$25.000 Moscow (RUS)
Winter Moscow Open 2013
Tournament Website: www.kamelzon.ru/
Surface: Hard - Indoor
Last Years Winner
2012 ($25k) : (4)Annika Beck (GER) d. (3)Kirsten Flipkens (BEL) 61 75
2013 Draws
Singles Qualifying Draw
(1)Daria Mironova (RUS) d. (wc)Ksenia Laskutova (RUS) 76(4) Ret.
(11)Julia Valetova (RUS) d. Anastasia Rudakova (RUS) 75 62
(2/wc)Eugeniya Pashkova (RUS) d. Liubov Vasilyeva (RUS) 67(5) 75 64
Olga Doroshina (RUS) d. (13)Varvara Flink (RUS) 63 26 76(1)
(3)Anastasia Frolova (RUS) d. (wc)Daria Kuznetsova (RUS) 61 60
Tatiana Kotelnikova (RUS) d. (14)Anastasiya Saitova (RUS) 76(4) 62
(4)Aminat Kushkhova (RUS) d. Alona Fomina (UKR) 75 63
(16)Darya Lebesheva (BLR) d. Ganna Piven (UKR) 75 46 62
Anna Smolina (RUS) d. (5)Lidziya Marozava (BLR) 63 76(5)
(10)Polina Monova (RUS) d. Taisiya Zakarlyuk (UKR) 62 61
(6)Polina Leykina (RUS) d. Anastasia Nefedova (RUS) 62 61
Varvara Kuznetsova (RUS) d. (15)Elena Maltseva (RUS) 62 10 Ret.
(7)Marianna Zakarlyuk (UKR) d. (wc)Valeriya Pogrebnyak (RUS) 46 63 63
(wc)Sofia Vaynberg (RUS) d. (9)Tamara Bizhukova (RUS) 46 63 54 Ret.
(wc)Natalia Vikhlyantseva (RUS) d. (8)Natela Dzalamidze (RUS) 63 64
Anastasiya Rychagova (RUS) d. (12)Maria Mokh (RUS) 26 64 64
Qualifying Round
(1)Daria Mironova (RUS) d. (11)Julia Valetova (RUS) 62 75
Olga Doroshina (RUS) d. (2/wc)Eugeniya Pashkova (RUS) 63 64
Tatiana Kotelnikova (RUS) d. (3)Anastasia Frolova (RUS) 63 62
(16)Darya Lebesheva (BLR) d. (4)Aminat Kushkhova (RUS) 64 62
(10)Polina Monova (RUS) d. Anna Smolina (RUS) 76(4) 57 76(2)
(6)Polina Leykina (RUS) d. Varvara Kuznetsova (RUS) 61 60
(7)Marianna Zakarlyuk (UKR) d. (wc)Sofia Vaynberg (RUS) 60 61
(wc)Natalia Vikhlyantseva (RUS) d. Anastasiya Rychagova (RUS) 36 75 60
Singles Main Draw
(1)Valeria Solovyeva (RUS) d. Laura-Ioana Andrei (ROU) 63 61
Anastasiya Vasylyeva (UKR) d. (Q)Natalia Vikhlyantseva (RUS) 64 46 63
(Q)Tatiana Kotelnikova (RUS) d. (Q)Daria Mironova (RUS) 63 76(3)
(wc)Shakhlo Saidova (RUS) d. (5)Valentyna Ivakhnenko (UKR) 60 76(4)
(3)Maryna Zanevska (UKR) d. Lina Stanciute (LTU) 64 62
(Q)Darya Lebesheva (BLR) d. Marina Shamayko (RUS) 76(5) 46 60
(Q)Polina Leykina (RUS) d. Alexandra Romanova (RUS) 64 64
(7)Tereza Smitkova (CZE) d. (Q)Olga Doroshina (RUS) 64 63
(8)Sofia Shapatava (GEO) d. (wc)Ksenia Gaydarzhi (RUS) 64 62
(wc)Anna Koval (RUS) d. Lesley Kerkhove (NED) 26 61 64
Yuliya Kalabina (RUS) d. Marina Melnikova (RUS) 62 64
(4)Margarita Gasparyan (RUS) d. (wc)Ivanka Karamalak (RUS) 64 64
(Q)Marianna Zakarlyuk (UKR) d. (6)Cristina Dinu (ROU) 63 63
Mayya Katsitdze (RUS) d. Teodora Mircic (SRB) 63 61
Alexandra Artamonova (RUS) d. (Q)Polina Monova (RUS) 63 63
(2)Anna-Lena Friedsam (GER) d. (LL)Julia Valetova (RUS) 63 76(5)
Second Round
(1)Valeria Solovyeva (RUS) d. Anastasiya Vasylyeva (UKR) 63 62
(Q)Tatiana Kotelnikova (RUS) d. (wc)Shakhlo Saidova (RUS) 64 36 61
(3)Maryna Zanevska (UKR) d. (Q)Darya Lebesheva (BLR) 62 63
(7)Tereza Smitkova (CZE) d. (Q)Polina Leykina (RUS) 75 46 64
(8)Sofia Shapatava (GEO) d. (wc)Anna Koval (RUS) 61 63
Yuliya Kalabina (RUS) d. (4)Margarita Gasparyan (RUS) 63 36 63
Mayya Katsitdze (RUS) d. (Q)Marianna Zakarlyuk (UKR) 61 63
(2)Anna-Lena Friedsam (GER) d. Alexandra Artamonova (RUS) 62 67(5) 62
Quarterfinal
(Q)Tatiana Kotelnikova (RUS) d. (1)Valeria Solovyeva (RUS) 61 76(4)
(3)Maryna Zanevska (UKR) d. (7)Tereza Smitkova (CZE) 36 76(2) 75
(8)Sofia Shapatava (GEO) d. Yuliya Kalabina (RUS) 75 61
(2)Anna-Lena Friedsam (GER) d. Mayya Katsitdze (RUS) 46 75 76(2)
Semifinal
(3)Maryna Zanevska (UKR) d. (Q)Tatiana Kotelnikova (RUS) 57 61 62
(8)Sofia Shapatava (GEO) d. (2)Anna-Lena Friedsam (GER) 36 63 76(9)
Final
(3)Maryna Zanevska (UKR) d. (8)Sofia Shapatava (GEO) 64 76(5)
Doubles Main Draw
(1)Solovyeva/Zanevska (RUS/UKR) d. Artamonova/Smitkova (RUS/CZE) 64 62
Kushkhova/Leykina (RUS/RUS) d. (wc)Gaydarzhi/Rychagova (RUS/RUS) 16 61 10-7
(4)Andrei/Dinu (ROU/ROU) d. Mironova/Vasylyeva (RUS/UKR) 46 75 11-9
Dzalamidze/Yashina (RUS/RUS) d. Meglinskaya/Romanova (RUS/RUS) 64 76(5)
Kotelnikova/Marozava (RUS/BLR) d. Doroshina/Valetova (RUS/RUS) 63 63
(wc)Katsitadze/Lebesheva (RUS/BLR) d. (3)Melnikova/Shapatava (RUS/GEO) 46 63 10-6
Gasparyan/Monova (RUS/RUS) d. Kalabina/Smolina (RUS/RUS) 60 62
(2)Mircic/Pashkova (SRB/RUS) d. (wc)Koval/Saidova (RUS/RUS) 63 62
Quarterfinal
(1)Solovyeva/Zanevska (RUS/UKR) d. Kushkhova/Leykina (RUS/RUS) 63 62
Dzalamidze/Yashina (RUS/RUS) d. (4)Andrei/Dinu (ROU/ROU) 64 64
Kotelnikova/Marozava (RUS/BLR) d. (wc)Katsitadze/Lebesheva (RUS/BLR) 63 61
Gasparyan/Monova (RUS/RUS) d. (2)Mircic/Pashkova (SRB/RUS) 63 67(3) 10-8
Semifinal
(1)Solovyeva/Zanevska (RUS/UKR) d. Dzalamidze/Yashina (RUS/RUS) 63 62
Gasparyan/Monova (RUS/RUS) d. Kotelnikova/Marozava (RUS/BLR) 62 63
Final
Gasparyan/Monova (RUS/RUS) d. (1)Solovyeva/Zanevska (RUS/UKR) 64 26 10-5
Winter Moscow Open 2013
Tournament Website: www.kamelzon.ru/
Surface: Hard - Indoor
Last Years Winner
2012 ($25k) : (4)Annika Beck (GER) d. (3)Kirsten Flipkens (BEL) 61 75
2013 Draws
Singles Qualifying Draw
(1)Daria Mironova (RUS) d. (wc)Ksenia Laskutova (RUS) 76(4) Ret.
(11)Julia Valetova (RUS) d. Anastasia Rudakova (RUS) 75 62
(2/wc)Eugeniya Pashkova (RUS) d. Liubov Vasilyeva (RUS) 67(5) 75 64
Olga Doroshina (RUS) d. (13)Varvara Flink (RUS) 63 26 76(1)
(3)Anastasia Frolova (RUS) d. (wc)Daria Kuznetsova (RUS) 61 60
Tatiana Kotelnikova (RUS) d. (14)Anastasiya Saitova (RUS) 76(4) 62
(4)Aminat Kushkhova (RUS) d. Alona Fomina (UKR) 75 63
(16)Darya Lebesheva (BLR) d. Ganna Piven (UKR) 75 46 62
Anna Smolina (RUS) d. (5)Lidziya Marozava (BLR) 63 76(5)
(10)Polina Monova (RUS) d. Taisiya Zakarlyuk (UKR) 62 61
(6)Polina Leykina (RUS) d. Anastasia Nefedova (RUS) 62 61
Varvara Kuznetsova (RUS) d. (15)Elena Maltseva (RUS) 62 10 Ret.
(7)Marianna Zakarlyuk (UKR) d. (wc)Valeriya Pogrebnyak (RUS) 46 63 63
(wc)Sofia Vaynberg (RUS) d. (9)Tamara Bizhukova (RUS) 46 63 54 Ret.
(wc)Natalia Vikhlyantseva (RUS) d. (8)Natela Dzalamidze (RUS) 63 64
Anastasiya Rychagova (RUS) d. (12)Maria Mokh (RUS) 26 64 64
Qualifying Round
(1)Daria Mironova (RUS) d. (11)Julia Valetova (RUS) 62 75
Olga Doroshina (RUS) d. (2/wc)Eugeniya Pashkova (RUS) 63 64
Tatiana Kotelnikova (RUS) d. (3)Anastasia Frolova (RUS) 63 62
(16)Darya Lebesheva (BLR) d. (4)Aminat Kushkhova (RUS) 64 62
(10)Polina Monova (RUS) d. Anna Smolina (RUS) 76(4) 57 76(2)
(6)Polina Leykina (RUS) d. Varvara Kuznetsova (RUS) 61 60
(7)Marianna Zakarlyuk (UKR) d. (wc)Sofia Vaynberg (RUS) 60 61
(wc)Natalia Vikhlyantseva (RUS) d. Anastasiya Rychagova (RUS) 36 75 60
Singles Main Draw
(1)Valeria Solovyeva (RUS) d. Laura-Ioana Andrei (ROU) 63 61
Anastasiya Vasylyeva (UKR) d. (Q)Natalia Vikhlyantseva (RUS) 64 46 63
(Q)Tatiana Kotelnikova (RUS) d. (Q)Daria Mironova (RUS) 63 76(3)
(wc)Shakhlo Saidova (RUS) d. (5)Valentyna Ivakhnenko (UKR) 60 76(4)
(3)Maryna Zanevska (UKR) d. Lina Stanciute (LTU) 64 62
(Q)Darya Lebesheva (BLR) d. Marina Shamayko (RUS) 76(5) 46 60
(Q)Polina Leykina (RUS) d. Alexandra Romanova (RUS) 64 64
(7)Tereza Smitkova (CZE) d. (Q)Olga Doroshina (RUS) 64 63
(8)Sofia Shapatava (GEO) d. (wc)Ksenia Gaydarzhi (RUS) 64 62
(wc)Anna Koval (RUS) d. Lesley Kerkhove (NED) 26 61 64
Yuliya Kalabina (RUS) d. Marina Melnikova (RUS) 62 64
(4)Margarita Gasparyan (RUS) d. (wc)Ivanka Karamalak (RUS) 64 64
(Q)Marianna Zakarlyuk (UKR) d. (6)Cristina Dinu (ROU) 63 63
Mayya Katsitdze (RUS) d. Teodora Mircic (SRB) 63 61
Alexandra Artamonova (RUS) d. (Q)Polina Monova (RUS) 63 63
(2)Anna-Lena Friedsam (GER) d. (LL)Julia Valetova (RUS) 63 76(5)
Second Round
(1)Valeria Solovyeva (RUS) d. Anastasiya Vasylyeva (UKR) 63 62
(Q)Tatiana Kotelnikova (RUS) d. (wc)Shakhlo Saidova (RUS) 64 36 61
(3)Maryna Zanevska (UKR) d. (Q)Darya Lebesheva (BLR) 62 63
(7)Tereza Smitkova (CZE) d. (Q)Polina Leykina (RUS) 75 46 64
(8)Sofia Shapatava (GEO) d. (wc)Anna Koval (RUS) 61 63
Yuliya Kalabina (RUS) d. (4)Margarita Gasparyan (RUS) 63 36 63
Mayya Katsitdze (RUS) d. (Q)Marianna Zakarlyuk (UKR) 61 63
(2)Anna-Lena Friedsam (GER) d. Alexandra Artamonova (RUS) 62 67(5) 62
Quarterfinal
(Q)Tatiana Kotelnikova (RUS) d. (1)Valeria Solovyeva (RUS) 61 76(4)
(3)Maryna Zanevska (UKR) d. (7)Tereza Smitkova (CZE) 36 76(2) 75
(8)Sofia Shapatava (GEO) d. Yuliya Kalabina (RUS) 75 61
(2)Anna-Lena Friedsam (GER) d. Mayya Katsitdze (RUS) 46 75 76(2)
Semifinal
(3)Maryna Zanevska (UKR) d. (Q)Tatiana Kotelnikova (RUS) 57 61 62
(8)Sofia Shapatava (GEO) d. (2)Anna-Lena Friedsam (GER) 36 63 76(9)
Final
(3)Maryna Zanevska (UKR) d. (8)Sofia Shapatava (GEO) 64 76(5)
Doubles Main Draw
(1)Solovyeva/Zanevska (RUS/UKR) d. Artamonova/Smitkova (RUS/CZE) 64 62
Kushkhova/Leykina (RUS/RUS) d. (wc)Gaydarzhi/Rychagova (RUS/RUS) 16 61 10-7
(4)Andrei/Dinu (ROU/ROU) d. Mironova/Vasylyeva (RUS/UKR) 46 75 11-9
Dzalamidze/Yashina (RUS/RUS) d. Meglinskaya/Romanova (RUS/RUS) 64 76(5)
Kotelnikova/Marozava (RUS/BLR) d. Doroshina/Valetova (RUS/RUS) 63 63
(wc)Katsitadze/Lebesheva (RUS/BLR) d. (3)Melnikova/Shapatava (RUS/GEO) 46 63 10-6
Gasparyan/Monova (RUS/RUS) d. Kalabina/Smolina (RUS/RUS) 60 62
(2)Mircic/Pashkova (SRB/RUS) d. (wc)Koval/Saidova (RUS/RUS) 63 62
Quarterfinal
(1)Solovyeva/Zanevska (RUS/UKR) d. Kushkhova/Leykina (RUS/RUS) 63 62
Dzalamidze/Yashina (RUS/RUS) d. (4)Andrei/Dinu (ROU/ROU) 64 64
Kotelnikova/Marozava (RUS/BLR) d. (wc)Katsitadze/Lebesheva (RUS/BLR) 63 61
Gasparyan/Monova (RUS/RUS) d. (2)Mircic/Pashkova (SRB/RUS) 63 67(3) 10-8
Semifinal
(1)Solovyeva/Zanevska (RUS/UKR) d. Dzalamidze/Yashina (RUS/RUS) 63 62
Gasparyan/Monova (RUS/RUS) d. Kotelnikova/Marozava (RUS/BLR) 62 63
Final
Gasparyan/Monova (RUS/RUS) d. (1)Solovyeva/Zanevska (RUS/UKR) 64 26 10-5