TennisForum.com - View Single Post - $75,000 Eilat (ISR) 2013 | Jan 28 (Winner: Elina Svitolina)

View Single Post

Old Jan 24th, 2013, 09:47 AM   #1
country flag Meelis
Team WTAworld
Senior Member
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 75,648
Meelis has a reputation beyond repute Meelis has a reputation beyond repute Meelis has a reputation beyond repute Meelis has a reputation beyond repute Meelis has a reputation beyond repute Meelis has a reputation beyond repute Meelis has a reputation beyond repute Meelis has a reputation beyond repute Meelis has a reputation beyond repute Meelis has a reputation beyond repute Meelis has a reputation beyond repute
$75,000 Eilat (ISR) 2013 | Jan 28 (Winner: Elina Svitolina)

$75.000 Eilat (ISR)

EILAT OPEN in Memory of Vanessa Phillips



Tournament Website: www.tennis.org.il

Surface: Hard - Outdoor

New event in 2013

2013 Draws

Singles Qualifying Draw


(1)Corinna Dentoni (ITA) v BYE
(wc)Ester Masuri (ISR) d. Alexandra Riley (USA) 75 63
Basak Eraydin (TUR) d. Martina Caciotti (ITA) 30 Ret.
Mayya Katsitadze (RUS) d. (8)Pemra Ozgen (TUR) 76(5) 63

(2)Marta Domachowska (POL) v BYE
Alexandra Artamonova (RUS) d. Nicole Clerico (ITA) 61 62
Tereza Smitkova (CZE) d. Saray Sterenbach (ISR) 64 61
(6)Jasmina Tinjic (BIH) d. Ganna Poznikhirenko (UKR) 20 Ret.

(3)Valentyna Ivakhnenko (UKR) d. Sofia Shapatava (GEO) 64 36 63
Veronika Kapshay (UKR) d. Lee Or (ISR) 63 64
Justyna Jegiolka (POL) d. Yuliya Kalabina (RUS) 06 76(5) 75
Polina Leykina (RUS) d. (5)Dia Evtimova (BUL) 62 16 75

Margalita Chakhnashvili (GEO) d. (4)Elitsa Kostova (BUL) 64 64
Aliaksandra Sasnovich (BLR) d. Barbara Bonic (SRB) 76 62
Nicole Rottmann (AUT) d. Vanda Lukacs (HUN) 46 63 63
(7)Ilona Kremen (BLR) d. Carolina Pillot (ITA) 60 61

Second Qualifying Round

(1)Corinna Dentoni (ITA) d. (wc)Ester Masuri (ISR) 64 62
Basak Eraydin (TUR) d. Mayya Katsitadze (RUS) 62 64

Alexandra Artamonova (RUS) d. (2)Marta Domachowska (POL) 75 62
Tereza Smitkova (CZE) d. (6)Jasmina Tinjic (BIH) 61 64

(3)Valentyna Ivakhnenko (UKR) d. Veronika Kapshay (UKR) 63 46 63
Polina Leykina (RUS) d. Justyna Jegiolka (POL) 75 63

Aliaksandra Sasnovich (BLR) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 62 57 62
(7)Ilona Kremen (BLR) d. Nicole Rottmann (AUT) 60 46 61

Qualifying Round

(1)Corinna Dentoni (ITA) d. Basak Eraydin (TUR) 64 63
Tereza Smitkova (CZE) d. Alexandra Artamonova (RUS) 63 61
(3)Valentyna Ivakhnenko (UKR) d. Polina Leykina (RUS) 61 64
(7)Ilona Kremen (BLR) d. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 61 76(5)

Singles Main Draw

(1)Yulia Putintseva (KAZ) d. Paula Kania (POL) 62 61
Kathrin Woerle (GER) d. (SR)Renata Voracova (CZE) 36 64 75
(wc)Michaela Honcova (SVK) d. (wc)Ekaterina Tour (ISR) 64 64
(6)Marta Sirotkina (RUS) d. (Q)Valentyna Ivakhnenko (UKR) 46 60 61

Tadeja Majeric (SLO) d. (4)Alberta Brianti (ITA) 64 64
Tereza Mrdeza (CRO) d. (Q)Corinna Dentoni (ITA) 63 64
Anna-Lena Friedsam (GER) d. Alison Van Uytvanck (BEL) 75 76(2)
Cristina-Andreea Mitu (ROU) d. (5)Dinah Pfizenmaier (GER) 75 36 62

