Czechs weekly result thread.....2008 edition! - TennisForum.com
TennisForum.com   Wagerline.com MensTennisForums.com TennisUniverse.com
TennisForum.com is the premier Women's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!
Reply

Old Dec 29th, 2007, 03:00 AM   #1
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,778
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Mods--please sticky this new thread and un-sticky last year's

Week of December 31st

WTA Tour Events

Gold Coast (Tier III)

1st round qualifying:
(1) Yung-Jan Chan (TPE) d. Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
(1) Nicole Vaidisova (CZE) d. (WC) Casey Dellacqua (AUS) 5-7 7-5 6-0

Main Draw 2nd round:
(1) Nicole Vaidisova (CZE) d. Tatjana Malek (GER) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Na Li (CHN) d. (1) Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 6-3

Auckland (Tier IV)

1st round qualifying:
Jorgelina Cravero (ARG) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-5 6-4
Elena Baltacha (GBR) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-2 6-3
Vladimira Uhlirova (CZE) d. (7) Catalina Castano (COL) 6-4 7-6(4)

2nd round qualifying:
Elena Baltacha (GBR) d. Vladimira Uhlirova (CZE) 6-2 6-0

Main Draw 1st round:
Klara Zakopalova (CZE) d. Meilen Tu (USA) 6-3 7-5

Main Draw 2nd round:
(2) Maria Kirilenko (RUS) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-4 6-1

ITF Events

No events this week.
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Jan 5th, 2008 at 12:17 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 

Old Dec 29th, 2007, 04:06 AM   #2
country flag Wiggly
Senior Member
 
Join Date: May 2004
Posts: 24,706
Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Nice! Good luck girls!
Wiggly is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 5th, 2008, 12:15 AM   #3
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,778
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 1/7

WTA Tour Events

Australian Open (GS)

1st round qualifying:
Nika Ozegovic (CRO) d. Petra Kvitova (CZE) 6-3 3-6 6-4
(5) Iveta Benesova (CZE) d. Neuza Silva (POR) 7-6(5) 6-2
(24) Olivia Sanchez (FRA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-1 6-4
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Angelika Roesch (GER) 7-6(6) 6-4
(9) Timea Bacsinszky (SUI) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-2 6-1
Eva Hrdinova (CZE) d. Yurika Sema (JPN) 6-3 3-6 6-1

2nd round qualifying:
Alisa Kleybanova (RUS) d. (5) Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-1
Su-Wei Hsieh (TPE) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-0 7-6(3)
(11) Meng Yuan d. Eva Hrdinova (CZE) 1-6 6-1 6-2

Sydney (Tier II)

1st round qualifying:
Julie Ditty (USA) d. Iveta Benesova (CZE) 6-2 6-3
(8) Klara Zakopalova (CZE) d. Melinda Czink (HUN) 6-0 6-3

2nd round qualifying:
Tsvetana Pironkova (BUL) d. (8) Klara Zakopalova 6-2 6-0

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Alicia Molik (AUS) 7-6(2) 7-6(10)
Nicole Vaidisova (CZE) d. (Q) Camille Pin (FRA) 6-1 2-6 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Justine Henin (BEL) d. Lucie Safarova (CZE) w/o
Nicole Vaidisova (CZE) d. (6) Daniela Hantuchova (SVK) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Nicole Vaidisova (CZE) d. (3) Jelena Jankovic (SRB) 6-4 4-6 6-4

Main Draw Semifinals:
(2) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Nicole Vaidisova (CZE) 7-5 7-6(4)

Hobart (Tier IV)

1st round qualifying:
(8) Edina Gallovits (ROU) d. Renata Voracova (CZE) 6-0 6-1
Petra Cetkovska (CZE) d. Aleksandra Wozniak (CAN) 2-6 6-4 6-2

2nd round qualifying:
(3) Ashley Harkleroad (USA) d. Petra Cetkovska (CZE) 4-6 6-1 6-4

No Czechs in main draw

ITF Events

St. Leo - Tampa Bay 25K

1st round qualifying:
Kristina Kucova (SVK) d. Alena Nogolova (CZE) 6-2 6-3
(A) Megan Moulton-Levy (JAM) d. Petra Mokra (CZE) 6-1 6-1

Main Draw 1st round:
(WC) Alexis Gordon (USA) d. Veronika Chvojkova (CZE) 3-6 6-0 6-0
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Jan 12th, 2008 at 01:23 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 16th, 2008, 09:49 PM   #4
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,778
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 1/14

WTA Tour Events

Australian Open (GS)

Qualifying rounds: see previous post

Main Draw 1st round:
(Q) Su-Wei Hsieh (TPE) d. Klara Zakopalova (CZE) 2-6 6-4 8-6
Anabel Medina Garrigues (ESP) d. Petra Cetkovska (CZE)
(17) Shahar Peer d. Renata Voracova (CZE) 6-2 2-6 6-0
(12) Nicole Vaidisova (CZE) d. Ioana Raluca Olaru (ROU) 6-3 6-0
Catalina Castano (COL) d. (22) Lucie Safarova (CZE) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
(12) Nicole Vaidisova (CZE) d. Alicia Molik (AUS)6-2 6-3

Main Draw 3rd round:
(12) Nicole Vaidisova (CZE) d. Ai Sugiyama (JPN) 6-3 6-4

Main Draw 4th round:
(7) Serena Williams (USA) d. (12) Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 6-4

ITF Events

Surprise, AZ 25K

1st round qualifying:
(3) Veronika Chvojkova (CZE) d. Sophie Lefevre (FRA)6-4 6-3
Aleksandra Malyarchikova (BLR) d. Petra Padalikova (CZE) 4-6 6-3 6-3

2nd round qualifying:
Irina Falconi (USA) d. (3) Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 6-3

