TennisForum.com - View Single Post - 15,000$ Tallinn, Estonia, Feb10, winner: Timea Bacsinszky; S.Shapatava/M.Zec-Peskiric

View Single Post

Old Feb 6th, 2014, 08:21 PM   #1
country flag Xian
Senior Member
 
Xian's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Location: Vienna
Posts: 20,220
Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute
15,000$ Tallinn, Estonia, Feb10, winner: Timea Bacsinszky; S.Shapatava/M.Zec-Peskiric

15,000$ Tallinn, Estonia

Tallink Open VIII

Surface:
Hard Indoor



Anett Kontaveit

PREVIOUS WINNERS:

NEW TOURNAMENT IN 2014


ACCEPTANCE LIST:
http://www.itftennis.com/procircuit/...tid=1100031210

FURTHER INFORMATION/WEB:

2014 DRAWS:

SINGLES QUALIFYING DRAW
(1) Evgeniya RODINA RUS d. Julia MATOJAN EST 63 63
Elisa Mai KOONIK EST d. Saule VALANTIEJUTE LTU 61 76(5)
(2) Olga DOROSHINA RUS d. Madara STRAUME LAT 62 60
(9) Kim-Alice GRAJDEK GER d. Polina TSERNJAK EST 61 64
(3) Ani AMIRAGHYAN ARM d. Milana GASYMOVA RUS 60 60
(14) Antonina LYSAKOVA RUS d. wc Anelle LUIK EST 62 63
(4) Anna DANILINA KAZ d. wc Lisanna PIHLAK EST 64 60
(11) Lidziya MAROZAVA BLR d. Daniela CIOBANU MDA 76(8) 61
(5) Eva WACANNO NED vs Adrija RUNCHA LAT 62 75
(10) Lina STANCIUTE LTU d. wc Jana KUZOVKOVA EST 62 61
(6) Janina TOLJAN AUT d. Tamara BOJANIC MNE 60 64
(15) Maria MOKH RUS d. Annemai MUTSO EST 61 60
(7) Natalia ORLOVA RUS d. Tatjana VOROBJOVA EST 60 61
(12) Liubov VASILYEVA RUS d. Agne CEPELYTE LTU 61 63
(8) Karen BARBAT DEN d. Gabriela PORUBIN MDA 62 63
(13) Oleksandra PISKUN UKR d. Julia HELBET MDA 64 63
2nd round
(1) Evgeniya RODINA RUS d. Elisa Mai KOONIK EST 61 61
(2) Olga DOROSHINA RUS d. (9) Kim-Alice GRAJDEK GER 63 62
(3) Ani AMIRAGHYAN ARM d. (14) Antonina LYSAKOVA RUS 61 61
(11) Lidziya MAROZAVA BLR d. (4) Anna DANILINA KAZ 62 61
(5) Eva WACANNO NED d. (10) Lina STANCIUTE LTU ret
(6) Janina TOLJAN AUT d. (15) Maria MOKH RUS 75 64
(7) Natalia ORLOVA RUS d. (12) Liubov VASILYEVA RUS 36 64 76(5)
(8) Karen BARBAT DEN d. (13) Oleksandra PISKUN UKR 61 61
------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES MAIN DRAW
(1) Timea BACSINSZKY SUI d. wc Valeria GORLATS EST 60 61
Lena-Marie HOFMANN GER d. Despina PAPAMICHAIL GRE 64 62
Viktoriya TOMOVA BUL d. q Natalia ORLOVA RUS 57 75 63
q Karen BARBAT DEN d. (6) Ana VRLJIC CRO 61 62
wc Jelena OSTAPENKO LAT d. (3) Sofia SHAPATAVA GEO 36 75 75
q Eva WACANNO NED d. q Janina TOLJAN AUT 75 63
Ganna POZNIKHIRENKO UKR d. Susanne CELIK SWE 57 64 60
(5) Pemra ÖZGEN TUR d. Alyona SOTNIKOVA UKR 75 62
(7) Rebecca PETERSON SWE d. q Olga DOROSHINA RUS 64 63
Nina ZANDER GER d. Angelica MORATELLI ITA 61 62
Agnes BUKTA HUN d. Marianna ZAKARLYUK UKR 76(4) 63
(4) Anett KONTAVEIT EST d. Ysaline BONAVENTURE BEL 60 60
q Lidziya MAROZAVA BLR d. (8) Masa ZEC-PESKIRIC SLO 62 76(6)
wc Eva PAALMA EST d. q Ani AMIRAGHYAN ARM 63 76(4)
q Evgeniya RODINA RUS d. wc Emma LAINE FIN 64 36 61
(2) Polina VINOGRADOVA RUS d. Lisanne VAN RIET NED 61 60
2nd round
(1) Timea BACSINSZKY SUI d. Lena-Marie HOFMANN GER 60 61
q Karen BARBAT DEN d. Viktoriya TOMOVA BUL 63 67(9) 61
q Eva WACANNO NED d. wc Jelena OSTAPENKO LAT 26 76(13) 63
Ganna POZNIKHIRENKO UKR d. (5) Pemra ÖZGEN TUR 61 36 63
Nina ZANDER GER d. (7) Rebecca PETERSON SWE 63 16 75
(4) Anett KONTAVEIT EST d. Agnes BUKTA HUN 61 62
q Lidziya MAROZAVA BLR d. wc Eva PAALMA EST 75 63
(2) Polina VINOGRADOVA RUS d. q Evgeniya RODINA RUS 60 10 ret
QF
(1) Timea BACSINSZKY SUI d. q Karen BARBAT DEN 46 63 61
Ganna POZNIKHIRENKO UKR d. q Eva WACANNO NED 76(4) 61
(4) Anett KONTAVEIT EST d. Nina ZANDER GER 62 61
(2) Polina VINOGRADOVA RUS d. q Lidziya MAROZAVA BLR 62 62
SF
(1) Timea BACSINSZKY SUI d. Ganna POZNIKHIRENKO UKR 64 26 63
(4) Anett KONTAVEIT EST d. (2) Polina VINOGRADOVA RUS 64 62
Final
(1) Timea BACSINSZKY SUI d. (4) Anett KONTAVEIT EST 63 63
--------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW
(1) Sofia SHAPATAVA GEO/Masa ZEC-PESKIRIC SLO d. wc Elisa Mai KOONIK EST/Jana KUZOVKOVA EST 63 62
Ani AMIRAGHYAN ARM/Ganna POZNIKHIRENKO UKR d. Susanne CELIK SWE/Eva PAALMA EST 62 62
wc Valeria GORLATS EST/Julia MATOJAN EST d. (4) Ysaline BONAVENTURE BEL/Anett KONTAVEIT EST ret
Kim-Alice GRAJDEK GER/Julia HELBET MDA d. wc Anelle LUIK EST/Tatjana VOROBJOVA EST 75 63
Agnes BUKTA HUN/Viktoriya TOMOVA BUL d. Lena-Marie HOFMANN GER/Janina TOLJAN AUT 63 46 11-9
Alyona SOTNIKOVA UKR/Nina ZANDER GER d. (3) Anna DANILINA KAZ/Eva WACANNO NED 57 62 10-6
Emma LAINE FIN/Ana VRLJIC CRO d. Jelena OSTAPENKO LAT/Despina PAPAMICHAIL GRE 64 64
(2) Timea BACSINSZKY SUI/Evgeniya RODINA RUS d. Lidziya MAROZAVA BLR/Natalia ORLOVA RUS 64 62
QF

