$50.000 Quanzhou (CHN)
Blossom-Garden Cup ITF Women's Circuit-Quanzhou
Tournament Website : -
Surface: Hard - Outdoor
Last Years Winners
2009 ($25k) : (1)Sophie Ferguson (AUS) d. Yung-Jan Chan (TPE) 63 61
2010 ($50k) : (Q)Aleksandra Krunic (SRB) d. (8)Yi-Miao Zhou (CHN) 63 75
2011 ($50k) : Jing-Jing Lu (CHN) d. (3)Stephan Foretz Gacon (FRA) 36 76(2) 63
2012 ($50k+H) : (1)Kimiko Date-Krumm (JPN) d. (6)Timea Babos (HUN) 63 63
2013 Draws
Singles Qualifying Draw
First Qualifying Round
(1)Kai-Lin Zhang (CHN) v BYE
Wan-Ting Liu (CHN) d. (wc)Jiaxi Lu (CHN) 61 64
Yan Wang (CHN) d. Huan Li (CHN) 75 61
(5)Fangzhou Liu (CHN) d. Xinyi Yu (CHN) 62 60
(2)Yafan Wang (CHN) v BYE
Xin Ji (CHN) d. Ya Qi Deng (CHN) 60 63
Jia-Bei Mei (CHN) d. Purnima Shakaalya (IND) w.o.
(8)Lu Guo (CHN) d. Yuenu Li (CHN) 62 60
(3)Hao Chen Tang (CHN) d. Nan-Nan Zhang (CHN) 16 63 75
Yang Shen (CHN) d. Yiming Wang (CHN) 36 63 75
Ting Li (CHN) d. Shao-Yuan Kao (TPE) 60 63
(6)Akari Inoue (JPN) d. (wc)Xianghong Yin (CHN) 60 60
(4)Miki Miyamura (JPN) d. (wc)Hongrui Sun (CHN) 61 62
Xiao Yu Li (CHN) d. Chang Liu (CHN) 62 62
Xiao Zhou (CHN) d. Zi-Xuan Ma (CHN) 75 63
(7/wc)Jia Xiang Lu (CHN) d. Qianqian Zhao (CHN) 61 60
Second Qualifying Round
Wan-Ting Liu (CHN) d. (1)Kai-Lin Zhang (CHN) 63 63
(5)Fangzhou Liu (CHN) d. Yan Wang (CHN) 63 61
(2)Yafan Wang (CHN) d. Xin Ji (CHN) 62 61
(8)Lu Guo (CHN) d. Jia-Bei Mei (CHN) 64 64
(3)Hao Chen Tang (CHN) d. Yang Shen (CHN) 60 60
Ting Li (CHN) d. (6)Akari Inoue (JPN) 61 63
(4)Miki Miyamura (JPN) d. Xiao Yu Li (CHN) 75 63
(7/wc)Jia Xiang Lu (CHN) d. Xiao Zhou (CHN) 75 76(4)
Qualifying Round
(5)Fangzhou Liu (CHN) d. Wan-Ting Liu (CHN) 76 62
(2)Yafan Wang (CHN) d. (8)Lu Guo (CHN) 64 61
(3)Hao Chen Tang (CHN) d. Ting Li (CHN) 64 62
(4)Miki Miyamura (JPN) d. (7/wc)Jia Xiang Lu (CHN) 61 62
Singles Main Draw
(1)Nadiya Kichenok (UKR) d. (Q)Fangzhou Liu (CHN) 76(0) 63
(Q)Miki Miyamura (JPN) d. Chen Liang (CHN) 63 67(3) 61
Jia-Jing Lu (CHN) d. (wc)Yi Yang (CHN) 62 57 63
Chang Liu (CHN) d. (5)Akiko Omae (JPN) 36 63 75
(4)Chin-Wei Chan (TPE) d. Hua-Chen Lee (TPE) 62 63
(wc)Jing-Jing Lu (CHN) d. Wen-Hsin Hsu (TPE) 26 62 61
Zi Yang (CHN) d. Marina Melnikova (RUS) 75 63
(7)Xinyun Han (CHN) d. Miharu Imanishi (JPN) 57 64 60
Varatchaya Wongteanchai (THA) d. (8)Shuko Aoyama (JPN) 75 61
