Czechs weekly result thread.....2007 edition! - Page 2 - TennisForum.com
TennisForum.com   Wagerline.com MensTennisForums.com TennisUniverse.com
TennisForum.com is the premier Women's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!
Reply

Old Jul 14th, 2007, 02:56 PM   #16
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Events the week of 7/16

WTA Tour Events

Cincinnati (Tier III)

No Czechs in qualifying or main draw

Palermo (Tier IV)

1st round qualifying:
(2) Klara Zakopalova (CZE) d. Masa Zec Peskiric (SLO) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
(2) Klara Zakopalova (CZE) d. Anna Gerasimou (GRE) 6-1 7-5

3rd round qualifying:
(2) Klara Zakopalova (CZE) d. (8) Ekaterina Ivanova 6-0 6-1

Main Draw 1st round:
Eva Birnerova (CZE) d. (1) Michaella Krajicek (NED) 6-4 6-2
(Q) Klara Zakopalova (CZE) d. (WC) Silvia Disderi (ITA) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
(WC) Sara Errani (ITA) d. Eva Birnerova (CZE) 6-2 6-0
(3) Agnieszka Radwanska (POL) d. (Q) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-4


ITF Events

Dnepropetrovsk 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Stefanie Voegele (SUI) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-4 6-1
Katarina Kachlikova (SVK) d. (3) Sandra Zahlavova (CZE) 6-1 6-1
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. Maria Kondratieva (RUS) 6-3 3-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. Amina Rakhim (KAZ) 7-5 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(2) Alize Cornet (FRA) d. (7) Eva Hrdinova (CZE) 6-3 6-2

Contrexeville 50K

1st round qualifying:
(WC) Constance Sibille (FRA) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-2 6-7(6) 6-3

Main Draw 1st round:
(5) Renata Voracova (CZE) d. (Q) Claire Feuerstein (FRA) 6-2 4-6 6-4
Hanna Nooni (SWE) d. (8) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-7(5) 7-5 6-2

Main Draw 2nd round:
(5) Renata Voracova (CZE) d. Nathalie Vierin (ITA) 2-6 6-4 7-6(4)

Main Draw Quarterfinals:
(WC) Ksenia Milevskaya (BLR) d. (5) Renata Voracova (CZE) 6-4 7-5

Kurume 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Rome-Tevere Remo 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Hamilton 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Zwevegem 25K

1st round qualifying:
Martina Borecka (CZE) d. Bye
(WC) Sinika Jezkova (CZE) d. Edita Milos (CRO) 7-5 6-1

2nd round qualifying:
(1) Karolina Kosinska (POL) d. Martina Borecka (CZE) 7-5 6-0
(10) Berta Morata-Flaquer (ESP) d. (WC) Sinika Jezkova (CZE) 6-1 7-5

Main Draw 1st round:
(3) Petra Cetkovska (CZE) d. Marinne Giraud (MRI) 6-1 7-6(2)

Main Draw 2nd round:
(3) Petra Cetkovska (CZE) d. (WC) Debbrich Feys (BEL) 6-1 3-6 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(3) Petra Cetkovska (CZE) d. Magdalena Kiszczynska (POL) 6-3 6-2

Main Draw Semifinals:
(3) Petra Cetkovska (CZE) d. (1) Yulia Beygelzimer (UKR) 6-0 6-0

Main Draw Finals:
(3) Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Lenka Weinerova (SVK) 6-1 5-7 6-0


Frinton 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Garching 10K

1st round qualifying:
Eva Pigova (CZE) d. (WC) Edith Tosner (GER) 3-6 6-4 6-3
(13) Hana Birnerova (CZE) d. Bye
(9) Karolina Pliskova (CZE) d. Bye
(4) Barbora Bozkova (CZE) d. Bye
Pavlina Glosova (CZE) d. Sabrina Allaut (GER) 6-2 ret.
Barbora Bachmannova (CZE) d. Sarina Mueller (GER) 7-6(7) 5-7 7-5
Kristyna Pliskova (CZE) d. Martina Ondrackova (CZE) 6-2 1-6 6-2

2nd round qualifying:
(13) Hana Birnerova (CZE) d. Eva Pigova (CZE) 6-4 6-3
(9) Karolina Pliskova (CZE) d. Anna Zaja (GER) 6-2 6-1
Pavlina Glosova (CZE) d. (4) Barbora Bozkova (CZE) 7-6(5) 6-3
(10) Anne-Valerie Evain (FRA) d. Barbora Bachmannova (CZE) 6-2 7-6(4)
(14) Michaela Pochabova (SVK) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3 6-0

3rd round qualifying:
(1) Oksana Kalashnikova (GEO) d. (13) Hana Birnerova (CZE) 6-4 6-2
(3) Marlene Metzinger (GER) d. (9) Karolina Pliskova (CZE) 6-2 6-2
Pavlina Glosova (CZE) d. (15) Alise Vaidiere (LAT) 7-6(3) 2-6 6-4

Main Draw 1st round:
Nicole Riner (SUI) d. (Q) Pavlina Glosova (CZE) 6-1 6-0

Wichita, KS 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Khonkan 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Craiova 10K

No Czechs in qualifying or main draw

2 wins in a row for Petra Cetkovska! Congrats!
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : Jul 22nd, 2007 at 11:01 PM. Reason: updating scores!
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 

Old Jul 22nd, 2007, 11:42 PM   #17
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Events the week of 7/23

WTA Tour Events

Stanford (Tier II)

No Czechs in qualifying or in main draw

Bad Gastein (Tier III)

1st round qualifying:
Lucie Hradecka (CZE) d. Zuzana Kucova (SVK) 6-7(5) 6-0 6-1
Janina Toljan (AUT) d. (A) Vladimira Uhlirova (CZE) 5-7 4-6 6-7(3)

2nd round qualifying:
(2) Emmanuelle Gagliardi (SUI) d. Lucie Hradecka (CZE) 0-6 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
Klara Zakopalova (CZE) d. Andreja Klepac (GER) 1-6 7-6(3) 6-1
Renata Voracova (CZE) d. (WC) Melanie Klaffner (AUT) 6-3 6-4
Eva Birnerova (CZE) d. Iveta Benesova (CZE) 7-6(3) 6-3

Main Draw 2nd round:
(4) Kaia Kanepi (EST) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-4
Renata Voracova (CZE) d. Edina Gallovits (ROU) 6-2 6-4
Yvonne Meusberger (AUT) d. Eva Birnerova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(4) Kaia Kanepi (EST) d. Renata Voracova (CZE) 6-4 3-6 6-0

ITF Events

Petange 75K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (9) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 6-3 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(11) Pauline Parmentier (FRA) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-3

Lexington, KY 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Les Contamines 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. (WC) Adeline Goncalves (FRA) 6-3 6-1
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Hanna Nooni (SWE) 6-4 7-5

Main Draw 2nd round:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. Piia Suomalainen (FIN) 4-6 7-5 6-3
Debbrich Feys (BEL) d. (2) Petra Cetkovska (CZE) 6-3 5-7 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. (8) Lenka Tvarovska (SVK) 6-4 7-6(4)
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Nathalie Mohn (FRA) 6-2 6-1

Main Draw Semifinals:
Yanina Wickmayer (BEL) d. (1) Sandra Zahlavova (CZE) 6-1 7-6(1)
(3) Julie Coin (FRA) d. (2) Petra Cetkovska (CZE) 7-6(1) 3-2 ret.