(1) Sofia SHAPATAVA GEO/Masa ZEC-PESKIRIC SLO d. Ani AMIRAGHYAN ARM/Ganna POZNIKHIRENKO UKR 76(9) 75
Kim-Alice GRAJDEK GER/Julia HELBET MDA d. wc Valeria GORLATS EST/Julia MATOJAN EST 64 63
Agnes BUKTA HUN/Viktoriya TOMOVA BUL d. Alyona SOTNIKOVA UKR/Nina ZANDER GER 36 62 10-7
Emma LAINE FIN/Ana VRLJIC CRO d. (2) Timea BACSINSZKY SUI/Evgeniya RODINA RUS ret
SF

(1) Sofia SHAPATAVA GEO/Masa ZEC-PESKIRIC SLO d. Kim-Alice GRAJDEK GER/Julia HELBET MDA 61 63
Agnes BUKTA HUN/Viktoriya TOMOVA BUL d. Emma LAINE FIN/Ana VRLJIC CRO 64 63
Final

(1) Sofia SHAPATAVA GEO/Masa ZEC-PESKIRIC SLO d. Agnes BUKTA HUN/Viktoriya TOMOVA BUL 64 76(4)


Last edited by Xian : Feb 16th, 2014 at 07:18 AM.
Xian is offline View My Blog!   Reply With Quote