(8)Patricia Mayr-Achleitner (AUT) d. (wc)Valeria Patiuk (ISR) 60 64
(Q)Ilona Kremen (BLR) d. (wc)Keren Shlomo (ISR) 60 64
(Q)Tereza Smitkova (CZE) d. Maryna Zanevska (UKR) 63 76(1)
(3)Michelle Larcher De Brito (POR) d. Raluca Olaru (ROU) 57 61 61

(7)Johanna Konta (GBR) d. Julia Glushko (ISR) 64 64
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) d. Ekaterina Bychkova (RUS) 63 62
Alla Kudryavtseva (RUS) d. Cagla Buyukakcay (TUR) 61 75
(2)Elina Svitolina (UKR) d. Victoria Larriere (FRA) 63 64

Second Round

(1)Yulia Putintseva (KAZ) d. Kathrin Woerle (GER) 67(5) 61 75
(6)Marta Sirotkina (RUS) d. (wc)Michaela Honcova (SVK) 46 75 62

Tereza Mrdeza (CRO) d. Tadeja Majeric (SLO) 62 61
Cristina-Andreea Mitu (ROU) d. Anna-Lena Friedsam (GER) 67(1) 63 76(2)

(Q)Ilona Kremen (BLR) d. (8)Patricia Mayr-Achleitner (AUT) 06 64 76(6)
(Q)Tereza Smitkova (CZE) d. (3)Michelle Larcher De Brito (POR) 64 63

(7)Johanna Konta (GBR) d. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 64 64
(2)Elina Svitolina (UKR) d. Alla Kudryavtseva (RUS) 75 61

Quarterfinal

(6)Marta Sirotkina (RUS) d. (1)Yulia Putintseva (KAZ) 62 76(4)
Cristina-Andreea Mitu (ROU) d. Tereza Mrdeza (CRO) 63 62

(Q)Ilona Kremen (BLR) d. (Q)Tereza Smitkova (CZE) 63 16 61
(2)Elina Svitolina (UKR) d. (7)Johanna Konta (GBR) 63 61

Semifinal

(6)Marta Sirotkina (RUS) d. Cristina-Andreea Mitu (ROU) 76(6) 61
(2)Elina Svitolina (UKR) d. (Q)Ilona Kremen (BLR) 60 62

Final

(2)Elina Svitolina (UKR) d. (6)Marta Sirotkina (RUS) 63 36 75

Doubles Main Draw

(1)Kania/Voracova (POL/CZE) d. Buyukakcay/Ozgen (TUR/TUR) 61 64
Kudryavtseva/Svitolina (RUS/UKR) d. Jegiolka/Kapshay (POL/UKR) 63 75
(3)Mitu/Olaru (ROU/ROU) d. Brianti/Chakhnashvili (ITA/GEO) 61 62
Clerico/Kostova (ITA/BUL) d. (wc)Masuri/Tour (ISR/ISR) 75 67(2) 10-5

(wc)Glushko/Konta (ISR/GBR) d. Mrdeza/Shapatava (CRO/GEO) 76(0) 62
Larriere/Zanevska (FRA/UKR) d. (4)Rottmann/Woerle (AUT/GER) 63 46 10-7
Dentoni/Sasnovich (ITA/BLR) d. Majeric/Shlomo (SLO/ISR) 61 60
(2)Ivakhnenko/Sirotkina (UKR/RUS) d. (wc)Patiuk/Pfizenmaier (ISR/GER) 63 61

Quarterfinal

Kudryavtseva/Svitolina (RUS/UKR) d. (1)Kania/Voracova (POL/CZE) 76(7) 62
(3)Mitu/Olaru (ROU/ROU) d. Clerico/Kostova (ITA/BUL) 62 63

Larriere/Zanevska (FRA/UKR) d. (wc)Glushko/Konta (ISR/GBR) 62 75
Dentoni/Sasnovich (ITA/BLR) d. (2)Ivakhnenko/Sirotkina (UKR/RUS) 11 Ret.

Semifinal

Kudryavtseva/Svitolina (RUS/UKR) d. (3)Mitu/Olaru (ROU/ROU) 46 64 10-6
Dentoni/Sasnovich (ITA/BLR) d. Larriere/Zanevska (FRA/UKR) 63 26 10-3

Final

Kudryavtseva/Svitolina (RUS/UKR) d. Dentoni/Sasnovich (ITA/BLR) 61 63

Last edited by Meelis : Feb 2nd, 2013 at 10:26 AM.
Meelis is offline View My Blog!   Reply With Quote