Monteroni D'arbia 25K

No Czechs in qualifying or main draw

La Coruna 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(3) Andrea Hlavackova (CZE) d. (Q) Sacha Jones (NZL) 6-2 6-7(5) 6-2

Main Draw 2nd round:
(3) Andrea Hlavackova (CZE) d. Tanja Ostertag (GER) 6-0 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(3) Andrea Hlavackova (CZE) d. Olivia Lukaszewicz (AUS) 6-1 6-1

Main Draw Semifinals:
(1) Marina Erakovic (NZL) d. (3) Andrea Hlavackova (CZE) 6-1 6-3

Arad 10K

1st round qualifying:
Petra Krejsova (CZE) d. Eliza-Adriana Matache (ROU) 6-1 6-3
Michaela Bezdickova (CZE) d. Julia-Maria Navarro-Navarro (ESP) 6-3 6-3

2nd round qualifying:
Petra Krejsova (CZE) d. Nicoleta-Mihaela Negru (ROU) 6-2 6-0
(5) Lenka Hojckova (SVK) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-3 0-6 6-4

3rd round qualifying:
(4) Oana-Alexandra Stanica (ROU) d. Petra Krejsova (CZE) 6-3 6-2

No Czechs in main draw

Calgary 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Horb 10K

1st round qualifying:
(10) Aude Vermoezen (BEL) d. Hana Birnerova (CZE) 6-3 6-4
(13) Anna Savitskaya (RUS) d. Martina Ondrackova (CZE) 6-3 6-4
(8) Veronika Kolarova (CZE) d. (WC) Juliet Bocklet (GER) 6-0 6-2

2nd round qualifying:
(8) Veronika Kolarova (CZE) d. Josanne Van Bennekom (NED) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Natalia Orlova (RUS) d. (Q) Veronika Kolarova (CZE) 6-3 6-3
(Q) Anja Prislan (SLO) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 7-6(5) 3-6 7-6(3)
(3) Darina Sedenkova (CZE) d. (WC) Katrin Schmidt (GER) 3-6 7-6(5) 6-4
Simona Dobra (CZE) d. (WC) Steffi Bachofer (GER) 7-5 6-1

Main Draw 2nd round:
(3) Darina Sedenkova (CZE) d. Franziska Etzel (GER) 7-5 6-4
(2) Ana Tomotic (SRB) d. Simona Dobra (CZE) 6-0 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(8) Miljana Adanko (SRB) d. (3) Darina Sedenkova (CZE) 3-6 6-3 6-2

Bangkok 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gausdal 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Evansville, IN 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : Jul 29th, 2007 at 04:47 AM. Reason: updating scores!
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jul 28th, 2007, 02:47 PM   #18
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Events the week of 7/30

WTA Tour Events

San Diego (Tier I)

1st round qualifying:
(14) Hana Sromova (CZE) d. Ekaterina Makarova (RUS) 6-3 5-7 6-3

2nd round qualifying:
(14) Hana Sromova (CZE) d. (7) Olga Govortsova (BLR) 3-6 6-4 7-5

Main Draw 1st round:
(16) Lucie Safarova (CZE) d. Meilen Tu (USA) 6-4 6-3
Maria Kirilenko (RUS) d. (Q) Hana Sromova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
Maria Kirilenko (RUS) d. (16) Lucie Safarova (CZE) 6-4 7-6(3)

Stockholm (Tier IV)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Emma Laine (FIN) d. Eva Birnerova (CZE) 6-2 6-7(4) 6-1
Klara Zakopalova (CZE) d. (WC) Michaela Johansson (SWE) 5-7 6-2 6-3
Anna-Lena Groenefeld (GER) d. Iveta Benesova (CZE) 6-0 6-2
(Q) Marta Domachowska (POL) d. Petra Kvitova (CZE) 4-6 6-3 6-1

Main Draw 2nd round:
(Q) Julia Goeges (GER) d. Klara Zakopalova (CZE) 0-6 6-2 7-6(4)

ITF Events

Washington, DC 75K

No Czechs in qualifying or main draw

Rimini 75K

1st round qualifying:
Giorgia Mortello (ITA) d. Eva Pigova (CZE) 5-7 6-3 6-3
Veronika Kolarova (CZE) d. (WC) Doris Graus (ITA) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
(2) Marta Marrero (ESP) d. Veronika Kolarova (CZE) 6-2 6-1

Main Draw 1st round:
(8) Renata Voracova (CZE) d. (LL) Irina Kuzmina (LAT) 6-1 3-0 ret.

Main Draw 2nd round:
Anastasia Yakimova (BLR) d. (8) Renata Voracova (CZE) 6-4 6-3

Vancouver 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Vigo 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. Paula Fondevila-Castro (ESP) 6-3 3-6 6-1
Estrella Cabeza-Candela (ESP) d. (6) Andrea Hlavackova (CZE) 7-5 6-1

Main Draw 2nd round:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) vs. Antonella Serra Zanetti (ITA)

Bad Saulgau 25K

1st round qualifying:
(1) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye
Jana Jandova (CZE) d. Laura Sadria (GER) 6-2 1-6 6-2
(2) Radana Holusova (CZE) d. Bye
Sina Haas (GER) d. Barbora Bachmannova (CZE) 6-2 6-2
(15) Simona Dobra (CZE) d. Bye
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye
Dianne Hollands (NZL) d. Tereza Belblova (CZE) 7-5 6-1
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Ute Schnoy (GER) 7-6(5) 6-0
Hana Birnerova (CZE) d. Denise Mascherini (ITA) 6-3 6-2

2nd round qualifying:
Nikola Vajdova (SVK) d. (1) Darina Sedenkova (CZE) 3-6 6-3 6-1
(11) Eva-Maria Hoch (AUT) d. Jana Jandova (CZE) 6-0 6-2
(2) Radana Holusova (CZE) d. Elena Kulikova (RUS) 6-4 7-5
(15) Simona Dobra (CZE) d. Sina Haas (GER) 6-7(2) 6-1 6-4
Dianne Hollands (NZL) d. (5) Iveta Gerlova (CZE) 6-3 6-2
(6) Madlen Kadur (GER) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 7-6(7) 6-2
(7) Andrea Sieveke (GER) d. Hana Birnerova (CZE) 6-3 6-2

3rd round qualifying:
(2) Radana Holusova (CZE) d. (10) Noemie Scharle (FRA) 6-2 6-3
(15) Simona Dobra (CZE) d. (4) Pauline Wong (NED) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Veronika Chvojkova (CZE) 7-6(4) 6-1
(Q) Simona Dobra (CZE) d. (LL) Andrea Sieveke (GER) 6-3 6-3
Tereza Hladickova (CZE) d. (Q) Klaudia Malenovska (SVK) 7-6(1) 6-1
(2) Kathrin Woerle (GER) d. (Q) Radana Holusova (CZE) 7-5 6-1

Main Draw 2nd round:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Natalia Orlova (RUS) 6-3 6-3
(3) Magda Mihilache (ROU) d. (Q) Simona Dobra (CZE) 1-6 7-6(2) 7-6(4)
(2) Kathrin Woerle (GER) d. Tereza Hladikova (CZE) 3-6 6-4 7-6(4)

Main Draw Quarterfinals:
(1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Claudine Schaul (LUX) 7-5 4-6 7-6(3)

Main Draw Semifinals:
(Q) Ana Jovanovic (SRB) d. (1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-3 6-3

Bucharest 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Campos do Jordao 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Obihiro 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Tampere 10K

1st round qualifying:
(2) Alena Nogolova (CZE) d. Bye
Margarita Lazareva (RUS) d. Monika Wawrzyczkova (CZE) 6-2 6-2
Veronika Ovcacikova (CZE) d. Anna Rapoport (RUS) 6-7(6) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
(2) Alena Nogolova (CZE) d. Elena Jirnova (RUS) 6-3 6-4
Irina Smislova (LAT) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 6-1 2-6 7-5

Main Draw 1st round:
(7) Marcella Koek (NED) d. Zora Vlckova (CZE) 6-0 6-3
(Q) Alena Nogolova (CZE) d. (6) Maria Zharkova (RUS) 7-6(3) 0-6 6-3
(Q) Amanda Carreras (GBR) d. Veronika Sigutova (CZE) 6-1 6-3

Main Draw 2nd round:
(Q) Alena Nogolova (CZE) d. Eugeniya Pashkova (RUS) 6-4 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Alise Vaidiere (LAT) d. (Q) Alena Nogolova (CZE) 6-4 6-4

Ilkley 10K

No Czechs in qualifying or main draw

St. Joseph, MO 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gardone Val Trompia 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Caracas 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : Aug 6th, 2007 at 12:24 AM. Reason: updating scores!
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Aug 6th, 2007, 01:40 AM   #19
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Events the week of 8/6

