~Ana's articles~ - Page 194 - TennisForum.com
TennisForum.com   Wagerline.com MensTennisForums.com TennisUniverse.com
TennisForum.com is the premier Women's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!
Reply

Old Jun 20th, 2011, 11:53 AM   #2896
country flag soul
Senior Member

soul's Avatar

soul is a splendid one to behold soul is a splendid one to behold soul is a splendid one to behold soul is a splendid one to behold soul is a splendid one to behold soul is a splendid one to behold soul is a splendid one to behold soul is a splendid one to behold soul is a splendid one to behold soul is a splendid one to behold soul is a splendid one to behold
Re: ~Ana's articles~

Hem güzel hem de komik tenisçi!Dünyanın en önemli kadınlar tenis organizasyonu olan WTA 3 yıl boyunca Türkiye’de düzenlenecek. Bu vesileyle tenisçi Ana Ivanovic’le Londra’da konuştuk19/06/11 14:25

Boyu 1.87! Yoksa ben cüce değilim fotoğraflar yanıltmasın. Çok ince değil ama vücudu çok güzel. Tabii Serena Williams ve Anastasia’nın yanında sıfır değil eksi beden o ayrı.

Daha 24 yaşında ve basın danışmanlarının kurallarından o kadar bunalmış ki, camdan atlayıp kaçacak gibi duruyor. Pembe hastası... Maçlarda sürekli Adidas’ın pembe ürünlerini tüketen Ana, Londra’daki Pre-Wimbledon partisine de pespembe geliyor. Sorularımı da toz pembe dünyasından yanıtlıyor.

-Londra’dayız ama bu yıl Wimbledon açılış partisinin konsepti İstanbul. O yüzden ben size “Hoşgeldiniz” diyorum.
-Hoşbulduk. Umarım ilk 8’e kalırım da Boğaz’da devam eder partiler. Ben geceleri çok çıkmıyorum o yüzden bana da değişiklik oluyor. Bu arada İstanbul’u acayip merak ediyorum. Daha önce bir kere geldim o da bağlantı uçuşu için.

-Türkiye’de yaşayan çok güzel Sırp kadınlar var ama çoğu sarışın.
Benim gibisi de çok var Sırbistan’da ama sarışınlar her zaman dikkat çeker.

-Dikkat çekmeyle ilgili bir sıkıntınız olacağını sanmıyorum! Ama siz melez gibisiniz, ten renginiz koyu, gözleriniz çekik. Ailenizde var mı karışıklık?
-Hayır annem Karadağlı babam Sırp ama ona pek karışım denemez.

-2007’de tahtını ciddi şekilde salladığınız düşünülen 2004 Wimbledon şampiyonu Rus tenisçi Maria Sharapova’yı sahadan sildiniz. 2008’de Fransa Açık Şampiyonu oldunuz, sonra Dünya 188’inci sine yenilerek ikinci turda şampiyonaya veda eden ilk dünya şampiyonu unvanını kazandınız. Nasıl oluyor bu?
-Sakatlığım bir türlü geçmemişti ve o maçtan 10 dakika önce bileğimi zorladım. Sporda böyle şeyler oluyor. Önemli olan yeniden eski sağlıklı günlerime dönebilmem, elimden geleni de yapıyorum bunun için.

-Şu an bileğiniz nasıl?
-Arada ağrıyor, daha zamana ihtiyacı var ama ben de çok çaba gösteriyorum.

-Yine pembeler içindesiniz. Söylemek zorundayım Türk erkekleri pembeyi size inanılmaz yakıştırıyor.
-Pembe feminen, göz alıcı ve mutluluk verici bir renk. Artık benimle özdeşleşmeye başladı. Vazgeçemiyorum.

-Maç sırasında bazen çok sert bakıyorsunuz sonra birden gülümsemeye başlıyorsunuz. Gidişata göre bir oyun mu bu?
-İstesem de ciddi durmayı beceremem ki ben! Öyle gözüktüysem ne mutlu bana.

-Haksızlık etmeyin kendinize. Geçen sene rakibiniz tam servis atacakken koşa koşa tuvalete gidip insanları güldüren siz degil miydiniz?
-Ya evet öyle bir sey olmuştu değil mi? Ne yapayım dayanamadım.

-Yugoslavya’da çıkan iç savaş sırasında boş havuzların içine girip tenis oynarmışsınız.
-Evet saatlerce çıkmazdım oradan. Her yer yıkık dökük başka bir şansınız yok, kötü günlerdi. Annem bir kere bile “Kızım orada ne yapıyorsun” demedi. O günler olmasaydı şu an burada olmayacaktım. Şükranla anıyorum. Tenise başladığımda 5 yaşındaydım. Savaş zamanı 7-8 yaşlarında antrenmanları bırakmamak için bu yolu buldum.

-Arama motoruna adınızı yazdığımızda en az başarılarınız kadar güzelliğiniz de yer alıyor. Sharapova’nın tahtını salladığınız düşünülüyor.
-Dürüst olmak gerekirse her kadın güzel olmayı, güzelse de iltifat almayı sever. Ben de seviyorum. Ama tenisi de unutmasınlar lütfen, o konuda da iltifat almak isterim.

ŞU ANDA YALNIZIM AMA EVLENMEK DE İSTİYORUM

-Sevgiliniz var mı?
-Şu anda yalnızım.

