$100.000+H Cagnes-Sur-Mer (FRA)
Open GDF SUEZ de Cagnes-sur-Mer Alpes-Maritimes
Tournament Website : www.opendecagnes.com
Surface : Clay (Outdoor) - Red Clay
Last Years Winners
1998 (10k) : (1)Nancy Feber (BEL) d. (wc)Carine Bornu (FRA) 60 61
1999 (25k) : Lucie Ahl (GBR) d. (wc)Virginie Razzano (FRA) 46 75 62
2000 (25k) : (4)Iroda Tulyaganova (UZB) d. (1)Giulia Casoni (ITA) 62 63
2001 (25k) : Jana Hlavackova (CZE) d. Sabine Klaschka (GER) 75 64
2002 (50k) : (2)Emilie Loit (FRA) d. Alena Vaskova (CZE) 75 36 64
2003 (75k) : Stephanie Cohen Aloro (FRA) d. Yulia Beygelzimer (UKR) 64 63
2004 (75k) : Severine Beltrame (FRA) d. Anna-Lena Grönefeld (GER) 64 64
2005 (75k) : Laura Pous-Tio (ESP) d. Ekaterina Bychkova (RUS) 76(4) 64
2006 (75k) : Martina Müller (GER) d. Anastasiya Yakimova (BLR) 76(6) 26 60
2007 (100k) : Timea Bacsinszky (SUI) d. Tatjana Malek (GER) 64 61
2008 (100k) : Viktoria Kutuzova (UKR) d. Maret Ani (EST) 61 75
2009 (100k+H) : Maria-Elena Camerin (ITA) d. (Q)Zuzana Ondraskova (CZE) 61 62
2010 (100k+H) : Kaia Kanepi (EST) d. Masa Zec-Peskiric (SLO) 63 62
2011 (100k+H) : Sorana Cirstea (ROU) d. Pauline Parmentier (FRA) 67(5) 62 62
2012 Draws
Singles Qualifying Draw
(1)Karolina Pliskova (CZE) d. (wc)Lou Brouleau (FRA) 62 62
Naomi Broady (GBR) d. (wc)Marie Temin (FRA) 64 61
Yulia Putintseva (RUS) d. Nastassja Burnett (ITA) 64 76(3)
Irena Pavlovic (FRA) d. (6)Kristyna Pliskova (CZE) 46 60 64
(2)Laura Robson (GBR) d. (wc)Audrey Bergot (FRA) 63 60
Julie Coin (FRA) d. Marina Shamayko (RUS) 64 46 63
Catalina Castano (COL) d. Anastasija Sevastova (LAT) 63 61
Jana Cepelova (SVK) d. (8)Elitsa Kostova (BUL) 46 61 62
Vesna Dolonts (RUS) d. (3)Valeria Savinykh (RUS) 60 62
(wc)Darija Jurak (CRO) d. Marina Melnikova (RUS) 75 60
Anna Floris (ITA) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 46 62 62
(5)Mihaela Buzarnescu (ROU) d. Sarah Gronert (GER) 64 16 61
Severine Beltrame (FRA) d. (4)Yvonne Meusburger (AUT) 60 36 64
Laura Thorpe (FRA) d. (wc)Morgane Pons (FRA) 60 61
Myrtille Georges (FRA) d. Eva Fernandez-Brugues (ESP) 64 06 75
(7)Petra Rampre (SLO) d. (wc)Amandine Hesse (FRA) 64 61
2nd Round
(1)Karolina Pliskova (CZE) d. (4)Naomi Broady (GBR) 63 57 76(4)
Yulia Putintseva (RUS) d. Irena Pavlovic (FRA) 60 62
(2)Laura Robson (GBR) d. Julie Coin (FRA) 63 75
Catalina Castano (COL) d. Jana Cepelova (SVK) 61 61
Vesna Dolonts (RUS) d. (wc)Darija Jurak (CRO) 62 63
Anna Floris (ITA) d. (5)Mihaela Buzarnescu (ROU) 61 61
Laura Thorpe (FRA) d. Severine Beltrame (FRA) 36 76(3) 63
(7)Petra Rampre (SLO) d. Myrtille Georges (FRA) 64 60
Qualifying Round
Yulia Putintseva (RUS) d. (1)Karolina Pliskova (CZE) 63 61
(2)Laura Robson (GBR) d. Catalina Castano (COL) 64 64
Vesna Dolonts (RUS) d. Anna Floris (ITA) 62 60
(7)Petra Rampre (SLO) d. Laura Thorpe (FRA) 06 63 61
Singles Main Draw
Kristina Barrois (GER) d. (1)Elena Baltacha (GBR) 75 26 75
Nina Bratchikova (RUS) d. (Q)Petra Rampre (SLO) 76(5) 26 75
Patricia Mayr-Achleitner (AUT) d. Irina Falconi (USA) 62 64
Anastasia Yakimova (BLR) d. (7)Kimiko Date-Krumm (JPN) 76(6) 32 Ret.
