Czechs weekly result thread.....2007 edition! - TennisForum.com
TennisForum.com   Wagerline.com MensTennisForums.com TennisUniverse.com
TennisForum.com is the premier Women's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!
Reply

Old May 5th, 2007, 03:19 AM   #1
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,728
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Events the week of 5/7

WTA Events

Berlin (Tier I)

1st round qualifying:
(WC) Angelika Roesch (GER) d. (3) Eva Birnerova (CZE) 7-6(5) 1-6 6-1
(12) Hana Sromova (CZE) d. Vanessa Henke (GER) 6-4 0-6 6-2
(16) Andreja Klepac (SLO) d. Kveta Peschke (CZE) 6-4 6-2
(9) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (WC) Syna Kayser (GER) 6-1 6-3

2nd round qualifying:
(WC) Angelika Roesch (GER) d. (12) Hana Sromova (CZE) 7-5 2-6 6-3
(9) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (6) Tamira Paszek (AUT) 4-6 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. (Q) Olga Savchuk (UKR) 6-3 6-7(6) 6-0
(Q) Zuzana Ondraskova (CZE) vs. (11) Daniela Hantuchova (SVK)

Main Draw 2nd round:
Lucie Safarova (CZE) d. (9) Anna Chakvetadze (RUS) 6-4 6-4

Main Draw 3rd round:
(8) Dinara Safina (RUS) d. Lucie Safarova (CZE) 3-6 6-3 6-2

Prague (Tier IV)

1st round qualifying:
Andrea Hvlavackova (CZE) d. Natalie Grandin (RSA) 7-5 6-7 6-2
(2) Renata Voracova (CZE) d. Regina Husak (NED) 6-2 6-2
Michaela Pastikova (CZE) d. Leanne Baker (NZL) 4-6 6-2 6-2
(WC) Martina Borecka (CZE) d. (WC) Martina Pradova (CZE) 6-2 7-6
(5) Barbora Zahalova Strycova (CZE) d. Shengnan Sun (CHN) 6-0 6-4
Petra Kvitova (CZE) d. Kit Carson (USA) 6-4 6-2
Ekaterina Ivanova (RUS) d. Katerina Vankova (CZE) 6-0 6-3
(4) Klara Zakopalova (CZE) d. Janine Tisczolczy (GER) 6-1 6-1
Lucie Hradecka (CZE) d. Christina Horiatopoulos (AUS) 6-1 6-2
(WC) Tereza Budilova (CZE) d. (WC) Petra Mokra (CZE) 6-1 6-2
Petra Cetkovska (CZE) d. Nicole Kriz (AUS) 6-0 4-6 6-2

2nd round qualifying:
Andrea Hvlavackova (CZE) d. (1) Timea Bacsinszky (SUI) 6-2 6-2
(2) Renata Voracova (CZE) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-4 7-6
(5) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (WC) Martina Borecka (CZE) 6-2 7-6(2)
Ekaterina Ivanova (RUS) d. Petra Kvitova (CZE) 2-6 6-2 7-6(9)
(4) Klara Zakopalova (CZE) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-3 6-0
Petra Cetkovska (CZE) d. (WC) Tereza Budilova (CZE) 6-2 6-1

3rd round qualifying:
Andrea Hvlavackova (CZE) d. Zsofia Gubacsi (HUN) 2-6 7-6 6-3
(5) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (2) Renata Voracova (CZE) 7-6(5) 6-3
(4) Klara Zakopalova (CZE) d. Petra Cotkovska (CZE) 6-2 6-4

Main Draw 1st round:
(1) Marion Bartoli (FRA) d. (WC) Kristyna Pliskova (CZE) 6-1 6-2
(3) Olga Poutchkova (RUS) d. (WC)Karolina Pliskova (CZE) 7-6(2) 7-5
(Q) Klara Zakopalova (CZE) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 7-5
(6) Akiko Morigami (JPN) d. (WC) Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-2
(5) Nathalie Dechy (FRA vs. (LL) Renata Voracova (CZE)
(Q) Andrea Hvlavackova (CZE) d. Jill Craybas (USA) 1-6 7-5 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Klara Zakopalova (CZE) d. (7) Virginie Razzano 6-2 7-6(1)
(Q) Dominika Cibulkova (SVK) d. (Q) Andrea Hvlavackova (CZE) 6-1 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Klara Zakopalova (CZE) d. Julia Schruff (GER) 6-3 6-1

Main Draw Semifinals:
(1) Marion Bartoli (FRA) d. (Q) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-2


ITF Events

Rome Tiro A Volo 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Sandra Zahlavova (CZE) d. Stephanie Foretz (FRA) 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
Sandra Zahlavova (CZE) d. (7) Kirsten Flipkens (BEL) 6-4 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Stephanie Cohen-Aloro (FRA) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-6(5) 6-1

Monzon 75K

1st round qualifying:
Cristina Bala-Abella (ESP) d. Veronicka Ovcacikova (CZE) 6-4 6-3

No Czechs in main draw

Jounieh 75K

No Czechs in qualifying or main draw

Fukuoka 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Indian Harbor Beach, FL 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Warsaw 25K

1st round qualifying:
(1) Tereza Hladikova (CZE) d. (Bye)
(2) Darina Sedenkova (CZE) d. (Bye)
(WC) Marketa Havelkova (CZE) d Katarina Broosova (SVK) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(1) Tereza Hladikova (CZE) d. Malou Ejdesgaard (DEN) 6-1 6-2
(2) Darina Sedenkova (CZE) d. Veronika Domagala (POL) 6-2 7-5
(4) Aleksandra Grela (POL) d. (WC) Marketa Havelkova (CZE) 6-2 7-6(3)

Main draw 1st round
(Q) Tereza Hladikova (CZE) d. Liga Dekmeijere (LAT) 6-2 6-2
Radana Holusova (CZE) d. Lenka Weinerova (SVK) 6-0 6-4
(Q) Darina Sedenkova (CZE d. (Q) Kim-Alice Grajdek (GER) 6-1 6-4
Karolina Kosinska (POL) d. (2) Eva Hrdinova (CZE) 6-4 ret.

Main draw 2nd round:
(1) Margit Ruutel (EST) d. (Q) Tereza Hladikova (CZE) 6-4 6-7(2) 6-3
(6) Stanislava Hrozenka (SVK) d. Radana Holusova (CZE) 6-3 6-2
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. Karolina Kosinska (POL) 6-1 6-1

Main Draw Quarterfinals
Arina Rodionova (RUS) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 2-6 6-4 6-3


Gimcheon 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(8) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Kun-Hee Kim (KOR) 7-5 6-3

Main Draw 2nd round:
(8) Veronika Chvojkova (CZE) d. (Q) Kristy Frilling (USA) 6-4 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Remi Tezuka (JPN) d. (8) Veronika Chvojkova (CZE) 6-4 6-2

Chengdu 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Antalya 25K

1st round qualifying:
(1) Sandra Kleinova (CZE) vs. (Bye)

2nd round qualifying:
(1) Sandra Kleinova (CZE) d. Kateryna Malakhova (UKR) 6-2 6-3

3rd round qualifying:
(1) Sandra Kleinova (CZE) d. (15) Aleksandra Razumova (RUS) 6-0 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Sandra Kleinova (CZE) d. (WC) Cagla Buyukakcay (TUR) 6-3 6-0

Main Draw 2nd round:
Pemra Ozgen (TUR) d. (Q) Sandra Kleinova (CZE) 2-0 ret

Mostar 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Veronika Kolarova (CZE) d. (Q) Fabiana Palcic (SLO) 6-3 1-6 6-1
Eva Pigova (CZE) d. (Q) Andjela Kankaras (MNE) 6-0 6-3

Main Draw 2nd round:
Veronika Kolarova (CZE) d. (1) Stefania Boffa (ITA) 6-4 7-5
Indire Akiki (CRO) d. Eva Pigova (CZE) 6-3 6-0

Main Draw Quarterfinals:
Veronika Kolarova (CZE) d. Amra Sadikovic (SUI) 6-1 6-2

Main Draw Semifinals:
Indire Akiki (CRO) d. Veronika Kolarova (CZE) 6-2 6-2

Edinburgh 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bucharest 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Rabat 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Zora Vlckova (CZE) d. Charlotte Bossy (BEL) 6-2 6-0

Main Draw 2nd round:
(5) Yuliya Kalabina (RUS) d. Zora Vlckova (CZE) 6-3 3-6 6-2

Tarakan 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Cordoba 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Mazatlan 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : May 13th, 2007 at 05:23 AM. Reason: updating scores!
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 

Old May 6th, 2007, 02:45 AM   #2
country flag Wiggly
Senior Member
 
Join Date: May 2004
Posts: 24,598
Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Good Luck!
Wiggly is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old May 13th, 2007, 12:56 PM   #3
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,728
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Events the week of May 14

WTA Events

Rome (Tier I)

1st round qualifying:
Zi Yan (CHN) d. (3) Iveta Benesova (CZE) 6-4 3-6 6-3

No Czechs in the main draw (get well soon Nicole! )

Fes (Tier IV)

No Czechs in qualifying or main draw

ITF Events

Zagreb 75K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(5) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Polona Hercog (POL) 6-4 6-0
(WC) Petra Martic (CRO) d. Sandra Zahlavova (CZE) 4-6 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
(5) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (Q) Karolina Jovanovic (SRB) 6-1 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(3) Yvonne Meusburger (GER) d. (5) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-1

Saint Gaudens 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(3) Viktoria Kutuzova (UKR) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-3 6-2
(7) Petra Cetkovska (CZE) d. Yevgenia Savransky (ISR) 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(7) Petra Cetkovska (CZE) d. Violette Huck (FRA) 6-2 7-6(3)

Main Draw Quarterfinals:
(7) Petra Cetkovska (CZE) d. (SE) Mariya Koryttseva (UKR) 6-4 6-3

Main Draw Semifinals:
(7) Petra Cetkovska (CZE) d. (1) Jorgelina Cravero 7-6(5) 6-2

Main Draw Final:
Tatiana Perebiynis (UKR) d. (7) Petra Cetkovska (CZE) 5-7 7-5 7-5

Gran Canaria 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Antalya 25K

No Czechs in qualifying or in main draw

Palm Beach Gardens, FL 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Changwon 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Natasha Khan (GBR) d. (5) Veronika Chvojkova (CZE) 6-4 3-6 7-6(5)

Trivandrum 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Caserta 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Balikpapan 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Galati 10K

1st round qualifying:
Alena Nogolova (CZE) d. (Bye)

2nd round qualifying:
Alena Nogolova (CZE) d. Hanna Andreyeva (UKR) 6-3 6-0

3rd round qualifying:
(1) Anna Movsisyan (ARM) d. Alena Nogolova (CZE) 6-3 6-3

No Czechs in main draw

Michalovce 10K

1st round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. Tamara Dobrovolna (SVK) 6-2 6-1
Petra Niedermeyerova (CZE) d. Roxana Alexandru (CAN) 6-1 6-0
Kristyna Sramkova (CZE) d. Barbora Ziacikova (SVK) 6-0 6-2
Jana Jandova (CZE) d. Nikola Matovicova (SVK) 6-3 6-4
Barbora Matusova (CZE) d. Sandra Salayova (SVK) 6-0 6-0

2nd round qualifying:
(1) Katarzyna Piter (POL) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-2 6-4
Petra Neidermayerova (CZE) d. (2) Karolina Domanski (SWE) 6-1 6-3
Kristyna Kucianova (SVK) d. Kristyna Sramkova (CZE) 6-3 6-2
Jana Jandova (CZE) d. Iuliia Sandrakova (UKR) 6-0 6-0
Barbora Matusova (CZE) d. Pamela Amon (AUT) 6-0 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (1) Olga Brozda (POL) 4-6 6-2 6-2
(Q) Barbora Matusova (CZE) d. (Q) Yulia Pilnik (UKR) 6-1 6-1
(8) Klaudia Malenovska (SVK) d. (Q) Petra Niedermayerova (CZE) 6-1 6-2
(4) Marcella Koek (NED) d. Petra Mokra (CZE) 6-2 2-6 6-3
(7) Martina Balogova (SVK) d. Eva Pigova (CZE) 6-1 2-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (Q) Martina Kostalova (SVK) 6-1 6-0
(5/WC) Kristina Kucova (SVK) d. Barbora Matusova (CZE) 6-1 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(5/WC) Kristina Kucova (SVK) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 6-0 1-0 ret

Cordoba 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Irapuato 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : May 22nd, 2007 at 02:21 AM. Reason: updating scores!
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old May 18th, 2007, 10:00 PM   #4
country flag SloKid
The long and winding road.
 
SloKid's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 50,509
SloKid has a reputation beyond repute SloKid has a reputation beyond repute SloKid has a reputation beyond repute SloKid has a reputation beyond repute SloKid has a reputation beyond repute SloKid has a reputation beyond repute SloKid has a reputation beyond repute SloKid has a reputation beyond repute SloKid has a reputation beyond repute SloKid has a reputation beyond repute SloKid has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Stickied.
SloKid is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old May 20th, 2007, 03:41 AM   #5
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,728
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

thank you!

i thought this deserved its own post.....good luck to Petra Cetkovska against Tatiana Perebiynis in the finals of the Saint Gaudens 50K tomorrow!
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old May 20th, 2007, 03:58 AM   #6
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,728
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Events the week of 5/21

WTA Events

Istanbul (Tier III)

No Czechs in qualifying or main draw

Strasbourg (Tier III)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Lilia Osterloh d. Eva Birnerova (CZE) 6-0 6-2

Roland Garros Qualifying

1st round qualifying:
(16) Klara Zakopalova (CZE) d. Nathalie Vierin (ITA) 6-4 6-3
(A) Michaela Pastikova (CZE) d. Melanie South (GBR) 6-3 3-6 6-3
Kveta Peschke (CZE) d. Zsofia Gubacsi (HUN) 6-2 6-2
(15) Renata Voracova (CZE) d. Kelly Liggan (IRL) 6-3 7-6(7)
Evgeniya Rodina (RUS) d. (21) Hana Sromova (CZE) 6-4 6-4
Petra Cetkovska (CZE) d. Yurika Sema (JPN)7-5 6-1
Monica Niculescu (ROU) d. (17) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-4
Marie-Eve Pelletier (CAN) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-2 6-3
Meng Yuan (CHN) d. (20) Sandra Zahlavova (CZE) 6-1 6-0

2nd round qualifying:
Mariya Koryttseva (RUS) d. (16) Klara Zakopalova (CZE) 6-1 2-6 6-4
Kveta Peschke (CZE) d. (A) Michaela Pastikova (CZE) 7-6(2) 6-2
(15) Renata Voracova (CZE) d. Margit Ruutel (EST) 6-3 2-6 6-1
Rossana de los Rios (PAR) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-2 6-3

3rd round qualifying:
Kveta Peschke (CZE) d. (15) Renata Voracova (CZE) 6-4 6-4


ITF Events

Gorizia 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Stefania Chieppa (ITA) d. (3) Andrea Hlavackova (CZE) 6-0 6-2
(8) Dia Evtimova (BUL) d. Michaela Pastikova (CZE) 7-4 6-7(3) 6-4
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Lisa Sabino (ITA) 6-7(4) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
[i](7) Lucie Hradecka (CZE)/I] d. Anna Korzeniak (POL) 7-6(6) 0-6 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. (2) Giulia Gabba (ITA) 6-2 7-6(6)

Main Draw Semifinals:
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Silvia Soler-Espinosa (ESP) 6-2 6-3

Main Draw Finals:
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Eloisa-Maria Compostizo-de Andres (ESP) 6-2 6-3

Fuerteventura 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Nagano 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Vienna 10K

1st round qualifying:
(1) Simona Dobra (CZE) d. (Bye)
Barbora Matusova (CZE) d. Alena Luef (AUT) 6-1 6-1
Marketa Havelkova (CZE) d. Kristin Schuler (GER) 6-1 2-6 7-6(1)
Zuzana Zlochova (SVK) d. Michaela Bezdickova (CZE) 7-5 7-5
Sona Novakova (CZE) d. Lisa Marie Reichmann (AUT) 6-3 6-2
Barbora Krtickova (CZE) d. Joanna Szymczyk (POL) 7-6(5) 6-1
(12) Pavlina Glosova (CZE) d. (Bye)
Sinika Jezkova (CZE) d. Christine Kainzmeier (AUT) 6-0 6-1
(9) Karolina Pliskova (CZE) d. (Bye)
Kristyna Sramkova (CZE) d. Dominika Zaprazna (SVK) 6-0 6-3
(10) Kristyna Pliskova (CZE) d. (Bye)