-Golf oyuncusu gitti mi?
-Evet gitti... Ama evlenmek istiyorum bir ara.

-Eyvah o zaman. 15-20 Ekim arası maçlara gelecek erkek seyirci sayısını düşünmek bile istemiyorum.
-Gelsinler tabii...

HTPAZAR/ Nazenin TOKUŞOĞLU

She is both beatiful and funny.The most presstigious WTA Season Ending Championship willl be held in İstanbul for the netxt three years so we have the chance of talking with Ana Ivanovic in London
She is 1.85 cm. Do photos not false you,Im not a pigmnent.She is not so skinny but her body is awesome.But she is skinny even zero skinny when she is compared to Serena and Anastassia.
She is only 23 but she so bored of press consultant rules that she seem to run away from a window.Her favorite colour is pink and she has worn pink ADIDAS dress so far;she has come to pre-Wimbledon party in pink too and now she is answeriig our questıons from her pink world
Q: We are in London now but the concept is İstanbul because of this reason I say to you HOŞGELDİNİZ.
A: You are welcome.I hope I manage to stay top 8 and Have the chance of participating to event.I really wonder Boshporus and I hope Parties go on there.I hardly go out at nights and this kind of events gave me the chance of being out.I do really wonder İstanbul,I have been there once but it was a transit flight
Q:There are alot of Serbian women in turkey but they are all blond
A: There are alot of like me but blondies get the attraction
Q:You will not have any problem of gettin attraction what is your family root?
A:My mother is from Montegro and my father is from Serbia
Q:In 2007 you won against Sharapova whom everybody thought that you would destroy her kingdom ,in2008 you won French open and then you lost to number 188. How does it happen?
A: My injury hadnt been healed yet at that time and ten minutes before that match I forced my injury.These kind of things happen in sports.I mtrying my best to get heal and to be fit.
Q:How is your injury now?
A: It is still painful but Im trying my best;I m doing whatever is needed.
Q:You are again in pink.I have to congess that Turkish men suits you pink very much indeed.
A:It is very feminen.It suits me.It is sparkling.I cant give up it
Q:Sometimes you look very serious and all of a sudden you start smiling.Does it change accordind to how the match goes on
A:I cant manage to be serious if I would like to but if I managed this Im happy then
Q:Be fair to yourself Last year while your opponent was serving you ran into WC and everybody laughed
A:What could I do? I couldnot stand and ran.
Quring the war time you practies in empty pools.
A: Yes,I did play in the empty pools and even once my mum didnot tell me to go out from there.I started playing at the age of five.If I hanot played in that empty pools I wouldnot have been here wehere Im now.I appreciate those days.
it is told that you are a bigthraet of Sharapova's kingdom
A: To be honest every women like to get compliments.I do like also but tennis is my priority.I would like to be talked about my tennis first.
Q: Have you got a boy friend?
A:Im alone at the moment
Q:Golfer boyfriend is over?
A:Yes. But I would like to marry sometime
Q:The I dont want to think about the number of Turkish men spectators coming to the tournamnet between 15-20 October.
A:Sure they wouıld come

P.S. I did not like the questions;reporter is not aware of her current situtaion.She could have asked many tennis questions instead comparing her with Sharapova.
soul is offline View My Blog!   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old Jun 20th, 2011, 11:55 AM   #2897
country flag gaviotabr
Senior Member

gaviotabr's Avatar

gaviotabr has a reputation beyond repute gaviotabr has a reputation beyond repute gaviotabr has a reputation beyond repute gaviotabr has a reputation beyond repute gaviotabr has a reputation beyond repute gaviotabr has a reputation beyond repute gaviotabr has a reputation beyond repute gaviotabr has a reputation beyond repute gaviotabr has a reputation beyond repute gaviotabr has a reputation beyond repute gaviotabr has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by gloria7 View Post
This coaching situation is sick. I decided not to expect anything from her until she finds a full-time coach. That would be the first sign that she takes her tennis and career seriously. Deep down she knows that working 30 minutes a day with Cahill does not mean anything and can't solve her problems. Cahill knows that too, and , at this point, he is the only man who can help Ana by telling her to move on and find a full-time coach. She would listen to him. For me ,the biggest enigma is why Cahill doesn't want to say that to her? Is it possible that Adidas would rather "destroy" Ana's career than "allow" her to work with someone else, outside APDP?

Ana has 3, maybe 4 years til the end of career and she should try to save her image and remaining 3-4 seasons. The problem is - she puts everything on coach. She has such a high standards for a coach. Like she don't want to find one. She believes that ,if she has best coach - she can be the best player again. Since the best coach (in Ana's opinion) is Cahill, and he can't be her full-time coach, - she wont be able to return to the top. Stupid logic.

She just does not want to give a chance to some other coach, outside APDP. If she manages to create a good and solid bond with some other coach - there comes Sven(at leat in the past),who keeps in touch with Ana, who calls her on the phone regularly, sends her messages, offers her assistance. He just wont let her "grow up" and be succesful on her own. Time goes by and she keeps talking ,promising new titles to her fans - "who're so nice to me, and i disappointed them"...do that for yourself, honey ,cuz i'm sick of reading these interviews, knowing that you can't back up your words with good results. Don't remember how it was back in '08, when you won GS title - do something now, create new memories.
I agree with you.