(3)Alexandra Cadantu (ROU) d. Edina Gallovits-Hall (ROU) 64 76(5)
Heather Watson (GBR) d. Eva Birnerova (CZE) 26 64 61
Magdalena Rybarikova (SVK) d. (Q)Laura Robson (GBR) 61 Ret.
(6)Ayumi Morita (JPN) d. (wc)Aravane Rezai (FRA) 64 75
(5)Alexandra Panova (RUS) d. Akgul Amanmuradova (UZB) 75 60
(Q)Yulia Putintseva (RUS) d. (wc)Kristina Mladenovic (FRA) 62 64
Stephanie Dubois (CAN) d. (wc)Victoria Larriere (FRA) 63 63
(Q)Vesna Dolonts (RUS) d. (4)Anne Keothavong (GBR) 62 60
(8)Stephanie Foretz Gacon (FRA) d. Mandy Minella (LUX) 76(10) 75
(wc)Caroline Garcia (FRA) d. (JE)Irina Khromacheva (RUS) 62 62
Urszula Radwanska (POL) d. Mirjana Lucic (CRO) 64 64
Melinda Czink (HUN) d. (2)Timea Babos (HUN) 36 76(4) 62
Second Round
Kristina Barrois (GER) d. Nina Bratchikova (RUS) 75 61
Patricia Mayr-Achleitner (AUT) d. Anastasia Yakimova (BLR) 61 67(3) 63
(3)Alexandra Cadantu (ROU) d. Heather Watson (GBR) 61 64
Magdalena Rybarikova (SVK) d. (6)Ayumi Morita (JPN) 76(3) 75
(Q)Yulia Putintseva (RUS) d. (5)Alexandra Panova (RUS) 63 62
Stephanie Dubois (CAN) d. (Q)Vesna Dolonc (SRB) 76(6) 64
(wc)Caroline Garcia (FRA) d. (8)Stephanie Foretz Gacon (FRA) 62 63
Melinda Czink (HUN) d. Urszula Radwanska (POL) 63 62
QF
Patricia Mayr-Achleitner (AUT) d. Kristina Barrois (GER) 64 62
Magdalena Rybarikova (SVK) d. (3)Alexandra Cadantu (ROU) 60 63
(Q)Yulia Putintseva (RUS) d. Stephanie Dubois (CAN) 63 76(4)
(wc)Caroline Garcia (FRA) d. Melinda Czink (HUN) 57 76(8) 64
SF
Patricia Mayr-Achleitner (AUT) d. Magdalena Rybarikova (SVK) 63 16 22 Ret.
