<<<<Ipek Senoglu>>>> - Page 96 - TennisForum.com
TennisForum.com   Wagerline.com MensTennisForums.com TennisUniverse.com
TennisForum.com is the premier Women's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!
Reply

Old Aug 9th, 2009, 05:40 PM   #1426
country flag hakush...
Senior Member

hakush...'s Avatar

hakush... has much to be proud of hakush... has much to be proud of hakush... has much to be proud of hakush... has much to be proud of hakush... has much to be proud of hakush... has much to be proud of hakush... has much to be proud of hakush... has much to be proud of hakush... has much to be proud of hakush... has much to be proud of hakush... has much to be proud of
Re: <<<< İpek ŞENOĞLU >>>>

Cincinnati R32;

SENOGLU/SHVEDOVA vs. KUDRYAVTSEVA/SAVCHUK
Advertisement

Old Aug 9th, 2009, 05:47 PM   #1427
country flag Dorien.
Proud Momosapien ♥

Dorien.'s Avatar

Dorien. has a reputation beyond repute Dorien. has a reputation beyond repute Dorien. has a reputation beyond repute Dorien. has a reputation beyond repute Dorien. has a reputation beyond repute Dorien. has a reputation beyond repute Dorien. has a reputation beyond repute Dorien. has a reputation beyond repute Dorien. has a reputation beyond repute Dorien. has a reputation beyond repute Dorien. has a reputation beyond repute

Good luck girls

Andrea Petkovic - Sara Errani - Jarka Gajdosova - Alizé Cornet
Dorien. is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Aug 9th, 2009, 08:12 PM   #1428
country flag tobi
Vamorza!

tobi's Avatar

tobi has a reputation beyond repute tobi has a reputation beyond repute tobi has a reputation beyond repute tobi has a reputation beyond repute tobi has a reputation beyond repute tobi has a reputation beyond repute tobi has a reputation beyond repute tobi has a reputation beyond repute tobi has a reputation beyond repute tobi has a reputation beyond repute tobi has a reputation beyond repute

Good luck ladies
Old Aug 9th, 2009, 10:37 PM   #1429
country flag Frozenn
Senior Member

Frozenn has much to be proud of Frozenn has much to be proud of Frozenn has much to be proud of Frozenn has much to be proud of Frozenn has much to be proud of Frozenn has much to be proud of Frozenn has much to be proud of Frozenn has much to be proud of Frozenn has much to be proud of Frozenn has much to be proud of Frozenn has much to be proud of

Good luck
Frozenn is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Aug 10th, 2009, 07:54 AM   #1430
country flag Tenisci
Senior Member

Tenisci has a reputation beyond repute Tenisci has a reputation beyond repute Tenisci has a reputation beyond repute Tenisci has a reputation beyond repute Tenisci has a reputation beyond repute Tenisci has a reputation beyond repute Tenisci has a reputation beyond repute Tenisci has a reputation beyond repute Tenisci has a reputation beyond repute Tenisci has a reputation beyond repute Tenisci has a reputation beyond repute

Good Luck !!

Thanx ipek for everything in Ankara
Tenisci is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Aug 10th, 2009, 07:19 PM   #1431
country flag hakush...
Senior Member

hakush...'s Avatar

hakush... has much to be proud of hakush... has much to be proud of hakush... has much to be proud of hakush... has much to be proud of hakush... has much to be proud of hakush... has much to be proud of hakush... has much to be proud of hakush... has much to be proud of hakush... has much to be proud of hakush... has much to be proud of hakush... has much to be proud of

they won 63 62
Old Aug 10th, 2009, 09:32 PM   #1432
country flag tobi
Vamorza!

tobi's Avatar

tobi has a reputation beyond repute tobi has a reputation beyond repute tobi has a reputation beyond repute tobi has a reputation beyond repute tobi has a reputation beyond repute tobi has a reputation beyond repute tobi has a reputation beyond repute tobi has a reputation beyond repute tobi has a reputation beyond repute tobi has a reputation beyond repute tobi has a reputation beyond repute

Nice,easy match without any drama for once

Keep going girls

Probably against Mattek/Petrova in next round which would be lot harder.
Old Aug 10th, 2009, 09:33 PM   #1433
Petkorazzi
.