No Czechs in main draw

Stuttgart 10K

1st round qualifying:
(13) Marlena Metzinger (AUT) d. Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
Darina Sedenkova (CZE) d. Elizaveta Tochilovskaya (RUS) 6-2 6-4
Radana Holusova (CZE) d. (8) Valentina Sulpizio (ITA) 7-5 4-6 7-5
(2) Tereza Hladikova (CZE) d. Evelyn Mayr (ITA) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Sandra Martinovic (BIH) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-2 7-6(5)
Diana Nakic (SLO) d. Radana Holusova (CZE) 6-3 2-6 6-2
(2) Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Aleksandra Grela (POL) 6-3 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(2) Tereza Hladikova (CZE) d. Claire De Gubernatis (FRA) 6-3 6-2

Main Draw Semifinals:
Nicole Riner (SUI) d. (2) Tereza Hladikova (CZE) 7-6(5) 6-1

Sunderland 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(7) Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Natasha Marks (GBR) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(7) Iveta Gerlova (CZE) d. Amanda Elliot (GBR) 3-6 6-0 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Nadja Roma (SWE) d. (7) Iveta Gerlova (CZE) 2-6 7-6(2) 6-2
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Jan 20th, 2008 at 05:58 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 20th, 2008, 06:03 PM   #5
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,778
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 1/21

WTA Tour Events

Australian Open (GS)

No Czechs remaining

ITF Events

Waikoloa, HI 50K

1st round qualifying:
(3) Veronika Chvojkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(3) Veronika Chvojkova (CZE) d. Piia Suomalainen (FIN) 6-1 6-2

3rd round qualifying:
Alexandra Podkolzina (USA) d. (3) Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 7-5

Grenoble 10K

1st round qualifying:
Petra Krejsova (CZE) d. (WC) Alice Hofer (FRA) 6-2 6-2
Conny Perin (SUI) d. Lucie Sipkova (CZE) 6-2 6-2
Barbora Krtickova (CZE) d. Marie Menacer (FRA) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
Petra Krejsova (CZE) d. Clothilde Falconetti (FRA) 6-3 6-3
(6) Marion Gaud (FRA) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-4 6-3

3rd round qualifying:
(1) Sherezad Benemar (FRA) d. Petra Krejsova (CZE) 6-4 7-5

No Czechs in main draw

Kaarst 10K

1st round qualifying:
Marine Verbeken (BEL) d. Barbora Bachmannova (CZE) 4-6 6-1 7-6(1)
(14) Pavla Smidova (CZE) d. Bye
(4) Simona Dobra (CZE) d. Bye
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Eleonor Picot (FRA) 6-3 5-7 6-1

2nd round qualifying:
(14) Pavla Smidova (CZE) d. Florence Na (FRA) 4-6 6-4 6-0
Lisanne Van Riet (NED) d. (4) Simona Dobra (CZE) 6-3 7-5
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (11) Edyta Cieplucha (POL) 6-4 6-3

3rd round qualifying:
(14) Pavla Smidova (CZE) d. (3) Oksana Kalashnikova (GEO) 0-6 6-2 7-6
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (8) Maxi Ehmer (GER) 4-6 6-1 3-0 ret.

Main Draw 1st round:
(SE) Renee Reinhard (NED) d. (1) Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-3
Kateryna Avdiyenko (UKR) d. (Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-3 7-5
Darina Sedenkova (CZE) d. (Q) Marlot Meddens (NED) 6-4 6-4
(2) Caroline Maes (BEL) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
Darina Sedenkova (CZE) d. (2) Caroline Maes (BEL) 3-6 6-2 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Darina Sedenkova (CZE) d. Monika Pochabova (SVK) 6-0 5-7 6-3

Main Draw Semifinals:
(3) Neuza Silva (POR) d. Darina Sedenkova (CZE) 7-5 6-3

Wrexham 10K

1st round qualifying:
Jana Jandova (CZE) d. Emily Askew (GBR) 6-2 6-0
(8) Katerina Kramperova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Jana Jandova (CZE) d. (4) Leonie Mekel (NED) 7-5 6-1
(8) Katerina Kramperova (CZE) d. Elizabeth Ullathorne (GBR) 6-1 6-4

3rd round qualifying:
Jana Jandova (CZE) d. Lisa Whybourn (GBR) 6-2 6-1
(8) Katerina Kramperova (CZE) d. Dessislava Mladenova (BUL) 7-5 2-6 6-3

Main Draw 1st round:
(7) Iveta Gerlova (CZE) d. (LL) Diana Erikson (SWE) 6-3 6-4
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (Q) Dianne Hollands (NZL) 6-3 6-1
(2) Laura Haberkorn (GER) d. (Q) Katerina Kramperova (CZE) 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(7) Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Stephanie Cornish (GBR) 6-3 6-4
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (2) Laura Haberkorn (GER) 6-3 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (7) Iveta Gerlova (CZE) 1-6 6-4 6-3

Main Draw Semifinals:
(Q) Elena Kulikova (RUS) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 3-6 6-3 6-2
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Jan 29th, 2008 at 08:33 PM. Reason: updating scores!
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 29th, 2008, 08:44 PM   #6
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,778
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 1/28

WTA Tour

Fed Cup
d. Slovakia 3-2

ITF Events

La Quinta, CA 25K

1st round qualifying:
Brittany Augustine (USA) d. Petra Padalikova (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Varvara Lepchenko d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 6-1
(4) Hana Sromova (CZE) d. Angela Haynes (USA) 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
Antonela Serra Zanetti (ITA) d. (4) Hana Sromova (CZE) 7-5 7-5

Belfort 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Lucie Hradecka (CZE) d. (1) Renata Voracova (CZE) 7-6(5) 2-6 6-1
(6) Sandra Zahlavova d. (Q) Estrella Cabeza-Candela (ESP) 6-4 7-5
Andrea Hlavackova (CZE) d. (4) Carla Suarez-Navarro (ESP) 6-4 6-0
Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Justine Ozga (GER) 6-1 3-6 6-3

Main Draw 2nd round:
Lucie Hradecka (CZE) d. Ekaterina Dzehalevich (BLR 6-4 6-3
(6) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Sara Del Barrio-Aragon (ESP) 6-2 6-0
Andrea Hlavackova (CZE) d. (Q) Syna Kaiser (GER) 5-2 ret.
(2) Yulia Fedossova (FRA) d. Michaela Pastikova (CZE) 5-7 6-1 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(5) Maria-Jose Martinez Sanchez d. Lucie Hradecka (CZE) 6-4 6-1
Andrea Hlavackova (CZE) d. (6) Sandra Zahlavova (CZE) 5-7 7-5 6-4