2nd round qualifying:
(1) Simona Dobra (CZE) d. Barbora Matusova (CZE) 6-1 7-5
Marketa Havelkova (CZE) d. Christina Scherndl (AUT) 6-1 6-2
(3) Klaudia Malenovska (SVK) d. Sona Novakova (CZE) 6-2 2-6 6-1
(4) Marlena Metzinger (AUT) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-4 6-1
(12) Pavlina Glosova (CZE) d. Anna Simkova (SVK) 6-2 6-0
(9) Karolina Pliskova (CZE) d. Sinika Jezkova (CZE) 6-4 6-3
(10) Kristyna Pliskova (CZE) d. Kristyna Sramkova (CZE) 6-1 6-2

3rd round qualifying:
(1) Simona Dobra (CZE) d. Marketa Havelkova (CZE) 6-3 6-0
(12) Pavlina Glosova (CZE) d. Kathrin Weinwurm (GER) 6-1 6-0
(6) Justyna Jegiolka (POL) d. (9) Karolina Pliskova (CZE) 6-3 6-4
(10) Kristyna Pliskova (CZE) d. (7) Monika Kochanova (SVK) 4-6 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
(LL) Karolina Pliskova (CZE) d. Stefanie Haidner (AUT) 1-6 6-0 6-1
(Q) Simona Dobra (CZE) d. Lisa Tognetti (ITA) 5-7 6-2 6-0
(8) Tereza Hladikova (CZE) d. Noemie Scharle (FRA) 6-2 6-3
(4) Neda Kozic (SRB) d. (Q) Pavlina Glosova (CZE) 6-3 6-1
Alice Balducci (ITA) d. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
(WC) Janina Toljan (AUT) d. (LL) Karolina Pliskova (CZE) 3-6 7-5 6-1
(Q) Simona Dobra (CZE) d. (8) Tereza Hladikova (CZE) 7-5 6-7(3) 7-6(5)

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Simona Dobra (CZE) d. Natasa Zoric (SRB) 5-2 ret.

Main Draw Semifinals:
(1) Teliana Pereira (BRA) d. (Q) Simona Dobra (CZE) 6-1 6-4

Falkenberg 10K

1st round qualifying:
Alena Nogolova (CZE) d. (Bye)

2nd round qualifying:
Alena Nogolova (CZE) d. Karolina Soor (SWE) 6-2 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Karen Barbat (DEN d. (Q) Alena Nogolova (CZE) 7-5 7-5

El Paso, TX 10K

1st round qualifying:
Klara Jagosova (CZE) d. Julia Baltas (USA) 7-6(5) 6-0

2nd round qualifying:
(2) Marlene Ryan (USA) d. Klara Jagosova (CZE) 6-2 6-4

No Czechs in main draw

Gimhae 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Mumbai 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Cherkassy 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Cordoba 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Monterrey 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Congrats to Lucie Hradecka!
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : May 28th, 2007 at 04:35 AM. Reason: updating scores!
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old May 28th, 2007, 05:21 AM   #7
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,728
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Events the week of 5/29

WTA Tour Events

Roland Garros (GS)

Qualifying rounds: see above post

Main Draw 1st round:
(Q) Kveta Peschke (CZE) d. (11) Nadia Petrova (RUS) 7-5 5-7 6-0
(6) Nicole Vaidisova (CZE) d. Emmanuelle Gagliardi (SUI) 6-4 6-3
(25) Lucie Safarova (CZE) d. Yulia Beygelzimer (UKR) 6-4 6-3
Kateryna Bondarenko (UKR) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-0 6-1
(22) Alona Bondarenko (UKR) d. Iveta Benesova (CZE) 6-0 6-1
(21) Ai Sugiyama (JPN) d. Eva Birnerova (CZE) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
(6) Nicole Vaidisova (CZE) d. (Q) Akgul Amanmuradova (UZB) 6-2 6-4
(WC) Stephanie Cohen-Aloro (FRA) d. (Q) Kveta Peschke (CZE) 6-1 6-1
(25) Lucie Safarova (CZE) d. Nicole Pratt (AUS) 6-0 6-1

Main Draw 3rd round:
(6) Nicole Vaidisova (CZE d. (27) Samantha Stosur (AUS) 6-4 6-4
(25) Lucie Safarova (CZE) d. (5) Amelie Mauresmo (FRA) 6-3 7-6(3)


ITF Events

Carson, CA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Moscow 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Galatina 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Veronika Chvojkova (CZE) d. Eva Hrdinova (CZE) 7-5 6-2

Main Draw 2nd round:
(3) Giulia Gabba (ITA) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 6-2

Gunma 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Tortosa 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Houston, TX 10K

1st round qualifying:
Klara Jagosova (CZE) d. Kimberly Campbell (USA) 6-0 6-3

2nd round qualifying:
Klara Jagosova (CZE) d. Ariel Morton (USA) 6-2 6-2

3rd round qualifying:
(6) Alexandra Anghelescu (USA) d. Klara Jagosova (CZE) 6-4 6-4

No Czechs in main draw

Gimhae 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Olecko 10K

1st round qualifying:
Magdalena Smejova (CZE) d. (Bye)
Alena Nogolova (CZE) d. (Bye)
Veronika Ovcacikova (CZE) vs. Barbora Matusova (CZE)

2nd round qualifying:
Magdalena Smejova (CZE) d. (WC) Olga Fischer (GER) 6-1 7-6(5)
Alena Nogolova (CZE) d. Alexandra Kudryavtseva (RUS) 6-1 6-2
Veronika Ovcacikova (CZE) d. Patrycja Chackiewicz (POL) 6-3 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Alena Nogolova (CZE) d. Petra Mokra (CZE) 6-3 7-6(5)
Karolina Domanski (SWE) d. (Q) Veronika Ovcacikova (CZE) 6-3 6-4
(2) Neda Kozic (SRB) d. (Q) Magdalena Smejova (CZE) 6-4 6-0

Main Draw 2nd round:
(1) Magdalena Kiszczyzska (POL) d. (Q) Alena Nogolova (CZE) 6-0 6-1

Istanbul-Yesilyurt 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Braga 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Stare Splavy 10K

1st round qualifying:
Marketa Havelkova (CZE) d. (Bye)
Jana Jandova (CZE) d. Nikola Matovicova (SVK) 6-0 6-2
(2) Veronika Kolarova (CZE) d. (Bye)
Dana Machalkova (CZE) d. (Bye)
Dominika Kanakova (CZE) d. Stephanie Vock (AUT) 6-0 6-3
(3) Karolina Pliskova (CZE) d. (Bye)
Zuzana Zlochova (SVK) d. Tereza Budilova (CZE)
(4) Kristyna Pliskova (CZE) d. (Bye)
Lucie Makrlikova (CZE) d. (WC) Hana Busilova (CZE) 6-1 6-3
(WC) Martina Borecka (CZE) d. Judit Nagy (HUN) 6-0 6-0
Michaela Bezdickova (CZE) d. Radka Jarosova (CZE) 6-1 6-0
Gabriela Horackova (CZE) d. Marta Yunyk (UKR) 6-0 6-2
Suzanna Molokanova (CZE) d. (Bye)
(6) Pavlina Glosova (CZE) d. (Bye)
Petra Kreijsova (CZE) d. Michaela Silesova (SVK)
Lenka Jaloviecova (CZE) d. (Bye)
Sinika Jezkova (CZE) d. (Bye)
Monika Tumova (CZE) d. (WC) Aneta Prachtova (CZE) 6-0 6-3
Jana Kulova (CZE) d. (Bye)
Barbora Krtickova (CZE) d. (Bye)
Sona Novakova (CZE) d. Harpreet Chandi (GBR) 6-2 6-0
Maria Biryukova (RUS) d. Zuzana Linhova (CZE) 6-3 5-7 6-3
Barbora Bachmanova (CZE) d. (Bye)

2nd round qualifying:
Marketa Havelkova (CZE) d. (1) Liga Dekmeijere (LAT) 3-6 6-2 7-5
Jana Jandova (CZE) d. Katarina Poljakova (SVK) 6-7(2) 6-3 6-3
Dana Machalkova (CZE) d. (2) Veronika Kolarova (CZE) 6-4 3-0 ret.
Dominika Kanakova (CZE) d. Katarina Broosova (SVK) 6-0 6-0
(3) Karolina Pliskova (CZE) d. Dominika Zaprazna (SVK) 6-4 6-3
Lucie Makrlikova (CZE) d. (4) Kristyna Pliskova (CZE) 6-1 5-7 6-3
(WC) Martina Borecka (CZE) d. Sandra Salayova (SVK) 6-0 6-1
Michaela Bezdickova (CZE) d. (5) Alexandra Kiesl (GER) 6-1 6-2
Gabriela Horackova (CZE) d. Suzanna Molokanova (CZE) 6-2 6-2
Petra Krejsova (CZE) d. (6) Pavlina Glosova (CZE) 4-6 6-1 6-0
Lenka Jaloviecova (CZE) d. Anastasia Volivach (RUS) 6-0 6-1
Sinika Jezkova (CZE) d. Veronika Ciganikova (SVK) 6-3 6-4
Monika Tumova (CZE) d. Jana Kulova (CZE) 6-3 6-2
Sona Novakova (CZE) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-7(8) 6-3 6-0
Barbora Bachmanova (CZE) d. Maria Biryukova (RUS) 7-6(4) 6-3

3rd round qualifying:
Marketa Havelkova (CZE) d. Jana Jandova (CZE) 6-3 4-6 6-1
Dominika Kanakova (CZE) d. Dana Machalkova (CZE) 6-4 4-6 6-3
Zuzana Zlochova (SVK) d. (3) Karolina Pliskova (CZE) 7-6(6) 6-3
(WC) Martina Borecka (CZE) d. Lucie Makrlikova (CZE) 6-1 6-0
Michaela Bazdickova (CZE) d. Gabriela Horackova (CZE) 7-6(5) 7-6(4)
Petra Krejsova (CZE) d. Lenka Jaloviecova (CZE) 4-6 6-4 6-2
Monika Tumova (CZE) d. Sinika Jezkova (CZE) 7-6(2) 4-6 6-2
Sona Novakova (CZE) d. Barbora Bachmanova (CZE) 2-6 7-6(1) 6-2

Main Draw 1st round:
(LL) Karolina Pliskova (CZE) d. (Q) Sona Novakova (CZE) 6-1 7-6(5)
Monika Kochanova (SVK) d. (WC) Anezka Makovickova (CZE) 6-2 6-1
Andrea Berkova (CZE) d. Tina Pieger (GER) 6-2 6-3
Simona Dobra (CZE) d. (8) Lucie Kriegsmannova (CZE) 6-2 6-4
(5) Tereza Hladikova (CZE) d. Jelena Stanivuk (CRO) 6-2 6-2
(Q) Michaela Bezdickova (CZE) d. (Q) Petra Krejsova (CZE) 7-6(3) 7-5
Kristina Steiert (GER) d. Zora Vlckova (CZE) 6-4 6-0
(6) Stefanie Haidner (AUT) d. (Q) Martina Borecka (CZE) 6-3 6-4
(Q) Dominika Kanakova (CZE) d. (Q) Monika Tumova (CZE) 6-2 6-3
Marlena Metzinger (AUT) d. (WC) Klara Koprivova (CZE) 6-2 6-4
(3) Darina Sedenkova (CZE) d. (WC) Eva Pigova (CZE) 6-3 6-3
Zuzana Zablaska (CZE) d. (7) Iveta Gerlova (CZE) 1-6 6-4 6-3
Hana Birnerova (CZE) d. (WC) Marcela Vojtiskova (CZE) 7-6(3) 7-5
(2) Lenka Wienerova (SVK) d. (Q) Marketa Havelkova (CZE) 6-2 6-0

Main Draw 2nd round:
Monika Kochanova (SVK) d. (LL) Karolina Pliskova (CZE) 2-6 6-1 6-2
Simona Dobra (CZE) d. Andrea Berkova (CZE) 7-6(5) 6-3
(4) Tereza Hladickova (CZE) d. (Q) Michaela Bezdickova (CZE) 6-4 6-2
(Q) Dominika Kanakova (CZE) d. (6) Stefanie Haidner (AUT) 6-2 ret.
Marlena Metzinger (AUT) d. (3) Darina Sedenkova (CZE) 7-5 2-6 6-2
Zuzana Zalabska (CZE) d. Hana Birnerova (CZE) 6-1 7-5

Main Draw Quarterfinals:
Monika Kocahnova (SVK) d. Simona Dobra (CZE) 6-2 6-4
Kristina Steiert (GER) d. (4) Tereza Hladickova (CZE) 6-2 7-5
(Q) Dominika Kanakova (CZE) d. Marlena Metzinger (AUT) 6-2 2-6 7-5
(2) Lenka Weinerova (SVK) d. Zuzana Zalabska (CZE) 6-0 6-4

Main Draw Semifinals:
(2) Lenka Weinerova (SVK) d. (Q) Dominika Kanakova (CZE) 6-2 6-0

Monterrey 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Jun 2nd, 2007 at 02:05 PM. Reason: updating scores! :)
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jun 2nd, 2007, 02:29 PM   #8
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,728
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Events the week of 6/4

WTA Tour Events

Roland Garros (GS)

Main Draw Round of 16:
(6) Nicole Vaidisova (CZE) d. Tathiana Garbin (ITA) 6-3 6-1
(9) Anna Chakvetadze (RUS) d. (25) Lucie Safarova (CZE) 6-4 0-6 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(4) Jelena Jankovic (SRB) d. (6) Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 7-5

ITF Events

Prerov 75K

1st round qualifying:
Barbora Bachmanova (CZE) d. Eva Kadlecova (CZE) 6-1 6-2
Veronika Ovcacikova (CZE) d. Barbara Krzesinska (POL) W/O
Karolina Pliskova (CZE) d. (5) Christina Horiatopoulos (AUS) 3-6 7-5 6-2
(2) Veronika Kapshay (UKR) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-2 6-1
Martina Borecka (CZE) d. Nikola Vajdova (SVK) 5-1 ret.
(7) Darina Sedenkova (CZE) d. Martina Kubicikova (CZE) 6-2 6-4
(3) Alexsandra Srndovic (SWE) d. Eva Pigova (CZE) 6-1 6-2
Barbora Matusova (CZE) d. Maya Gaverova (RUS) 6-2 6-0
Michaela Bezdickova (CZE) d. Linda Hricistova (CZE) 6-4 6-0
(4) Radana Holusova (CZE) d. Alena Nogolova (CZE) 7-6(3) 6-0
Kristyna Pliskova (CZE) d. Marta Yunyk (UKR) 6-4 6-1
Pavlina Glosova (CZE) d. Hana Birnerova (CZE) 6-3 6-0
(8) Tereza Hladickova (CZE) d. Sona Novakova (CZE) 6-3 6-4

2nd round qualifying:
(1) Lubomira Kurhajcova (SVK) d. Barbora Bachmanova (CZE) 6-1 6-2
Karolina Pliskova (CZE) d. Veronika Ovcacikova (CZE) 6-0 6-2
(7) Darina Sedenkova (CZE) d. Martina Borecka (CZE) 6-2 6-4
Michaela Bezdickova (CZE) d. (6) Anamaria-Alexandra Sere (ROU) W/O
(4) Radana Holusova (CZE) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-1 6-0
(8) Tereza Hladickova (CZE) d. Pavlina Glosova (CZE) 7-5 6-4

3rd round qualifying:
(1) Lubomira Kurhajcova (SVK) d. Karolina Pliskova (CZE) 7-5 6-2
(2) Veronika Kapshay (UKR) d. (7) Darina Sedenkova (CZE) 6-3 6-1
(3) Aleksandra Srndovic (SWE) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-0 6-0
(8) Tereza Hladickova (CZE) d. (4) Radana Holusova (CZE) 2-6 6-4 7-6(5)