Petkorazzi's Avatar

Petkorazzi has a reputation beyond repute Petkorazzi has a reputation beyond repute Petkorazzi has a reputation beyond repute Petkorazzi has a reputation beyond repute Petkorazzi has a reputation beyond repute Petkorazzi has a reputation beyond repute Petkorazzi has a reputation beyond repute Petkorazzi has a reputation beyond repute Petkorazzi has a reputation beyond repute Petkorazzi has a reputation beyond repute Petkorazzi has a reputation beyond repute

Great win there .
Petkorazzi is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Aug 12th, 2009, 09:48 AM   #1434
country flag Dorien.
Proud Momosapien ♥

Dorien.'s Avatar

Dorien. has a reputation beyond repute Dorien. has a reputation beyond repute Dorien. has a reputation beyond repute Dorien. has a reputation beyond repute Dorien. has a reputation beyond repute Dorien. has a reputation beyond repute Dorien. has a reputation beyond repute Dorien. has a reputation beyond repute Dorien. has a reputation beyond repute Dorien. has a reputation beyond repute Dorien. has a reputation beyond repute

Such an easy win

Hopefully they can play a great match in second round

Old Aug 14th, 2009, 08:54 PM   #1435
country flag hakush...
Senior Member

hakush...'s Avatar

Quote:
Originally Posted by tobi View Post
Probably against Mattek/Petrova in next round which would be lot harder.
they lost 36 36

next stop ; Toronto!
Old Aug 16th, 2009, 07:20 AM   #1436
country flag Louis Cyphre
Senior Member

Louis Cyphre's Avatar

Louis Cyphre has a reputation beyond repute Louis Cyphre has a reputation beyond repute Louis Cyphre has a reputation beyond repute Louis Cyphre has a reputation beyond repute Louis Cyphre has a reputation beyond repute Louis Cyphre has a reputation beyond repute Louis Cyphre has a reputation beyond repute Louis Cyphre has a reputation beyond repute Louis Cyphre has a reputation beyond repute Louis Cyphre has a reputation beyond repute Louis Cyphre has a reputation beyond repute

Hello

I found very interesting interview in http://www.sabah.com.tr/Spor/2009/08/14/federerden_iyi with Grigor Dimitrov and Peter Lundgren but I have no idea what they are talking about. And I dont know any turk, so I decide to search for help in www.tennisforum.com. Can someone translate it ? I`ll be really really grateful BTW I try some online translators but they are more then useless

- 2008'de hem Wimbledon hem de US Open'de Gençler Şampiyonu oldun. Bu büyük bir başarı. Neler söylemek istersin?
G.D: Bu iki önemli turnuvada da şampiyon olduğum için gerçekten çok mutluyum. İkisine de iyi hazırlanmıştım ve zaten bütün antrenörlerin favorisiydim. Ben de onları şaşırtmadım, rakiplerimi teker teker yenerek şampiyon oldum. Bu iki şampiyonluk benimm tanınmamı kolaylaştırdı.

- Şubat ayında Rotterdam'da Nadal ile oynadın ve bir set almayı başardın. Senin için sürpriz oldu mu?
G.D: Nadal dünyanın en iyi raketlerinden biri. Onunla aynı kortu paylaşmak benim en güzel anılarımdan biri oldu. O maça çok iyi motive oldum ama set almam her halde sürprizdi. Neticde Nadal'a karşı oynuyorsunuz. İdolüm zaten Nadal ve onun gibi olmak istiyorum.

- 18 yaşındayken Federer mi, yoksa Dimitrov mu iyi?
P.L: O günkü tenis ile bugünü kıyaslamak çok zor. Ancak söylemek gerekirse, Federer başarıyı ilerleyen yıllarda buldu. Ama bana sorarsanız, 18'lik Dimitrov, Federer'den daha başarılı ve daha kaliteli. İyi sonuçları şimdiden elde etmeye başladı. Dimitrov'un ilerleyen yıllarda daha büyük başarılara imza atacağına inanıyorum.

