TennisForum.com - View Single Post - Babos Timea

Thread: Babos Timea
View Single Post

Old Jun 9th, 2012, 03:42 PM   #467
country flag elba
Senior Member

elba's Avatar

elba has much to be proud of elba has much to be proud of elba has much to be proud of elba has much to be proud of elba has much to be proud of elba has much to be proud of elba has much to be proud of elba has much to be proud of elba has much to be proud of elba has much to be proud of elba has much to be proud of
Re: Babos Timea

Interview in slovak newspaper in hungarian language Új szó : http://ujszo.com/online/sport/2012/0...a-nem-adja-fel

Tavasszal azt nyilatkozta, valami megváltozott a fejében, lazábban, felszabadultabban teniszezik.
Az októberi-novemberi törés eléggé visszavetette az önbizalmamat, akkor háromszor egymás után kikaptam az első körben. Ez még sosem fordult velem elő, kétszer egymás után sem kaptam ki soha sehol első körben, még juniorként sem. Utána viszont rögtön megnyertem egy ötvenezres tornát. Az önbizalmam fokozatosan épült, és segített az előrelépésben. Ennek köszönhető, hogy kicsit levettem magamról a terhet.

In the spring, you said, something has changed in your head, you play now relaxed, unstessed tennis.

The October-November failure has break my confidence, I snatched three times in the first round. This has never happened to me, twice I never loste in the first round, even as junior. However, I immediately won a 50'000-tournament. I gradually built my confidence and gone forward. As a result, I lost a lot of trouble.
elba is offline View My Blog!   Reply With Quote