About APDP. Darren couldn't care less about Ana. APDP already has Caro and Murray as priorities, so it's important that they are successful. You humanly can't make other players successful without giving them atention, so other players on the programme won't be successful. But that doesn't matter to the APDP. They need to have other players on the programme to make sure the programme is big enough to be considered relevant in the success of their priority players. They want a big programme. Cahill should tell her to get a coach, but he couldn't care less about her. Adidas already has Ana for a life time, and they are getting their use of her by enhacing the profile of their develpment programme. Anything else is just a bonus. It should be up to Ana to see they are not helping her.. they don't have time for her... they are not paying atention to her and she will not get anything good out of it. Somehow she is blind enough that she doesn't see such an obvious thing. Maybe it's just that she doesn't really WANT a coach, someone on her back telling her how wrong her approach to tennis is, and who pays enough atention to her to clearly see how much work she has to do on her mental game. She clearly doesn't really WANT any of that.. she is just hoping good things will suddenly fall from the sky. Deep down she knows it won't though.. but I'm sure she will be looking at any excuse she can find to not get a coach. A meaningless semi final in a MM already got her to change her speech from looking for a coach to give her structure to talking a lot to Darren to see how they will work it out. That's because she doesn't really want a coach, she was just saying it in light of the worst first 6 months of a year of her career. Ana wants things to happen to her, but she is just not willing to get out of her comfort zone to make them happen.

Making mistakes is human, repeating them is dumb.

What I write is my opinion, and my opinion only.
gaviotabr is online now View My Blog!   Reply With Quote
Old Jun 20th, 2011, 11:57 AM   #2898
country flag gaviotabr
Senior Member

gaviotabr's Avatar

gaviotabr has a reputation beyond repute gaviotabr has a reputation beyond repute gaviotabr has a reputation beyond repute gaviotabr has a reputation beyond repute gaviotabr has a reputation beyond repute gaviotabr has a reputation beyond repute gaviotabr has a reputation beyond repute gaviotabr has a reputation beyond repute gaviotabr has a reputation beyond repute gaviotabr has a reputation beyond repute gaviotabr has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by soul View Post
Hem güzel hem de komik tenisçi!Dünyanın en önemli kadınlar tenis organizasyonu olan WTA 3 yıl boyunca Türkiye’de düzenlenecek. Bu vesileyle tenisçi Ana Ivanovic’le Londra’da konuştuk19/06/11 14:25

Boyu 1.87! Yoksa ben cüce değilim fotoğraflar yanıltmasın. Çok ince değil ama vücudu çok güzel. Tabii Serena Williams ve Anastasia’nın yanında sıfır değil eksi beden o ayrı.

Daha 24 yaşında ve basın danışmanlarının kurallarından o kadar bunalmış ki, camdan atlayıp kaçacak gibi duruyor. Pembe hastası... Maçlarda sürekli Adidas’ın pembe ürünlerini tüketen Ana, Londra’daki Pre-Wimbledon partisine de pespembe geliyor. Sorularımı da toz pembe dünyasından yanıtlıyor.

-Londra’dayız ama bu yıl Wimbledon açılış partisinin konsepti İstanbul. O yüzden ben size “Hoşgeldiniz” diyorum.
-Hoşbulduk. Umarım ilk 8’e kalırım da Boğaz’da devam eder partiler. Ben geceleri çok çıkmıyorum o yüzden bana da değişiklik oluyor. Bu arada İstanbul’u acayip merak ediyorum. Daha önce bir kere geldim o da bağlantı uçuşu için.

-Türkiye’de yaşayan çok güzel Sırp kadınlar var ama çoğu sarışın.
Benim gibisi de çok var Sırbistan’da ama sarışınlar her zaman dikkat çeker.

-Dikkat çekmeyle ilgili bir sıkıntınız olacağını sanmıyorum! Ama siz melez gibisiniz, ten renginiz koyu, gözleriniz çekik. Ailenizde var mı karışıklık?
-Hayır annem Karadağlı babam Sırp ama ona pek karışım denemez.

-2007’de tahtını ciddi şekilde salladığınız düşünülen 2004 Wimbledon şampiyonu Rus tenisçi Maria Sharapova’yı sahadan sildiniz. 2008’de Fransa Açık Şampiyonu oldunuz, sonra Dünya 188’inci sine yenilerek ikinci turda şampiyonaya veda eden ilk dünya şampiyonu unvanını kazandınız. Nasıl oluyor bu?
-Sakatlığım bir türlü geçmemişti ve o maçtan 10 dakika önce bileğimi zorladım. Sporda böyle şeyler oluyor. Önemli olan yeniden eski sağlıklı günlerime dönebilmem, elimden geleni de yapıyorum bunun için.

-Şu an bileğiniz nasıl?
-Arada ağrıyor, daha zamana ihtiyacı var ama ben de çok çaba gösteriyorum.

-Yine pembeler içindesiniz. Söylemek zorundayım Türk erkekleri pembeyi size inanılmaz yakıştırıyor.
-Pembe feminen, göz alıcı ve mutluluk verici bir renk. Artık benimle özdeşleşmeye başladı. Vazgeçemiyorum.

-Maç sırasında bazen çok sert bakıyorsunuz sonra birden gülümsemeye başlıyorsunuz. Gidişata göre bir oyun mu bu?
-İstesem de ciddi durmayı beceremem ki ben! Öyle gözüktüysem ne mutlu bana.

-Haksızlık etmeyin kendinize. Geçen sene rakibiniz tam servis atacakken koşa koşa tuvalete gidip insanları güldüren siz degil miydiniz?
-Ya evet öyle bir sey olmuştu değil mi? Ne yapayım dayanamadım.

-Yugoslavya’da çıkan iç savaş sırasında boş havuzların içine girip tenis oynarmışsınız.
-Evet saatlerce çıkmazdım oradan. Her yer yıkık dökük başka bir şansınız yok, kötü günlerdi. Annem bir kere bile “Kızım orada ne yapıyorsun” demedi. O günler olmasaydı şu an burada olmayacaktım. Şükranla anıyorum. Tenise başladığımda 5 yaşındaydım. Savaş zamanı 7-8 yaşlarında antrenmanları bırakmamak için bu yolu buldum.

-Arama motoruna adınızı yazdığımızda en az başarılarınız kadar güzelliğiniz de yer alıyor. Sharapova’nın tahtını salladığınız düşünülüyor.
-Dürüst olmak gerekirse her kadın güzel olmayı, güzelse de iltifat almayı sever. Ben de seviyorum. Ama tenisi de unutmasınlar lütfen, o konuda da iltifat almak isterim.

ŞU ANDA YALNIZIM AMA EVLENMEK DE İSTİYORUM

-Sevgiliniz var mı?
-Şu anda yalnızım.

-Golf oyuncusu gitti mi?
-Evet gitti... Ama evlenmek istiyorum bir ara.

-Eyvah o zaman. 15-20 Ekim arası maçlara gelecek erkek seyirci sayısını düşünmek bile istemiyorum.
-Gelsinler tabii...

HTPAZAR/ Nazenin TOKUŞOĞLU

She is both beatiful and funny.The most presstigious WTA Season Ending Championship willl be held in İstanbul for the netxt three years so we have the chance of talking with Ana Ivanovic in London
She is 1.85 cm. Do photos not false you,Im not a pigmnent.She is not so skinny but her body is awesome.But she is skinny even zero skinny when she is compared to Serena and Anastassia.
She is only 23 but she so bored of press consultant rules that she seem to run away from a window.Her favorite colour is pink and she has worn pink ADIDAS dress so far;she has come to pre-Wimbledon party in pink too and now she is answeriig our questıons from her pink world
Q: We are in London now but the concept is İstanbul because of this reason I say to you HOŞGELDİNİZ.
A: You are welcome.I hope I manage to stay top 8 and Have the chance of participating to event.I really wonder Boshporus and I hope Parties go on there.I hardly go out at nights and this kind of events gave me the chance of being out.I do really wonder İstanbul,I have been there once but it was a transit flight
Q:There are alot of Serbian women in turkey but they are all blond
A: There are alot of like me but blondies get the attraction
Q:You will not have any problem of gettin attraction what is your family root?
A:My mother is from Montegro and my father is from Serbia
Q:In 2007 you won against Sharapova whom everybody thought that you would destroy her kingdom ,in2008 you won French open and then you lost to number 188. How does it happen?
A: My injury hadnt been healed yet at that time and ten minutes before that match I forced my injury.These kind of things happen in sports.I mtrying my best to get heal and to be fit.
Q:How is your injury now?
A: It is still painful but Im trying my best;I m doing whatever is needed.
Q:You are again in pink.I have to congess that Turkish men suits you pink very much indeed.
A:It is very feminen.It suits me.It is sparkling.I cant give up it
Q:Sometimes you look very serious and all of a sudden you start smiling.Does it change accordind to how the match goes on
A:I cant manage to be serious if I would like to but if I managed this Im happy then
Q:Be fair to yourself Last year while your opponent was serving you ran into WC and everybody laughed
A:What could I do? I couldnot stand and ran.
Quring the war time you practies in empty pools.
A: Yes,I did play in the empty pools and even once my mum didnot tell me to go out from there.I started playing at the age of five.If I hanot played in that empty pools I wouldnot have been here wehere Im now.I appreciate those days.
it is told that you are a bigthraet of Sharapova's kingdom
A: To be honest every women like to get compliments.I do like also but tennis is my priority.I would like to be talked about my tennis first.
Q: Have you got a boy friend?
A:Im alone at the moment
Q:Golfer boyfriend is over?
A:Yes. But I would like to marry sometime
Q:The I dont want to think about the number of Turkish men spectators coming to the tournamnet between 15-20 October.
A:Sure they wouıld come

P.S. I did not like the questions;reporter is not aware of her current situtaion.She could have asked many tennis questions instead comparing her with Sharapova.
Thanks SO much for the translation. Great work!

Old Jun 20th, 2011, 03:58 PM   #2899
country flag Sean.
Look who's back!

Sean.'s Avatar

Sean. has a reputation beyond repute Sean. has a reputation beyond repute Sean. has a reputation beyond repute Sean. has a reputation beyond repute Sean. has a reputation beyond repute Sean. has a reputation beyond repute Sean. has a reputation beyond repute Sean. has a reputation beyond repute Sean. has a reputation beyond repute Sean. has a reputation beyond repute Sean. has a reputation beyond repute

Regarding Ana's coach, the trouble is she's too proud/stubborn and doesn't really trust anyone. As soon as things don't go her way or the coach says something she doesn't like he's gone.

She either needs to find a highly respected coach (i.e. Günthardt), or someone she respects/trust, and knows her game (i.e. get back with Groeneveld full-time). Because she doesn't give the new people a chance.

Another option is to get her mother involved, I have a feeling that Dragana's opinion might be is the only other one that Ana trusts. If something could be arranged that Dragana would have to agree before Ana fired the coach then they they could prevent the knee-jerk firings that have become common now.

I get the impression that Ana's finally starting to accept that something needs to be done.

Vera Zvonareva * Ana Ivanović * Li Na * Laura Robson ......
Sean. is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jun 20th, 2011, 04:00 PM   #2900
country flag Sean.
Look who's back!

Sean.'s Avatar

Sean. has a reputation beyond repute Sean. has a reputation beyond repute Sean. has a reputation beyond repute Sean. has a reputation beyond repute Sean. has a reputation beyond repute Sean. has a reputation beyond repute Sean. has a reputation beyond repute Sean. has a reputation beyond repute Sean. has a reputation beyond repute Sean. has a reputation beyond repute Sean. has a reputation beyond repute

On a brighter note, I still feel a couple of good wins would see Ana back on the right course. I lose count of the amount of times she's been in winning positions against top players and just choked it away. If she could close out some of those matches the confidence would could rushing back, because the tennis is definitely there.

Old Jun 20th, 2011, 04:08 PM   #2901
country flag gaviotabr
Senior Member

gaviotabr's Avatar

Quote:
Originally Posted by Sean. View Post
Regarding Ana's coach, the trouble is she's too proud/stubborn and doesn't really trust anyone. As soon as things don't go her way or the coach says something she doesn't like he's gone.

She either needs to find a highly respected coach (i.e. Günthardt), or someone she respects/trust, and knows her game (i.e. get back with Groeneveld full-time). Because she doesn't give the new people a chance.

Another option is to get her mother involved, I have a feeling that Dragana's opinion might be is the only other one that Ana trusts. If something could be arranged that Dragana would have to agree before Ana fired the coach then they they could prevent the knee-jerk firings that have become common now.

I get the impression that Ana's finally starting to accept that something needs to be done.
Let's see. Sven or Cahill will never be full time coach to anyone. So people should put that option to rest. It just doesn't exist. They wouldn't even have Ana as a priority inside APDP.

Dragana doesn't travel with Ana anymore.. she must have a reason as well. And she doesn't want to get involved with tennis decisions. Never did. She is just not one of those tennis moms. So I doubt that would ever be an option either.

What makes you think Ana is starting to accept something needs to be done? She hasn't done 1 thing to change, and keeps saying adoring things of APDP, which doesn't help her one bit.

I do agree she doesn't give coaches a chance.. but I think this is as much about being sttuborn as it is about not really WANTING a coach on her back.

Old Jun 20th, 2011, 04:11 PM   #2902
country flag gaviotabr
Senior Member

gaviotabr's Avatar

Quote:
On a brighter note, I still feel a couple of good wins would see Ana back on the right course. I lose count of the amount of times she's been in winning positions against top players and just choked it away. If she could close out some of those matches the confidence would could rushing back, because the tennis is definitely there.
How many times has she won a few matches and then we would be all positive, and she would let it all go to waste in one split second, at the first adversity? I don't think this is about getting a few good wins under her belt. After she let the first adversity ruin all the good momentum of last year, got her into some of the worst mindset and results she has ever had, I don't get fooled by the idea a few good matches will lift her up.

She absoltely needs to work on her mentality. Real work. And she needs to want to work on it.

Old Jun 20th, 2011, 04:16 PM   #2903
country flag Sean.
Look who's back!

Sean.'s Avatar

Quote:
Originally Posted by gaviotabr View Post
What makes you think Ana is starting to accept something needs to be done? She hasn't done 1 thing to change, and keeps saying adoring things of APDP, which doesn't help her one bit.
Not sure, it's just a feeling. Maybe just wishful thinking.

Quote:
I do agree she doesn't give coaches a chance.. but I think this is as much about being sttuborn as it is about not really WANTING a coach on her back.
What Ana says in press interviews and what she actually thinks/feels are totally different. She knows how to handle the press and what they want to hear.

Quote:
How many times has she won a few matches and then we would be all positive, and she would let it all go to waste in one split second, at the first adversity? I don't think this is about getting a few good wins under her belt. After she let the first adversity ruin all the good momentum of last year, got her into some of the worst mindset and results she has ever had, I don't get fooled by the idea a few good matches will lift her up.

She absoltely needs to work on her mentality. Real work. And she needs to want to work on it.
She needs confidence and belief at the end of the day. Miami 2011 could have been a turning point. She's scared of winning big matches, and has been for quite some time.

Old Jun 20th, 2011, 04:35 PM   #2904
country flag gaviotabr
Senior Member

gaviotabr's Avatar

Quote:
What Ana says in press interviews and what she actually thinks/feels are totally different. She knows how to handle the press and what they want to hear.
Saying she doesn't need anyone on her back is hardly good PR. It makes her look ridiculous more than anything. And look.. if she actually WANTED a coach, she would've got one long time ago. If she has spent such a long time without one, and keeps resisting to it, and fires each coach at the very first opportunity, it can only mean she doesn't really WANT one.

Quote:
She needs confidence and belief at the end of the day. Miami 2011 could have been a turning point. She's scared of winning big matches, and has been for quite some time.
That's true. But it's not one match here and there that will turn things around. It won't happen by magic. She has won big matches in the past and then went back to sucking fast. I think the Miami match did affect her in a very negative way, but winning it wouldn't be the solution of all her problems. The real turning point will be when she actually sees things clearly and changes her whole approach to tennis.. if she ever decides to do that.

Old Jun 21st, 2011, 01:25 AM   #2905
country flag gaviotabr
Senior Member

gaviotabr's Avatar

Good article. Thanks to bokash:

Quote:
Lovable Headcases: Ana Ivanovic and the State of Women's Tennis
Wimbledon kicked off today. An examination of why there is no clear favorite on the women's side.

By Louisa ThomasPOSTED JUNE 20, 2011

Tennis requires the ability to calculate infinite variables while not thinking at all. The physics are gnarly but preconscious. Reflexes and muscles, eye sensors and veins, execute the work, and adjustments are made as a machine recalibrates according to conditions. A winning strategy requires immense brainpower, but its intelligence is narrow; it admits no ambivalence or second thoughts. What is called the ability to focus, the mind of a champion, is more like having no mind at all.

Winners are people who maintain this state of mindless genius all the time. Because they don't question whether certain things are possible, such as making a ball bend through the air at weird angles or reaching an out-of-reach shot, sometimes they manage to do them. Not just sometimes — the best do impossible things often. Watching winners can be wonderful for precisely this reason: their athletic virtuosity makes you ecstatic. You leap from your seat and raise your arms without even realizing it.

But not all tennis players — not even all great tennis players — are winners in this sense. Some of them manage to move around with uncomplicated singular grace some of the time, but are weighed down by the knowledge, however slight, that their blessing is borrowed. Occasionally, they begin to think and have second thoughts. They feel a little pain in their pinky and wonder how it might affect their grip. They notice that their opponent is really ripping that backhand, and they wonder about how to adjust, instead of just adjusting. They wonder why they're losing, or why they're winning. They talk to themselves instead of just grunting.

Of course, these players, these not-winners, still win a lot. Caroline Wozniacki, the top seed going into Wimbledon, typically plays some brilliant tennis, and then something happens. She starts to fuss with her hair. Her counterpunching loses its punch. It looks like her mind is wandering from the court, though my guess is that she's actually too aware. She'll probably win a major someday, but it won't be because she summons the ferocity of a champion. It will be because she figures out how to not lose.

Or take the no. 2 seed, Vera Zvonerava, last year's runner-up. In her first-round match today, against the young American Alison Riske, she won the first set 6-0 and was up a break in a second, and yet she nearly let the match slip away when Riske began to pick up the pace, attacking with her return. Zvonareva held it together, did not panic, and continued to play her game, but even near the end of the match she was muttering to herself.

Aside from the Williams sisters and Maria Sharapova, who plays like ferocity personified, there aren't any champions in women's tennis right now. Unlike the men's game, where the top four are so dominant, the women's field is wide open. When the top players step onto the court, these days there's usually a hint of doubt, the hanging question of whether they can manage not to lose it.

Ana Ivanovic is already moving when her opponent hits the ball. She tracks its speed and spin, processing innumerable factors as she sets up for a forehand. She coils her body and loads her weight onto her right leg, balanced as her racket loops back, her left hand open and outstretched, as if to say wait for it. Then, her racket head descends and her hips whip toward the net as her forearm pulls the racket forward, its face sweeping open and cleanly striking the ball just in front of her torso, her long body lifting away from the court as the racket completes its orbit, moving at terrific speed. When the ball is good, when it rips along the line and out of her opponent's reach, it is a shot of astonishing power and grace.1 When it is bad, it is baffling.2

More often than not these days, Ivanovic is baffling. Few top players unravel so spectacularly (in Miami a few months ago, she was up 5-1, 40-0 in the third set before losing to second-ranked Kim Clijsters) or lose in the first round of majors so persistently. Three years ago, she was the no. 1 player in the world. A year ago, she ranked 65th. Today, she's officially no. 18, but the rank is more or less meaningless. She is among the most talented players on tour, but one of her talents seems to be squandering her chances.

This volatility makes her interesting, at least to me. The unwinnable battle between psychology and skill is one of the most compelling reasons to watch tennis. A tennis court, after all, is the ideal arena for a clear look into the athlete mind. A player can't ask for help. She is alone inside the cage of those white lines. She can't even touch her opponent; she can only strike the ball. This compressed space makes for fascinating head cases. Ivanovic is special, even in the suddenly manic world of women's tennis. Watching her makes me want to pull out my own racket and smash it on her behalf.

When Ana Ivanovic looked like the future of women's tennis, the future looked good. It helped that Ivanovic is gorgeous, tall, and lithe, the kind of beauty that reduces a writer to clichés (tawny skin, sparkling eyes, high cheekbones) and spawns a thousand websites. Her life story is the stuff of a TV drama. Ivanovic was born in Belgrade, Serbia, in 1987. She began playing tennis at the age of five, learning on courts at the bottom of a drained swimming pool. During the NATO campaign in Belgrade in 1999, she practiced when the bombing paused. She was, suffice to say, a marketer's dream.