- Federer'in yanısıra Marcelo Rios, Baghdatis gibi şöhretlerle de çalıştınız. Dimitrov'u niye tercih ettiniz?
Paris'teki en iyi akademilerden birinde görev yapıyor, teniste başarılı olabilecek oyuncular arıyordum. Bu sırada Dimitrov da akademiye kayıt oldu. Kendisinin iyi bir tenisçi olacağına inandığım için hocalığını kabul ettim. Şubat ayından beri Dimitrov ile beraberiz, bu süre içinde her konuda büyük gelişme kaydetti. Böyle giderse çok büyük bir tenisçi olabileceğini söylemek hiç de zor ommaz.

- Rafael Nadal mı yoksa Rogerg Federer mi iyi tenisçi?
Her ikisinin de özellikleri apayrı. Toprak kortta Nadal'ın üstünlüğü tartışılmaz. Diğer kortlarda ise Federer'in, Nadal'a karşı her zaman daha avantajlı olduğunu söylemek isterim.

- Marcel İlhan hakkında neler düşünüyorsunuz:
Marcel İlhan'ın daha önce izlemiştim. Şimdi gördüğümde kendisini daha da iyi buldum. Eğer bu gelişmeleri ilerleyen yıllara taşıyabilirse, isminden söz ettirebilir.

Българският форум за тенис
Louis Cyphre is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Aug 16th, 2009, 05:05 PM   #1437
country flag Dorien.
Proud Momosapien ♥

Dorien.'s Avatar

First round in Toronto against Chuang and Pelletier. Good luck girls

Old Aug 16th, 2009, 05:36 PM   #1438
Blackeagle
♥♥B&B♥♥

Blackeagle's Avatar

Blackeagle has a brilliant future Blackeagle has a brilliant future Blackeagle has a brilliant future Blackeagle has a brilliant future Blackeagle has a brilliant future Blackeagle has a brilliant future Blackeagle has a brilliant future Blackeagle has a brilliant future Blackeagle has a brilliant future Blackeagle has a brilliant future Blackeagle has a brilliant future

- 2008'de hem Wimbledon hem de US Open'de Gençler Şampiyonu oldun. Bu büyük bir başarı. Neler söylemek istersin?
G.D: Bu iki önemli turnuvada da şampiyon olduğum için gerçekten çok mutluyum. İkisine de iyi hazırlanmıştım ve zaten bütün antrenörlerin favorisiydim. Ben de onları şaşırtmadım, rakiplerimi teker teker yenerek şampiyon oldum. Bu iki şampiyonluk benimm tanınmamı kolaylaştırdı.

- You are the junior champion of Wimbledon and US Open. That's a big success..What would you like to say ?
G.D. I'm really happy to won those big tournaments. I was ready and i was the big favorite of many people. I didn't dissapoint them , i did beat everyone on my way and i won the trophy. That helped me to become famous.

- Şubat ayında Rotterdam'da Nadal ile oynadın ve bir set almayı başardın. Senin için sürpriz oldu mu?
G.D: Nadal dünyanın en iyi raketlerinden biri. Onunla aynı kortu paylaşmak benim en güzel anılarımdan biri oldu. O maça çok iyi motive oldum ama set almam her halde sürprizdi. Neticde Nadal'a karşı oynuyorsunuz. İdolüm zaten Nadal ve onun gibi olmak istiyorum.

You played against Nadal in Rotterdam and you won a set. Was a surprise for you ?
G.D Nadal is one of the best players in the world. Sharing the same court with him was one of the best memories of my life. I was fired up for that match but you can still call that a surprise. He is my idol. I want to play like him in the future.

- 18 yaşındayken Federer mi, yoksa Dimitrov mu iyi?
P.L: O günkü tenis ile bugünü kıyaslamak çok zor. Ancak söylemek gerekirse, Federer başarıyı ilerleyen yıllarda buldu. Ama bana sorarsanız, 18'lik Dimitrov, Federer'den daha başarılı ve daha kaliteli. İyi sonuçları şimdiden elde etmeye başladı. Dimitrov'un ilerleyen yıllarda daha büyük başarılara imza atacağına inanıyorum.