WTA Tour Events

Los Angeles (Tier II)

1st round qualifying:
(16) Hana Sromova (CZE) d. (WC) Amber Liu (USA) 6-2 3-6 6-4

2nd round qualifying:
(5) Ashley Harkleroad (USA) d. (16) Hana Sromova (CZE) 7-6(5) 6-2

Main Draw 1st round:
(16) Lucie Safarova (CZE) d. Olga Poutchkova (RUS) 7-5 6-2

Main Draw 2nd round:
(16) Lucie Safarova (CZE) d. Ai Sugiyama (JPN) 6-3 6-4

Main Draw 3rd round:
(3/WC) Ana Ivanovic (SRB) d. (16) Lucie Safarova (CZE) 6-2 6-2

ITF Events

Hechingen 25K

1st round qualifying:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Biljana Pavlova (BUL) 6-2 6-1
Simona Dobra (CZE) d. Tina Obrez (SLO) 6-1 6-4
(4) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye
(10) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(1) Patricia Mayr (AUT) d. Lucie Kriegsmannova (CZE) 6-1 6-2
(11) Eva-Marie Hoch (AUT) d. Simona Dobra (CZE) 4-6 6-2 6-1
(4) Darina Sedenkova (CZE) d. Danielle Harmsen (NED) 6-2 6-1
(10) Iveta Gerlova (CZE) d. Diana Nakic (SLO) 6-1 6-1

3rd round qualifying:
(14) Anamaria-Alexandra Sere (ROU) d. (4) Darina Sedenkova (CZE) 1-6 6-4 6-3
(10) Iveta Gerlova (CZE) d. Zorica Petrov (SRB) 5-7 7-6(3) 6-1

Main Draw 1st round:
Ana Vrljic (SRB) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 6-3 6-1
(7) Jana Jurikova (SVK) d. Michaela Pastikova (CZE) 7-6(3) 6-3
Tereza Hladickova (CZE) d. (8) Yevheniia Savranska (UKR) 6-3 7-6(3)

Main Draw 2nd round:
Tereza Hladickova (CZE) d. (Q) Anamaria-Alexandra Sere (ROU) 6-2 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Laura Siegemund (GER) d. Tereza Hladickova (CZE) 6-2 7-6(4)

Gdynia 25K

1st round qualifying:
(1) Katerina Vankova (CZE) d. Bye
Lenka Jaloviecova (CZE) d. Bye
(16) Andrea Berkova (CZE) d. Bye
Marketa Havelkova (CZE) d. Bye
Anna Niemiec (POL) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 6-2 6-2
(9) Zora Vlckova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(1) Katerina Vankova (CZE) d. Ewa Szatkowska (POL) 6-0 6-0
(2) Katerina Avdiyenko (UKR) d. Lenka Jaloviecova (CZE) 6-1 6-1
(16) Andrea Berkova (CZE) d. Sandra Podolak (POL) 6-1 7-5
Marketa Havelkova (CZE) d. (8) Volha Duko (BLR) 6-1 6-0
(9) Zora Vlckova (CZE) d. Anna Niemiec (POL) 6-3 6-3

3rd round qualifying:
(1) Katerina Vankova (CZE) d. (15) Karolina Domanski (SWE) 6-2 6-2
(2) Katerina Avdiyenko (UKR) d. (16) Andrea Berkova (CZE) 6-3 6-3
Marketa Havelkova (CZE) d. (9) Zora Vlckova (CZE) 6-4 7-5

Main Draw 1st round:
(1) Renata Voracova (CZE) d. (Q) Andrea Benitez (ARG) 6-0 6-1
(4) Agnes Szatmari (ROU) d. Radana Holusova (CZE) 6-2 6-3
(7) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Martyna Majewska (POL) 6-2 6-1
(Q) Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Marketa Havelkova (CZE) 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
(1) Renata Voracova (CZE) d. Maria-Belan Corbalan (ARG) 6-1 6-1
(7) Veronika Chvojkova (CZE) d. (Q) Kateryna Yergina (UKR) 6-4 6-0
(2) Vojislava Lukic (SRB) d. (Q) Katerina Vankova (CZE) 2-6 6-1 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(1) Renata Voracova (CZE) d. (8) Anne Schaefer (GER) 7-5 4-6 6-1
(2) Vojislava Lukic (SRB) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-3 6-4

Main Draw Semifinals:
(1) Renata Voracova (CZE) d. (SE) Alexandra Dulgheru (ROU) 6-1 6-3

Main Draw Finals:
(1) Renata Voracova (CZE) d. (5) Liana-Gabriela Ungur (ROU) 6-4 6-4

Coimbra 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(3) Sandra Zahlavova (CZE) d. (WC) Anja Poglagen (SLO) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(3) Sandra Zahlavova (CZE) d. Estrella Cabeza-Candela (ESP) 3-6 6-4 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(6) Neuza Silva (POR) d. (3) Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-4

Jesi 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Moscow 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Wrexham 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Rebecq 10K

1st round qualifying:
Zuzana Cerna (CZE) d. Bye
Petra Krejsova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Tracy Castillo (GER) d. Zuzana Cerna (CZE) W/O
Petra Krejsova (CZE) d. Danny Engel (NED) 6-1 6-1

3rd round qualifying:
Petra Krejsova (CZE) d. Saskia Saberschinsky (GER) 6-4 6-4

4th round qualifying:
(5) Olivia Crouchent (FRA) d. Petra Krejsova (CZE) 6-4 7-5

No Czechs in main draw

Caracas 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Congrats to Renata Voracova!
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : Aug 13th, 2007 at 02:06 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Aug 13th, 2007, 02:35 AM   #20
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Events the week of 8/13

WTA Tour Events

Toronto (Tier I)

1st round qualifying:
Hana Sromova (CZE) d. (19) Olga Savchuk (UKR) 6-2 6-4
(14) Iveta benesova (CZE) d. (WC) Mallory Cecil (USA) 6-4 6-3
(12) Ioana Raluca Olaru (ROU) d. Eva Birnerova (CZE) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(8) Caroline Wozniacki (DEN) d. Hana Sromova (CZE) 6-3 6-3
(9) Anastasia Rodionova (RUS) d. (14) Iveta Benesova (CZE) 7-5 6-2

Main Draw 1st round:
(16) Lucie Safarova (CZE) d. (Q) Varvara Lepchenko (UZB) 6-4 6-7(2) 6-1

Main Draw 2nd round:
Meghan Shaughnessy (USA) d. (16) Lucie Safarova (CZE) 3-6 6-4 7-5

ITF Events

Penza 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Bronx, NY 50K

1st round qualifying:
(6) Natalie Grandin (RSA) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-3 6-0

No Czechs in the main draw

Bogota 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Pesaro 10K

1st round qualifying:
(16) Veronika Sigutova (CZE) d. Giorgia Pozzan (ITA) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(16) Veronika Sigutova (CZE) d. Federica D'Ambrosio (ITA) 7-5 6-3

Main Draw 1st round:
(7) Federica Quercia (ITA) d. (Q) Veronika Sigutova (CZE) 6-0 6-1

Koksijde 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bielefeld 10K

1st round qualifying:
Barbora Bachmannova (CZE) d. Bye
Sinika Jezkova (CZE) d. (WC) Caroline Wegner (GER) 6-1 6-0
Lenka Danielova (CZE) d. Marta Smiechowska (POL) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
Barbora Bachmannova (CZE) d. Laura Clause (GER) 6-1 6-4
Sinika Jezkova (CZE) d. Marisa Gianotti (AUS) 6-1 6-2
(7) Zorica Petrov (SRB) d. Lenka Danielova (CZE) 6-2 6-1

3rd round qualifying:
Barbora Bachmannova (CZE) d. (1) Elena Kulikova (RUS) 6-4 6-3
(6) Kady Pooler (USA) d. Sinika Jezkova (CZE) 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
(1) Justine Ozga (GER) d. (Q) Barbora Bachmannova (CZE) 6-2 7-6(4)