Main Draw 1st round:
Andrea Hvlavackova (CZE) d. Veronika Chvojkova (CZE) 5-7 6-3 4-0 ret.
(WC) Michaela Pastikova (CZE) d. Galyna Kosyk (UKR) 7-6(1) 3-6 6-3
(6) Renata Voracova (CZE) d. (WC) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-4 6-0
Rosana de los Rios (PAR) d. (LL) Karolina Pliskova (CZE) 6-4 6-1
(5) Sofia Arvidsson (SWE) d. (WC) Andrea Berkova (CZE) 7-6(3) 6-3
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. Joanna Sakowicz (POL) 6-2 6-3
Lucie Hradecka (CZE) d. Julie Coin (FRA) 6-2 7-5
(WC) Petra Kvitova (CZE) d. (Q) Lubomira Kurhajcova (SVK) 6-3 6-7(3) 6-3
(SR) Sandra Kleinova (CZE) d. (8) Viktoria Kutuzova (UKR) 6-4 6-3
(Q) Tereza Hladickova (CZE) d. (Q) Veronika Kapshay (UKR) 6-2 2-6 6-1
(2) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Ekaterina Shulaeva (CAN) 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
(1) Angelique Kerber (GER) d. Andrea Hvlavackova (CZE) 6-1 6-1
(WC) Michaela Pastikova (CZE) d. (6) Renata Voracova (CZE) 6-2 7-5
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-3 6-2
(WC) Petra Kvitova (CZE) d. (4) Edina Gallovits (ROU) 6-4 6-2
Sara Errani (ITA) d. (SR) Sandra Kleinova (CZE) 6-3 6-2
(2) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (Q) Tereza Hladikova (CZE) 7-5 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Angelique Kerber (GER) d. (WC) Michaela Pastikova (CZE) 6-2 6-2
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. (WC) Petra Kvitova (CZE) 6-3 2-6 6-1
Sara Errani (ITA) d. (2) Zuzana Ondraskova (CZE) 4-6 6-4 6-0

Main Draw Semifinals:
(7) Klara Zakopalova (CZE) d. Sara Errani (ITA) 6-1 6-2

Main Draw Finals:
(1) Angelique Kerber d. (7) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 1-6 7-5

Zagreb 50K

1st round qualifying:
Veronika Kolarova (CZE) d. (WC) Dijana Banovec (CRO) 6-4 5-7 6-3
(6) Katerina Vankova (CZE) d. Visnja Vuletic (CRO) 7-6(4) 7-5

2nd round qualifying:
Veronika Kolarova (CZE) d. (8) Farida Karaieva (UKR) 6-2 6-2
(6) Katerina Vankova (CZE) d. Timna Ticic (CRO) 6-2 6-2

3rd round qualifying:
(2) Laurene Fayol (FRA) d. Veronika Kolarova (CZE) 6-2 3-6 6-4
(6) Katerina Vankova (CZE) d. Vasilisa Davydova (RUS) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
(4) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Tamara Stojkovic (CRO) 6-1 3-6 6-0
Aniko Kapros (HUN) d. (Q) Katerina Vankova (CZE) 6-1 6-2
Iryna Kuryanovich (BLR) d. (LL) Veronika Kolarova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
Aniko Kapros (HUN) d. (4) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-6(4) 4-6 6-3

Grado 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Madrid 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Changsha 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Surbiton 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Hilton Head Island, SC 10K

1st round qualifying:
Klara Jagosova (CZE) d. (Bye)

2nd round qualifying:
Brooke Bolender (USA) d. Klara Jagosova (CZE) 6-4 6-1

No Czechs in main draw

Pitesti 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Tokyo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Amarante 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Birkerod 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Karina-Ildor Jacobsgaard (DEN) d. Zora Vlckova (CZE) 6-4 7-5
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Jun 10th, 2007 at 03:07 PM. Reason: updating scores!
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jun 9th, 2007, 10:42 PM   #9
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,728
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Events the week of 6/11

WTA Tour Events

Birmingham (Tier III)

1st round qualifying:
(8) Petra Cetkovska (CZE) d. (WC) Natasha Khan (GBR) 6-2 6-2

2nd round qualifying:
(10) Zi Yan (CHN) d. (8) Petra Cetkovska (CZE) 4-6 6-2 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Olga Govortsova (BLR) d. Eva Birnerova (CZE) 6-7(9) 6-4 7-6(7)

Barcelona (Tier IV)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Tatjana Malek (GER) d. Iveta Benesova (CZE) 5-2 ret.

ITF Events

Marseille 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Guangzhou 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Zlin 50K

1st round qualifying:
(1) Anastasija Sevastova (LAT) d. (WC) Andrea Berkova (CZE) 6-4 6-1
Lenka Weinerova (SVK) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-2 6-2
Tereza Hladikova (CZE) d. (8) Anna Bartenstein (AUT) 6-1 6-4
(2) Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Hana Birnerova (CZE) 6-2 6-1
Natasa Zoric (SRB) d. (WC) Dominika Kanakova (CZE) 2-6 6-3 6-1
Anamaria-Alexandra Sere (ROU) d. (WC) Sona Novakova (CZE) 4-6 6-2 6-2
(7) Lenka Tvaroskova (SVK) d. (WC) Veronika Sigutova (CZE) 6-2 6-3
(4) Anna Korzeniak (POL) d. Iveta Gerlova (CZE) 6-3 6-3
Klaudia Malenovska (SVK) d. Darina Sedenkova (CZE) 6-1 7-6(4)
(WC) Eva Pigova (CZE) d. Justyna Jegiolka (POL) 6-3 7-5

2nd round qualifying:
Tereza Hladikova (CZE) d. Lenka Weinerova (SVK) 6-1 6-4
(2) Petra Kvitova (CZE) d. Aleksandra Srndovic (SWE) 6-2 6-2
(WC) Eva Pigova (CZE) d. Lubomira Kurhajcova (SVK) 6-4 2-6 7-6(7)

3rd round qualifying:
Tereza Hladikova (CZE) d. (1) Anastasija Sevastova (LAT) 7-6(5) 6-1
(2) Petra Kvitova (CZE) d. Veronika Kapshay (UKR) 2-6 6-3 6-1
(4) Anna Korzeniak (POL) d. (WC) Eva Pigova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
Michaela Pastikova (CZE) d. (1) Zuzana Ondraskova (CZE) 3-6 6-3 6-1
(LL) Anastaija Sevastova (LAT) d. (WC) Alena Nogolova (CZE) 6-2 6-2
Lucie Hradecka (CZE)d. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-1 6-1
(3) Klara Zakopalova (CZE) d. Lina Stanciute (LTU) 6-1 6-3
Danica Krstajic (MNE) d. Andrea Hvlavackova (CZE) 6-4 6-4
(Q) Petra Kvitova (CZE) d. Anna Lapuschenkova (RUS) 3-6 6-3 6-4
(4) Hana Sromova (CZE) d. Eugenia Grebenyuk (RUS) 6-3 6-1
(Q) Tereza Hladickova (CZE) d. (LL) Eva Pigova (CZE 6-4 6-4
(Q) Lenka Tvaroskova (SVK) d. Sandra Kleinova (CZE) 7-5 6-3
(WC) Eva Hrdinova (CZE) d. Jana Jurikova (SVK) 5-7 7-6(5) 7-6(5)
(2) Renata Voracova (CZE) d. (WC) Katerina Vankova (CZE) 7-5 6-4

Main Draw 2nd round:
(LL) Anatasija Sevastova (LAT) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-4 6-0
Lucie Hradecka (CZE) d. Dia Evtimova (BUL) 6-3 6-3
(3) Klara Zakopalova (CZE) d. Vojislava Lukic (SRB) 6-1 6-1
(Q) Petra Kvitova (CZE) d. (4) Hana Sromova (CZE) 6-0 6-3
(Q) Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Lenka Tvarovska (SVK) 7-5 2-1 ret.
(WC) Eva Hrdinova (CZE) d. (2) Renata Voracova (CZE)

Main Draw Quarterfinals:
Lucie Hradecka (CZE) d. (LL) Anastasija Sevastova (LAT) 6-2 6-3
(3) Klara Zakopalova (CZE) d. Danica Krstajic (MNE) 6-3 4-6 7-5
(Q) Petra Kvitova (CZE) d. Angelika Roesch (GER) 6-0 5-7 6-0
(WC) Eva Hrdinova (CZE) d. (Q) Tereza Hladickova (CZE) 7-5 6-2

Main Draw Semifinals:
(3) Klara Zakopalova (CZE) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-4 6-4
(Q) Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Eva Hrdinova (CZE) 6-1 7-5

Main Draw Final:
(3) Klara Zakopalova (CZE) d. (Q) Petra Kvitova (CZE) 6-4 6-1


Allentown, PA 25K

1st round qualifying:
(6)Jennifer Elie (USA) d. Nikola Hubernova (CZE) 5-7 6-2 6-1

No Czechs in main draw

Campobasso 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Bals 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Lenzerheide 10K

1st round qualifying:

Lenka Jaloviecova (CZE) d. Bye
Barbora Bachmannova (CZE) d. Joanne Fischer (LUX) 6-0 6-2

2nd round qualifying:
Lenka Jaloviecova (CZE) d. Madeleine Dax (GER) 6-2 6-4
Barbora Bachmannova (CZE) d. Simona Demont (SUI) 6-3 7-5

3rd round qualifying:
Lenka Jaloviecova (CZE) d. Justine Humair (SUI) 6-0 4-6 6-1
Barbora Bachmannova (CZE) d. Kim Stierli (SUI) 3-6 6-2 6-2

Main Draw 1st round:
(WC) Amra Sadikovic (SUI) d. (Q) Barbora Bachmannova (CZE) 7-6(4) 7-6(1)
(4) Alice Balducci (ITA) d. (Q) Lenka Jaloviecova (CZE) 6-3 6-2

Montemor-O-Novo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Annaba 10K

No Czechs in main draw



CONGRATS to KOOKIE!!!
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Jun 17th, 2007 at 01:33 PM. Reason: updating scores!
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jun 18th, 2007, 07:56 PM   #10
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,728
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Events the week of 6/18

WTA Tour Events

Eastbourne (Tier II)

1st round qualifying:
Melinda Czink (HUN) d. Eva Birnerova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
(6) Nicole Vaidisova (CZE) d. Samantha Stosur (AUS) 3-6 6-4 6-4
Lucie Safarova (CZE) d. Anna-Lena Groenefeld (GER) 7-6(0), 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(5) Nicole Vaidisova (CZE) d. Elena Baltacha (GBR) 6-3 6-2
(9) Sybille Bammer d. Lucie Safarova (CZE) 7-6(5) 5-7 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(1) Justine Henin (BEL) d. (5) Nicole Vaidisova (CZE) 6-2 6-2

s'Hertogenbosch (Tier III)

No Czechs in qualifying or main draw

Wimbledon Qualifying (GS)

1st round qualifying:
Petra Cetkovska (CZE) d. Chin-Wei Chan (TPE) 6-1 6-1
(15) Renata Voracova (CZE) d. Brenda Schultz-McCarthy (NED) 3-6 6-2 6-4
(5) Klara Zakopalova (CZE) d. Ana Vrljic (CRO) 7-6(4) 6-4
Olga Govortsova (BLR) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 6-3
(WC) Tatiana Perebiynis (UKR) d. Andrea Hvlavackova (CZE) 4-6 6-4 6-1
Hana Sromova (CZE) d. Kelly Liggan (IRL) 6-4 4-6 6-1
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Ekaterina Ivanova (RUS) 6-2 6-2

2nd round qualifying:
Petra Cetkovska (CZE) d. (3) Olga Savchuk (UKR) 6-2 3-6 6-1
Andreja Klepac (SLO) d. (15) Renata Voracova (CZE) 6-1 6-1
(5) Klara Zakopalova (CZE) d. Natalie Grandin (RSA) 6-1 6-4
Hana Sromova (CZE) d. Iroda Tulyaganova (UZB) 6-4 6-2
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (18) Kira Nagy (HUN) 7-6(6) 6-4

3rd round qualifying:
(13) Casey Dellacqua (AUS) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-3 3-6 6-3
Jorgelina Cravero (ARG) d. (5) Klara Zakopalova (CZE) 5-7 7-5 7-5
Hana Sromova (CZE) d. Alina Jidkova (RUS) 6-4 6-4
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Ekaterina Makarova (RUS) 2-6 7-6(4) 6-3

ITF EVENTS

Fontanafredda 25K

1st round qualifying:
(12) Darina Sedenkova (CZE) d. (Bye)

2nd round qualifying:
Tina Obrez (SLO) d. (12) Darina Sedenkova (CZE) 6-3 7-5

Main Draw 1st round:
Christina Wheeler (AUS) d. Lucie Hradecka (CZE) 7-5 7-5
Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Josipa Bek (CRO) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
(SE) Teodora Mircic (SRB) d. Michaela Pastikova (CZE) 3-6 6-4 6-3

Montpellier 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bucharest 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Davos 10K

1st round qualifying:
(3) Veronika Sigutova (CZE) d. (Bye)
Teresa Malikova (CZE) d. Anna Livadaru (GER) 4-6 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(3) Veronika Sigutova (CZE) d. Janine Sutter (SUI) 6-3 6-1
Teresa Malikova (CZE) d. Marie Menacer (FRA) 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Veronika Sigutova (CZE) d. Idunn Hertzberg (NOR) 6-2 6-1
Kim Stierli (SUI) d. (Q) Teresa Malikova (CZE) 7-6(5) 7-5

Main Draw 2nd round:
(1) Patricia Mayr (AUT) d. (Q) Veronika Sigutova (CZE) 6-0 6-0

Alkmaar 10K

1st round qualifying:
Sinika Jezkova (CZE) d. Marion Veldhorst (NED) 6-3 6-2
(5) Petra Mokra (CZE) d. Daphne Staelens (BEL) 6-3 6-2

2nd round qualifying:
Appollonia Melzani (BEL) d. Sinika Jezkova (CZE) 6-2 6-2
Sabrina Allaut (GER) d. (5) Petra Mokra (CZE) 6-1 4-6 7-6(2)

Main Draw 1st round:
(LL) Petra Mokra (CZE) d. (LL) Goele Lemmens (BEL) 7-5 6-3

Main Draw 2nd round:
(1) Natalia Kolat (POL) d. (LL) Petra Mokra (CZE) 6-1 6-1

Sarajevo 10K

1st round qualifying:
Alena Nogolova (CZE) d. Marina Jozipovic (CRO) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
Ljubica Avramovic (SRB) d. Alena Nogolova (CZE) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Tamara Stojkovic (CRO) d. Veronika Kolarova (CZE) 7-5 6-3
Zora Vlckova (CZE) d. (Q) Stefana Lakicevic (MNE) 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(8) Martina Caciotti (ITA) d. Zora Vlckova (CZE) 7-5 6-4

Alcobaca 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Fort Worth, TX 10K

1st round qualifying:
Klara Jagosova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Rebecca Parks (USA) d. Klara Jagosova (CZE) 6-4 6-3

Annaba 10K

No qualifying held, no Czechs in main draw.
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Jun 23rd, 2007 at 02:38 PM. Reason: updating scores!
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jun 21st, 2007, 01:49 AM   #11
country flag Wiggly
Senior Member
 
Join Date: May 2004
Posts: 24,598
Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute Wiggly has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

You're doing a terric job. .
Wiggly is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jun 22nd, 2007, 01:32 AM   #12
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,728
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Quote:
Originally Posted by Wiggly View Post
You're doing a terric job. .
thank you!! i'm just glad that people are reading it!
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jun 24th, 2007, 10:42 PM   #13
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,728
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

[SIZE="5"]Events the week of 6/25[/size]

WTA Tour Events

Wimbledon (GS)

Qualifying rounds: see previous post

Main Draw 1st round:
(Q) Agnes Szavay (HUN) d. Eva Birnerova (CZE) 6-4 6-1
(25) Lucie Safarova (CZE) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 7-5 6-2
(14) Nicole Vaidisova (CZE) d. Karin Knapp (ITA) 7-6(6) 6-2
Tamira Paszek (AUT) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 7-6(3)
Iveta Benesova (CZE) d. Catalina Castano (COL) 6-0 7-5
(Q) Hana Sromova (CZE) d. Shuai Peng (CHN) 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
(25) Lucie Safarova (CZE) d. Eleni Daniilidou (GRE) 6-4 3-6 6-3
(14) Nicole Vaidisova (CZE) d. Nicole Pratt (AUS) 6-3 6-2
(12) Elena Dementieva (RUS) d. Iveta Benesova (CZE) 6-2 6-2
(23) Venus Williams (USA) d. (Q) Hana Sromova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw 3rd round:
(3) Jelena Jankovic d. (25) Lucie Safarova (CZE) 5-7 7-6(4) 6-2
(14) Nicole Vaidisova (CZE) vs. Victoria Azarenka (BLR)

ITF Events

Bucharest 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Veronika Chvojkova (CZE) d. (Q) Elena Bogdan (ROU) 6-0 6-2

Main Draw 2nd round:
(6) Dia Evtimova (BUL) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 6-3

Istanbul-Kemer 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Perigueux 25K

