CZE) 6-2 5-7 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Charlotte Vanneste (FRA) d. Karolina Pliskova (CZE) 2-6 7-5 6-4
Iveta Gerlova (CZE) d. Claire Feuerstein (FRA) 4-6 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Sherezad Benemar (FRA) 6-3 7-5

Main Draw Quarterfinals:
Iveta Gerlova (CZE) d. (9) Jing-Jing Lu (CHN) 3-6 6-3 6-2

Main Draw Semifinals:
(5) Anna-Lena Gronefeld (GER) d. Iveta Gerlova (CZE) 6-3 6-2

Getxo 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Padova 25K

1st round qualifying:
Pavla Smidova (CZE) d. Nadejda Guskova (RUS) 6-4 4-6 6-1

2nd round qualifying:
(13) Cristina-Andreea Mitu (ROU) d. Pavla Smidova (CZE) 6-3 7-5

Main Draw 1st round:
Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Cristina Celani (ITA) 6-2 6-3
(7) Sandra Zahlavova (CZE) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 7-5
(2) Hana Sromova (CZE) d. Mailen Auroux (ARG) 7-6(7) 6-3

Main Draw 2nd round:
(8) Ksenia Palkina (KGZ) d. Tereza Hladikova (CZE) 2-6 6-3 7-5
(7) Sandra Zahlavova (CZE) d. Jelena Dokic (AUS) 7-5 6-2
(2) Hana Sromova (CZE) d. (Q) Lenka Jurikova (SVK) 4-6 6-4 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(2) Hana Sromova (CZE) d. (7) Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 7-6(3)

Main Draw Semifinals:
(8) Ksenia Palkina (KGZ) d. (2) Hana Sromova (CZE) 1-6 6-4 6-4

Kristienhamn 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Qian Shan 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Budapest 10K

1st round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Klaudia Halasz (HUN) 6-4 6-1
Eva Husakova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Julia Breuss (AUT) 7-5 6-0
Marisa Gianotti (AUS) d. Eva Husakova (CZE) 6-3 7-6(0)

3rd round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Bianca Chidrawi (AUS) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(WC) Viktorija Golubic (SUI) d. (Q) Michaela Bezdickova (CZE) 4-6 6-2 6-2
Barbora Krtickova (CZE) d. (Q) Daniela Scivetti (AUS) 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(8) Monika Kochanova (SVK) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-4 3-6 7-5

Breda 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Appollonia Melzani (BEL) d. Jana Jandova (CZE) 6-1 6-1

Sarajevo 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Eva Pigova (CZE) d. Timna Ticic (CRO) 6-2 7-5

Main Draw 2nd round:
(2) Amra Sadikovic (SUI) d. Eva Pigova (CZE) 6-2 6-1

Wichita, KS 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Almaty 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : Jun 30th, 2008 at 05:03 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jun 30th, 2008, 05:12 PM   #30
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 6/30

WTA Tour Events

Wimbledon (GS)

Main Draw 4th round:
(18) Nicole Vaidisova (CZE) d. (8) Anna Chakvetadze (RUS) 4-6 7-6(0) 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Jie Zheng (CHN) d. (18) Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 5-7 6-1

ITF Events

Cuneo 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Renata Voracova (CZE) d. Maria-Elena Camerin (ITA) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Elena Bovina (RUS) d. Renata Voracova (CZE) 6-1 2-6 7-5

Boston, MA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Mont-De-Marsan 25K

1st round qualifying:
Charlotte Vanneste (FRA) d. (4) Karolina Pliskova (CZE) WO
(9) Kinnie Laisne (FRA) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-1 6-1

No Czechs in main draw

Torun 25K

1st round qualifying:
(9) Radana Holusova (CZE) d. Bye
(8) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye
Michaela Bezdickova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(9) Radana Holusova (CZE) d. Yelyzaveta Rybakova (UKR) 6-2 6-4
(8) Darina Sedenkova (CZE) d. Michaela Bezdickova (CZE) 7-5 6-2

3rd round qualifying:
(2) Mihaela Buzarnescu (ROU) d. (9) Radana Holusova (CZE) 6-3 6-3
(16) Alexandra Damaschin (ROU) d. (8) Darina Sedenkova (CZE) 6-3 1-6 6-1

Main Draw 1st round:
(6) Tereza Hladikova (CZE) d. Galyna Kosyk (UKR) 6-2 6-2
(Q) Oksana Teplyakova (UKR) d. (LL) Darina Sedenkova (CZE) 6-3 7-6(1)
(5) Sandra Zahlavova (CZE) d. Mailen Auroux (ARG) 6-0 6-2

Main Draw 2nd round:
Ksenia Milevskaya (BLR) d. (6) Tereza Hladikova (CZE) 6-3 6-2
(5) Sandra Zahlavova (CZE) d. Joanna Sakowicz (POL) 4-6 6-2 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(5) Sandra Zahlavova (CZE) vs. (3) Liana-Gabriela Ungur (ROU)

Bastad 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Klaudia Boczova (SVK) d. (8) Andrea Hlavackova (CZE) 2-6 7-6(5) 6-0

Stuttgart-Vaihingen 25K

1st round qualifying:
(6) Pavla Smidova (CZE) d. Saskia Adomat (GER) 6-0 6-0
(11) Eva Pigova (CZE) d. Carolin Daniels (GER) 6-2 7-5

2nd round qualifying:
(6) Pavla Smidova (CZE) d. (14) Sarah-Rebecca Sekulic (GER) 4-6 6-4 6-4
(8) Irina-Camelia Begu (ROU) d. (11) Eva Pigova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. (WC) Sina Haas (GER) 6-3 6-1
(6) Magda Mihalache (ROU) d. (LL) Eva Pigova (CZE) 7-6(2) 6-4
(5) Jelena Dokic (AUS) d. Veronika Chvojkova (CZE) 4-6 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
Anastasia Poltoratskaya (RUS) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-2

Waterloo 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Oviedo 10K

1st round qualifying:
Natalia Martinez-Alberdi (ESP) d. Nela Krejci (CZE) 6-1 7-5

No Czechs in main draw

Prokuplje 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Cremona 10K

1st round qualifying:
Camilla Bortolon (ITA) d. Dagmar Dudlakova (CZE) 6-3 7-6(5)

No Czechs in main draw

Damascus 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : Jul 3rd, 2008 at 08:14 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


Copyright (C) Verticalscope Inc
Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
vBCredits v1.4 Copyright ©2007, PixelFX Studios