TennisForum.com - View Single Post - 10,000$ Antalya-Belek VI, Turkey, Feb11, winner: Jovana Jaksic

View Single Post

Old Feb 8th, 2013, 04:52 AM   #1
country flag Xian
Senior Member
 
Xian's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Location: Vienna
Posts: 19,877
Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute
10,000$ Antalya-Belek VI, Turkey, Feb11, winner: Jovana Jaksic

10,000$ Antalya-Belek VI, Turkey

Riu Kaya Belek - GD Tennis Academy

Surface: Clay









Previous winners:

2013 - week 1: Reka-Luca JANI HUN d. Marrit BOONSTRA NED 61 16 76 (4)
2013 - week 2: Reka-Luca JANI HUN d. Sofia KVATSABAIA GEO 61 60
2013 - week 3: Alexandra DULGHERU ROU d. Reka-Luca JANI HUN 62 62
2014 - week 4: Jin-A LEE KOR d. Yana BUCHINA RUS 75 63
2013 - week 5: Laura-Ioana ANDREI ROU d. Eva FERNANDEZ-BRUGUES ESP 62 46 62

Livestream: http://www.tenistv.tv/

2013 Draw
SINGLES QUALIFYING DRAW
(1) Paula MOCETE-TALAMANTES ESP vs bye
Camille GOODMAN GBR vs bye
Sederique MEROLA BEL vs bye
Linda GAVRICHENKO RUS vs bye
(2) Monique ZUUR NED vs bye
Shanshan GUO CHN vs bye
Yi ZHONG CHN vs bye
Yana YURCHENKO RUS vs bye
(3) Giulia BRUZZONE ITA vs bye
Marina Raluca TUDORACHE ROU vs bye
Melissa SEHOVIC BIH vs bye
Alix DONCK BEL vs bye
(4) Ani VANGELOVA BUL vs bye
Jia-Bei MEI CHN vs bye
Isabella CAPATO CAMARGO BRA vs bye
Petra UBERALOVA SVK vs bye
(5) Yi CHEN TPE vs bye
Si Qi LIU CHN vs bye
Yagmur AKDEMIR TUR vs bye
Gabriela VAN DE GRAAF NED vs bye
(6) Sanae OHTA JPN vs bye
Daria GAJOS GER vs bye
Lisa BASTIANELLO ITA vs bye
India MAGGEN BEL vs bye
Chen Lu WU CHN vs bye
Maryna KOLB UKR vs bye
Angelina KLIMOVA GER vs bye
Ashley ANDERSON USA vs bye
Ines AGUIAR MACHADO POR vs bye
Marija BEGOVIC SRB vs bye
Jiaxi LU CHN vs bye
Cecilia Maria BARBIERO ITA vs Irina FETECAU ROU 46 75 75
2nd round
(1) Paula MOCETE-TALAMANTES ESP d. Camille GOODMAN GBR 60 61
Sederique MEROLA BEL d. Lina GAVRICHENKO RUS 60 61
(2) Monique ZUUR NED d. Shanshan GUO CHN 62 61
Yi ZHONG CHN d. Yana YURCHENKO RUS 61 61
(3) Giulia BRUZZONE ITA d. Marina Raluca TUDORACHE ROU 61 62
Melissa SEHOVIC BIH d. Alix DONCK BEL 46 64 64
(4) Ani VANGELOVA BUL d. Jia-Bei MEI CHN 63 61
Petra UBERALOVA SVK d. Isabela CAPATO CAMARGO BRA 60 61
(5) Yi CHEN TPE d. Si Qi LIU CHN 60 62
Gabriela VAN DE GRAAF NED d. Yagmur AKDEMIR TUR 61 62
(6) Sanae OHTA JPN d. Daria GAJOS GER 46 63 64
India MAGGEN BEL d. Lisa BASTIANELLO ITA 46 63 64
Chen Lu WU CHN d. Maryna KOLB UKR ret
Angelina KLIMOVA GER d. Ashley ANDERSON USA 75 64
Marija BOGICEVIC SRB d. Ines AGUIAR MACHADO POR 62 63
Jiaxu LU CHN d. Cecilia Maria BARBIERO ITA 75 64
3rd round
(1) Paula MOCETE-TALAMANTES ESP d. Sederique MEROLA BEL 60 61
(2) Monique ZUUR NED d. Yi ZHONG CHN 60 60
(3) Giulia BRUZZONE ITA d. Melissa SEHOVIC BIH 60 62
Petra UBERALOVA SVK d. (4) Ani VANGELOVA BUL 63 60
(5) Yi CHEN TPE d. Gabriela VAN DE GRAAF NED 61 63
India MAGGEN BEL d. (6) Sanae OHTA JPN 62 64
Chen Lu WU CHN d. Angelina KLIMOVA GER 64 62
Marija BOGICEVIC SRB d. Jiaxu LU CHN 64 62
-------------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES MAIN DRAW
(1) Jasmina TINJIC BIH vs q Marija BOGICEVIC SRB 60 63
q Petra UBERALOVA SVK vs Martina CAREGARO ITA 06 63 46
Raluca Elena PLATON ROU vs wc Esen KOKCE TUR 62 62
(8) Eduarda PIAI BRA vs q Paula MOCETE-TALAMANTES ESP 36 26
(3) Teodora MIRCIC SRB vs q India MAGGEN BEL 61 60
Bianca HINCU ROU vs q Chen Lu WU CHN 64 60
Csilla ARGYELAN HUN vs Ekatarine GORGODZE GEO 57 03 ret Argyelan
(7) Sofia KVATSABAIA GEO vs q Yi CHEN TPE 63 61
(5) Ana-Clara DUARTE BRA vs q Monique ZUUR NED 60 63
wc Ceylin GÜNAY TUR vs Nadiya KOLB UKR 06 06
Mana AYUKAWA JPN vs Nathaly KURATA BRA 46 75 67
(4) Jovana JAKSIC SRB vs Evgeniya SVINTSOVA RUS 61 60
(6) Kai-Lin ZHANG CHN vs LL Ani VANGELOVA BUL 46 16
Pia KÖNIG AUT vs Alexandra NANCARROW AUS 61 62
Catherne CHANTRAINE BEL vs q Giulia BRUZZONE ITA 16 67
(2) Laura-Ioana ANDREI ROU vs Danijela TOMIC SRB 61 61
2nd round
(1) Jasmina TINJIC BIH d. Martina CAREGARO ITA 76 57 63
Raluca Elena PLATON ROU d. q Paula MOCETE-TALAMANTES ESP 64 64
Bianca HINCU ROU d. (3) Teodora MIRCIC SRB 62 63
(7) Sofia KVATSABAIA GEO d. Ekatarine GORGODZE GEO 64 63
Nadiya KOLB UKR d. (5) Ana-Clara DUARTE BRA 26 61 64
(4) Jovana JAKSIC SRB d. Nathaly KURATA BRA 63 60
Pia KÖNIG AUT d. LL Ani VANGELOVA BUL 63 61
(2) Laura-Ioana ANDREI ROU d. q Giulia BRUZZONE ITA 61 61
QF
(1) Jasmina TINJIC BIH d. Raluca Elena PLATON ROU 63 64
Bianca HINCU ROU d. (7) Sofia KVATSABAIA GEO 75 61
(4) Jovana JAKSIC SRB d. Nadiya KOLB UKR 62 62
(2) Laura-Ioana ANDREI ROU d. Pia KÖNIG AUT 64 63
SF
(1) Jasmina TINJIC BIH d. Bianca HINCU ROU 62 61
(4) Jovana JAKSIC SRB d. (2) Laura-Ioana ANDREI ROU 60 75

Final
(4) Jovana JAKSIC SRB
d. (1) Jasmina TINJIC BIH 52 ret

--------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW
(1) Ekatarine GORGODZE/Sofia KVATSABAIA GEO vs India MAGGEN BEL/Ani VANGELOVA BUL 60 62
Giulia BRUZZONE/Martina CAREGARO ITA vs Mana AYUKAWA JPN/Nathaly KURATA BRA 76 63
(4) Yi CHEN TPE/Kai-Lin ZHANG CHN vs Pia KÖNIG AUT/Sanae OHTA JPN 75 75
Julia SAMUSEVA/Evgeniya SVINTSOVA RUS vs wc Jiaxi LU CHN/Sederique MEROLA BEL 64 61
Paula MOCETE-TALAMANTES ESP/Alexandra NANCARROW AUS vs Marija BOGICEVIC/Danijela TOMIC SRB 61 64
(3) Eduarda PIAI/Ana-Clara DUARTE BRA vs Nadiya KOLB UKR/Gabriela VAN DE GRAAF NED 64 64
wc Catherine CHANTRAINE BEL/Monique ZUUR NED vs wc Irina FETECAU ROU/Yana YURCHENKO RUS 60 61
(2) Teodora MIRCIC SRB/Raluca Elena PLATON ROU vs Laura-Ioana ANDREI/Marina Raluca TUDORACHE ROU 61 63
QF
(1) Ekatarine GORGODZE/Sofia KVATSABAIA GEO d.
Giulia BRUZZONE/Martina CAREGARO ITA 64 46 11-9
(4) Yi CHEN TPE/Kai-Lin ZHANG CHN d. Julia SAMUSEVA/Evgeniya SVINTSOVA RUS ret
(3) Eduarda PIAI/Ana-Clara DUARTE BRA d. Paula MOCETE-TALAMANTES ESP/Alexandra NANCARROW AUS 64 64
(2) Teodora MIRCIC SRB/Raluca Elena PLATON ROU d. wc Catherine CHANTRAINE BEL/Monique ZUUR NED 62 63
SF

(1) Ekatarine GORGODZE/Sofia KVATSABAIA GEO d. (4) Yi CHEN TPE/Kai-Lin ZHANG CHN 63 61
(2) Teodora MIRCIC SRB/Raluca Elena PLATON ROU d. (3) Eduarda PIAI/Ana-Clara DUARTE BRA 62 75
Final

(2) Teodora MIRCIC SRB/Raluca Elena PLATON ROU d. (1) Ekatarine GORGODZE/Sofia KVATSABAIA GEO 16 45 ret

Last edited by Xian : Feb 17th, 2013 at 12:05 PM.
Xian is offline View My Blog!   Reply With Quote