(Q)Yulia Putintseva (RUS) d. (wc)Caroline Garcia (FRA) 46 63 62
Final
(Q)Yulia Putintseva (RUS) d. Patricia Mayr-Achleitner (AUT) 61 62
Doubles Main Draw
(1)Amanmuradova/Chuang (UZB/TPE) v Keothavong/Savinykh (GBR/RUS) 64 75
Jugic-Salkic/Klemenschits (BIH/AUT) d. Dekmeijere/Kondratieva (LAT/RUS) 46 64 10-8
Marosi/Voracova (HUN/CZE) d. (4)Babos/Mladenovic (HUN/FRA) 61 61
Lee-Waters/Moulton-Levy (USA) v Minella/Pavlovic (LUX/FRA) 76(12) 60
(wc)Feuerstein/Larriere (FRA) d. Pliskova/Pliskova (CZE) 63 10 Ret.
(3)Bratchikova/Jurak (RUS/CRO) v Cadantu/Jeflea (ROU/AUS) 75 57 10-7
(wc)Beltrame/Thorpe (FRA) v (wc)De Gubernatis/Ferrand (FRA) 46 76(4) 10-5
(2)Panova/U.Radwanska (RUS/POL) v Buzarnescu/Mırcic (ROU/SRB) 64 62
QF
Jugic-Salkic/Klemenschits (BIH/AUT) d. (1)Amanmuradova/Chuang (UZB/TPE) 61 62
Marosi/Voracova (HUN/CZE) d. Lee-Waters/Moulton-Levy (USA) 67(3) 62 10-7
(3)Bratchikova/Jurak (RUS/CRO) d. (wc)Feuerstein/Larriere (FRA) 64 61
(2)Panova/U.Radwanska (RUS/POL) d. (wc)Beltrame/Thorpe (FRA) 63 64
SF
Marosi/Voracova (HUN/CZE) d. Jugic-Salkic/Klemenschits (BIH/AUT) 75 46 10-5
(2)Panova/U.Radwanska (RUS/POL) v (3)Bratchikova/Jurak (RUS/CRO) 63 62
Final
(2)Panova/U.Radwanska (RUS/POL) d. Marosi/Voracova (HUN/CZE) 75 46 10-6
Open GDF SUEZ de Cagnes-sur-Mer Alpes-Maritimes
Tournament Website : www.opendecagnes.com
Surface : Clay (Outdoor) - Red Clay
Last Years Winners
1998 (10k) : (1)Nancy Feber (BEL) d. (wc)Carine Bornu (FRA) 60 61
1999 (25k) : Lucie Ahl (GBR) d. (wc)Virginie Razzano (FRA) 46 75 62
2000 (25k) : (4)Iroda Tulyaganova (UZB) d. (1)Giulia Casoni (ITA) 62 63
2001 (25k) : Jana Hlavackova (CZE) d. Sabine Klaschka (GER) 75 64
2002 (50k) : (2)Emilie Loit (FRA) d. Alena Vaskova (CZE) 75 36 64
2003 (75k) : Stephanie Cohen Aloro (FRA) d. Yulia Beygelzimer (UKR) 64 63
2004 (75k) : Severine Beltrame (FRA) d. Anna-Lena Grönefeld (GER) 64 64
2005 (75k) : Laura Pous-Tio (ESP) d. Ekaterina Bychkova (RUS) 76(4) 64
2006 (75k) : Martina Müller (GER) d. Anastasiya Yakimova (BLR) 76(6) 26 60
2007 (100k) : Timea Bacsinszky (SUI) d. Tatjana Malek (GER) 64 61
2008 (100k) : Viktoria Kutuzova (UKR) d. Maret Ani (EST) 61 75
2009 (100k+H) : Maria-Elena Camerin (ITA) d. (Q)Zuzana Ondraskova (CZE) 61 62
