TennisForum.com - View Single Post - Official Tournament Winners by Event

View Single Post

Old Mar 19th, 2012, 07:47 PM   #12
country flag Jimbo109
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5,606
Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice
E
*******************************************

Ealing Lawn Tennis Championships, London, England (Grass)

An early British grass court event with stronger entries until World War One-after which it became purely a local event.
http://www.ealingtennis.com/Ealing_L...rs.html#Ladies

1884 M. Streetem
1885 Charlotte Cooper
1886 Charlotte Cooper d. A. Brown 6-4 5-7 6-4
1887 Charlotte Cooper
1888 A. Brown
1889 Charlotte Cooper
1890 A. Brown
1891 A. Brown
1892 Charlotte Cooper
1893 Charlotte Cooper
1894 Charlotte Cooper
1895 A. Brown
1896 A. Brown
1897 A. Brown
1898 G. Nansen
1899 Dorothea Douglass
1900 Dorothea Douglass
1901 Dorothea Douglass
1902 A. Brown
1903 K.O. Martin
1904 K.O. Martin
1905 Mrs E. Hextall
1906 Mrs E. Hextall
1907 Christina Douglass
1908 Christina Douglass
1909 Christina Douglass
1910 Christina Douglass
1911 Christina Douglass
1912 Christina Douglass
1913 I. Ruston
1914 D.C. Boyne
1915-1918 not held due to WWI
1919 W.M. Ruston
1920 Helen Eddis
1921 Helen Eddis
1922 Joan Reid-Thomas
1923 H. Adams
1924 Mrs Marriott
1925 R.J. Horsley
1926 R.J. Horsley
1927 R.J. Horsley
1928 R.J. Horsley
1929 H. Johnson
1930 R.J. Horsley
1931 R.J. Horsley
1932 R.J. Horsley
1933 R.J. Horsley
1934 Mrs E.J. Tucker
1935 H. Johnson
1936 M.C. Whiteley
1937 R.J. Horsley
1938 Mrs Prisk
1939 Mrs Prisk
1940-1945 not held due to WWII
1946 Mrs J. Darley
1947 Mrs J. Darley
1948 Mrs J. Darley
1949 J. Haselhurst
1950 Mrs W.J. Gallimore
1951 Mrs J. Darley
1952 P. Sinclair
1953 P. Haigh
1954 Anne C. Forster
1955 Anne C. Forster
1956 P. Haigh
1957 Mrs D. Bartlett
1958 P. Haigh
1959 Mrs F.C. Cook
1960 Anne C. Forster Mallinson
1961 Anne C. Forster Mallinson
1962 Anne C. Forster Mallinson
1963 Anne C. Forster Mallinson
1964 Anne C. Forster Mallinson
1965 Mrs D. Hales
1966 Mrs D. Hales d. Mrs F.C. Cook
1967 Anne C. Forster Mallinson d. Susan Wolstenholme
1968 Susan Wolstenholme d. W. Rossington
1969 Mrs J.F.B. Hunter d. M. Howell
1970 Mrs A. Ercegovic d. Mrs R. Watson
1971 Mrs E.M. Hexter d. Mrs J. Hawley
1972 Mrs J. Hawley d. Mrs E.M. Hexter
1973 B.M. Langfield d. Mrs E.M. Hexter
1974 Mrs E.M. Hexter d. B.M. Langfield
1975 Mrs F.M. Cable d. Mrs E.M. Hexter
1976 C. Lewis d. B. Langfield
1977 C. Lewis d. R. Stent
1978 M. MacKay d. J. Mills
1979 Mrs A. Hext d. B. Langfield
1980 Mrs A. Hext d. B. Langfield
1981 Mrs A. Hext d. B. Langfield
1982 R. Stent d. Mrs A. Hext
1983 N. Maraj d. R. Stent
1984 A. Jackson d. S. Chesterman
1985 N. Corbett d. A. Jackson
1986 D. Schauerman d. N. Corbett
1987 D. Schauerman d. P. Clark
1988 D. Schauerman d. P. Clark
1989 Mrs D. James d. P. Clark
1990 S. Hargreaves d. R. Pleace
1991 Mrs D. James d. Mrs C. Beer
1992 Mrs D. James d. S. Harding
1993 Mrs D. James d. H.O. Brien
1994 S. Harding d. G. Narozny
1995 Mrs S. Wong d. J. Donovan
1996 J. Donovan d. C. Willis
1997 A. Campbell d. C. Willis
1998 Mrs S. Wong d. V. Hodges
1999 Mrs D. James d. Mrs A. Hattori
2000 Mrs A. Hattori d. S. Macey
2001 Mrs S. Bell d. C. Bond
2002 R. Valentino d. Mrs S. Wong
2003 R. Valentino d. Mrs S. Wong
2004 R. Valentino d. C. Sewell
2005 C. Sewell d. Mrs S. Bell
2006 M. Shah d. Mrs T. Galova
2007 M. Shah d. Alexandra Zaniewski
2008 Alexandra Zaniewski d. Mrs S. Bell
2009 Mrs S. Bell d. Mrs A. Els
2010 C. Espinasse d. Mrs S. Bell
2011 Mrs S. Bell d. T. Yamaguchi
2012 N. Yamaguchi d. R. Markov
2013 N. Yamaguchi d. L. Forbes


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ealing, The West Side Country Club, London, England (Clay)

(incomplete roll)

1924 (May) Kitty McKane d. Geraldine Ramsey Beamish 6-3 6-2
1924 (Oct) Kitty McKane d. Joan Reid-Thomas 5-7 6-2 6-3
1925 (May) Elizabeth Ryan (US) d. Madge Valantine 6-1 6-1
1925 (Oct) Kitty McKane d. Phyllis Howkins Covell 6-4 6-4
1926 (May) Geraldine Ramsey Beamish d. Betty Nuthall 5-7 6-4 6-2
1926 (Oct) Peggy Saunders d. Mrs Bruce May 6-4 8-6
1927 (Apr) Joan Ridley d. Sylvia Lumley-Ellis 7-5 6-4
1927 (Oct) Peggy Saunders d. Phyliss Howkins Covell 6-3 6-3
1928 (Apr) Peggy Saunders d. Betty Nuthall 6-3 4-6 7-5
1928 (Oct) Phyllis Howkins Covell d. Gwen Sterry 6-2 6-4
1929 (Apr) Eileen Bennett d. Betty Nuthall 9-7 7-5
1929 (Oct) Phyllis Mudford d. Peggy Saunders Michell 6-4 6-2
1930 (Apr) Betty Nuthall d. Mary Heeley 6-0 6-3
1930 (Oct) Phyllis Mudford d. Mary Heeley 7-5 3-6 9-7
1931 (Apr) Betty Nuthall and Eileen Bennett Whittingstall divided the prizes.
1931 (Oct) Phyllis Mudford d. Dorothy Round 7-5 2-6 6-3
1932 Josane Sigart (Bel) and Phyllis Mudford divided the prizes.
1932 (Oct) Kay Stammers d. Freda Scott 6-3 6-3
1933 Peggy Scriven d. Betty Nuthall ??
1933 (Oct) Kay Stammers d. Freda James 6-4 3-6 6-1
1934 Dorothy Round d. Betty Nuthall 6-2 7-5


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East Germany Closed Championships

http://www.sport-komplett.de/sport-k...is/hst/29.html

The first edition of this tournament (usually held in late July/early August, outdoors, on clay) was known as the "Eastern Zone Championships".
Between 1954 and 1980, the singles events were held 23 times at the Leipziger Sport-Club 1901 e V., in Leipzig, Saxony.

1949 Irmgard Hallbauer
1950 Irmgard Hallbauer
1951 Irmgard Hallbauer Jacke
1952 Irmgard Hallbauer Jacke
1953 Eva Mannschatz
1954 Eva Mannschatz
1955 Inge Fiebig
1956 Inge Fiebig
1957 Eva Mannschatz
1958 Eva Mannschatz Johannes
1959 Eva Mannschatz Johannes
1960 Eva Mannschatz Johannes
1961 Eva Mannschatz Johannes
1962 Eva Mannschatz Johannes
1963 Eva Mannschatz Johannes
1964 Eva Mannschatz Johannes
1965 Hella Vahley Riede
1966 Hella Vahley Riede
1967 Helga Magdeburg
1968 Veronika Koch
1969 Hella Vahley Riede
1970 Helga Magdeburg Taterczynski
1971 Brigitte Hoffmann
1972 Veronika Koch
1973 Brigitte Hoffmann
1974 Brigitte Hoffmann
1975 Brigitte Hoffmann
1976 Brigitte Hoffmann
1977 Brigitte Hoffmann
1978 Christine Schulz
1979 Brigitte Hoffmann
1980 Christine Schulz
1981 Ines Schwarz
1982 Christine Schulz
1983 Christine Schulz
1984 Grit Schneider
1985 Grit Schneider
1986 Grit Schneider
1987 Grit Schneider
1988 Grit Schneider
1989 Gabriele Lucke
1990 Juliana Gorka


A contribution by LKK and Newmark401

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East Germany Indoor Closed Championships

http://www.sport-komplett.de/sport-k...is/hst/32.html

1953 G. Hesse
1954 Irmgard Hallbauer Jacke
1955 Irmgard Hallbauer Jacke
1956 Inge Fiebig
1957 Eva Mannschatz
1958 I. Wild
1959 I. Schulz
1960 Eva Mannschatz Johannes
1961 Eva Mannschatz Johannes
1962 Helga Magdeburg
1963 Helga Magdeburg
1964 Hella Vahley
1965 Hella Vahley
1966 Helga Magdeburg
1967 Brigitte Hoffmann

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East Grinstead, West Sussex, England (Grass)

(incomplete roll)

1882 Mrs Baddington d. May Arbuthnot 6-1 6-5

1884 Miss Cobbold d. Ada Strapp 6-1 6-4
1885 Blanche Bingley d. Edith Davies 6-2 5-7 6-3
1886 Miss Cobbold d. May Jacks 3-6 6-1 6-1
1887 Miss Cobbold d. May Arbuthnot 6-3 6-3
1888 Ivy Arbuthnot and May Arbuthnot divided the prizes
1889 Ivy Arbuthnot and May Arbuthnot divided the prizes

1903 Hilda Lane d. Marion Colbatch-Clark, walkover
1904 Hilda Lane d. E. Attfield 6-1 6-2
1905 Hilda Lane d. Gladys Eastlake-Smith 2-6 6-4 6-3
1906 Violet Pinckney d. Gladys Eastlake-Smith 14-16 6-1 8-6
1907 M. Brooksmith d. M. Parsons 6-4 6-1
1908 Hilda Lane d. [Amy Wilson?] Kirby 7-5 5-7 7-5
1909 Mildred Coles d. Hilda Lane 4-6 6-1 9-7
1910 Edith Austin Greville d. M. Brooksmith 6-1, 6-1
1911 Hilda Lane d. Mildred Coles 6-2 6-3
1912 Hilda Lane d. Edith Austin Greville 6-8 7-5 6-3
1913 Hilda Lane d. Jessie Tripp 6-4 1-6 7-5
1914 M. Stuart d. Jessie Tripp 6-4 6-0
1915-19 not held due to World War One
1920 Olive Manser d. Aurea Farrington Edgington 4-6 6-2 6-3
1921 Dorothy Holman d. Olive Manser 6-2 6-2
1922 Dorothy Holman d. Olive Manser 9-7 6-3
1923 Dorothy Holman d. Phyllis Carr Satterthwaite, walkover
1924 Dorothy Holman d. Miss Happell 6-4 6-4 or Dorothy Holman d. Annie Wix Cobb 6-4 6-4 *
1925 Dorothy Holman d. Elsie Goldsack 8-6 6-3
1926 Mrs N. Godfrey d. Dorothy Holman 6-4 11-9
1927 Mary Cambridge d. Aurea Farrington Edgington 6-4 7-5
1928 Joan Ridley d. Phyllis Mudford 9-7 6-0
1929 Joan Ridley d. Ermyntrude Harvey 7-5 3-6 6-4
1930 Joan Ridley d. Helen Bourne 6-3 6-3
1931 Geraldine Ramsey Beamish and Elisabeth d'Ayen Macready divided the prizes
1932 Elisabeth d'Ayen Macready d. Geraldine Ramsey Beamish 4-6 6-2 6-2
1933 Phyllis Mudford King d. Elisabeth d'Ayen Macready 6-3 6-0
1934 Phyllis Mudford King d. Elisabeth d'Ayen Macready, wo
1935 Ermyntrude Harvey d. Judith Tomkin Backhouse 6-3 7-5
1936 Ermyntrude Harvey d. Josephine Harman 6-2 2-6 7-5
1937 Olga Webb MacInnes d. Ermyntrude Harvey 8-6 6-1
1938 Ermyntrude Harvey d. Doreen Hely-Hutchinson Pleydell-Bouverie 6-4 6-1
1939 Suzy Kormoczy (Hun) d. Ermyntrude Harvey 6-1 9-7
1940-45 not held due to WWII


* the first result is by Newmark401, the second is by "the computer".

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East of England Championships, Felixstowe, Suffolk

Although an East of England tournament was held in Filey, North Yorkshire, in the late 1880s/early 1890s, this tournament was only local in nature and never achieved the status of the tournament first held in Felixstowe in 1885. The Felixstowe tournament eventually became a compliment to the North of England Championships (usually held in Scarborough, Yorkshire), the South of England Championships (held in Eastbourne, Sussex) and the West of England Championships (originally held in Bath, but in later years held in Bristol).

The Felixstowe tournament was first called the East of England Championships circa 1889, an indication both of the increase in its status and its growing popularity among the top players. Located in the south-eastern county of Suffolk, Felixstowe has for many decades been a popular seaside resort and is one of many tournaments to have their origins in such a location, not just in the British Isles.

During its early years, the women's singles event was quite modest in nature, sometimes local and sometimes handicap only [HO]. However, as the list below indicates, it became popular with a number of the top players relatively quickly and maintained this popularity almost until its demise.

During the early decades of the tournament's existence, the East of England Championships tournament was usually held around mid-August. In later years it was usually held during the second or third week of July, just after Wimbledon. The East of England Championships survived the upheavals of two world wars and open tennis for fifteen years before it was discontinued in 1983.


1885 no women's singles event held
1886 A. Ridley d. Helen Kersey 6-1 6-5
1887 no open women's singles event [HO]
1888 Nellie Turner d. F Green 4-6 6-2 10-8 *
1889 Ivy Arbuthnot d. Helen Kersey 6-3 6-4
1890 Florence Noon Thompson d. Winifred Kersey 6-3 6-4
1891 Winifred Kersey d. C. Tidbury 6-4 6-2
1892 not held
1893 Elsie Lane d. Henrietta Govey Horncastle 6-3 11-9
1894 M. Burton d. E. Burton 6-3 retired
1895 Elsie Lane d. A. Inge 6-1 6-3
1896 Emma Ridding and Henrica Ridding divided the prizes [HO]
1897 Mrs White d. Henrietta Govey Horncastle 6-3 6-3
1898 Edith Austin d. Miss Tootell 6-1 6-2
1899 Beryl Tulloch d. Elsie Lane 6-8 6-2 6-4
1900 Beryl Tulloch d. Winifred Kersey 4-6 6-0 6-2
1901 Connie Wilson d. Hilda Lane 6-2 6-4
1902 Dorothea Douglass d. Winifred Longhurst 6-3 4-6 9-7
1903 Alice Greene d. Connie Wilson 6-3 3-6 7-5
1904 Connie Wilson d. Agnes Morton 6-3 6-3
1905 Alice Greene d. M. Colbatch-Clark 8-6 6-2
1906 Dorothea Douglass d. Connie Wilson 14-14 retired
1907 Dorothea Douglass Chambers d. Agnes Morton 6-2 6-2
1908 Dorothea Douglass Chambers d. Agnes Morton 6-1 6-3
1909 Agnes Morton d. Mary Gray Curtis-Whyte 6-0 6-1
1910 Dorothea Douglass Chambers d. M. Messom 6-0 6-2
1911 Dorothy Holman d. Winifred Slocock McNair 6-3 3-6 6-2
1912 Agnes Morton d. Dorothea Douglass Chambers 5-7 6-3 retired
1913 Winifred Slocock McNair d. Elizabeth Ryan (US) 7-5 7-5
1914-18 not held due to World War One
1919 Muriel Ledger Hextall d. Mrs F.W. Hodges 6-4 4-6 6-2
1920 Mabel Dav(e)y Clayton d. Phyllis Carr Satterthwaite 6-4 6-3
1921 Geraldine Ramsey Beamish d. Mabel Dav(e)y Clayton 6-3 7-5
1922 Geraldine Ramsey Beamish d. Mabel Dav(e)y Clayton 6-0 6-2
1923 Mabel Dav(e)y Clayton d. Geraldine Ramsey Beamish 1-6 6-2 10-8
1924 Ermyntrude Harvey d. Claire Beckingham 6-4 6-1
1925 Claire Beckingham d. Geraldine Ramsey Beamish 3-6 6-3 6-3
1926 Geraldine Ramsey Beamish d. Elsie Goldsack 6-4 6-2
1927 Joan Ridley d. Geraldine Ramsey Beamish 6-3 4-6 7-5
1928 Joan Ridley d. Geraldine Ramsey Beamish 6-4 6-3
1929 Joan Ridley d. Elsie Goldsack 5-7 6-3 6-3
1930 Nancy Lyle d. Elsie Goldsack Pittman 6-4 6-3
1931 Elsie Goldsack Pittman d. Joan Ridley 6-2 6-2
1932 Elsie Goldsack Pittman d. Ermyntrude Harvey 6-0 8-6
1933 Geraldine Ramsey Beamish d. Lucy Bond Pretty 6-1 6-1
1934 Freda Scott d. Joan Ridley 12-10 8-8 retired
1935 Leela Row (Ind) d. Freda Scott 6-3 6-2
1936 Audrey de Smidt Allister (RSA) d. Mrs H. Edwards (Nancy Palmer?) 6-2 6-2
1937 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Audrey Wright 6-1 6-4
1938 Elsie Goldsack Pittman d. R. Thomas 7-5 9-7
1939 Elsie Goldsack Pittman d. I. Hutchings 2-6 6-1 6-3
1940-46 not held due to World War Two
1947 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Bibi Gullbrandsson (Swe) 6-1 6-2
1948 Jean Nicoll Bostock d. Jean Quertier 11-9 6-2
1949 Patricia Ward d. Joey Physick David 7-5 6-2
1950 Margaret Emerson d. Anne Shilcock 6-2, 6-2
1951 Anne Shilcock d. Joey Physick Lloyd 1-6 6-4 6-4
1952 Jean Quertier Rinkel d. Baba Madden Lewis (US) 6-1 4-6 6-2
1953 Lucille van der Westhuizen (RSA) d. D. Midgley 6-0 6-3
1954 Shirley Bloomer d. Heather Redwood Robson (NZ) 6-3 6-1
1955 Bea Watson Walter d. Anthea Gibb 6-4 6-2
1956 Elaine Becroft (NZ) d. Christine Truman 6-4 3-6 6-4
1957 Patricia Hird d. Inge Overgaard (Den) 6-2 6-0
1958 A. Hardwick d. Pia Balling (Den) 7-5 6-2
1959 Sheila Griffin Bramley d. J. Stedman 6-3 6-2
1960 Sheila Griffin Bramley and Elaine Watson Shenton divided the prizes
1961 J. Watts d. Sheila Griffin Bramley 7-5 1-6 6-3
1962 Judy Davidson (NZ) d. Elizabeth Terry (NZ) 6-2 6-3
1963 Alison Stroud d. Mrs S. Stevenson 6-4 4-6 6-4
1964 Elizabeth Starkie d. Deidre Catt 9-7 4-6 6-4
1965 Rita Bentley d. Elizabeth Starkie 7-5 3-6 6-2
1966 Jill Blackman (Aus) d. Laura Rossouw (RSA) 6-3 6-4
1967 Patti Hogan (US) d. Lynne Abbes (US) 6-2 6-3
1968 Janice Townsend d. Jenny Staley Hoad (Aus) 11-9 6-1
1969 Anita van Deventer (RSA) d. Brenda Kirk (RSA) 6-2 6-4
1970 Corinne Molesworth d. Robin Blakelock Lloyd 2-6 6-4 6-2
1971 Jill Cooper d. Corinne Molesworth 6-3 6-2
1972 Patti Coleman (Aus) d. Wendy Turnbull (Aus) 7-5 8-6
1973 Greer Stevens (RSA) d. Diane Riste 6-2 6-1
1974 Gwen Stirton (Aus) d. Lois Raymond (Aus) 6-3 7-5
1975 Lindsay Blachford d. Annette Coe 2-6 6-2 6-2
1976 J. Wilton d. Julia Lloyd 6-3 7-5
1977 Linda Geeves d. Jill Cottrell 6-2 6-4
1978 Deborah Stewart d. Hagit Zubary (Isr) 6-2 9-7
1979 Phyllis Blackwell (US) d. E. Sharp (US) 6-4 6-3
1980 Elizabeth Little (Aus) d. Sonia Davies 6-1 6-1
1981 Debbie Stewart d. Jane Plackett 6-3 6-3
1982 Joy Tacon d. Belinda Cordwell (NZ) 4-6 6-3 6-2
1983 Jane Langstaff d. Paulette Moreno (HK) 7-6 6-0
-----


* At this point in time, the women's singles event at this tournament was open only to members of the Felixstowe Cricket and Lawn Tennis Club.

A contribution by Newmark401

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East of Ireland Championships, Dublin

(incomplete roll)

1909 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Miss Hazlett 6-4 7-5
1910 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Miss Hazlett 6-1 6-2
1911 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Orea Moustaka Beatty 6-4 6-2

1919 Miss Monahan d. Janet Jackson 3-6 10-8 9-7
1920 Miss Maguire d. Mrs Rounds 6-4 6-1

1922 Hilda Wallis d. Mrs West 7-5 6-1
1923 Hilda Wallis d. Miss Monahan
1924 Hilda Wallis d. N. Daly 6-4 6-4

1935 Norma Stoker d. Vera Mahony 2-6 6-3 6-2
1936 Norma Stoker d. Olive Poole 6-1 6-3
1937 Dorothy Curley d. Norma Stoker 6-2 6-3
1938 Dorothy Curley d. Olive Poole 2-6 6-4 8-6 (or 4-6 6-2 8-6)
1939 Dorothy Curley d. Nora Conway 8-6 7-5
1940 Betty Lombard d. Olive Poole 6-3 6-4
1941 Betty Lombard d. Sally Stoney Lister (GB) 6-3 3-6 6-4
1942 Betty Lombard d. Dorothy Curley 9-7 6-0
1943 Betty Lombard d. Sally Stoney Lister (GB) 6-2 4-6 6-3
1944 Betty Lombard d. Mary Nichols 6-4 6-3
1945 Betty Lombard d. Mary Nichols 4-6 6-0 6-3
1946 Betty Lombard d. Mary Nichols 6-1 7-5
1947 Betty Lombard d. Maeve Brennan 6-2 5-7 6-1
1948 Betty Lombard d. Maeve Brennan 4-6 6-2 8-6
1949 Betty Lombard d. Mary Nichols Fitzgibbon 6-4 6-1
1950 Betty Lombard d. Maria Teran de Weiss (Arg) 6-3 2-6 6-2
1951 Mary Nichols Fitzgibbon d. Betty Lombard 4-6 6-3 6-4
1952 Betty Lombard d. Mary Nichols Fitzgibbon 6-3 6-3
1953 Betty Lombard d. Mary Nichols Fitzgibbon 6-4 6-0

1955 Betty Lombard d. Mary Nichols Fitzgibbon 2-6 7-5 6-4
1956 Kay Newcombe (Aus) and Mary Nichols Fitzgibbon divided the prizes
1957 Betty Lombard d. June Fitzpatrick 6-2 6-3

2014 Jenny Claffey d. Tereza Svecova (Cze) 6-1 5-7 6-2


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East of Scotland Championships

Early years held in Saint Andrews on grass, then mainly in Liberton, a suburb of Edinburgh, on clay. Below when in 1930s is written Edinburgh is likely that it was Liberton.

(incomplete roll)

1889 [Saint Andrews] Miss Moir d. Miss Malcolm 7-9 9-7 6-2

1891 [Saint Andrews] Jane Corder d. Miss Moir 6-0 6-2
1892 [Saint Andrews] Jane Corder d. Miss Moir 6-1 3-6 6-2

1911 [Liberton] Mary Gray Welsh d. G. Laidlaw 6-1 6-1
1912 [Liberton] Mary Gray Welsh d. E. Henderson 6-0 6-2

1914 [Liberton] Mary Gray Welsh d. M. Fergus 6-1 6-1

1919 [Liberton] M. Fergus d. K. Little 6-3 6-0
1920 [Liberton] Mary Gray Welsh d. Mary Thom 6-2 2-6 6-0
1921 [Liberton] Mary Gray Welsh d. S. Sime 6-1 6-0
1922 [Liberton] Mary Gray Welsh d. Marie Macfarlane 6-2 6-3
1923 [Liberton] M. Fergus d. A. Wallace 8-6 6-2
1924 [Liberton] L. Hall d. C. Duncan 6-1 6-1
1925 [Liberton] M.K. Jenkins d. L. Hall 6-3 6-4
1926 [Liberton] M. Fergus d. M. Jenkins 6-4 6-3

1928 [Liberton] M. Jenkins d. M. Fergus 6-1 8-6
1929 [Liberton] Jean Rankine d. M. Herd 6-1 6-4
1930 [Liberton] M. Herd d. Jeanette Weir 6-4 6-4
1931 [Liberton] Winnie Mason d. Jeanette Weir 7-5 5-7 6-0
1932 [Edinburgh] Winnie Mason d. Mrs J. Clark 6-1 6-1
1933 [Edinburgh] Lesley Hunter d. Mrs J. Clark 8-6 3-6 6-2
1934 [Liberton] Kathleen Robertson d. Lesley Hunter 8-6 6-3
1935 [Liberton] Winnie Mason d. Mollie Trouncer 6-4 6-3
1936 [Edinburgh] Winnie Mason d. Lesley Hunter Fulton 9-7 6-2
1937 [Edinburgh] Esna Boyd Robertson d. Mollie Trouncer 6-1 6-2
1938 [Liberton] Esna Boyd Robertson d. Lesley Hunter Fulton 8-6 7-5

1946 [Edinburgh] Mrs M. Cornell d. Mollie Welsh 6-2 3-6 6-2
1947 [Edinburgh] Mrs H. Czlowska d. Mollie Welsh 6-3 6-0
1948 [Edinburgh] Heather Macfarlane d. Ella Vlandy 6-3 2-6 6-2

1950 [Edinburgh] Heather Macfarlane d. C. Alison 6-2 7-5
1951 [Edinburgh] Heather MacFarlane d. C. Alison 6-1 6-4
1952 [Edinburgh] C. Alison d. Jean Torrance 6-1 6-3
1953 [Edinburgh] Heather MacFarlane d. Isobel Vallance 7-5 6-4
1954 [Craiglockhart]
1955 [Edinburgh] Norma Seacy d. J. Smart 7-5 6-0
1956 [Edinburgh] Norma Seacy d. K. Gillespie 6-3 3-6 6-3

1978 [Edinburgh] Judy Erskine d. Helen Lennon (Irl) 6-3 6-3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East Surrey Championships, Croydon, England (Grass)

(incomplete roll)

1905 Ellen Stawell-Brown d. Dora Boothby 6-1 2-6 6-4
1906 Gladys Eastlake-Smith d. (Ellen Stawell-Brown?) Hemsted 6-3 4-6 8-6
1907 Connie Wilson d. Gladys Eastlake-Smith 2-6 6-2 6-0
1908 Agnes Morton d. Dora Boothby 6-3 6-2
1909 Dora Boothby d. Agnes Morton 6-2 6-4
1910 Dora Boothby d. Dorothea Douglass Chambers wo
1911 Dora Boothby d. Agnes Morton 6-1 6-1
1912 Dora Boothby d. Madeline Fisher O’Neill 6-3 7-5
1913 Dora Boothby d. Marie Hazel 6-4 7-9 6-3

1915-18 not held due to WWI

1920 not held

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastbourne SEE South of England Championships

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Clay Court Championships, USA

(incomplete roll)

1928 [Montclair] Clara Greenspan d. Florence Sheldon 6-2 9-7
1929 [Montclair] Miller d. Edith Moore 6-1 6-3
1930 [Montclair] Norma Taubele d. Alice Francis 6-2 2-6 6-4
1931 [Montclair] Charlotte Miller d. Clara Greenspan 6-2 6-2
1932 [Montclair] Norma Taubele d. Maud Rosenbaum Levi 6-1 8-6
1933 [Montclair] Maud Rosenbaum Levi d. Norma Taubele 6-2 4-6 6-2
1934 [Montclair] Penelope Anderson McBride d. Norma Taubele 1-6 6-2 6-1
1935 [Montclair] Maud Rosenbaum Levi d. Norma Taubele 6-3 9-7
1936 [Jackson Heights] Norma Taubele d. Edith Moore 6-3 6-3
1937 [Jackson Heights] Eunice Dean d. Helen Germaine 1-6 6-2 7-5
1938 [Jackson Heights] Edna Smith d. Helen Bernhard 5-7 9-7 ret.
1939 [Jackson Heights] Millicent Hirsch d. Helen Germaine 10-8 8-6
1940 [Jackson Heights] Virginia Wolfenden d. Dorothy Bundy 4-6 6-4 6-3
1941 [Jackson Heights] Sarah Palfrey Cooke d. Virginia Wolfenden 6-1 6-1
1942 [Jackson Heights] Pat Canning Todd d. Helen Bernhard 6-4 8-6
1944 [Montclair] Norma Taubele Barber d. Helen Germaine 6-1 6-2
1945 [Jackson Heights] Sarah Palfrey Cooke d. Mary Arnold 6-3 6-0
1946 [Jackson Heights] Helen Pedersen Rihbany d. Norma Taubele Barber 3-6 6-2 6-2
1947 [Jackson Heights] Jacque Virgil Fischer d. Millicent Hirsch Lang 6-2 6-3
1948 [Philadelphia] Ann Gray (Mrs David Gray) d. Deborah Welsh 6-2 6-1

1950 [Rye] Elfi von Kriegs-Au Carroll d. Louise Raymond Ganzenmuller 6-4 3-6 6-0

1952 [Philadelphia] Joan Merciadis d. Connie Bowan 6-0 6-1
1953 [New York] Isabel Troccole d. Jane Breed 6-4 9-7
1954 [New York] Isabel Troccole d. Nellie Sheer Kagan 6-3 7-5
1955 [Bayside] Isabel Troccole d. Carmen Lampe 6-1 6-4
1956 [Bayside] Carole Wright d. Carmen Lampe 5-7 6-3 6-2

1960 [Ardsley-on-Hudson] Carmen Lampe d. Wendy Stone 6-8 6-3 6-0
1961 [Purchase] Mimi Kanarek d. Sally Wilson 6-3 6-4
1962 [Purchase] Mandy Mandel Einstein d. Nadine Netter 6-3 7-5
1963 [Scarborough-on-Hudson] Nadine Netter d. Elaine Scarpone 6-3 6-0
1964 [] Louise Gonnerman
1965 [Mamaroneck] Donna Floyd Fales d. Nancy Corse Reed 7-5 8-6
1966 [Mamaroneck] Donna Floyd Fales d. Marilyn Aschner 6-0 6-2
1967 [] Mimi Kanarek
1968 [Mamaroneck] Marjorie Gengler d. Pat Stewart 6-4 6-4

1971 [] Louise Gonnerman
1972 [Mamaroneck] Louise Gonnerman vs Sheila McInerney

1981 [] Terry Phelps
1982 [Mamaroneck] final between Terry Phelps and Melissa Brown


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Germany Championships, Sopot (Clay)

At this point in time Sopot was a part of the Kingdom of Prussia and under German rule.
It is now a part of Poland.

(incomplete roll)

1901 Frau von Staden d. Jochem 6-4 6-2 6-2

1903 Frau Dschenfzig d. H. Wieler 6-0 4-6 6-4

1905 Tischbein d. H. Wieler 6-2 8-6
1906 Rose Szczesny d. Frau Tischbein 6-1 7-5
1907 Rosamund Salusbury (GB) d. Frau Tischbein 6-2 6-3
1908 Rosamund Salusbury (GB) d. Gertrud Kaminski 6-0 6-0
1909 Emma Köttgen d. Gertrud Kaminski 6-3 6-1
1910 Emma Köttgen d. Gertrud Mittler 6-4 10-8
1911 Hedwig Neresheimer d. Emma Köttgen 6-1 6-1
1912 Dora Köring d. Pepper 6-2 6-2
1913 Frl Werner d. Daisy Schultz 6-2 6-4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Grass Court Championships, USA

Held in August, it began in 1927 at Rye (New York State) in the new Westchester Country Club (aka Westchester Biltmore Club, opened in 1922) where was held until '45. From '46 it moved to South Orange, NJ, at Orange LTC.

1927 Molla Bjurstedt Mallory d. Charlotte Hosmer Chapin 2-6 6-2 7-5
1928 May Sutton Bundy d. Charlotte Hosmer Chapin 4-6 7-5 6-4
1929 Sarah Palfrey d. Mary Greef 6-1 6-3
1930 Marjorie Gladman d. Maud Rosenbaum Levi 7-5 4-6 8-6
1931 Elsie Goldsack Pittman (GB) vs Joan Ridley (GB) 6-3 4-6 double retirement *
1932 Elsie Goldsack Pittman (GB) d. Joan Ridley (GB) 6-8 6-1 6-2
1933 Dorothy Round (GB) d. Mary Heeley (GB) 6-2 6-4
1934 Kay Stammers (GB) d. Freda James (GB) 6-4 3-6 6-4
1935 Agnes Sherwood Lamme d. Mary Greef Harris 4-6 8-6 6-3
1936 Sylvia Jung Henrotin (Fra) d. Helen Pedersen 5-7 6-2 6-2
1937 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Alice Marble 7-5 6-4
1938 Alice Marble d. Dorothy Bundy 7-5 6-0
1939 Alice Marble d. Sarah Palfrey Fabyan 6-4 6-4
1940 Alice Marble d. Helen Jacobs 6-1, 6-0
1941 Pauline Betz d. Sarah Palfrey Cooke 2-6 8-6 7-5
1942 Louise Brough d. Pauline Betz 6-3 7-5
1943 Margaret Osborne d. Doris Hart 6-2 6-4
1944 Louise Brough d. Pauline Betz 6-3 6-1
1945 Sarah Palfrey Cooke d. Pauline Betz 5-7 6-3 6-3
1946 Shirley Fry d. Virginia Wolfenden Kovacs 6-4 9-7
1947 Margaret Osborne d. Louise Brough 6-3 4-6 9-7
1948 Louise Brough d. Margaret Osborne duPont 6-3 8-6
1949 Doris Hart d. Shirley Fry 6-3 6-4
1950 Doris Hart d. Louise Brough 6-4 9-7
1951 Patricia Canning Todd d. Maureen Connolly 3-6 6-4 6-2
1952 Doris Hart d. Shirley Fry 6-1 6-3
1953 Doris Hart d. Shirley Fry 6-3 2-6 6-2
1954 Louise Brough d. Margaret Osborne duPont 8-6 6-2
1955 Barbara Scofield Davidson d. Barbara Breit 6-4 1-6 6-1
1956 Althea Gibson d. Louise Brough 6-1 6-3
1957 Mary Ann Mitchell d. Jeanne Arth 75 62
1958 Althea Gibson d. Sally Moore 9-7 6-2
1959 Renée Schuurman (SA) d. Sandra Reynolds (SA) 6-4 1-6 6-1
1960 Karen Hantze (Frg) d. Nancy Richey 6-1 6-3
1961 Karen Hantze (Frg) d. Edda Buding (Frg) 6-2 6-4
1962 Margaret Smith (Aus) d. Karen Hantze Susman (Frg) 6-3 6-4
1963 Margaret Smith (Aus) d. Darlene Hard 6-1 6-1
1964 Billie Jean Moffitt d. Nancy Richey 7-5 3-6 8-6
1965 Billie Jean Moffitt d. Jane Albert 7-5 6-3
1966 Donna Floyd Fales d. Rosie Casals 5-7 6-3 6-0
1967 Billie Jean Moffitt King d. Kathy Harter 4-6 6-2 6-3
1968 Mary Ann Eisel d. Kristy Pigeon 3-6 6-1 6-2
1969 Patti Hogan d. Kristy Pigeon 6-3 3-6 6-4
1970 Kerry Melville (Aus) d. Patti Hogan 7-6 6-4
1971 Chris Evert d. Helen Gourlay (Aus) 6-4 6-0
1972 Olga Morozova (USSR) d. Marina Kroshina (USSR) 6-2 6-7 7-5
1973 Fiorella Bonicelli (Uru) d. Lesley Turner Bowrey (Aus) 6-4 7-5
1974 Pam Teeguarden d. Dianne Fromholtz (Aus) 7-5 6-3

Event probably discontinued when in 1975 at South Orange were put clay courts.


