TennisForum.com - View Single Post - 10,000$ Sharm El Sheikh III - Jolie Ville, Egypt, Jan28, winner: Lara Michel

View Single Post

Old Jan 25th, 2013, 05:14 AM   #1
country flag Xian
Senior Member
 
Xian's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Location: Vienna
Posts: 19,986
Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute Xian has a reputation beyond repute
10,000$ Sharm El Sheikh III - Jolie Ville, Egypt, Jan28, winner: Lara Michel

10,000$ Sharm El Sheikh III, Egypt

Jolie Ville Golf F3 Womens

Surface: Hard







Sharm el-Sheikh (Arabic: شرم الشيخ‎, Sharm al-Shaykh, pronounced [ˈʃɑɾˤm eʃˈʃeːx]) is a city situated on the southern tip of the Sinai Peninsula, in South Sinai Governorate, Egypt, on the coastal strip along the Red Sea. Its population is approximately 35,000 (2008). Sharm el-Sheikh is the administrative hub of Egypt's South Sinai Governorate which includes the smaller coastal towns of Dahab and Nuweiba as well as the mountainous interior, Saint Catherine's Monastery and Mount Sinai.

Previous winners:
2013 F1: Denisa ALLERTOVA CZE d. Eugeniya PASHKOVA RUS 62 46 76
2013 F2: Mayar SHERIF EGY d. Aleksandrina NAYDENOVA BUL 62 26 61

2013 Draws

SINGLES QUALIFYING DRAW
(1) Marie BENOIT BEL vs bye
Veronika MININA RUS vs bye
Sabina SABANOVIC AUT vs bye
Giorgia PINTO ITA vs bye
(2) Stephanie SCIMONE ITA vs bye
Alessia ROSETTI SUI vs bye
Samantha KÖLLIKER SUI vs bye
Ashmitha EASWARAMURTHI IND vs bye
(3) Pernilla MENDESOVA CZE vs bye
Dagmar JANISCHOVA CZE vs bye
Miriam Ruth LANE USA vs bye
Alexandra SHCHIPAKINA RUS vs bye
(4) Darya LEBESHEVA BLR vs bye
Purnima SHAKAAYLA IND vs bye
Kristina OSTOJIC SRB vs bye
Hana PEKTOROVA CZE vs bye
(5) Corina JÄGER SUI vs bye
Nana MIYAKAWA AUS vs bye
Jessica SIMPSON RSA vs bye
(9) Francesca PALMIGIANO ITA vs bye
(6) Imane Maelle KOCHER SUI vs bye
Donika BASHOTA SWE vs bye
wc Nour AZZOUZ EGY vs Emilia GRANSTROM SWE ret Azzouz
(11) Karin KENNEL SUI vs bye
(7) Natalia KOLAT POL vs bye
Valeria BHUNU ZIM vs bye
Beatriz MORALES HERNANDEZ ESP vs bye
(10) Agata BARANSKA POL vs bye
(8) Gabriela TALABA ROU vs bye
Hannah NAGEL GER vs bye
Andrea KULOVA CZE vs bye
(12) Nikola HORAKOVA CZE vs bye
2nd round
(1) Marie BENOIT BEL d. Veronika MININA RUS 60 61
Giorgia PINTO ITA d. Sabina SABANOVIC AUT 63 60
Alessia ROSETTI SUI d. (2) Stephanie SCIMONE ITA 57 75 64
Samantha KÖLLIKER SUI d. Ashmitha EASWARAMURTHI IND 63 76
(3) Pernilla MENDESOVA CZE d. Dagmar JANISCHOVA CZE 62 64
Miriam Ruth LANE USA d. Alexandra SHCHIPAKINA RUS 75 76
(4) Darya LEBESHEVA BLR d. Purnima SHAKAAYLA IND 60 60
Kristina OSTOJIC SRB d. Hana PEKTOROVA CZE 62 61
(5) Corina JÄGER SUI d. Nana MIYAKAWA AUS 62 62
(9) Francesca PALMIGIANO ITA d. Jessica SIMPSON RSA 57 75 64
Donika BASHOTA SWE d. (6) Imane Maelle KOCHER SUI 63 36 60
(11) Karin KENEL SUI d. Emilia GRANSTROM SWE 64 62
Valeria BHUNU ZIM d. (7) Natalia KOLAT POL 60 61
(10) Agata BARANSKA POL d. Beatriz MORALES HERNANDEZ ESP 62 62
(8) Gabriela TALABA ROU d. Hannah NAGEL GER 76 60
(12) Nikola HORAKOVA CZE d. Andrea KULOVA CZE 63 61
3rd round
(1) Marie BENOIT BEL d. Giorgia PINTO ITA 60 61
Alessia ROSETTI SUI d. Samantha KÖLLIKER SUI 46 64 60
(3) Pernilla MENDESOVA CZE d. Miriam Ruth LANE USA 61 63
(4) Darya LEBESHEVA BLR d. Kristina OSTOJIC SRB 64 67 63
(5) Corina JÄGER SUI d. (9) Francesca PALMIGIANO ITA 63 64
(11) Karin KENNEL SUI d. Donika BASHOTA SWE 61 62
Valeria BHUNU ZIM d. (10) Agata BARANSKA POL 76 61
(12) Nikola HORAKOVA CZE d. (8) Gabriela TALABA ROU 62 63
---------------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW
(1) Aleksandrina NAYDENOVA BUL vs q Darya LEBESHEVA BLR 60 64
wc Janina MISTECKY GER vs q Corina JÄGER SUI 16 16
Silvia NJIRIC CRO vs q Alessia ROSETTI SUI 36 26
(6) Daria MIRONOVA RUS vs q Marie BENOIT BEL 75 75
(3) Melis SEZER TUR vs Tereza MALIKOVA CZE 46 75 61
q Nikola HORAKOVA CZE vs SE Mayar SHERIF EGY 46 16
LL Francesca PALMIGIANO ITA vs q Pernilla MENDESOVA CZE 64 46 16
(5) Eugeniya PASHKOVA RUS vs wc Amandine CAZEAUX FRA 67 57
(7) Anna SHKUDUN UKR vs Lara MICHEL SUI 46 16
Laura SCHÄDER GER vs q Valeria BHUNU ZIM 26 61 62
wc Claudia COPPOLA ITA vs SE Xenia KNOLL SUI 26 26
(4) Katarzyna KAWA POL vs Marina KACHAR SRB 16 46
(8) Chantal SKAMLOVA SVK vs Carolin DANIELS GER 76 76
wc Beatrice LOMBARDO ITA vs Martina DI GIUSEPPE ITA 42 ret di Giuseppe
q Karin KENNEL SUI vs Ekatarina YASHINA RUS 76 62
(2) Amanda CARRERAS GBR vs Lidziya MAROZAVA BLR 75 63
2nd round
(1) Aleksandrina NAYDENOVA BUL d. q Corina JÄGER SUI 62 16 64
(6) Daria MIRONOVA RUS d. q Alessia ROSETTI SUI 63 64
(3) Melis SEZER TUR d. SE Mayar SHERIF EGY 63 64
q Pernilla MENDESOVA CZE d. wc Amandine CAZEAUX FRA 76 62
Lara MICHEL SUI d. Laura SCHÄDER GER 61 62
SE Xenia KNOLL SUI d. Marina KACHAR SRB 64 64
(8) Chantal SKAMLOVA SVK d. wc Beatrice LOMBARDO ITA 57 60 64
(2) Amanda CARRERAS GBR d. q Karin KENNEL SUI 36 64 63
QF
(6) Daria MIRONOVA RUS d. (1) Aleksandrina NAYDENOVA BUL 76 62
q Pernilla MENDESOVA CZE d. (3) Melis SEZER TUR 36 76 62
Lara MICHEL SUI d. SE Xenia KNOLL SUI 64 75
(2) Amanda CARRERAS GBR d. (8) Chantal SKAMLOVA SVK 75 61
SF
q Pernilla MENDESOVA CZE d. (6) Daria MIRONOVA RUS 63 61
Lara MICHEL SUI d. (2) Amanda CARRERAS GBR 63 75
Final
Lara MICHEL SUI d. q Pernilla MENDESOVA CZE 63 46 62
-------------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW
(1) Aleksandrina NAYDENOVA BUL/Ekatarina YASHINA RUS vs Dagmar JANISCHOVA/Pernilla MENDESOVA CZE 46 16 12-10
wc Samantha KÖLLIKER SUI/Hannah NAGEL GER vs Amanda CARRERAS GBR/Beatriz MORALES HERNANDEZ ESP 57 13 ret Carreras/Morales-Hernandez
(3) Carolin DANIELS/Laura SCHÄDER GER vs wc Valeria BHUNU ZIM/Jessica SIMPSON RSA 64 64
Nikola HORAKOVA/Andrea KULOVA CZE vs Melis SEZER TUR/Anna SHKUDUN UKR 36 36
Katarzyna KAWA/Natalia KOLAT POL vs Alessia ROSETTI SUI/Gabriela TALABA ROU 64 69
(4) Tereza MALIKOVA CZE/Chantal SKAMLOVA SVK vs Corina JÄGER/Imane Maelle KOCHER SUI 57 46
Daria MIRONOVA RUS/Kristina OSTOJIC SRB vs Amandine CAZEAUX FRA/Nana MIYAKAWA AUS 67 36
(2) Darya LEBESHEVA/Lidziya MAROZAVA BLR vs Agata BARANSKA POL/Miriam Ruth LANE USA 63 63
QF

(1) Aleksandrina NAYDENOVA BUL/Ekatarina YASHINA RUS d. wc Samantha KÖLLIKER SUI/Hannah NAGEL GER 61 64
(3) Carolin DANIELS/Laura SCHÄDER GER d. Melis SEZER TUR/Anna SHKUDUN UKR 64 64
Katarzyna KAWA/Natalia KOLAT POL d. Corina JÄGER/Imane Maelle KOCHER SUI 62 64
(2) Darya LEBESHEVA/Lidziya MAROZAVA BLR d. Amandine CAZEAUX FRA/Nana MIYAKAWA AUS 62 61
SF

(1) Aleksandrina NAYDENOVA BUL/Ekatarina YASHINA RUS d. (3) Carolin DANIELS/Laura SCHÄDER GER 75 16 10-6
Katarzyna KAWA/Natalia KOLAT POL d. (2) Darya LEBESHEVA/Lidziya MAROZAVA BLR 63 63
Final

Katarzyna KAWA/Natalia KOLAT POL d. (1) Aleksandrina NAYDENOVA BUL/Ekatarina YASHINA RUS 61 64

Last edited by Xian : Feb 4th, 2013 at 05:06 AM.
Xian is offline View My Blog!   Reply With Quote