TennisForum.com - View Single Post - 10,000$ Sharm El Sheikh XXIII, Egypt, Jun17, winner: Susanne Celik

View Single Post

Old Jun 14th, 2013, 05:17 AM   #1
country flag Xian
Senior Member
 
Xian's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Location: Vienna
Posts: 20,216
Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute
10,000$ Sharm El Sheikh XXIII, Egypt, Jun17, winner: Susanne Celik

10,000$ Sharm El Sheikh XXIII, Egypt

Jolie Ville Golf F23 Womens

Surface: Hard




F17

F 18: Sezer and Eraydin

F19

F20

F21
Sharm el-Sheikh (Arabic: شرم الشيخ‎, Sharm al-Shaykh, pronounced [ˈʃɑɾˤm eʃˈʃeːx]) is a city situated on the southern tip of the Sinai Peninsula, in South Sinai Governorate, Egypt, on the coastal strip along the Red Sea. Its population is approximately 35,000 (2008). Sharm el-Sheikh is the administrative hub of Egypt's South Sinai Governorate which includes the smaller coastal towns of Dahab and Nuweiba as well as the mountainous interior, Saint Catherine's Monastery and Mount Sinai.

Previous winners:
2013 F1: Denisa ALLERTOVA CZE d. Eugeniya PASHKOVA RUS 62 46 76
2013 F2: Mayar SHERIF EGY d. Aleksandrina NAYDENOVA BUL 62 26 61
2013 F3: Lara MICHEL SUI d. Pernilla MENDESOVA CZE 63 46 62
2013 F4: Lara MICHEL SUI d. Doroteja ERIC SRB 64 36 64
2013 F5: Marina SHAMAYKO RUS d. Barbara HAAS AUT 46 63 63

2013 F6: Polina VINOGRADOVA RUS d. Clothilde DE BERNARDI FRA 62 67 62
2013 F7: Adrijana LEKAJ CRO d. Vanesa FURLANETTO ARG 46 76 61
2013 F8: Daria MIRONOVA RUS d. Naomi BROADY GBR 76 26 62
2013 F9: Darya LEBESHEVA BLR d. Lisanne VAN RIET NED 67 63 60
2013 F10: Melanie KLAFFNER AUT d. Valeria PODDA NED 63 61
2013 F11: Melanie KLAFFNER AUT d. Natela DZALAMIDZE RUS 61 60
2013 F12: Doroteja ERIC SRB d. Martina KUBICIKOVA CZE 76 36 63
2013 F13: Arabela FERNANDEZ-RABENER ESP d. Natalia KOLAT POL 64 63
2013 F14: Elise MERTENS BEL d. Arabela FERNANDEZ-RABENER ESP 64 63
2013 F15: Arabela FERNANDEZ-RABENER ESP d. Yana SIZIKOVA RUS 36 64 76(3)
2013 F16: Ana VESELINOVIC MNE d. Klaartje LIEBENS BEL 62 63
2013 F17: Ipek SOYLU TUR d. Camilla ROSATELLO ITA 75 61
2013 F18: Melis SEZER TUR d. Basak ERAYDIN TUR 62 46 63
2013 F19: Barbara BONIC SRB d. Anastasia KHARCHENKO UKR 63 61
2013 F20: Kamila KERIMBAYEVA KAZ d. Vladyslava ZANOSIYENKO UKR 62 64
2013 F21: Lisa-Maria MOSER AUT d. Sylwia ZAGORSKA POL 64 62
2013 F22: Alina MIKHEEVA RUS d. Lisa-Maria MOSER AUT 64 64

2013 Draws

SINGLES QUALIFYING DRAW
(1) Barbora STEFKOVA CZE vs bye
Amaia ORMAZABAL-OREGUI ESP vs bye
(2) Brenda NJUKI SWE vs bye
Nicole DZENGA ZIM vs bye
Eleni KORDOLAIMI GRE d. Martine DITLEV DEN 62 64
Mora ESHAK EGY vs bye
Anna DOLLAR UKR d. Khristina KAZIMOVA UKR 62 75
Diana RYASHKO RUS vs bye
Caroline KALLBERG SWE vs bye
Nihal EL AASAR EGY vs bye
Violette SHATALOVA BLR d. Marina ALBERT EGY 50 ret
Vanja KLARIC SRB vs bye
Liudmila VASILYEVA RUS d. Disha Satish AGARWAL IND 60 63
Alessia CAMPLONE ITA vs bye
Anastasia TOKAREVA RUS vs bye
Sara SHERIF EGY vs bye
2nd round
(1) Barbora STEFKOVA CZE d. Amaia ORMAZABAL-OREGUI ESP 61 75
(2) Brenda NJUKI SWE d. Nicole DZENGA ZIM 63 64
Eleni KORDOLAIMI GRE d. Mora ESHAK EGY 61 61
Anna DOLLAR UKR d. Diana RYASHKO RUS 76(0) 75
Caroline KALLBERG SWE d. Nihal EL AASAR EGY 60 60
Vanja KLARIC SRB d. Violetta SHATALOVA BLR 62 64
Liudmila VASILYEVA RUS d. Alessia CAMPLONE ITA 64 61
Anastasia TOKAREVA RUS d. Sara SHERIF EGY 62 36 75
-----------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES MAIN DRAW
(1) Dalila JAKUPOVIC SLO d. Alina MIKHEEVA RUS 62 63
Mai EL KAMASH EGY d. Agata BARANSKA POL 63 61
q Barbora STEFKOVA CZE d. q Liudmila VASILYEVA RUS 61 61
(8) Laura DEIGMAN GBR d. wc Polina LYUKSHEVA RUS 63 62
(4) Kyra SHROFF IND d. SE Valeria PROSPERI ITA 61 64
q Anna DOLLAR UKR d. q Anastasia TOKAREVA RUS 40 ret
wc Csilla ARGYELAN HUN d. q Brenda NJUKI SWE 62 61
(5) Pia KÖNIG AUT d. wc Ksenia DMITRIEVA RUS 63 62
(7) Taisiya ZAKARLYUK UKR d. Ekaterina TSIKLAURI RUS 64 62
Sowjanya BAVISETTI IND d. Magy AZIZ EGY 64 62
Madrie LE ROUX RSA d. wc Pauline PAYET FRA 62 76(4)
(3) Anna MORGINA RUS d. q Caroline KALLBERG SWE 63 62
Susanne CELIK SWE d. (6) Catherine CHANTRAINE BEL 61 62
Lisa-Maria MOSER AUT d. Ani VANGELOVA BUL 63 64
q Vanja KLARIC SRB d. Sabrina BAMBURAC GBR 61 64
q Eleni KORDOLAIMI GRE d. (2) Jeannine PRENTNER AUT 64 57 75
2nd round
(1) Dalila JAKUPOVIC SLO d. Mai EL KAMASH EGY 64 64
q Barbora STEFKOVA CZE d. (8) Laura DEIGMAN GBR 75 63
q Anna DOLLAR UKR d. (4) Kyra SHROFF IND 13 ret
(5) Pia KÖNIG AUT d. wc Csilla ARGYELAN HU 62 61
Sowjanya BAVISETTI IND d. (7) Taisiya ZAKARLYUK UKR 62 61
Madrie LE ROUX RSA d. (3) Anna MORGINA RUS 62 62
Susanne CELIK SWE d. Lisa-Maria MOSER AUT 30 ret
q Eleni KORDOLAIMI GRE d. q Vanja KLARIC SRB 46 75 62
QF
(1) Dalila JAKUPOVIC SLO d. q Barbora STEFKOVA CZE 64 64
(5) Pia KÖNIG AUT d. q Anna DOLLAR UKR 62 61
Sowjanya BAVISETTI IND d. Madrie LE ROUX RSA 26 64 62
Susanne CELIK SWE d. q Eleni KORDOLAIMI GRE 61 60
SF
(5) Pia KÖNIG AUT d. (1) Dalila JAKUPOVIC SLO 63 63
Susanne CELIK SWE d. Sowjanya BAVISETTI IND 63 36 64
Final
Susanne CELIK SWE d. (5) Pia KÖNIG AUT 64 60
--------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW
(1) Dalila JAKUPOVIC SLO/Kyra SHROFF IND vs bye
Amaia ORMAZABAL-OREGUI ESP/Liudmila VASILYEVA RUS vs Nihal EL AASAR/Sara SHERIF EGY 60 62
(4) Sabrina BAMBURAC GBR/Taisiya ZAKARLYUK UKR vs Alessia CAMPLONE/Valeria PROSPERI ITA 36 06
Eleni KORDOLAIMI GRE/Pia KÖNIG AUT vs Catherine CHANTRAINE BEL/Pauline PAYET FRA 36 26
Marina ALBERT EGY/Violetta SHATALOVA BLR vs Susanne CELIK/Brenda NJUKI SWE 36 26
(3) Agata BARANSKA POL/Laura DEIGMAN GBR vs Disha Satish AGARWAL IND/Ekaterina TSIKLAURI RUS 30 ret Aagarwal/Tsiklauri
Magy AIZ/Mora ESHAK EGY vs Ksenia DMITRIEVA/Polina LYUKSHEVA RUS 63 51 ret Dmitrieva/Lyuksheva
(2) Sowjanya BAVISETTI IND/Anna MORGINA RUS vs Mai EL KAMASH EGY/Madrie LE ROUX RSA 67(6) 57
QF

Amaia ORMAZABAL-OREGUI ESP/Liudmila VASILYEVA RUS d. (1) Dalila JAKUPOVIC SLO/Kyra SHROFF IND ret
Alessia CAMPLONE/Valeria PROSPERI ITA d. Catherine CHANTRAINE BEL/Pauline PAYET FRA 64 61
Susanne CELIK/Brenda NJUKI SWE d. (3) Agata BARANSKA POL/Laura DEIGMAN GBR 75 36 10-3
Mai EL KAMASH EGY/Madrie LE ROUX RSA d. Magy AIZ/Mora ESHAK EGY 61 60
SF

Alessia CAMPLONE/Valeria PROSPERI ITA d. Amaia ORMAZABAL-OREGUI ESP/Liudmila VASILYEVA RUS 64 61
Mai EL KAMASH EGY/Madrie LE ROUX RSA d. Susanne CELIK/Brenda NJUKI SWE 60 46 11-9
Final

Alessia CAMPLONE/Valeria PROSPERI ITA d. Mai EL KAMASH EGY/Madrie LE ROUX RSA 64 75


Last edited by Xian : Jun 23rd, 2013 at 04:32 PM.
Xian is online now View My Blog!   Reply With Quote