2010 (100k+H) : Kaia Kanepi (EST) d. Masa Zec-Peskiric (SLO) 63 62
2011 (100k+H) : Sorana Cirstea (ROU) d. Pauline Parmentier (FRA) 67(5) 62 62
2012 Draws
Singles Qualifying Draw
(1)Karolina Pliskova (CZE) d. (wc)Lou Brouleau (FRA) 62 62
Naomi Broady (GBR) d. (wc)Marie Temin (FRA) 64 61
Yulia Putintseva (RUS) d. Nastassja Burnett (ITA) 64 76(3)
Irena Pavlovic (FRA) d. (6)Kristyna Pliskova (CZE) 46 60 64
(2)Laura Robson (GBR) d. (wc)Audrey Bergot (FRA) 63 60
Julie Coin (FRA) d. Marina Shamayko (RUS) 64 46 63
Catalina Castano (COL) d. Anastasija Sevastova (LAT) 63 61
Jana Cepelova (SVK) d. (8)Elitsa Kostova (BUL) 46 61 62
Vesna Dolonts (RUS) d. (3)Valeria Savinykh (RUS) 60 62
(wc)Darija Jurak (CRO) d. Marina Melnikova (RUS) 75 60
Anna Floris (ITA) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 46 62 62
(5)Mihaela Buzarnescu (ROU) d. Sarah Gronert (GER) 64 16 61
Severine Beltrame (FRA) d. (4)Yvonne Meusburger (AUT) 60 36 64
Laura Thorpe (FRA) d. (wc)Morgane Pons (FRA) 60 61
Myrtille Georges (FRA) d. Eva Fernandez-Brugues (ESP) 64 06 75
(7)Petra Rampre (SLO) d. (wc)Amandine Hesse (FRA) 64 61
2nd Round
(1)Karolina Pliskova (CZE) d. (4)Naomi Broady (GBR) 63 57 76(4)
Yulia Putintseva (RUS) d. Irena Pavlovic (FRA) 60 62
(2)Laura Robson (GBR) d. Julie Coin (FRA) 63 75
Catalina Castano (COL) d. Jana Cepelova (SVK) 61 61
Vesna Dolonts (RUS) d. (wc)Darija Jurak (CRO) 62 63
Anna Floris (ITA) d. (5)Mihaela Buzarnescu (ROU) 61 61
Laura Thorpe (FRA) d. Severine Beltrame (FRA) 36 76(3) 63
(7)Petra Rampre (SLO) d. Myrtille Georges (FRA) 64 60
Qualifying Round
Yulia Putintseva (RUS) d. (1)Karolina Pliskova (CZE) 63 61
(2)Laura Robson (GBR) d. Catalina Castano (COL) 64 64
Vesna Dolonts (RUS) d. Anna Floris (ITA) 62 60
(7)Petra Rampre (SLO) d. Laura Thorpe (FRA) 06 63 61
Singles Main Draw
Kristina Barrois (GER) d. (1)Elena Baltacha (GBR) 75 26 75
Nina Bratchikova (RUS) d. (Q)Petra Rampre (SLO) 76(5) 26 75
Patricia Mayr-Achleitner (AUT) d. Irina Falconi (USA) 62 64
Anastasia Yakimova (BLR) d. (7)Kimiko Date-Krumm (JPN) 76(6) 32 Ret.
(3)Alexandra Cadantu (ROU) d. Edina Gallovits-Hall (ROU) 64 76(5)
Heather Watson (GBR) d. Eva Birnerova (CZE) 26 64 61
Magdalena Rybarikova (SVK) d. (Q)Laura Robson (GBR) 61 Ret.
