oO MaRtA DoMaChOwSka Fan Club Oo - Page 146 - TennisForum.com
TennisForum.com   Wagerline.com MensTennisForums.com TennisUniverse.com
TennisForum.com is the premier Women's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!
Reply

Old Jan 16th, 2009, 08:42 PM   #2176
country flag Marcelo.
I see your green eyes, everytime I close mine.

Marcelo.'s Avatar

Marcelo. has a reputation beyond repute Marcelo. has a reputation beyond repute Marcelo. has a reputation beyond repute Marcelo. has a reputation beyond repute Marcelo. has a reputation beyond repute Marcelo. has a reputation beyond repute Marcelo. has a reputation beyond repute Marcelo. has a reputation beyond repute Marcelo. has a reputation beyond repute Marcelo. has a reputation beyond repute Marcelo. has a reputation beyond repute
Re: oO MaRtA DoMaChOwSka Fan Club Oo

Happy Birthday
And good luck
Marcelo. is offline View My Blog!   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old Jan 16th, 2009, 08:45 PM   #2177
country flag Bartek
Senior Member

Bartek's Avatar

Bartek has a reputation beyond repute Bartek has a reputation beyond repute Bartek has a reputation beyond repute Bartek has a reputation beyond repute Bartek has a reputation beyond repute Bartek has a reputation beyond repute Bartek has a reputation beyond repute Bartek has a reputation beyond repute Bartek has a reputation beyond repute Bartek has a reputation beyond repute Bartek has a reputation beyond repute

Happy Birthday

Agnieszka Radwańska
Ula Radwańska
Marta Domachowska
Bartek is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 16th, 2009, 10:00 PM   #2178
country flag Endru.
Senior Member

Endru.'s Avatar

Endru. has much to be proud of Endru. has much to be proud of Endru. has much to be proud of Endru. has much to be proud of Endru. has much to be proud of Endru. has much to be proud of Endru. has much to be proud of Endru. has much to be proud of Endru. has much to be proud of Endru. has much to be proud of Endru. has much to be proud of

happy birthday!

I wish you don't be crap anymore
Serena Coco JJ Angie
Su-Wei Makiri Kimiko Yarka

Last edited by Endru. : Jan 16th, 2009 at 10:07 PM.
Endru. is online now View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 17th, 2009, 08:16 PM   #2179
country flag olivero
Senior Member

olivero's Avatar

olivero has a reputation beyond repute olivero has a reputation beyond repute olivero has a reputation beyond repute olivero has a reputation beyond repute olivero has a reputation beyond repute olivero has a reputation beyond repute olivero has a reputation beyond repute olivero has a reputation beyond repute olivero has a reputation beyond repute olivero has a reputation beyond repute olivero has a reputation beyond repute

Court 8 - 11:00 Start

Men's Singles - 1st Round Denis Gremelmayr(GER) vs. David Ferrer(ESP)[11]
Women's Singles - 1st Round Stephanie Dubois(CAN) vs. Ai Sugiyama(JPN)[26]
Women's Singles - 1st Round Sania Mirza(IND) vs. Marta Domachowska(POL)
olivero is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 18th, 2009, 02:36 PM   #2180
country flag Cinek
Senior Member

Cinek's Avatar

Cinek has a brilliant future Cinek has a brilliant future Cinek has a brilliant future Cinek has a brilliant future Cinek has a brilliant future Cinek has a brilliant future Cinek has a brilliant future Cinek has a brilliant future Cinek has a brilliant future Cinek has a brilliant future Cinek has a brilliant future

Come on Marta!

