Simona Halep (România) - Page 269 - TennisForum.com
TennisForum.com   Wagerline.com MensTennisForums.com TennisUniverse.com
TennisForum.com is the premier Women's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!
Closed Thread

Old Jun 28th, 2013, 04:42 PM   #4021
country flag Curcubeu
Senior Member

Curcubeu's Avatar

Curcubeu has a reputation beyond repute Curcubeu has a reputation beyond repute Curcubeu has a reputation beyond repute Curcubeu has a reputation beyond repute Curcubeu has a reputation beyond repute Curcubeu has a reputation beyond repute Curcubeu has a reputation beyond repute Curcubeu has a reputation beyond repute Curcubeu has a reputation beyond repute Curcubeu has a reputation beyond repute Curcubeu has a reputation beyond repute
Re: Simona Halep (România)

They were seeded, Simona wasn't.

That's why I hope her to at least reach Top 24 before the US Open. Anything can happen, then. It's a huge advantage after all, but it seems that she is secured a lower seed at least for now.

I can actually only see a hand full of players that can trouble Simona on clay with her Rome/Nurnberg form and one of those is certainly CSN. However, Simona will have more time to prepare for this event and post Wimby clay MMs never turn out the way you would expect. Just expect anything, guys.
Sponsored Links
Advertisement

Old Jun 28th, 2013, 05:56 PM   #4022
country flag soimu
Senior Member

soimu's Avatar

soimu is a name known to all soimu is a name known to all soimu is a name known to all soimu is a name known to all soimu is a name known to all soimu is a name known to all soimu is a name known to all soimu is a name known to all soimu is a name known to all soimu is a name known to all soimu is a name known to all

Simona returned today home. Here are some thoughts after this great last few weeks.
http://www.mediafax.ro/sport/simona-...roasa-11043233

If a better English skilled poster (and patient) likes to translate this it would be nice.
Traveling by train and fishing are mentioned too.

Jucătoarea de tenis Simona Halep a declarat, vineri, pe Aeroportul Henri Coandă, că nu este supărată pentru eliminarea din turul doi de la Wimbledon, ci chiar este bucuroasă, pentru cele două turnee câştigate, la Nurnberg şi 's-Hertogenbosch.

"A fost o perioadă foarte bună pentru mine, foarte frumoasă, am jucat foarte bine, am bătut jucătoare foarte bine clasate. La Wimbledon a fost dificil pentru că am avut o adversară foarte grea în turul doi, m-au luat un pic şi durerile de spate şi s-a terminat, dar nu sunt supărată, ci chiar sunt bucuroasă. M-am adaptat de la meci la meci mai bine, a fost dificil pentru că am şi călătorit cu trenul vreo opt ore, dar ce să zic aşa a fost să fie şi a fost superb. Iarba nu era suprafaţa mea preferată, dar acum am început să joc bine şi pe iarbă şi chiar merge bine pe toate suprafeţele când te simţi bine", a spus Halep, informează Dolce Sport.

Simona Halep, care a sosit în ţară alături de Alexandra Cadanţu, jucătoare eliminată şi ea în turul secund la Wimbledon, consideră că nu a avut noroc la tragerea la sorţi. "Mi-aş fi dorit mai mult, dar nu am avut parte de un tablou foarte uşor, şi în primul tur a jucat foarte bine Olga Govorţova şi în runda a doua am jucat şi mai bine Li Na, e o adevarată campionă, dar nu sunt suparată", a mai spus Halep.

Simona Halep a precizat că a avut nevoie de intervenţia fizioterapeutului din cauza oboselii acumulate în ultima perioadă. "După pauza de masaj mi-a intrat totul, m-am relaxat un pic, m-am relaxat şi am intrat la nu am ce pierde şi mingea s-a dus foarte bine. Cât de cât a fost greu să joc cu aceste dureri de spate, dar nu a fost să zic lucrul principal pentru care am pierdut acel meci. Ea a jucat foarte bine şi oboseala mea a ajuns la un prag foarte înalt", a subliniat Halep, care a precizat că în următoarea perioadă se va duce la pescuit pentru a se relaxa.