Nigina Abduraimova (UZB) d. Yuka Higuchi (JPN) 62 61
(Q)Yafan Wang (CHN) d. (wc)Zhaoxuan Yang (CHN) 61 64
Yi-Jing Zhao (CHN) d. (3)Sheng-Nan Sun (CHN) 76(4) 63
(6)Noppawan Lertcheewakarn (THA) d. Miyabi Inoue (JPN) 26 62 62
(wc)Ran Tian (CHN) d. Risa Ozaki (JPN) 64 76(5)
(Q)Hao Chen Tang (CHN) d. Oksana Kalashnikova (GEO) 63 36 75
(2)Yi-Fan Xu (CHN) d. Irina Buryachok (UKR) 57 75 63
Second Round
(1)Nadiya Kichenok (UKR) d. (Q)Miki Miyamura (JPN) 75 75
Jia-Jing Lu (CHN) d. Chang Liu (CHN) 62 64
(4)Chin-Wei Chan (TPE) d. (wc)Jing-Jing Lu (CHN) 61 61
Zi Yang (CHN) d. (7)Xinyun Han (CHN) 62 61
Varatchaya Wongteanchai (THA) d. Nigina Abduraimova (UZB) 63 63
(Q)Yafan Wang (CHN) d. Yi-Jing Zhao (CHN) 36 63 63
(wc)Ran Tian (CHN) d. (6)Noppawan Lertcheewakarn (THA) 75 67(5) 64
(Q)Hao Chen Tang (CHN) d. (2)Yi-Fan Xu (CHN) 61 62
Quarterfinal
(1)Nadiya Kichenok (UKR) d. Jia-Jing Lu (CHN) 61 36 62
(4)Chin-Wei Chan (TPE) d. Zi Yang (CHN) 75 64
Varatchaya Wongteanchai (THA) d. (Q)Yafan Wang (CHN) 46 64 62
(wc)Ran Tian (CHN) d. (Q)Hao Chen Tang (CHN) 61 61
Semifinal
(1)Nadiya Kichenok (UKR) d. (4)Chin-Wei Chan (TPE) 62 46 62
Varatchaya Wongteanchai (THA) d. (wc)Ran Tian (CHN) 75 75
Final
Varatchaya Wongteanchai (THA) d. (1)Nadiya Kichenok (UKR) 62 67(5) 76(5)
Doubles Main Draw
Inoue/Miyamura (JPN/JPN) d. (1)Aoyama/Xu (JPN/CHN) 64 26 10-7
Liu/Yang (CHN/CHN) d. (wc)Wang/Zhao (CHN/CHN) 62 60
(3)Buryachok/Kichenok (UKR/UKR) d. Tang/Tian (CHN/CHN) 64 61
Abduraimova/Melnikova (UZB/RUS) d. (wc)Mei/Zhang (CHN/CHN) 61 63
Chan/Liu (TPE/CHN) d. Kao/Lee (TPE/TPE) 57 61 10-6
Liang/Sun (CHN/CHN) d. (4)Han/Wongteanchai (CHN/THA) 57 64 10-6
(wc)Li/Lu (CHN/CHN) d. (Alt)Higuchi/Inoue (JPN/JPN) 76(4) 61
(2)Kalashnikova/Lertcheewakarn (GEO/THA) d. Lu/Lu (CHN/CHN) 64 61
Quarterfinal
Inoue/Miyamura (JPN/JPN) d. Liu/Yang (CHN/CHN) 26 76(3) 13-11
(3)Buryachok/Kichenok (UKR/UKR) d. Abduraimova/Melnikova (UZB/RUS) 63 64
Liang/Sun (CHN/CHN) d. Chan/Liu (TPE/CHN) 63 61
(2)Kalashnikova/Lertcheewakarn (GEO/THA) d. (wc)Li/Lu (CHN/CHN) 61 61
Semifinal
(3)Buryachok/Kichenok (UKR/UKR) d. Inoue/Miyamura (JPN/JPN) 62 26 10-6
Liang/Sun (CHN/CHN) d. (2)Kalashnikova/Lertcheewakarn (GEO/THA) 46 61 10-6
Final
(3)Buryachok/Kichenok (UKR/UKR) d. Liang/Sun (CHN/CHN) 36 63 12-10
Blossom-Garden Cup ITF Women's Circuit-Quanzhou
Tournament Website : -
Surface: Hard - Outdoor
Last Years Winners
2009 ($25k) : (1)Sophie Ferguson (AUS) d. Yung-Jan Chan (TPE) 63 61
2010 ($50k) : (Q)Aleksandra Krunic (SRB) d. (8)Yi-Miao Zhou (CHN) 63 75
2011 ($50k) : Jing-Jing Lu (CHN) d. (3)Stephan Foretz Gacon (FRA) 36 76(2) 63
2012 ($50k+H) : (1)Kimiko Date-Krumm (JPN) d. (6)Timea Babos (HUN) 63 63
2013 Draws
Singles Qualifying Draw
First Qualifying Round
(1)Kai-Lin Zhang (CHN) v BYE
Wan-Ting Liu (CHN) d. (wc)Jiaxi Lu (CHN) 61 64
Yan Wang (CHN) d. Huan Li (CHN) 75 61
(5)Fangzhou Liu (CHN) d. Xinyi Yu (CHN) 62 60
(2)Yafan Wang (CHN) v BYE
Xin Ji (CHN) d. Ya Qi Deng (CHN) 60 63
Jia-Bei Mei (CHN) d. Purnima Shakaalya (IND) w.o.
(8)Lu Guo (CHN) d. Yuenu Li (CHN) 62 60
(3)Hao Chen Tang (CHN) d. Nan-Nan Zhang (CHN) 16 63 75
Yang Shen (CHN) d. Yiming Wang (CHN) 36 63 75
Ting Li (CHN) d. Shao-Yuan Kao (TPE) 60 63
(6)Akari Inoue (JPN) d. (wc)Xianghong Yin (CHN) 60 60
(4)Miki Miyamura (JPN) d. (wc)Hongrui Sun (CHN) 61 62
Xiao Yu Li (CHN) d. Chang Liu (CHN) 62 62
Xiao Zhou (CHN) d. Zi-Xuan Ma (CHN) 75 63
(7/wc)Jia Xiang Lu (CHN) d. Qianqian Zhao (CHN) 61 60
Second Qualifying Round
Wan-Ting Liu (CHN) d. (1)Kai-Lin Zhang (CHN) 63 63
(5)Fangzhou Liu (CHN) d. Yan Wang (CHN) 63 61
(2)Yafan Wang (CHN) d. Xin Ji (CHN) 62 61
(8)Lu Guo (CHN) d. Jia-Bei Mei (CHN) 64 64
(3)Hao Chen Tang (CHN) d. Yang Shen (CHN) 60 60
Ting Li (CHN) d. (6)Akari Inoue (JPN) 61 63
(4)Miki Miyamura (JPN) d. Xiao Yu Li (CHN) 75 63
(7/wc)Jia Xiang Lu (CHN) d. Xiao Zhou (CHN) 75 76(4)
Qualifying Round
(5)Fangzhou Liu (CHN) d. Wan-Ting Liu (CHN) 76 62
(2)Yafan Wang (CHN) d. (8)Lu Guo (CHN) 64 61
(3)Hao Chen Tang (CHN) d. Ting Li (CHN) 64 62
(4)Miki Miyamura (JPN) d. (7/wc)Jia Xiang Lu (CHN) 61 62
Singles Main Draw
(1)Nadiya Kichenok (UKR) d. (Q)Fangzhou Liu (CHN) 76(0) 63
(Q)Miki Miyamura (JPN) d. Chen Liang (CHN) 63 67(3) 61
Jia-Jing Lu (CHN) d. (wc)Yi Yang (CHN) 62 57 63
Chang Liu (CHN) d. (5)Akiko Omae (JPN) 36 63 75
(4)Chin-Wei Chan (TPE) d. Hua-Chen Lee (TPE) 62 63
(wc)Jing-Jing Lu (CHN) d. Wen-Hsin Hsu (TPE) 26 62 61
Zi Yang (CHN) d. Marina Melnikova (RUS) 75 63
(7)Xinyun Han (CHN) d. Miharu Imanishi (JPN) 57 64 60
Varatchaya Wongteanchai (THA) d. (8)Shuko Aoyama (JPN) 75 61