Main Draw Semifinals:
(7) Virginie Pichet (FRA) d. Andrea Hlavackova (CZE) 3-6 7-5 6-4
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Feb 3rd, 2008 at 08:15 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Feb 4th, 2008, 12:31 AM   #7
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,778
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 2/4

WTA Tour Events

Paris Indoors (Tier II)

1st round qualifying:
(1) Klara Zakopalova (CZE) d. Bye
(WC) Aurelie Vedy (FRA) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-1 6-3
Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Kristina Mladenovic (FRA) 6-3 6-2
Anna Lapushcenkova (RUS) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 7-6(4) 6-2

2nd round qualifying:
(1) Klara Zakopalova (CZE) d. (WC) Aurelie Vedy (FRA) 6-4 6-2
Petra Kvitova (CZE) d. (3) Tsvetana Pironkova (BUL) 6-3 6-4

3rd round qualifying:
(1) Klara Zakopalova (CZE) d. (7) Alisa Kleybanova (RUS) 6-2 6-4
Petra Kvitova (CZE) d. (8) Severine Bremond (FRA) 7-5 6-2

Main Draw 1st round:
Alize Cornet (FRA) d. (Q) Klara Zakopalova (CZE) 4-6 6-2 6-1
(Q) Petra Kvitova (CZE) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
(4) Elena Dementieva (RUS) d. (Q) Petra Kvitova (CZE) 7-6(7) 6-2

Pattaya City (Tier IV)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Akgul Amanmuradova (UZB) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-3 6-2
Renata Voracova (CZE) d. Melinda Czink (HUN) 6-3 6-1

Main Draw 2nd round:
(7) Jill Craybas (USA) d. Renata Voracova (CZE) 2-6 6-1 6-3

ITF Events

Midland, MI 75K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Melissa Torres-Sandoval (MEX) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 6-7(9) 6-2
Hana Sromova (CZE) d. Michaela Pastikova (CZE) 4-6 6-4 7-5

Main Draw 2nd round:
(8) Varvara Lepchenko (USA) d. Hana Sromova (CZE) 3-6 6-3 6-4

Sutton 25K

1st round qualifying:
(15) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Kelly Anderson (RSA) 7-6(1) 6-2
(16) Radana Holusova (CZE) d. Bye
Iveta Gerlova (CZE) d. Nadja Roma (SWE) 7-6(4) 4-6 6-4
Dianne Hollands (NZL) d. [i]Nikola Frankova (CZE)[/I 6-5 6-7(2) 7-6(2)

2nd round qualifying:
Karla Mraz (FRA) d. (15) Darina Sedenkova (CZE) 3-6 7-5 6-4
(5) Anastasia Poltoratskaya (RUS) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-2 6-4
(16) Radana Holusova (CZE) d. (WC) Hannah James (GBR) 2-6 6-2 7-5
Iveta Gerlova (CZE) d. (10) Lenka Winerova (SVK) 6-4 6-2

3rd round qualifying:
(6) Claire Feuernstein (FRA) d. (16) Radana Holusova (CZE) 6-2 7-5
Iveta Gerlova (CZE) d. Estelle Guisard (FRA) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. Anna Gerasimou (GRE) 6-4 6-0
Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Jocelyn Rae (GBR) 6-3 6-2
(6) Sandra Zahlavova (CZE) d. Zuzana Kucova (SVK) 6-2 4-6 7-6(0)
(WC) Anna Smith d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 7-6(4) 6-4
Tereza Hladikova (CZE) d. (8) Stanislava Hrozenska (SVK) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. Silvia Soler-Espinosa (ESP) 7-6(4) 6-1
Andrea Hlavackova (CZE) d. (4) Naomi Cavaday (GBR) 6-1 7-6(6)
Irena Pavlovic (FRA) d. (6) Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 6-3
(Q) Ana Savic (CRO) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-3 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(WC) Amanda Elliott (GBR) d. (7) Lucie Hradecka (CZE) 6-3 6-4
Andrea Hlavackova (CZE) d. Irena Pavlovic (FRA) 1-6 7-6(3) 6-1

Main Draw Semifinals:
Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Amanda Elliott (GBR) 6-2 6-2

Main Draw Final:
(Q) Johanna Larsson (SWE) d. Andrea Hlavackova (CZE) 7-5 6-0

Mildura 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Cali 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Vale Do Lobo 10K

1st round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. Sheryl Gershon (USA) 6-4 6-1

2nd round qualifying:
(6) Claire Lablans (NED) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
Dominika Nociarova (SVK) d. Katerina Bohmova (CZE) 6-1 6-4

Mallorca 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Feb 12th, 2008 at 09:52 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Feb 12th, 2008, 11:35 PM   #8
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,778
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 2/11

WTA Tour Events

Antwerp (Tier II)

1st round qualifying:
Ekaterina Dzhalevich (BLR) d. Renata Voracova (CZE) 6-4 6-7(1) 6-3
Galina Voskoboeva (RUS) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 6-1
(8) Yuliana Fedak d. Petra Kvitova (CZE) 6-4 4-6 6-2

No Czechs in main draw

Vina Del Mar (Tier III)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Petra Cetkovska (CZE) d. (3) Emilie Loit (FRA) 6-2 7-6(6)
(8) Klara Zakopalova (CZE) d. Ekaterina Bychkova (RUS) 7-6(4) 2-6 6-3
Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Iveta Benesova (CZE) 6-2 7-5

Main Draw 2nd round:
Mariya Koryttseva (RUS) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-3 6-4
(8) Klara Zakopalova (CZE) d. Jelena Kostanic Tosic (CRO) W/O

Main Draw Quarterfinals:
(8) Klara Zakopalova (CZE) d. Lourdes Dominguez Lino (ESP) 3-6 7-5 7-5

Main Draw Semifinals:
(8) Klara Zakopalova (CZE) d. Mariya Koryttseva (UKR) 6-2 7-5

Main Draw Final:
(1) Flavia Pennetta (ITA) d. (8) Klara Zakopalova (CZE) 6-4 5-4 ret.

ITF Events

Stockholm 25K

1st round qualifying:
(1) Tereza Hladikova (CZE) d. Romana Janshen (NED) 6-1 6-0

2nd round qualifying:
Mailyne Andrieux (FRA) d. (1) Tereza Hladikova (CZE) 7-6(5) 4-6 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Mailyne Andrieux (FRA) d. (LL) Tereza Hladikova (CZE) 7-5 7-6(5)
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Silvia Soler-Espinosa (ESP) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (WC) Nadja Roma (SWE) 7-5 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Danica Krstajic (MNE) 6-2 6-2

Main Draw Semifinals:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (WC) Michaela Johansson (SWE) 6-1 6-0

Main Draw Final:
(SE) Johanna Larsson (SWE) d. (2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 0-6 6-1 7-6(1)

Berri 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Albufeira-Montechoro 10K

1st round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. Florence Na (NED) 2-6 7-5 6-3

2nd round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. (12) Danielle Harmsen (NED) 7-6(3) 7-5

3rd round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. Anastasiya Vasylyeva (RUS) 7-5 6-4

4th round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. Nadiya Kichenok (RUS) 6-1 5-7 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. Marcella Koek (NED) 4-6 6-4 7-5

Main Draw 2nd round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-2 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(LL) Nadiya Kichenok (RUS) d. (Q) Katerina Kramperova (CZE) 6-3 6-3

Mallorca 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Arezzo 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Feb 23rd, 2008 at 02:03 AM. Reason: updating scores!
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Feb 17th, 2008, 02:53 PM   #9
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,778
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 2/18

WTA Tour Events

Doha (Tier I)

1st round qualifying:
(2) Ekaterina Makarova (RUS) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-0 7-6(6)
Eva Hrdinova (CZE) d. (9) Emmanuele Gagliardi (SUI) 6-1 7-5

Main Draw 1st round:
Dominika Cibulkova (SVK) d. Lucie Safarova (CZE) 6-4 6-3

Bogota (Tier III)

1st round qualifying:
(2) Rossana de los Rios d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-1 6-1
(WC) Arantxa Parra Santonja (ESP) d. (6) Iveta Benesova (CZE) 6-2 3-6 6-3

Main Draw 1st round:
Mariya Koryttseva (UKR) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-1 4-6 7-6(3)

ITF Events

Clearwater, FL 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(5) Hana Sromova (CZE) d. Sandra Martinovic (BIH) 6-3 6-1
Jelena Pandzic (CRO) d. (4) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 0-6 7-5

Main Draw 2nd round:
(JE) Melanie Oudin (USA) d. (5) Hana Sromova (CZE) 2-6 7-5 6-0

Capriolo 25K

1st round qualifying:
(1/WC) Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Camila Giorgi (ITA) 6-4 1-6 6-3
Darina Sedenkova (CZE) d. (15) Aurelie Vedy (FRA) 6-4 4-6 6-4

2nd round qualifying:
Karla Mraz (FRA) d. (1/WC) Tereza Hladikova (CZE) 0-6 7-6(4) 6-3
(5) Eugenia Grebenyuk (RUS) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
Lucie Hradecka (CZE) d. (3) Alberta Brianti (ITA) 6-1 6-2
Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Justine Ozga (GER) 6-7(4) 6-4 6-1
Michaela Pastikova (CZE) d. (4) Julie Coin (FRA) 6-3 7-5

Main Draw 2nd round:
Lucie Hradecka (CZE) d. Yulia Beygelzimer (UKR) 6-3 6-3
Sandra Zahlavova (CZE) d. (8) Angelika Roesch (GER) 7-5 6-1
Ivana Lisjak (CRO) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Sandra Zahlavova (CZE) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-1 6-4

Main Draw Semifinals:
(1) Anne Keothavong (GBR) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 6-1


Melilla 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Rocio De La Torre-Danchez (ESP) d. Veronika Kolarova (CZE) 6-3 6-1

Portimao 10K

1st round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. Ana Miguel-Ivern (ESP) 6-2 4-0 ret.

3rd round qualifying:
(6) Julia Glushko (ISR) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-1 6-3

Benin City 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Feb 25th, 2008 at 03:52 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Feb 25th, 2008, 04:21 AM   #10
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,778
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 2/25

WTA Tour Events

Dubai (Tier II)

1st round qualifying:
(WC) Eva Hrdinova (CZE) d. Katie O'Brien (GBR) 7-6(5) 6-2
Akgul Amanmuradova (UZB) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-7(5) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
(1) Agnieszka Radwanska (POL) d. (WC) Eva Hrdinova (CZE) 6-0 6-0

Main Draw 1st round:
Nicole Vaidisova (CZE) d. (Q) Aiko Nakamura (JPN) 6-3 6-0
Lucie Safarova (CZE) d. (LL) Ai Sugiyama (JPN) 1-6 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(3) Ana Ivanovic (SRB) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 6-0
(2) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Lucie Safarova (CZE) 6-1 6-2

Memphis (Tier III)

1st round qualifying:
(7) Hana Sromova (CZE) d. (WC) Sesil Karatantcheva (BUL) 7-6(2) 6-4
(2) Petra Kvitova (CZE) d. Liga Dekmeijere (LAT) 6-0 6-2

2nd round qualifying:
Tanja Ostertag (GER) d. (7) Hana Sromova (CZE) 6-3 4-6 6-2
(2) Petra Kvitova (CZE) d. Martina Sucha (SVK) 6-4 6-3

3rd round qualifying:
(2) Petra Kvitova (CZE) d. Chanelle Scheepers (RSA) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Petra Kvitova (CZE) d. (1) Venus Williams (USA) 2-6 6-4 6-3
Renata Voracova (CZE) d. Maret Ani (EST) 6-3 6-7(5) 7-6(3)