(6)Ayumi Morita (JPN) d. (wc)Aravane Rezai (FRA) 64 75
(5)Alexandra Panova (RUS) d. Akgul Amanmuradova (UZB) 75 60
(Q)Yulia Putintseva (RUS) d. (wc)Kristina Mladenovic (FRA) 62 64
Stephanie Dubois (CAN) d. (wc)Victoria Larriere (FRA) 63 63
(Q)Vesna Dolonts (RUS) d. (4)Anne Keothavong (GBR) 62 60
(8)Stephanie Foretz Gacon (FRA) d. Mandy Minella (LUX) 76(10) 75
(wc)Caroline Garcia (FRA) d. (JE)Irina Khromacheva (RUS) 62 62
Urszula Radwanska (POL) d. Mirjana Lucic (CRO) 64 64
Melinda Czink (HUN) d. (2)Timea Babos (HUN) 36 76(4) 62
Second Round
Kristina Barrois (GER) d. Nina Bratchikova (RUS) 75 61
Patricia Mayr-Achleitner (AUT) d. Anastasia Yakimova (BLR) 61 67(3) 63
(3)Alexandra Cadantu (ROU) d. Heather Watson (GBR) 61 64
Magdalena Rybarikova (SVK) d. (6)Ayumi Morita (JPN) 76(3) 75
(Q)Yulia Putintseva (RUS) d. (5)Alexandra Panova (RUS) 63 62
Stephanie Dubois (CAN) d. (Q)Vesna Dolonc (SRB) 76(6) 64
(wc)Caroline Garcia (FRA) d. (8)Stephanie Foretz Gacon (FRA) 62 63
Melinda Czink (HUN) d. Urszula Radwanska (POL) 63 62
QF
Patricia Mayr-Achleitner (AUT) d. Kristina Barrois (GER) 64 62
Magdalena Rybarikova (SVK) d. (3)Alexandra Cadantu (ROU) 60 63
(Q)Yulia Putintseva (RUS) d. Stephanie Dubois (CAN) 63 76(4)
(wc)Caroline Garcia (FRA) d. Melinda Czink (HUN) 57 76(8) 64
SF
Patricia Mayr-Achleitner (AUT) d. Magdalena Rybarikova (SVK) 63 16 22 Ret.
(Q)Yulia Putintseva (RUS) d. (wc)Caroline Garcia (FRA) 46 63 62
Final
(Q)Yulia Putintseva (RUS) d. Patricia Mayr-Achleitner (AUT) 61 62
Doubles Main Draw
(1)Amanmuradova/Chuang (UZB/TPE) v Keothavong/Savinykh (GBR/RUS) 64 75
Jugic-Salkic/Klemenschits (BIH/AUT) d. Dekmeijere/Kondratieva (LAT/RUS) 46 64 10-8
Marosi/Voracova (HUN/CZE) d. (4)Babos/Mladenovic (HUN/FRA) 61 61
Lee-Waters/Moulton-Levy (USA) v Minella/Pavlovic (LUX/FRA) 76(12) 60
(wc)Feuerstein/Larriere (FRA) d. Pliskova/Pliskova (CZE) 63 10 Ret.
(3)Bratchikova/Jurak (RUS/CRO) v Cadantu/Jeflea (ROU/AUS) 75 57 10-7
(wc)Beltrame/Thorpe (FRA) v (wc)De Gubernatis/Ferrand (FRA) 46 76(4) 10-5
(2)Panova/U.Radwanska (RUS/POL) v Buzarnescu/Mırcic (ROU/SRB) 64 62
QF
Jugic-Salkic/Klemenschits (BIH/AUT) d. (1)Amanmuradova/Chuang (UZB/TPE) 61 62
Marosi/Voracova (HUN/CZE) d. Lee-Waters/Moulton-Levy (USA) 67(3) 62 10-7
(3)Bratchikova/Jurak (RUS/CRO) d. (wc)Feuerstein/Larriere (FRA) 64 61
(2)Panova/U.Radwanska (RUS/POL) d. (wc)Beltrame/Thorpe (FRA) 63 64
SF
Marosi/Voracova (HUN/CZE) d. Jugic-Salkic/Klemenschits (BIH/AUT) 75 46 10-5
(2)Panova/U.Radwanska (RUS/POL) v (3)Bratchikova/Jurak (RUS/CRO) 63 62
Final
(2)Panova/U.Radwanska (RUS/POL) d. Marosi/Voracova (HUN/CZE) 75 46 10-6