Nigina Abduraimova (UZB) d. Yuka Higuchi (JPN) 62 61
(Q)Yafan Wang (CHN) d. (wc)Zhaoxuan Yang (CHN) 61 64
Yi-Jing Zhao (CHN) d. (3)Sheng-Nan Sun (CHN) 76(4) 63
(6)Noppawan Lertcheewakarn (THA) d. Miyabi Inoue (JPN) 26 62 62
(wc)Ran Tian (CHN) d. Risa Ozaki (JPN) 64 76(5)
(Q)Hao Chen Tang (CHN) d. Oksana Kalashnikova (GEO) 63 36 75
(2)Yi-Fan Xu (CHN) d. Irina Buryachok (UKR) 57 75 63
Second Round
(1)Nadiya Kichenok (UKR) d. (Q)Miki Miyamura (JPN) 75 75
Jia-Jing Lu (CHN) d. Chang Liu (CHN) 62 64
(4)Chin-Wei Chan (TPE) d. (wc)Jing-Jing Lu (CHN) 61 61
Zi Yang (CHN) d. (7)Xinyun Han (CHN) 62 61
Varatchaya Wongteanchai (THA) d. Nigina Abduraimova (UZB) 63 63
(Q)Yafan Wang (CHN) d. Yi-Jing Zhao (CHN) 36 63 63
(wc)Ran Tian (CHN) d. (6)Noppawan Lertcheewakarn (THA) 75 67(5) 64
(Q)Hao Chen Tang (CHN) d. (2)Yi-Fan Xu (CHN) 61 62
Quarterfinal
(1)Nadiya Kichenok (UKR) d. Jia-Jing Lu (CHN) 61 36 62
(4)Chin-Wei Chan (TPE) d. Zi Yang (CHN) 75 64
Varatchaya Wongteanchai (THA) d. (Q)Yafan Wang (CHN) 46 64 62
(wc)Ran Tian (CHN) d. (Q)Hao Chen Tang (CHN) 61 61
Semifinal
(1)Nadiya Kichenok (UKR) d. (4)Chin-Wei Chan (TPE) 62 46 62
Varatchaya Wongteanchai (THA) d. (wc)Ran Tian (CHN) 75 75
Final
Varatchaya Wongteanchai (THA) d. (1)Nadiya Kichenok (UKR) 62 67(5) 76(5)
Doubles Main Draw
Inoue/Miyamura (JPN/JPN) d. (1)Aoyama/Xu (JPN/CHN) 64 26 10-7
Liu/Yang (CHN/CHN) d. (wc)Wang/Zhao (CHN/CHN) 62 60
(3)Buryachok/Kichenok (UKR/UKR) d. Tang/Tian (CHN/CHN) 64 61
Abduraimova/Melnikova (UZB/RUS) d. (wc)Mei/Zhang (CHN/CHN) 61 63
Chan/Liu (TPE/CHN) d. Kao/Lee (TPE/TPE) 57 61 10-6
Liang/Sun (CHN/CHN) d. (4)Han/Wongteanchai (CHN/THA) 57 64 10-6
(wc)Li/Lu (CHN/CHN) d. (Alt)Higuchi/Inoue (JPN/JPN) 76(4) 61
(2)Kalashnikova/Lertcheewakarn (GEO/THA) d. Lu/Lu (CHN/CHN) 64 61
Quarterfinal
Inoue/Miyamura (JPN/JPN) d. Liu/Yang (CHN/CHN) 26 76(3) 13-11
(3)Buryachok/Kichenok (UKR/UKR) d. Abduraimova/Melnikova (UZB/RUS) 63 64
Liang/Sun (CHN/CHN) d. Chan/Liu (TPE/CHN) 63 61
(2)Kalashnikova/Lertcheewakarn (GEO/THA) d. (wc)Li/Lu (CHN/CHN) 61 61
Semifinal
(3)Buryachok/Kichenok (UKR/UKR) d. Inoue/Miyamura (JPN/JPN) 62 26 10-6
Liang/Sun (CHN/CHN) d. (2)Kalashnikova/Lertcheewakarn (GEO/THA) 46 61 10-6
Final
(3)Buryachok/Kichenok (UKR/UKR) d. Liang/Sun (CHN/CHN) 36 63 12-10