Main Draw 2nd round:
Alla Kudryavtseva (RUS) d. Petra Kvitova (CZE) 6-7(6) 7-5 6-1
(5) Olga Govortsova (BLR) d. Renata Voracova (CZE) 4-6 6-4 7-6(5)]

Acapulco (Tier III)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Petra Cetkovska (CZE) d. Maria Emilia Salerni (ARG) 6-2 7-5
Iveta Benesova (CZE) d. (WC) Nadja Roma (SWE) 6-1 6-1
(3) Klara Zakopalova (CZE) d. (Q) Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) 4-6 6-3 6-1

Main Draw 2nd round:
(8) Edina Gallovits (ROU) d. Petra Cetkovksa (CZE) 6-4 6-3
Iveta Benesova (CZE) d. (6) Yvonne Meusberger (AUT) 6-1 7-5
Jill Craybas (USA) d. (3) Klara Zakopalova (CZE) 6-4 3-6 6-1

Main Draw Quartefinals:
Jill Craybas (USA) d. Iveta Benesova (CZE) 6-4 6-1

ITF Events

Fort Walton Beach, FL 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(7) Teliana Pereira (BRA) d. Andrea Hlavackova (CZE) 3-6 7-6(8) 6-4
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Gabriela Dabrowski (CAN) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Madison Brengle (USA) 6-0 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (6) Stefanie Voegele (SUI) 6-3 4-6 6-2

Main Draw Semifinals:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (5) Ye-Ra Lee (KOR) 6-3 6-3

Main Draw Final:
(2) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Melanie Oudin (USA) 6-3 5-7 7-6(5)

Sant Boi 10K

1st round qualifying:
(10) Veronika Kolarova (CZE) d. Marta Espigado-Delgado (ESP) 7-6(4) 6-2
(6) Simona Dobra (CZE) d. (WC) Cristina Rodriquez Enrich (ESP) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
Lara Arruabarrena-Vecino (ESP) d. (10) Veronika Kolarova (CZE) 7-5 4-2 ret.
(6) Simona Dobra (CZE) d. (WC) Sabrina Bamburac (GER) 6-2 6-2

3rd round qualifying:
(16) Laura Thorpe (FRA) d. (6) Simona Dobra (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(LL) Simona Dobra (CZE) d. Ling Zhang (HKG) 4-6 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
(LL) Simona Dobra (CZE) d. (3) Anne Schaefer (GER) 2-6 7-5 7-6(4)

Main Draw Quarterfinals:
(LL) Simona Dobra (CZE) d. Sandhya Nagaraj (IND) 6-1 6-1

Main Draw Semifinals:
(6) Sara Del Barrio-Aragon (ESP) d. (LL) Simona Dobra (CZE) 4-0 ret.


Buchen 10K

1st round qualifying:
(11) Nikola Frankova (CZE) d. Katrin Schmidt (GER) 7-5 6-0
Jana Jandova (CZE) d. (12) Michaela Pochabova (SVK) 2-6 6-1 6-4

2nd round qualifying:
(2) Darija Jurak (CRO) d. (11) Nikola Frankova (CZE) 6-3 6-2
(8) Constance Sibille (FRA) d. Jana Jandova (CZE) 2-6 6-1 6-4

Main Draw 1st round:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. Irina Buryachok (UKR) 6-4 6-3
(LL) Nikola Frankova (CZE) d. Evelyn Mayr (ITA) 6-1 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Kristina Kucova (SVK) 7-5 6-4
(3) Carmen Klaschka (GER) d. (LL) Nikola Frankova (CZE) 6-3 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. Sabine Klaschka (GER) 6-4 4-6 6-2

Main Draw Semifinals:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Hanne Skak Jensen (DEN) 6-4 6-2

Main Draw Final:
(2) Kirsten Flipkens (BEL) d. (1) Sandra Zahlavova (CZE) 6-1 3-6 6-4

Wellington 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Benin City 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Congrats to Barbora Zahlavova Strycova! First Czech title of 2008!
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Mar 3rd, 2008 at 04:58 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 2nd, 2008, 05:46 PM   #11
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,778
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 3/3

WTA Tour

Bangalore (Tier III)

No Czechs in qualifying or main draw

ITF Events

Las Vegas, NV 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Julia Schruff (GER) d. Iveta Benesova (CZE) 6-2 6-4
Renata Voracova (CZE) d. (3) Sofia Arvidsson (SWE) 4-6 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
Ekaterina Bychkova (RUS) d. Renata Voracova (CZE) 6-4 7-6(2)


Minsk 25K

1st round qualifying:
(10) Nikola Frankova (CZE) d. Elina Gasanova (RUS) 6-2 6-4

2nd round qualifying:

(7) Oksana Teplyakova (RUS) d. (10) Nikola Frankova (CZE) 6-7(3) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(3) Lucie Hradecka (CZE) d. (WC)Maria Meliuk (BLR) 6-4 6-0
Ksenia Palkina (KGZ) d. Veronika Chvojkova (CZE) 7-6(2) 6-2
(6) Tereza Hladikova (CZE) d. Ksenia Pervak (RUS) 7-6(2) 3-6 7-6(6)
(LL) Nikola Frankova (CZE) d. (2) Darya Kustova (BLR) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. (3) Lucie Hradecka (CZE) 6-3 6-4
(6) Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Ima Bohush (BLR) 7-6(3) 6-4
(LL) Nikola Frankova (CZE) d. (SR) Julia Efremova (RUS) 6-7(3) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(LL) Nikola Frankova (CZE) d. (6) Tereza Hladikova (CZE) 4-6 6-3 7-6(7)

Main Draw Semifinals:
(LL) Nikola Frankova (CZE) d. Lina Stanciute (LTU) 6-3 6-4

Main Draw Final:
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. (LL) Nikola Frankova (CZE) 6-0 6-1

Sabadell 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Hamilton 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Mar 10th, 2008 at 03:02 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 10th, 2008, 03:37 AM   #12
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,778
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 3/10

WTA Tour Events

Indian Wells (Tier I)

