$25.000 St.Cugat (ESP)
ITF SANT CUGAT
Tournament Website: http://www.ctnsc.org/
Surface: Clay - Outdoor
Last Years Winners
2005 ($25k) : (2)Lourdes Dominguez-Lino (ESP) d. Rita Kuti Kis (HUN) 46 60 62
2006 ($25k) : (1)Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) d. (4)Arantxa Parra Santonja (ESP) 62 64
2007 ($25k) : (2)Nuria Llagostera Vives (ESP) d. (1)Kyra Nagy (HUN) 62 64
2008 ($10k) : (3)Eva Fernandez-Brugues (ESP) d. Lara Arruabarrena-Vecino (ESP) 64 75
2009 ($10k) : (8)Benedetta Davato (ITA) d. (7)Nicolette van Uitert (NED) 62 36 61
2010 ($10k) : (3)Benedetta Davato (ITA) d. (1)Federica Quercia (ITA) 64 36 62
2011 ($25k) : (5)Reka-Luca Jani (HUN) d. (1)Margalita Chakhnashvili (GEO) 64 62
2012 ($25k) : (1)Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) d. (2)Estrella Cabeza-Candela (ESP) 61 64
2013 Draws
Singles Qualifying Draw
(Alt)Hayley MacPherson (GBR) v BYE
Pilar Dominguez-Lopez (ESP) d. Lucia Cervera-Vazquez (ESP) 36 41 Ret.
Anastasia Rudakova (RUS) d. Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) 64 76(2)
(16)Tatiana Bua (ARG) v BYE
(2)Dia Evtimova (BUL) v BYE
(wc)Rebeka Masarova (SUI) d. Marina Guinart Espana (ESP) 64 63
Manon Peral (FRA) d. Iulia Truca (ROU) 60 61
(9)Cecilia Costa Melgar (CHI) v BYE
(3)Deniz Khazaniuk (ISR) v BYE
Amandine Cazeaux (FRA) d. Catalina Medici (ESP) 60 62
Laura Gibanel Velasco (ESP) d. Jeanna Schmidt (RSA) 61 60
(10)Sviatlana Pirazhenka (BLR) v BYE
(4)Yana Buchina (RUS) v BYE
Julie Tringa (FRA) d. Carmen Lopez-Rueda (ESP) w.o.
Charlotte Roemer (ECU) d. Aida Martinez Sanjuan (ESP) 63 75
(14)Rebecca Peterson (SWE) v BYE
(5)Chantal Skamlova (SVK) v BYE
Radina Dimitrova (BUL) d. (wc)Gladys Artiles Espinosa (ESP) 63 62
Annalisa Bona (ITA) d. Diana Bogoliy (UKR) 61 61
(13)Justine Ozga (GER) v BYE
(6)Gaia Sanesi (ITA) v BYE
Jelena Ostapenko (LAT) d. Sowjanya Bavisetti (IND) 36 63 62
Olga Doroshina (RUS) d. Jesika Maleckova (CZE) 62 63
(11)Estelle Cascino (FRA) v BYE
(7)Karin Morgosova (SVK) v BYE
Eleonora Mindiyarova (RUS) d. Eva Martinez Regalado (ESP) 63 64
Ornella Caron (ARG) d. (wc)Carla Cerdan Vives (ESP) 63 60
(12)Margalita Chakhnashvili (GEO) v BYE
(8)Ximena Hermoso (MEX) v BYE
Judit Vives Joan (ESP) d. Maite Cano (ESP) 61 64
Alba Cortina Pou (ESP) d. (wc)Sandra Bellver-Fructuoso (ESP) 75 62
(15)Olga Saez Larra (ESP) v BYE
Second Qualifying Round
Pilar Dominguez-Lopez (ESP) d. (Alt)Hayley MacPherson (GBR) 60 60
Anastasia Rudakova (RUS) d. (16)Tatiana Bua (ARG) 26 64 63
(2)Dia Evtimova (BUL) d. (wc)Rebeka Masarova (SUI) 63 61
Manon Peral (FRA) d. (9)Cecilia Costa Melgar (CHI) 64 64
(3)Deniz Khazaniuk (ISR) d. Amandine Cazeaux (FRA) 46 75 61
(10)Sviatlana Pirazhenka (BLR) d. Laura Gibanel Velasco (ESP) 26 61 62
(4)Yana Buchina (RUS) d. Julie Tringa (FRA) 63 61
(14)Rebecca Peterson (SWE) d. Charlotte Roemer (ECU) 60 61
(5)Chantal Skamlova (SVK) d. Radina Dimitrova (BUL) 64 64
Annalisa Bona (ITA) d. (13)Justine Ozga (GER) 62 60
(6)Gaia Sanesi (ITA) d. Jelena Ostapenko (LAT) 61 41 Ret.
Olga Doroshina (RUS) d. (11)Estelle Cascino (FRA) 46 64 63
Eleonora Mindiyarova (RUS) d. (7)Karin Morgosova (SVK) 53 Ret.
(12)Margalita Chakhnashvili (GEO) d. Ornella Caron (ARG) 64 63
(8)Ximena Hermoso (MEX) d. Judit Vives Joan (ESP) 75 61
(15)Olga Saez Larra (ESP) d. Alba Cortina Pou (ESP) 61 61
Qualifying Round
Anastasia Rudakova (RUS) d. Pilar Dominguez-Lopez (ESP) 31 Ret.
(2)Dia Evtimova (BUL) d. Manon Peral (FRA) 62 62
(3)Deniz Khazaniuk (ISR) d. (10)Sviatlana Pirazhenka (BLR) 76 67(6) 64
(14)Rebecca Peterson (SWE) d. (4)Yana Buchina (RUS) 63 62
Annalisa Bona (ITA) d. (5)Chantal Skamlova (SVK) 60 26 63
(6)Gaia Sanesi (ITA) d. Olga Doroshina (RUS) 61 61
(12)Margalita Chakhnashvili (GEO) d. Eleonora Mindiyarova (RUS) 61 63
(8)Ximena Hermoso (MEX) d. (15)Olga Saez Larra (ESP) 67(2) 64 75
Singles Main Draw
(1)Teliana Pereira (BRA) d. Andrea Gamiz (VEN) 64 76(3)
Anastasia Grymalska (ITA) d. Cindy Burger (NED) 46 62 76(1)
(Q)Margalita Chakhnashvili (GEO) d. (wc)Andrea Lazaro Garcia (ESP) 76(5) 75
(5)Arantxa Rus (NED) d. (Q)Anastasia Rudakova (RUS) 62 63
Sofiya Kovalets (UKR) d. (4)Arantxa Parra-Santonja (ESP) 63 63
(Q)Deniz Khazaniuk (ISR) d. Katerina Vankova (CZE) 75 62
Katerina Siniakova (CZE) d. (LL)Sviatlana Pirazhenka (BLR) 63 61
(8)Laura Pous-Tio (ESP) d. (Q)Gaia Sanesi (ITA) 67(5) 76(4) 62
(7)Alberta Brianti (ITA) d. Myrtille Georges (FRA) 63 60
Masa Zec-Peskiric (SLO) d. (Q)Ximena Hermoso (MEX) 64 61
(SE)Amanda Carreras (GBR) d. (Q)Rebecca Peterson (SWE) 64 62
(3)Pemra Ozgen (TUR) d. (wc)Paula Badosa (ESP) 16 61 64
Reka-Luca Jani (HUN) d. (6)Anne Schaefer (GER) 46 64 64
(wc)Ariadna Marti Riembau (ESP) d. (wc)Claudia Herrero Garcia Honorato (ESP) 60 46 63
(Q)Dia Evtimova (BUL) d. (SE)Aleksandrina Naydenova (BUL) 61 31 Ret.
(2)Lara Arruabarrena (ESP) d. (Q)Annalisa Bona (ITA) 62 64
Second Round
(1)Teliana Pereira (BRA) d. Anastasia Grymalska (ITA) 62 62
(5)Arantxa Rus (NED) d. (Q)Margalita Chakhnashvili (GEO) 63 64
Sofiya Kovalets (UKR) d. (Q)Deniz Khazaniuk (ISR) 61 61
Katerina Siniakova (CZE) d. (8)Laura Pous-Tio (ESP) 63 60
(7)Alberta Brianti (ITA) d. Masa Zec-Peskiric (SLO) 46 76(5) 63
(3)Pemra Ozgen (TUR) d. (SE)Amanda Carreras (GBR) 63 76(7)
Reka-Luca Jani (HUN) d. (wc)Ariadna Marti Riembau (ESP) 64 60
(2)Lara Arruabarrena (ESP) d. (Q)Dia Evtimova (BUL) 60 64
Quarterfinal
(5)Arantxa Rus (NED) d. (1)Teliana Pereira (BRA) 62 26 75
Sofiya Kovalets (UKR) d. Katerina Siniakova (CZE) 62 76(2)
(7)Alberta Brianti (ITA) d. (3)Pemra Ozgen (TUR) 64 64
(2)Lara Arruabarrena (ESP) d. Reka-Luca Jani (HUN) 36 64 76(1)
Semifinal
(5)Arantxa Rus (NED) d. Sofiya Kovalets (UKR) 75 64
(7)Alberta Brianti (ITA) d. (2)Lara Arruabarrena (ESP) 57 75 63
Final
(5)Arantxa Rus (NED) d. (7)Alberta Brianti (ITA) 64 26 62
Doubles Main Draw
(1)Bua/Gamiz (ARG/VEN) v BYE
Masarova/Roemer (SUI/ECU) d. Lazaro Garcia/Marti Riembau (ESP/ESP) 76(1) 36 10-6
(3)Burger/Rus (NED/NED) d. Cano/Joan (ESP/ESP) 64 61
Buchina/Skamlova (RUS/SVK) d. Medici/Truca (ESP/ROU) 60 61
Bavisetti/Zhu (IND/CHN) d. Caron/Coglitore (ARG/VEN) 63 36 10-5
(4)Grymalska/Siniakova (ITA/CZE) d. Costa Melgar/Sotnikova (CHI/UKR) 63 61
Arruabarrena/Carreras (ESP/GBR) d. Hermoso/Pous-Tio (MEX/ESP) 26 63 10-5
Bogoliy/Cascino (UKR/FRA) d. (2)Doroshina/Pirazhenka (RUS/BLR) 16 63 10-8
Quarterfinal
(1)Bua/Gamiz (ARG/VEN) d. Masarova/Roemer (SUI/ECU) 61 64
(3)Burger/Rus (NED/NED) d. Buchina/Skamlova (RUS/SVK) 64 46 10-4
(4)Grymalska/Siniakova (ITA/CZE) d. Bavisetti/Zhu (IND/CHN) 61 62
Arruabarrena/Carreras (ESP/GBR) d. Bogoliy/Cascino (UKR/FRA) 61 62
Semifinal
(1)Bua/Gamiz (ARG/VEN) d. (3)Burger/Rus (NED/NED) 61 63
Arruabarrena/Carreras (ESP/GBR) d. (4)Grymalska/Siniakova (ITA/CZE) 64 62
Final
(1)Bua/Gamiz (ARG/VEN) d. Arruabarrena/Carreras (ESP/GBR) 46 62 10-7
ITF SANT CUGAT
Tournament Website: http://www.ctnsc.org/
Surface: Clay - Outdoor
Last Years Winners
2005 ($25k) : (2)Lourdes Dominguez-Lino (ESP) d. Rita Kuti Kis (HUN) 46 60 62
2006 ($25k) : (1)Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) d. (4)Arantxa Parra Santonja (ESP) 62 64
2007 ($25k) : (2)Nuria Llagostera Vives (ESP) d. (1)Kyra Nagy (HUN) 62 64
2008 ($10k) : (3)Eva Fernandez-Brugues (ESP) d. Lara Arruabarrena-Vecino (ESP) 64 75
2009 ($10k) : (8)Benedetta Davato (ITA) d. (7)Nicolette van Uitert (NED) 62 36 61
2010 ($10k) : (3)Benedetta Davato (ITA) d. (1)Federica Quercia (ITA) 64 36 62
2011 ($25k) : (5)Reka-Luca Jani (HUN) d. (1)Margalita Chakhnashvili (GEO) 64 62
2012 ($25k) : (1)Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) d. (2)Estrella Cabeza-Candela (ESP) 61 64
2013 Draws
Singles Qualifying Draw
(Alt)Hayley MacPherson (GBR) v BYE
Pilar Dominguez-Lopez (ESP) d. Lucia Cervera-Vazquez (ESP) 36 41 Ret.
Anastasia Rudakova (RUS) d. Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) 64 76(2)
(16)Tatiana Bua (ARG) v BYE
(2)Dia Evtimova (BUL) v BYE
(wc)Rebeka Masarova (SUI) d. Marina Guinart Espana (ESP) 64 63
Manon Peral (FRA) d. Iulia Truca (ROU) 60 61
(9)Cecilia Costa Melgar (CHI) v BYE
(3)Deniz Khazaniuk (ISR) v BYE
Amandine Cazeaux (FRA) d. Catalina Medici (ESP) 60 62
Laura Gibanel Velasco (ESP) d. Jeanna Schmidt (RSA) 61 60
(10)Sviatlana Pirazhenka (BLR) v BYE
(4)Yana Buchina (RUS) v BYE
Julie Tringa (FRA) d. Carmen Lopez-Rueda (ESP) w.o.
Charlotte Roemer (ECU) d. Aida Martinez Sanjuan (ESP) 63 75
(14)Rebecca Peterson (SWE) v BYE
(5)Chantal Skamlova (SVK) v BYE
Radina Dimitrova (BUL) d. (wc)Gladys Artiles Espinosa (ESP) 63 62
Annalisa Bona (ITA) d. Diana Bogoliy (UKR) 61 61
(13)Justine Ozga (GER) v BYE
(6)Gaia Sanesi (ITA) v BYE
Jelena Ostapenko (LAT) d. Sowjanya Bavisetti (IND) 36 63 62
Olga Doroshina (RUS) d. Jesika Maleckova (CZE) 62 63
(11)Estelle Cascino (FRA) v BYE
(7)Karin Morgosova (SVK) v BYE
Eleonora Mindiyarova (RUS) d. Eva Martinez Regalado (ESP) 63 64
Ornella Caron (ARG) d. (wc)Carla Cerdan Vives (ESP) 63 60
(12)Margalita Chakhnashvili (GEO) v BYE
(8)Ximena Hermoso (MEX) v BYE
Judit Vives Joan (ESP) d. Maite Cano (ESP) 61 64
Alba Cortina Pou (ESP) d. (wc)Sandra Bellver-Fructuoso (ESP) 75 62
(15)Olga Saez Larra (ESP) v BYE
Second Qualifying Round
Pilar Dominguez-Lopez (ESP) d. (Alt)Hayley MacPherson (GBR) 60 60
Anastasia Rudakova (RUS) d. (16)Tatiana Bua (ARG) 26 64 63
(2)Dia Evtimova (BUL) d. (wc)Rebeka Masarova (SUI) 63 61
Manon Peral (FRA) d. (9)Cecilia Costa Melgar (CHI) 64 64
(3)Deniz Khazaniuk (ISR) d. Amandine Cazeaux (FRA) 46 75 61
(10)Sviatlana Pirazhenka (BLR) d. Laura Gibanel Velasco (ESP) 26 61 62
(4)Yana Buchina (RUS) d. Julie Tringa (FRA) 63 61
(14)Rebecca Peterson (SWE) d. Charlotte Roemer (ECU) 60 61
(5)Chantal Skamlova (SVK) d. Radina Dimitrova (BUL) 64 64
Annalisa Bona (ITA) d. (13)Justine Ozga (GER) 62 60
(6)Gaia Sanesi (ITA) d. Jelena Ostapenko (LAT) 61 41 Ret.
Olga Doroshina (RUS) d. (11)Estelle Cascino (FRA) 46 64 63
Eleonora Mindiyarova (RUS) d. (7)Karin Morgosova (SVK) 53 Ret.
(12)Margalita Chakhnashvili (GEO) d. Ornella Caron (ARG) 64 63
(8)Ximena Hermoso (MEX) d. Judit Vives Joan (ESP) 75 61
(15)Olga Saez Larra (ESP) d. Alba Cortina Pou (ESP) 61 61
Qualifying Round
Anastasia Rudakova (RUS) d. Pilar Dominguez-Lopez (ESP) 31 Ret.
(2)Dia Evtimova (BUL) d. Manon Peral (FRA) 62 62
(3)Deniz Khazaniuk (ISR) d. (10)Sviatlana Pirazhenka (BLR) 76 67(6) 64
(14)Rebecca Peterson (SWE) d. (4)Yana Buchina (RUS) 63 62
Annalisa Bona (ITA) d. (5)Chantal Skamlova (SVK) 60 26 63
(6)Gaia Sanesi (ITA) d. Olga Doroshina (RUS) 61 61
(12)Margalita Chakhnashvili (GEO) d. Eleonora Mindiyarova (RUS) 61 63
(8)Ximena Hermoso (MEX) d. (15)Olga Saez Larra (ESP) 67(2) 64 75
Singles Main Draw
(1)Teliana Pereira (BRA) d. Andrea Gamiz (VEN) 64 76(3)
Anastasia Grymalska (ITA) d. Cindy Burger (NED) 46 62 76(1)
(Q)Margalita Chakhnashvili (GEO) d. (wc)Andrea Lazaro Garcia (ESP) 76(5) 75
(5)Arantxa Rus (NED) d. (Q)Anastasia Rudakova (RUS) 62 63
Sofiya Kovalets (UKR) d. (4)Arantxa Parra-Santonja (ESP) 63 63
(Q)Deniz Khazaniuk (ISR) d. Katerina Vankova (CZE) 75 62
Katerina Siniakova (CZE) d. (LL)Sviatlana Pirazhenka (BLR) 63 61
(8)Laura Pous-Tio (ESP) d. (Q)Gaia Sanesi (ITA) 67(5) 76(4) 62
(7)Alberta Brianti (ITA) d. Myrtille Georges (FRA) 63 60
Masa Zec-Peskiric (SLO) d. (Q)Ximena Hermoso (MEX) 64 61
(SE)Amanda Carreras (GBR) d. (Q)Rebecca Peterson (SWE) 64 62
(3)Pemra Ozgen (TUR) d. (wc)Paula Badosa (ESP) 16 61 64
Reka-Luca Jani (HUN) d. (6)Anne Schaefer (GER) 46 64 64
(wc)Ariadna Marti Riembau (ESP) d. (wc)Claudia Herrero Garcia Honorato (ESP) 60 46 63
(Q)Dia Evtimova (BUL) d. (SE)Aleksandrina Naydenova (BUL) 61 31 Ret.
(2)Lara Arruabarrena (ESP) d. (Q)Annalisa Bona (ITA) 62 64
Second Round
(1)Teliana Pereira (BRA) d. Anastasia Grymalska (ITA) 62 62
(5)Arantxa Rus (NED) d. (Q)Margalita Chakhnashvili (GEO) 63 64
Sofiya Kovalets (UKR) d. (Q)Deniz Khazaniuk (ISR) 61 61
Katerina Siniakova (CZE) d. (8)Laura Pous-Tio (ESP) 63 60
(7)Alberta Brianti (ITA) d. Masa Zec-Peskiric (SLO) 46 76(5) 63
(3)Pemra Ozgen (TUR) d. (SE)Amanda Carreras (GBR) 63 76(7)
Reka-Luca Jani (HUN) d. (wc)Ariadna Marti Riembau (ESP) 64 60
(2)Lara Arruabarrena (ESP) d. (Q)Dia Evtimova (BUL) 60 64
Quarterfinal
(5)Arantxa Rus (NED) d. (1)Teliana Pereira (BRA) 62 26 75
Sofiya Kovalets (UKR) d. Katerina Siniakova (CZE) 62 76(2)
(7)Alberta Brianti (ITA) d. (3)Pemra Ozgen (TUR) 64 64
(2)Lara Arruabarrena (ESP) d. Reka-Luca Jani (HUN) 36 64 76(1)
Semifinal
(5)Arantxa Rus (NED) d. Sofiya Kovalets (UKR) 75 64
(7)Alberta Brianti (ITA) d. (2)Lara Arruabarrena (ESP) 57 75 63
Final
(5)Arantxa Rus (NED) d. (7)Alberta Brianti (ITA) 64 26 62
Doubles Main Draw
(1)Bua/Gamiz (ARG/VEN) v BYE
Masarova/Roemer (SUI/ECU) d. Lazaro Garcia/Marti Riembau (ESP/ESP) 76(1) 36 10-6
(3)Burger/Rus (NED/NED) d. Cano/Joan (ESP/ESP) 64 61
Buchina/Skamlova (RUS/SVK) d. Medici/Truca (ESP/ROU) 60 61
Bavisetti/Zhu (IND/CHN) d. Caron/Coglitore (ARG/VEN) 63 36 10-5
(4)Grymalska/Siniakova (ITA/CZE) d. Costa Melgar/Sotnikova (CHI/UKR) 63 61
Arruabarrena/Carreras (ESP/GBR) d. Hermoso/Pous-Tio (MEX/ESP) 26 63 10-5
Bogoliy/Cascino (UKR/FRA) d. (2)Doroshina/Pirazhenka (RUS/BLR) 16 63 10-8
Quarterfinal
(1)Bua/Gamiz (ARG/VEN) d. Masarova/Roemer (SUI/ECU) 61 64
(3)Burger/Rus (NED/NED) d. Buchina/Skamlova (RUS/SVK) 64 46 10-4
(4)Grymalska/Siniakova (ITA/CZE) d. Bavisetti/Zhu (IND/CHN) 61 62
Arruabarrena/Carreras (ESP/GBR) d. Bogoliy/Cascino (UKR/FRA) 61 62
Semifinal
(1)Bua/Gamiz (ARG/VEN) d. (3)Burger/Rus (NED/NED) 61 63
Arruabarrena/Carreras (ESP/GBR) d. (4)Grymalska/Siniakova (ITA/CZE) 64 62
Final
(1)Bua/Gamiz (ARG/VEN) d. Arruabarrena/Carreras (ESP/GBR) 46 62 10-7