~Ana's articles~ - Page 211 - TennisForum.com
TennisForum.com   Wagerline.com MensTennisForums.com TennisUniverse.com
TennisForum.com is the premier Women's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!
Reply

Old Mar 7th, 2012, 07:54 PM   #3151
country flag Cajka
Senior Member

Cajka's Avatar

Cajka has a reputation beyond repute Cajka has a reputation beyond repute Cajka has a reputation beyond repute Cajka has a reputation beyond repute Cajka has a reputation beyond repute Cajka has a reputation beyond repute Cajka has a reputation beyond repute Cajka has a reputation beyond repute Cajka has a reputation beyond repute Cajka has a reputation beyond repute Cajka has a reputation beyond repute
Re: ~Ana's articles~

Quote:
Originally Posted by JAS_ View Post
Btw, is it just me, or does Gencic look like Navs?
Well, not just you. I always thought that too.
Advertisement

Old Mar 7th, 2012, 08:26 PM   #3152
country flag Cajka
Senior Member

Cajka's Avatar

Cajka has a reputation beyond repute Cajka has a reputation beyond repute Cajka has a reputation beyond repute Cajka has a reputation beyond repute Cajka has a reputation beyond repute Cajka has a reputation beyond repute Cajka has a reputation beyond repute Cajka has a reputation beyond repute Cajka has a reputation beyond repute Cajka has a reputation beyond repute Cajka has a reputation beyond repute

Samo da kažem, ja nisam Cajka koja komentariše na Blicu, ima ovde komentar sa istim imenom: http://sport.blic.rs/Tenis//211112/A...mentari#ostali

U načelu se i slažem sa komentarom druge Cajke, prosto je neverovatno koliko oni loše prevode tekstove, izvlače iz konteksta, neću ni da pominjem bombastične naslove tipa: "Ana sluša narodnjake" (što nije rekla, već je rekla da sluša "neku" srpsku muziku). Naravno, nakon tog naslova, okupila se ispod te vesti komentatorska intelektualna elita portala Blic, pa je počelo pljuvanje. Iskreno, bole me dupe šta Ana sluša, nerviraju me ovi prefinjeni komentatori koji verovatno slušaju samo klasičnu muziku ili tako nešto, pa su zgroženi Aninim muzičkim ukusom. Nikako se meni ne dopada ni Lady Gaga ni Ceca, ali, majku mu, na šta je spao taj nesrećni Blic (nekada davno behu to dobre novine) kad im je glavna tema, na naslovnoj strani Anina plej-lista, a ove spodobe komentatorske koje su intelektualno iznad svih i koje se APSOLUTNO u sve savršeno razumeju (od politike, kulture, IT tehnologije, vremenske prognoze, preko božjih i kosmičkih istina, gramatike i, naravno, sporta) su posebna vrsta gnjida.
Old Mar 7th, 2012, 09:43 PM   #3153
country flag Linguae^
Senior Member

Linguae^'s Avatar

Linguae^ has a brilliant future Linguae^ has a brilliant future Linguae^ has a brilliant future Linguae^ has a brilliant future Linguae^ has a brilliant future Linguae^ has a brilliant future Linguae^ has a brilliant future Linguae^ has a brilliant future Linguae^ has a brilliant future Linguae^ has a brilliant future Linguae^ has a brilliant future

Ja tamo na Blicu i ne zalazim, komentari su besmisleni i pisu ih ljudi koji nemaju veze s vezom, a i novine su potpuno izgubile na kvalitetu. Kako god, Ana i Jelena su procerdale ove 4 godine i to je za kajanje.
Linguae^ is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 8th, 2012, 12:12 AM   #3154
country flag Cp6uja
Senior Member

Cp6uja's Avatar

Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute

Quote:
Quote:
Genčić: Ana i Jelena su završile
...
Inače, ako nekome nije jasno na šta je Genčićeva mislila kada je govorila o tome da Ana nije sasvim koncetrisana na tenis neka pogleda "sešn" Ivanovićeve u San Dijegu gde je pozirala čuvenom holivudskom fotografu Džonu Rusou
Sve, sve, ali ova poslednja recenica gde novinar tumaci Gencicevu