1st round qualifying:
(21) Renata Voracova (CZE) d. Varvara Lepchenko (USA) 4-6 6-3 6-1
(14) Iveta Benesova (CZE) d. Angelika Bachmann (GER) 6-1 6-7(5) 6-3
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (3) Petra Cetkovska (CZE) 6-4 2-6 6-4
(16) Olivia Sanchez (FRA) d. Hana Sromova (CZE) 5-7 6-4 6-4

2nd round qualifying:
(21) Renata Voracova (CZE) d. Rika Fujiwara (JPN) 6-2 6-2
(14) Iveta Benesova (CZE) d. (2) Julie Ditty (USA) 3-6 6-2 6-0
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (15) Katie O'Brien (GBR) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(7) Nicole Vaidisova (CZE) d. Bye
Yung-Jan Chan (TPE) d. (Q) Iveta Benesova (CZE) 2-6 6-2 6-4
Klara Zakopalova (CZE) d. Maria Emilia Salerni (ARG) 6-4 6-4
Jill Craybas (USA) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-6(2) 6-4
(26) Lucie Safarova (CZE) d. Bye
Sofia Arvidsson (SWE) d. (Q) Renata Voracova (CZE) 3-6 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
Casey Dellacqua (AUS) d. (7) Nicole Vaidisova (CZE) 6-1 3-6 6-4
(25) Eleni Daniilidou (GRE) d. Klara Zakopalova (CZE) 1-6 7-6(1) 6-2
Ashley Harkleroad (USA) d. (26) Lucie Safarova (CZE) 7-6(2) 2-6 6-4

ITF Events

New Delhi 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Andrea Hlavackova (CZE) d. (1) Andreja Klepac (GER) 6-1 6-2
(6) Chanelle Scheepers (RSA) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-4 5-7 6-4

Main Draw 2nd round:
Carmen Klaschka (GER) d. Andrea Hlavackova (CZE) 5-7 6-3 6-2

Kalgoorlie 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Las Palmas de Gran Canaria 25K

1st round qualifying:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Arabella Fernandez-Rebener (ESP) 6-0 6-3

2nd round qualifying:
(11) Rebeca Bou-Noguiero (ESP) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Natalie Grandin (RSA) d. (8) Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 7-6(4)

Dijon 10K

1st round qualifying:
(WC) Solen Ficheux (FRA) d. (15) Eva Pigova (CZE) 6-4 6-7(5) 6-4

Main Draw 1st round:
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. Constance Sibille (FRA) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. Stephanie Vongsouthi (FRA) 6-4 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(2) Olga Brozda (POL) d. (8) Iveta Gerlova (CZE) 6-1 6-2

Rome-Real 10K

1st round qualifying:
(15) Pavla Smidova (CZE) d. Lara Meccico (ITA) 6-0 ret.
Krystina Pliskova (CZE) d. (4) Sherezad Benemar (FRA) 6-4 6-3
(9) Karolina Pliskova (CZE) d. (WC) Oana Archip (ROU) 6-3 6-3

2nd round qualifying:
(15) Pavla Smidova (CZE) d. Gioia Barbieri (ITA) 6-4 7-6(7)
Krystina Pliskova (CZE) d. Carla Caetano (ITA) 6-3 6-0
Tamara Stojkovic (CRO) d. (9) Karolina Pliskova (CZE) 6-3 6-4

3rd round qualifying:
(15) Pavla Smidova (CZE) d. (1/WC) Petra Sunic (CRO) 6-3 6-3
Simona-Iulia Matei (ROU) d. Krystina Pliskova (CZE) 7-6(5) 6-4

Main Draw 1st round:
(7) Valentina Sulpizio (ITA) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 5-7 6-3 6-4

Ramat Hasharon 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Cairo 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Simona Dobra (CZE) d. (Q) Diana Eriksson (SWE) 7-6(1) 6-2

Main Draw 2nd round:
Simona Dobra (CZE) d. Giorgia Mortello (ITA) 6-2 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Simona Dobra (CZE) d. (8) Oksana Kalashnikova (GEO) 4-6 6-3 7-5

Main Draw Semifinals:
(2) Alexandra Cadantu (ROU) d. Simona Dobra (CZE) 6-3 7-5
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Mar 16th, 2008 at 03:22 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 16th, 2008, 03:54 PM   #13
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,778
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 3/17

WTA Tour Events

Indian Wells (Tier I)

No Czechs remaining

ITF Events

Sorrento 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Redding, CA 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (4) Anne Keothavong (GBR) 2-6 7-6(8) 6-2
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Alina Jidkova (RUS) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Surina de Beer (RSA) 6-1 6-3
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 6-3 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Tetiana Luzhanska (UKR) 2-6 6-4 6-2
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Angela Haynes (USA) 6-4 7-6(5)

Main Draw Semifinals:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (2) Petra Cetkovska (CZE) 6-3 6-3

Main Draw Finals:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (7) Aleksandra Wozniak (CAN) 7-6(4) 6-3

Tenerife 25K

1st round qualifying:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
(13) Rebeca Bou-Noguiero (ESP) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Kristina Barrois (GER) d. (6) Sandra Zahlavova (CZE) 2-6 6-1 6-3

St. Petersburg-Vsevolozhsk 25K

1st round qualifying:
(2) Nikola Frankova (CZE) d. Viktoria Yemialyanava (BLR) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
(2) Nikola Frankova (CZE) d. Maria Sirotkina (RUS) 6-4 4-6 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. (7) Ksenia Pervak (RUS) 6-0 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. Tatjana Priachin (GER) 6-2 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(1) Anna Lapushchenkova (RUS) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 7-5 6-4

Noida 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Sanaa Bhambri (IND) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 3-1 ret.
(Q) Vlada Ekshibarova (UZB) d. (6) Andrea Hlavackova (CZE) 3-6 6-4 7-6(3)

Amiens 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Porto Rafti 10K

1st round qualifying:
(7) Jana Jandova (CZE) d. Tanya Germanlieva (BUL) 3-6 7-5 6-3

2nd round qualifying:
(7) Jana Jandova (CZE) d. (9) Rocio de la Torre-Sanchez (ESP) 2-6 6-2 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (4) Gianna Doz (CRO) 2-6 6-3 6-0

Main Draw 2nd round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. Angelique Gabueva (RUS) 6-4 3-6 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (WC) Despina Papamichail (GRE) 7-5 6-2

Main Draw Semifinals:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. Tetyana Arefyeva (UKR) 6-2 6-4

Main Draw Final:
(Q) Lenka Jurikova (SVK) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 6-1 7-6(5)

Rome-Pomezia 10K

1st round qualifying:
(13) Krystina Pliskova (CZE) d. Carla Caetano (POR) 6-2 2-6 6-3
(WC) Simona-Iulia Matei (ROU) d. (6) Karolina Pliskova (CZE) 6-3 6-7(3) 6-3
(10) Pavla Smidova (CZE) d. Letizia Lo Re (ITA) 6-0 ret.