1st round qualifying:
(4) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye

Main Draw 1st round:
(Q) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Marina Cossou (FRA) 6-7(6) 6-3 6-2
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. Teliana Pereira (BRA) 6-4 6-3
(4) Yevgenia Savransky (ISR) d. Radana Holusova (CZE) 7-5 6-1

Main Draw 2nd round:
(Q) Iveta Gerlova (CZE) d. (8) Julie Coin (FRA) 2-6 6-3 6-4
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. Laurene Fayol (FRA) 1-6 6-0 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Iveta Gerlova (CZE) d. (3) Marie-Eve Pelletier (CAN) 7-5 6-4
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. (WC) Kinnie Laisne (FRA) 6-4 6-4

Main Draw Semifinals:
(1/Q) Yulia Beygelzimer (UKR) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 6-2 6-2
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. Debbrich Feys (BEL) 6-2 6-1

Main Draw Finals:
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. (1/Q) Yulia Beygelzimer (UKR) 3-6 6-3 6-4

Padova 25K

1st round qualifying:
(15) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye
(6) Tereza Hladikova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(15) Darina Sedenkova (CZE) d. Laura Meccico (ITA) 6-4 6-0
Anna-Giulia Redmondina (ITA) d. (6) Tereza Hladikova (CZE) 7-5 6-1

3rd round qualifying:
(3) Mervana Jugic-Salkic (BIH) d. (15) Darina Sedenkova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
(3/Q) Margalita Chakhnashvili (GEO) d. Michaela Pastikova (CZE) 3-6 6-4 7-6(2)
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. Vanessa Henke (GER) 6-1 6-3

Main Draw 2nd round:
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. Agnes Szatmari (ROU) 6-1 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Mervana Jugic-Salkic (BIH) 6-3 6-3

Main Draw Semifinals:
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. (4/Q) Maret Ani (EST) 2-6 7-6(11) 6-2

Main Draw Finals:
(3/Q) Margalita Chakhnashvili (GEO) d. (2) Sandra Zahlavova (CZE) 3-6 6-1 6-3

Noto 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Getxo 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Breda 10K

1st round qualifying:
Jana Jandova (CZE) d. Anett Kaasik (EST) 6-2 3-6 6-2
(10) Petra Mokra (CZE) d. Candy Graetz (AUS) 6-0 6-3

2nd round qualifying:
Jana Jandova (CZE) d. (2) Maria-Eugenia Roca-Recarey (URU) 6-3 6-3
(10) Petra Mokra (CZE) d. (8) Eva de Block (BEL) 6-4 0-6 6-4

Main Draw 1st round:
(LL) Clare Lablans (NED) d. (Q) Petra Mokra (CZE) 6-2 6-1
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (5) Katerina Polunina (UKR) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
(WC) Bibiane Schoofs (NED) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 6-4 7-6(6)

Sarajevo 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Michaela Pochabova (SVK) d. Zora Vlckova (CZE) 6-2 6-2

Edmund, OK 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Oslo 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Simona Dobra (CZE) d. Marion Gaud (FRA) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
Simona Dobra (CZE) d. (3) Cristina Celani (ITA) 6-3 7-6(3)

Main Draw Quarterfinals:
Simona Dobra (CZE) d. (7) Ekaterina Dranets (RUS) 6-2 6-1

Main Draw Semifinals:
(2) Irina Kuzmina (LAT) d. Simona Dobra (CZE) 6-4 7-6(3)



Congrats Eva Hrdinova!
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Jul 2nd, 2007 at 12:15 AM. Reason: updating scores!
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jul 2nd, 2007, 12:07 AM   #14
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,728
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Events the week of 7/2

WTA Tour Events

Wimbledon (GS)

Main Draw 3rd round:
(14) Nicole Vaidisova (CZE) d. Victoria Azarenka (BLR) 6-4 6-2

Main Draw 4th round:
(14) Nicole Vaidisova (CZE) d. (4) Amelie Mauresmo (FRA) 7-6(6) 4-6 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(6) Ana Ivanovic (SRB) d. (14) Nicole Vaidisova (CZE)

ITF Events

Cuneo 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Rossana de los Rios (PAR) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-1
(4) Eva Birnerova (CZE) d. Ekaterina Makarova (RUS) 6-4 7-5
Daria Kustava (BLR) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 4-6 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
Maria-Emilia Salerni (ARG) d. (4) Eva Birnerova (CZE) 6-1 6-3

Doubles Main Draw 1st round:
Johansson (FRA)/Maes (BEL) d. (1) Birnerova (CZE)/Schruff (GER) 6-4 6-2
Vaideanu (ITA)/Zanchietta (ITA) d. Lyubtsova (UKR)/Ondraskova (CZE) 4-6 6-4 7-6(5)

Nagoya 25K

No Czechs in qualifying, singles or doubles main draw

Valladolid 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. Beatriz Garcia-Vidagany (ESP) 6-1 ret.

Main Draw 2nd round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) vs. (Q) Stefania Boffa (SUI) 6-4 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (6) Julie Coin (FRA) 1-6 6-0 7-6(5)

Main Draw Semifinals:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (3) Carla Suarez-Navarro (ESP) 6-2 6-3

Main Draw Final:
(2) Nuria Llagostera Vives (ESP) d. (1) Petra Cetkovska (CZE) 7-6(3) 1-6 6-3


Doubles Main Draw 1st round:
(2) Cetkovska (CZE)/Coin (FRA) d. Bye

Doubles Main Draw Quarterfinals:
(2) Cetkovska (CZE)/Coin (FRA) d. Arutyunova (RUS)/Sidorova (RUS) 6-2 6-1

Doubles Main Draw Semifinals:
Doernemann (GER)/Ozga (GER) d. (2) Cetkovska (CZE)/Coin (FRA) 6-4 2-6 6-3

Mont de Marsan 25K

1st round qualifying:
(5) Radana Holusova (CZE) d. Laetitia Prat (FRA) 6-3 6-1

2nd round qualifying:
(5) Radana Holusova (CZE) d. (11) Veronica Spiegel (ARG) 6-1 6-4

Main Draw 1st round:
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. (Q) Samia Medjahdi (ALG) 6-1 6-4
Anna Gerasimou (GRE) d. (Q) Radana Holusova (CZE) 3-6 6-4 6-0

Main Draw 2nd round:
(7) Eva Hrdinova (CZE) d. Maria-Vanina Garcia-Sokol (ARG) 6-3 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(3) Olivia Sanchez (FRA) d. (7) Eva Hrdinova (CZE) 6-4 6-4

Doubles Main Draw 1st round:
(1) Hrdinova (CZE)/Pelletier (CAN) d. Bye

Main Draw Quarterfinals:
(1) Hrdinova (CZE)/Pelletier (CAN) d. Fayol (FRA)/Sanchez (FRA) 6-3 6-4

Main Draw Semifinals:
Bratchikova (RUS)/Silva (POR) d. (1) Hrdinova (CZE)/Pelletier (CAN) 4-6 6-2 6-4

Stuttgart-Vaihingen 25K

1st round qualifying:
Barbora Bachmannova (CZE) d. Bye
(6) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye
Veronika Sigutova (CZE) d. Teodora-Lisandra Orlovschi (ROU) 6-0 6-0
Aneta Kratochvilova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(5) Tatjana Priachin (GER) vs. Barbora Bachmannova (CZE) 6-4 6-1
(6) Darina Sedenkova (CZE) d. Klaudia Malenovska (SVK) 7-6(6) 5-7 6-4
(11/WC) Noemie Scharle (FRA) d. Veronika Sigutova (CZE) 6-4 6-1
(8) Hilary Barte (USA) d. Aneta Kratochvilova (CZE) 6-0 6-0

3rd round qualifying:
(6) Darina Sedenkova (CZE) d. (12) Evelyn Mayr (ITA) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(8) Lucie Hradecka (CZE) d. Lenka Tvaroskova (SVK) 6-2 7-6(2)
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. (7) Danica Krstajic (MNE) 3-6 7-5 6-2

Main Draw 2nd round:
(8) Lucie Hradecka (CZE) d. (WC) Laura Haberkorn (GER) 6-1 6-4
Laura Siegemund (GER) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 3-6 6-2 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Stanislava Hrozenska (SVK) d. (8) Lucie Hradecka (CZE) 6-3 6-2

Doubles Main Draw 1st round:
Savransky (ISR)/Schaul (LUX) d. Kochanova (SVK)/Sedenkova (CZE) 6-2 6-1