But she also had a game to match her marketability, and early on she dominated. Ivanovic went pro in 2003. In 2004, she jumped 608 spots in the rankings. By 2005 she was in the top 20. In 2007 she reached the final at Roland Garros and the semis at Wimbledon, and the following year she was a finalist at the Australian Open and won the French. At 20 years old, she was the top player in the world. She had a forehand that was compared to Steffi Graf's3 and a service game that was considered one of the best. Her height, 6-foot-1, allowed her to hit a flatter, more powerful serve than most, though she could also mask a range of spins. Her fastest delivery was clocked at 125 mph — a speed that would please many on the men's tour.

After she reached no. 1, the injuries began: thumb, ankle, thigh, stomach, left wrist. … More devastatingly, she suffered from the yips — a hitch in her confidence. Her ball toss wandered to her right, and she began to chase it. Her double faults mounted. Critics suggested that she was too focused on her photo shoots, that she lost too much weight, that she talked too much about her problems to the press. She started overthinking her mechanics during matches. She started overthinking her shots. She swung harder, she swung softer, she went down the line when she should have taken the percentage crosscourt shot. Sometimes, though, she'd step onto the court and demolish her opponent — even good ones. Last year she beat Patty Schnyder (6-1, 6-2), Marion Bartoli (6-2, 6-3), and Anastasia Pavlyuchenkova (6-0, 6-1), among others. The commentators would whistle and marvel and call her victory a turning point. But every turn seemed to route her right back into another setback.

Coaching has been an issue. Ivanovic has had five coaches in seven years (depending on how you count). When she describes to the press what she wants in a coach, she sounds like she's talking about a boyfriend or a psychologist. "First, I have to find a good one," Ivanovic said. "Then, someone who will commit. And someone willing to travel. And someone with whom to get along, because you do spend a lot of time together. For a coach to be able to help you, they need to get to know you well. They need to see what's happening — that you are not in the mood to talk, or something like this. It is very hard to find the right person."

In the meantime, her career continues to careen. Last month, Ivanovic made the semis of a Wimbledon tune-up in Birmingham, but failed to convert 18 break points in a loss to Daniela Hantuchova. In a second pre-Wimbledon tournament, a rusty Venus Williams demolished Ivanovic in just more than an hour.

"Sometimes it just becomes so technical that you forget what you're doing," Ivanovic said after parting ways with one coach. "If you start thinking about how you come down the stairs and think about how each muscle is working, you can't go down the stairs. Anyway, I'm a person who overthinks and overanalyzes everything, so if you give me one thought, it creates a lot more."

Louisa Thomas is the author of Conscience: Two Soldiers, Two
Pacifists, One Family — A Test of Will and Faith in World War I.
http://espn.go.com/espn/grantland/st...e-women-tennis

Old Jun 21st, 2011, 04:21 AM   #2906
country flag 18majors
Senior Member

18majors has a brilliant future 18majors has a brilliant future 18majors has a brilliant future 18majors has a brilliant future 18majors has a brilliant future 18majors has a brilliant future 18majors has a brilliant future 18majors has a brilliant future 18majors has a brilliant future 18majors has a brilliant future 18majors has a brilliant future

^Great read!
18majors is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jun 21st, 2011, 11:29 PM   #2907
country flag Cp6uja
Senior Member

Cp6uja's Avatar

Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute

We are so blind when we not see whats Ana lose when won that RG 2008 and whats need more than anything for real high level comeback... but hers today's short message from hers facebook page finally opened my eyes
Quote:
Originally Posted by Ana Ivanovic Facebook
That was a very exciting evening, after a reaaalllly boring day! There was so much waiting around, and I wanted to kill Hewitt for not taking that set point in the third, but all’s well that ends well. It felt very, very good to finish before it got dark.
ANA NEEDS HERS KILLER INSTINCT BACK!

thank you Lleyton for today

AMAZING BELGRADE MIRACLE: In just three years (2008-2011) 5 different players born in same city reach world #1 in rankings and several GS titles and finals (WTA singles: Ana Ivanovic and Jelena Jankovic, ATP singles: Novak Djokovic, ATP doubles: Nenad Zimonjic and Daniel Nestor... with notable performances of Bojana Jovanovski, Janko Tipsarevic and Viktor Troicki which is also all three born in Belgrade)
Cp6uja is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jun 22nd, 2011, 08:24 AM   #2908
country flag Cp6uja
Senior Member

Cp6uja's Avatar

Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute Cp6uja has a reputation beyond repute

Ivanovic - Oudin report from Wimbledon official site
Quote:
by Kate Battersby

Ana Ivanovic made the simplest progress into the second round late in the evening with a thumping victory over Melanie Oudin. The number 18 seed required just 48 minutes for her 6-0, 6-1 win.

It was 8.25pm by the time this match, the fifth of the day on Court 12, began. On the longest day of the year, it nonetheless transpired there was ample time for a result. Ivanovic was transparently in the mood to win before the lengthening shadows engulfed the arena in twilight too dark for play to continue. Far from being troubled by the cool of the evening air, she appeared invigorated by it.

The first set must have been little more than a blur to 19-year-old Oudin. She delivered 90 per cent of her first serves in, yet won the point on barely a third of those occasions. Ivanovic was simply more inventive, delivering 12 outright winners to Oudin's meagre one. The American handed over set point in the most depressing way possible - via a double fault - and Ivanovic converted aggressively. The set was gone in 22 minutes.