2nd round qualifying:
(2/WC) Petra Sunic (CRO) d. (13) Krystina Pliskova (CZE) 6-3 7-5
(10) Pavla Smidova (CZE) d. (WC) Simona-Iulia Matei (ROU) 6-4 3-6 7-6(2)

Main Draw 1st round:
(Q) Ioana Ivan d. (LL) Krystina Pliskova (CZE) 6-4 6-4
(WC) Martina Caregaro (ITA) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-3

Bath 10K

1st round qualifying:
(7) Eva Pigova (CZE) d. (WC) Taro Keens (GBR) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(14) Natasha Marks (GBR) d. (7) Eva Pigova (CZE) 7-5 2-6 6-3

Main Draw 1st round:
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Jade Windley (GBR) 3-6 7-6(5) 6-3

Main Draw 2nd round:
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. Renee Reinhard (NED) 6-4 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Sarah Borwell (GBR) d. (5) Iveta Gerlova 6-2 6-4

Ain Alsoukhna 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(7) Simona Dobra (CZE) d. Giorgia Mortello (ITA) 6-2 6-0

Main Draw 2nd round:
(Q) Fatima El Allami (MAR) d. (7) Simona Dobra (CZE) 6-4 7-6(4)
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Mar 24th, 2008 at 01:01 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 24th, 2008, 02:28 PM   #14
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,778
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 3/24

WTA Tour Events

Miami (Tier I)

1st round qualifying:
Petra Kvitova (CZE) d. (3) Maria Emilia Salerni (ARG) 2-6 6-3 6-3
(8) Aiko Nakamura (JPN) d. Renata Voracova (CZE) 3-6 6-4 6-2
(17) Anne Kremer (LUX) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 6-0
(10) Petra Cetkovksa (CZE) d. (WC) Anna Tatishvili (GEO) 6-7(5) 6-4 6-0

2nd round qualifying:
Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Tamaryn Hendler (BEL) 6-1 6-1
Aleksandra Wozniak (CAN) d. (10) Petra Cetkovska (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
Kaia Kanepi (EST) d. (Q) Petra Kvitova (CZE) 3-6 7-5 7-5
Edina Gallovits (ROU) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-4 6-1
Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Sorana Cirstea (ROU) 6-1 7-5
(12) Nicole Vaidisova (CZE) d. Bye

Main Draw 2nd round:
Lucie Safarova (CZE) d. (31) Karin Knapp (ITA) 6-1 7-5
(Q) Alisa Kleybanova (RUS) d. (12) Nicole Vaidisova (CZE) 6-4 6-0

Main Draw 3rd round:
(4) Jelena Jankovic (SRB) d. Lucie Safarova (CZE) 6-2 6-1

ITF Events

Latina 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Natasa Zoric (SRB) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-3 6-3
(3) Iveta Benesova (CZE) d. Darya Kustova (BLR) 6-2 6-2
Ekaterina Ivanova (RUS) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 7-6(3) 6-1
Eva Hrdinova (CZE) d. (WC) Martina Di Giuseppe (ITA) 6-7(4) 7-5 6-1

Main Draw 2nd round:
(3) Iveta Benesova (CZE) d. Masa Zec-Peskiric (SLO) 6-1 6-0
(4) Olivia Sanchez (FRA) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(3) Iveta Benesova (CZE) d. Ekaterina Ivanova (RUS) 6-2 6-0

Main Draw Semifinals:
(3) Iveta Benesova (CZE) d. (5) Mathilde Johansson (FRA) 6-1 6-0

Main Draw Final:
(3) Iveta Benesova (CZE) d. (Q) Sesil Karatantcheva (BUL) 6-2 6-0

Hammond, LA 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Moscow 25K

1st round qualifying:
(4) Nikola Frankova (CZE) d. Iuliia Sandrakova (RUS) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(4) Nikola Frankova (CZE) d. (16) Aleksandra Razumova (RUS) 6-1 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. (Q) Daria Gavrilova (RUS) 2-6 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. (5) Teodora Mircic (SRB) 4-6 7-5 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. Maria Mokh (RUS) 6-4 6-2

Main Draw Semifinals:
(2) Ekaterina Dzhalevich (BLR) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 7-6(0) 6-3

La Palma 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Jersey 25K

1st round qualifying:
(2) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye
Eva Pigova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(2) Iveta Gerlova (CZE) d. Marine Sorg (FRA) 7-6(3) 6-2
(12) Elizabeth Thomas (GBR) d. Eva Pigova (CZE) 7-6(7) 7-6(8)

3rd round qualifying:
(2) Iveta Gerlova (CZE) d. (12) Elizabeth Thomas (GBR) 7-5 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Ana Savic (CRO) 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Amanda Elliott (GBR) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 2-6 6-4 6-2

Tessenderlo 25K

1st round qualifying:
(5) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye
(8) Radana Holusova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(5) Darina Sedenkova (CZE) d. (WC) Joke de Kok (BEL) 6-1 7-6(2)
(8) Radana Holusova (CZE) d. Daphne Staelens (BEL) 6-3 7-5

