TennisForum.com - View Single Post - 10,000$ Sharm El Sheikh F37, Egypt, Sep23, winner: Ipek Soylu

View Single Post

Old Sep 20th, 2013, 04:55 AM   #1
country flag Xian
Senior Member
 
Xian's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Location: Vienna
Posts: 19,977
Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute
10,000$ Sharm El Sheikh F37, Egypt, Sep23, winner: Ipek Soylu

10,000$ Sharm El Sheikh F37, Egypt

Jolie Ville Golf F37

Surface: Hard






F36

F37 - Ipek Soylu
Sharm el-Sheikh
(Arabic: شرم الشيخ‎, Sharm al-Shaykh, pronounced [ˈʃɑɾˤm eʃˈʃeːx]) is a city situated on the southern tip of the Sinai Peninsula, in South Sinai Governorate, Egypt, on the coastal strip along the Red Sea. Its population is approximately 35,000 (2008). Sharm el-Sheikh is the administrative hub of Egypt's South Sinai Governorate which includes the smaller coastal towns of Dahab and Nuweiba as well as the mountainous interior, Saint Catherine's Monastery and Mount Sinai.

Previous winners:
2013 F1: Denisa ALLERTOVA CZE d. Eugeniya PASHKOVA RUS 62 46 76
2013 F2: Mayar SHERIF EGY d. Aleksandrina NAYDENOVA BUL 62 26 61
2013 F3: Lara MICHEL SUI d. Pernilla MENDESOVA CZE 63 46 62
2013 F4: Lara MICHEL SUI d. Doroteja ERIC SRB 64 36 64
2013 F5: Marina SHAMAYKO RUS d. Barbara HAAS AUT 46 63 63

2013 F6: Polina VINOGRADOVA RUS d. Clothilde DE BERNARDI FRA 62 67 62
2013 F7: Adrijana LEKAJ CRO d. Vanesa FURLANETTO ARG 46 76 61
2013 F8: Daria MIRONOVA RUS d. Naomi BROADY GBR 76 26 62
2013 F9: Darya LEBESHEVA BLR d. Lisanne VAN RIET NED 67 63 60
2013 F10: Melanie KLAFFNER AUT d. Valeria PODDA NED 63 61
2013 F11: Melanie KLAFFNER AUT d. Natela DZALAMIDZE RUS 61 60
2013 F12: Doroteja ERIC SRB d. Martina KUBICIKOVA CZE 76 36 63
2013 F13: Arabela FERNANDEZ-RABENER ESP d. Natalia KOLAT POL 64 63
2013 F14: Elise MERTENS BEL d. Arabela FERNANDEZ-RABENER ESP 64 63
2013 F15: Arabela FERNANDEZ-RABENER ESP d. Yana SIZIKOVA RUS 36 64 76(3)
2013 F16: Ana VESELINOVIC MNE d. Klaartje LIEBENS BEL 62 63
2013 F17: Ipek SOYLU TUR d. Camilla ROSATELLO ITA 75 61
2013 F18: Melis SEZER TUR d. Basak ERAYDIN TUR 62 46 63
2013 F19: Barbara BONIC SRB d. Anastasia KHARCHENKO UKR 63 61
2013 F20: Kamila KERIMBAYEVA KAZ d. Vladyslava ZANOSIYENKO UKR 62 64
2013 F21: Lisa-Maria MOSER AUT d. Sylwia ZAGORSKA POL 64 62
2013 F22: Alina MIKHEEVA RUS d. Lisa-Maria MOSER AUT 64 64
2013 F23: Susanne CELIK SWE d. Pia KÖNIG AUT 64 60
2013 F24: Despoina VOGASARI GRE d. Madrie LE ROUX RSA 64 64
2013 F25: Anna MORGINA RUS d. Valeria PROSPERI ITA 63 64
2013 F26: Anna MORGINA RUS d. Pauline PAYET FRA 61 63
2013 F27: Giulia BRUZZONE ITA d. Danielle KONOTOPTSEVA GBR 64 61
2013 F28: Anna MORGINA RUS d. Linda PRENKOVIC GER 62 63
2013 F29: Nicolette VAN UITERT NED d. Linda PRENKOVIC GER 64 57 62
2013 F30: Sowjanya BAVISETTI IND d. Anastasia KHARCHENKO UKR 76 62
2013 F31: Clothilde DE BERNARDI FRA d. Anastasia KHARCHENKO UKR 62 62
2013 F32: Anna MORGINA RUS d. Susanne CELIK SWE 63 16 76
2013 F33: Fatma AL NABAHNI OMA d. Yana SIZIKOVA RUS 75 63
2013 F34: Fatma AL NABHANI OMA d. Anna MORGINA RUS 64 61
2013 F35: Yana SIZIKOVA RUS d. Prarthana G. THOMBARE IND 76 36 75
2013 F36: Julia VALETOVA RUS d. Giulia BRUZZONE ITA 67 75 76


2013 Draws

SINGLES MAIN DRAW
(1) wc Rishika SUNKARA IND vs bye
Linda DUBSKA CZE d. Andressa Cristina SOUZA BRA 62 62
Viktoriya BOGOSLOVSKAYA RUS d. Anastasiya ZUBKOVA RUS 63 63
(6) Karina VENDITTI BRA vs bye
(3) Giulia BRUZZONE ITA vs bye
Aleksandra TRESKUNOVA RUS d. Annabel OSSOMBI UKR 62 63
Marcela ALVES PEREIRA VALLE BRA d. Ka Man Carina MA HKG ret
(7) Anastasiya SHESTAKOVA UKR vs bye
(5) Laura DEIGMAN GBR vs bye
Samantha KÖLLIKER SUI d. Shivani MANCHANDA IND 60 60
Brenda NJUKI SWE d. Maria ZUBKOVA RUS 60 62
(4) Samira GIGER SUI vs bye
(8) Evgeniya SVINTSOVA RUS d. Anjana KOMPALLY IND 60 61
Samantha POWERS USA d. Leciane COMPARIN DA SILVA BRA 60 62
Erika HENDSEL EST d. Ashmitha EASWARAMURTHI IND 64 62
(2) Ipek SOYLU TUR vs bye
2nd round
(1) wc Rishika SUNKARA IND d. Linda DUBSKA CZE 60 60
Viktoriya BOGOSLOVSKAYA RUS d. (6) Karina VENDITTI BRA 63 63
(3) Giulia BRUZZONE ITA d. Aleksandra TRESKUNOVA RUS 60 61
(7) Anastasiya SHESTAKOVA UKR d. Marcela ALVES PEREIRA VALLE BRAA 61 61
(5) Laura DEIGMAN GBR d. Samantha KÖLLIKER SUI 60 63
Brenda NJUKI SWE d. (4) Samira GIGER SUI 16 61 63
(8) Evgeniya SVINTSOVA RUS d. Samantha POWERS USA 62 62
(2) Ipek SOYLU TUR d. Erika HENDSEL EST 62 61
QF
(1) wc Rishika SUNKARA IND d. Viktoriya BOGOSLOVSKAYA RUS 76(2) 63
(3) Giulia BRUZZONE ITA d. (7) Anastasiya SHESTAKOVA UKR 57 61 62
Brenda NJUKI SWE d. (5) Laura DEIGMAN GBR 57 63 64
(2) Ipek SOYLU TUR d. (8) Evgeniya SVINTSOVA RUS 61 36 75
SF
(3) Giulia BRUZZONE ITA d. (1) wc Rishika SUNKARA IND 62 16 64
(2) Ipek SOYLU TUR d. Brenda NJUKI SWE 60 63
Final
(2) Ipek SOYLU TUR d. (3) Giulia BRUZZONE ITA 46 60 62
-----------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW
(1) Ipek SOYLU TUR/Rishika SUNKARA IND vs bye
Ashmitha EASWARAMURTHI IND/Brenda NJUKI SWE d. Anastasiya and Maria ZUBKOVA RUS 61 64
Viktoriya BOGOSLOVSKAYA/Evgeniya SVINTSOVA RUS d. Samira GIGER/Samantha KÖLLIKER SUI 64 75
Shivani MANCHANDA IND/Annabel OSSOMBI UKR vs bye
Erika HENDSEL EST/Andressa Cristina SOUZA BRA vs bye
(3) Laura DEIGMAN GBR/Anastasiya SHESTAKOVA UKR vs bye
Marcela ALVES PEREIRA VALLE BRA/Anjana KOMPALLY IND vs bye
(2) Giulia BRUZZONE ITA/Karina VENDITTI BRA vs bye
QF

(1) Ipek SOYLU TUR/Rishika SUNKARA IND d. Ashmitha EASWARAMURTHI IND/Brenda NJUKI SWE 62 62
Viktoriya BOGOSLOVSKAYA/Evgeniya SVINTSOVA RUS d. Shivani MANCHANDA IND/Annabel OSSOMBI UKR 60 61
(3) Laura DEIGMAN GBR/Anastasiya SHESTAKOVA UKR d. Erika HENDSEL EST/Andressa Cristina SOUZA BRA 26 64 10-8
(2) Giulia BRUZZONE ITA/Karina VENDITTI BRA d. Marcela ALVES PEREIRA VALLE BRA/Anjana KOMPALLY IND 62 60
SF

Viktoriya BOGOSLOVSKAYA/Evgeniya SVINTSOVA RUS d. (1) Ipek SOYLU TUR/Rishika SUNKARA IND 36 75 10-8
(2) Giulia BRUZZONE ITA/Karina VENDITTI BRA d. (3) Laura DEIGMAN GBR/Anastasiya SHESTAKOVA UKR 63 64
Final

(2) Giulia BRUZZONE ITA/Karina VENDITTI BRA d. Viktoriya BOGOSLOVSKAYA/Evgeniya SVINTSOVA RUS 76(4) 64


Last edited by Xian : Sep 30th, 2013 at 05:51 PM.
Xian is offline View My Blog!   Reply With Quote