$75.000 Dubai (UAE)
15th Al Habtoor Tennis Challenge
Tournament Website: www.dubaitennis.com
Surface: Hard - Outdoor
Last Years Winners
2001 ($75k+H) : (Q)Eleni Daniilidou (GRE) d. (JE)Aniko Kapros (HUN) 64 64
2002 ($75k) : (6)Angelique Widjaja (INA) d. Shinobu Asagoe (JPN) 75 62
2003 ($75k) : Jelena Jankovic (YUG) d. Henrieta Nagyova (SVK) 62 75
2005 ($75k+H) : (1)Marion Bartoli (FRA) d. Kaia Kanepi (EST) 62 60
2006 ($75k) : (6)Kateryna Bondarenko (UKR) d. Ekaterina Dzehalevich (BLR) 61 63
2007 ($75k) : (1)Maria Kirilenko (RUS) d. (8)Evgenia Rodina (RUS) 75 62
2008 ($75k) : Vitalia Diatchenko (RUS) d. (3)Urszula Radwanska (POL) 75 26 75
2009 ($75k) : Regina Kulikova (RUS) d. (7)Sandra Zahlavova (CZE) 76(6) 63
2010 ($75k) : Sania Mirza (IND) d. (5)Bojana Jovanovski (SRB) 46 63 60
2011 ($75k) : Noppawan Lertcheewakarn (THA) d. Kristina Mladenovic (FRA) 75 64
2012 Draws
Singles Qualifying Draw
(1)Amra Sadikovic (SUI) v BYE
Fatma Al Nabhani (OMA) d. Ksenia Pushkareva (RUS) 61 62
Eva Hrdinova (CZE) d. Sonia Daggou (TUN) 61 60
(8)Jasmina Tinjic (BIH) d. Sanjana Sudhir (IND) 61 62
(2)Cristina Dinu (ROU) v BYE
Gabriela Dabrowski (CAN) d. Emily Webley-Smith (GBR) 63 75
Nicole Rottmann (AUT) d. Vladimira Uhlirova (CZE) 67(4) 62 63
Alexandra Artamonova (RUS) d. (6)Irina Buryachok (UKR) 62 36 64
(3)Arina Rodionova (RUS) v BYE
Constance Sibille (FRA) d. Nigina Abduraimova (UZB) 63 60
Eri Hozumi (JPN) d. Ekaterina Yashina (RUS) 63 64
(5)Kristina Barrois (GER) v BYE
(4)Tara Moore (GBR) v BYE
Katarzyna Kawa (POL) d. (wc)Sofia Sabljarevic (SRB) 63 61
Ani Amiraghyan (ARM) d. Virginia Eliana Tica (ROU) 60 60
(7)Danka Kovinic (MNE) d. Ekaterina Pushkareva (RUS) 63 63
Second Qualifying Round
(1)Amra Sadikovic (SUI) d. Fatma Al Nabhani (OMA) 61 62
(8)Jasmina Tinjic (BIH) d. Eva Hrdinova (CZE) 57 75 61
(2)Cristina Dinu (ROU) d. Gabriela Dabrowski (CAN) 76(5) 62
Alexandra Artamonova (RUS) d. Nicole Rottmann (AUT) 61 61
(3)Arina Rodionova (RUS) d. Constance Sibille (FRA) 64 62
(5)Kristina Barrois (GER) d. Eri Hozumi (JPN) 61 62
(4)Tara Moore (GBR) d. Katarzyna Kawa (POL) 62 62
(7)Danka Kovinic (MNE) d. Ani Amiraghyan (ARM) 62 60
Qualifying Round
(8)Jasmina Tinjic (BIH) d. (1)Amra Sadikovic (SUI) 61 76(8)
(2)Cristina Dinu (ROU) d. Alexandra Artamonova (RUS) 62 64
(5)Kristina Barrois (GER) d. (3)Arina Rodionova (RUS) 63 62
(4)Tara Moore (GBR) d. (7)Danka Kovinic (MNE) 76(5) 64
Singles Main Draw
(1)Irina-Camelia Begu (ROU) d. (LL)Danka Kovinic (MNE) 62 62
Yi-Miao Zhou (CHN) d. Daria Gavrilova (RUS) 76(2) 46 60
Kurumi Nara (JPN) d. (SE)Samantha Murray (GBR) 63 64
(7)Stefanie Voegele (SUI) d. Noppawan Lertcheewakarn (THA) 63 62
Karolina Pliskova (CZE) d. (4)Jana Cepelova (SVK) 63 64
(Q)Kristina Barrois (GER) d. (Q)Tara Moore (GBR) 64 62
(SR)Oksana Kalashnikova (GEO) d. (wc)Ksenia Palkina (KGZ) 26 60 62
(8)Kimiko Date-Krumm (JPN) d. Anastasija Sevastova (LAT) 75 61
(5)Kristyna Pliskova (CZE) d. Maria-Elena Camerin (ITA) 75 64
(Q)Jasmina Tinjic (BIH) d. (wc)Ons Jabeur (TUN) 63 61
Tamarine Tanasugarn (THA) d. Nudnida Luangnam (THA) 62 64
(3)Nina Bratchikova (RUS) d. (wc)Iva Mekovec (CRO) 63 64
(6)Elina Svitolina (UKR) d. Vera Dushevina (RUS) 64 60
Luksika Kumkhum (THA) d. (Q)Cristina Dinu (ROU) 76(4) 63
Yulia Putintseva (KAZ) d. (LL)Alexandra Artamonova (RUS) 62 75
(2)Bojana Jovanovski (SRB) d. (wc)Conny Perrin (SUI) 76(4) 46 62
Second Round
Yi-Miao Zhou (CHN) d. (1)Irina-Camelia Begu (ROU) 62 61
Kurumi Nara (JPN) d. (7)Stefanie Voegele (SUI) 76(6) 60
Karolina Pliskova (CZE) d. (Q)Kristina Barrois (GER) 46 62 62
(8)Kimiko Date-Krumm (JPN) d. (SR)Oksana Kalashnikova (GEO) 62 61
(5)Kristyna Pliskova (CZE) d. (Q)Jasmina Tinjic (BIH) 62 64
(3)Nina Bratchikova (RUS) d. Tamarine Tanasugarn (THA) 75 36 62
(6)Elina Svitolina (UKR) d. Luksika Kumkhum (THA) 76(5) 64
Yulia Putintseva (KAZ) d. (2)Bojana Jovanovski (SRB) 60 46 62
Quarterfinal
Yi-Miao Zhou (CHN) d. Kurumi Nara (JPN) 75 64
(8)Kimiko Date-Krumm (JPN) d. Karolina Pliskova (CZE) 36 63 64
(5)Kristyna Pliskova (CZE) d. (3)Nina Bratchikova (RUS) 62 63
Yulia Putintseva (KAZ) d. (6)Elina Svitolina (UKR) 57 63 76(4)
Semifinal
(8)Kimiko Date-Krumm (JPN) d. Yi-Miao Zhou (CHN) 62 63
Yulia Putintseva (KAZ) d. (5)Kristyna Pliskova (CZE) 26 64 76(3)
Final
(8)Kimiko Date-Krumm (JPN) d. Yulia Putintseva (KAZ) 61 36 64
Doubles Main Draw
(1)Bratchikova/Uhlirova (RUS/CZE) d. (wc)Nagy/Tinjic (HUN/BIH) 75 62
Hrdinova/Ka.Pliskova (CZE/CZE) d. (wc)Amiraghyan/Jabeur (ARM/TUN) 62 60
(4)Amanmuradova/Rodionova (UZB/RUS) d. Buryachok/Sadikovic (UKR/SUI) 57 62 10-6
Lertcheewakarn/Zhou (THA/CHN) d. Majeric/Perrin (SLO/SUI) 64 61
Dabrowski/Kr.Pliskova (CAN/CZE) d. Abduraimova/Yashina (UZB/RUS) 61 63
(3)Barrois/Klemenschits (GER/AUT) d. (wc)Al Nabhani/Jovanovski (OMA/SRB) 61 61
Camerin/Dushevina (ITA/RUS) d. Palkina/Rottmann (KGZ/AUT) 64 60
(2)Kalashnikova/Tanasugarn (GEO/THA) d. Murray/Webley-Smith (GBR/GBR) 61 61
Quarterfinal
Hrdinova/Ka.Pliskova (CZE/CZE) d. (1)Bratchikova/Uhlirova (RUS/CZE) 76(2) 33 Ret.
Lertcheewakarn/Zhou (THA/CHN) d. (4)Amanmuradova/Rodionova (UZB/RUS) w.o.