Constanta 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Tokyo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Savitaipale 10K

No Czechs in qualifying or main draw


where is everyone this week?
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : Aug 17th, 2007 at 05:19 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Aug 17th, 2007, 12:06 AM   #21
country flag Yellow Moon
Senior Member
 
Yellow Moon's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 2,258
Yellow Moon has much to be proud of Yellow Moon has much to be proud of Yellow Moon has much to be proud of Yellow Moon has much to be proud of Yellow Moon has much to be proud of Yellow Moon has much to be proud of Yellow Moon has much to be proud of Yellow Moon has much to be proud of Yellow Moon has much to be proud of Yellow Moon has much to be proud of Yellow Moon has much to be proud of
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Quote:
Originally Posted by crazylace01 View Post
where is everyone this week?
The Bangkok 2007 Universiade (THA) maybe? http://info.bangkok2007.com
Yellow Moon is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Aug 19th, 2007, 10:23 PM   #22
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Events the week of 8/20

WTA Tour Events

New Haven (Tier II)

1st round qualifying:
Eva Birnerova (CZE) d. Camille Pin (FRA) 4-1 ret.
Ioana Raluca Olaru (ROU) d. Iveta Benesova (CZE) 1-6 7-6(7) 7-6(5)

2nd round qualifying:
(1) Agnes Szavay (HUN) d. Eva Birnerova (CZE) 6-2 6-0

No Czechs in main draw

Forest Hills (Tier IV)

No Czechs in main draw

US Open (GS)

1st round qualifying:
Anne Keothavong (GBR) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 6-0
Lucie Hradecka (CZE) d. Kumiko Irijima (JPN) 6-3 6-4
(22) Petra Cetkovska (CZE) d. Abigail Spears (USA) 2-6 7=5 6=2
Eva Hrdinova (CZE) d. Rika Fujiwara (JPN) 6-3 6-2
(6) Anne Kremer (LUX) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-4 4-6 6-3
Junri Namagata (JPN) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-1
Viktoriya Kutuzova (UKR) d. (26) Eva Birnerova (CZE) 6-0 7-5
(17) Hana Sromova (CZE) d. Evgenia Grebenyuk (RUS) 6-0 6-4
Petra Kvitova (CZE) d. Nuria Llagostera Vives (ESP) 6-7(4) 6-4 6-3
(15) Renata Voracova (CZE) d. Chin-Wei Chan (TPE) 6-4 7-6(4)
(24) Tsvetana Pironkova (BUL) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-4 6-3

2nd round qualifying:
(22) Petra Cetkovska (CZE) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-3 6-3
(18) Su-Wei Hsieh (TPE) d. Eva Hrdinova (CZE) 7-5 7-5
Evgeniya Rodina (RUS) d. (17) Hana Sromova (CZE) 6-4 7-5
(11) Sandra Kloesel (GER) d. Pettra Kvitova (CZE) 7-5 6-3
(15) Renata Voracova (CZE) d. Yulia Beygelzimer (UKR) 6-0 3-1 ret.

3rd round qualifying:
Anne Keothavong (GBR) vs. (22) Petra Cetkovska (CZE)
(15) Renata Voracova (CZE) d. Julie Ditty (USA) 6-3 6-2

ITF Events

Moscow 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Maribor 25K

1st round qualifying:
Andrea Berkova (CZE) d. Lucie Batta (HUN) 6-2 6-4
Jasmina Tinjic (CRO) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-3 6-1
(13) Iveta Gerlova (CZE) d. Denise Mascherini (ITA) 6-1 6-0
(3) Tereza Hladikova (CZE) d. Eva-Maria Hoch (AUT) 6-3 4-6 6-1
Simona Dobra (CZE) d. Anja Prislan (SLO) 3-6 6-1 6-0
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Urska Juric (SLO) 6-1 6-0
Petra Sunic (CRO) d. (WC) Katerina Siskova (CZE) 5-7 6-1 6-1
Maria Kunova (SVK) d. (10) Darina Sedenkova (CZE) 6-3 6-3
(11) Radana Holusova (CZE) d. Ziva Zaloznik (SLO) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
(2/WC) Ana Jovanovic (SRB) d. Andrea Berkova (CZE) 6-2 6-2
(13) Iveta Gerlova (CZE) d. Jasmina Tinjic (CRO) 7-5 6-1
(3) Tereza Hladikova (CZE) d. Patricia Vollmeier (SLO) 6-0 6-2
(4) Patricia Mayr (AUT) d. Simona Dobra (CZE) 7-6(6) 6-4
(14) Darija Jurak (CRO) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-0 1-6 6-2
(11) Radana Holusova (CZE) d. Marlena Metzinger (AUT) 6-2 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Radana Holsova (CZE) d. (1) Ivana Lisjak (CRO) 6-3 6-4
Michaela Pastikova (CZE) d. (LL) Kristina Kucova (SVK) 6-2 6-3
(7) Dia Evtimova (BUL) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-3 6-7(1) 6-1
(Q) Tereza Hladikova (CZE) d. Maria Abromovic (CRO) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
Ana Vrljic (CRO) d. (Q) Radana Holusova (CZE) 6-0 6-3
Michaela Pastikova (CZE) d. (7) Dia Evtimova (BUL) 6-2 6-2
(Q) Tereza Hladikova (CZE) d. (4) Tina Schiechtl (GER) 7-5 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Michaela Pastikova (CZE) d. Ana Vrljic (CRO) 4-6 6-4 7-5
(Q) Tereza Hladikova (CZE) d. (8) Liana-Gabriela Ungur (ROU) 5-0 ret.

Main Draw Semifinals:
(Q) Tereza Hladikova (CZE) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw Finals:
(WC) Polona Hercog (SLO) d. (Q) Tereza Hladikova (CZE) 4-6 6-1 4-1 ret.

Westende 10K

1st round qualifying:
(2) Alena Nogolova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(2) Alena Nogolova (CZE) d. Majoly De Wilde (BEL) 6-0 6-0

3rd round qualifying:
Ineke Mergaert (BEL) d. (2) Alena Nogolova (CZE) 2-6 6-3 6-0

Main Draw 1st round:
(LL) Alena Nogolova (CZE) d. (Q) Marine Verbeken (BEL) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
Aleksandra Grela (POL) d. (LL) Alena Nogolova (CZE) 6-2 6-3

Tre Castagni 10K

1st round qualifying:
Krystina Sramkova (CZE) d. Cristina Vasco (ITA) 6-4 6-3

2nd round qualifying:
Krystina Sramkova (CZE) d. (2) Alessia Bertoia (ITA) 6-3 2-6 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Krystina Sramkova (CZE) d. Petra Pajalic (SLO) 6-1 6-3

Main Draw 2nd round:
(7) Nicole Clerico (ITA) d. (Q) Krystina Sramkova (CZE) 6-2 6-1

Vlaardingen 10K

1st round qualifying:
(5) Krystina Pliskova (CZE) d. Daniela Scivetti (AUS) 6-3 4-6 6-4

Main Draw 1st round:
(WC) Anouk Tigu (NED) d. (Q) Krystina Pliskova (CZE) 6-4 3-6 6-3
Karolina Pliskova (CZE) d. (5) Karoline Steiro (NOR) 7-6(5) 7-5

Main Draw 2nd round:
(Q) Anna Savitskaya (RUS) d. Karolina Pliskova (CZE) 6-4 6-1

London-Cumberland 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Wahlstedt 10K

1st round qualifying:
(4) Eva Pigova (CZE) d. Hanna Malakhovich (BLR) 6-3 6-3
Pavla Smidova (CZE) d. Anine Cornelius Lovdal (NOR) 6-0 6-0
Barbora Bachmannova (CZE) d. (6/WC) Anja-Vanessa Peter (PHI) 6-1 6-3
Julia Paetow (GER) d. (8) Veronika Sigutova (CZE) 2-6 6-4 6-4
Laura Sadria (GER) d. Klara Hladka (CZE) 6-1 6-3

2nd round qualifying:
(4) Eva Pigova (CZE) d. Janina Horn (GER) 6-0 6-0
Pavla Smidova (CZE) d. Franziska Goetz (GER) 7-5 6-1
Barbora Bachmannova (CZE) d. Janine Weinreich (GER) 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
(7) Cristina Celani (ITA) d. (Q) Barbora Bachmannova (CZE) 6-4 6-3
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. (3) Natalia Kolat (POL) 6-0 6-4
(4) Katerina Vankova (CZE) d. (WC) Mara Novak (GER) 6-3 6-2
(5) Federica Quercia (ITA) d. (Q) Eva Pigova (CZE) 6-3 6-0

Main Draw 2nd round:
Anamaria-Alexandra Sere (ROU) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 4-6 6-4 6-4
(4) Katerina Vankova (CZE) d. (WC) Lydia Steinbach (GER) 7-6(4) ret.