Ne znam sta me vise nervira, Ana (sa svojom posvecenoscu tenisu) ili srpsko (nazovi)novinarstvo.
Ha-ha-ha... ja sam licno & personalno direktno umesan u iskopavanje ovog nazovi "krunskog" dokaza u vidu YouTube video klipa da je Ana navodno zavrsila sa vrhunskim tenisom i posvetila se necemu drugom!!! To je takozvani unlisted klip koji je nevidljiv za sve vrste pretrazivanja i moze mu se pristupiti iskljucivo pomocu linka. Postavljen je na YouTube jos 2 marta, a juce (6. marta) rano ujutru kada sam sasvim slucajno nabasao na njega imao je do toga trenutka samo 31 views! (verovatno samo onaj ko ga je postavio ga je testirao, i eventualno jos neko). A pronasao sam ga tako sto sam sasvim slucajno posle upoznavanja sa zrebom Indijan Velsa prateci neku vest o Ani linkovan ka nekom Park Hyatt Aviara Resort's hotelu gde je sve ono snimano, a zatim tamo i naleteo na link gde se pominjalo nekakvo snimanje - ja kliknem za svaki slucaj i imam sta da vidim! Odmah sam okacio klip ovde i na video i na slike topiku, kao i na jednom GM topiku. Pretpostavljam da je taj link sto sam ga iskopao i prosledio na TennisForum neko prebacivao (ili vise njih) i na neke domace forume, jer nemoguce da ga je samo zahvaljujuci TF videlo u jednom danu preko 3.000(views), dakle sto puta vise nego u prvih cetri dana dok ga nisam obelodanio.

Ali danas pre podne (govorim o 7.martu) pocinju i prvi domaci mediji da linkuju ovaj klip, i to lancano, vise njih jedan za drugim, i sada vidim da je broj pregleda u ovom momentu preko 150.000! Dakle za prva cetri dana ukupno 31 pregled, onda se pojavljujem ja kao 32-gi i prosledjujem link na TF i istog dana vec bude preko 3.000 pregleda, a dan posle, tj danas, klip se u vidu epidemije pojavi na podosta domacih internet medija i samo u ovom danu je pregledan preko 150.000 puta iako ga je nemoguce naci pretrazivanjem, vec iskljucivo preko direktnog linka! A na ovom primeru se moze savrseno videti kako je lako manipulisati medijima, a narocito koliko smo mi kao narod toliko podlozni manipulacijama. Posto sam na neki nacin indirektno ukljucen u ovaj slucaj, zaintrigiralo me je da vidim ko je sve to preneo i kakve su reakcije. Nasi mediji su se prenoseci ovu "vest" podelili prema naslovu koji su izabrali u dva tabora: prvi su dali naslove u stilu "Ana Ivanovic pozirala gola", a drugi nesto kao "Ana Ivanovic pozirala cuvenom fotografu". Kod ovih drugih u komentarima upadljivo preovladjuju izjave divljenja u odnosu na Aninu lepotu, dok kod onih sa "slikala se gola" senzacionalistickom naslovu dominira cist primitivizam i neke prevazidjene jeftine palanacke teorije.

A sto se tice izjave Jelene Gencic - iz postovanja prema njenim godinama zadrzacu komentar za sebe, sa izuzetkom konstatacije da ni ona sama ne krije da u odnosu na Anu (pretpostavljam da je isto i prema JJ gde je manje detaljisala) iz nje ne progovara struka vec iskljucivo ultrakonzervatinivni pogledi na svet.

