$50.000 Indian Harbour Beach, FL (USA)
AUDI MELBOURNE PRO TENNIS CLASSIC
Tournament Website : http://www.mimafoundationtennisclassic.org/
Surface : Clay (Outdoor) - Clay
Last Years Winners
2006 (50k) : Edina Gallovits (ROU) d. Rosana De Los Rios (PAR) 36 76(5) 76(0)
2007 (50k) : (4)Bethanie Mattek (USA) d. (6)Olga Govortsova (BLR) 75 16 61
2008 (50k) : (2)Yanina Wickmayer (BEL) d. (1)Bethanie Mattek (USA) 64 76(5)
2009 (50k) : (1)Melanie Oudin (USA) d. (8)Laura Siegemund (GER) 75 57 62
2010 (50k) : (1)Edina Gallovits (ROU) d. (Q)Shelby Rogers (USA) 26 63 64
2011 (50k) : (wc)Melinda Czink (HUN) d. (1)Alison Riske (USA) 46 61 64
2012 Draws
Singles Qualifying Draw
Alexis King (USA) d. (1)Sally Peers (AUS) 61 26 64
Shelby Rogers (USA) d. Alexandra Sivcova (SVK) 61 60
Maci Epstein (USA) d. Simone Vranov-Brown (USA) 64 62
Alyona Sotnikova (UKR) d. (5)Adriana Perez (VEN) 61 46 76(5)
(2)Valeria Solovieva (RUS) d. Di Zhao (CHN) 61 62
Lauren Embree (USA) d. Jessica Lawrence (USA) 60 60
Samantha Crawford (USA) d. Viktoriya Tomova (BUL) 62 62
(6)Gabriela Dabrowski (CAN) d. Natalia Janowicz (USA) 46 75 62
(3)Maria-Fernanda Alves (BRA) d. Cecilia Costa Melgar (CHI) 61 63
Jessica Moore (AUS) d. Joanna Mather (USA) 75 76(7)
Krista Hardebeck (USA) d. Simone Kalhorn (USA) 61 60
(7)Alexandra Stevenson (USA) d. Nicole Robinson (USA) 60 61
(4)Lena Litvak (USA) d. Rocio De La Torre-Sanchez (ESP) 62 60
Sherry Li (USA) d. Victoria Bensimon (USA) 61 60
Anne-Liz Jeukeng (USA) d. Lizeth Ramirez (COL) 61 60
(8)Chieh-Yu Hsu (USA) d. Allie Will (USA) 63 62
2nd Round
Shelby Rogers (USA) d. Alexis King (USA) 62 63
Alyona Sotnikova (UKR) d. Maci Epstein (USA) 64 61
(2)Valeria Solovieva (RUS) d. Lauren Embree (USA) 64 64
Samantha Crawford (USA) d. (6)Gabriela Dabrowski (CAN) 63 61
Jessica Moore (AUS) d. (3)Maria-Fernanda Alves (BRA) 76(5) 62
Krista Hardebeck (USA) d. (7)Alexandra Stevenson (USA) 51 Ret.