Main Draw Quarterfinals:
(4) Katerina Vankova (CZE) d. Manana Shapakidze (GEO) 6-2 6-3

Main Draw Semifinals:
(4) Katerina Vankova (CZE) d. Dominice Ripoll (GER) 6-2 7-6(3)

Main Draw Finals:
(4) Katerina Vankova (CZE) d. (6) Neda Kozic (SRB) 6-1 6-4

Noida 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Congrats to Katerina Vankova!
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : Aug 27th, 2007 at 02:42 PM. Reason: updating scores!
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Aug 27th, 2007, 03:37 PM   #23
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Events the week of 8/27

WTA Tour Events

US Open (GS)

Qualifying rounds: See previous post.

Main Draw 1st round:
Sara Errani (ITA) d. (Q) Renata Voracova (CZE) 7-5 6-3
(20) Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Jessica Moore (AUS) 6-3 6-2
(Q) Petra Cetkovska (CZE) d. Jill Craybas (USA) 6-0 7-6(4)
(4) Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-2 6-3
(11) Patty Schnyder (SUI) d. Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-0
(13) Nicole Vaidisova (CZE) d. Alla Kudryavtseva (RUS) 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
(20) Lucie Safarova (CZE) d. Andrea Petkovic (GER) 6-3 6-3
(14) Elena Dementieva (RUS) d. (Q) Petra Cetkovska (CZE) 6-3 6-2
(13) Nicole Vaidisova (CZE) d. Flavia Pennetta (ITA) 6-2 7-6(0)

Main Draw 3rd round:
(10) Marion Bartoli (FRA) d. (20) Lucie Safarova (CZE) 4-6 6-2 6-3
(18) Shahar Peer (ISR) d. (13) Nicole Vaidisova (CZE) 6-4 3-6 7-6(5)

ITF Events

Moscow 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Santa Cruz 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Hunedoara 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Portschach 10K

1st round qualifying:
Sinika Jezkova (CZE) d. Paola Cigui (ITA) 6-4 6-4
Marketa Havelkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Lisa-Maria Reichmann (AUT) d. Sinika Jezkova (CZE) 6-2 6-3
Taja Mohorcic (SLO) d. Marketa Havelkova (CZE) 6-4 7-5

Main Draw 1st round:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. Marlena Metzinger (AUT) 6-2 6-2
(4) Darina Sedenkova (CZE) d. (Q) Taja Mohorcic (SLO) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Conny Perrin (SUI) 6-0 1-6 6-3
(Q) Julia Mayr (ITA) d. (4) Darina Sedenkova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Hanna Nooni (SWE) d. (1) Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 6-2

Vittoria 10K

1st round qualifying:
Krystina Sramkova (CZE) d. Olga Fischer (GER) 6-0 6-0

Main Draw 1st round:
(Q) Krystina Sramkova (CZE) d. Afroditi Latinopoulou (GRE) 1-6 6-3 7-6(6)

Main Draw 2nd round:
Lara Meccico (ITA) d. (Q) Krystina Sramkova (CZE) 6-0 6-4

Mollerusa 10K

1st round qualifying:
Montserrat Blasco-Fernandez (ESP) d. Nela Krejci (CZE) 6-2 6-1

No Czechs in main draw

Enschede 10K

No Czechs in qualifying

Palic 10K

1st round qualifying:
Magdalena Smejova (CZE) d. Milica Milosavljevic (SRB) 6-4 6-0
Michaela Bezdickova (CZE) d. Olivera Jokic (SRB) 6-3 6-0
Valeria Savinykh (RUS) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 6-3 6-1

2nd round qualifying:
(1) Andjela Nemcevic (SRB) d. Magdalena Smejova (CZE) 6-2 6-3
Bernadetta Birkas (SRB) d. Michaela Bezdickova (CZE) 1-6 6-2 6-2

Main Draw 1st round:
(6) Tadeja Majeric (SLO) d. Veronika Kolarova (CZE) 3-6 6-3 6-2

Prague-Neride 10K

1st round qualifying:
Petra Krejsova (CZE) d. Lucie Makrilova (CZE) 5-7 6-2 6-0
(2) Andrea Berkova (CZE) d. Bye
Alexandra Kiesl (GER) d. Martina Ondrackova (CZE) 7-6(6) 6-3
Dominika Kanakova (CZE) d. Joanna Dobrowolska (POL) 6-4 6-1
Sona Novakova (CZE) d. Bye
Gabriela Horackova (CZE) d. (WC) Karolina Cechova (CZE) 7-6(4) 6-7(5) 6-1
Barbora Bachmannova (CZE) d. Ines Kreilinger (AUT) 6-4 6-2
Pavla Smidova (CZE) d. Lenka Danielova (CZE) 3-0 ret
Klara Vyskocilova (CZE) d. Bye
(WC) Eliska Majerova (CZE) d. Marcela Vojtiskova (CZE) 6-4 6-2
Tereza Belblova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Petra Krejsova (CZE) d. (1) Maya Pitenina (RUS) 6-0 6-1
(2) Andrea Berkova (CZE) d. Alexandra Kiesl (GER) 6-1 6-1
Dominika Kanakova (CZE) d. (3) Anna Mydlowska (POL) 6-0 6-1
Sona Novakova (CZE) d. Gabriela Horackova (CZE) 7-6(1) 6-3
Barbora Bachmannova (CZE) d. Yiva Kaiser (SWE) 6-2 6-0
Pavla Smidova (CZE) d. Harpreet Chandi (GBR) 6-0 6-0
Klara Vyskocilova (CZE) d. (WC) Eliska Majerova (CZE) 6-0 7-5
Tereza Belblova (CZE) d. Elisabeth Adeyinka Thompson (GBR) 6-0 6-0

Main Draw 1st round:
(Q) Sona Novakova (CZE) d. (1) Nikola Frankova (CZE) 6-2 6-2
Klara Vyskocilova (CZE) d. (WC) Klara Hladka (CZE) 6-1 6-4
(Q) Andrea Berkova (CZE) d. (5) Benedetta Davato (ITA) 6-3 6-2
(3) Klaudia Malenovska (SVK) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 7-5 6-4
Krystina Pliskova (CZE) d. Karolina Nowak (GER) 6-4 3-6 6-0
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. (LL) Anna Mydlowska (POL) 6-4 6-1
(WC) Barbora Matusova (CZE) d. Maya Pitenina (RUS) 6-4 6-1
(Q) Barbora Bachmannova (CZE) d. (8) Anne Priska Schaefer (GER) 6-0 6-2
Pavlina Glosova (CZE) d. Zora Vlckova (CZE) 5-7 6-2 6-2
(WC) Martina Borecka (CZE) d. Hana Birnerova (CZE) 7-5 6-3
Eva Pigova (CZE) d. (7) Monika Kochanova (SVK) 6-1 6-1
Alexandra Popa (ROU) d. (Q) Tereza Belblova (CZE) 6-3 6-4
(Q) Dominika Kanakova (CZE) d. Karolina Pliskova (CZE) 3-6 6-3 7-5
(Q) Petra Krejsova (CZE) d. (2) Simona Dobra (CZE) 2-6 7-5 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Sona Novakova (CZE) d. (WC) Veronika Ciganikova (SVK) 6-2 6-2
(Q) Klara Vyskocilova (CZE) d. (Q) Andrea Berkova (CZE) 6-0 7-5
(3) Klaudia Malenovska (POL) d. Krystina Pliskova (CZE) 5-7 6-0 6-4
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. (WC) Barbora Matusova (CZE) 5-7 6-2 6-1
Pavlina Glosova (CZE) d. (Q) Barbora Bachmannova (CZE) 6-3 6-0
(4) Marcella Koek (NED) d. (WC) Martina Borecka (CZE) 3-0 ret.
Alexandra Popa (ROU) d. Eva Pigova (CZE) 7-5 7-5
(Q) Dominika Kanakova (CZE) d. (Q) Petra Krejsova (CZE) 1-6 6-2 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Sona Novakova (CZE) vs. (Q) Klara Vysokcilova (CZE) 3-6 6-1 6-2
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. (3) Klaudia Malenovska (SVK) 6-2 6-1
(4) Marcella Koek (NED) d. Pavlina Glosova (CZE) 4-6 6-0 6-3
(Q) Dominika Kanakova (CZE) d. Alexandra Popa (ROU) 6-3 6-4

