Jolie Ville Golf F15 Womens
Surface: Hard Outdoor
F8 Laine and Le Roux
F12
PAST WINNERS:
2013 F1: Ipek SOYLU TUR d. Despina PAPAMICHAIL GRE 63 76(0)
2013 F2: Ling ZHANG HKG d. Polina LEYKINA RUS 61 75
2013 F3: Darya KASATKINA RUS d. Pernilla MENDESOVA CZE 63 64
2013 F4: Marie BENOIT BEL d. Ao GAI CHN 63 64
2014 F5: Ao GAI CHN d. Karin KENNEL SUI 57 76 62
2014 F6: Ana VESELINOVIC SRB d. Barbara HAAS AUT 75 57 63
2014 F7: Demi SCHUURS NED d. Emily WEBLEY-SMITH GBR 64 62
2014 F8: Emma LAINE FIN d. Madrie LE ROUX RSA 62 62
2014 F9: Vitalia DIATCHENKO RUS d. Naomi BROADY GBR 36 64 61
2014 F10: Naomi BROADY GBR d. Vitalia DIATCHENKO RUS 62 30 ret
2014 F11: Emily WEBLEY-SMITH GBR d. Eugeniya PASHKOVA RUS 76 06 64
2014 F12: Sandra ZANIEWSKA POL d. Elena-Teodora CADAR ROU 62 61
2014 F13: Elena-Teodora CADAR ROU d. Nuria PARRIZAS-DIAZ ESP 26 76(6) 64
2014 F14: Nuria PARRIZAS-DIAZ ESP d. Elena-Teodora CADAR ROU 60 36 63
ACCEPTANCE LIST:
http://www.itftennis.com/procircuit/tournaments/women's-tournament/info.aspx?tournamentid=1100031375
FURTHER INFORMATION/WEB:
https://www.facebook.com/JolieVilleG...Resort?fref=ts
2014 DRAWS:
SINGLES QUALIFYING DRAW
(1) Eden SILVA GBR vs bye
Rio KITAGAWA JPN d. Katarina PAVLOVIC SRB 40 ret
(2) Martina PRADOVA CZE vs bye
Nevena SELAKOVIC SRB vs bye
(3) Milica SLJUKIC MNE vs bye
Anna KADAGIDZE GEO vs bye
Elena VAN DER SYPT BEL vs bye
Costanza PERA ITA vs bye
Anna VRBENSKA CZE vs bye
Chinenye Ndidi IZUOGU NGR vs bye
Ida ALFREDSSON SWE vs bye
Veronika STOTYKA UKR vs bye
Alija MERDEEVA RUS vs bye
Tereza MELICHARKOVA CZE vs bye
Sri Vaishnavi PEDDI REDDY IND vs bye
Vitaliya NEKHOROSHIKH RUS vs bye
2nd round
(1) Eden SILVA GBR d. Rio KITAGAWA JPN 61 61
Nevena SELAKOVIC SRB d. (2) Martina PRADOVA CZE 61 26 63
(3) Milica SLJUKIC MNE d. Anna KADAGIDZE GEO 63 61
Elena VAN DER SYPT BEL d. Costanza PERA ITA 61 36 60
Anna VRBENSKA CZE d. Chinenye Ndidi IZUOGU NGR 60 60
Veronika STOTYKA UKR d. Ida ALFREDSSON SWE 62 60
Tereza MELICHARKOVA CZE d. Alija MERDEEVA RUS 63 75
Sri Vaishnavi PEDDI REDDY IND d. Vitaliya NEKHOROSHIKH RUS 64 64
------------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES MAIN DRAW
(1) Nuria PARRIZAS-DIAZ ESP d. wc Claudia WILLIAMS NZL 62 63
q Eden SILVA GBR d. Chantelle RIGOZZI AUS 61 62
Emma LAINE FIN d. Anna BOGOSLAVETS UKR 60 62
Harriet DART GBR d. (5) Katy DUNNE GBR 62 62
(3) Alix COLLOMBON FRA d. Xiaorong DONG CHN 61 75
Yuka MORI JPN d. Dejana RADANOVIC SRB 61 26 75
Ekaterina TRETYAK RUS d. wc Sabrina BAMBURAC GBR 76(8) 06 62
(8) Amy BOWTELL IRL d. q Anna VRBENSKA CZE 46 63 61
(6) Pia KÖNIG AUT d. wc Dominique COVINGTON GBR 64 61