Bastad 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Veronika Chvojkova (CZE) d. (LL) Karoline Steiro (NOR) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
Liana-Gabriela Ungur (ROU) d. Veronika Chvojkova (CZE) 7-6(1) 6-1

Main Draw Doubles 1st round:
Chvojkova (CZE)/Juricova (SVK) d. Eriksson (SWE)/Steiro (NOR) 6-2 6-2

2nd round:
(4) Abramovic (SRB)/Abramovic (SRB) d. Chvojkova (CZE)/Juricova (SVK) 7-5 4-6 6-4

South Lake, TX 25K

No Czechs in qualifying, singles or double main draw

Cremona 10K

1st round qualifying:
(6) Karolina Pliskova (CZE) d. Federica Suess (GER) 6-0 6-3
(12) Kristyna Pliskova (CZE) d. Alessia Bertoia (ITA) 6-1 6-3

2nd round qualifying:
(6) Karolina Pliskova (CZE) d. Linda Agazzi (ITA) 6-4 6-4
(12) Kristyna Pliskova (CZE) d. (WC) Beatrice Capra (USA) 7-6(3) 7-6(6)

Main Draw 1st round:
(Q) Kristyna Pliskova (CZE) d. Emilia Yorio (ARG) 6-2 2-6 6-2
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. (3) Clare De Gubernatis (FRA) W/O

Main Draw 2nd round:
(1) Maria-Belen Corbalan (ARG) d. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 3-6 6-1 6-1
Alexia Virgili (ITA) d. (Q) Karolina Pliskova (CZE) 4-6 6-1 6-2

No Czechs in doubles draw

Prokuplje 10K

1st round qualifying:
Klaudia Boczova (SVK) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-0 6-2
Petra Krejsova (CZE) d. Raphaela Zotter (AUT) 6-2 7-5

2nd round qualifying:
(2) Sofia Kvatsabaia (GEO) d. Petra Krejsova (CZE) 6-4 6-2

No Czechs in singles or doubles main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Jul 9th, 2007 at 06:15 PM. Reason: updating scores!
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jul 8th, 2007, 02:50 PM   #15
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,728
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2007 edition!

Events the week of 7/9

No WTA Tour Events this week.

Fed Cup
World Group Playoffs:
Czech Republic at Spain 1-1
R1: Anabel Medina Garrigues (ESP) d. Iveta Benesova (CZE) 7-6(7) 2-6 6-1
R2: Lucie Safarova (CZE) d. Nuria Llagostera Vives 6-1 6-2
R3: Anabel Medina Garrigues (ESP) vs. Lucie Safarova (CZE)
R4: Nuria Llagostera Vives (ESP) vs. Iveta Benesova (CZE)
R5: Lourdes Dominguez Lino/Virginia Ruano Pascual (ESP/ESP) vs. Iveta Benesova/Barbora Zahlavova Strycova (CZE/CZE)

ITF Events

Biella 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(3/WC) Kaia Kanepi (EST) d. Renata Voracova (CZE) 7-6(2) 6-7(5) 6-4
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Laura Pous Tio (ESP) 6-1 2-6 6-4
Pauline Parmentier (FRA) d. (8) Klara Zakoaplova (CZE) 4-6 6-4 6-3
(SE) Rosanna de los Rios (PAR) d. Eva Birnerova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
(3/WC) Kaia Kanepi (EST) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-4 7-6(2)

Boston, MA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Miyazaki 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Felixstowe 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Tara Wigan (GBR) 6-1 6-0
Katerina Vankova (CZE) d. Karen Paterson (GBR) 4-6 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Olivia Scarfi (GBR) 6-1 7-5
(3) Naomi Cavaday (GBR) d. Katerina Vankova (CZE) 6-1 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (5) Julie Coin (FRA) 3-6 6-4 7-6(4)

Main Draw Semifinals:
(1) Petra Cetkovska (CZE) d. (7) Irena Pavlovic (FRA) 1-6 6-2 7-6(3)

Main Draw Finals:
(1) Petra Cetkovska (CZE) vs. (6) Neuza Silva (POR)

Torun 25K

1st round qualifying:
Hana Birnerova (CZE) d. Joanna Wasilewska (POL) 6-2 6-0
(15) Zora Vlckova (CZE) d. (Bye)
(5) Radana Holusova (CZE) d. (Bye)
Teresa Malikova (CZE) d. Sandra Podolak (POL) 3-6 6-4 6-0
(7) Darina Sedenkova (CZE) d. (Bye)
(10) Iveta Gerlova (CZE) d. (Bye)

2nd round qualifying:
Hana Birnerova (CZE) d. (15) Zora Vlckova (CZE) 6-3 6-4
(5) Radana Holusova (CZE) d. Hanna Andreyeva (UKR) 6-1 6-2
Teresa Malikova (CZE) d. (16) Yuliya Hnateyko (UKR) 6-0 6-2
(7) Darina Sedenkova (CZE) d. Michaela Pochabova (SVK) 6-4 3-6 6-2
(10) Iveta Gerlova (CZE) d. Klaudia Gawlik (POL) 6-1 6-2

3rd round qualifying:
(1) Natalia Kolat (POL) d. Hana Birnerova (CZE) 6-3 6-2
Radana Holusova (CZE) d. Teresa Malikova (CZE) 6-1 6-1
(7) Darina Sedenkova (CZE) d. Klaudia Malenovska (SVK) 6-4 6-3
(10) Iveta Gerlova (CZE) d. (8) Oksana Teplyakova (UKR) 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Radana Holusova (CZE) d. (4) Maria-Fernanda Alves (BRA) 7-6(4) 3-6 6-1
Veronika Chvojkova (CZE) d. Maria-Belen Corbalan (ARG) 6-4 6-4
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. Lenka Tvarovska (SVK) 6-3 6-3
(5) Lina Stanciute (LTU) d. Tereza Hladickova (CZE) 6-4 6-2
(Q) Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Ewa Szatkowska (POL) 6-0 6-1

Main Draw 2nd round:
Liana-Gabriela Unger (ROU) d. (Q) Radana Holusova (CZE) 6-3 7-6(2)
(Q) Alexandra Dulgheru (ROU) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 6-2
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. Sandra Martinovic (BIH) 6-3 3-6 6-3
(2) Margit Ruutel (EST) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 2-6 6-3 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Alexandra Dulgheru (ROU) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 6-1 6-3

Darmstadt 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Khonkan 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Imola Tozzona 10K

1st round qualifying:
(13) Veronika Sigutova (CZE) d. Claudia Franze (ITA) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(5) Mika Urbancic (SLO) d. (13) Veronika Sigutova (CZE) 6-3 6-3

No Czechs in main draw

Bogota 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Brussels 10K

1st round qualifying:
Marina Melnikova (BLR) d. Sinika Jezkova (CZE) 3-6 6-3 6-2
Jana Jandova (CZE) d. Majoly De Wilde (BEL) 6-0 6-0
(14) Kristyna Pliskova (CZE) d. Farah Abougeib-Selo (ESP) 6-4 6-2
(4) Karolina Pliskova (CZE) d. (Bye)
Marketa Havelkova (CZE) d. Marine Sorg (FRA) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
(14) Kristyna Pliskova (CZE) d. Jana Jandova (CZE) W/O
(4) Karolina Pliskova (CZE) d. Marketa Havelkova (CZE) 7-5 6-4

3rd round qualifying:
Anna Boada-Plade Llorens (ESP) d. (14) Kristyna Pliskova (CZE) 6-3 6-3
Katharina Jacob (GER) d. (4) Karolina Pliskova (CZE) 6-7(6) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Tanja Ostertag (GER) d. (LL) Karolina Pliskova (CZE) 6-4 6-2

Bucharest 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Prokuplje 10K

1st round qualifying:
Lenka Danielova (CZE) d. Danijela Tomic (SRB) 6-0 6-2

2nd round qualifying:
(6) Jakklin Olawi (BUL) d. Lenka Danielova (CZE) 2-6 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
Barbora Bozkova (CZE) d. (WC) Ljubica Stojanovic (SRB) 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
(7) Natasa Zoric (SRB) d. Barbora Bozkova (CZE) 6-2 6-1
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Jul 15th, 2007 at 03:10 AM. Reason: updating scores!
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


Copyright (C) Verticalscope Inc
Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
vBCredits v1.4 Copyright ©2007, PixelFX Studios