(4)Lena Litvak (USA) d. Sherry Li (USA) 64 60
(8)Chieh-Yu Hsu (USA) d. Anne-Liz Jeukeng (USA) 62 62
Qualifying Round
Alyona Sotnikova (UKR) d. Shelby Rogers (USA) 63 62
(2)Valeria Solovieva (RUS) d. Samantha Crawford (USA) 64 62
Krista Hardebeck (USA) d. Jessica Moore (AUS) 64 60
(4)Lena Litvak (USA) d. (8)Chieh-Yu Hsu (USA) 61 62
Singles Main Draw
Grace Min (USA) d. (1)Irina Falconi (USA) 60 64
(LL)Shelby Rogers (USA) d. Monica Puig (PUR) 64 36 63
(wc)Alexandra Kiick (USA) d. Julia Glushko (ISR) 63 60
Tamaryn Hendler (BEL) d. (8)Madison Brengle (USA) 64 46 64
(Q)Krista Hardebeck (USA) d. (3)Alison Riske (USA) 62 64
(Q)Alyona Sotnikova (UKR) d. Isabella Holland (AUS) 62 62
Chi Chi Scholl (USA) d. (wc)Chalena Scholl (USA) 63 62
(SE)Melanie Oudin (USA) d. (6)Julia Cohen (USA) 63 64
(5)Michelle Larcher De Brito (POR) d. (Q)Valeria Solovieva (RUS) 64 64
Marie-Eve Pelletier (CAN) d. Ashley Weinhold (USA) 60 75
(wc)Jan Abaza (USA) d. (Q)Lena Litvak (USA) 46 76(2) 76(6)
Lauren Davis (USA) d. (4)Camila Giorgi (ITA) 26 64 64
(7)CoCo Vandeweghe (USA) d. Akiko Omae (JPN) 62 62
(wc)Maria Sanchez (USA) d. Sharon Fichman (CAN) 64 63
Heidi El Tabakh (CAN) d. Gail Brodsky (USA) 67(3) 63 64
Roxane Vaisemberg (BRA) d. (2)Olivia Rogowska (AUS) 63 16 61
2nd Round
Grace Min (USA) d. (LL)Shelby Rogers (USA) 64 60
(wc)Alexandra Kiick (USA) d. Tamaryn Hendler (BEL) 61 62
(Q)Krista Hardebeck (USA) d. (Q)Alyona Sotnikova (UKR) 75 62
Chi Chi Scholl (USA) d. (SE)Melanie Oudin (USA) 60 62
Marie-Eve Pelletier (CAN) d. (5)Michelle Larcher De Brito (POR) 46 75 63
Lauren Davis (USA) d. (wc)Jan Abaza (USA) 63 36 64
(wc)Maria Sanchez (USA) d. (7)CoCo Vandeweghe (USA) 63 62
Heidi El Tabakh (CAN) d. Roxane Vaisemberg (BRA) 62 60
QF
Grace Min (USA) d. (wc)Alexandra Kiick (USA) 62 64
(Q)Krista Hardebeck (USA) d. Chi Chi Scholl (USA) 63 62
Lauren Davis (USA) d. Marie-Eve Pelletier (CAN) 46 61 76(4)
(wc)Maria Sanchez (USA) d. Heidi El Tabakh (CAN) 63 36 64
SF
Grace Min (USA) d. (Q)Krista Hardebeck (USA) 26 75 61
(wc)Maria Sanchez (USA) d. Lauren Davis (USA) 64 60
Final
Grace Min (USA) d. (wc)Maria Sanchez (USA) 64 76(4)
Doubles Main Draw
(1)Sanchez/Schnack (USA) v Bovina/Glushko (RUS/ISR) 76(1) 36 10-2
Omae/Vaisemberg (JPN/BRA) d. Min/Oudin (USA) 64 64
(4)Alves/Moore (BRA/AUS) v Scholl/Scholl (USA) 64 64
Falconi/Vandeweghe (USA) v Dabrowski/Litvak (CAN/USA) 36 62 11-9
Gullickson/Weinhold (USA) v (wc)Bensimon/Janowicz (USA) 62 61
(3)Peers/Rogowska (AUS) v Brengle/Hsu (USA) 36 63 10-4
Crawford/Kiick (USA) d. Brodsky/Holland (USA/AUS) 63 61
(2)Pelletier/Sotnikova (CAN/UKR) v Riske/Rogers (USA) 64 61
QF
Omae/Vaisemberg (JPN/BRA) d. (1)Sanchez/Schnack (USA) 61 06 10-7
(4)Alves/Moore (BRA/AUS) d. Falconi/Vandeweghe (USA) w/o
(3)Peers/Rogowska (AUS) d. Gullickson/Weinhold (USA) 06 63 10-4
(2)Pelletier/Sotnikova (CAN/UKR) d. Crawford/Kiick (USA) 36 75 10-8
SF
(4)Alves/Moore (BRA/AUS) d. Omae/Vaisemberg (JPN/BRA) 63 16 10-7
(2)Pelletier/Sotnikova (CAN/UKR) v (3)Peers/Rogowska (AUS) 63 75
Final
(4)Alves/Moore (BRA/AUS) d. (2)Pelletier/Sotnikova (CAN/UKR) 67 63 10-8
AUDI MELBOURNE PRO TENNIS CLASSIC
Tournament Website : http://www.mimafoundationtennisclassic.org/
Surface : Clay (Outdoor) - Clay
Last Years Winners
2006 (50k) : Edina Gallovits (ROU) d. Rosana De Los Rios (PAR) 36 76(5) 76(0)
2007 (50k) : (4)Bethanie Mattek (USA) d. (6)Olga Govortsova (BLR) 75 16 61
2008 (50k) : (2)Yanina Wickmayer (BEL) d. (1)Bethanie Mattek (USA) 64 76(5)
2009 (50k) : (1)Melanie Oudin (USA) d. (8)Laura Siegemund (GER) 75 57 62
2010 (50k) : (1)Edina Gallovits (ROU) d. (Q)Shelby Rogers (USA) 26 63 64
2011 (50k) : (wc)Melinda Czink (HUN) d. (1)Alison Riske (USA) 46 61 64
2012 Draws
Singles Qualifying Draw
Alexis King (USA) d. (1)Sally Peers (AUS) 61 26 64
Shelby Rogers (USA) d. Alexandra Sivcova (SVK) 61 60
Maci Epstein (USA) d. Simone Vranov-Brown (USA) 64 62
Alyona Sotnikova (UKR) d. (5)Adriana Perez (VEN) 61 46 76(5)
(2)Valeria Solovieva (RUS) d. Di Zhao (CHN) 61 62
Lauren Embree (USA) d. Jessica Lawrence (USA) 60 60
Samantha Crawford (USA) d. Viktoriya Tomova (BUL) 62 62
(6)Gabriela Dabrowski (CAN) d. Natalia Janowicz (USA) 46 75 62
(3)Maria-Fernanda Alves (BRA) d. Cecilia Costa Melgar (CHI) 61 63
Jessica Moore (AUS) d. Joanna Mather (USA) 75 76(7)
Krista Hardebeck (USA) d. Simone Kalhorn (USA) 61 60
(7)Alexandra Stevenson (USA) d. Nicole Robinson (USA) 60 61
(4)Lena Litvak (USA) d. Rocio De La Torre-Sanchez (ESP) 62 60
Sherry Li (USA) d. Victoria Bensimon (USA) 61 60
Anne-Liz Jeukeng (USA) d. Lizeth Ramirez (COL) 61 60
(8)Chieh-Yu Hsu (USA) d. Allie Will (USA) 63 62
2nd Round
Shelby Rogers (USA) d. Alexis King (USA) 62 63
Alyona Sotnikova (UKR) d. Maci Epstein (USA) 64 61
(2)Valeria Solovieva (RUS) d. Lauren Embree (USA) 64 64
Samantha Crawford (USA) d. (6)Gabriela Dabrowski (CAN) 63 61
Jessica Moore (AUS) d. (3)Maria-Fernanda Alves (BRA) 76(5) 62
Krista Hardebeck (USA) d. (7)Alexandra Stevenson (USA) 51 Ret.