q Nevena SELAKOVIC SRB d. q Tereza MELICHARKOVA CZE 61 60
q Elena VAN DER SYPT BEL d. q Milica SLJUKIC MNE 46 63 76(2)
(4) Elena-Teodora CADAR ROU d. Lara RAFFUL ITA 61 60
(7) Valeria PROSPERI ITA d. Pauline PAYET FRA 64 60
Danielle KONOTOPTSEVA GBR d. q Sri Vasihnavi PEDDI REDDY IND 63 64
q Veronika STOTYKA UKR d. wc Disha Satish AGARWAL IND 61 61
Katie BOULTER GBR d. (2) Anna MORGINA RUS 75 63
2nd round
(1) Nuria PARRIZAS DIAZ ESP d. q Eden SILVA GBR 63 75
Emma LAINE FIN d. Harriet DART GBR 63 26 64
(3) Alix COLLOMBON FRA d. Yuka MORI JPN 62 62
(8) Amy BOWTELL IRL d. Ekaterina TRETYAK RUS 62 63
q Nevena SELAKOVIC SRB d. (6) Pia KÖNIG AUT 62 75
(4) Elena-Teodora CADAR ROU d. q Elena VAN DER SYPT BEL 61 62
(7) Valeria PROSPERI ITA d. Danielle KONOTOPTSEVA GBR 63 62
Katie BOULTER GBR d. q Veronika STOTYKA UKR 60 64
QF
(1) Nuria PARRIZAS DIAZ ESP d. Emma LAINE FIN 64 46 61
(8) Amy BOWTELL IRL d. (3) Alix COLLOMBON FRA 63 64
(4) Elena-Teodora CADAR ROU d. q Nevena SELAKOVIC SRB 75 64
Katie BOULTER GBR d. (7) Valeria PROSPERI ITA 57 63 62
SF
(8) Amy BOWTELL IRL d. (1) Nuria PARRIZAS-DIAZ ESP 62 61
Katie BOULTER GBR d. (4) Elena-Teodora CADAR ROU 62 61
Final
(8) Amy BOWTELL IRL d. Katie BOULTER GBR 67(5) 60 76(6)
------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW
(1) Emma LAINE FIN/Anna MORGINA RUS d. Costanza PERA ITA/Lara RAFFUL ITA 60 64
Martina PRADOVA CZE/Anna VRBENSKA CZE d. Alija MERDEEVA RUS/Ekaterina TRETYAK RUS 62 64
(4) Elena-Teodora CADAR ROU/Pauline PAYET FRA d. Chantelle RIGOZZI AUS/Alexandra RILEY USA 62 61
Harriet DART GBR/Katy DUNNE GBR d. Rio KITAGAWA JPN/Claudia WILLIAMS NZL ret
Sabrina BAMBURAC GBR/Nevena SELAKOVIC SRB d. Anna BOGOSLAVETS UKR/Vitaliya NEKHOROSHIKH RUS 61 62
(3) Pia KÖNIG AUT/Xiaorong DONG CHN d. Dominique COVINGTON GBR/Veronika STOTYKA UKR 75 60
Katie BOULTER GBR/Elena VAN DER SYPT BEL d. Ida ALFREDSSON/Marina YUDANOV SWE 76(3) 61
(2) Yuka MORI JPN/Eden SILVA GBR d. Anna KADAGIDZE GEO/Tereza MELICHARKOVA CZE 62 60
QF
(1) Emma LAINE FIN/Anna MORGINA RUS d. Martina PRADOVA CZE/Anna VRBENSKA CZE 64 63
Harriet DART GBR/Katy DUNNE GBR d. (4) Elena-Teodora CADAR ROU/Pauline PAYET FRA 61 46 14-12
Sabrina BAMBURAC GBR/Nevena SELAKOVIC SRB d. (3) Pia KÖNIG AUT/Xiaorong DONG CHN 76(5) 63
(2) Yuka MORI JPN/Eden SILVA GBR d. Katie BOULTER GBR/Elena VAN DER SYPT BEL 36 63 10-5
SF
Harriet DART GBR/Katy DUNNE GBR d. (1) Emma LAINE FIN/Anna MORGINA RUS 62 61
(2) Yuka MORI JPN/Eden SILVA GBR d. Sabrina BAMBURAC GBR/Nevena SELAKOVIC SRB 63 26 10-3
Final
Harriet DART GBR/Katy DUNNE GBR d. (2) Yuka MORI JPN/Eden SILVA GBR 64 64