Petra Kvitova News and Articles - Page 173 - TennisForum.com
TennisForum.com   Wagerline.com MensTennisForums.com TennisUniverse.com
TennisForum.com is the premier Women's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!
Reply

Old Jan 7th, 2014, 10:03 AM   #2581
country flag Lufa
Senior Member

Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all
Re: Petra Kvitova News and Articles

Kvitova cruises into Sydney quarters

http://www.apiainternational.com.au/...ydney-quarters

Quote:
Kvitova was keen for revenge after a difficult three set loss to the American at Indian Wells last year.
“I played great in the first set (in Indian Wells), and then I was dropping off, as many times in my career. I just was really into the game today and I was thinking about every point in the second set very strongly and trying to be still in game and still be one who’s making the game,” she said.
Lufa is offline View My Blog!   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old Jan 13th, 2014, 10:52 AM   #2582
country flag *Jack*
Senior Member

*Jack*'s Avatar

*Jack* is a splendid one to behold *Jack* is a splendid one to behold *Jack* is a splendid one to behold *Jack* is a splendid one to behold *Jack* is a splendid one to behold *Jack* is a splendid one to behold *Jack* is a splendid one to behold *Jack* is a splendid one to behold *Jack* is a splendid one to behold *Jack* is a splendid one to behold *Jack* is a splendid one to behold

First interview after her 1st round loss at the Aussi Open for the Czech radio:
http://www.rozhlas.cz/zpravy/tenis/_...razce--1302603

She says that there were no signs of this. She trained well, felt good, played couple of good matches and didn't know it is gonna be that bad. She said that her opponent played very unpleasantly for her, she didn't know her at all but she admits that it wasn't about her opponent. She says it was her head today, it was blocked because she put big pressure on her self.
She was expecting a lot after good matches and preparation and was looking for playing there but doesn't really know why it wasn't going her way. She says that she doesn't know what happened there (this is the title of the article in Czech).
She says that she wants to rest from tennis for a while and that Fed Cup is far away. She wasn't really thinking about her next schedule yet
.

I hope this was just a fluke and that it doesn't mean that there is another crappy 2013 season ahead of us.
And other Czech Davis Cup and Fed Cup team members
Quote:
Originally Posted by Carlsbadwanska View Post
Sometimes is very hard to be Petra's fan.
*Jack* is online now View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 13th, 2014, 11:04 AM   #2583
country flag *Jack*
Senior Member

*Jack*'s Avatar

*Jack* is a splendid one to behold *Jack* is a splendid one to behold *Jack* is a splendid one to behold *Jack* is a splendid one to behold *Jack* is a splendid one to behold *Jack* is a splendid one to behold *Jack* is a splendid one to behold *Jack* is a splendid one to behold *Jack* is a splendid one to behold *Jack* is a splendid one to behold *Jack* is a splendid one to behold

Interview for sport.cz:
Quote:
Kvitová nechápala svůj propadák. Byla jsem nervózní, všechno se mi sesypalo, smutnila
Dnes 12:44 - Melbourne
Zdálo se, že časy nečekaných propadáků od světové šestky Petry Kvitové jsou pryč a tenistka z Fulneku se v prvním kole Australian Open proti Thajce Luksice Kumkhumové jen příjemně rozehraje. Jenže místo snadného postupu přišla nejpřekvapivější porážka prvního dne turnaje v Melbourne. A česká hráčka jen těžko hledala příčiny nečekaného neúspěchu.

„Moc nevím, co na to mám říct. Opravu ráda bych věděla, co se na kurtu vlastně stalo. Bohužel jsem nehrála dobře. Vůbec jsem nepředváděla svoji hru, na níž jsem celou zimní přípravu pracovala. Příprava přitom proběhla skvěle, byla jsem nadšená, jak jsem se i tady dobře cítila. Možná jsem chtěla až příliš a pak se mi všechno sesypalo," citují pozápasový rozhovor s českou hráčkou oficiální stránky turnaje.

Třiadvacetiletá fedcupová reprezentantka zakončila minulou sezónu v semifinále Turnaje mistryň, na úvod té současné se probojovala do semifinále turnaje v Sydney a nic tak nenasvědčovalo tomu, že by se měla obávat zápasu až s 88. hráčkou světa.