(3)Barrois/Klemenschits (GER/AUT) d. Dabrowski/Kr.Pliskova (CAN/CZE) 63 63
Camerin/Dushevina (ITA/RUS) d. (2)Kalashnikova/Tanasugarn (GEO/THA) 63 67(1) 10-4
Semifinal
Hrdinova/Ka.Pliskova (CZE/CZE) d. Lertcheewakarn/Zhou (THA/CHN) 62 36 10-4
Camerin/Dushevina (ITA/RUS) d. (3)Barrois/Klemenschits (GER/AUT) 75 75
Final
Camerin/Dushevina (ITA/RUS) d. Hrdinova/Ka.Pliskova (CZE/CZE) 75 63
15th Al Habtoor Tennis Challenge
Tournament Website: www.dubaitennis.com
Surface: Hard - Outdoor
Last Years Winners
2001 ($75k+H) : (Q)Eleni Daniilidou (GRE) d. (JE)Aniko Kapros (HUN) 64 64
2002 ($75k) : (6)Angelique Widjaja (INA) d. Shinobu Asagoe (JPN) 75 62
2003 ($75k) : Jelena Jankovic (YUG) d. Henrieta Nagyova (SVK) 62 75
2005 ($75k+H) : (1)Marion Bartoli (FRA) d. Kaia Kanepi (EST) 62 60
2006 ($75k) : (6)Kateryna Bondarenko (UKR) d. Ekaterina Dzehalevich (BLR) 61 63
2007 ($75k) : (1)Maria Kirilenko (RUS) d. (8)Evgenia Rodina (RUS) 75 62
2008 ($75k) : Vitalia Diatchenko (RUS) d. (3)Urszula Radwanska (POL) 75 26 75
2009 ($75k) : Regina Kulikova (RUS) d. (7)Sandra Zahlavova (CZE) 76(6) 63
2010 ($75k) : Sania Mirza (IND) d. (5)Bojana Jovanovski (SRB) 46 63 60
2011 ($75k) : Noppawan Lertcheewakarn (THA) d. Kristina Mladenovic (FRA) 75 64
2012 Draws
Singles Qualifying Draw
(1)Amra Sadikovic (SUI) v BYE
Fatma Al Nabhani (OMA) d. Ksenia Pushkareva (RUS) 61 62
Eva Hrdinova (CZE) d. Sonia Daggou (TUN) 61 60
(8)Jasmina Tinjic (BIH) d. Sanjana Sudhir (IND) 61 62
(2)Cristina Dinu (ROU) v BYE
Gabriela Dabrowski (CAN) d. Emily Webley-Smith (GBR) 63 75
Nicole Rottmann (AUT) d. Vladimira Uhlirova (CZE) 67(4) 62 63
Alexandra Artamonova (RUS) d. (6)Irina Buryachok (UKR) 62 36 64
(3)Arina Rodionova (RUS) v BYE
Constance Sibille (FRA) d. Nigina Abduraimova (UZB) 63 60
Eri Hozumi (JPN) d. Ekaterina Yashina (RUS) 63 64
(5)Kristina Barrois (GER) v BYE
(4)Tara Moore (GBR) v BYE
Katarzyna Kawa (POL) d. (wc)Sofia Sabljarevic (SRB) 63 61
Ani Amiraghyan (ARM) d. Virginia Eliana Tica (ROU) 60 60
(7)Danka Kovinic (MNE) d. Ekaterina Pushkareva (RUS) 63 63
Second Qualifying Round
(1)Amra Sadikovic (SUI) d. Fatma Al Nabhani (OMA) 61 62
(8)Jasmina Tinjic (BIH) d. Eva Hrdinova (CZE) 57 75 61
(2)Cristina Dinu (ROU) d. Gabriela Dabrowski (CAN) 76(5) 62
Alexandra Artamonova (RUS) d. Nicole Rottmann (AUT) 61 61
(3)Arina Rodionova (RUS) d. Constance Sibille (FRA) 64 62
(5)Kristina Barrois (GER) d. Eri Hozumi (JPN) 61 62
(4)Tara Moore (GBR) d. Katarzyna Kawa (POL) 62 62
(7)Danka Kovinic (MNE) d. Ani Amiraghyan (ARM) 62 60
Qualifying Round
(8)Jasmina Tinjic (BIH) d. (1)Amra Sadikovic (SUI) 61 76(8)
(2)Cristina Dinu (ROU) d. Alexandra Artamonova (RUS) 62 64
(5)Kristina Barrois (GER) d. (3)Arina Rodionova (RUS) 63 62
(4)Tara Moore (GBR) d. (7)Danka Kovinic (MNE) 76(5) 64
Singles Main Draw
(1)Irina-Camelia Begu (ROU) d. (LL)Danka Kovinic (MNE) 62 62
Yi-Miao Zhou (CHN) d. Daria Gavrilova (RUS) 76(2) 46 60
