TennisForum.com - View Single Post - 10,000$ Sharm El Sheikh XIV, Egypt, Apr15, winner: Elise Mertens

View Single Post

Old Apr 12th, 2013, 04:56 AM   #1
country flag Xian
Senior Member
 
Xian's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Location: Vienna
Posts: 19,860
Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute
10,000$ Sharm El Sheikh XIV, Egypt, Apr15, winner: Elise Mertens

10,000$ Sharm El Sheikh XIV, Egypt

Jolie Ville Golf F14 Womens

Surface: Hard





F10

F11

F12
Sharm el-Sheikh (Arabic: شرم الشيخ‎, Sharm al-Shaykh, pronounced [ˈʃɑɾˤm eʃˈʃeːx]) is a city situated on the southern tip of the Sinai Peninsula, in South Sinai Governorate, Egypt, on the coastal strip along the Red Sea. Its population is approximately 35,000 (2008). Sharm el-Sheikh is the administrative hub of Egypt's South Sinai Governorate which includes the smaller coastal towns of Dahab and Nuweiba as well as the mountainous interior, Saint Catherine's Monastery and Mount Sinai.

Previous winners:
2013 F1: Denisa ALLERTOVA CZE d. Eugeniya PASHKOVA RUS 62 46 76
2013 F2: Mayar SHERIF EGY d. Aleksandrina NAYDENOVA BUL 62 26 61
2013 F3: Lara MICHEL SUI d. Pernilla MENDESOVA CZE 63 46 62
2013 F4: Lara MICHEL SUI d. Doroteja ERIC SRB 64 36 64
2013 F5: Marina SHAMAYKO RUS d. Barbara HAAS AUT 46 63 63

2013 F6: Polina VINOGRADOVA RUS d. Clothilde DE BERNARDI FRA 62 67 62
2013 F7: Adrijana LEKAJ CRO d. Vanesa FURLANETTO ARG 46 76 61
2013 F8: Daria MIRONOVA RUS d. Naomi BROADY GBR 76 26 62
2013 F9: Darya LEBESHEVA BLR d. Lisanne VAN RIET NED 67 63 60
2013 F10: Melanie KLAFFNER AUT d. Valeria PODDA NED 63 61
2013 F11: Melanie KLAFFNER AUT d. Natela DZALAMIDZE RUS 61 60
2013 F12: Doroteja ERIC SRB d. Martina KUBICIKOVA CZE 76 36 63
2013 F13: Arabela FERNANDEZ-RABENER ESP d. Natalia KOLAT POL 64 63

2013 Draws

SINGLES QUALIFYING DRAW
(1) Anastasiya SAITOVA RUS vs bye
Samantha KÖLLIKER SUI d. Dagmara BASKOVA SVK 57 63 41 ret
(2) Syna KAYSER GER vs bye
Alessandra GISONNA ITA d. Risako SUGIHARA JPN 26 64 63
(3) Alina MIKHEEVA RUS vs bye
Irina FETECAU ROU d. Darya CHERNETSOVA BLR 62 60
(4) Justine DE SUTTER BEL vs bye
Ksenia DMITRIEVA RUS d. Chinenye Ndidi IZUOGU NGR 62 60
(5) Olga DOROSHINA RUS vs bye
Violetta SHATALOVA BLR d. Olivia SALGI FRA 62 64
(6) Nikola FRANKOVA CZE vs bye
(11) Morgane PONS FRA d. Annika SILLANPÄÄ FIN 61 63
(7) Magy AZIZ EGY vs bye
(10) Alena POLETINOVA CZE d. Amelie INTERT GER 46 76 60
(8) Anastasia MUKHAMETOVA RUS vs bye
Oleksandra PISKUN UKR d. (9) Giulia BRUZZONE ITA 63 63
2nd round
(1) Anastasiya SAITOVA RUS d. Samantha KÖLLIKER SUI 63 61
(2) Syna KAYSER GER d. Alessandra GISONNA ITA 16 64 62
Irina FETECAU ROU d. (3) Alina MIKHEEVA RUS 61 62
(4) Justine DE SUTTER BEL d. Ksenia DMITRIEVA RUS 62 62
(5) Olga DOROSHINA RUS d. Violetta SHATALOVA BLR 63 10 ret
(6) Nikola FRANKOVA CZE d. (11) Morgane PONS FRA 64 67 61
(7) Magy AZIZ EGY d. (10) Alena POLETINOVA CZE 64 63
Oleksandra PISKUN UKR d. (8) Anastasia MUKHAMETOVA RUS 75 62
------------------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES MAIN DRAW
(1) wc Elitsa KOSTOVA BUL d. q Irina FETECAU ROU 61 60
q Nikola FRANKOVA CZE d. q Oleksandra PISKUN UKR 64 60
Arabela FERNANDEZ-RABENER ESP d. Alix COLLOMBON FRA 16 61 64
(8) Janina TOLJAN AUT d. q Syna KAYSER GER 75 76
(4) Laura PIGOSSI BRA d. Marine PARTAUD FRA 63 61
Anja PRISLAN SLO d. q Anastasiya SAITOVA RUS 61 60
Olga BROZDA POL d. Natalia KOLAT POL 64 60
(7) Barbara HAAS AUT d. Michaela FRLICKA GER 64 75
(5) Eduarda PIAI BRA d. wc Mia Nicole EKLUND FIN 62 76
q Justine DE SUTTER BEL d. q Magy AZIZ EGY 64 75
SE Elise MERTENS BEL d. wc Csilla ARGYELAN HUN 61 63
Zuzanna MACIEJEWSKA POL d. (3) Gabriela CE BRA 16 63 75
(6) Sylwia ZAGORSKA POL d. wc Hana MORTAGY EGY 62 63
Elena-Teodora CADAR ROU d. Agata BARANSKA POL 61 63
q Olga DOROSHINA RUS d. Libby MUMA USA 61 60
(2) Yuliya KALABINA RUS d. Jasmin STEINHERR GER 63 62
2nd round
(1) wc Elitsa KOSTOVA BUL d. q Nikola FRANKOVA CZE 57 63 62
Arabela FERNANDEZ-RABENER ESP d. (8) Janina TOLJAN AUT 61 36 64
Anja PRISLAN SLO d. (4) Laura PIGOSSI BRA 62 61
Olga BROZDA POL d. (7) Barbara HAAS AUT 76 64
q Justine DE SUTTER BEL d. (5) Eduarda PIAI BRA 64 63
SE Elise MERTENS BEL d. Zuzanna MACIEJEWSKA POL 64 61
Elena-Teodora CADAR ROU d. (6) Sylwia ZAGORSKA POL 46 75 61
q Olga DOROSHINA RUS d. (2) Yuliya KALABINA RUS 61 23 ret
QF
Arabela FERNANDEZ-RABENER ESP d. (1) wc Elitsa KOSTOVA BUL ret
Olga BROZDA POL d. Anja PRISLAN SLO 64 62
SE Elise MERTENS BEL d. q Justine DE SUTTER BEL 62 61
Elena-Teodora CADAR ROU d. q Olga DOROSHINA RUS 75 62
SF
Arabela FERNANDEZ-RABENER ESP d. Olga BROZDA POL 62 67 62
SE Elise MERTENS BEL d. Elena-Teodora CADAR ROU 63 64
Final
SE Elise MERTENS BEL d. Arabela FERNANDEZ-RABENER ESP 64 63
--------------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW
(1) Arabela FERNANDEZ-RABENER ESP/Elitsa KOSTOVA BUL vs Agata BARANSKA POL/Giulia BRUZZONE ITA 64 76
Barbara HAAS AUT/Anastasia MUKHAMETOVA RUS vs Nikola FRANKOVA CZE/Michaela FRLICKA GER 26 75 6-10
(4) Olga DOROSHINA RUS/Laura PIGOSSI BRA vs wc Dagmara BASKOVA SVK/Risako SUGIHARA JPN 75 61
wc Csilla ARGYELAN HUN/Libby MUMA USA vs wc Darya CHERNETSOVA/Violetta SHATALOVA BLR 64 60
Yuliya KALABINA RUS/Oleksandra PISKUN UKR vs Justine DE SUTTER/Elise MERTENS BEL 46 36
(3) Olga BROZDA/Natalia KOLAT POL vs Alix COLLOMBON/Morgane PONS FRA 62 61
Syna KAYSER GER/Janina TOLJAN AUT vs Zuzanna MACIEJEWSKA/Sylwia ZAGORSKA POL 64 57 2-10
(2) Anja PRISLAN SLO/Jasmin STEINHERR GER vs Magy AZIZ EGY/Elena-Teodora CADAR ROU 36 62 2-10
QF
(1) Arabela FERNANDEZ-RABENER ESP/Elitsa KOSTOVA BUL d. Nikola FRANKOVA CZE/Michaela FRLICKA GER 26 61 11-9
(4) Olga DOROSHINA RUS/Laura PIGOSSI BRA d. wc Csilla ARGYELAN HUN/Libby MUMA USA 60 62
(3) Olga BROZDA/Natalia KOLAT POL d. Justine DE SUTTER/Elise MERTENS BEL 61 67 11-9
Zuzanna MACIEJEWSKA/Sylwia ZAGORSKA POL d. Magy AZIZ EGY/Elena-Teodora CADAR ROU 62 62
SF

(4) Olga DOROSHINA RUS/Laura PIGOSSI BRA d. (1) Arabela FERNANDEZ-RABENER ESP/Elitsa KOSTOVA BUL ret
(3) Olga BROZDA/Natalia KOLAT POL d. Zuzanna MACIEJEWSKA/Sylwia ZAGORSKA POL 76 63
Final

(3) Olga BROZDA/Natalia KOLAT POL d. (4) Olga DOROSHINA RUS/Laura PIGOSSI BRA 63 61


Last edited by Xian : Apr 21st, 2013 at 01:10 PM.
Xian is online now View My Blog!   Reply With Quote