$25.000 Mont-De-Marsan (FRA)
Open Krys
Tournament Website: http://www.stademontoistennis.com/
Surface: Clay - Outdoor
Last Years Winners
2000 ($25k) : (1)Stephanie Foretz (FRA) d. (LL)Dally Randriantefy (MAD) 62 63
2001 ($25k) : (1)Celine Beigbeder (FRA) d. (3)Angelika Roesch (GER) 61 61
2002 ($25k) : (2/wc)Celine Beigbeder (FRA) d. (Q)Alexandra Kravets (UKR) 75 61
2003 ($25k) : (8)Galina Voskoboeva (RUS) d. Alexandra Kravets (UKR) 64 62
2004 ($25k) : (2)Paula Garcia (ESP) d. (Q)Maria Kondratieva (RUS) 63 62
2005 ($25k) : Mathilde Johansson (FRA) d. Natalia Gussoni (ARG) 36 64 64
2006 ($25K) : Nina Bratchikova (RUS) d. Raluca Olaru (ROU) 64 46 60
2007 ($25k) : Anna Gerasimou (GRE) d. Olivia Sanchez (FRA) 63 26 64
2008 ($25k) : (1)Anastasia Yakimova (BLR) d. Anna Gerasimou (GRE) 63 16 64
2009 ($25k) : (3)Anna Gerasimou (GRE) d. Selima Sfar (TUN) 75 63
2010 ($25k) : Petra Cetkovska (CZE) d. Elitsa Kostova (BUL) 62 62
2011 ($25k) : Bianca Botto (PER) d. (2)Laura Thorpe (FRA) 62 64
2012 Draws
Singles Qualifying Draw
(1)Roxane Vaisemberg (BRA) v BYE
(14)Laetitia Sarrazin (FRA) d. Camille Maisonnave (FRA) 67(5) 63 64
(2)Eva Fernandez-Brugues (ESP) v BYE
(9)Irina Ramialison (FRA) d. Eleanor Lika (FRA) 61 60
(3)Ksenia Milevskaya (BLR) v BYE
(11)Clothilde de Bernardi (FRA) d. Agathe Timsit (FRA) 61 62
(4)Patrycja Sanduska (POL) v BYE
Rachel Girard (FRA) d. (15)Alice Tisset (FRA) 61 61
(5)Beatriz Garcia-Vidagany (ESP) d. Ines Almandoz (FRA) 61 60
(16)Yevgeniya Kryvoruchko (UKR) d. Maud Vigne (FRA) 64 64
(6)Amandine Hesse (FRA) d. Lea Godallier (FRA) 64 16 61
Audrey Albie (FRA) d. (10)Claudia Giovine (ITA) 62 64
(7)Paula Cristina Goncalves (BRA) d. Fiona Codino (FRA) 60 61
(13)Manon Arcangioli (FRA) d. Julia Kushnereva (RUS) 60 61
(8)Alyona Sotnikova (UKR) d. Alpha Ambaye (FRA) 62 60
(12)Natalia Orlova (RUS) d. Svetlana Piquerez (FRA) 62 62
Qualifying Round
(1)Roxane Vaisemberg (BRA) d. (14)Laetitia Sarrazin (FRA) 62 62
(2)Eva Fernandez-Brugues (ESP) d. (9)Irina Ramialison (FRA) 62 63
(11)Clothilde de Bernardi (FRA) d. (3)Ksenia Milevskaya (BLR) 26 61 20 Ret.
Rachel Girard (FRA) d. (4)Patrycja Sanduska (POL) 63 64
(5)Beatriz Garcia-Vidagany (ESP) d. (16)Yevgeniya Kryvoruchko (UKR) 62 62
(6)Amandine Hesse (FRA) d. Audrey Albie (FRA) 63 62
(7)Paula Cristina Goncalves (BRA) d. (13)Manon Arcangioli (FRA) 64 60
(12)Natalia Orlova (RUS) d. (8)Alyona Sotnikova (UKR) 75 62
Singles Main Draw
(1)Mihaela Buzarnescu (ROU) d. (Q)Clothilde de Bernardi (FRA) 62 62
(Q)Paula Cristina Goncalves (BRA) d. (LL)Yevgeniya Kryvoruchko (UKR) 60 63
Alize Lim (FRA) d. Alison Van Uytvanck (BEL) 61 61
(8)Stephanie Vogt (LIE) d. (Q)Rachel Girard (FRA) 62 62
(3)Teliana Pereira (BRA) d. Sandra Zahlavova (CZE) 61 63
(Q)Beatriz Garcia-Vidagany (ESP) d. (Q)Roxane Vaisemberg (BRA) 63 64
Andrea Gamiz (VEN) d. (wc)Chloe Paquet (FRA) 60 57 64
(LL)Manon Arcangioli (FRA) d. (wc)Jessika Ponchet (FRA) 16 60 63
Timea Bacsinszky (SUI) d. (6)Naomi Broady (GBR) 62 76(6)
Aleksandrina Naydenova (BUL) d. (Q)Amandine Hesse (FRA) 62 64
Mailen Auroux (ARG) d. (wc)Constance Sibille (FRA) 62 64
Myrtille Georges (FRA) d. (4)Maria Irigoyen (ARG) 62 62
(Q)Natalia Orlova (RUS) d. (5)Iryna Bremond (FRA) 36 64 64
Margalita Chakhnashvili (GEO) d. Maryna Zanevska (UKR) 67(10) 75 75
Pemra Ozgen (TUR) d. (wc)Gracia Radovanovic (FRA) 62 62
(Q)Eva Fernandez-Brugues (ESP) d. (2)Elitsa Kostova (BUL) 61 76(5)
Second Round
(1)Mihaela Buzarnescu (ROU) d. (Q)Paula Cristina Goncalves (BRA) 75 60
(8)Stephanie Vogt (LIE) d. Alize Lim (FRA) 75 64
(3)Teliana Pereira (BRA) d. (Q)Beatriz Garcia-Vidagany (ESP) 64 63
Andrea Gamiz (VEN) d. (LL)Manon Arcangioli (FRA) 61 63
Timea Bacsinszky (SUI) d. Aleksandrina Naydenova (BUL) 63 61
Myrtille Georges (FRA) d. Mailen Auroux (ARG) 26 62 64
Margalita Chakhnashvili (GEO) d. (Q)Natalia Orlova (RUS) 75 63
(Q)Eva Fernandez-Brugues (ESP) d. Pemra Ozgen (TUR) 61 62
Quarterfinal
(8)Stephanie Vogt (LIE) d. (1)Mihaela Buzarnescu (ROU) 57 60 75
(3)Teliana Pereira (BRA) d. Andrea Gamiz (VEN) 76(5) 62
Timea Bacsinszky (SUI) d. Myrtille Georges (FRA) 61 61
(Q)Eva Fernandez-Brugues (ESP) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 61 75
Semifinal
(3)Teliana Pereira (BRA) d. (8)Stephanie Vogt (LIE) 26 63 63
Timea Bacsinszky (SUI) d. (Q)Eva Fernandez-Brugues (ESP) 61 61
Final
Timea Bacsinszky (SUI) d. (3)Teliana Pereira (BRA) 62 36 62
Doubles Main Draw
(1)Auroux/Irigoyen (ARG/ARG) v BYE
Goncalves/Vaisemberg (BRA/BRA) v BYE
(3)Bacsinszky/Buzarnescu (SUI/ROU) v BYE
Kushnereva/Ponchet (RUS/FRA) v BYE
Kondratieva/Lim (RUS/FRA) d. Ozgen/Zanevska (TUR/UKR) 61 64
(4)Ejdesgaard/Kostova (DEN/BUL) v BYE
Broady/Giovine (GBR/ITA) v BYE
(2)Naydenova/Pereira (BUL/BRA) v BYE
Quarterfinal
(1)Auroux/Irigoyen (ARG/ARG) d. Goncalves/Vaisemberg (BRA/BRA) 62 64
(3)Bacsinszky/Buzarnescu (SUI/ROU) d. Kushnereva/Ponchet (RUS/FRA) 61 61
Kondratieva/Lim (RUS/FRA) d. (4)Ejdesgaard/Kostova (DEN/BUL) 62 75
(2)Naydenova/Pereira (BUL/BRA) d. Broady/Giovine (GBR/ITA) 61 76(3)
Semifinal
(3)Bacsinszky/Buzarnescu (SUI/ROU) d. (1)Auroux/Irigoyen (ARG/ARG) 62 76(4)
(2)Naydenova/Pereira (BUL/BRA) d. Kondratieva/Lim (RUS/FRA) 62 60
Final
(3)Bacsinszky/Buzarnescu (SUI/ROU) d. (2)Naydenova/Pereira (BUL/BRA) 64 61
Open Krys
Tournament Website: http://www.stademontoistennis.com/
Surface: Clay - Outdoor
Last Years Winners
2000 ($25k) : (1)Stephanie Foretz (FRA) d. (LL)Dally Randriantefy (MAD) 62 63
2001 ($25k) : (1)Celine Beigbeder (FRA) d. (3)Angelika Roesch (GER) 61 61
2002 ($25k) : (2/wc)Celine Beigbeder (FRA) d. (Q)Alexandra Kravets (UKR) 75 61
2003 ($25k) : (8)Galina Voskoboeva (RUS) d. Alexandra Kravets (UKR) 64 62
2004 ($25k) : (2)Paula Garcia (ESP) d. (Q)Maria Kondratieva (RUS) 63 62
2005 ($25k) : Mathilde Johansson (FRA) d. Natalia Gussoni (ARG) 36 64 64
2006 ($25K) : Nina Bratchikova (RUS) d. Raluca Olaru (ROU) 64 46 60
2007 ($25k) : Anna Gerasimou (GRE) d. Olivia Sanchez (FRA) 63 26 64
2008 ($25k) : (1)Anastasia Yakimova (BLR) d. Anna Gerasimou (GRE) 63 16 64
2009 ($25k) : (3)Anna Gerasimou (GRE) d. Selima Sfar (TUN) 75 63
2010 ($25k) : Petra Cetkovska (CZE) d. Elitsa Kostova (BUL) 62 62
2011 ($25k) : Bianca Botto (PER) d. (2)Laura Thorpe (FRA) 62 64
2012 Draws
Singles Qualifying Draw
(1)Roxane Vaisemberg (BRA) v BYE
(14)Laetitia Sarrazin (FRA) d. Camille Maisonnave (FRA) 67(5) 63 64
(2)Eva Fernandez-Brugues (ESP) v BYE
(9)Irina Ramialison (FRA) d. Eleanor Lika (FRA) 61 60
(3)Ksenia Milevskaya (BLR) v BYE
(11)Clothilde de Bernardi (FRA) d. Agathe Timsit (FRA) 61 62
(4)Patrycja Sanduska (POL) v BYE
Rachel Girard (FRA) d. (15)Alice Tisset (FRA) 61 61
(5)Beatriz Garcia-Vidagany (ESP) d. Ines Almandoz (FRA) 61 60
(16)Yevgeniya Kryvoruchko (UKR) d. Maud Vigne (FRA) 64 64
(6)Amandine Hesse (FRA) d. Lea Godallier (FRA) 64 16 61
Audrey Albie (FRA) d. (10)Claudia Giovine (ITA) 62 64
(7)Paula Cristina Goncalves (BRA) d. Fiona Codino (FRA) 60 61
(13)Manon Arcangioli (FRA) d. Julia Kushnereva (RUS) 60 61
(8)Alyona Sotnikova (UKR) d. Alpha Ambaye (FRA) 62 60
(12)Natalia Orlova (RUS) d. Svetlana Piquerez (FRA) 62 62
Qualifying Round
(1)Roxane Vaisemberg (BRA) d. (14)Laetitia Sarrazin (FRA) 62 62
(2)Eva Fernandez-Brugues (ESP) d. (9)Irina Ramialison (FRA) 62 63
(11)Clothilde de Bernardi (FRA) d. (3)Ksenia Milevskaya (BLR) 26 61 20 Ret.
Rachel Girard (FRA) d. (4)Patrycja Sanduska (POL) 63 64
(5)Beatriz Garcia-Vidagany (ESP) d. (16)Yevgeniya Kryvoruchko (UKR) 62 62
(6)Amandine Hesse (FRA) d. Audrey Albie (FRA) 63 62
(7)Paula Cristina Goncalves (BRA) d. (13)Manon Arcangioli (FRA) 64 60
(12)Natalia Orlova (RUS) d. (8)Alyona Sotnikova (UKR) 75 62
Singles Main Draw
(1)Mihaela Buzarnescu (ROU) d. (Q)Clothilde de Bernardi (FRA) 62 62
(Q)Paula Cristina Goncalves (BRA) d. (LL)Yevgeniya Kryvoruchko (UKR) 60 63
Alize Lim (FRA) d. Alison Van Uytvanck (BEL) 61 61
(8)Stephanie Vogt (LIE) d. (Q)Rachel Girard (FRA) 62 62
(3)Teliana Pereira (BRA) d. Sandra Zahlavova (CZE) 61 63
(Q)Beatriz Garcia-Vidagany (ESP) d. (Q)Roxane Vaisemberg (BRA) 63 64
Andrea Gamiz (VEN) d. (wc)Chloe Paquet (FRA) 60 57 64
(LL)Manon Arcangioli (FRA) d. (wc)Jessika Ponchet (FRA) 16 60 63
Timea Bacsinszky (SUI) d. (6)Naomi Broady (GBR) 62 76(6)
Aleksandrina Naydenova (BUL) d. (Q)Amandine Hesse (FRA) 62 64
Mailen Auroux (ARG) d. (wc)Constance Sibille (FRA) 62 64
Myrtille Georges (FRA) d. (4)Maria Irigoyen (ARG) 62 62
(Q)Natalia Orlova (RUS) d. (5)Iryna Bremond (FRA) 36 64 64
Margalita Chakhnashvili (GEO) d. Maryna Zanevska (UKR) 67(10) 75 75
Pemra Ozgen (TUR) d. (wc)Gracia Radovanovic (FRA) 62 62
(Q)Eva Fernandez-Brugues (ESP) d. (2)Elitsa Kostova (BUL) 61 76(5)
Second Round
(1)Mihaela Buzarnescu (ROU) d. (Q)Paula Cristina Goncalves (BRA) 75 60
(8)Stephanie Vogt (LIE) d. Alize Lim (FRA) 75 64
(3)Teliana Pereira (BRA) d. (Q)Beatriz Garcia-Vidagany (ESP) 64 63
Andrea Gamiz (VEN) d. (LL)Manon Arcangioli (FRA) 61 63
Timea Bacsinszky (SUI) d. Aleksandrina Naydenova (BUL) 63 61
Myrtille Georges (FRA) d. Mailen Auroux (ARG) 26 62 64
Margalita Chakhnashvili (GEO) d. (Q)Natalia Orlova (RUS) 75 63
(Q)Eva Fernandez-Brugues (ESP) d. Pemra Ozgen (TUR) 61 62
Quarterfinal
(8)Stephanie Vogt (LIE) d. (1)Mihaela Buzarnescu (ROU) 57 60 75
(3)Teliana Pereira (BRA) d. Andrea Gamiz (VEN) 76(5) 62
Timea Bacsinszky (SUI) d. Myrtille Georges (FRA) 61 61
(Q)Eva Fernandez-Brugues (ESP) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 61 75
Semifinal
(3)Teliana Pereira (BRA) d. (8)Stephanie Vogt (LIE) 26 63 63
Timea Bacsinszky (SUI) d. (Q)Eva Fernandez-Brugues (ESP) 61 61
Final
Timea Bacsinszky (SUI) d. (3)Teliana Pereira (BRA) 62 36 62
Doubles Main Draw
(1)Auroux/Irigoyen (ARG/ARG) v BYE
Goncalves/Vaisemberg (BRA/BRA) v BYE
(3)Bacsinszky/Buzarnescu (SUI/ROU) v BYE
Kushnereva/Ponchet (RUS/FRA) v BYE
Kondratieva/Lim (RUS/FRA) d. Ozgen/Zanevska (TUR/UKR) 61 64
(4)Ejdesgaard/Kostova (DEN/BUL) v BYE
Broady/Giovine (GBR/ITA) v BYE
(2)Naydenova/Pereira (BUL/BRA) v BYE
Quarterfinal
(1)Auroux/Irigoyen (ARG/ARG) d. Goncalves/Vaisemberg (BRA/BRA) 62 64
(3)Bacsinszky/Buzarnescu (SUI/ROU) d. Kushnereva/Ponchet (RUS/FRA) 61 61
Kondratieva/Lim (RUS/FRA) d. (4)Ejdesgaard/Kostova (DEN/BUL) 62 75
(2)Naydenova/Pereira (BUL/BRA) d. Broady/Giovine (GBR/ITA) 61 76(3)
Semifinal
(3)Bacsinszky/Buzarnescu (SUI/ROU) d. (1)Auroux/Irigoyen (ARG/ARG) 62 76(4)
(2)Naydenova/Pereira (BUL/BRA) d. Kondratieva/Lim (RUS/FRA) 62 60
Final
(3)Bacsinszky/Buzarnescu (SUI/ROU) d. (2)Naydenova/Pereira (BUL/BRA) 64 61