Simona Halep a afirmat că nu a avut probleme cu suprafaţa de joc de la Wimbledon. "Eu nu am avut probleme, nu am alunecat deloc, problemele mele cu spatele au fost de la oboseală pentru că am jucat multe meciuri la rând. Terenul mi s-a părut bun şi chiar m-am simţit bine acolo", a completat Halep.

Ea a menţionat că nu a mai înregistrat 11 victorii consecutive de când era junioară. "De la juniori nu am am avut atâtea victorii consecutive, două turnee câştigate. E foarte bine să zic aşa, mi-am demonstrat singură că pot juca la un nivel înalt şi am încredere acum că pot ajunge mai sus", a adăugat Halep.

Întrebată cum s-a simţit când a primit primul trofeu din carieră, la Nurnberg, Halep a răspuns: "A fost un moment deosebit, mi-am reamintit de finala de la Roland Garros (n.r. - la juniori, câştigată în faţa Elenei Bogdan), a fost un moment deosebit pentru că am fost foarte emotivă, am avut emoţii mari atunci când a trebuit să vorbesc pe teren, dar astea sunt emoţii normale".

Halep consideră că este o jucătoare destul de completă. "Mă simt destul de completă, adică am un joc destul de solid şi complet, dar mai am de muncit şi mai este drum lung până să ajung acolo unde îmi doresc. În următorul clasament cred că voi urca până pe 27-28 şi sper să urc şi mai mult", a conchis Halep.

Simona Halep, locul 32 WTA, a fost învinsă, joi, cu scorul de 6-2, 1-6, 6-0, de sportiva chineză Na Li, locul 6 WTA, în turul doi al turneului de la Wimbledon, după un meci care a durat o oră şi 25 de minute.

Halep a mers la Londra după ce a câştigat zece partide la rând, în două săptămâni, care i-au adus două trofee în palmares, la Nurnberg şi 's-Hertogenbosch.

Ea a păşit cu dreptul şi pe iarba de la All England Club, calificându-se în turul secund. Însă Halep nu a put trece de Na Li, punând capăt unei serii impresionate de victorii consecutive, 11.

La Wimbledon, jucătoarea română va primi la simplu un premiu în valoare de 38.000 de lire sterline (aproximativ 44.500 de euro).
NICULESCU----- Olaru Dinu A.Bogdan
soimu is offline View My Blog!  
Old Jun 28th, 2013, 06:17 PM   #4023
country flag Si Si Simona
Senior Member

Si Si Simona is a splendid one to behold Si Si Simona is a splendid one to behold Si Si Simona is a splendid one to behold Si Si Simona is a splendid one to behold Si Si Simona is a splendid one to behold Si Si Simona is a splendid one to behold Si Si Simona is a splendid one to behold Si Si Simona is a splendid one to behold Si Si Simona is a splendid one to behold Si Si Simona is a splendid one to behold Si Si Simona is a splendid one to behold

Quote:
Originally Posted by Raddu View Post
Don't have to big expectations because you will be very disapointed when she will lose.
Just because she has a good form doesn't mean that you can say : Budapest ? CSN , Safarova , Kanepi and Cornet. No problem . She can't win all the tournaments just because she is good . Accidents can happen , remember that Romanian players are the most inconstant players in the tour . But that's just a warning.
but... I knew all that! The idea is to keep the momentum going and we said the same thing after Nurnberg. No one expected her to win in Holland on grass and she did.
She shows so much potential at the moment that I trust her very much not to fail.
Even a QF is not a failure. She doesn't really need to win the title, just few good games, and she is ranked high there, so she has an easier draw now.
just saying... I believe

p.s. - Sorana got to 22 with NO titles, just few rounds in every event is good. It gets easier with high ranking because you play worse player which are not ranked, its easier for Simona now.

Believe me, I am not the type that gets excited for no good reason

Last edited by Si Si Simona : Jun 28th, 2013 at 06:25 PM.
Si Si Simona is offline View My Blog!  
Old Jun 28th, 2013, 06:22 PM   #4024
Senior Member

Si Si Simona is a splendid one to behold Si Si Simona is a splendid one to behold Si Si Simona is a splendid one to behold Si Si Simona is a splendid one to behold Si Si Simona is a splendid one to behold Si Si Simona is a splendid one to behold Si Si Simona is a splendid one to behold Si Si Simona is a splendid one to behold Si Si Simona is a splendid one to behold Si Si Simona is a splendid one to behold Si Si Simona is a splendid one to behold

Quote:
Originally Posted by daniel_1089 View Post
it is so annoying how players like Flippkens or CSN who were overclassed by Simona last week make now 4th round
and Vinci which was beaten 12-1 by simo. bad draw to play Li.
After she gets high rank, no one can fix her with Li in 2nd round!
Coinsidence or not...
Old Jun 28th, 2013, 06:30 PM   #4025
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Uncurv View Post
I know

This was the exact feeling I had during Roland Garros, watching all of Simona's victims from Rome (Kuznetsova, Radwanska, Jankovic & Vinci) reaching the 4th round, while Simo lost in the first round.
But I guess that's the way it is.
Bad draw again! CSN on clay was Simona's worst enemy!
In the end it made Simona a better player that fights harder
She does not need the grand slams! Ask Wozniacki! Wozi was no.1 with no grand slams!
Its all good, we just live the moment so we get angry, but we need to see the big picture like Raddu tells me, and I do it already before he said that...
Old Jun 28th, 2013, 06:34 PM   #4026
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Curcubeu View Post
They were seeded, Simona wasn't.

That's why I hope her to at least reach Top 24 before the US Open. Anything can happen, then. It's a huge advantage after all, but it seems that she is secured a lower seed at least for now.

I can actually only see a hand full of players that can trouble Simona on clay with her Rome/Nurnberg form and one of those is certainly CSN. However, Simona will have more time to prepare for this event and post Wimby clay MMs never turn out the way you would expect. Just expect anything, guys.
You know what you are talking about sir
especially when this time you say the same things as me, more or less

RANKINGS are very important because they give you a weaker player in the draw, and not a Li NA in second round.
Old Jun 28th, 2013, 07:08 PM   #4027
Senior Member

I will translate the good parts from the interview:
http://www.mediafax.ro/sport/simona-...roasa-11043233
----------------------------------------------------
After she landed at the airport in Romania she said this:

"I am happy its finished, not angry. I won two titles.
It was a very good and very nice period. I played very well.
I did not have luck in the draw.
The back pains in the game were not the big problem. I was just too tired at the time that Li played very well.
Now, I will go fishing...
I did not have problems with the grass. My back hurt because I played too many games.
I showed myself that I can play at high level and I believe I can get higher.
When I got my first trophy it was a special moment.
I see myself as an almost complete player, but I still have a long way to go until I get where I want to be!
In next rankings I will be 27-28 and I hope to get even higher."
-------------------------------------------
END
She gets 38k pounds for her Wimbeldon games.

I said the same things without the interview

I TOLD YOU that playing doubles is too much and she talks about too many games...
Old Jun 29th, 2013, 04:33 AM   #4028
country flag noname29
Senior Member

noname29's Avatar

noname29 is a name known to all noname29 is a name known to all noname29 is a name known to all noname29 is a name known to all noname29 is a name known to all noname29 is a name known to all noname29 is a name known to all noname29 is a name known to all noname29 is a name known to all noname29 is a name known to all noname29 is a name known to all

Quote:
Originally Posted by Si Si Simona View Post
I suggest names for the sub forum if we get it:
Super Simona
Super Simo
Champagne Simona
Champagne Halep
.....Braveheart....

Add more names

I think 'Super Simona' is not too crazy but still has a punch
Considering that it has no physical feared, perhaps something related to feelings, something to do with desire, will, heart .. etc. Heading should really have just two words ?...OK Simo (Dacian:glumesc) Braveheart...loocks like fits with her ​​personality and physique. Instead of its name or after, you can also use .. lill giant, born fearless, etc.. Terms of tennis, mixed with movie titles, history .. etc. Find 3 to 4 titles and put them to the vote... Good luck.
noname29 is offline View My Blog!  
Old Jun 29th, 2013, 04:50 AM   #4029
Senior Member

Quote:
Originally Posted by noname29 View Post
Considering that it has no physical feared, perhaps something related to feelings, something to do with desire, will, heart .. etc. Heading should really have just two words ?...OK Simo (Dacian:glumesc) Braveheart...loocks like fits with her ​​personality and physique. Instead of its name or after, you can also use .. lill giant, born fearless, etc.. Terms of tennis, mixed with movie titles, history .. etc. Find 3 to 4 titles and put them to the vote... Good luck.
I am not doing it, I am not living in Romania. The local fans should do it.
They know and feel the names better than me. but first I am not sure we will get a forum.
Old Jun 29th, 2013, 04:54 AM   #4030
Senior Member

How much money did Simona get from the doubles game? I guess it was worth it because of the money
She may have bought a nice little car from that match.
Old Jun 29th, 2013, 05:15 AM   #4031
Senior Member

will be seeded 3 or 4 in Budapest
CSN, Safarova, and maybe Kanepi ranked higher.

Last edited by Si Si Simona : Jun 29th, 2013 at 09:17 AM.
Old Jun 30th, 2013, 04:56 PM   #4032
country flag Falcon7x
Senior Member

Falcon7x is just really nice Falcon7x is just really nice Falcon7x is just really nice Falcon7x is just really nice Falcon7x is just really nice Falcon7x is just really nice Falcon7x is just really nice Falcon7x is just really nice Falcon7x is just really nice Falcon7x is just really nice Falcon7x is just really nice

She is really muscular.
Falcon7x is offline View My Blog!  
Old Jul 1st, 2013, 05:14 PM   #4033
country flag codrutc
Senior Member

codrutc is a name known to all codrutc is a name known to all codrutc is a name known to all codrutc is a name known to all codrutc is a name known to all codrutc is a name known to all codrutc is a name known to all codrutc is a name known to all codrutc is a name known to all codrutc is a name known to all codrutc is a name known to all

Simona will be 30th in the rankings after Wimbledon.
codrutc is offline View My Blog!  
Old Jul 1st, 2013, 08:25 PM   #4034
country flag Raddu
Junior Member

Raddu's Avatar

Raddu is just really nice Raddu is just really nice Raddu is just really nice Raddu is just really nice Raddu is just really nice Raddu is just really nice Raddu is just really nice Raddu is just really nice Raddu is just really nice Raddu is just really nice Raddu is just really nice

Considering what players are in the quarters , i think i know what song Simona is listening
http://www.youtube.com/watch?v=BOa-hNQWUxQ

Anyway , we must look forward

Last edited by Raddu : Jul 1st, 2013 at 08:31 PM.
Raddu is offline View My Blog!  
Old Jul 1st, 2013, 09:39 PM   #4035
country flag Falcon7x
Senior Member

Falcon7x is just really nice Falcon7x is just really nice Falcon7x is just really nice Falcon7x is just really nice Falcon7x is just really nice Falcon7x is just really nice Falcon7x is just really nice Falcon7x is just really nice Falcon7x is just really nice Falcon7x is just really nice Falcon7x is just really nice

Quote:
Originally Posted by Djezonfly View Post
Btw is "Halep" a Romanian name ?

I think we talk about that one or two years ago, and somebody told it cames from some gypsi culture or nomad ancestors.
Falcon7x is offline View My Blog!  
Closed Thread

Thread Tools

Posting Rules