It was a reminder that the 2007 Wimbledon semi-finalist knows her way around the courts of SW19. Perhaps she has had enough of first round defeats, with three of those to her name in her last four Grand Slam tournaments - not a proud record for a player who was ranked No.1 in the world just three years ago after her victory at Roland Garros. All this and she is still just 23.

But Oudin has had her moments, too, before this. On her unheralded debut as a 17-year-old with nothing to lose in 2009, she beat the 11th seed Agnieszka Radwanska, along with sixth seed (and former world No.1) Jelena Jankovic on her way to the last 16. She followed that with quarter-final at the US Open. Her race up the rankings stalled at 31 in April last year, but is now at 87. She is not in great form, having won one match in her nine played since Miami in March.

By the start of the second set, the illuminated scoreboard in the corner of the court was gleaming brightly in the gloaming. But the skies were clear of cloud and the light was still good enough for play. Ivanovic permitted Oudin to escape the embarrassment of the dreaded "double bagel" by granting her a game at the start of the second set. But loose play from the American gave the break for 1-3, and when the time came Ivanovic did what was needed on her first match point.

AMAZING BELGRADE MIRACLE: In just three years (2008-2011) 5 different players born in same city reach world #1 in rankings and several GS titles and finals (WTA singles: Ana Ivanovic and Jelena Jankovic, ATP singles: Novak Djokovic, ATP doubles: Nenad Zimonjic and Daniel Nestor... with notable performances of Bojana Jovanovski, Janko Tipsarevic and Viktor Troicki which is also all three born in Belgrade)
Cp6uja is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jun 23rd, 2011, 12:31 AM   #2909
country flag gaviotabr
Senior Member

gaviotabr's Avatar

Quote:
Ana: work in progress, but results are already visible

June 22, 2011
Only 48 minutes had to be Ana Ivanovic to start winning Wimbledon. Well, that rate has contributed to the weak American, Melanie Oudin, but that does not mean to diminish the merits of Serb woman (6:1, 6:0).
Whenever such a good play Ana, the question poses itself - why not always? Why three years failing to repeat the quality that it has led to a number of Paris and the throne.
- I wish I could always play like that - now agrees 18th racket of the world it's time to shine again.
It was only in her 23 years, still the youngest Grand Slam champion among active players.
- I worked a lot after Roland Garros and made some changes. The defeat was very difficult for me and I realized that I have to change something. I did physical tests to see where I am and what I should do. I spent a lot of time in the gym.
The problem was not difficult to locate.
- I keep getting lost in the third set. I am aware that much must be changed. Everything is still "Work in progress", but the results are already visible.
What are the changes in question?
- Clean the structural, but all of a plan of training, fitness, stretching, recovery. Enough of that, and what we do now. No plan, no structure. And just that I had before, when I play well. I want to go back to that time, to know where it is and how it works. Of course there are adjustments, but there must be a plan and goal.
http://www.zurnal.rs/2011/06/22/ana-....html?lang=lat

Old Jun 23rd, 2011, 12:32 AM   #2910
country flag gaviotabr
Senior Member

gaviotabr's Avatar

Quote:
Ana: I was just changed
N. Mandrapa | 22 June 2011. 20:48 | Comments: 2
Reporter "News" from London spoke with Ivanovic and second duels before Troicki School, wrote "grilling" of Novak Djokovic with friends ...

The rain that soaked today vimbldonsku grass is washed Serbian players hope to be able to show the world that, apart from Banjica masters, we have more leverage to the cups. This applies in particular to Ana Ivanovic, who was in one of his most convincing matches in his career, in the first round of the London Grand Slam, "broke" Married Melanie losing only one game throughout the match.

In addition to efficiency, speed, accuracy and ease of kicks, joy and positive energy of the former Queen Garros, which, if served at least a gram of fortune, ready to continue in the same style, and all the way up to the throne.
PARTY
Barbecue, which was prepared by Novak Djokovic in their home before the start of Wimbledon tennis players, for our and your friends are slowly becoming a true myth in the changing rooms' Ol England Club. "
- Indeed, we spent great. There was barbecue, and homemade food has never harm. We relaxed and hung out at the end we enjoyed the Serbian music - said Ivanovic.
- Uh, it would be nice if it happened. But the long road to the title, and I just want to win round after round and concentrate on the next match - says Ana.

Next opponent is her Greek woman Eleni Daniilidou, 121 the tour list.

- I know what to expect from it. It has an excellent backhand Šlajs online, and I'll have to be so low it would not be returning balls that too much to stand out from the field. At the same time, they will attack her forehand side, which is the weaker part of it, it seems to me.

Ivanovic admitted that she herself does not know why more is not playing as it played in the first round at Wimbledon.

- That I would also like to know, the right to tell you. However, I realized I needed to change some things in his work, mostly to do condition the plan. I conducted a series of physical tests, and when I saw what it is that I miss, I made a clear plan and know what to do and how I will do something. In fact, most matches I lost the third set, and it was a clear indicator of what is needed to improve. So I stayed in the gym more, and this is slowly paid, although it is a process that is on going.
http://www.novosti.rs/vesti/sport.72...m-se-promenila

Reply

Thread Tools

Posting Rules