TennisForum.com - View Single Post - 10,000$ Sharm El Sheikh XII, Egypt, Apr01, winner: Doroteja Eric

View Single Post

Old Mar 29th, 2013, 06:07 AM   #1
country flag Xian
Senior Member
 
Xian's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Location: Vienna
Posts: 19,889
Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute
10,000$ Sharm El Sheikh XII, Egypt, Apr01, winner: Doroteja Eric

10,000$ Sharm El Sheikh XII, Egypt

Jolie Ville Golf F12 Womens

Surface: Hard





F10

F11

Sharm el-Sheikh (Arabic: شرم الشيخ‎, Sharm al-Shaykh, pronounced [ˈʃɑɾˤm eʃˈʃeːx]) is a city situated on the southern tip of the Sinai Peninsula, in South Sinai Governorate, Egypt, on the coastal strip along the Red Sea. Its population is approximately 35,000 (2008). Sharm el-Sheikh is the administrative hub of Egypt's South Sinai Governorate which includes the smaller coastal towns of Dahab and Nuweiba as well as the mountainous interior, Saint Catherine's Monastery and Mount Sinai.

Previous winners:
2013 F1: Denisa ALLERTOVA CZE d. Eugeniya PASHKOVA RUS 62 46 76
2013 F2: Mayar SHERIF EGY d. Aleksandrina NAYDENOVA BUL 62 26 61
2013 F3: Lara MICHEL SUI d. Pernilla MENDESOVA CZE 63 46 62
2013 F4: Lara MICHEL SUI d. Doroteja ERIC SRB 64 36 64
2013 F5: Marina SHAMAYKO RUS d. Barbara HAAS AUT 46 63 63

2013 F6: Polina VINOGRADOVA RUS d. Clothilde DE BERNARDI FRA 62 67 62
2013 F7: Adrijana LEKAJ CRO d. Vanesa FURLANETTO ARG 46 76 61
2013 F8: Daria MIRONOVA RUS d. Naomi BROADY GBR 76 26 62
2013 F9: Darya LEBESHEVA BLR d. Lisanne VAN RIET NED 67 63 60
2013 F10: Melanie KLAFFNER AUT d. Valeria PODDA NED 63 61
2013 F11: Melanie KLAFFNER AUT d. Natela DZALAMIDZE RUS 61 60

2013 Draws

SINGLES QUALIFYING DRAW
(1) Fatma AL NABHANI OMA vs bye
wc Fiona CODINO FRA d. Elodie BUSSON FRA 64 36 61
Giulia CEREGHETTI SUI vs bye
Claudia COPPOLA ITA d. Irina FETECAU ROU 64 61
Giulia DELLA CIOPPA ITA vs bye
Caroline ROMEO FRA d. Samantha KÖLLIKER SUI 63 61
Chinenye Ndidi IZUOGU NGR vs bye
Giulia GASPARRI ITA d. Larissa BUCHER SUI 62 60
Violetta SHATALOVA BLR vs bye
Dominika PATEROVA CZE d. Hana MORTAGY EGY 62 63
Bogna NOWICKA POL d. Camilla MARGAROLI SUI 63 62
Petra UBERALOVA SVK d. Yana SLUZHITELEVA RUS 60 61
Jil Nora ENGELMANN GER d. Risako SUGIHARA JPN 62 75
Angelina KLIMOVA GER d. wc Naima KARAMOKO SUI 62 26 75
Oleksandra PISKUN UKR d. Silvia MARGAROLI SUI 60 62
Jillian O' NEILL CAN d. Oana DANESCU GER 62 63
2nd round
(1) Fatma AL NABHANI OMA d. wc Fiona CODINO FRA 60 60
Claudia COPPOLA ITA d. Giulia CEREGHETTI SUI 60 60
Caroline ROMEO FRA d. Giulia DELLA CIOPPA ITA 60 60
Giulia GASPARRI ITA d. Chinenye Ndidi IZUOGU NGR 60 60
Dominika PATEROVA CZE d. Violetta SHATALOVA BLR 63 62
Petra UBERALOVA SVK d. Bogna NOWICKA POL 62 60
Jil Nora ENGELMANN GER d. Angelina KLIMOVA GER 60 60
Jillian O' NEILL CAN d. Oleksandra PISKUN UKR 63 61
---------------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES MAIN DRAW
(1) q Fatma AL NABHANI OMA d. Verena SCHMID GER 64 61
Anastasiya SAITOVA RUS d. q Giulia GASPARRI ITA 62 60
Rebecca PETERSON SWE d. q Dominika PATEROVA CZE 63 76
Beatrice CEDERMARK SWE d. (6) Lisa SABINO SUI 61 62
(3) Martina KUBICIKOVA CZE d. q Claudia COPPOLA ITA 62 75
Daria AFANASYEVA RUS d. wc Viktoriya MUN BLR 61 62
Justine DE SUTTER BEL d. q Caroline ROMEO FRA 67 75 63
q Jillian O' NEILL CAN d. (8) Elena-Teodora CADAR ROU 26 62 76
(7) Doroteja ERIC SRB d. Alina WESSEL GER 62 63
Elise MERTENS BEL d. Martina PRADOVA CZE 61 60
Malin ULVEFELDT SWE d. wc Natela DZALAMIDZE RUS 63 57 64
(4) wc Sylwia ZAGORSKA POL d. wc Matilde FERNANDES POR 76 67 60
(5) Ting-Fei JUAN TPE d. q Jil Nora ENGELMANN GER 63 36 62
Alina MIKHEEVA RUS d. Gaelle REY SUI 64 61
LL Fiona CODINO FRA d. Sandra HONIGOVA CZE 54 ret
(2) Ekaterina YASHINA RUS d. q Petra UBERALOVA SVK 64 46 61
2nd round
Anastasiya SAITOVA RUS d. (1) q Fatma AL NABHANI OMA 61 26 75
Rebecca PETERSON SWE d. Beatrice CEDERMARK SWE 76 64
(3) Martina KUBICIKOVA CZE d. Daria AFANASYEVA RUS 75 60
Justine DE SUTTER BEL d. q Jillian O' NEILL CAN 64 63
(7) Doroteja ERIC SRB d. Elise MERTENS BEL 62 60
(4) wc Sylwia ZAGORSKA POL d. Malin ULVEFELDT SWE 76 61
(5) Ting-Fei JUAN TPE d. Alina MIKHEEVA RUS 62 62
(2) Ekaterina YASHINA RUS d. LL Fiona CODINO FRA 52 ret
QF
Anastasiya SAITOVA RUS d. Rebecca PETERSON SWE 64 64
(3) Martina KUBICIKOVA CZE d. Justine DE SUTTER BEL 62 63
(7) Doroteja ERIC SRB d. (4) wc Sylwia ZAGORSKA POL 63 64
(5) Ting-Fei JUAN TPE d. (2) Ekaterina YASHINA RUS 64 62
SF
(3) Martina KUBICIKOVA CZE d. Anastasiya SAITOVA RUS 62 62
(7) Doroteja ERIC SRB d. (5) Ting-Fei JUAN TPE 76 63
Final
(7) Doroteja ERIC SRB d. (3) Martina KUBICIKOVA CZE 76 36 63
----------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW
(1) Natela DZALAMIDZE/Ekaterina YASHINA RUS vs Elodie BUSSON/Caroline ROMEO FRA 60 60
Irina FETECAU ROU/Samantha KÖLLIKER SUI vs Daria AFANASYEVA/Anastasiya SAITOVA RUS 76 36 8-10
(4) Giulia GASPARRI ITA/Lisa SABINO SUI vs Beatrice CEDERMARK SWE/Sylwia ZAGORSKA POL 16 02 ret Gasparri/Sabino
Alina MIKHEEVA RUS/Jillian O' NEILL CAN vs wc Naima KARAMOKO/Gaelle REY SUI 60 62
Giulia CEREGHETTI/Silvia MARGAROLI SUI vs Oana DANESCU/Jil Nora ENGELMANN GER 46 26
(3) Verena SCHMID/Alina WESSEL GER vs Justine DE SUTTER/Elise MERTENS BEL 46 26
wc Larissa BUCHER/Camilla MARGAROLI SUI vs wc Rebecca PETERSON/Malin ULVEFELDT SWE 06 16
(2) Fatma AL NABHANI OMA/Ting-Fei JUAN TPE vs Elena-Teodora CADAR ROU/Claudia COPPOLA ITA 75 61
QF

(1) Natela DZALAMIDZE/Ekaterina YASHINA RUS d. Daria AFANASYEVA/Anastasiya SAITOVA RUS 76 46 10-8
Alina MIKHEEVA RUS/Jillian O' NEILL CAN d. Beatrice CEDERMARK SWE/Sylwia ZAGORSKA POL 75 46 10-8
Justine DE SUTTER/Elise MERTENS BEL d.Oana DANESCU/Jil Nora ENGELMANN GER 61 62
(2) Fatma AL NABHANI OMA/Ting-Fei JUAN TPE d.wc Rebecca PETERSON/Malin ULVEFELDT SWE 76 63
SF

Alina MIKHEEVA RUS/Jillian O' NEILL CAN d. (1) Natela DZALAMIDZE/Ekaterina YASHINA RUS 64 64
Justine DE SUTTER/Elise MERTENS BEL d. (2) Fatma AL NABHANI OMA/Ting-Fei JUAN TPE 64 16 10-8
Final

Justine DE SUTTER/Elise MERTENS BEL d. Alina MIKHEEVA RUS/Jillian O' NEILL CAN 61 64


Last edited by Xian : Apr 7th, 2013 at 02:52 PM.
Xian is offline View My Blog!   Reply With Quote