Kurumi Nara (JPN) d. (SE)Samantha Murray (GBR) 63 64
(7)Stefanie Voegele (SUI) d. Noppawan Lertcheewakarn (THA) 63 62
Karolina Pliskova (CZE) d. (4)Jana Cepelova (SVK) 63 64
(Q)Kristina Barrois (GER) d. (Q)Tara Moore (GBR) 64 62
(SR)Oksana Kalashnikova (GEO) d. (wc)Ksenia Palkina (KGZ) 26 60 62
(8)Kimiko Date-Krumm (JPN) d. Anastasija Sevastova (LAT) 75 61
(5)Kristyna Pliskova (CZE) d. Maria-Elena Camerin (ITA) 75 64
(Q)Jasmina Tinjic (BIH) d. (wc)Ons Jabeur (TUN) 63 61
Tamarine Tanasugarn (THA) d. Nudnida Luangnam (THA) 62 64
(3)Nina Bratchikova (RUS) d. (wc)Iva Mekovec (CRO) 63 64
(6)Elina Svitolina (UKR) d. Vera Dushevina (RUS) 64 60
Luksika Kumkhum (THA) d. (Q)Cristina Dinu (ROU) 76(4) 63
Yulia Putintseva (KAZ) d. (LL)Alexandra Artamonova (RUS) 62 75
(2)Bojana Jovanovski (SRB) d. (wc)Conny Perrin (SUI) 76(4) 46 62
Second Round
Yi-Miao Zhou (CHN) d. (1)Irina-Camelia Begu (ROU) 62 61
Kurumi Nara (JPN) d. (7)Stefanie Voegele (SUI) 76(6) 60
Karolina Pliskova (CZE) d. (Q)Kristina Barrois (GER) 46 62 62
(8)Kimiko Date-Krumm (JPN) d. (SR)Oksana Kalashnikova (GEO) 62 61
(5)Kristyna Pliskova (CZE) d. (Q)Jasmina Tinjic (BIH) 62 64
(3)Nina Bratchikova (RUS) d. Tamarine Tanasugarn (THA) 75 36 62
(6)Elina Svitolina (UKR) d. Luksika Kumkhum (THA) 76(5) 64
Yulia Putintseva (KAZ) d. (2)Bojana Jovanovski (SRB) 60 46 62
Quarterfinal
Yi-Miao Zhou (CHN) d. Kurumi Nara (JPN) 75 64
(8)Kimiko Date-Krumm (JPN) d. Karolina Pliskova (CZE) 36 63 64
(5)Kristyna Pliskova (CZE) d. (3)Nina Bratchikova (RUS) 62 63
Yulia Putintseva (KAZ) d. (6)Elina Svitolina (UKR) 57 63 76(4)
Semifinal
(8)Kimiko Date-Krumm (JPN) d. Yi-Miao Zhou (CHN) 62 63
Yulia Putintseva (KAZ) d. (5)Kristyna Pliskova (CZE) 26 64 76(3)
Final
(8)Kimiko Date-Krumm (JPN) d. Yulia Putintseva (KAZ) 61 36 64
Doubles Main Draw
(1)Bratchikova/Uhlirova (RUS/CZE) d. (wc)Nagy/Tinjic (HUN/BIH) 75 62
Hrdinova/Ka.Pliskova (CZE/CZE) d. (wc)Amiraghyan/Jabeur (ARM/TUN) 62 60
(4)Amanmuradova/Rodionova (UZB/RUS) d. Buryachok/Sadikovic (UKR/SUI) 57 62 10-6
Lertcheewakarn/Zhou (THA/CHN) d. Majeric/Perrin (SLO/SUI) 64 61
Dabrowski/Kr.Pliskova (CAN/CZE) d. Abduraimova/Yashina (UZB/RUS) 61 63
(3)Barrois/Klemenschits (GER/AUT) d. (wc)Al Nabhani/Jovanovski (OMA/SRB) 61 61
Camerin/Dushevina (ITA/RUS) d. Palkina/Rottmann (KGZ/AUT) 64 60
(2)Kalashnikova/Tanasugarn (GEO/THA) d. Murray/Webley-Smith (GBR/GBR) 61 61
Quarterfinal
Hrdinova/Ka.Pliskova (CZE/CZE) d. (1)Bratchikova/Uhlirova (RUS/CZE) 76(2) 33 Ret.
Lertcheewakarn/Zhou (THA/CHN) d. (4)Amanmuradova/Rodionova (UZB/RUS) w.o.
(3)Barrois/Klemenschits (GER/AUT) d. Dabrowski/Kr.Pliskova (CAN/CZE) 63 63
Camerin/Dushevina (ITA/RUS) d. (2)Kalashnikova/Tanasugarn (GEO/THA) 63 67(1) 10-4
Semifinal
Hrdinova/Ka.Pliskova (CZE/CZE) d. Lertcheewakarn/Zhou (THA/CHN) 62 36 10-4
Camerin/Dushevina (ITA/RUS) d. (3)Barrois/Klemenschits (GER/AUT) 75 75
Final
Camerin/Dushevina (ITA/RUS) d. Hrdinova/Ka.Pliskova (CZE/CZE) 75 63