3rd round qualifying:
Martina Balogova (SVK) d. (5) Darina Sedenkova (CZE) 7-5 6-2
(8) Radana Holusova (CZE) d. (9) Emilie Bacquet (FRA) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
Anne Schaefer (GER) d. (Q) Radana Holusova (CZE) 6-4 6-1
(WC) Debbrich Feys (BEL) d. (4) Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-2
(3) Mariana Duque-Marino (COL) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-3 6-3

Athens-Goudi 10K

1st round qualifying:
(8) Nuria Parrizas-Diaz (ESP) d. Barbora Matusova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
Alice Moroni (ITA) d. (SE) Jana Jandova (CZE) 7-5 6-2

Cairo 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(6) Simona Dobra (CZE) d. (Q) Oksana Khomyk (UKR) 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
(6) Simona Dobra (CZE) d. (LL) Iuliia Kiriienko (UKR) 6-1 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Katarzyna Piter (POL) d. (6) Simona Dobra (CZE) 6-2 6-4
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Apr 1st, 2008 at 08:32 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Apr 1st, 2008, 09:05 PM   #15
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,778
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 4/1

WTA Tour Events

Miami (Tier I)

No Czechs remain

ITF Events

Torhout 75K

1st round qualifying:
(2) Johanna Larsson (SWE) d. Iveta Gerlova (CZE) 7-5 6-2
Ipek Senoglu (TUR) d. (4) Tereza Hladikova (CZE) 1-6 7-6(7) 7-5

Main Draw 1st round:
Eva Hrdinova (CZE) d. (Q) Magda Mihalache (ROU) 6-2 7-5
Elena Baltacha (GBR) d. (6) Petra Kvitova (CZE) 6-3 4-6 6-4
(4) Iveta Benesova (CZE) d. (Q) Roberta Vinci (ITA) 2-6 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
Eva Hrdinova (CZE) d. (WC) Tamaryn Hendler (BEL) 6-0 6-3
(4) Iveta Benesova (CZE) d. Oxana Lyubtsova (UKR) 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(LL) Nicole Thyssen (NED) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-1 6-2
(4) Iveta Benesova (CZE) d. (9) Stephanie Foretz (FRA) 6-3 6-4

Main Draw Semifinals:
(4) Iveta Benesova (CZE) d. (2) Sandra Kloesel (GER) 3-6 6-4 7-5

Main Draw Final:
Elena Baltacha (GBR) d. (4) Iveta Benesova (CZE) 6-7(5) 6-1 6-4

Patra 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Carla Suarez-Navarro (ESP) d. Hana Sromova (CZE) 6-0 7-6(3)

Pelham, AL 25K

1st round qualifying:
Nina Pantic (CAN) d. Petra Padalikova (CZE) 2-6 6-4 7-5

Main Draw 1st round:
Michaela Pastikova (CZE) d. Chin-Wei Chan (CHN) 0-6 7-6(7) 6-2

Main Draw 2nd round:
(5) Angela Haynes (USA) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-4 7-5

Civitavecchia 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(5) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (Q) Stanislava Hrozenska (SVK) 7-5 6-0

Main Draw 2nd round:
(5) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Sandra Martinovic (BIH) 4-6 7-5 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(2) Mathilde Johansson (FRA) d. (5) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-1

Hamburg 25K

1st round qualifying
Eva Pigova (CZE) d. Bye
(9) Radana Holusova (CZE) d. Bye
(8) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(6) Neda Kozic (SRB) d. Eva Pigova (CZE) 6-4 6-1
(9) Radana Holusova (CZE) d. Julia Landauer (GER) 6-2 6-2
Kristina Andlovic (SWE) d. (8) Darina Sedenkova (CZE)

3rd round qualifying:
(6) Neda Kozic (SRB) d. (9) Radana Holusova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Estelle Guisard (FRA) d. (5) Sandra Zahlavova (CZE) 6-7(7) 6-4 6-3
(7) Andrea Hlavackova (CZE) d. Eugenia Grebenyuk (RUS) 6-4 1-0 ret.
(4) Agnes Szatmari (ROU) d. Veronika Chvojkova (CZE) 2-6 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(7) Andrea Hlavackova (CZE) d. (Q) Stephanie Gehrlein (GER) 7-5 4-0 ret.

Main Draw Quarterfinals:
(7) Andrea Hlavackova (CZE) d. (7) Agnes Szatmari (ROU) 6-4 6-4

Main Draw Semifinals:
Kristina Barrois (GER) d. (7) Andrea Hlavackova (CZE) 3-6 6-2 6-2

Antalya-Belek 10K

1st round qualifying:
Julia Goloborodko (UKR) d. Dagmar Dudlakova (CZE) 6-0 6-3
Barbora Krtickova (CZE) d. Caroline Magnusson (SWE) 5-7 6-1 6-1

2nd round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. Milana Zubkov (TUR) 6-1 6-0

3rd round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. (9) Natasha Marks (GBR) 6-3 6-3

4th round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. Dalila Jakupovic (SLO) 6-0 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Barbora Krtickova (CZE) d. (5) Vivian Segnini (BRA) 4-6 7-6(4 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Barbora Krtickova (CZE) d. Marina Melnikova (RUS) 6-3 4-6 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Barbora Krtickova (CZE) d. (4) Cagla Buyukakcay (TUR) 6-2 7-5

Main Draw Semifinals:
(6) Marcella Koek (NED) d. (Q) Barbora Krtickova (CZE) 6-4 6-1

Obregon 10K

1st round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. (6) Nicole Montiero (NED) 6-1 4-6 6-1

2nd round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. (9) Guadalupe Moreno (ARG) 6-0 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. Vanesa Furlanetto (ARG) 3-6 6-3 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. (1) Daniela Munoz-Gallagos (MEX) 6-2 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Katerina Kramperova (CZE) d. (8) Andrea Koch-Benvenuto (CHI) 7-5 6-1

Main Draw Semifinals:
(4) Anne Yelsey (USA) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-0 ret.
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Apr 6th, 2008 at 10:54 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


Copyright (C) Verticalscope Inc
Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
vBCredits v1.4 Copyright ©2007, PixelFX Studios