Všechno špatně
„Ona hrála velmi dobře. U mě ale bylo všechno špatně - podání, pohyb, údery. Všechno pak souvisí se vším. Přitom v přípravě jsme se zaměřili právě na pohyb po kurtu, což jsem dneska rozhodně neukázala (smích). Snažila jsem se také zapracovat na servisu, jenže ani ten mi dnes vůbec nešel. Je pak těžká všechno si uhrát od základní čáry," mrzelo Kvitovou po porážce.

Servis tentokrát rozhodně nebyl její zbraní. V utkání nasázela osm dvojchyb a úspěšnost prvního podání se pohybovala jen mezi padesáti a šedesáti procenty.

Wimbledonská vítězka neviděla příčinu neúspěchu ani v možném podcenění soupeřky. O hře málo známé Thajky prý informace měla. „Něco jsem o ní věděla. David (trenér Kotyza) viděl její zápasy na internetu a něco mi o ní řekl. Byla to ale pro mě nová soupeřka, s těmihle novými dívkami je to vždy těžké," povzdechla si Kvitová.

Příliš velký tlak
Neúspěch ale přičítá spíše nervozitě, kterou před prvním grandslamovým turnajem sezóny trpí: „Asi je to tím. Jak už jsem řekla, měla jsem výbornou přípravu, odehrála jsem slušné zápasy a možná jsem si na svá bedra naložila příliš velký tlak. Když jsem nervózní, špatně se pohybuji a od toho se vše odvíjí."

Přípravu, stejně jako exhibiční Hopmanův pohár, absolvovala se svým partnerem Radkem Štěpánkem, který nasbíral za svou kariéru už hromadu zkušeností, nicméně Petra Kvitová odmítá, že by jí mohl v této situaci jakoukoliv radou pomoct.

„Ani náhodou, od toho mám kouče. O taktice spolu vůbec nemluvíme," odmítala na tiskové konferenci podobné dotazy. Stejně jako otázky na případnou změnu trenéra: „O ničem takovém jsem neuvažovala."

Česká tenisová jednička teď bude muset nejspíš radikálně změnit plány. S takhle brzkým koncem v Melbourne určitě nepočítala. „Asi se vrátím domů. Pak mě čeká Fed Cup se Španělskem a turnaj v Dauhá," připomněla své nejbližší cíle.

roj, Sport.cz
She admits that she wasn't playing well, "everything was wrong - shots, serve, movement", she says. Here is copy of that article, I don't have time to translate it unfortunately but you can use Google translate or something like that if you want.
Quote:
Old Jan 13th, 2014, 11:06 AM   #2584
country flag Embittered
Senior Member

Embittered has disabled reputation

Thanks.
Quote:
Originally Posted by *Jack* View Post
First interview after her 1st round loss at the Aussi Open for the Czech radio:
http://www.rozhlas.cz/zpravy/tenis/_...razce--1302603

She said that her opponent played very unpleasantly for her, she didn't know her at all but she admits that it wasn't about her opponent.
This sort of comment always comes across as churlish, but I suppose if you say the other thing it comes across as deluded--you pays your money, you takes your choice.
Quote:
She says it was her head today, it was blocked because she put big pressure on her self.
I take it this means something like "brain freeze", rather than how I initially interpreted it, that she had a cold and was blocked up?!
Embittered is online now View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 13th, 2014, 04:04 PM   #2585
country flag hypersonic
Senior Member

hypersonic is an unknown quantity at this point

I think what she meant with 'blocked' is that given her past results in AO (where she underachieved, given her past year result and her SF loss against Sharpie), she put a lot of pressure in herself that she self-destructed in the process. She wanted to have a good showing in AO but got entangled in her thinking (too many expectations), albeit being aware that she can play superbly well on a good day, but again putting too much pressure on herself. Hopefully, she'll learn from this unexpected loss and be able to get that mental balance in her future matches, especially in AO where she can get far in the draw, given the surface. Also, given her top-10 status, she should be able to detach herself from this pressure by now because she is a top-ten player for over two years and a grandslam champion. I mean, this gal can play lights out tennis when in a carefree state (flashback against Mchale a week ago, Dubai last year) but implodes when faced with tension. For me, this is not a problem of poor footwork, abysmal serve or horrendous ROS, these are the aftermath of her mental turmoil and the inability to cope with tension/pressure.