(4)Lena Litvak (USA) d. Sherry Li (USA) 64 60
(8)Chieh-Yu Hsu (USA) d. Anne-Liz Jeukeng (USA) 62 62
Qualifying Round
Alyona Sotnikova (UKR) d. Shelby Rogers (USA) 63 62
(2)Valeria Solovieva (RUS) d. Samantha Crawford (USA) 64 62
Krista Hardebeck (USA) d. Jessica Moore (AUS) 64 60
(4)Lena Litvak (USA) d. (8)Chieh-Yu Hsu (USA) 61 62
Singles Main Draw
Grace Min (USA) d. (1)Irina Falconi (USA) 60 64
(LL)Shelby Rogers (USA) d. Monica Puig (PUR) 64 36 63
(wc)Alexandra Kiick (USA) d. Julia Glushko (ISR) 63 60
Tamaryn Hendler (BEL) d. (8)Madison Brengle (USA) 64 46 64
(Q)Krista Hardebeck (USA) d. (3)Alison Riske (USA) 62 64
(Q)Alyona Sotnikova (UKR) d. Isabella Holland (AUS) 62 62
Chi Chi Scholl (USA) d. (wc)Chalena Scholl (USA) 63 62
(SE)Melanie Oudin (USA) d. (6)Julia Cohen (USA) 63 64
(5)Michelle Larcher De Brito (POR) d. (Q)Valeria Solovieva (RUS) 64 64
Marie-Eve Pelletier (CAN) d. Ashley Weinhold (USA) 60 75
(wc)Jan Abaza (USA) d. (Q)Lena Litvak (USA) 46 76(2) 76(6)
Lauren Davis (USA) d. (4)Camila Giorgi (ITA) 26 64 64
(7)CoCo Vandeweghe (USA) d. Akiko Omae (JPN) 62 62
(wc)Maria Sanchez (USA) d. Sharon Fichman (CAN) 64 63
Heidi El Tabakh (CAN) d. Gail Brodsky (USA) 67(3) 63 64
Roxane Vaisemberg (BRA) d. (2)Olivia Rogowska (AUS) 63 16 61
2nd Round
Grace Min (USA) d. (LL)Shelby Rogers (USA) 64 60
(wc)Alexandra Kiick (USA) d. Tamaryn Hendler (BEL) 61 62
(Q)Krista Hardebeck (USA) d. (Q)Alyona Sotnikova (UKR) 75 62
Chi Chi Scholl (USA) d. (SE)Melanie Oudin (USA) 60 62
Marie-Eve Pelletier (CAN) d. (5)Michelle Larcher De Brito (POR) 46 75 63
Lauren Davis (USA) d. (wc)Jan Abaza (USA) 63 36 64
(wc)Maria Sanchez (USA) d. (7)CoCo Vandeweghe (USA) 63 62
Heidi El Tabakh (CAN) d. Roxane Vaisemberg (BRA) 62 60
QF
Grace Min (USA) d. (wc)Alexandra Kiick (USA) 62 64
(Q)Krista Hardebeck (USA) d. Chi Chi Scholl (USA) 63 62
Lauren Davis (USA) d. Marie-Eve Pelletier (CAN) 46 61 76(4)
(wc)Maria Sanchez (USA) d. Heidi El Tabakh (CAN) 63 36 64
SF
Grace Min (USA) d. (Q)Krista Hardebeck (USA) 26 75 61
(wc)Maria Sanchez (USA) d. Lauren Davis (USA) 64 60
Final
Grace Min (USA) d. (wc)Maria Sanchez (USA) 64 76(4)
Doubles Main Draw
(1)Sanchez/Schnack (USA) v Bovina/Glushko (RUS/ISR) 76(1) 36 10-2
Omae/Vaisemberg (JPN/BRA) d. Min/Oudin (USA) 64 64
(4)Alves/Moore (BRA/AUS) v Scholl/Scholl (USA) 64 64
Falconi/Vandeweghe (USA) v Dabrowski/Litvak (CAN/USA) 36 62 11-9
Gullickson/Weinhold (USA) v (wc)Bensimon/Janowicz (USA) 62 61
(3)Peers/Rogowska (AUS) v Brengle/Hsu (USA) 36 63 10-4
Crawford/Kiick (USA) d. Brodsky/Holland (USA/AUS) 63 61
(2)Pelletier/Sotnikova (CAN/UKR) v Riske/Rogers (USA) 64 61
QF
Omae/Vaisemberg (JPN/BRA) d. (1)Sanchez/Schnack (USA) 61 06 10-7
(4)Alves/Moore (BRA/AUS) d. Falconi/Vandeweghe (USA) w/o
(3)Peers/Rogowska (AUS) d. Gullickson/Weinhold (USA) 06 63 10-4
(2)Pelletier/Sotnikova (CAN/UKR) d. Crawford/Kiick (USA) 36 75 10-8
SF
(4)Alves/Moore (BRA/AUS) d. Omae/Vaisemberg (JPN/BRA) 63 16 10-7
(2)Pelletier/Sotnikova (CAN/UKR) v (3)Peers/Rogowska (AUS) 63 75
Final
(4)Alves/Moore (BRA/AUS) d. (2)Pelletier/Sotnikova (CAN/UKR) 67 63 10-8