Official administrator of http://radwanskie.net/ and the biggest fan of Aga and Ula

Like us on Facebook!
Cinek is online now View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 18th, 2009, 03:30 PM   #2181
country flag Pszczelny
Senior Member

Pszczelny's Avatar

Pszczelny has a reputation beyond repute Pszczelny has a reputation beyond repute Pszczelny has a reputation beyond repute Pszczelny has a reputation beyond repute Pszczelny has a reputation beyond repute Pszczelny has a reputation beyond repute Pszczelny has a reputation beyond repute Pszczelny has a reputation beyond repute Pszczelny has a reputation beyond repute Pszczelny has a reputation beyond repute Pszczelny has a reputation beyond repute

happy birthday!

win at least this one match
Pszczelny is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 18th, 2009, 06:16 PM   #2182
country flag papru
Senior Member

papru's Avatar

papru has a brilliant future papru has a brilliant future papru has a brilliant future papru has a brilliant future papru has a brilliant future papru has a brilliant future papru has a brilliant future papru has a brilliant future papru has a brilliant future papru has a brilliant future papru has a brilliant future

happy birthday!

dont get bagelled

and a proud supporter of Agnieszka "The future World No.1" Radwanska
papru is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 18th, 2009, 11:01 PM   #2183
country flag M&M
Senior Member

M&M has a reputation beyond repute M&M has a reputation beyond repute M&M has a reputation beyond repute M&M has a reputation beyond repute M&M has a reputation beyond repute M&M has a reputation beyond repute M&M has a reputation beyond repute M&M has a reputation beyond repute M&M has a reputation beyond repute M&M has a reputation beyond repute M&M has a reputation beyond repute

Marta Domachowska: Grałam dobrze, bo... wszyscy mnie skreślili

- W zeszłym roku był taki moment, że wszyscy machnęli na mnie ręką i stwierdzili, że "z Domachowskiej już nic nie będzie". Grałam na luzie i dlatego w Melbourne od eliminacji doszłam aż do 1/8 finału. W tym roku też powalczę o dobry wynik - mówi Sport.pl Marta Domachowska, druga rakieta w Polsce (WTA 61) przed startem Australian Open

Jakub Ciastoń: Sania Mirza w pierwszej rundzie to trudna przeszkoda?

Marta Domachowska: - Znamy się z Sanią bardzo dobrze, jeszcze z czasów juniorskich. Grałyśmy ze sobą kilka razy jako dwunasto, trzynastoletnie dziewczyny. W zawodowym tenisie tylko raz, w małej imprezie w 2003 r. Ja wtedy wygrałam. Pasuje mi jej styl gry, czyli szybka, agresywna piłka. Sania nie kombinuje za dużo. Wiem, że nie grała od pół roku, bo leczyła kontuzję i spadła w rankingu. Ale rozmawiałam z nią przed losowaniem i mówiła, że wszystko jest już w porządku. Przygotowana jest na pewno w miarę dobrze.

A pani jest zadowolona z przygotowań?

- Na pewno dwa pierwsze tegoroczne turnieje miałam słabe [wczesne porażki w Auckland i Hobart]. W tym drugim, naciągnęłam trochę mięśnie brzucha, kilka dni w ogóle nie grałam, potem nie mogłam dobrze serwować, ale już jest ok.

Czuje pani dodatkowe nerwy związane z tym, że broni punktów za zeszłoroczną 1/8 finału?

- Szczerze mówiąc nie. Nawet jeśli teraz mi się nie uda, to po Australii nie mam wielu punktów do obrony. Będę walczyła dalej.

Ale ewentualny słabszy występ w Melbourne może kosztować panią miejsce w pierwszej setce rankingu WTA. Nie myśli pani o tym?

- Faktycznie mogłabym spaść w okolice 100. pozycji, ale to jeszcze nie byłaby tragedia. Z takim rankingiem można dalej grać w niezłych turniejach i odrobić stratę. Wystarczy jeden dobry występ, by wrócić w to miejsce, gdzie jestem teraz.

Pamięta pani tę niesamowitą passę? Przed rokiem wygrała pani sześć meczów w Melbourne, ale wcześniej jeszcze turniej w Poitiers. W sumie aż 14 meczów z rzędu! Z czego to wynikało, że tak dobrze pani wtedy grała?

- To był taki moment, że wszyscy machnęli już na mnie ręką, stwierdzili, że "z Domachowskiej już nic nie będzie". Grałam na luzie, bez presji, no i dobrze przepracowałam zimę. Chyba o to chodziło. Teraz też dobrze przepracowałam zimę. No i... staram się być na luzie, nie stresować niczym.