Last edited by hypersonic : Jan 13th, 2014 at 04:15 PM.
hypersonic is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 13th, 2014, 07:15 PM   #2586
country flag *Jack*
Senior Member

*Jack*'s Avatar

Quote:
Originally Posted by hypersonic View Post
I think what she meant with 'blocked' is that given her past results in AO (where she underachieved, given her past year result and her SF loss against Sharpie), she put a lot of pressure in herself that she self-destructed in the process. She wanted to have a good showing in AO but got entangled in her thinking (too many expectations), albeit being aware that she can play superbly well on a good day, but again putting too much pressure on herself. Hopefully, she'll learn from this unexpected loss and be able to get that mental balance in her future matches, especially in AO where she can get far in the draw, given the surface. Also, given her top-10 status, she should be able to detach herself from this pressure by now because she is a top-ten player for over two years and a grandslam champion. I mean, this gal can play lights out tennis when in a carefree state (flashback against Mchale a week ago, Dubai last year) but implodes when faced with tension. For me, this is not a problem of poor footwork, abysmal serve or horrendous ROS, these are the aftermath of her mental turmoil and the inability to cope with tension/pressure.
Agreed, that is what I think she thinks it was (if that makes any sense at all ).
I think that of course, she is a top ten player for some time now, but she had bad season with some terrible results on Grand Slam tournaments - last results were: AO13 - 2r, RG13 - 3r, W13 - (lucky) Qf, USO - (terrible) 3r (loss) and now AO14 - 1r. I think that speaks for it self.
Quote:
Old Mar 3rd, 2014, 04:37 PM   #2587
country flag Lufa
Senior Member

Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all

BLOG
http://petrakvitova.net/cs/start-of-2014-season/
Quote:
Hi everyone,

The first-round loss at the Australian Open was very tough for me because I was expecting more from myself. I worked so hard in the off-season and that’s why I felt so nervous, because I wanted it too much. It took some days to get over it, normally I bounce back pretty quickly but this one hurt.

I wanted to play Paris to keep playing matches and forget about Australia as fast as possible, but unfortunately I was sick and couldn’t use my wild card there. I was so sick that I also didn’t play Fed Cup – it was so weird because it was the first time I hadn’t played. I was watching on live score and I was very nervous – it’s much better when you’re playing, that’s why I’m looking forward to the semifinal at home.

They were tough days for me and I knew I wouldn’t be in good shape when I went to Doha and Dubai. I just practiced for three days before Doha so it was great that I won two matches, after big fights, and I was just feeling happy to be back.

I didn’t defend my title in Dubai. I don’t know exactly what happened. I played so well in the first set against Carla (Suarez Navarro), but the match was getting longer and longer, the night was getting cooler and the balls were not flying as much. The rallies got longer and she started playing really well – I had some chances to finish the match but she came back and in the end it was just about a few points. In Doha I won matches like that, and in Dubai I lost.

It was definitely a mental battle. If I know I am practicing well, it translates to the court. At this moment, I really wanted to win so it can be really frustrating because I know that I can play well.

Thankfully I have really great fans and they sent me a lot of nice messages after the match. It’s not when you are winning, but you see the real fans when you are losing. I have the best fans in the world, they understand sport and are still believing in me no matter what.

So now I will head to Indian Wells. The running machine has been my best friend for the past few days at home, and I have been practicing every day with David. I have no pain and I am not ill so fingers crossed! Indian Wells is a beautiful tournament and the weather is great. The courts there are quite slow so I will get there early and spend a lot of time getting used to the courts. I have heard there is a Nobu on site there so I’m looking forward to trying it. Hope to see some of you there!

Petra
Lufa is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 4th, 2014, 03:59 PM   #2588
country flag steni
Senior Member

steni's Avatar

steni has much to be proud of steni has much to be proud of steni has much to be proud of steni has much to be proud of steni has much to be proud of steni has much to be proud of steni has much to be proud of steni has much to be proud of steni has much to be proud of steni has much to be proud of steni has much to be proud of

"you see the real fans when you are losing" she said, probably casual fans that have not idea about Petra's bs for the past 2 1/2 years!
steni is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 4th, 2014, 05:03 PM   #2589
country flag Corswandt
Senior Member

Corswandt's Avatar

Corswandt has a reputation beyond repute Corswandt has a reputation beyond repute Corswandt has a reputation beyond repute Corswandt has a reputation beyond repute Corswandt has a reputation beyond repute Corswandt has a reputation beyond repute Corswandt has a reputation beyond repute Corswandt has a reputation beyond repute Corswandt has a reputation beyond repute Corswandt has a reputation beyond repute Corswandt has a reputation beyond repute