AMAZING BELGRADE MIRACLE: In just three years (2008-2011) 5 different players born in same city reach world #1 in rankings and several GS titles and finals (WTA singles: Ana Ivanovic and Jelena Jankovic, ATP singles: Novak Djokovic, ATP doubles: Nenad Zimonjic and Daniel Nestor... with notable performances of Bojana Jovanovski, Janko Tipsarevic and Viktor Troicki which is also all three born in Belgrade)
Cp6uja is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 8th, 2012, 12:43 AM   #3155
country flag Cajka
Senior Member

Cajka's Avatar

Ja sam apsolutno ubeđena da mnogi novinari kopiraju tekstove i video klipove upravo sa ovog foruma, ovo je najveći forum za ženski tenis i članovi foruma često bolje iskopaju vesti od samih novinara, pogotovo ovih naših nesrećnih.
Old Mar 8th, 2012, 01:07 AM   #3156
country flag Милан_СРБ
Senior Member

Милан_СРБ's Avatar

Милан_СРБ is a glorious beacon of light Милан_СРБ is a glorious beacon of light Милан_СРБ is a glorious beacon of light Милан_СРБ is a glorious beacon of light Милан_СРБ is a glorious beacon of light Милан_СРБ is a glorious beacon of light Милан_СРБ is a glorious beacon of light Милан_СРБ is a glorious beacon of light Милан_СРБ is a glorious beacon of light Милан_СРБ is a glorious beacon of light Милан_СРБ is a glorious beacon of light

Quote:
Overreacting to what? 4 years of consistently meh performances interspersed with Bali titles (thank God for those, no?)

I mean, it really depends what one is talking about. If we are talking about top 20 results then yeah, they are not done yet and still have something to say.
Top 20 is not bad, just ask Bojana if that is easy.
But, that's not really what she is talking about here, is it?
Ana (I'm not gonna talk/write about JJ, cause I don't care about her) is an average top 20 player now which is all right! She used to be a factor in this game few years ago, now that isn't case! We all expect that she will be top 10 player again to win slams and premier tournaments. Maybe that won't happen again who knows, but hey, being top 20 player is just fine! Gencic statement sounds like this: If you are not NO1 player anymore, if you stop playing like you used to, if you stop wining slams and biggest tournaments, you are done with tennis, go home, have babies or become a model! That is very stupid... Ana could stop playing long time ago, if she have the same opinion like Gencic!
or why we insist on reminding that Ana Ivanovic a "former French Open champion",
even though almost any serious tennis fan would know that!
Милан_СРБ is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 8th, 2012, 01:16 AM   #3157
country flag Cajka
Senior Member

Cajka's Avatar

Quote:
Originally Posted by Милан_СРБ View Post
Ana (I'm not gonna talk/write about JJ, cause I don't care about her) is an average top 20 player now which is all right! She used to be a factor in this game few years ago, now that isn't case! We all expect that she will be top 10 player again to win slams and premier tournaments. Maybe that won't happen again who knows, but hey, being top 20 player is just fine! Gencic statement sounds like this: If you are not NO1 player anymore, if you stop playing like you used to, if you stop wining slams and biggest tournaments, you are done with tennis, go home, have babies or become a model! That is very stupid... Ana could stop playing long time ago, if she have the same opinion like Gencic!
The worst part is where she says that Ana will be remembered as a beauty. That's ridiculous. So, if she wasn't a beauty she would be unknown?! The part about Bojana is pretty crazy too. Few months ago she was talking about her and she said that the future of tennis is an aggressive game, not the rallies from the base line. I wonder what kind of tennis Gencic follows.
Old Mar 8th, 2012, 01:34 AM   #3158
country flag Милан_СРБ
Senior Member

Милан_СРБ's Avatar

Милан_СРБ is a glorious beacon of light Милан_СРБ is a glorious beacon of light Милан_СРБ is a glorious beacon of light Милан_СРБ is a glorious beacon of light Милан_СРБ is a glorious beacon of light Милан_СРБ is a glorious beacon of light Милан_СРБ is a glorious beacon of light Милан_СРБ is a glorious beacon of light Милан_СРБ is a glorious beacon of light Милан_СРБ is a glorious beacon of light Милан_СРБ is a glorious beacon of light

Quote:
Originally Posted by Cajka View Post
The worst part is where she says that Ana will be remembered as a beauty. That's ridiculous. So, if she wasn't a beauty she would be unknown?! The part about Bojana is pretty crazy too. Few months ago she was talking about her and she said that the future of tennis is an aggressive game, not the rallies from the base line. I wonder what kind of tennis Gencic follows.
She will be remembered as one of the most beautiful players ever but also, (for true tennis fans) she will be remembered as grand slam champion and former world number one! When I read this interview, I thought that I read those stupid posts in GM, or comments in Serbian media...
or why we insist on reminding that Ana Ivanovic a "former French Open champion",
Old Mar 8th, 2012, 10:16 AM   #3159
country flag JAS_
Senior Member

JAS_'s Avatar

JAS_ has a reputation beyond repute JAS_ has a reputation beyond repute JAS_ has a reputation beyond repute JAS_ has a reputation beyond repute JAS_ has a reputation beyond repute JAS_ has a reputation beyond repute JAS_ has a reputation beyond repute JAS_ has a reputation beyond repute JAS_ has a reputation beyond repute JAS_ has a reputation beyond repute JAS_ has a reputation beyond repute
Quote:
Ja sam apsolutno ubeđena da mnogi novinari kopiraju tekstove i video klipove upravo sa ovog foruma, ovo je najveći forum za ženski tenis i članovi foruma često bolje iskopaju vesti od samih novinara, pogotovo ovih naših nesrećnih.
Yeah, I noticed that since Izzy's leave of absence, there are a lot fewer vitriolic articles on Ana in some Serbian media - sadly I think Izzy unwittingly contributed to that. (Can't blame her for not knowing though, since it's Serbian press and even she didn't read all of it ).

Quote:
Originally Posted by Cp6uja View Post
Ha-ha-ha...
Hmmmm. While I do think that Serbian "journalists" use this forum as a source, somehow I doubt that all those 150 000 views in one day are all Serbian. I think this clip just went viral, because it caught attention on the net yesterday - I myself saw it elsewhere and not on this paper's website.
However, it is ridiculous how they spin Ana's activities, even though there may be some truth in it. While I can understand that Izzy and other Ana fans obssess over Ana's distraction by off court activities, I don't think I found one article with the same take on Jelena's off court activites. Really don't understand how Serbian journalists explain that difference.

Quote:
Originally Posted by Милан_СРБ View Post
Mmm, so what is exactly the difference between Gencic's opinion and yours?
As I said, yeah, top 20 is fine, for Bojana, for BMS, for a lot of players. Is it fine for Ana? Why doesn't she come out and say something to that extent? We know she won't.
There is clearly a different standard that Gencic uses for Ana and Jelena than the one she uses for Bojana, and there is a (good) reason for that.

Quote:
Really, though? How many people remember Myskina and Mima Jausovec?

What Jelena Gencic was saying is that essentially if nothing changes, and there is no reason atm to think it will, people's perception of Ana's (and Jelena's) contribution to tennis is pretty much cemented. And when Ana is concerned, I really doubt the tennis fans' perception of her is that of a great champion. It may have been had she retired right after RG '08.
However, since then, she has singlehandedly deconstructed that image, and replaced it with the image of player who is mentally weak, scattered all over the place, and is either: a) a fluke, or b) an underachiever, who could have done better.
If she does nothing else of significance till the end of her career (stays in top 20 or even top 10), I am afraid that's how she will be remembered.

Last edited by JAS_ : Mar 8th, 2012 at 10:32 AM.
JAS_ is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 8th, 2012, 10:54 AM   #3160
country flag HowardH
Senior Member

HowardH has a reputation beyond repute HowardH has a reputation beyond repute HowardH has a reputation beyond repute HowardH has a reputation beyond repute HowardH has a reputation beyond repute HowardH has a reputation beyond repute HowardH has a reputation beyond repute HowardH has a reputation beyond repute HowardH has a reputation beyond repute HowardH has a reputation beyond repute HowardH has a reputation beyond repute

I remember Myskina. But who is Mima Jausovec?

I have to say that I think there is no way Izzy could unwittingly contribute to press in the Serbian media. That doesn't make sense, surely.

I believe you that there are fewer vitriolic articles on Ana in the Serbian media now. The cause of that is a bit uncertain though.

Ana is looking more and more like a model these days- the recent photoshoots confirm that. Perhaps that is causing the media to warm to her, although looking like a model and playing tennis are two different things. But there is the possibility that the press have started to treat her less as a "failing tennis star" and more as a good looking celebrity.

Of course if Ana never reaches a higher level than she now has, she will be remembered not as a champion but as a one-slam wonder. Which is currently what she is, after all. Her looks will heavily contribute to how much people remember her, just as it did for Kournikova. Now, she's a pretty top 20 player. It's not ideal, but of course it's definitely enough to have a good time touring the world and playing tennis, while making pretty good money.

Last edited by HowardH : Mar 8th, 2012 at 11:00 AM.
HowardH is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 8th, 2012, 11:27 AM   #3161
country flag JAS_
Senior Member

JAS_'s Avatar

JAS_ has a reputation beyond repute JAS_ has a reputation beyond repute JAS_ has a reputation beyond repute JAS_ has a reputation beyond repute JAS_ has a reputation beyond repute JAS_ has a reputation beyond repute JAS_ has a reputation beyond repute JAS_ has a reputation beyond repute JAS_ has a reputation beyond repute JAS_ has a reputation beyond repute JAS_ has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by HowardH View Post
I remember Myskina. But who is Mima Jausovec?
She is (the first) Yugoslav RG women's singles winner.
Quote:

I have to say that I think there is no way Izzy could unwittingly contribute to press in the Serbian media. That doesn't make sense, surely.
Oh, it does, believe me, there was a period of time when Izzy would dig out some Ana's articles from Brazilian press or some other source where Serbian journos (with their poor language skills) would normally never venture, make comments on Ana's quotes, and you would see that particular article quoted the very next day (with the spin pretty much in the spirit of Izzy's comments). Of course, it is impossible to prove that the journalist found it here and not elsewhere, but again, if you followed the pattern on a day-to-day basis it was pretty obvious.

Quote:
Ana is looking more and more like a model these days- the recent photoshoots confirm that. Perhaps that is causing the media to warm to her, although looking like a model and playing tennis are two different things. But there is the possibility that the press have started to treat her less as a "failing tennis star" and more as a good looking celebrity.
Oh, no, this is definitely not the case. Looking (and acting) like a model is a reason to sneer for Serbian press (when it comes to Ana). They certainly didn't warm up to her, they just write less.

And let me sound crazy and say it - the way Izzy contributed wasn't just by finding articles about Ana, it was by her comments; there are plenty of articles on Ana now, that, bereft of fans' facepalming, sound pretty dull and uninteresting.
But if you zoom in on some of her statements, analyze them, and do it often enough, you provide plenty of material which journos just help themselves with, just like from a Smorgasboard of a kind.

Last edited by JAS_ : Mar 8th, 2012 at 11:45 AM.
JAS_ is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 8th, 2012, 12:34 PM   #3162
country flag HowardH
Senior Member

HowardH has a reputation beyond repute HowardH has a reputation beyond repute HowardH has a reputation beyond repute HowardH has a reputation beyond repute HowardH has a reputation beyond repute HowardH has a reputation beyond repute HowardH has a reputation beyond repute HowardH has a reputation beyond repute HowardH has a reputation beyond repute HowardH has a reputation beyond repute HowardH has a reputation beyond repute

If that's really the case, what kind of weird journalists do you have in Serbia . They couldn't write good articles by themselves but have to scavenge and plagiarise from some online forum? This doesn't sound like a very healthy media situation...

Is the situation in Serbia somewhat different when it comes to defamation? Do the press more or less get away with whatever?

Oh I see, Mima was the 1977 RG champ.

Last edited by HowardH : Mar 8th, 2012 at 12:42 PM.
HowardH is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 8th, 2012, 01:17 PM   #3163
country flag Cajka
Senior Member

Cajka's Avatar

Quote:
Originally Posted by HowardH View Post
If that's really the case, what kind of weird journalists do you have in Serbia . They couldn't write good articles by themselves but have to scavenge and plagiarise from some online forum? This doesn't sound like a very healthy media situation...

Is the situation in Serbia somewhat different when it comes to defamation? Do the press more or less get away with whatever?

Oh I see, Mima was the 1977 RG champ.
We were talking about them actually, about how awful they are. It was the part written in Serbian. I believe they really take the articles from this thread, sometimes it's hard to believe in all coincidences. It's a very good thing, because there's all in one place. And Izzy was even translating those articles from other languages. I was always checking recent tennis news on TF (in GM) before I registered, it's simply a place where you can find it all.

Tennis journalists in Serbia are often clueless, there are few decent commentators, all other journalists are awful. Some of them even don't know the basic tennis rules. And the newspapers titles... When JJ beat Četkovska few weeks ago, they wrote "Jelena outclassed Ana's nightmare". It's lame, journalists are not supposed to be biased.
Old Mar 8th, 2012, 01:36 PM   #3164
country flag Cajka
Senior Member

Cajka's Avatar

Quote:
Really, though? How many people remember Myskina and Mima Jausovec?

What Jelena Gencic was saying is that essentially if nothing changes, and there is no reason atm to think it will, people's perception of Ana's (and Jelena's) contribution to tennis is pretty much cemented. And when Ana is concerned, I really doubt the tennis fans' perception of her is that of a great champion. It may have been had she retired right after RG '08.
However, since then, she has singlehandedly deconstructed that image, and replaced it with the image of player who is mentally weak, scattered all over the place, and is either: a) a fluke, or b) an underachiever, who could have done better.
If she does nothing else of significance till the end of her career (stays in top 20 or even top 10), I am afraid that's how she will be remembered.
She basically said: "She's beautiful and that's what we'll remember."

We? Who is "we"? Serbs? Tennis fans? Casual sport fans? Random people who don't follow sports?

Serbs should remember her as a former #1 and a slam champion and that's how big tennis fans will remember her. Some of them will consider her an underachiever, some people will consider it a fluke. That's fine. It's always like that with the players who won one or two slams.

Casual sport fans don't even know who is #1 in women's tennis atm, at least now. They know about Sharapova, WS, Henin, Clijsters, they know about Rafa, Fed, Nole... But not about Ana, Sveta, Petra, Vika, Woz, JJ... Ask a casual sport fan if they know if Sveta won a slam or no. They have no idea. Ana is a more recognizable face than Azarenka or Kvitova, but she isn't Russian blonde who will be popular only because she's pretty like Kournikova. Ana is a MUCH, MUCH, MUCH, MUCH better player than Kournikova, IMO she's also prettier, but she's not popular like Kournikova. So... I really don't think that Ana will be remembered as a beauty, many people compare her to Kournikova (I really understood that Gencic was saying something similar in that interview), but I really don't see the connection... They have the same name, they are pretty and that's all. I think she's more like Sabatini. Beautiful girl with great accomplishments. Neither of them is a big champion, but they both had great careers.
Old Mar 8th, 2012, 03:05 PM   #3165
country flag Милан_СРБ
Senior Member

Милан_СРБ's Avatar

Quote:
Mmm, so what is exactly the difference between Gencic's opinion and yours?
Where did you find connection between my post and Gencic statement???
She used to be a factor in this game few years ago, now that isn't case - I didn't say she is done with tennis, she is not important player like she used to be before, that is a fact! I don't like that because she is much more talented player than half of top 20 players, but that doesn't mean she has to retire! She needs to continue her battle!
Reply

Thread Tools

Posting Rules