TennisForum.com - View Single Post - Simona Halep Cheering thread - volume 2

View Single Post

Old Nov 5th, 2013, 10:06 PM   #463
country flag grs
Senior Member

grs's Avatar

grs has much to be proud of grs has much to be proud of grs has much to be proud of grs has much to be proud of grs has much to be proud of grs has much to be proud of grs has much to be proud of grs has much to be proud of grs has much to be proud of grs has much to be proud of grs has much to be proud of
Re: Simona Halep Cheering thread - volume 2

Quote:
Originally Posted by NeKo View Post
Sounds great, but I have no idea what the lyrics mean Aromanian?
I have no idea either, I understand only some worlds closer to Romanian language.

But I found a translation in Romanian of some lyrics in a comment on facebook. Below I try my best to translate them in English

Armānlu a nostru, soi di aslan (Aromānii noştri cu inimi de leu) / Īlu-avum pi Gica Hagi capitan (L-au avut pe Gică Hagi căpitan) / Īlu-avum pi marili Gaţu Cristian (L-au avut şi pe marele Cristi Gaţu) / Īlu-avem pi Ianis Zicu ca dailean (Şi-l avem şi pe frumosul tānăr Zicu) / Ş-Halep Simona ţi yini nāpoi (Şi din urmă vine Simona Halep) / Tu soia armāneascā ma işi Unā lilici tora fitrusi (A răsărit o floare īn neamul armānesc) / Halep Simona, nicā featā armānā (Mică fetiţă Simona Halep) / Ţi s-amintă cu racheta tu mānā (S-a născut cu racheta īn mānă)

Below I try my best to translate them in English
Our aromanians with lionhearts
We got Gica Hagi captain
We got Cristian Gatu
We get now the youngster Zicu
And from behind comes Simona Halep
A flower was risen from aromanian blood
Little girl Simona Halep
She was born with the tennis racket in her hand

Sound a little silly

Last edited by grs : Nov 5th, 2013 at 10:19 PM.
grs is offline View My Blog!