Shut the fuck up and go win some matches, Ludmila.
Corswandt is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 5th, 2014, 05:46 PM   #2590
country flag steni
Senior Member

steni's Avatar

steni has much to be proud of steni has much to be proud of steni has much to be proud of steni has much to be proud of steni has much to be proud of steni has much to be proud of steni has much to be proud of steni has much to be proud of steni has much to be proud of steni has much to be proud of steni has much to be proud of

Quote:
Originally Posted by Corswandt View Post

lol
steni is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 5th, 2014, 06:38 PM   #2591
country flag GOATra
Senior Member

GOATra's Avatar

GOATra is just really nice GOATra is just really nice GOATra is just really nice GOATra is just really nice GOATra is just really nice GOATra is just really nice GOATra is just really nice GOATra is just really nice GOATra is just really nice GOATra is just really nice GOATra is just really nice

Everybody behind Petra for Indian Wells
GOATra is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 6th, 2014, 07:04 PM   #2592
country flag *Jack*
Senior Member

*Jack*'s Avatar

Quote:
Originally Posted by Corswandt View Post

Chill, dude, it's not a matter of life and death.
Quote:
Old May 30th, 2014, 11:29 PM   #2593
country flag TennisAddict84
Senior Member

TennisAddict84 is a splendid one to behold TennisAddict84 is a splendid one to behold TennisAddict84 is a splendid one to behold TennisAddict84 is a splendid one to behold TennisAddict84 is a splendid one to behold TennisAddict84 is a splendid one to behold TennisAddict84 is a splendid one to behold TennisAddict84 is a splendid one to behold TennisAddict84 is a splendid one to behold TennisAddict84 is a splendid one to behold TennisAddict84 is a splendid one to behold

http://www.livetennis.com/category/l...-201405290005/

the headline
TennisAddict84 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jun 21st, 2014, 11:33 AM   #2594
country flag DanLovesWTA
Senior Member

DanLovesWTA's Avatar

DanLovesWTA has a reputation beyond repute DanLovesWTA has a reputation beyond repute DanLovesWTA has a reputation beyond repute DanLovesWTA has a reputation beyond repute DanLovesWTA has a reputation beyond repute DanLovesWTA has a reputation beyond repute DanLovesWTA has a reputation beyond repute DanLovesWTA has a reputation beyond repute DanLovesWTA has a reputation beyond repute DanLovesWTA has a reputation beyond repute DanLovesWTA has a reputation beyond repute

http://www.wimbledon.com/en_GB/news/...190934606.html
Sorana Cirstea,Jelena Jankovic,Samantha Stosur,Victoria Azarenka,Eugenie Bouchard,Sabine Lisicki,Maria Sharapova,Ana Ivanovic,Caroline Wozniacki,Na Li,Monica Niculescu,Petra Kvitova,Flavia Pennetta,Belinda Bencic,Irina-Camelia Begu,Lucie Safarova,Madison Keys,Anastasia Pavlyuchenkova, Donna Vekic,Angelique Kerber,Elina Svitolina,Agnieszka Radwanska,Dominika Cibulkova,Venus Williams,Andrea Petkovic.
Elena Baltacha 1983-2014
Deserve my appreciation: Steffi Graf, Elena Dementieva, Justine Henin, Kim Clijsters.
DanLovesWTA is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jun 27th, 2014, 05:48 PM   #2595
country flag mac47
Senior Member

mac47's Avatar

mac47 has a reputation beyond repute mac47 has a reputation beyond repute mac47 has a reputation beyond repute mac47 has a reputation beyond repute mac47 has a reputation beyond repute mac47 has a reputation beyond repute mac47 has a reputation beyond repute mac47 has a reputation beyond repute mac47 has a reputation beyond repute mac47 has a reputation beyond repute mac47 has a reputation beyond repute

Wimbledon nitwit writer thinks Petra is from Poland, and repeats the error multiple times in the article.

http://www.wimbledon.com/en_GB/news/...williams_.html
“It's not as if everything revolves around me now that I've won Wimbledon for the second time — as if I'll just sit on my ass at home and send someone to do my shopping for me.” — the lovely and humble Petra Kvitová
mac47 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules