TennisForum.com - View Single Post - 10,000$ Marathon V, Greece, Sep30, winner: Polina Leykina

View Single Post

Old Sep 27th, 2013, 04:26 PM   #1
country flag Xian
Senior Member
 
Xian's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Location: Vienna
Posts: 19,877
Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute
10,000$ Marathon V, Greece, Sep30, winner: Polina Leykina

10,000$ Marathon V, Greece

2nd Marathon Futures

Surface: Hard





Pei-Chi Lee

Polina Leykina


Previous winners:
2013 F1: Pei-Chi LEE TPE d. Marina KACHAR SRB 61 75
2013 F2: Anett KONTAVEIT EST d. Lucy BROWN GBR 64 67 63
2013 F3: Pei-Chi LEE TPE d. Despoina VOGASARI GRE 63 62
2013 F4: Aminat KUSHKOVA RUS d. Maria SAKKARI GRE 60 75

2013 Draws

SINGLES QUALIFYING DRAW
(1) Mandy WAGENMAKER NED vs bye
Clemence FAYOL FRA d. Tatiana PAPAKANELLOU GRE 60 61
wc Konstantina LALAOUNI GRE d. Ambre BOCCARD SUI 36 76(3) 64
Julia KLACKENBERG SWE d. Ines JANBAKHSH GBR 61 60
(2) Nozomi FUJIOKA JPN vs bye
Emilia GRANSTROM SWE d. Yuliya HNATEYKO UKR 63 61
Katharina HERING GER d. Alize BOCCARD SUI 60 63
Nora NIEDMERS GER vs bye
(3) Karina-Ildor JACOBSGAARD DEN vs bye
Eleanna KOUKOUVITAKI GRE d. Theodora SOLDATOU GRE 46 42 ret
Giada CLERICI ITA d. Malou EJDESGAARD DEN 46 ret
Maja ORNBERG SWE vs bye
(4) Jainy SCHEEPENS NED vs bye
Emma EK SWE d. Amaia ORMAZABAL-OREGUI ESP 63 61
Irini PAPAGEORGIOU GRE d. Tanya NOURY USA 61 60
Kyria DUNFORD GBR d. Konstantina TSEKOURA GRE 63 60
(5) Oleksandra PISKUN UKR vs bye
Theresa KLEINSTEUBER GER d. Ulrikke HOEYER DEN 61 61
Paulina WULCAN SWE d. Emilie ELSVAD DEN 36 63 63
wc Aliki KAPELLA GRE vs bye
(6) Darya SHULZHANOK BLR vs bye
Ioanna MARKESINI GRE d. Tara VASOVIC CAN 62 60
Marjana MEDAREVIC SRB d. Aggeliki PREZANI GRE 60 75
Klara ALENAS SWE d. Foteini KRIEZI GRE 60 61
(7) Donika BASHOTA SWE vs bye
Angeliki KOKKOTA GRE d. Dafni DEMENGA GRE 61 62
Anastasia RENTOULI GRE d. Eva RASZKIEIWICZ USA 62 64
Charlotte VAN DER MEIJ NED vs bye
(8) Luisa Marie HUBER GER vs bye
Nelli PONOMAREVA RUS d. Grace Maleka MPASSY-NZOUMBA GER 61 63
Julie NOE DEN d. Marina GENNIMATA GRE 60 62
(9) Yana TASHAEV ISR vs bye
2nd round
(1) Mandy WAGENMAKER NED d. Clemence FAYOL FRA 64 63
Julia KLACKENBERG SWE d. wc Konstantina LALAOUNI GRE 63 60
(2) Nozomi FUJIOKA JPN d. Emilia GRANSTROM SWE 63 26 64
Katharina HERING GER d. Nora NIEDMERS GER 62 62
(3) Karina-Ildor JACOBSGAARD DEN d. Eleanna KOUKOUVITAKI GRE 60 63
Giada CLERICI ITA d. Maja ORNBERG SWE 63 63
Emma EK SWE d. (4) Jainy SCHEEPENS NED 67(4) 62 63
Kyria DUNFORD GBR d. Irini PAPAGEORGIOU GRE 61 46 76(5)
(5) Oleksandra PISKUN UKR d. Theresa KLEINSTEUBER GER 36 64 62
Paulina WULCAN SWE d. wc Aliki KAPELLA GRE 62 61
Ioanna MARKESINI GRE d. (6) Darya SHULZHANOK BLR 67(4) 75 63
Klara ALENAS SWE d. Marjana MEDAREVIC SRB 62 61
(7) Donika BASHOTA SWE d. Angeliki KOKKOTA GRE 62 75
Anastasia RENTOULI GRE d. Charlotte VAN DER MEIJ NED 61 75
(8) Luisa Marie HUBER GER d. Nelli PONOMAREVA RUS 62 76(4)
Julie NOE DEN d. (9) Yana TASHAEV ISR 61 63
3rd round
(1) Mandy WAGENMAKER NED d. Julia KLACKENBERG SWE 63 64
(2) Nozomi FUJIOKA JPN d. Katharina HERING GER 62 63
(3) Karina-Ildor JACOBSGAARD DEN d. Giada CLERICI ITA 61 61
Emma EK SWE d. Kyria DUNFORD GBR 63 63
(5) Oleksandra PISKUN UKR d. Paulina WULCAN SWE 61 60
Ioanna MARKESINI GRE d. Klara ALENAS SWE 64 60
(7) Donika BASHOTA SWE d. Anastasia RENTOULI GRE 63 62
(8) Luisa Marie HUBER GER d. Julie NOE DEN 75 76(5)
------------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES MAIN DRAW
(1) Nuria PARRIZAS-DIAZ ESP d. wc Elpida MALAMOU GRE 61 60
Maria SAKKARI GRE d. Agni STEFANOU GRE 63 63
Lisa SABINO SUI d. q Ioanna MARKESINI GRE 60 64
Lucy BROWN GBR d. (8) Aminat KUSHKOVA RUS 46 76(2) 76(4)
(3) Pei-Chi LEE TPE d. wc Agni CHRISTOFI GRE 60 62
Valeria PODDA NED d. Caroline ROMEO FRA 64 61
Franziska KÖNIG GER d. wc Angeliki KAIRI GRE 36 62 63
(5) Keren SHLOMO ISR d. q Nozomi FUJIOKA JPN 64 46 64
Natalia SIEDLISKA POL d. (7) Vlada EKSHIBAROVA UZB 61 64
q Donika BASHOTA SWE d. q Karina-Ildor JACOBSGAARD DEN 60 63
q Luisa Marie HUBER GER d. q Oleksandra PISKUN UKR 61 62
q Emma EK SWE d. (4) Alice BALDUCCI ITA 63 63
(6) Julia STAMATOVA BUL d. q Mandy WAGENMAKER NED 61 46 63
Paulina CZARNIAK POL d. Alina WESSEL GER 61 63
Ashley MURDOCK USA d. wc Martha MATOULA GRE 62 36 62
(2) Polina LEYKINA RUS d. Janina TOLJAN AUT 16 64 61
2nd round
(1) Nuria PARRIZAS-DIAZ ESP d. Maria SAKKARI GRE 63 63
Lisa SABINO SUI d. Lucy BROWN GBR 67(2) 63 62
(3) Pei-Chi LEE TPE d. Valeria PODDA NED 46 63 64
(5) Keren SHLOMO ISR d. Franziska KÖNIG GER 63 46 75
Natalia SIEDLISKA POL d. q Donika BASHOTA SWE 62 62
q Luisa Marie HUBER GER d. q Emma EK SWE 61 64
Paulina CZARNIAK POL d. (6) Julia STAMAATOVA BUL 62 61
(2) Polina LEYKINA RUS d. Ashley MURDOCK USA 61 63
QF
(1) Nuria PARRIZAS-DIAZ ESP d. Lisa SABINO SUI 62 63
(3) Pei-Chi LEE TPE d. (5) Keren SHLOMO ISR 61 62
q Luisa Marie HUBER GER d. Natalia SIEDLISKA POL 26 63 76(5)
(2) Polina LEYKINA RUS d. Paulina CZARNIAK POL 62 63
SF
(3) Pei-Chi LEE TPE d. (1) Nuria PARRIZAS-DIAZ ESP 61 76(4)
(2) Polina LEYKINA RUS d. q Luisa-Marie HUBER GER 64 75
Final
(2) Polina LEYKINA RUS d. (3) Pei-Chi LEE TPE 57 64 63
--------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW
(1) Aminat KUSHKOVA/Polina LEYKINA RUS d. wc Alize and Ambre BOCCARD SUI 61 60
Nozomi FUJIOKA JPN/Julia STAMATOVA BUL d. Luisa Marie HUBER/Theresa KLEINSTEUBER GER 63 26 11-9
Lucy BROWN GBR/Nuria PARRIZAS-DIAZ ESP d. (4) Ashley MURDOCK/Eva RASZKIEWICZ USA 76(2) 64
Natalia SIEDLISKA POL/Mandy WAGENMAKER NED d. wc Angeliki KOKKOTA/Martha MATOULA GRE 61 63
Vlada EKSHIBAROVA UZB/Pei-Chi LEE TPE d. Valeria PODDA/Jainy SCHEEPENS NED 26 64 10-3
(3) Franziska KÖNIG GER/Lisa SABINO SUI d. Donika BASHOTA/Emilia GRANSTROM SWE 75 64
wc Agni STEFANOU/Eleni CHRISTOFI GRE d. Tanya NOURY USA/Paulina WULCAN SWE 62 64
(2) Malou EJDESGAARD DEN/Alina WESSEL GER d. Oleksandra PISKUN UKR/Darya SHULZHANOK BLR 62 62
QF

(1) Aminat KUSHKOVA/Polina LEYKINA RUS d. Nozomi FUJIOKA JPN/Julia STAMATOVA BUL 61 64
Lucy BROWN GBR/Nuria PARRIZAS-DIAZ ESP d. Natalia SIEDLISKA POL/Mandy WAGENMAKER NED 64 10 ret
(3) Franziska KÖNIG GER/Lisa SABINO SUI d. Vlada EKSHIBAROVA UZB/Pei-Chi LEE TPE 64 64
(2) Malou EJDESGAARD DEN/Alina WESSEL GER d. wc Agni STEFANOU/Eleni CHRISTOFI GRE 62 64
SF
(1) Aminat KUSHKOVA/Polina LEYKINA RUS d. Lucy BROWN GBR/Nuria PARRIZAS-DIAZ ESP 62 57 10-5
(3) Franziska KÖNIG GER/Lisa SABINO SUI d. (2) Malou EJDESGAARD DEN/Alina WESSEL GER 62 61
Final

(1) Aminat KUSHKOVA/Polina LEYKINA RUS d. (3) Franziska KÖNIG GER/Lisa SABINO SUI 75 63


Last edited by Xian : Oct 7th, 2013 at 05:33 PM.
Xian is online now View My Blog!   Reply With Quote