W Melbourne jest pani sama. Kto jest teraz pani trenerem, bo już się w tym wszystkim pogubiliśmy?

- Cały okres przygotowawczy w Warszawie trenowałam z Michałem Gawłowskim. Trenerem od przygotowania fizycznego od dłuższego czasu jest Mariusz Dermont.

Ale trenerów nie ma w Australii?

- No nie ma. Ale jesteśmy w kontakcie.

To kwestia oszczędności?

- Nie. Tak po prostu jest. Michał i tak nie mógłby przyjechać do Australii. Ma inne zobowiązania zawodowe.

Jeszcze nie tak dawno trenowała pani na turniejach z Matiasem Polonskym, szkoleniowcem Nadii Pietrowej.

- Ale to była przejściowa współpraca, tylko na kilku turniejach. Miałam nawet ofertę, żeby przyjechać do akademii w USA na zimę i potrenować tam na dłużej, ale jednak się na nią nie zdecydowałam. To było więc tymczasowe, ale trochę głupio wyszło, bo przez to skończyła się praca z Pawłem Ostrowskim [szkoleniowiec Marty poczuł się odsunięty i sam zrezygnował - j.c].

Zagra pani w Australii także w deblu?

Tak, z Belgijką Yaniną Wickmayer.

Nie jest tajemnicą, że jest pani w stałym związku uczuciowym [z pływakiem Pawłem Korzeniowskim]. Jak taki związek może wpływać na sportowca?

- Na mnie nie wpływa, bo oddzielam sport od innych spraw. Kiedy jestem na turnieju, skupiam się wyłącznie na tenisie.

www.sport.pl
M&M is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 19th, 2009, 01:12 AM   #2184
country flag Aryman3
Senior Member

Aryman3's Avatar

Aryman3 has a brilliant future Aryman3 has a brilliant future Aryman3 has a brilliant future Aryman3 has a brilliant future Aryman3 has a brilliant future Aryman3 has a brilliant future Aryman3 has a brilliant future Aryman3 has a brilliant future Aryman3 has a brilliant future Aryman3 has a brilliant future Aryman3 has a brilliant future

How nice to hear that her personal affaires have no impact on her tennis. At least, she believes it
Aryman3 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 19th, 2009, 05:38 AM   #2185
country flag Pszczelny
Senior Member

Pszczelny's Avatar

Pszczelny has a reputation beyond repute Pszczelny has a reputation beyond repute Pszczelny has a reputation beyond repute Pszczelny has a reputation beyond repute Pszczelny has a reputation beyond repute Pszczelny has a reputation beyond repute Pszczelny has a reputation beyond repute Pszczelny has a reputation beyond repute Pszczelny has a reputation beyond repute Pszczelny has a reputation beyond repute Pszczelny has a reputation beyond repute

Marta losing 1-4*
Old Jan 19th, 2009, 05:45 AM   #2186
country flag Pszczelny
Senior Member

Pszczelny's Avatar

first set gone, 1-6 in 24 mins

make at least one hour
Old Jan 19th, 2009, 05:59 AM   #2187
country flag Pszczelny
Senior Member

Pszczelny's Avatar

2-2* from 0-2*
Old Jan 19th, 2009, 06:08 AM   #2188
country flag Pszczelny
Senior Member

Pszczelny's Avatar

and now 4-2*, keep going
Old Jan 19th, 2009, 06:12 AM   #2189
country flag olivero
Senior Member

olivero's Avatar

olivero has a reputation beyond repute olivero has a reputation beyond repute olivero has a reputation beyond repute olivero has a reputation beyond repute olivero has a reputation beyond repute olivero has a reputation beyond repute olivero has a reputation beyond repute olivero has a reputation beyond repute olivero has a reputation beyond repute olivero has a reputation beyond repute olivero has a reputation beyond repute

9 DFs so far
olivero is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 19th, 2009, 06:20 AM   #2190
country flag Pszczelny
Senior Member

Pszczelny's Avatar

Marta fought hard to hold, but she didn't

4-4*
Reply

Thread Tools

Posting Rules