TennisForum.com - View Single Post - 10,000$ Stockholm, Sweden, Feb10, winner: Olga Ianchuk; C.Daniels/M.Lazareva

View Single Post

Old Feb 6th, 2014, 07:02 PM   #1
country flag Xian
Senior Member
 
Xian's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Location: Vienna
Posts: 19,889
Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute
10,000$ Stockholm, Sweden, Feb10, winner: Olga Ianchuk; C.Daniels/M.Lazareva

10,000$ Stockholm, Sweden

Solna Ladies Open

Surface:
Hard Indoor



PREVIOUS WINNERS:

NEW TOURNAMENT IN 2014
ACCEPTANCE LIST:
http://www.itftennis.com/procircuit/...tid=1100031240

FURTHER INFORMATION/WEB:
http://www.ftainternational.es/

2014 DRAWS:

SINGLES QUALIFYING DRAW
(1) Khristina KAZIMOVA UKR vsbye
Margot YEROLYMOS FRA d. Mathilda MALM SWE 64 62
(2) Alina SILICH RUS vs bye
Anna Signe RASMUSSEN DEN d. Cecilie Lundgaard MELSTED DEN 63 76(2)
(3) Ivanka KARAMALAK RUS vs bye
Carolin SCHMIDT GER d. Maja ORNBERG SWE 63 64
(4) Brenda NJUKI SWE vs bye
Klara ALENAS SWE d. Caroline KALLBERG SWE 64 64
(5) Rebecca POIKAJÄRVI SWE vs bye
Nora NIEDMERS GER d. Sophia BERGNER GER 62 75
(6) Emma EK SWE d. Malene STRIPP DEN 62 62
Julia KLACKENBERG SWE d. Charoline ERLANDSSON SWE 75 62
Andrea RAAHOLDT NOR d. (7) Paulina WULCAN SWE 75 62
Hanna BORJESON SWE d. Anna VELICA SWE 16 64 63
(8) Emilia GRANSTROM SWE d. Nanette NYLUND FIN 61 63
Natalia BELOVA RUS d. Jennifer HADJIEVA SWE 76(8) 64
2nd round
Margot YEROLYMOS FRA d. (1) Khristina KAZIMOVA UKR 62 60
(2) Alina SILICH RUS d. Anna Signe RASMUSSEN DEN 64 61
Carolin SCHMIDT GER d. (3) Ivanka KARAMALAK RUS 63 64
(4) Brenda NJUKI SWE d. Klara ALENAS SWE 60 75
Nora NIEDMERS GER d. (5) Rebecca POIKAJÄRVI SWE 63 26 62
(6) Emma EK SWE d. Julia KLACKENBERG SWE 64 63
Hanna BORJESON SWE d. Andrea RAAHOLDT NOR 26 76(6) 63
(8) Emilia GRANSTROM SWE d. Natalia BELOVA RUS 76(4) 62
------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES MAIN DRAW
wc Ellen ALLGURIN SWE d. (1) Dalila JAKUPOVIC SLO 63 62
Julia WACHACZYK GER d. q Hanna BORJESON SWE 60 60
wc Fanny OSTLUND SWE d. Anette MUNOZOVA SWE 64 64
(7) Klaartje LIEBENS BEL d. q Brenda NJUKI SWE 60 60
Marine PARTAUD FRA d. (4) Margarita LLAZAREVA RUS 64 63
wc Jacqueline CABAJ AWAD SWE d. Yuliana LIZARAZO COL 64 67(3) 63
q Alina SILICH RUS d. wc Kajsa RINALDO PERSSON SWE 61 75
(5) Olga IANCHUK UKR d. q Margot YEROLYMOS FRA 63 62
Cornelia LISTER SWE d. (6) Sherazad BENAMAR FRA 46 63 30 ret
Linda PRENKOVIC GER vd. q Carolin SCHMIDT GER 61 75
Elyne BOEYKENS BEL d. Tess SUGNAUX SUI 57 76(6) 63
Zuzana LUKNAROVA SVK d. (3) Isabella SHINIKOVA BUL 61 16 62
q Nora NIEDMERS GER d. (8) Carolin DANIELS GER 76(5) 62
Nina STADLER SUI d. Anastasia RUDAKOVA RUS 63 40 ret
q Emilia GRANSTROM SWE d. q Emma EK SWE 62 62
(2) Katerina VANKOVA CZE d. Luisa Marie HUBER GER 76(5) 61
2nd round
wc Ellen ALLGURIN SWE d. Julia WACHACZYK GER 75 62
(7) Klaartje LIEBENS BEL d. wc Fanny OSTLUND SWE 61 64
Marine PARTAUD FRA d. wc Jacqueline CABAJ AWAD SWE 64 36 63
(5) Olga IANCHUK UKR d. q Alina SILICH RUS 76(6) 75
Cornelia LISTER SWE d. Linda PRENKOVIC GER 41 ret
Zuzana LUKNAROVA SVK d. Elyne BOEYKENS BEL 75 62
q Nora NIEDMERS GER d. Nina STADLER SUI 62 26 64
(2) Katerina VANKOVA CZE d. q Emilia GRANSTROM SWE 62 61
QF
(7) Klaartje LIEBENS BEL d. wc Ellen ALLGURIN SWE 26 64 75
(5) Olga IANCHUK UKR d. Marine PARTAUD FRA 62 30 ret
Cornelia LISTER SWE d. Zuzana LUKNAROVA SVK 76(1) 64
(2) Katerina VANKOVA CZE d. q Nora NIEDMERS GER 62 64
SF
(5) Olga IANCHUK UKR d. (7) Klaartje LIEBENS BEL 76(5) 62
(2) Katerina VANKOVA CZE d. Cornelia LISTER SWE 62 61
Final
(5) Olga IANCHUK UKR
d. (2) Katerina VANKOVA CZE 60 60
--------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW
(1) Carolin DANIELS GER/Margarita LAZAREVA RUS vs bye
Anette MUNOZOVA SWE/Alina SILICH RUS d. Emilia GRANSTROM SWE/Maja ORNBERG SWE 74 61
(4) Linda PRENKOVIC GER/Julia WACHACZYK GER d. Jacqueline CABAJ AWAD SWE/Cornelia LISTER SWE 64 64
Emma EK SWE/Zuzana LUKNAROVA SVK d. Klara ALENAS SWE/Fanny OSTLUND SWE 16 64 10-8
Luisa Marie HUBER GER/Nora NIEDMERS GER d. Mathilda MALM SWE/Brenda NJUKI SWE 61 62
(3) Olga IANCHUK UKR/Katerina VANKOVA CZE vs bye
Yuliana LIZARAZO COL/Marine PARTAUD FRA d. Sophie BERGNER GER/Emma ISBERG SWE 61 62
(2) Dalila JAKUPOVIC SLO/Isabella SHINIKOVA BUL vs bye
QF

(1) Carolin DANIELS GER/Margarita LAZAREVA RUS d. Anette MUNOZOVA SWE/Alina SILICH RUS 63 62
Emma EK SWE/Zuzana LUKNAROVA SVK d. (4) Linda PRENKOVIC GER/Julia WACHACZYK GER ret
Luisa Marie HUBER GER/Nora NIEDMERS GER d. (3) Olga IANCHUK UKR/Katerina VANKOVA CZE 64 36 10-4
(2) Dalila JAKUPOVIC SLO/Isabella SHINIKOVA BUL d. Yuliana LIZARAZO COL/Marine PARTAUD FRA 64 64
SF

(1) Carolin DANIELS GER/Margarita LAZAREVA RUS d. Emma EK SWE/Zuzana LUKNAROVA SVK 46 62 10-6
Luisa Marie HUBER GER/Nora NIEDMERS GER d. (2) Dalila JAKUPOVIC SLO/Isabella SHINIKOVA BUL 64 61
Final

(1) Carolin DANIELS GER/Margarita LAZAREVA RUS d. Luisa Marie HUBER GER/Nora NIEDMERS GER 75 63


Last edited by Xian : Feb 15th, 2014 at 03:08 PM.
Xian is offline View My Blog!   Reply With Quote