Who was better at 18 ? Federer or Dimitrov ?
P.L It's hard to compare. Tennis quality was different when Federer was 18. But to be honest Federer found his way in future years. 18 years old Dimitrov is better than 18 years old Federer. He is already successful. He will be better in future years. That's for sure.

- Federer'in yanısıra Marcelo Rios, Baghdatis gibi şöhretlerle de çalıştınız. Dimitrov'u niye tercih ettiniz?
Paris'teki en iyi akademilerden birinde görev yapıyor, teniste başarılı olabilecek oyuncular arıyordum. Bu sırada Dimitrov da akademiye kayıt oldu. Kendisinin iyi bir tenisçi olacağına inandığım için hocalığını kabul ettim. Şubat ayından beri Dimitrov ile beraberiz, bu süre içinde her konuda büyük gelişme kaydetti. Böyle giderse çok büyük bir tenisçi olabileceğini söylemek hiç de zor ommaz.

- You also worked with Rios and Baghdatis. Why did you prefer working with Dimitrov ?
I was working in one of the best academies in Paris and i was looking for young talents. Then Dimitrov came up. I accepted to be his coach just because i believed that he was gonna be a great player. We're working together since February , since then he impoved alot. If he keeps the hard work it won't be hard to guess that he will become a great player.

- Rafael Nadal mı yoksa Rogerg Federer mi iyi tenisçi?
Her ikisinin de özellikleri apayrı. Toprak kortta Nadal'ın üstünlüğü tartışılmaz. Diğer kortlarda ise Federer'in, Nadal'a karşı her zaman daha avantajlı olduğunu söylemek isterim.

Who is better ? Rafa or Federer ?
They have different abilities. Nadal is the best player on clay. I would like to say that Federer is better than him on other courts.

I hope this will help
TT Doubles Titles :
WTA : (3) Guangzhou '10 , Bad Gastein '11 , Bali '11 (w/Kylger)
ITF : (8) Tokyo '09 (w/Broseghini) , Midland '10 (w/daniela86), Minsk '10 , Nassau '11 (w/Kylger) , C-Beaubourg '14 (w/Adrian.) , Istanbul '14 (w/Allez-Allejo) , Sao Paulo '14 (w/Medina) , Cagnes '14 (w/LefandePatty)
Blackeagle is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Aug 16th, 2009, 05:45 PM   #1439
Blackeagle
♥♥B&B♥♥

Blackeagle's Avatar

Blackeagle has a brilliant future Blackeagle has a brilliant future Blackeagle has a brilliant future Blackeagle has a brilliant future Blackeagle has a brilliant future Blackeagle has a brilliant future Blackeagle has a brilliant future Blackeagle has a brilliant future Blackeagle has a brilliant future Blackeagle has a brilliant future Blackeagle has a brilliant future

Toronto R1

Senoglu(TUR)/Shvedova(KAZ) vs Chuang(TPE)/Pelletier(CAN)

Good luck girls
TT Doubles Titles :
WTA : (3) Guangzhou '10 , Bad Gastein '11 , Bali '11 (w/Kylger)
ITF : (8) Tokyo '09 (w/Broseghini) , Midland '10 (w/daniela86), Minsk '10 , Nassau '11 (w/Kylger) , C-Beaubourg '14 (w/Adrian.) , Istanbul '14 (w/Allez-Allejo) , Sao Paulo '14 (w/Medina) , Cagnes '14 (w/LefandePatty)
Blackeagle is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Aug 16th, 2009, 07:29 PM   #1440
country flag Louis Cyphre
Senior Member

Louis Cyphre's Avatar

Louis Cyphre has a reputation beyond repute Louis Cyphre has a reputation beyond repute Louis Cyphre has a reputation beyond repute Louis Cyphre has a reputation beyond repute Louis Cyphre has a reputation beyond repute Louis Cyphre has a reputation beyond repute Louis Cyphre has a reputation beyond repute Louis Cyphre has a reputation beyond repute Louis Cyphre has a reputation beyond repute Louis Cyphre has a reputation beyond repute Louis Cyphre has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by Blackeagle View Post

I hope this will help
Thank you very much

Българският форум за тенис
Louis Cyphre is offline View My Blog!   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules