TennisForum.com - View Single Post - 10,000$ Enschede, Netherlands, Aug19, winner: Tayisiya Morderger

View Single Post

Old Aug 16th, 2013, 06:39 PM   #1
country flag Xian
Senior Member
 
Xian's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Location: Vienna
Posts: 20,007
Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute
10,000$ Enschede, Netherlands, Aug19, winner: Tayisiya Morderger

10,000$ Enschede, Netherlands

Ford Twents Open 2013

Surface: Clay



Enschede or Eanske in the local dialect (Twents) is a municipality and a city in the eastern Netherlands, in the province of Overijssel, in the Twente region. The municipality of Enschede consisted of the city of Enschede until 1935, when the rural municipality of Lonneker, which completely enclosed the city, was annexed after the rapid industrial expansion of Enschede, which had begun in the 1860's and involved the building of railways and the digging of the Twentekanaal.
Enschede's latitude and longitude are 52°13'12.51" North, 6°53'47.27" East
On May 13, 2000, a fireworks storage in Enschede exploded, destroying an entire neighborhood (Roombeek) and killing 22 people, including 4 firemen. This catastrophe is known in the Netherlands as the Vuurwerkramp, Dutch for fireworks disaster.
In 2001 a referendum confirmed the proposal of the city council to expand the built-up area into the Usseler Es, an area of some historic (agri-)cultural importance.
Large scale construction and renovation activities in the city center have been ongoing for several years
Previous Winners:
2001: Camilla KREMER GER d. Oksana KARYSHKOVA RUS 62 63
2002: Daniela KIX AUT d. Dimana KRASTEVITCH BUL 62 75
2003: Lucie HRADECKA CZE d. Lotty SEELEN NED 75 64
2004: Antonela VOINA GER d. Gaelle WIDMER SUI 75 64
2005: Veronika RAIMROVA CZE d. Marlot MEDDENS NED 61 60
2006: Marlot MEDDENS NED d. Stephanie VONGSOUTHI FRA 62 63
2007: Pauline WONG NED d. Danielle HARMSEN NED 75 64
2008: Marlot MEDDENS NED d. Sandra SOLER-SOLA ESP 75 63
2009: Richel HOGENKAMP NED d. Angelique VAN DER MEET NED 63 60
2010: Bibiane SCHOOFS NED d. Nicola GEUER GER 61 62
2011: Sandra MARTINOVIC BIH d. Lesley KERKHOVE NED 26 64 64
2012: Elyne BOEYKENS BEL d. Carolin DANIELS GER 46 64 63

2013 Draws

SINGLES QUALIFYING DRAW
1st round
Giulia GIUDETTI ITA d. Devon KUJISTERMANS NED ret
Maria PALHOTO POR d. Arianne DE WINTER NED 62 60
2nd round
Britt SCHREUDER NED vs bye
Ghislaine VAN BAAL NED d. Anna VELICA SWE 64 75
(2) Agata BARANSKA POL d. Sederique MEROLA BEL 46 64 60
Sina NIKETTA GER d. Anna-Lena LINDEN GER 64 61
(3) Mandy WAGENMAKER NED d. Dana KREMER GER 63 63
Hanna LANDENER GER d. Carolin SCHMIDT GER 61 36 75
Tsveta Konstantinova DIMITROVA BUL d. (4) Claudia COPPOLA ITA ret
Tessa BREVE NED d. Charlotte VAN DER MEIJ NED 75 36 61
(5) Quirine LEMOINE NED d. Giulia GIUDETTI ITA 46 64 62
Maurien RIKKERT NED d. Maria PALHOTO POR 26 64 64
Lisa MATVIYENKO GER d. (6) Yana MORDERGER GER 64 63
Katharina JACOB GER d.
Anastasiya MULDER-SYROVATSKAYA RUS 61 64
(7) Nina-Isabella SCHOLTEN GER d. Liv GEURTS NED 76(5) 64
(9) Jainy SCHEEPENS NED d. Maria UVAROVA RUS 63 75
(8) Oleksandra PISKUN UKR d. Janneke WIKKERINK NED 62 76(4)
(10) Aleksandra ZENOVSKA RUS d. Georgina FEDOSENKOVA UKR 64 64
3rd round
Britt SCHREUDER NED d. Ghislaine VAN BAAL NED 62 46 62
(2) Agata BARANSKA POL d. Sina NIKETTA GER 63 62
(3) Mandy WAGENMAKER NED d. Hanna LANDENER GER 76(4) 60
Tessa BREVE NED d. Tsveta Konstantinova DIMITROVA BUL 61 57 76(6)
Maurien RIKKERT NED d. (5) Quirine LEMOINE NED 57 62 64
Lisa MATVIYENKO GER d. Katharina JACOB GER 62 61
(9) Jainy SCHEEPENS NED d. (7) Nina-Isabella SCHOLTEN GER 61 64
(8) Oleksandra PISKUN UKR d. (10) Aleksandra ZENOVSKA RUS 62 63
------------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES MAIN DRAW
(1) Bernarda PERA USA d. q Tessa BREVE NED 62 60
Lisa SABINO SUI d. wc Kelly VERSTEEG NED 75 62
q Britt SCHREUDER NED d. Jade SCHOELINK NED 64 46 75
(5) Valeria PODDA NED d. wc Anna Katalina ALZATE ESMURZAEVA NED 26 63 64
(4) Sviatlana PIRAZHENKA BLR d. Beatrice CEDERMARK SWE 63 60
Morgane PONS FRA d. Monique ZUUR NED 57 63 60
Nina ZANDER GER d. Franziska KÖNIG GER 62 61
q Mandy WAGENMAKER NED d. (7) Bernice VAN DE VELDE NED 60 63
(8) Karolina WLODARCZAK AUS d. q Jainy SCHEEPENS NED 76(4) 62
Eva WACANNO NED d. q Oleksandra PISKUN UKR 64 64
q Lisa MATVIYENKO GER d. q Agata BARANSKA POL 61 62
q Maurien RIKKERT NED d. (3) Tess SUGNAUX SUI 64 46 62
(6) Tori KINARD USA d. Klaartje LIEBENS BEL 64 64
Bianca KOCH GER d. Julia WACHACZYK GER 62 62
Tayisiya MORDERGER GER d. wc Nikki LUTTIKHUIS NED 60 62
(2) Olga SAEZ LARRA ESP d. wc Rosalie VAN DER HOEK NED 62 62
2nd round
(1) Bernarda PERA USA d. Lisa SABINO SUI 61 62
(5) Valeria PODDA NED d. q Britt SCHREUDER NED 63 62
(4) Sviatlana PIRAZHENKA BLR d. Morgane PONS FRA 57 75 63
Nina ZANDER GER d. q Mandy WAGENMAKER NED 64 76(5)
Eva WACANNO NED d. (8) Karolina WLODARCZAK AUS 40 ret
q Lisa MATVIYENKO GER d. q Maurien RIKKERT NED 62 62
Bianca KOCH GER d. (6) Tori KINARD USA 62 36 64
Tayisiya MORDERGER GER d. (2) Olga SAEZ LARRA ESP 61 62
QF
(5) Valeria PODDA NED d. (1) Bernarda PERA USA 46 63 76(5)
Nina ZANDER GER d. (4) Sviatlana PIRAZHENKA BLR 63 63
q Lisa MATVIYENKO GER d. Eva WACANNO NED 67(2) 75 64
Tayisiya MORDERGER GER d. Bianca KOCH GER 16 64 62
SF
Nina ZANDER GER d. (5) Valeria PODDA NED 06 61 64
Tayisiya MORDERGER GER d. q Lisa MATVIYENKO GER 61 61
Final
Tayisiya MORDERGER GER d. Nina ZANDER GER 64 67(3) 62
---------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW
(1) Anna Katalina ALZATE ESMURZAEVA/Rosalie VAN DER HOEK NED vs bye
Morgane PONS FRA/Jade SCHOELINK NED d. Valeria PODDA/Jainy SCHEEPENS NED 26 63 10-7
(3) Bernice VAN DE VELDE/Kelly VERSTEEG NED vs bye
Mandy WAGENMAKER/Monique ZUUR NED d. Agata BARANSKA POL/Maria PALHOTO POR 64 61
Nikki LUTTIKHUIS/Maurien RIKKERT NED d. Tessa BREVE/Janneke WIKKERINK NED 64 62
(4) Franziska KÖNIG GER/Lisa SABINO SUI vs bye
Julia WACHACZYK/Nina ZANDER GER d. Maria UVAROVA/Aleksandra ZENOVSKA RUS 60 61
(2) Bernarda PERA USA/Sviatlana PIRAZHENKA BLR vs bye
QF

(1) Anna Katalina ALZATE ESMURZAEVA/Rosalie VAN DER HOEK NED d. Morgane PONS FRA/Jade SCHOELINK NED 64 64
Mandy WAGENMAKER/Monique ZUUR NED d. (3) Bernice VAN DE VELDE/Kelly VERSTEEG NED 67(1) 63 11-9
(4) Franziska KÖNIG GER/Lisa SABINO SUI d. Nikki LUTTIKHUIS/Maurien RIKKERT NED 46 64 10-3
(2) Bernarda PERA USA/Sviatlana PIRAZHENKA BLR d. Julia WACHACZYK/Nina ZANDER GER 61 75
SF

(1) Anna Katalina ALZATE ESMURZAEVA/Rosalie VAN DER HOEK NED d. Mandy WAGENMAKER/Monique ZUUR NED 76(6) 75
(2) Bernarda PERA USA/Sviatlana PIRAZHENKA BLR d. (4) Franziska KÖNIG GER/Lisa SABINO SUI 46 61 15-13
Final

(2) Bernarda PERA USA/Sviatlana PIRAZHENKA BLR d. (1) Anna Katalina ALZATE ESMURZAEVA/Rosalie VAN DER HOEK NED 62 61


Last edited by Xian : Aug 26th, 2013 at 04:47 AM.
Xian is offline View My Blog!   Reply With Quote