2012 PYW Challenger Results - Page 2 - TennisForum.com
TennisForum.com   Wagerline.com MensTennisForums.com TennisUniverse.com
TennisForum.com is the premier Women's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!
Reply

Old Aug 8th, 2012, 08:29 AM   #16
country flag Kəv.
Senior Member
 
Kəv.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Melbourne
Posts: 64,527
Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute
Re: 2012 PYW Challenger Results | Updated after Marseille, Nottingham II & Craiova!

July 16

Bucharest | First Round


Alize Cornet FRA [5] beat Dinah Pfizenmaier GER [6] | 6-3 7-5
Eva Birnerova CZE [3] lost to Ana Savic CRO [Q] | 1-6 6-4 6-7
Cristina Mitu ROU [WC] lost to Paula Ormaechea ARG | 1-6 2-6
Florencia Molinero ARG beat Laura Pous-Tio ESP | 7-6 3-6 6-3

Irina-Camelia Begu ROU beat Patricia Maria Tig ROU [WC] | 6-1 6-4
Rocio de la Torre-Sanchez ESP [Q] lost to Stefanie Voegele SUI [7] | 1-6 2-6
Karin Knapp ITA beat Julia Cohen USA | 7-5 6-0
Madalina Gojnea ROU [8] lost to Garbine Muguruza ESP [1] | 4-6 2-6

Pauline Parmentier FRA [2] beat Caroline Garcia FRA [4] | 6-3 6-2
Alberta Brianti ITA beat Mihaela Buzarnescu ROU | 7-6 2-6 6-4
Elena Bogdan ROU [WC] beat Maria Elena Camerin ITA | 6-4 7-5
Nastassja Burnett ITA lost to Alexandra Cadantu ROU | 0-6 1-6

Virginie Razzano FRA lost to Raluca Olaru ROU [WC] | 1-6 6-4 1-6
Bibiane Schoofs NED beat Maria-Teresa Torro-Flor ESP [Q] | 6-0 6-3
Lara Arruabarrena-Vecino ESP lost to Elitsa Kostova BUL | 3-6 6-4 6-7
Danielle Harmsen NED [Q] beat Romina Oprandi SUI | 7-5 6-0

Contrexeville | First Round

Yvonne Meusburger AUT beat Daria Salnikova RUS [Q] | 7-6 6-3
Amandine Hesse FRA beat Ema Milkucic CRO [Q] | 6-3 6-2
Charlene Seateun FRA [Q] beat Silvia Njiric CRO | 4-6 6-2 6-4

Anna-Lena Friedsam GER beat Dia Evtimova BUL | 6-3 6-1

Kristina Mladenovic FRA [4] beat Patrycja Sanduska POL | 6-2 6-3
Anaeve Pain FRA [WC] lost to Severine Beltrame FRA | 6-2 5-7 3-6

Indire Akiki CRO lost to Kathrin Woerle GER [2] | 3-6 1-6
Anastasija Sevastova LAT [1] beat Tereza Mrdeza CRO | 6-1 6-1

Kirsten Flipkens BEL [7] beat Alexandra Romanova RUS | 6-0 6-2
Constance Sibille FRA beat Virginie Ayassamy FRA [Q] | 6-3 6-0
Elixane Lechemia FRA [WC] lost to Celine Cattaneo FRA [WC] | 2-6 6-7
Leticia Costas ESP lost to Sandra Zaniewska POL | 3-6 0-6

Yuliya Beygelzimer UKR beat Catalina Pella ARG | 6-2 6-0
Myrtille Georges FRA lost to Laura Thorpe FRA | 3-6 3-6
Renata Voracova CZE [6] lost to Stephanie Vogt LIE [5] | 1-6 4-6
Kristina Barrois GER [3] lost to Aravane Rezai FRA [8] | 1-6 1-6

Donetsk | First Round

Andrea Hlavackova CZE [1] beat Kristina Kucova SVK | 6-1 6-1
Polina Pekhova BLR beat Oksana Koshman UKR [WC] | 6-1 6-1
Olga Ianchuk UKR lost to Nadiya Kichenok UKR | 3-6 4-6
Ganna Poznikhirenko UKR [Q] lost to Maria Joao Koehler POR [8] | 1-6 2-6

Alla Kudryavtseva RUS [3] beat Diana Bogoliy UKR [Q] | 6-1 6-2
Kateryna Kozlova UKR beat Sofia Kvatsabaia GEO | 7-5 6-2
Anastasiya Fedoryshyn UKR [WC] lost to Taisiya Zakarlyuk UKR [WC] | 0-6 3-6
Lina Stanciute LTU [2] beat Marta Domachowska POL [5] | 6-4 6-2

Ekaterina Ivanova RUS beat Ekaterina Pushkareva RUS [Q] | 6-1 6-1
Valeriya Strakhova UKR [WC] lost to Marianna Zakarlyuk UKR | 1-6 2-6
Zuzana Zlochova SVK beat Anna Koval RUS [Q] | 6-3 6-3
Elizaveta Ianchuk UKR lost to Elina Svitolina UKR [7] | 0-6 3-6

Cagla Buyukakcay TUR lost to Vesna Dolonc SRB [4] | 1-6 3-6
Anne Kremer LUX beat Alyona Sotnikova UKR | 6-2 6-3
Lidziya Marozava BLR lost to Lyudmyla Kichenok UKR | 1-6 1-6
Valentyna Ivakhnenko UKR beat Anastasiya Yakimova BLR [6] | 7-5 7-6


Bucharest | Second Round

Alize Cornet FRA [5] lost to Ana Savic CRO [Q] | 5-7 6-4 3-6
Paula Ormaechea ARG beat Florencia Molinero ARG | 6-2 6-1
Irina-Camelia Begu ROU beat Stefanie Voegele SUI [7] | 1-6 6-4 6-3
Karin Knapp ITA lost to Garbine Muguruza ESP [1] | 2-6 2-6

Pauline Parmentier FRA [2] beat Alberta Brianti ITA | 6-2 6-4
Elena Bogdan ROU [WC] lost to Alexandra Cadantu ROU | 0-6 3-6
Raluca Olaru ROU [WC] lost to Bibiane Schoofs NED | 3-6 1-6
Elitsa Kostova BUL lost to Danielle Harmsen NED [Q] | 2-6 1-6

Contrexeville | Second Round

Yvonne Meusburger AUT beat Amandine Hesse FRA | 6-0 6-1
Charlene Seateun FRA [Q] lost to Anna-Lena Friedsam GER | 6-7 0-6
Kristina Mladenovic FRA [4] beat Severine Beltrame FRA | 7-5 6-2
Kathrin Woerle GER [2] lost to Anastasija Sevastova LAT [1] | 1-6 3-6

Kirsten Flipkens BEL [7] beat Constance Sibille FRA | 6-1 6-3
Celine Cattaneo FRA [WC] lost to Sandra Zaniewska POL | 2-6 4-6
Yuliya Beygelzimer UKR beat Laura Thorpe FRA | 6-4 6-4
Stephanie Vogt LIE [5] lost to Aravane Rezai FRA [8] | 7-6 5-7 6-7

Donetsk | Second Round

Andrea Hlavackova CZE [1] beat Polina Pekhova BLR | 6-0 6-1
Nadiya Kichenok UKR lost to Maria Joao Koehler POR [8] | 4-6 1-6
Alla Kudryavtseva RUS [3] beat Kateryna Kozlova UKR | 6-4 6-2
Taisiya Zakarlyuk UKR [WC] lost to Lina Stanciute LTU [2] | 0-6 0-6

Ekaterina Ivanova RUS beat Marianna Zakarlyuk UKR | 6-1 6-2
Zuzana Zlochova SVK lost to Elina Svitolina UKR [7] | 1-6 0-6
Vesna Dolonc SRB [4] beat Anne Kremer LUX | 6-1 6-4
Lyudmyla Kichenok UKR lost to Valentyna Ivakhnenko UKR | 4-6 6-3 4-6

Bucharest | Quarterfinals

Ana Savic CRO [Q] lost to Paula Ormaechea ARG | 5-7 5-7
Irina-Camelia Begu ROU lost to Garbine Muguruza ESP [1] | 3-6 5-7
Pauline Parmentier FRA [2] lost to Alexandra Cadantu ROU | 3-6 2-6
Bibiane Schoofs NED beat Danielle Harmsen NED [Q] | 6-1 6-2


Contrexeville | Quarterfinals

Yvonne Meusburger AUT lost to Anna-Lena Friedsam GER | 3-6 3-6
Kristina Mladenovic FRA [4] lost to Anastasija Sevastova LAT [1] | 1-6 1-6
Kirsten Flipkens BEL [7] beat Sandra Zaniewska POL | 7-5 6-2
Yuliya Beygelzimer UKR lost to Aravane Rezai FRA [8] | 2-6 4-6

Donetsk | Quarterfinals

Andrea Hlavackova CZE [1] beat Maria Joao Koehler POR [8] | 6-0 6-0
Alla Kudryavtseva RUS [3] lost to Lina Stanciute LTU [2] | 3-6 3-6
Ekaterina Ivanova RUS lost to Elina Svitolina UKR [7] | 0-6 1-6
Vesna Dolonc SRB [4] beat Valentyna Ivakhnenko UKR | 7-5 6-4

Bucharest | Semifinals

Paula Ormaechea ARG lost to Garbine Muguruza ESP [1] | 4-6 2-6
Alexandra Cadantu ROU lost to Bibiane Schoofs NED | 5-7 2-6

Contrexeville | Semifinals

Anna-Lena Friedsam GER lost to Anastasija Sevastova LAT [1] | 1-6 2-6
Kirsten Flipkens BEL [7] lost to Aravane Rezai FRA [8] | 3-6 1-6

Donetsk | Semifinals

Andrea Hlavackova CZE [1] beat Lina Stanciute LTU [2] | 6-1 6-1
Elina Svitolina UKR [7] beat Vesna Dolonc SRB [4] | 6-3 2-6 6-4

Bucharest | Final

Garbine Muguruza ESP [1] lost to Bibiane Schoofs NED | 6-7 4-6

Contrexeville | Final

Anastasija Sevastova LAT [1] beat Aravane Rezai FRA [8] | 6-4 6-1

Donetsk | Final

Andrea Hlavackova CZE [1] beat Elina Svitolina UKR [7] | 6-0 6-4
__________________
MINELLA. GAJDOSOVA.

ZARINA DIYAS. QIANG WANG. SHILIN XU. AYUMI MORITA.
LESIA TSURENKO. ALIZÉ LIM. ANA IVANOVIC. JULIA GÖRGES.
CASEY DELLACQUA. NAIKTHA BAINS. PRISCILLA HON. OLIVIA TJANDRAMULIA.

Last edited by Kəv. : Aug 21st, 2012 at 07:55 AM.
Kəv. is offline View My Blog!   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 

Old Aug 21st, 2012, 07:59 AM   #17
country flag Kəv.
Senior Member
 
Kəv.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Melbourne
Posts: 64,527
Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute
Re: 2012 PYW Challenger Results | Updated after Marseille, Nottingham II & Craiova!

July 23

Olomouc | First Round


Barbora Zahlavova Strycova CZE lost to Maria-Teresa Torro-Flor ESP [SE] | 6-4 1-6 4-6
Anna Korzeniak POL [WC] lost to Elena Bovina RUS [7/Q] | 3-6 2-6
Richel Hogenkamp NED beat Nastassja Burnett ITA | 6-0 6-0
Katerina Kramperova CZE [WC] lost to Tatjana Malek GER [5] | 2-6 1-6

Garbine Muguruza ESP [2] beat Kristina Kucova SVK [Q] | 6-2 6-4
Dia Evtimova BUL lost to Maria Elena Camerin ITA | 3-6 2-6
Yuliya Beygelzimer UKR lost to Annika Beck GER | 2-6 2-6
Yvonne Meusburger AUT lost to Stefanie Voegele SUI [6] | 1-6 1-6

Paula Ormaechea ARG beat Anna Floris ITA | 6-0 6-1
Corinna Dentoni ITA [Q] beat Mihaela Buzarnescu ROU | 6-4 6-3
Madalina Gojnea ROU beat Vanda Lukacs HUN [WC] | 6-0 6-0
Sarah Gronert GER lost to Mathilde Johansson FRA [3] | 4-6 2-6

Valeria Savinykh RUS [4] beat Monica Puig PUR | 5-7 6-2 6-3
Elitsa Kostova BUL beat Zuzana Ondraskova CZE [SR] | 6-1 4-6 6-4
Amra Sadikovic SUI lost to Anastasija Sevastova LAT [1/WC] | 4-6 3-6
Ines Ferrer Suarez ESP [8/Q] lost to Alexandra Cadantu ROU | 3-6 4-6


Astana | First Round

Stephanie Foretz Gacon FRA lost to Paula Kania POL [LL] | 3-6 3-6
Ling Zhang HKG [3] beat Veronika Kapshay UKR | 6-3 6-3
Anna Danilina KAZ [WC] beat Sung-Hee Han KOR | 6-1 6-3
Tadeja Majeric SLO lost to Ekaterina Bychkova RUS | 6-7 3-6

Yulia Putintseva KAZ lost to Ekaterina Ivanova RUS | 3-6 1-6
Cagla Buyukakcay TUR beat Oksana Kalashnikova GEO [SR] | 6-2 6-3
Nudnida Luangnam THA lost to Ksenia Lykina RUS [Q] | 6-7 1-6
Varatchaya Wongteanchai THA [7] lost to Maria Joao Koehler POR | 2-6 3-6

Kurumi Nara JPN lost to Sofia Shapatava GEO [Q] | 6-7 1-6
Lyudmyla Kichenok UKR beat Ekaterina Klyueva KAZ [WC] | 6-2 6-0
Aleksandrina Naydenova BUL [5] lost to Ksenia Palkina KGZ [SR] | 3-6 6-3 3-6
Anastasiya Yepisheva KAZ [WC] lost to Dinah Pfizenmaier GER [4] | 1-6 0-6

Marta Sirotkina RUS [6] lost to Nadiya Kichenok UKR [LL] | 4-6 4-6
Lina Stanciute LTU [1] beat Sviatlana Pirazhenka BLR [LL] | 6-0 6-1
Luksika Kumkhum THA [8/Q] lost to Valentyna Ivakhnenko UKR | 6-7 1-6
Kathrin Woerle GER [2] beat Sheng-Nan Sun CHN [Q] | 6-2 6-0

Lexington | First Round

Olivia Rogowska AUS beat Mallory Burdette USA [WC] | 6-3 6-1
Julia Boserup USA beat Jessica Pegula USA [3] | 3-6 6-2 6-3
Heidi El Tabakh CAN [2] beat Julie Coin FRA | 6-2 6-3
Jennifer Elie USA [Q] lost to Madison Keys USA [5] | 2-6 0-6

Karin Knapp ITA beat Tamaryn Hendler BEL | 6-4 6-4
Julia Glushko ISR beat Krista Hardebeck USA [Q] | 1-6 6-4 7-6
Chi Chi Scholl USA lost to Bethanie Mattek-Sands USA [WC] | 2-6 0-6
Lauren Embree USA [Q] lost to Irena Pavlovic FRA | 1-6 0-6

Alison Riske USA [1] beat Yi-Fan Xu CHN | 6-1 6-0
Andrea Koch-Benvenuto CHI lost to Bojana Bobusic AUS | 6-3 0-6 3-6
Ashley Weinhold USA [Q] beat Misa Eguchi JPN [8] | 6-4 6-2
Isabella Holland AUS lost to Misaki Doi JPN | 4-6 4-6

Grace Min USA [7] beat Shelby Rogers USA [WC] | 6-3 6-1
Aiko Nakamura JPN [4] lost to Victoria Larriere FRA [6] | 0-6 4-6
Alexandra Stevenson USA [WC] lost to Lauren Albanese USA [SR] | 1-6 3-6

Johanna Konta GBR beat Erika Sema JPN | 6-2 6-1

Olomouc | Second Round

Maria-Teresa Torro-Flor ESP [SE] beat Elena Bovina RUS [7/Q] | 6-3 6-3
Richel Hogenkamp NED beat Tatjana Malek GER [5] | 6-4 5-7 6-3
Garbine Muguruza ESP [2] beat Maria Elena Camerin ITA | 6-4 5-7 6-4
Annika Beck GER lost to Stefanie Voegele SUI [6] | 4-6 7-5 4-6

Paula Ormaechea ARG lost to Corinna Dentoni ITA [Q] | 7-6 4-6 4-6
Madalina Gojnea ROU beat Mathilde Johansson FRA [3] | 7-5 1-6 6-2
Valeria Savinykh RUS [4] beat Elitsa Kostova BUL | 6-2 6-1
Anastasija Sevastova LAT [1/WC] beat Alexandra Cadantu ROU | 6-2 6-3


Astana | Second Round

Paula Kania POL [LL] beat Ling Zhang HKG [3] | 6-1 6-2
Anna Danilina KAZ [WC] beat Ekaterina Bychkova RUS | 5-7 6-4 6-1
Ekaterina Ivanova RUS lost to Cagla Buyukakcay TUR | 3-6 5-7

Ksenia Lykina RUS [Q] lost to Maria Joao Koehler POR | 1-6 1-6

Sofia Shapatava GEO [Q] lost to Lyudmyla Kichenok UKR | 1-6 3-6
Ksenia Palkina KGZ [SR] lost to Dinah Pfizenmaier GER [4] | 0-6 0-6
Nadiya Kichenok UKR [LL] lost to Lina Stanciute LTU [1] | 1-6 0-6
Valentyna Ivakhnenko UKR lost to Kathrin Woerle GER [2] | 1-6 1-6

Lexington | Second Round

Olivia Rogowska AUS beat Julia Boserup USA | 6-2 6-1
Heidi El Tabakh CAN [2] lost to Madison Keys USA [5] | 5-7 1-6
Karin Knapp ITA beat Julia Glushko ISR | 6-1 6-2
Bethanie Mattek-Sands USA [WC] beat Irena Pavlovic FRA | 7-6 6-4

Alison Riske USA [1] beat Bojana Bobusic AUS | 6-1 6-2
Ashley Weinhold USA [Q] lost to Misaki Doi JPN | 7-6 2-6 1-6
Grace Min USA [7] lost to Victoria Larriere FRA [6] | 3-6 1-6
Lauren Albanese USA [SR] beat Johanna Konta GBR | 4-6 6-3 6-3

Olomouc | Quarterfinals

Maria-Teresa Torro-Flor ESP [SE] beat Richel Hogenkamp NED | 6-4 6-4
Garbine Muguruza ESP [2] lost to Stefanie Voegele SUI [6] | 5-7 7-6 2-6

Corinna Dentoni ITA [Q] lost to Madalina Gojnea ROU | 3-6 3-6
Valeria Savinykh RUS [4] lost to Anastasija Sevastova LAT [1/WC] | 2-6 0-6

Astana | Quarterfinals

Paula Kania POL [LL] beat Anna Danilina KAZ [WC] | 6-1 6-2
Cagla Buyukakcay TUR lost to Maria Joao Koehler POR | 5-7 5-7
Lyudmyla Kichenok UKR lost to Dinah Pfizenmaier GER [4] | 6-7 2-6
Lina Stanciute LTU [1] beat Kathrin Woerle GER [2] | 6-3 7-6

Lexington | Quarterfinals

Olivia Rogowska AUS lost to Madison Keys USA [5] | 7-6 3-6 4-6
Karin Knapp ITA lost to Bethanie Mattek-Sands USA [WC] | 3-6 3-6
Alison Riske USA [1] beat Misaki Doi JPN | 7-6 6-4
Victoria Larriere FRA [6] beat Lauren Albanese USA [SR] | 6-3 6-4

Olomouc | Semifinals

Maria-Teresa Torro-Flor ESP [SE] lost to Stefanie Voegele SUI [6] | 1-6 6-4 3-6
Madalina Gojnea ROU lost to Anastasija Sevastova LAT [1/WC] | 0-6 1-6

Astana | Semifinals

Paula Kania POL [LL] lost to Maria Joao Koehler POR | 4-6 4-6
Dinah Pfizenmaier GER [4] lost to Lina Stanciute LTU [1] | 3-6 3-6

Lexington | Semifinals

Madison Keys USA [5] lost to Bethanie Mattek-Sands USA [WC] | 0-6 0-6
Alison Riske USA [1] beat Victoria Larriere FRA [6] | 7-6 6-4

Olomouc | Final

Stefanie Voegele SUI [6] lost to Anastasija Sevastova LAT [1/WC] | 0-6 3-6

Astana | Final

Maria Joao Koehler POR lost to Lina Stanciute LTU [1] | 2-6 7-6 4-6

Lexington | Final

Bethanie Mattek-Sands USA [WC] beat Alison Riske USA [1] | 6-2 4-6 6-3
__________________
MINELLA. GAJDOSOVA.

ZARINA DIYAS. QIANG WANG. SHILIN XU. AYUMI MORITA.
LESIA TSURENKO. ALIZÉ LIM. ANA IVANOVIC. JULIA GÖRGES.
CASEY DELLACQUA. NAIKTHA BAINS. PRISCILLA HON. OLIVIA TJANDRAMULIA.

Last edited by Kəv. : Aug 30th, 2012 at 07:54 AM.
Kəv. is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Aug 22nd, 2012, 12:13 PM   #18
country flag Kəv.
Senior Member
 
Kəv.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Melbourne
Posts: 64,527
Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute
Re: 2012 PYW Challenger Results | Updated after Marseille, Nottingham II & Craiova!

July 30

Vancouver | First Round


Mandy Minella LUX [1] beat Jessica Pegula USA [3] | 6-0 6-1
Gail Brodsky USA beat Bojana Bobusic AUS | 6-4 7-5
Aleksandra Krunic SRB beat Julia Boserup USA | 6-0 6-0
Nicole Gibbs USA [Q] beat Madison Brengle USA | 6-3 6-3

Alexa Glatch USA lost to Gabriela Dabrowski CAN [WC] | 6-7 0-6
Lauren Embree USA [Q] lost to Julia Glushko ISR | 1-6 0-6
Krista Hardebeck USA [Q] beat Ashley Weinhold USA [Q] | 6-3 6-2
Carol Zhao CAN [WC] lost to Madison Keys USA [7] | 1-6 3-6

Sacha Jones AUS beat Sharon Fichman CAN [6] | 7-6 6-4
Monique Adamczak AUS [4] beat Johanna Konta GBR | 6-4 6-4
Naomi Broady GBR beat Chi Chi Scholl USA | 6-4 6-4
Teliana Pereira BRA lost to Sandra Zaniewska POL | 3-6 2-6

Sherazad Benamar FRA [LL] lost to Mallory Burdette USA [WC] | 5-7 3-6
Marie-Eve Pelletier CAN [8] beat Olga Savchuk UKR | 6-1 6-0
Heidi El Tabakh CAN [2] beat Maria Sanchez USA [5] | 6-2 7-6
Bethanie Mattek-Sands USA [WC] beat Olivia Rogowska AUS | 6-2 4-6 6-2

Beijing | First Round

Stephanie Foretz Gacon FRA beat Varatchaya Wongteanchai THA | 6-1 6-3
Yue-Yue Hu CHN lost to Yi-Jing Zhao CHN | 3-6 4-6
Hao Chen Tang CHN [Q] lost to Junri Namigata JPN | 2-6 1-6
Cagla Buyukakcay TUR beat Saisai Zheng CHN [4] | 6-2 7-5

Chen Liang CHN [LL] lost to Sheng-Nan Sun CHN | 1-6 1-6
Qiang Wang CHN beat Yafan Wang CHN [WC] | 6-0 6-0
Xinyun Han CHN beat Sung-Hee Han KOR | 6-1 6-1
Ying-Ying Duan CHN lost to Noppawan Lertcheewakarn THA [2] | 1-6 1-6

Yurika Sema JPN [6] beat Ting Li CHN [WC] | 6-1 6-0
Ksenia Lykina RUS [Q] lost to Daria Gavrilova RUS | 1-6 3-6
Misa Eguchi JPN [5] beat Yi-Miao Zhou CHN [Q] | 4-6 6-3 6-4
Ling Zhang HKG [3] lost to Kurumi Nara JPN | 3-6 3-6

Maria Joao Koehler POR [7] beat Xin Wen CHN [Q] | 6-0 6-0
Tetiana Luzhanska USA [8] beat Chin-Wei Chan TPE | 6-2 6-1
Yi-Fan Xu CHN lost to Nudnida Luangnam THA | 1-6 1-6
Zhaoxuan Yang CHN [WC] lost to Yung-Jan Chan TPE [1] | 0-6 0-6

Trnava | First Round

Dinah Pfizenmaier GER [2] beat Zuzana Ondraskova CZE [SR] | 6-1 6-3
Reka-Luca Jani HUN lost to Dia Evtimova BUL | 4-6 4-6
Elena Bovina RUS [5] beat Katarzyna Kawa POL | 6-4 6-1
Indire Akiki CRO lost to Anastasija Sevastova LAT [1] | 1-6 1-6

Nastassja Burnett ITA lost to Ana Vrljic CRO | 3-6 3-6
Cristina Mitu ROU lost to Laura Gulbe LAT [WC] | 2-6 4-6
Elena Bogdan ROU beat Gabriela Pantuckova CZE [WC] | 6-1 6-0
Nikola Vajdova SVK [WC] lost to Bibiane Schoofs NED | 1-6 1-6

Yuliya Beygelzimer UKR beat Martina Borecka CZE [Q] | 6-1 6-1
Hilda Melander SWE [Q] lost to Ana Savic CRO [Q] | 3-6 3-6
Annalisa Bona ITA [8] lost to Bianca Botto PER | 4-6 6-3 2-6
Marta Domachowska POL [6] beat Yvonne Meusburger AUT | 6-2 7-6

Elitsa Kostova BUL [4] beat Michaela Honcova SVK | 6-0 6-1
Michaela Frlicka GER [WC] lost to Iris Khanna AUT [Q] | 2-6 2-6
Romana Tabak SVK beat Melanie Klaffner AUT | 6-3 6-3
Renata Voracova CZE [7] lost to Valeria Savinykh RUS [3] | 2-6 4-6

Vancouver | Second Round

Mandy Minella LUX [1] beat Gail Brodsky USA | 6-3 6-1
Aleksandra Krunic SRB beat Nicole Gibbs USA [Q] | 6-1 6-2
Gabriela Dabrowski CAN [WC] beat Julia Glushko ISR | 6-2 6-1

Krista Hardebeck USA [Q] lost to Madison Keys USA [7] | 4-6 2-6

Sacha Jones AUS lost to Monique Adamczak AUS [4] | 5-7 6-7
Naomi Broady GBR lost to Sandra Zaniewska POL | 4-6 7-6 3-6
Mallory Burdette USA [WC] lost to Marie-Eve Pelletier CAN [8] | 3-6 5-7
Heidi El Tabakh CAN [2] lost to Bethanie Mattek-Sands USA [WC] | 6-3 6-7 2-6

Beijing | Second Round

Stephanie Foretz Gacon FRA beat Yi-Jing Zhao CHN | 6-0 6-2
Junri Namigata JPN lost to Cagla Buyukakcay TUR | 3-6 4-6
Sheng-Nan Sun CHN lost to Qiang Wang CHN | 2-6 3-6
Xinyun Han CHN lost to Noppawan Lertcheewakarn THA [2] | 0-6 0-6

Yurika Sema JPN [6] lost to Daria Gavrilova RUS | 6-7 6-7
Misa Eguchi JPN [5] lost to Kurumi Nara JPN | 3-6 3-6

Maria Joao Koehler POR [7] lost to Tetiana Luzhanska USA [8] | 4-6 5-7
Nudnida Luangnam THA lost to Yung-Jan Chan TPE [1] | 0-6 0-6

Trnava | Second Round

Dinah Pfizenmaier GER [2] beat Dia Evtimova BUL | 6-3 6-2
Elena Bovina RUS [5] lost to Anastasija Sevastova LAT [1] | 0-6 2-6
Ana Vrljic CRO lost to Laura Gulbe LAT [WC] | 2-6 2-6
Elena Bogdan ROU lost to Bibiane Schoofs NED | 2-6 2-6


Yuliya Beygelzimer UKR lost to Ana Savic CRO [Q] | 3-6 4-6
Bianca Botto PER lost to Marta Domachowska POL [6] | 5-7 3-6
Elitsa Kostova BUL [4] beat Iris Khanna AUT [Q] | 6-0 6-0
Romana Tabak SVK beat Valeria Savinykh RUS [3] | 6-4 6-3

Vancouver | Quarterfinals

Mandy Minella LUX [1] beat Aleksandra Krunic SRB | 7-5 6-4
Gabriela Dabrowski CAN [WC] lost to Madison Keys USA [7] | 2-6 4-6
Monique Adamczak AUS [4] lost to Sandra Zaniewska POL | 5-7 6-4 2-6

Marie-Eve Pelletier CAN [8] lost to Bethanie Mattek-Sands USA [WC] | 1-6 2-6

Beijing | Quarterfinals

Stephanie Foretz Gacon FRA lost to Cagla Buyukakcay TUR | 7-6 3-6 4-6
Qiang Wang CHN lost to Noppawan Lertcheewakarn THA [2] | 0-6 0-6
Daria Gavrilova RUS lost to Kurumi Nara JPN | 4-6 6-3 4-6
Tetiana Luzhanska USA [8] lost to Yung-Jan Chan TPE [1] | 2-6 1-6

Trnava | Quarterfinals

Dinah Pfizenmaier GER [2] lost to Anastasija Sevastova LAT [1] | 3-6 1-6
Laura Gulbe LAT [WC] lost to Bibiane Schoofs NED | 4-6 7-6 5-7
Ana Savic CRO [Q] beat Marta Domachowska POL [6] | 6-2 2-6 6-1
Elitsa Kostova BUL [4] lost to Romana Tabak SVK | 2-6 5-7

Vancouver | Semifinals

Mandy Minella LUX [1] lost to Madison Keys USA [7] | 6-4 6-7 1-6
Sandra Zaniewska POL lost to Bethanie Mattek-Sands USA [WC] | 1-6 4-6

Beijing | Semifinals

Cagla Buyukakcay TUR lost to Noppawan Lertcheewakarn THA [2] | 0-6 6-4 3-6
Kurumi Nara JPN lost to Yung-Jan Chan TPE [1] | 2-6 2-6

Trnava | Semifinals

Anastasija Sevastova LAT [1] beat Bibiane Schoofs NED | 6-3 7-6
Ana Savic CRO [Q] lost to Romana Tabak SVK | 3-6 5-7

Vancouver | Final

Madison Keys USA [7] lost to Bethanie Mattek-Sands USA [WC] | 0-6 2-6

Beijing | Final

Noppawan Lertcheewakarn THA [2] lost to Yung-Jan Chan TPE [1] | 2-6 2-6

Trnava | Final

Anastasija Sevastova LAT [1] beat Romana Tabak SVK | 6-0 6-3
__________________
MINELLA. GAJDOSOVA.

ZARINA DIYAS. QIANG WANG. SHILIN XU. AYUMI MORITA.
LESIA TSURENKO. ALIZÉ LIM. ANA IVANOVIC. JULIA GÖRGES.
CASEY DELLACQUA. NAIKTHA BAINS. PRISCILLA HON. OLIVIA TJANDRAMULIA.

Last edited by Kəv. : Sep 5th, 2012 at 12:23 AM.
Kəv. is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Aug 22nd, 2012, 12:14 PM   #19
country flag Kəv.
Senior Member
 
Kəv.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Melbourne
Posts: 64,527
Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute
Re: 2012 PYW Challenger Results | Updated after Marseille, Nottingham II & Craiova!

August 6

Bronx | First Round


Romina Oprandi SUI beat Naomi Broady GBR [8] | 6-2 6-2
Eri Hozumi JPN [Q] beat Allie Will USA [Q] | 6-3 6-7 6-0
Aleksandra Krunic SRB [4] beat Elina Svitolina UKR | 6-1 6-0
Gabriela Paz VEN lost to Tatjana Malek GER [3] | 6-7 6-2 2-6

Olivia Rogowska AUS beat Chi Chi Scholl USA | 6-0 6-0
Jan Abaza USA [Q] lost to Adriana Perez VEN | 3-6 5-7
Julia Elbaba USA [WC] lost to Johanna Konta GBR | 0-6 1-6
Olga Puchkova RUS beat Erika Sema JPN | 3-6 6-4 7-5

Paula Ormaechea ARG beat Jacqueline Cako USA [WC] | 6-2 6-2
Irena Pavlovic FRA [5] beat Eva Raszkiewicz USA [WC] | 6-0 6-1
Chieh-Yu Hsu JPN lost to Emily Webley-Smith GBR [Q] | 6-7 6-4 3-6
Alison Riske USA [1] beat Karolina Pliskova CZE [6] | 7-5 3-6 7-6


Kristyna Pliskova CZE beat Marta Sirotkina RUS | 6-2 6-2
Teliana Pereira BRA lost to Anna Chakvetadze RUS | 1-6 0-6
Lauren Albanese USA [SR] lost to Vesna Dolonc SRB [7] | 4-6 7-6 5-7
Shuko Aoyama JPN lost to Casey Dellacqua AUS [2] | 1-6 2-6

Bronx | Second Round

Romina Oprandi SUI beat Eri Hozumi JPN [Q] | 7-5 6-4
Aleksandra Krunic SRB [4] beat Tatjana Malek GER [3] | 6-4 6-4
Olivia Rogowska AUS beat Adriana Perez VEN | 6-4 6-2
Johanna Konta GBR beat Olga Puchkova RUS | 6-2 6-2

Paula Ormaechea ARG lost to Irena Pavlovic FRA [5] | 3-6 2-6
Emily Webley-Smith GBR [Q] lost to Alison Riske USA [1] | 1-6 1-6
Kristyna Pliskova CZE lost to Anna Chakvetadze RUS | 1-6 2-6
Vesna Dolonc SRB [7] lost to Casey Dellacqua AUS [2] | 1-6 2-6

Bronx | Quarterfinals

Romina Oprandi SUI beat Aleksandra Krunic SRB [4] | 6-3 7-5
Olivia Rogowska AUS lost to Johanna Konta GBR | 4-6 5-7
Irena Pavlovic FRA [5] beat Alison Riske USA [1] | 7-5 3-6 6-0

Anna Chakvetadze RUS beat Casey Dellacqua AUS [2] | 6-2 6-4

Bronx | Semifinals

Romina Oprandi SUI beat Johanna Konta GBR | 6-4 6-3
Irena Pavlovic FRA [5] lost to Anna Chakvetadze RUS | 1-6 3-6

Bronx | Final

Romina Oprandi SUI lost to Anna Chakvetadze RUS | 1-6 6-4 2-6
__________________
MINELLA. GAJDOSOVA.

ZARINA DIYAS. QIANG WANG. SHILIN XU. AYUMI MORITA.
LESIA TSURENKO. ALIZÉ LIM. ANA IVANOVIC. JULIA GÖRGES.
CASEY DELLACQUA. NAIKTHA BAINS. PRISCILLA HON. OLIVIA TJANDRAMULIA.

Last edited by Kəv. : Sep 5th, 2012 at 12:24 AM.
Kəv. is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Aug 22nd, 2012, 12:15 PM   #20
country flag Kəv.
Senior Member
 
Kəv.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Melbourne
Posts: 64,527
Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute
Re: 2012 PYW Challenger Results | Updated after Marseille, Nottingham II & Craiova!

August 13

Kazan | First Round


Nina Bratchikova RUS beat Pemra Ozgen TUR | 7-6 6-2
Julia Valetova RUS [Q] lost to Nigina Abduraimova UZB [Q] | 1-6 0-6
Marina Melnikova RUS lost to Kateryna Kozlova UKR | 2-6 6-7
Nadiya Kichenok UKR lost to Margarita Gasparyan RUS | 4-6 5-7

Valentyna Ivakhnenko UKR lost to Lina Stanciute LTU [1] | 3-6 2-6
Ekaterina Yashina RUS [WC] lost to Alexandra Artamonova RUS | 4-6 3-6
Varatchaya Wongteanchai THA [4] beat Marina Shamayko RUS [Q] | 6-3 6-3
Melanie South GBR [7] beat Lyudmyla Kichenok UKR | 6-7 6-3 7-6

Daria Gavrilova RUS beat Arina Rodionova RUS [8] | 6-4 3-6 6-4
Mayya Katsitadze RUS [Q] beat Elizaveta Kulichkova RUS [WC] | 7-6 6-3

Ksenia Lykina RUS beat Polina Novoselova RUS [WC] | 6-0 6-0
Tara Moore GBR [3] lost to Valeria Solovieva RUS [2] | 3-6 2-6

Raluca Olaru ROU [6] beat Alexandra Romanova RUS [WC] | 6-0 6-0
Elizaveta Ianchuk UKR lost to Tadeja Majeric SLO | 5-7 7-5 2-6
Anastasiya Vasylyeva UKR beat Ilona Kremen BLR | 7-6 6-3
Ksenia Palkina KGZ [SR] lost to Madalina Gojnea ROU [5] | 7-6 3-6 4-6


Kazan | Second Round

Nina Bratchikova RUS beat Nigina Abduraimova UZB [Q] | 6-4 6-4
Kateryna Kozlova UKR lost to Margarita Gasparyan RUS | 2-6 3-6
Lina Stanciute LTU [1] beat Alexandra Artamonova RUS | 6-1 6-0
Varatchaya Wongteanchai THA [4] beat Melanie South GBR [7] | 7-5 6-4

Daria Gavrilova RUS beat Mayya Katsitadze RUS [Q] | 6-1 6-0
Ksenia Lykina RUS lost to Valeria Solovieva RUS [2] | 1-6 2-6
Raluca Olaru ROU [6] beat Tadeja Majeric SLO | 6-1 6-2
Anastasiya Vasylyeva UKR lost to Madalina Gojnea ROU [5] | 2-6 1-6


Kazan | Quarterfinals

Nina Bratchikova RUS beat Margarita Gasparyan RUS | 2-6 6-4 6-2
Lina Stanciute LTU [1] beat Varatchaya Wongteanchai THA [4] | 6-0 6-2
Daria Gavrilova RUS lost to Valeria Solovieva RUS [2] | 1-6 2-6
Raluca Olaru ROU [6] lost to Madalina Gojnea ROU [5] | 6-4 5-7 1-6

Kazan | Semifinals

Nina Bratchikova RUS lost to Lina Stanciute LTU [1] | 3-6 1-6
Valeria Solovieva RUS [2] beat Madalina Gojnea ROU [5] | 6-4 7-5

Kazan | Final

Lina Stanciute LTU [1] beat Valeria Solovieva RUS [2] | 6-4 6-3
__________________
MINELLA. GAJDOSOVA.

ZARINA DIYAS. QIANG WANG. SHILIN XU. AYUMI MORITA.
LESIA TSURENKO. ALIZÉ LIM. ANA IVANOVIC. JULIA GÖRGES.
CASEY DELLACQUA. NAIKTHA BAINS. PRISCILLA HON. OLIVIA TJANDRAMULIA.

Last edited by Kəv. : Sep 13th, 2012 at 02:10 AM.
Kəv. is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Sep 12th, 2012, 08:01 AM   #21
country flag Kəv.
Senior Member
 
Kəv.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Melbourne
Posts: 64,527
Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute
Re: 2012 PYW Challenger Results

September 3

Mestre | First Round


Julia Cohen USA [8] beat Anna Schmiedlova SVK | 6-4 3-6 6-2
Anna Floris ITA lost to Dia Evtimova BUL | 3-6 4-6
Laura Thorpe FRA [5] lost to Severine Beltrame FRA | 3-6 2-6

Julia Mayr ITA [WC] lost to Nastassja Burnett ITA | 0-6 3-6

Yvonne Meusburger AUT beat Mailen Auroux ARG | 6-4 6-2
Richel Hogenkamp NED [2] beat Sofia Shapatava GEO | 6-0 6-2
Cristina Mitu ROU lost to Ines Ferrer Suarez ESP | 2-6 3-6

Maria Elena Camerin ITA [4] beat Estrella Cabeza Candela ESP | 6-0 6-1

Anastasija Sevastova LAT [1] beat Maria Irigoyen ARG | 6-1 6-1
Teodora Mircic SRB [Q] lost to Tereza Mrdeza CRO | 3-6 1-6
Timea Bacsinszky SUI [Q] beat Elitsa Kostova BUL [3] | 6-0 6-1
Yuliana Lizarazo COL [WC] lost to Alberta Brianti ITA | 2-6 2-6

Marta Domachowska POL [6] beat Giulia Bruschi ITA [WC] | 6-0 6-1
Reka-Luca Jani HUN beat Anne Schaefer GER [Q] | 6-4 4-6 6-1
Marina Melnikova RUS [Q] beat Anna Remondina ITA [WC] | 6-3 6-3
Masa Zec-Peskiric SLO [LL] lost to Karin Knapp ITA [7] | 2-6 3-6


Mestre | Second Round

Julia Cohen USA [8] beat Dia Evtimova BUL | 7-6 6-1
Severine Beltrame FRA beat Nastassja Burnett ITA | 6-2 6-2
Yvonne Meusburger AUT beat Richel Hogenkamp NED [2] | 7-6 7-6
Ines Ferrer Suarez ESP lost to Maria Elena Camerin ITA [4] | 0-6 1-6

Anastasija Sevastova LAT [1] beat Tereza Mrdeza CRO | 6-1 6-0
Timea Bacsinszky SUI [Q] beat Alberta Brianti ITA | 6-0 6-3
Marta Domachowska POL [6] beat Reka-Luca Jani HUN | 6-4 6-4
Marina Melnikova RUS [Q] lost to Karin Knapp ITA [7] | 1-6 1-6

Mestre | Quarterfinals

Julia Cohen USA [8] lost to Severine Beltrame FRA | 2-6 6-7
Yvonne Meusburger AUT lost to Maria Elena Camerin ITA [4] | 2-6 0-6
Anastasija Sevastova LAT [1] lost to Timea Bacsinszky SUI [Q] | 4-6 2-6
Marta Domachowska POL [6] lost to Karin Knapp ITA [7] | 4-6 3-6


Mestre | Semifinals

Severine Beltrame FRA lost to Maria Elena Camerin ITA [4] | 7-5 2-6 4-6
Timea Bacsinszky SUI [Q] beat Karin Knapp ITA [7] | 6-0 6-1

Mestre | Final

Maria Elena Camerin ITA [4] lost to Timea Bacsinszky SUI [Q] | 0-6 2-6
__________________
MINELLA. GAJDOSOVA.

ZARINA DIYAS. QIANG WANG. SHILIN XU. AYUMI MORITA.
LESIA TSURENKO. ALIZÉ LIM. ANA IVANOVIC. JULIA GÖRGES.
CASEY DELLACQUA. NAIKTHA BAINS. PRISCILLA HON. OLIVIA TJANDRAMULIA.

Last edited by Kəv. : Sep 25th, 2012 at 02:48 AM.
Kəv. is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Sep 16th, 2012, 03:12 AM   #22
country flag Kəv.
Senior Member
 
Kəv.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Melbourne
Posts: 64,527
Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute
Re: 2012 PYW Challenger Results

September 10

Ningbo | First Round


Su-Wei Hsieh TPE beat Zhaoxuan Yang CHN [Q] | 6-1 6-0
Olga Savchuk UKR beat Monique Adamczak AUS [3] | 6-2 6-3
Yurika Sema JPN beat Saisai Zheng CHN | 6-2 6-0
Kurumi Nara JPN beat Maria Joao Koehler POR [4] | 6-4 6-0

Kai-Chen Chang TPE beat Luksika Kumkhum THA | 7-6 7-5
Caroline Garcia FRA beat Yi-Miao Zhou CHN [Q] | 6-3 6-4
Aleksandra Krunic SRB [8] beat Qiang Wang CHN | 6-2 6-1
Ying-Ying Duan CHN lost to Valeria Savinykh RUS [6] | 1-6 2-6

Alberta Brianti ITA lost to Victoria Larriere FRA [2] | 6-3 4-6 4-6
Xinyun Han CHN [WC] lost to Tetiana Luzhanska USA [Q] | 1-6 7-5 3-6

Zarina Diyas KAZ [7/SR] beat Tamarine Tanasugarn THA | 5-7 6-3 6-4
Irena Pavlovic FRA lost to Anne Keothavong GBR [5] | 5-7 0-6

Erika Sema JPN lost to Jill Craybas USA | 1-6 6-2 3-6
Fangzhou Liu CHN [WC] lost to Shuai Zhang CHN | 1-6 6-3 3-6
Yi-Fan Xu CHN [WC] lost to Hao Chen Tang CHN [WC] | 6-7 2-6
Yafan Wang CHN [WC] lost to Mandy Minella LUX [1] | 2-6 2-6

Ningbo | Second Round

Su-Wei Hsieh TPE beat Olga Savchuk UKR | 6-0 6-1
Yurika Sema JPN lost to Kurumi Nara JPN | 7-5 3-6 1-6
Kai-Chen Chang TPE lost to Caroline Garcia FRA | 2-6 5-7
Aleksandra Krunic SRB [8] beat Valeria Savinykh RUS [6] | 4-6 6-4 6-3


Victoria Larriere FRA [2] beat Tetiana Luzhanska USA [Q] | 7-5 7-5
Zarina Diyas KAZ [7/SR] beat Anne Keothavong GBR [5] | 7-5 6-3
Jill Craybas USA beat Shuai Zhang CHN | 6-3 6-2
Hao Chen Tang CHN [WC] lost to Mandy Minella LUX [1] | 0-6 1-6

Ningbo | Quarterfinals

Su-Wei Hsieh TPE beat Kurumi Nara JPN | 6-1 6-1
Caroline Garcia FRA lost to Aleksandra Krunic SRB [8] | 4-6 2-6
Victoria Larriere FRA [2] lost to Zarina Diyas KAZ [7/SR] | 2-6 3-6
Jill Craybas USA lost to Mandy Minella LUX [1] | 4-6 6-3 6-7


Ningbo | Semifinals

Su-Wei Hsieh TPE lost to Aleksandra Krunic SRB [8] | 4-6 2-6
Zarina Diyas KAZ [7/SR] lost to Mandy Minella LUX [1] | 2-6 4-6

Ningbo | Final

Aleksandra Krunic SRB [8] lost to Mandy Minella LUX [1] | 6-7 6-0 1-6
__________________
MINELLA. GAJDOSOVA.

ZARINA DIYAS. QIANG WANG. SHILIN XU. AYUMI MORITA.
LESIA TSURENKO. ALIZÉ LIM. ANA IVANOVIC. JULIA GÖRGES.
CASEY DELLACQUA. NAIKTHA BAINS. PRISCILLA HON. OLIVIA TJANDRAMULIA.

Last edited by Kəv. : Oct 2nd, 2012 at 12:12 PM.
Kəv. is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Oct 8th, 2012, 06:07 AM   #23
country flag Kəv.
Senior Member
 
Kəv.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Melbourne
Posts: 64,527
Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute
Re: 2012 PYW Challenger Results

September 17

Albuquerque | First Round


Edina Gallovits-Hall ROU [4] beat Allie Will USA [WC] | 6-0 6-0
Asia Muhammed USA [WC] lost to Madison Brengle USA | 3-6 7-5 2-6
Amra Sadikovic SUI beat Marie-Eve Pelletier CAN [7] | 6-2 6-2
Maria Fernanda Alvarez Teran BOL [Q] lost to Alison Riske USA [1] | 1-6 4-6

Lauren Davis USA beat Shelby Rogers USA | 6-3 6-4
Petra Rampre SLO [5] lost to Grace Min USA | 3-6 1-6
Jennifer Elie USA [WC] lost to Veronica Cepede Royg PAR | 1-6 1-6
Julia Boserup USA lost to Jessica Pegula USA [3] | 0-6 1-6

Irina Falconi USA [WC] beat Ashley Weinhold USA | 6-1 6-2
Maria Abramovic CRO lost to Stephanie Dubois CAN [8] | 2-6 2-6
Maria Sanchez USA [6] beat Chi Chi Scholl USA | 6-3 6-1
Sachia Vickery USA [Q] lost to Anastasia Rodionova AUS | 4-6 5-7

Heidi El Tabakh CAN [2] lost to Elena Bovina RUS | 6-7 5-7
Chieh-Yu Hsu USA beat Jan Abaza USA [Q] | 6-2 6-1
Florenica Molinero ARG beat Adriana Perez VEN [Q] | 7-6 6-4
Nicole Rottmann AUT lost to Michelle Larcher de Brito POR | 3-6 0-6

Shrewsbury | First Round

Kristyna Pliskova CZE lost to Aravane Rezai FRA [5] | 2-6 4-6
Ana Vrljic CRO beat Jade Windley GBR [WC] | 6-4 6-4
Marta Domachowska POL beat Lisa Whybourn GBR | 6-3 6-4

Tara Moore GBR lost to Annika Beck GER [8] | 0-6 0-6

Maria Joao Koehler POR [3] beat Francesca Stephenson GBR [WC] | 6-1 6-1
Julia Kimmelmann GER [LL] lost to Bibiane Schoofs NED [2] | 1-6 0-6
Angelica Moratelli ITA [Q] lost to Charlene Seateun FRA [Q] | 1-6 0-6
Samantha Murray GBR lost to Marta Sirotkina RUS | 2-6 1-6

Nastassja Burnett ITA beat Anne Kremer LUX [Q] | 7-6 7-6
Lucy Brown GBR [WC] lost to Cagla Buyukakcay TUR [4] | 0-6 1-6
Naomi Broady GBR lost to Vesna Dolonc SRB [6] | 5-7 7-6 2-6

Emily Webley-Smith GBR lost to Stefanie Voegele SUI [1] | 1-6 1-6

Johanna Konta GBR beat Diana Marcinkevica LAT | 6-2 6-2
Julie Coin FRA [7] beat Anna Fitzpatrick GBR [WC] | 6-1 6-3
Anna Remondina ITA lost to Ekaterina Bychkova RUS | 1-6 2-6
Amy Bowtell IRL [Q] lost to Karolina Pliskova CZE | 1-6 1-6

Podgorica | First Round

Yvonne Meusburger AUT lost to Carina Witthoeft GER | 4-6 3-6
Maria Irigoyen ARG lost to Cristina Mitu ROU | 2-6 4-6
Natalija Kostic SRB [LL] lost to Mailen Auroux ARG | 4-6 2-6
Ines Ferrer Suarez ESP lost to Tereza Mrdeza CRO | 3-6 2-6

Karin Knapp ITA [8] beat Elena Bogdan ROU [7] | 6-3 6-2
Stephanie Vogt LIE [4] beat Karla Popovic CRO [LL] | 6-1 6-3
Karin Morgosova SVK [Q] beat Andjela Novcic SRB [WC] | 6-0 6-3
Ema Mikulcic CRO [Q] lost to Maria Elena Camerin ITA [3] | 1-6 0-6

Mihaela Buzarnescu ROU lost to Raluca Olaru ROU [5] | 3-6 2-6
Anna-Lena Friedsam GER beat Dejana Raickovic GER [WC] | 6-0 6-0
Teodora Mircic SRB [Q] lost to Kristina Kucova SVK | 3-6 7-5 2-6
Danka Kovinic MNE lost to Elina Svitolina UKR [6] | 3-6 3-6

Richel Hogenkamp NED [2] beat Renata Voracova CZE [SR] | 6-2 6-4
Anna Schmiedlova SVK beat Masa Marc SLO [WC] | 6-0 6-0
Ilona Kremen BLR beat Anna Zaja GER [Q] | 6-2 7-5

Andreja Klepac SLO [WC] lost to Dinah Pfizenmaier GER [1] | 4-6 3-6

Albuquerque | Second Round

Edina Gallovits-Hall ROU [4] beat Madison Brengle USA | 6-1 6-1
Amra Sadikovic SUI lost to Alison Riske USA [1] | 2-6 1-6
Lauren Davis USA beat Grace Min USA | 4-6 6-3 6-2
Veronica Cepede Royg PAR beat Jessica Pegula USA [3] | 6-3 6-1

Irina Falconi USA [WC] lost to Stephanie Dubois CAN [8] | 4-6 3-6
Maria Sanchez USA [6] beat Anastasia Rodionova AUS | 6-4 2-6 6-3
Elena Bovina RUS beat Chieh-Yu Hsu USA | 6-1 6-0
Florenica Molinero ARG lost to Michelle Larcher de Brito POR | 2-6 1-6

Shrewsbury | Second Round

Aravane Rezai FRA [5] beat Ana Vrljic CRO | 6-1 6-0
Marta Domachowska POL lost to Annika Beck GER [8] | 3-6 4-6
Maria Joao Koehler POR [3] lost to Bibiane Schoofs NED [2] | 7-6 2-6 4-6
Charlene Seateun FRA [Q] lost to Marta Sirotkina RUS | 1-6 0-6

Nastassja Burnett ITA lost to Cagla Buyukakcay TUR [4] | 5-7 2-6
Vesna Dolonc SRB [6] beat Stefanie Voegele SUI [1] | 1-6 6-4 7-6
Johanna Konta GBR beat Julie Coin FRA [7] | 6-3 7-5
Ekaterina Bychkova RUS lost to Karolina Pliskova CZE | 3-6 4-6

Podgorica | Second Round

Carina Witthoeft GER beat Cristina Mitu ROU | 6-2 6-2
Mailen Auroux ARG lost to Tereza Mrdeza CRO | 2-6 3-6
Karin Knapp ITA [8] beat Stephanie Vogt LIE [4] | 6-3 6-4
Karin Morgosova SVK [Q] lost to Maria Elena Camerin ITA [3] | 1-6 0-6

Raluca Olaru ROU [5] beat Anna-Lena Friedsam GER | 6-4 7-5
Kristina Kucova SVK beat Elina Svitolina UKR [6] | 4-6 7-5 6-4
Richel Hogenkamp NED [2] beat Anna Schmiedlova SVK | 6-3 6-0
Ilona Kremen BLR lost to Dinah Pfizenmaier GER [1] | 1-6 2-6

Albuquerque | Quarterfinals

Edina Gallovits-Hall ROU [4] lost to Alison Riske USA [1] | 4-6 4-6
Lauren Davis USA beat Veronica Cepede Royg PAR | 6-4 3-6 6-1
Stephanie Dubois CAN [8] beat Maria Sanchez USA [6] | 7-6 3-6 6-0
Elena Bovina RUS lost to Michelle Larcher de Brito POR | 4-6 2-6

Shrewsbury | Quarterfinals

Aravane Rezai FRA [5] beat Annika Beck GER [8] | 7-6 3-6 7-6
Bibiane Schoofs NED [2] lost to Marta Sirotkina RUS | 4-6 3-6
Cagla Buyukakcay TUR [4] lost to Vesna Dolonc SRB [6] | 2-6 2-6
Johanna Konta GBR beat Karolina Pliskova CZE | 7-5 7-5


Podgorica | Quarterfinals

Carina Witthoeft GER beat Tereza Mrdeza CRO | 6-2 6-1
Karin Knapp ITA [8] lost to Maria Elena Camerin ITA [3] | 0-6 6-7
Raluca Olaru ROU [5] lost to Kristina Kucova SVK | 5-7 3-6
Richel Hogenkamp NED [2] lost to Dinah Pfizenmaier GER [1] | 4-6 4-6

Albuquerque | Semifinals

Alison Riske USA [1] beat Lauren Davis USA | 6-4 6-0
Stephanie Dubois CAN [8] lost to Michelle Larcher de Brito POR | 5-7 1-6


Shrewsbury | Semifinals

Aravane Rezai FRA [5] beat Marta Sirotkina RUS | 6-3 6-1
Vesna Dolonc SRB [6] lost to Johanna Konta GBR | 2-6 5-7

Podgorica | Semifinals

Carina Witthoeft GER lost to Maria Elena Camerin ITA [3] | 3-6 5-7
Kristina Kucova SVK beat Dinah Pfizenmaier GER [1] | 6-4 6-2

Albuquerque | Final

Alison Riske USA [1] beat Michelle Larcher de Brito POR | 7-5 3-6 6-2

Shrewsbury | Final

Aravane Rezai FRA [5] lost to Johanna Konta GBR | 4-6 4-6

Podgorica | Final

Maria Elena Camerin ITA [3] lost to Kristina Kucova SVK | 6-7 4-6
__________________
MINELLA. GAJDOSOVA.

ZARINA DIYAS. QIANG WANG. SHILIN XU. AYUMI MORITA.
LESIA TSURENKO. ALIZÉ LIM. ANA IVANOVIC. JULIA GÖRGES.
CASEY DELLACQUA. NAIKTHA BAINS. PRISCILLA HON. OLIVIA TJANDRAMULIA.

Last edited by Kəv. : Oct 10th, 2012 at 11:36 AM.
Kəv. is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Oct 8th, 2012, 06:18 AM   #24
country flag Kəv.
Senior Member
 
Kəv.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Melbourne
Posts: 64,527
Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute
Re: 2012 PYW Challenger Results

September 24

Las Vegas | First Round


Edina Gallovits-Hall ROU [4] beat Petra Rampre SLO [5] | 6-1 7-5
Chelsey Gullickson USA [WC] lost to Jessica Pegula USA [3] | 1-6 3-6
Veronica Cepede Royg PAR beat Adriana Perez VEN [Q] | 6-1 6-1
Maria Abramovic CRO beat Irina Falconi USA | 6-3 6-3

Michelle Larcher de Brito POR beat Chi Chi Scholl USA | 6-1 6-2
Elena Bovina RUS beat Julia Boserup USA | 6-4 6-3
Grace Min USA beat Shelby Rogers USA | 6-1 6-1
Stephanie Dubois CAN lost to Alison Riske USA [1] | 1-6 6-7

Heidi El Tabakh CAN [2] beat Ashley Weinhold USA | 6-0 6-1
Marie-Eve Pelletier CAN [7] beat Jennifer Elie USA [Q] | 6-4 6-3
Arina Rodionova RUS [Q] beat Ksenia Lykina RUS | 6-2 6-3
Samantha Crawford USA [WC] beat Anastasia Rodionova AUS | 6-3 6-4

Mallory Burdette USA beat Amra Sadikovic SUI | 4-6 6-2 6-3
Allie Will USA [WC] lost to Madison Brengle USA | 1-6 4-6
Gabriela Dabrowski CAN [8/Q] lost to Asia Muhammed USA [WC] | 3-6 6-7
Maria Sanchez USA [6] lost to Lauren Davis USA | 2-6 6-4 3-6

Telavi | First Round

Lesia Tsurenko UKR [4] beat Leticia Costas ESP | 6-0 6-0
Margarita Lazareva RUS [Q] lost to Tadeja Majeric SLO | 5-7 6-7
Ekaterine Gorgodze GEO [WC] lost to Margalita Chakhnashvili GEO | 0-6 3-6
Renata Voracova CZE [SE] lost to Anna-Lena Friedsam GER | 6-7 6-7

Aleksandra Krunic SRB [2] beat Reka-Luca Jani HUN | 6-1 6-2
Nadiya Kichenok UKR lost to Arantxa Parra Santonja ESP | 1-6 2-6
Sofia Shapatava GEO beat Ines Ferrer Suarez ESP | 7-6 6-3
Conny Perrin SUI beat Anna Floris ITA | 6-2 3-6 6-1

Richel Hogenkamp NED [1] beat Victoria Kan RUS [Q] | 6-1 6-1
Anastasia Grymalska ITA lost to Oksana Kalashnikova GEO [WC] | 3-6 1-6
Anna Shkudun UKR [Q] beat Natia Gegia GEO [WC] | 7-5 7-6
Raluca Olaru ROU [6] beat Irina Khromacheva RUS [3] | 6-3 6-2

Tereza Mrdeza CRO beat Sofia Kvatsabaia GEO [WC] | 6-1 6-1
Lyudmyla Kichenok UKR [8] lost to Anna Schmiedlova SVK | 4-6 5-7
Corinna Dentoni UKR [5] beat Ganna Poznikhirenko UKR [Q] | 6-1 6-3
Ekaterina Dzehalevich BLR [SR] lost to Elina Svitolina UKR [7] | 2-6 7-5 2-6

Las Vegas | Second Round

Edina Gallovits-Hall ROU [4] beat Jessica Pegula USA [3] | 7-5 4-6 6-3
Veronica Cepede Royg PAR beat Maria Abramovic CRO | 6-2 6-4
Michelle Larcher de Brito POR beat Elena Bovina RUS | 6-0 6-2
Grace Min USA lost to Alison Riske USA [1] | 2-6 4-6

Heidi El Tabakh CAN [2] beat Marie-Eve Pelletier CAN [7] | 6-2 6-3
Arina Rodionova RUS [Q] beat Samantha Crawford USA [WC] | 6-4 6-4
Mallory Burdette USA beat Madison Brengle USA | 6-0 6-2
Asia Muhammed USA [WC] lost to Lauren Davis USA | 1-6 1-6

Telavi | Second Round

Lesia Tsurenko UKR [4] beat Tadeja Majeric SLO | 6-0 6-2
Margalita Chakhnashvili GEO beat Anna-Lena Friedsam GER | 5-7 6-3 6-2

Aleksandra Krunic SRB [2] beat Arantxa Parra Santonja ESP | 6-3 7-5
Sofia Shapatava GEO lost to Conny Perrin SUI | 3-6 6-0 5-7

Richel Hogenkamp NED [1] beat Oksana Kalashnikova GEO [WC] | 6-0 6-1
Anna Shkudun UKR [Q] lost to Raluca Olaru ROU [6] | 1-6 0-6
Tereza Mrdeza CRO lost to Anna Schmiedlova SVK | 6-7 1-6
Corinna Dentoni UKR [5] lost to Elina Svitolina UKR [7] | 4-6 2-6

Las Vegas | Quarterfinals

Edina Gallovits-Hall ROU [4] beat Veronica Cepede Royg PAR | 7-5 6-4
Michelle Larcher de Brito POR beat Alison Riske USA [1] | 3-6 7-5 6-3
Heidi El Tabakh CAN [2] beat Arina Rodionova RUS [Q] | 6-3 6-2
Mallory Burdette USA beat Lauren Davis USA | 6-2 6-3

Telavi | Quarterfinals

Lesia Tsurenko UKR [4] beat Margalita Chakhnashvili GEO | 6-0 6-4
Aleksandra Krunic SRB [2] beat Conny Perrin SUI | 6-2 6-0
Richel Hogenkamp NED [1] beat Raluca Olaru ROU [6] | 6-7 6-1 6-4
Anna Schmiedlova SVK lost to Elina Svitolina UKR [7] | 7-5 2-6 4-6


Las Vegas | Semifinals

Edina Gallovits-Hall ROU [4] lost to Michelle Larcher de Brito POR | 2-6 7-6 3-6
Heidi El Tabakh CAN [2] beat Mallory Burdette USA | 7-5 6-2

Telavi | Semifinals

Lesia Tsurenko UKR [4] beat Aleksandra Krunic SRB [2] | 6-2 6-3
Richel Hogenkamp NED [1] lost to Elina Svitolina UKR [7] | 5-7 5-7

Las Vegas | Final

Michelle Larcher de Brito POR beat Heidi El Tabakh CAN [2] | 7-6 6-2

Telavi | Final

Lesia Tsurenko UKR [4] lost to Elina Svitolina UKR [7] | 4-6 4-6
__________________
MINELLA. GAJDOSOVA.

ZARINA DIYAS. QIANG WANG. SHILIN XU. AYUMI MORITA.
LESIA TSURENKO. ALIZÉ LIM. ANA IVANOVIC. JULIA GÖRGES.
CASEY DELLACQUA. NAIKTHA BAINS. PRISCILLA HON. OLIVIA TJANDRAMULIA.

Last edited by Kəv. : Nov 1st, 2012 at 06:22 AM.
Kəv. is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Nov 1st, 2012, 06:44 AM   #25
country flag Kəv.
Senior Member
 
Kəv.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Melbourne
Posts: 64,527
Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute
Re: 2012 PYW Challenger Results

October 8

Suzhou | First Round


Su-Wei Hsieh TPE [2] beat Ran Tian CHN [WC] | 6-3 6-0
Monique Adamczak AUS [1] beat Xinyun Han CHN | 6-2 6-0
Sheng-Nan Sun CHN beat Wing-Yau Chan HKG | 6-7 6-1 6-2
Lu Guo CHN [Q] lost to Cagla Buyukakcay TUR [4] | 1-6 3-6

Donna Vekic CRO beat Yue-Yue Hu CHN | 6-1 6-1
Michaela Honcova SVK beat Chin-Wei Chan TPE | 6-2 6-3
Hao Chen Tang CHN beat Zhaoxuan Yang CHN [WC] | 6-1 6-1
Lin Zhu CHN [WC] lost to Caroline Garcia FRA [3] | 2-6 3-6

Ying-Ying Duan CHN beat Ling Zhang HKG [6] | 6-2 6-2
Yi-Jing Zhao CHN beat Chang Liu CHN | 6-2 4-6 6-0
Chen Liang CHN [Q] lost to Yi-Fan Xu CHN | 2-6 4-6
Zi Yang CHN [Q] lost to Shuai Zhang CHN [8] | 1-6 0-6

Saisai Zheng CHN lost to Tetiana Luzhanska USA [5] | 4-6 4-6
Xin Wen CHN beat Yuxuan Zhang CHN [Q] | 7-5 6-2

Su Jeong Jang KOR lost to Timea Bacsinszky SUI [7] | 1-6 0-6
Yafan Wang CHN [WC] lost to Shuai Peng CHN | 1-6 1-6

Joue-les-Tours | First Round

Alexandra Panova RUS [3] lost to Monica Puig PUR | 2-6 7-6 0-6
Irina Khromacheva RUS [5] beat Anna Remondina ITA [Q] | 6-0 6-4
Petra Rampre SLO [4] beat Sandra Zaniewska POL [8] | 7-5 6-2
Olga Savchuk UKR beat Claire Feuerstein FRA | 6-2 6-3

Yvonne Meusburger AUT lost to Julie Coin FRA [WC] | 3-6 4-6
Constance Sibille FRA [WC] lost to Yulia Putintseva KAZ | 2-6 4-6
An-Sophie Mestach BEL [JE] beat Clothilde de Bernardi FRA [WC] | 6-0 6-7 6-1
Marta Domachowska POL lost to Irena Pavlovic FRA [6] | 4-6 4-6

Maria Joao Koehler POR [2] lost to Elina Svitolina UKR | 1-6 1-6
Sarah Gronert GER beat Amandine Hesse FRA [WC] | 6-2 6-3
Madison Brengle USA lost to Akgul Amanmuradova UZB | 4-6 1-6
Elitsa Kostova BUL [7] lost to Stephanie Foretz Gacon FRA | 6-3 4-6 3-6

Alison Riske USA [1] beat Diana Marcinkevica LAT [Q] | 7-6 7-6
Amra Sadikovic SUI lost to Severine Beltrame FRA | 5-7 6-7
Maryna Zanevska UKR [Q] beat Ana Vrljic CRO [Q] | 6-0 6-7 6-1
Iryna Bremond FRA lost to Kristina Mladenovic FRA | 1-6 2-6

Suzhou | Second Round

Su-Wei Hsieh TPE [2] beat Monique Adamczak AUS [1] | 6-1 6-2
Sheng-Nan Sun CHN lost to Cagla Buyukakcay TUR [4] | 2-6 5-7
Donna Vekic CRO beat Michaela Honcova SVK | 6-0 6-1
Hao Chen Tang CHN lost to Caroline Garcia FRA [3] | 0-6 2-6

Ying-Ying Duan CHN beat Yi-Jing Zhao CHN | 6-0 6-2
Yi-Fan Xu CHN lost to Shuai Zhang CHN [8] | 1-6 4-6
Tetiana Luzhanska USA [5] beat Xin Wen CHN | 6-2 6-4
Timea Bacsinszky SUI [7] beat Shuai Peng CHN | 6-1 6-1

Joue-les-Tours | Second Round

Monica Puig PUR beat Irina Khromacheva RUS [5] | 6-7 6-4 6-2
Petra Rampre SLO [4] lost to Olga Savchuk UKR | 2-6 5-7
Julie Coin FRA [WC] beat Yulia Putintseva KAZ | 6-3 6-1
An-Sophie Mestach BEL [JE] lost to Irena Pavlovic FRA [6] | 6-3 3-6 3-6

Elina Svitolina UKR beat Sarah Gronert GER | 6-1 6-0
Akgul Amanmuradova UZB beat Stephanie Foretz Gacon FRA | 6-3 6-4
Alison Riske USA [1] lost to Severine Beltrame FRA | 6-1 3-6 2-6

Maryna Zanevska UKR [Q] beat Kristina Mladenovic FRA | 6-2 4-6 6-3

Suzhou | Quarterfinals

Su-Wei Hsieh TPE [2] beat Cagla Buyukakcay TUR [4] | 6-2 6-0
Donna Vekic CRO beat Caroline Garcia FRA [3] | 6-1 6-0
Ying-Ying Duan CHN lost to Shuai Zhang CHN [8] | 3-6 3-6
Tetiana Luzhanska USA [5] lost to Timea Bacsinszky SUI [7] | 1-6 0-6

Joue-les-Tours | Quarterfinals

Monica Puig PUR beat Olga Savchuk UKR | 6-2 6-2
Julie Coin FRA [WC] lost to Irena Pavlovic FRA [6] | 0-6 6-7
Elina Svitolina UKR beat Akgul Amanmuradova UZB | 6-3 6-1
Severine Beltrame FRA lost to Maryna Zanevska UKR [Q] | 1-6 3-6

Suzhou | Semifinals

Su-Wei Hsieh TPE [2] lost to Donna Vekic CRO | 4-6 7-6 3-6
Shuai Zhang CHN [8] lost to Timea Bacsinszky SUI [7] | 1-6 0-6

Joue-les-Tours | Semifinals

Monica Puig PUR lost to Irena Pavlovic FRA [6] | 4-6 7-6 6-7
Elina Svitolina UKR beat Maryna Zanevska UKR [Q] | 6-1 7-5

Suzhou | Final

Donna Vekic CRO lost to Timea Bacsinszky SUI [7] | 6-7 6-4 3-6

Joue-les-Tours | Final

Irena Pavlovic FRA [6] lost to Elina Svitolina UKR | 5-7 3-6
__________________
MINELLA. GAJDOSOVA.

ZARINA DIYAS. QIANG WANG. SHILIN XU. AYUMI MORITA.
LESIA TSURENKO. ALIZÉ LIM. ANA IVANOVIC. JULIA GÖRGES.
CASEY DELLACQUA. NAIKTHA BAINS. PRISCILLA HON. OLIVIA TJANDRAMULIA.
Kəv. is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Nov 9th, 2012, 05:37 AM   #26
country flag Kəv.
Senior Member
 
Kəv.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Melbourne
Posts: 64,527
Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute
Re: 2012 PYW Challenger Results

October 15

Limoges | First Round


Alexandra Panova RUS [5] beat Akgul Amanmuradova UZB | 4-6 6-3 6-2
Maryna Zanevska UKR beat Iryna Bremond FRA | 6-1 6-2
Audrey Bergot FRA [WC] beat Yulia Putintseva KAZ | 6-2 6-4
Alison Riske USA [1] beat Shuai Zhang CHN | 6-0 6-4

Stephanie Foretz Gacon FRA beat Josepha Adam FRA [WC] | 6-0 6-2
Alix Collombon FRA [WC] lost to Zuzana Luknarova SVK [Q] | 1-6 1-6
Elitsa Kostova BUL [8] lost to Marta Domachowska POL | 1-6 4-6
Magda Linette POL beat Eleni Daniilidou GRE | 7-6 4-6 6-3


Stefanie Vogele SUI [3] beat Constance Sibille FRA [Q] | 6-0 6-4
Amra Sadikovic SUI lost to Irena Pavlovic FRA [7] | 6-7 7-5 5-7
Anna Schmiedlova SVK beat Nastassja Burnett ITA | 6-4 6-3
Natalia Orlova RUS [Q] lost to Kimiko Date-Krumm JPN [2] | 1-6 1-6

Karin Knapp ITA beat Valeria Savinykh RUS [6] | 6-1 6-4
Angelique van der Meet NED [Q] beat Fiona Ferro FRA [WC] | 6-0 6-2
Claire Feuerstein FRA lost to Maria Joao Koehler POR [4] | 3-6 1-6
Sandra Zaniewska POL lost to Kristina Mladenovic FRA | 1-6 2-6

Limoges | Second Round

Alexandra Panova RUS [5] beat Maryna Zanevska UKR | 7-5 6-4
Audrey Bergot FRA [WC] lost to Alison Riske USA [1] | 3-6 5-7
Stephanie Foretz Gacon FRA lost to Zuzana Luknarova SVK [Q] | 5-7 3-6
Marta Domachowska POL beat Magda Linette POL | 7-6 6-3

Stefanie Vogele SUI [3] lost to Irena Pavlovic FRA [7] | 4-6 4-6
Anna Schmiedlova SVK beat Kimiko Date-Krumm JPN [2] | 6-7 6-3 7-6
Karin Knapp ITA lost to Angelique van der Meet NED [Q] | 7-6 3-6 4-6
Maria Joao Koehler POR [4] lost to Kristina Mladenovic FRA | 2-6 5-7

Limoges | Quarterfinals

Alexandra Panova RUS [5] lost to Alison Riske USA [1] | 3-6 6-7
Zuzana Luknarova SVK [Q] lost to Marta Domachowska POL | 1-6 3-6
Irena Pavlovic FRA [7] lost to Anna Schmiedlova SVK | 3-6 3-6
Angelique van der Meet NED [Q] beat Kristina Mladenovic FRA | 5-7 6-4 6-4

Limoges | Semifinals

Alison Riske USA [1] beat Marta Domachowska POL | 6-3 7-6
Anna Schmiedlova SVK beat Angelique van der Meet NED [Q] | 7-6 6-4

Limoges | Final

Alison Riske USA [1] beat Anna Schmiedlova SVK | 6-4 4-6 6-4
__________________
MINELLA. GAJDOSOVA.

ZARINA DIYAS. QIANG WANG. SHILIN XU. AYUMI MORITA.
LESIA TSURENKO. ALIZÉ LIM. ANA IVANOVIC. JULIA GÖRGES.
CASEY DELLACQUA. NAIKTHA BAINS. PRISCILLA HON. OLIVIA TJANDRAMULIA.
Kəv. is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Nov 14th, 2012, 05:00 AM   #27
country flag Kəv.
Senior Member
 
Kəv.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Melbourne
Posts: 64,527
Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute
Re: 2012 PYW Challenger Results

October 22

Poitiers | First Round


Alize Cornet FRA lost to Stefanie Voegele SUI [2] | 3-6 4-6
Madalina Gojnea ROU [Q] beat Maria Joao Koehler POR [4] | 6-2 6-0
Virginie Razzano FRA lost to Monica Puig PUR | 6-7 6-2 4-6
Paula Ormaechea ARG lost to Johanna Larsson SWE | 3-6 2-6

Magdalena Rybarikova SVK [8] beat Anna Schmiedlova SVK [Q] | 6-4 6-3
Catalina Castano COL [Q] lost to Tatjana Malek GER [5] | 0-6 5-7
Stephanie Foretz Gacon FRA lost to Shuai Zhang CHN | 2-6 5-7
Aravane Rezai FRA [7/WC] lost to Alexandra Panova RUS | 3-6 5-7

Alexandra Cadantu ROU beat Yulia Putintseva KAZ | 6-1 6-2
Irena Pavlovic FRA lost to Garbine Muguruza ESP [3] | 6-7 6-2 5-7
Mallory Burdette USA lost to Valeria Savinykh RUS | 3-6 4-6
Elitsa Kostova BUL [Q] lost to Monica Niculescu ROU | 3-6 4-6


Kristina Mladenovic FRA beat Nastassja Burnett ITA | 6-0 6-3
Claire Feuerstein FRA lost to Johanna Konta GBR [6] | 1-6 1-6
Julie Coin FRA [WC] beat Myrtille Georges FRA [WC] | 7-6 6-2
Kimiko Date-Krumm JPN [1] lost to Elena Vesnina RUS | 7-5 3-6 2-6

Ismaning | First Round

Bojana Jovanovski SRB beat Eva Birnerova CZE | 6-4 6-2
Alison Riske USA [2] lost to Elina Svitolina UKR | 3-6 1-6
Dinah Pfizenmaier GER [3] beat Lyudmyla Kichenok UKR [Q] | 6-3 6-4
Yvonne Meusburger AUT lost to Jana Cepelova SVK | 2-6 1-6

Mandy Minella LUX [1] beat Karolina Pliskova CZE | 6-2 6-4
Amra Sadikovic SUI [Q] beat Nadiya Kichenok UKR [Q] | 6-2 6-3
Jill Craybas USA [7] beat Karin Knapp ITA | 6-4 7-6
Yuliya Beygelzimer UKR lost to Lesia Tsurenko UKR | 4-6 2-6

Barbora Zahlavova Strycova CZE [6] lost to Irina Khromacheva RUS [8/JE] | 3-6 5-7
Patricia Mayr-Achleitner AUT lost to Carina Witthoeft GER [WC] | 3-6 2-6
Sandra Zahlavova CZE [Q] lost to Anna Zaja GER [WC] | 4-6 4-6
Anastasia Rodionova AUS lost to Anne Keothavong GBR [4] | 3-6 4-6

Ksenia Pervak KAZ lost to Annika Beck GER | 3-6 6-4 1-6
Anna-Lena Friedsam GER [WC] beat Kristyna Pliskova CZE | 7-6 7-5
Maria Elena Camerin ITA [5] lost to Antonia Lottner GER [WC] | 4-6 3-6
Eleni Daniilidou GRE beat Romina Oprandi SUI | 6-2 6-3

Saguenay | First Round

Melanie Oudin USA [4] beat Erin Routliffe CAN [WC] | 4-6 6-3 6-3
Jennifer Elie USA lost to Alexandra Kiick USA | 3-6 2-6
Michaela Honcova SVK lost to Gabriela Dabrowski CAN | 6-4 3-6 4-6
Samantha Murray GBR lost to Marie-Eve Pelletier CAN [8] | 2-6 1-6

Heidi El Tabakh CAN [2] beat Alexandra Mueller USA [Q] | 6-1 6-1
Allie Will USA lost to Sharon Fichman CAN | 1-6 2-6

Charlotte Petrick CAN [WC] lost to Samantha Crawford USA | 2-6 4-6
Julia Boserup USA lost to Eugenie Bouchard CAN | 2-6 1-6

Jessica Pegula USA [3] beat Carol Zhao CAN [WC] | 4-6 6-3 6-1
Piia Suomalainen FIN [Q] beat Alla Kudryavtseva RUS | 6-3 6-1
Sachia Vickery USA lost to Jan Abaza USA [Q] | 4-6 2-6
Rebecca Marino CAN [WC] beat Maria Sanchez USA [6] | 6-3 7-5

Madison Keys USA [5] beat Lena Litvak USA | 6-2 6-2
Justyna Jegiolka POL lost to Victoria Duval USA [Q] | 3-6 2-6
Victoria Larriere FRA [1] lost to Kathrin Woerle GER [7] | 7-6 0-6 5-7

Nicole Rottmann AUT lost to Irina Falconi USA | 5-7 3-6

Poitiers | Second Round

Stefanie Voegele SUI [2] beat Madalina Gojnea ROU [Q] | 6-3 6-4
Monica Puig PUR beat Johanna Larsson SWE | 6-7 6-4 6-3
Magdalena Rybarikova SVK [8] beat Tatjana Malek GER [5] | 6-3 6-3
Shuai Zhang CHN lost to Alexandra Panova RUS | 2-6 2-6

Alexandra Cadantu ROU lost to Garbine Muguruza ESP [3] | 3-6 3-6
Valeria Savinykh RUS lost to Monica Niculescu ROU | 2-6 2-6
Kristina Mladenovic FRA lost to Johanna Konta GBR [6] | 7-6 4-6 4-6
Julie Coin FRA [WC] lost to Elena Vesnina RUS | 0-6 0-6

Ismaning | Second Round

Bojana Jovanovski SRB beat Elina Svitolina UKR | 6-4 4-6 6-3
Dinah Pfizenmaier GER [3] beat Jana Cepelova SVK | 5-7 6-3 6-3
Mandy Minella LUX [1] beat Amra Sadikovic SUI [Q] | 6-2 6-4
Jill Craybas USA [7] lost to Lesia Tsurenko UKR | 1-6 1-6

Irina Khromacheva RUS [8/JE] lost to Carina Witthoeft GER [WC] | 5-7 3-6
Anna Zaja GER [WC] lost to Anne Keothavong GBR [4] | 3-6 6-4 4-6
Annika Beck GER beat Anna-Lena Friedsam GER [WC] | 6-0 6-1
Antonia Lottner GER [WC] beat Eleni Daniilidou GRE | 3-6 6-4 7-5

Saguenay | Second Round

Melanie Oudin USA [4] beat Alexandra Kiick USA | 6-2 6-3
Gabriela Dabrowski CAN lost to Marie-Eve Pelletier CAN [8] | 2-6 6-7
Heidi El Tabakh CAN [2] beat Sharon Fichman CAN | 6-1 7-6
Samantha Crawford USA lost to Eugenie Bouchard CAN | 2-6 3-6

Jessica Pegula USA [3] lost to Piia Suomalainen FIN [Q] | 5-7 4-6
Jan Abaza USA [Q] lost to Rebecca Marino CAN [WC] | 2-6 1-6
Madison Keys USA [5] beat Victoria Duval USA [Q] | 6-3 6-3
Kathrin Woerle GER [7] beat Irina Falconi USA | 4-6 6-4 7-6

Poitiers | Quarterfinals

Stefanie Voegele SUI [2] beat Monica Puig PUR | 7-6 6-3
Magdalena Rybarikova SVK [8] beat Alexandra Panova RUS | 6-0 6-2
Garbine Muguruza ESP [3] lost to Monica Niculescu ROU | 4-6 6-7
Johanna Konta GBR [6] lost to Elena Vesnina RUS | 7-6 5-7 6-7

Ismaning | Quarterfinals

Bojana Jovanovski SRB beat Dinah Pfizenmaier GER [3] | 6-3 6-4
Mandy Minella LUX [1] beat Lesia Tsurenko UKR | 7-6 6-4
Carina Witthoeft GER [WC] beat Anne Keothavong GBR [4] | 7-6 4-6 6-4
Annika Beck GER beat Antonia Lottner GER [WC] | 6-0 6-2

Saguenay | Quarterfinals

Melanie Oudin USA [4] beat Marie-Eve Pelletier CAN [8] | 6-1 1-6 6-4
Heidi El Tabakh CAN [2] beat Eugenie Bouchard CAN | 7-5 7-5
Piia Suomalainen FIN [Q] lost to Rebecca Marino CAN [WC] | 3-6 2-6
Madison Keys USA [5] beat Kathrin Woerle GER [7] | 6-3 6-4

Poitiers | Semifinals

Stefanie Voegele SUI [2] lost to Magdalena Rybarikova SVK [8] | 4-6 4-6
Monica Niculescu ROU lost to Elena Vesnina RUS | 0-6 3-6

Ismaning | Semifinals

Bojana Jovanovski SRB beat Mandy Minella LUX [1] | 6-4 6-4
Carina Witthoeft GER [WC] beat Annika Beck GER | 6-4 6-4

Saguenay | Semifinals

Melanie Oudin USA [4] lost to Heidi El Tabakh CAN [2] | 4-6 7-6 6-7
Rebecca Marino CAN [WC] beat Madison Keys USA [5] | 6-2 6-4

Poitiers | Final

Magdalena Rybarikova SVK [8] lost to Elena Vesnina RUS | 0-6 1-6

Ismaning | Final

Bojana Jovanovski SRB beat Carina Witthoeft GER [WC] | 6-3 3-6 6-3

Saguenay | Final

Heidi El Tabakh CAN [2] lost to Rebecca Marino CAN [WC] | 4-6 2-6
__________________
MINELLA. GAJDOSOVA.

ZARINA DIYAS. QIANG WANG. SHILIN XU. AYUMI MORITA.
LESIA TSURENKO. ALIZÉ LIM. ANA IVANOVIC. JULIA GÖRGES.
CASEY DELLACQUA. NAIKTHA BAINS. PRISCILLA HON. OLIVIA TJANDRAMULIA.
Kəv. is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Nov 18th, 2012, 03:21 AM   #28
country flag Kəv.
Senior Member
 
Kəv.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Melbourne
Posts: 64,527
Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute
Re: 2012 PYW Challenger Results

October 29

Taipei | First Round


Shuai Peng CHN [WC] lost to Zarina Diyas KAZ [2] | 3-6 2-6
Varatchaya Wongteanchai THA [LL] lost to Noppawan Lertcheewakarn THA [4] | 1-6 3-6
Ya-Hsuan Lee TPE [WC] lost to Kurumi Nara JPN [5] | 0-6 1-6
Tamarine Tanasugarn THA beat Greta Arn HUN | 6-4 6-3

Kristina Mladenovic FRA beat Julia Glushko ISR | 6-2 6-1
Nudnida Luangnam THA lost to Erika Sema JPN | 4-6 4-6
Ting-Fei Juan TPE [WC] lost to Ling Zhang HKG [Q] | 0-6 1-6
Alexandra Stevenson USA [Q] lost to Kimiko Date-Krumm JPN [1] | 2-6 1-6

Misaki Doi JPN beat Qiang Wang CHN | 6-3 6-3
Wen-Hsin Hsu TPE [Q] lost to Hao-Ching Chan TPE [WC] | 7-6 6-7 6-7
Chin-Wei Chan TPE [WC] lost to Paula Kania POL [8] | 3-6 1-6
Hua-Chen Lee TPE [Q] lost to Ayumi Morita JPN | 0-6 1-6

Kai-Chen Chang TPE beat Luksika Kumkhum THA | 7-6 6-4
Monique Adamczak AUS [3] lost to Caroline Garcia FRA [7] | 2-6 1-6
Irina Khromacheva RUS [6] beat Alexa Glatch USA | 6-3 6-3
Saisai Zheng CHN lost to Olga Govortsova BLR | 1-6 1-6

Barnstaple | First Round

Romina Oprandi SUI beat Anna Danilina KAZ | 6-1 6-1
Elitsa Kostova BUL [7] lost to Madison Brengle USA [8] | 4-6 5-7
Tereza Mrdeza CRO beat Ekaterina Bychkova RUS | 5-7 6-3 7-6
Marta Domachowska POL beat Eleni Daniilidou GRE | 6-4 6-7 6-3

Jana Cepelova SVK beat Tara Moore GBR | 6-2 6-3
Jill Craybas USA [5] beat Marta Sirotkina RUS | 6-2 6-3
Emily Webley-Smith GBR [WC] beat Lesley Kerkhove NED | 6-3 2-6 6-4
Akgul Amanmuradova UZB lost to Vesna Dolonc SRB [4] | 3-6 4-6

Maria Joao Koehler POR [3] beat Karen Barbat DEN [Q] | 4-6 6-4 6-1
Amanda Elliott GBR [WC] lost to Eva Birnerova CZE | 1-6 0-6
Sabrina Bamburac GBR [WC] lost to Constance Sibille FRA [Q] | 1-6 0-6
Diana Marcinkevica LAT lost to Anne Keothavong GBR [2] | 6-4 4-6 2-6


Annika Beck GER [6] beat Lisa Whybourn GBR | 6-1 6-0
Laura Deigman GBR [WC] lost to Katerina Vankova CZE [Q] | 0-6 0-6
Naomi Broady GBR lost to Lina Stanciute LTU [1] | 2-6 3-6
Mayya Katsitadze RUS [Q] lost to Nina Bratchikova RUS | 1-6 1-6

Nantes | First Round

Petra Cetkovska CZE beat Iryna Bremond FRA [WC] | 6-0 6-0
Myrtille Georges FRA [LL] lost to Tatjana Malek GER [3] | 1-6 0-6
An-Sophie Mestach BEL [JE] lost to Irena Pavlovic FRA [8] | 4-6 3-6
Claire Feuerstein FRA beat Yvonne Meusburger AUT | 6-2 6-3

Alexandra Cadantu ROU [7] beat Yulia Putintseva KAZ | 6-3 6-1
Alison Riske USA [1] beat Aravane Rezai FRA [4] | 4-6 6-4 7-5
Valeria Savinykh RUS [5] lost to Renata Voracova CZE [SR] | 6-3 4-6 6-7
Paula Ormaechea ARG [6] beat Garbine Muguruza ESP [2] | 7-6 6-3

Kristyna Pliskova CZE beat Kateryna Kozlova UKR | 6-0 6-0
Virginie Razzano FRA beat Ons Jabeur TUN [Q] | 6-3 6-4
Elina Svitolina UKR beat Severine Beltrame FRA [WC] | 6-2 6-0
Olga Savchuk UKR [Q] beat Stephanie Foretz Gacon FRA | 6-3 6-1

Karolina Pliskova CZE beat Shuai Zhang CHN | 6-0 6-2
Magda Linette POL [Q] lost to Monica Puig PUR | 0-6 2-6
Nastassja Burnett ITA lost to Mervana Jugic-Salkic BIH [Q] | 4-6 3-6
Julie Coin FRA [WC] lost to Monica Niculescu ROU | 6-7 7-5 4-6

New Braunfels | First Round

Camila Giorgi ITA beat Ashley Weinhold USA | 6-0 6-1
Alyona Sotnikova UKR lost to Lauren Albanese USA [Q] | 2-6 4-6
Yasmin Schnack USA [WC] beat Rosalia Alda USA [WC] | 6-0 6-0
Adriana Perez VEN lost to Madison Keys USA [3] | 2-6 2-6

Melanie Oudin USA [2] beat Victoria Duval USA [WC] | 6-4 6-3
Natalie Pluskota USA [LL] lost to Elizabeth Ferris USA | 4-6 2-6
Asia Muhammed USA lost to Ulrikke Eikeri NOR [5] | 2-6 2-6
Jelena Pandzic CRO [Q] beat Chi Chi Scholl USA | 6-3 6-2

Michelle Larcher de Brito POR [4] beat Laura Siegemund GER | 6-0 6-2
Sanaz Marand USA [Q] lost to Elena Bovina RUS [5] | 0-6 1-6
Angelina Gabueva RUS lost to Jennifer Elie USA | 4-6 3-6
Elizabeth Lumpkin USA lost to Mirjana Lucic CRO [1] | 0-6 2-6

Mariana Duque-Marino COL [8] beat Lenka Wienerova SVK | 6-2 6-4
Taylor Townsend USA [Q] beat Nicole Melichar USA | 6-3 7-6
Nicola Geuer GER lost to Ajla Tomljanovic CRO | 3-6 2-6
Shelby Rogers USA lost to Lauren Davis USA [7] | 0-6 1-6

Toronto | First Round

Maria Sanchez USA [2] beat Sonja Molnar CAN [Q] | 6-2 6-1
Carol Zhao CAN [Q] beat Sachia Vickery USA | 6-1 6-3
Samantha Crawford USA beat Gabriela Dabrowski CAN [6] | 6-3 6-4
Rebecca Marino CAN [WC] beat Kathrin Woerle GER [4] | 6-2 6-1

Eugenie Bouchard CAN [8] beat Nicole Rottmann AUT | 6-1 6-0
Kim Grajdek GER lost to Alexandra Mueller USA | 6-7 7-5 3-6
Chieh-Yu Hsu USA lost to Michaela Honcova SVK | 0-6 1-6
Samantha Murray GBR lost to Julia Boserup USA | 6-3 4-6 4-6

Alla Kudryavtseva RUS [7] beat Lena Litvak USA | 6-4 6-3
Fatma Al Nabhani OMA beat Allie Will USA | 6-1 6-0
Elisabeth Fournier CAN [Q] lost to Sherazad Benamar FRA [Q] | 5-7 4-6
Alexandra Kiick USA lost to Jessica Pegula USA [1] | 3-6 3-6

Sharon Fichman CAN [5] beat Gloria Liang CAN [WC] | 6-0 6-1
Erin Routliffe CAN [WC] beat Jan Abaza USA | 6-4 7-6
Anna Zaja GER beat Justyna Jegiolka POL | 6-7 6-4 6-3
Francoise Abanda CAN [WC] lost to Stephanie Dubois CAN [3] | 4-6 2-6

Taipei | Second Round

Zarina Diyas KAZ [2] beat Noppawan Lertcheewakarn THA [4] | 6-4 6-2
Kurumi Nara JPN [5] lost to Tamarine Tanasugarn THA | 3-6 6-4 1-6
Kristina Mladenovic FRA beat Erika Sema JPN | 6-1 6-0
Ling Zhang HKG [Q] lost to Kimiko Date-Krumm JPN [1] | 0-6 0-6

Misaki Doi JPN beat Hao-Ching Chan TPE [WC] | 6-2 6-3
Paula Kania POL [8] lost to Ayumi Morita JPN | 0-6 3-6
Kai-Chen Chang TPE beat Caroline Garcia FRA [7] | 6-4 6-2
Irina Khromacheva RUS [6] lost to Olga Govortsova BLR | 3-6 4-6

Barnstaple | Second Round

Romina Oprandi SUI beat Madison Brengle USA [8] | 3-6 6-3 6-4
Tereza Mrdeza CRO beat Marta Domachowska POL | 6-2 6-0
Jana Cepelova SVK beat Jill Craybas USA [5] | 6-3 7-5
Emily Webley-Smith GBR [WC] lost to Vesna Dolonc SRB [4] | 3-6 4-6

Maria Joao Koehler POR [3] lost to Eva Birnerova CZE | 5-7 5-7
Constance Sibille FRA [Q] beat Anne Keothavong GBR [2] | 7-5 6-4
Annika Beck GER [6] beat Katerina Vankova CZE [Q] | 6-1 6-1
Lina Stanciute LTU [1] beat Nina Bratchikova RUS | 6-1 6-3

Nantes | Second Round

Petra Cetkovska CZE beat Tatjana Malek GER [3] | 7-6 6-3
Irena Pavlovic FRA [8] beat Claire Feuerstein FRA | 6-2 6-1
Alexandra Cadantu ROU [7] beat Alison Riske USA [1] | 7-5 4-6 7-5
Renata Voracova CZE [SR] lost to Paula Ormaechea ARG [6] | 3-6 4-6

Kristyna Pliskova CZE beat Virginie Razzano FRA | 4-6 7-6 6-4
Elina Svitolina UKR beat Olga Savchuk UKR [Q] | 7-5 6-4
Karolina Pliskova CZE lost to Monica Puig PUR | 1-6 3-6
Mervana Jugic-Salkic BIH [Q] lost to Monica Niculescu ROU | 4-6 2-6

New Braunfels | Second Round

Camila Giorgi ITA beat Lauren Albanese USA [Q] | 7-6 6-3
Yasmin Schnack USA [WC] lost to Madison Keys USA [3] | 3-6 2-6
Melanie Oudin USA [2] beat Elizabeth Ferris USA | 6-2 6-3
Ulrikke Eikeri NOR [5] lost to Jelena Pandzic CRO [Q] | 6-7 3-6

Michelle Larcher de Brito POR [4] beat Elena Bovina RUS [5] | 6-2 7-6
Jennifer Elie USA lost to Mirjana Lucic CRO [1] | 0-6 4-6
Mariana Duque-Marino COL [8] beat Taylor Townsend USA [Q] | 7-6 7-5
Ajla Tomljanovic CRO lost to Lauren Davis USA [7] | 3-6 6-7

Toronto | Second Round

Maria Sanchez USA [2] beat Carol Zhao CAN [Q] | 6-2 6-4
Samantha Crawford USA lost to Rebecca Marino CAN [WC] | 0-6 1-6
Eugenie Bouchard CAN [8] beat Alexandra Mueller USA | 6-0 6-1
Michaela Honcova SVK beat Julia Boserup USA | 6-3 6-3

Alla Kudryavtseva RUS [7] beat Fatma Al Nabhani OMA | 6-2 7-5
Sherazad Benamar FRA [Q] lost to Jessica Pegula USA [1] | 6-7 3-6

Sharon Fichman CAN [5] beat Erin Routliffe CAN [WC] | 6-2 7-5
Anna Zaja GER beat Stephanie Dubois CAN [3] | 3-6 6-3 6-3


Taipei | Quarterfinals

Zarina Diyas KAZ [2] beat Tamarine Tanasugarn THA | 6-4 7-6
Kristina Mladenovic FRA lost to Kimiko Date-Krumm JPN [1] | 0-6 6-2 3-6
Misaki Doi JPN lost to Ayumi Morita JPN | 6-4 4-6 1-6
Kai-Chen Chang TPE lost to Olga Govortsova BLR | 5-7 4-6

Barnstaple | Quarterfinals

Romina Oprandi SUI beat Tereza Mrdeza CRO | 6-4 4-6 6-3
Jana Cepelova SVK lost to Vesna Dolonc SRB [4] | 6-4 3-6 5-7
Eva Birnerova CZE beat Constance Sibille FRA [Q] | 6-3 6-1
Annika Beck GER [6] lost to Lina Stanciute LTU [1] | 6-4 3-6 6-7

Nantes | Quarterfinals

Petra Cetkovska CZE beat Irena Pavlovic FRA [8] | 6-2 6-4
Alexandra Cadantu ROU [7] lost to Paula Ormaechea ARG [6] | 6-4 6-7 3-6

Kristyna Pliskova CZE lost to Elina Svitolina UKR | 0-6 3-6
Monica Puig PUR lost to Monica Niculescu ROU | 3-6 7-5 3-6

New Braunfels | Quarterfinals

Camila Giorgi ITA beat Madison Keys USA [3] | 7-5 4-6 6-3
Melanie Oudin USA [2] beat Jelena Pandzic CRO [Q] | 6-2 7-5
Michelle Larcher de Brito POR [4] lost to Mirjana Lucic CRO [1] | 4-6 7-5 4-6
Mariana Duque-Marino COL [8] lost to Lauren Davis USA [7] | 7-5 5-7 3-6

Toronto | Quarterfinals

Maria Sanchez USA [2] lost to Rebecca Marino CAN [WC] | 4-6 6-7
Eugenie Bouchard CAN [8] beat Michaela Honcova SVK | 6-2 6-1
Alla Kudryavtseva RUS [7] lost to Jessica Pegula USA [1] | 3-6 6-3 4-6
Sharon Fichman CAN [5] lost to Anna Zaja GER | 3-6 7-5 3-6

Taipei | Semifinals

Zarina Diyas KAZ [2] lost to Kimiko Date-Krumm JPN [1] | 1-6 5-7
Ayumi Morita JPN beat Olga Govortsova BLR | 7-6 6-4

Barnstaple | Semifinals

Romina Oprandi SUI beat Vesna Dolonc SRB [4] | 6-4 6-4
Eva Birnerova CZE lost to Lina Stanciute LTU [1] | 4-6 4-6

Nantes | Semifinals

Petra Cetkovska CZE beat Paula Ormaechea ARG [6] | 6-4 2-6 6-1
Elina Svitolina UKR beat Monica Niculescu ROU | 7-5 7-5

New Braunfels | Semifinals

Camila Giorgi ITA beat Melanie Oudin USA [2] | 7-6 6-4
Mirjana Lucic CRO [1] beat Lauren Davis USA [7] | 6-0 6-4

Toronto | Semifinals

Rebecca Marino CAN [WC] beat Eugenie Bouchard CAN [8] | 6-4 6-4
Jessica Pegula USA [1] beat Anna Zaja GER | 6-4 6-4

Taipei | Final

Kimiko Date-Krumm JPN [1] beat Ayumi Morita JPN | 6-0 6-2

Barnstaple | Final

Romina Oprandi SUI lost to Lina Stanciute LTU [1] | 5-7 2-6

Nantes | Final

Petra Cetkovska CZE beat Elina Svitolina UKR | 4-6 6-2 6-2

New Braunfels | Final

Camila Giorgi ITA lost to Mirjana Lucic CRO [1] | 2-6 6-3 3-6

Toronto | Final

Rebecca Marino CAN [WC] beat Jessica Pegula USA [1] | 6-3 6-3
__________________
MINELLA. GAJDOSOVA.

ZARINA DIYAS. QIANG WANG. SHILIN XU. AYUMI MORITA.
LESIA TSURENKO. ALIZÉ LIM. ANA IVANOVIC. JULIA GÖRGES.
CASEY DELLACQUA. NAIKTHA BAINS. PRISCILLA HON. OLIVIA TJANDRAMULIA.
Kəv. is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Dec 17th, 2012, 04:28 AM   #29
country flag Kəv.
Senior Member
 
Kəv.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Melbourne
Posts: 64,527
Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute Kəv. has a reputation beyond repute
Re: 2012 PYW Challenger Results

November 26

Dubai | First Round


Irina-Camelia Begu ROU beat Danka Kovinic MNE [LL] | 6-0 6-1
Daria Gavrilova RUS beat Yi-Miao Zhou CHN | 6-1 6-2
Samantha Murray GBR [SE] beat Kurumi Nara JPN [7] | 6-1 6-3

Noppawan Lertcheewakarn THA [6] lost to Stefanie Voegele SUI [3] | 3-6 3-6

Jana Cepelova SVK beat Karolina Pliskova CZE | 6-1 6-2
Tara Moore GBR [Q] beat Kristina Barrois GER [Q] | 7-6 6-7 7-6
Ksenia Palkina KGZ [WC] beat Oksana Kalashnikova GEO [SR] | 6-4 3-6 6-3
Anastasija Sevastova LAT [2] lost to Kimiko Date-Krumm JPN [1] | 1-6 4-6

Kristyna Pliskova CZE lost to Maria Elena Camerin ITA [5] | 6-7 7-5 6-7
Ons Jabeur TUN [WC] beat Jasmina Tinjic BIH [Q] | 7-6 6-3
Tamarine Tanasugarn THA beat Nudnida Luangnam THA | 6-0 6-0

Iva Mekovec CRO [WC] lost to Nina Bratchikova RUS | 2-6 4-6

Elina Svitolina UKR [4] beat Vera Dushevina RUS | 6-0 6-4
Cristina Dinu ROU [Q] lost to Luksika Kumkhum THA | 4-6 4-6
Akgul Amanmuradova UZB beat Yulia Putintseva KAZ | 6-1 6-0

Conny Perrin SUI [WC] lost to Bojana Jovanovski SRB [8] | 3-6 4-6

Dubai | Second Round

Irina-Camelia Begu ROU beat Daria Gavrilova RUS | 6-1 6-2
Samantha Murray GBR [SE] beat Stefanie Voegele SUI [3] | 7-5 3-6 6-4
Jana Cepelova SVK beat Tara Moore GBR [Q] | 5-7 6-0 6-4
Ksenia Palkina KGZ [WC] lost to Kimiko Date-Krumm JPN [1] | 0-6 3-6

Maria Elena Camerin ITA [5] beat Ons Jabeur TUN [WC] | 6-3 6-0
Tamarine Tanasugarn THA beat Nina Bratchikova RUS | 6-3 6-2
Elina Svitolina UKR [4] beat Luksika Kumkhum THA | 6-0 6-2
Akgul Amanmuradova UZB lost to Bojana Jovanovski SRB [8] | 0-6 4-6

Dubai | Quarterfinals

Irina-Camelia Begu ROU beat Samantha Murray GBR [SE] | 7-6 6-2
Jana Cepelova SVK lost to Kimiko Date-Krumm JPN [1] | 3-6 2-6
Maria Elena Camerin ITA [5] lost to Tamarine Tanasugarn THA | 6-4 1-6 3-6

Elina Svitolina UKR [4] beat Bojana Jovanovski SRB [8] | 6-1 6-3

Dubai | Semifinals

Irina-Camelia Begu ROU lost to Kimiko Date-Krumm JPN [1] | 4-6 0-6
Tamarine Tanasugarn THA lost to Elina Svitolina UKR [4] | 3-6 6-1 4-6

Dubai | Final

Kimiko Date-Krumm JPN [1] beat Elina Svitolina UKR [4] | 6-2 6-2
__________________
MINELLA. GAJDOSOVA.

ZARINA DIYAS. QIANG WANG. SHILIN XU. AYUMI MORITA.
LESIA TSURENKO. ALIZÉ LIM. ANA IVANOVIC. JULIA GÖRGES.
CASEY DELLACQUA. NAIKTHA BAINS. PRISCILLA HON. OLIVIA TJANDRAMULIA.
Kəv. is offline View My Blog!   Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


Copyright (C) Verticalscope Inc
Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
vBCredits v1.4 Copyright ©2007, PixelFX Studios