Main Draw Semifinals:
(Q) Sona Novakova (CZE) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 4-6 6-4 6-1
(Q) Dominika Kanakova (CZE) d. (4) Marcella Koek (NED) 4-6 6-3 6-1

Main Draw Final:
(Q) Sona Novakova (CZE) d. (Q) Dominika Kanakova (CZE) 1-6 6-2 7-6(5)

Saitama 10K

No Czechs in qualifying or main draw

New Delhi 10K

No Czechs in qualifying or main draw


Congrats to Sona Novakova!
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : Sep 4th, 2007 at 02:33 PM. Reason: updating scores!
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Aug 27th, 2007, 05:54 PM   #24
country flag SloKid
The long and winding road.
 
SloKid's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 50,427
SloKid has a reputation beyond repute SloKid has a reputation beyond repute SloKid has a reputation beyond repute SloKid has a reputation beyond repute SloKid has a reputation beyond repute SloKid has a reputation beyond repute SloKid has a reputation beyond repute SloKid has a reputation beyond repute SloKid has a reputation beyond repute SloKid has a reputation beyond repute SloKid has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

I watched Tereza's final on Sunday, she played quite well in the first set, her serve then let her down completely and after Hercog raised her game she had no chance. I don't know serious the injury is, throughout the match there were no real signs that she's bothered by it, but she did have a special strap on her right wrist from the start I think. Also with this final she gets a feed up for the qualies of the Slovenia Open Tier IV next month. It would be really great if she comes and plays, I'm looking forward to seeing her.
Here's a pic of them at the net and with the trophies:

__________________
Klara "Kookie" Koukalova
Sofia Arvidsson

Camerin-Hlavačkova-Görges-Hradecka-Voracova
SloKid is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Sep 4th, 2007, 03:39 PM   #25
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Events the week of 9/3

WTA Tour Events

US Open (GS)

No Czechs remaining.

ITF Events

Denain 75K

1st round qualifying:
(3) Karolina Kosinska (POL) d. Karolina Pliskova (CZE) 6-3 6-1
Mandy Minella (LUX) d. Krystina Pliskova (CZE) 7-6(7) 6-3
(4) Michaela Pastikova (CZE) d. Katerina Polunina (UKR) 6-1 6-2

2nd round qualifying:
(4) Michaela Pastikova (CZE) d. (WC) Capucine Rousseau (FRA) 6-2 6-1

3rd round qualifying:
(4) Michaela Pastikova (CZE) d. Samia Medjahdi (ALG) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
(8) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-4 6-4
(6) Eva Birnerova (CZE) d. Caroline Maes (BEL) 6-4 7-5
Kathrin Woehrle (GER) d. (Q) Michaela Pastikova (CZE) 6-3 6-3
Marie-Eve Pelletier (CAN) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
(Q) Ana Jovanovic (SRB) d. (8) Zuzana Ondraskova (CZE) 7-5 6-3
Silvia Soler-Espinosa (ESP) d. (6) Eva Birnerova (CZE) 5-7 6-3 7-6(4)

Mestre 50K

1st round qualifying:
Darina Sedenkova (CZE) d. Antonia Matic (GER) 6-4 6-4
(7) Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Sara Secco (ITA) 6-3 6-2
(4) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Alessia Bertoia (ITA) 6-2 6-3

2nd round qualifying:
Darina Sedenkova (CZE) d. (1) Anna Floris (ITA) 6-1 6-3
(7) Tereza Hladikova (CZE) d. Corinna Dentoni (ITA) 6-2 6-1
(4) Veronika Chvojkova (CZE) d. Darija Jurak (CRO) 6-3 6-0

3rd round qualifying:
(7) Tereza Hladikova (CZE) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-2 3-6 6-1
Patricia Mayr (AUT) d. (4) Veronika Chvojkova (CZE) 2-6 7-5 4-2 ret.

Main Draw 1st round:
(1) Renata Voracova (CZE) d. Vanessa Henke (GER) 6-2 6-1
Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Gianna Doz (CRO) 6-4 6-2
(3) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Tereza Hladikova (CZE) 6-7(2) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Renata Voracova (CZE) d. Petra Kvitova (CZE) 7-5 6-3
(3) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Angelika Roesch (GER) 6-3 7-6(5)

Main Draw Quaterfinals:
(1) Renata Voracova (CZE) d. Daria Kustava (BLR) 6-3 1-6 6-1
Alisa Kleybanova (RUS)d. (3) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw Semifinals:
Alisa Kleybanova (RUS) d. (1) Renata Voracova (CZE) 6-4 6-1

Brasov 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Brcko 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Eva Pigova (CZE) d. (WC) Vanja Tomic (BIH) 6-2 6-4
(Q) Vitalia Diatchenko (RUS) d. (2) Iveta Gerlova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
(Q) Vitalia Diatchenko (RUS) d. Eva Pigova (CZE) 3-6 6-4 6-4

Baku 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Alphen A/D Rijn 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Kyoto 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Barueri 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Kedziersyn Kozie 10K

1st round qualifying:
(2) Pavlina Glosova (CZE) d. Bye
Teresa Malikova (CZE) d. Bye
Veronika Ovcacikova (CZE) d. Bye
(5) Hana Birnerova (CZE) d. Bye
Oksana Khomuk (UKR) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-3 7-5
Krystina Hancarova (CZE) d. Veronika Ciganova (SVK) 6-4 7-5
Magdalena Smejova (CZE) d. Bye
Andrea Strasakova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(2) Pavlina Glosova (CZE) d. Martyna Snitko (POL) 6-4 6-4
Teresa Malikova (CZE) d. Joanna Dombrowolska (POL) 6-3 6-2
Veronika Ovcacikova (CZE) d. Ivanna Slobodian (UKR) 6-1 6-2
(5) Hana Birnerova (CZE) d. Oksana Khomuk (UKR) 7-6(5) 6-0
Krystina Hancarova (CZE) d. Alexandra Skripkina (UKR) 6-4 6-1
Magdalena Smejova (CZE) d. Simona Synkova (SVK) 7-5 6-0
Andrea Strasakova (CZE) d. Katarzyna Kawa (POL) 6-3 7-5

3rd round qualifying:
Katarina Marackova (SVK) d. (2) Pavlina Glosova (CZE) 6-2 3-6 6-4
(3) Mariya Malkhasyan (UKR) d. Teresa Malikova (CZE) 6-4 3-6 7-6(3)
(4) Karolina Domanski (SWE) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 6-2 3-6 6-0
(5) Hana Birnerova (CZE) d. Krystina Hancarova (CZE) 6-3 6-2
Andrea Strasakova (CZE) d. Magdalena Smejova (CZE) 7-6(6) 7-5

Main Draw 1st round:
(1) Magdalena Kiszczynska (POL) d. Zora Vlckova (CZE) 6-0 3-0 ret.
(4) Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Andrea Strasakova (CZE) 6-3 6-0
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (Q) Katarina Marackova (SVK) 3-6 6-3 7-6(0)
(6) Simona Dobra (CZE) d. Monika Krauze (POL) 3-6 6-3 6-1
Monica Kochanova (SVK) d. Veronika Kolarova (CZE) 6-1 6-4
Michaela Pochabova (SVK) d. (Q) Hana Birnerova (CZE) 6-2 6-2
(3) Radana Holusova (CZE) d. (WC) Paula Kania (POL) 6-0 6-2
(5) Nikola Vajdova (SVK) d. (WC) Veronika Sigutova (CZE) 6-2 6-3
Edyta Cieplucha (POL) d. (SE) Dominika Kanakova (CZE) 6-3 0-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(4) Katerina Vankova (CZE) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-3 6-1
Nadezda Gorbachkova (RUS) d. (6) Simona Dobra (CZE) W/O
Michaela Pochabova (SVK) d. (3) Radana Holusova (CZE) 6-1 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(4) Katerina Vankova (CZE) d. Nadezda Garbachkova (RUS) 6-3 7-6(3)

Main Draw Semifinals:
(4) Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Patricia Veresova (SVK) 7-6(4) 6-2

Main Draw Finals:
(4) Katerina Vankova (CZE) d. (2) Olga Brozda (POL) 3-6 6-4 7-6(7)

Dusseldorf 10K

1st round qualifying:
Barbora Bachmannova (CZE) d. Helene Auensen (SWE) 6-2 6-3
Pavla Smidova (CZE) d. Danny Engel (NED) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
Giulia Gardani (ITA) d. Barbora Bachmannova (CZE) 6-4 6-2
Pavla Smidova (CZE) d. Sonia Iacovacci (ITA) 6-2 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. (WC) Linda Berlinecke (GER) 0-6 6-0 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Pavla Smidova (CZE) d. (2) Irina Kuzmina (LAT) 7-6(1) 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(8) Franziska Etzel (GER) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-3


Congrats to Katerina Vankova!
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : Sep 10th, 2007 at 10:41 PM. Reason: updating scores!
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Sep 10th, 2007, 11:13 PM   #26
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Events the week of 9/10

WTA Tour Events

Bali (Tier III)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Julie Ditty (USA) d. Hana Sromova (CZE) 6-2 6-1

ITF Events

Bordeaux 100K

No Czechs in qualifying or main draw

Kharkov 100K

No Czechs in qualifying or main draw

Tokyo 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Sofia 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Innsbruck 10K

1st round qualifying:
Marketa Havelkova (CZE) d. Simona Demont (SUI) 6-1 6-2
Sinika Jezkova (CZE) d. Bye
(4) Veronika Kolarova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(2) Syna Kaiser (GER) d. Marketa Havelkova (CZE) 6-3 6-1
(3) Tina Pieger (GER) d. Sinika Jezkova (CZE) 6-2 6-7(5) 6-2
Vroni Hinterseer (GER) d. (4) Veronika Kolarova (CZE) W/O

No Czechs in main draw

Casale 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Lleida 10K

1st round qualifying:
Maria Irurzun-Mancera (ESP) d. Nela Krejci (CZE) 6-1 6-3

No Czechs in main draw

Tbilisi 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Elizaveta Tochilovskaya (RUS) d. Alena Nogolova (CZE) 6-4 6-2
(5) Manana Shapakidze (GEO) d. Petra Mokra (CZE) 6-0 ret.

Santo Andre 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Tampico 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Czech Extra-League Play
(I'll do the best I can translating! )

Extraliga Skupina Prostějov

September 9th:
Klara Zakopalova d. Darina Sedenkova 6-2 6-3
Radana Holusova d. Blanka Hermanova 4-6 6-4 6-4
Angelika Roesch (GER) d. Veronika Chvojkova 6-3 7-5
Zuzana Zalabska d. Stanislava Hrozenka 6-3 6-1

September 10th:
Darina Sedenkova d. Angelika Roesch 2-6 6-4 6-1
Stanislava Hrozenka d. Radana Holusova 6-3 6-2
Lucie Safarova d. Klara Zakopalova 6-2 6-2
Barbora Zahlavova-Strycova d. Dominika Cibulkova 6-4 6-2

September 11th:
Lucie Safarova d. Agniezska Radwanska 7-5 6-2
Darina Sedenkova d. Veronika Chvojkova 6-3 7-5
Radana Holusova d. Zuzana Zalabska 7-5 6-3

September 12th:
Dominika Cibulkova d. Veronika Chvojkova 6-2 6-1
Petra Cetkovska d. Zuzana Zalabska 6-1 6-4
Urszula Radwanska d. Klara Zakopalova 6-4 6-1
Barbora Zahlavova-Strycova d. Stanislava Hrozenska 6-3 6-1

Extraliga Skupina Přerov

September 9th:
Eva Birnerova d. Michaela Pastikova 3-6 6-1 7-5
Daria Jurak d. Gabriela Bergmanova 6-2 6-2
Michaella Krajicek d. Iveta Gerlova 6-2 6-2
Iveta Benesova d. Lucie Kreigsmannova 6-2 6-1

September 10th:
Michaella Krajicek d. Michaela Pastikova 6-2 7-6
Iveta Benesova d. Daria Jurak 6-3 6-4
Renata Voracova d. Eva Birnerova 6-3 6-2
Zuzana Ondraskova d. Ana Timotic 6-1 6-0

September 11th:
Michaella Krajicek d. Renata Voracova 6-3 6-3
Zuzana Ondraskova d. Iveta Benesova 6-7 6-3 6-2
Stephanie Gerlain d. Michaela Pastikova 6-1 6-1
Iveta Gerlova d. Daria Jurak 6-4 6-3

September 12th:
Renata Voracova d. Iveta Gerlova 6-1 4-6 6-2
Zuzana Ondraskova d. Lucie Kreigsmannova 6-0 6-1
Iveta Benesova d. Eva Birnerova 6-2 7-5
Lucie Hradecka d. Ksenia Lykina 6-4 6-4
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Sep 11th, 2007, 03:57 PM   #27
country flag Lunaris
-LIFETIME MEMBER-
 
Lunaris's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Location: Čisovice
Posts: 6,593
Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Most czech girls (amongst others Šafářová, Zakopalová, Benešová, Voráčová, Birnerová and Cetkovská, also Krajicek, A. Radwańska and Cibulková) are currently playing czech tennis extraleague on red clay.

Some interesting results:
Lucie Šafářová (CZE) beat Agnieszka Radwańska (POL) 7-5 6-2
Zuzana Ondrášková (CZE) beat Iveta Benešová (CZE) 6-7 6-3 6-2, Iveta is pretty much hopeless this year
Angelika Roesch (GER) beat Veronika Chvojková (CZE) 6-3 7-5
Lucie Šafářová (CZE) beat Klára Zakopalová (CZE) 6-2 6-2
Barbora Záhlavová-Strýcová (CZE) beat Dominika Cibulková (SVK) 6-4 6-2
Michaella Krajicek (NED) beat Renata Voráčová (CZE) 6-3 6-3

More results here (výsledky): http://www.tenisovaextraliga.cz
Lunaris is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Sep 12th, 2007, 07:18 PM   #28
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

oh thank you for that!
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Sep 17th, 2007, 07:57 PM   #29
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Events the week of 9/17

WTA Tour

Beijing (Tier II)

No Czechs in qualifying or main draw

Kolkata (Tier III)

Main Draw 1st round:
Anastasia Rodionova (RUS) d. Hana Sromova (CZE) 6-3 6-2

Portoroz (Tier IV)

1st round qualifying:
(1) Renata Voracova (CZE) d. Stamatia Fafaliou (GRE) 6-1 6-1
Lucie Hradecka (CZE) d. Joanna Sakowicz (POL) 4-6 5-1 ret.
(6) Nathalie Vierin (ITA) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
(1) Renata Voracova (CZE) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-3 5-7 6-2

3rd round qualifying:
(6) Nathalie Verin (ITA) d. (1) Renata Voracova (CZE) 6-3 3-6 6-3

Main Draw 1st round:
Karin Knapp (ITA) d. (LL) Renata Voracova (CZE) 4-6 6-1 7-6(3)
Iveta Benesova (CZE) d. Maria Elena Camerin (ITA) 6-2 2-6 7-6(5)
Elena Likhovtseva (RUS) d. Klara Zakopalova (CZE) 7-6(8) 6-2

Main Draw 2nd round:
(8) Vera Dushevina (RUS) d. Iveta Benesova (CZE) 6-4 6-4

ITF Events

Albuquerque, NM 75K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Eva Hrdinova (CZE) d. Surina de Beer (RSA) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
(5) Varvara Lepchenko (USA) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-2 7-5

Lecce 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(3) Alisa Kleybanova (RUS) d. Andrea Hlavackova (CZE) 3-6 6-0 6-2

Madrid 25K
Tsukuba 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Telavi 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Limoges 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Nottingham 10K

1st round qualifying:
Jennifer Ren (GBR) d. Marcela Vojtiskova (CZE) 4-6 6-2 6-2

Itajai 10K
Bratislava 10K

1st round qualifying:
(1) Krystina Pliskova (CZE) d. Bye
(2) Veronika Kolarova (CZE) d. Bye
Barbora Lazarova (SVK) d. Martina Ondrackova (CZE) 6-4 4-6 6-3
Anna Simkova (SVK) d. Michaela Bezdickova (CZE) 1-6 7-6(9) 6-3
(3) Lucie Kriegsmannova (CZE) d. Bye
(4) Veronika Sigutova (CZE) d. Bye
Nikola Matovicova (SVK) d. Eliska Majerova (CZE) 7-6(3) 6-4
Katarina Poljakova (SVK) d. Gabriela Horackova (CZE) 6-1 6-4
Magdalena Smejova (CZE) d. Bye
Veronika Ovcacikova (CZE) d. Carolin Habich (GER) 6-1 6-4
Petra Krejsova (CZE) d. Katharina Jobst (GER) 6-4 7-5
Andrea Strasakova (CZE) d. Sinika Jezkova (CZE) 5-7 6-0 ret.
Klara Vyskocilova (CZE) d. Christina Bonneau (CAN) 7-5 6-7(4) 7-5

2nd round qualifying:
(1) Kristyna Pliskova (CZE) d. Katarina Uncovksa (SVK) 6-2 6-1
(2) Veronika Kolarova (CZE) d. Barbora Lazarova (SVK) 6-0 6-0
(3) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Lena-Marie Hofmann (GER) 6-3 6-7(6) 7-5
Lisa Wagner (AUT) d. (4) Veronika Sigutova (CZE) 6-3 0-6 7-6(4)
Tatiana Illova (SVK) d. Magdalena Smejova (CZE) 6-2 6-1
Veronika Ovcacikova (CZE) d. Lucia Butkovska 6-1 6-4
Petra Krejsova (CZE) d. Christa Magister (AUT) 6-1 6-1
Andrea Strasakova (CZE) d. Lisa Maria Reichmann (AUT) 6-4 6-3
Klara Vyskocilova (CZE) d. Rebecca Alessi (ITA) 6-0 4-6 6-2

3rd round qualifying:
Patricia Veresova (SVK) d. (1) Krystina Pliskova (CZE) 6-1 6-1
(2) Veronika Kolarova (CZE) d. Michaela Honkova (SVK) 6-3 6-3
(3) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Henrietta Habler (HUN) 6-0 6-0
Tatiana Illova (SVK) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 2-6 6-2 6-1
Lenka Juricova (SVK) d. Petra Krejsova (CZE) 7-5 6-0
Andrea Strasakova (CZE) d. Andrea Rebrova (SVK) 3-6 7-5 6-0
Klara Vyskocilova (CZE) d. Theresa Jobst (GER) 6-0 6-0

Main Draw 1st round:
(Q) Tatiana Illova (SVK) d. Karolina Pliskova (CZE) 4-6 7-6(6) 6-1
(Q) Veronika Kolarova (CZE) d. Zora Vlckova (CZE) 6-3 6-0
(WC) Michaela Pochabova (SVK) d. (3) Iveta Gerlova (CZE) 6-2 7-6(2)
(Q) Lenka Jurikova (SVK) d. Petra Krejsova(CZE) 7-5 6-2
Alise Vaidere (LAT) d. (5) Simona Dobra (CZE) 6-4 ret.
Klaudia Boczova (SVK) d. (Q) Klara Vyskocilova (CZE) 3-6 7-5 6-0
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (WC) Veronika Ciganikova (SVK) 6-2 5-7 6-3
(LL) Michaela Honcova (SVK) d. (Q) Andrea Strasakova (CZE) 6-3 7-5
(LL) Krystina Pliskova (CZE) d. (2) Nicole Clerico (ITA) 4-6 7-5 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Veronika Kolarova (CZE) d. Stefanie Haidner (AUT) 6-2 6-4
(6) Dominika Nociarova (SVK) d. (Q) Lucie Kregismannova (CZE) 6-2 6-1
(LL) Michaela Honcova (SVK) d. (LL) Krystina Pliskova (CZE) 3-6 6-3 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Valentina Sulpizio (ITA) d. (Q) Veronika Kolarova (CZE) 7-5 6-3

Chihuahua 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : Sep 21st, 2007 at 01:50 PM. Reason: updating scores!
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Sep 24th, 2007, 07:36 PM   #30
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,342
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Events the week of 9/24

WTA Tour Events

Luxembourg (Tier II)

1st round qualifying:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Magda mihalace (ROU) 6-3 6-0
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Nathalie Vierin (ITA) 6-2 6-4
Iveta Benesova (CZE) d. Anna Korzeniak (POL) 2-6 7-5 6-1
Klara Zakopalova (CZE) d. (7) Angelique Kerber (GER) 7-5 6-1

2nd round qualifying:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (9) Liliah Osterloh (USA) 6-1 6-1
Yuliana Fedak (UKR) d. Barbora Zahlavova Srycova (CZE) 3-6 6-2 6-4
Klara Zakopalova (CZE) d. Iveta Benesova (CZE) 6-4 7-5

3rd round qualifying:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Greta Arn (GER) 7-5 6-0
Klara Zakopalova (CZE) d. Yuliana Fedak (UKR) 6-2 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Meghan Shaughnessy (USA) 6-4 6-1
(Q) Klara Zakopalova (CZE) d. Emilie Loit (FRA) 7-5 3-1 ret.
(7) Shahar Peer d. Lucie Safarova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
(4) Daniela Hantuchova (SVK) vs. (Q) Zuzana Ondraskova (CZE)
(Q) Klara Zakopalova (CZE) vs. (6) Patty Schnyder (SUI)

Guangzhou (Tier III)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Alicia Molik (AUS) d. Hana Sromova (CZE) 7-5 6-2

Seoul (Tier IV)

No Czechs in qualifying or main draw

ITF Events

Ashland, KY 50K

1st round qualifying:
Janette Bejlkova (CZE) d. Paula Zabata (COL) 6-2 6-3

2nd round qualifying:
Janette Bejlkova (CZE) d. Nina Pantic (CAN) 6-3 6-0

3rd round qualifying:
Alison Riske (USA) d. Janette Bejlkova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Stephanie Dubois (FRA) vs. Eva Hrdinova (CZE)

Batumi 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Nottingham 25K

1st round qualifying:
Anastasis Nebojanko (GBR) d. (4) Nikola Frankova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
Veronika Chvojkova (CZE) d. (Q) Irina Buryachok (UKR) 6-0 6-4

Podgorica 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Michaela Pastikova (CZE) d. (8) Lenka Tvarovksa (SVK) 2-6 6-3 6-1
Granada 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Juarez 25K

No Czechs in qualifying

Clermond-Ferrand 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Clampino 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Thessaloniki 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Hiroshima 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

tazer.bennie.sharpie.<3

Last edited by Bennguin1491 : Sep 26th, 2007 at 07:59 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


Copyright (C) Verticalscope Inc
Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
vBCredits v1.4 Copyright ©2007, PixelFX Studios