* 1931 Pittman and Ridley decided to come to the US "on their own" after being left off their nation's Wightman Cup team. They create a firestorm of controversy when they run to the net and shake hands after splitting sets, announcing they will divide the first prize. No name will go on the trophy and the title is not split, though the tournament director hands both the winners and runnerup prizes to the two ladies to divide. The ladies were surprised at the outburst, stating their action was a common practice back home. Elsie and Joan stated that they wished to default the singles in order to conserve their energy for the doubles final later that afternoon. When their request to play the doubles the next day was denied they formulated their plan to default if sets were split.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Indoor Championships, New York, US

(incomplete roll)

1944 Norma Taubele Barber d. Mary Jane Metcalf Donnalley 6-2 6-2
1945 Norma Taubele Barber d. Helen Germaine 1-6 6-3 6-2
1946 Norma Taubele Barber d. Edna Steinbach 6-2 6-2
1947 Nina Irwin d. Sylvia Knowles 7-5 4-6 7-5
1948 Barbara Wilkins d. Nina Irwin 6-4 4-6 6-4
1949 Betty Rosenquest d. Helen Germaine 6-4 6-0
1950 Althea Gibson d. Millicent Hirsch Lang 6-3 6-1

1966 Marilyn Aschner d. Mimi Kanarek 6-3 8-10 7 -5

1970 Marilyn Aschner d. Louise Gonnerman 6-0 7-5 in Warwick, NJ

1977 Barbara Potter d. Kathy Mueller 6-3 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Mediterranean Championships SEE Athens

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Province Championships, Port Elizabeth, RSA

At least from the 1950s onwards, these championships were played at the end of the year in December, often extending over the New Year holiday. Nonetheless, the year given refers to the December when they were played.

1904 E. Lumsden d. Mrs Wardrop 6-2 6-2
1905 M. Stones d. N. Pringle 6-3 6-4
1906-12 No Tournament
1913 Mrs G.F. Johnstone d. M. Tudhope wo
1914-19 No Tournament
1920 A.H. Lumsden d. Mrs G.F. Johnstone 6-1 6-1
1921 A.H. Lumsden d. Miss Lane 7-5 3-6 6-1
1922 J. Parker d. A.H. Lumsden 6-0 6-1
1923 Mrs Moor d. Mrs McArthur 6-2 6-4
1924 No Tournament
1925 M. Kingwell d. Mrs W. Tait 6-3 6-4
1926 Not held (South African Nationals held in Port Elizabeth)
1927 Bobbie Heine d. G. Richards
1928 Mrs? Alida Neave d. Billie Tapscott 6-3 2-6 6-4
1929 Winifred Miller d. May Phillips McJannett 11-9 6-4
1930 Audrey De Smidt d. Winifred Miller 2-6 7-5 7-5
1931 Bobbie Heine Miller d. Audrey De Smidt 6-3 6-2
1932 No Tournament
1933 Doreen Cole Malcolm d. K. Rodd score not given
1934 Billie Tapscott Robbins d. S. Johnstone 6-3 6-4
1935 Sheila Piercey d. B. Hime 6-3 7-5
1936 Sheila Piercey d. P. Elton 6-0 6-2
1937 Olive Craze d. Sheila Piercey 6-2 6-0
1938 I. Michau d. Mrs Haller 6-3 2-6 6-3
1939 Olive Craze d. Sheila Piercey 6-3 2-6 7-5
1940 Joy Wood d. Joan Scott 6-4 3-6 9-7
1941 Joy Wood d. Miss Whitely 6-3 6-2
1942-1944 Not held
1945 Hazel Redick d. E. Nash 7-5 10-8
1946 Olive Craze Plessis d. Joan Scott 6-2 6-2
1947 Mrs Mary Muller d. Mrs Ethel Watermeyer 6-4 6-2
1948 Mrs Ethel Watermeyer d. Hazel Redick 6-0 6-4
1949 Mrs Mary Muller d. Mrs Ethel Watermeyer 3-6 8-6 6-0
1950 Hazel Redick Smith finalist & score not given
1951 Gwendy? Love d. Mrs Ethel Watermeyer 6-3 6-4
1952 Mrs Ethel Watermeyer d. Mrs Thea Hale 6-3 6-3
1953 L. Vermaak d. Jean Forbes 2-6 6-2 6-0
1954 Dora Kilian d. L. Vermaak 6-2 2-6 6-2
1955 Dora Kilian d. Jean Forbes 6-1 8-6
1956 Heather Nicholls Brewer (Ber) d. Bernice Carr 6-2 6-2
1957 Heather Nicholls Segal d. Sandra Reynolds 6-3 5-7 7-5
1958 Margaret Hunt d. D. Roux 6-2 8-6
1959 Heather Nicholls Segal d. Renee Schuurman 6-4 4-6 6-4
1960 Sandra Reynolds d. Renee Schuurman 6-2 2-6 6-0
1961 D. Roux d. Greta Delport 6-1 6-4
1962 Maria Bueno (Bra) d. Darlene Hard (US) 6-4 3-6 6-3
1963 Annette van Zyl d. Darlene Hard (US) 2-6 7-5 6-0
1964 Christine Truman (GB) d. Francoise Durr (Fra) 6-3 6-3
1965 Annette van Zyl d. Ann Haydon Jones (GB) 0-6 6-1 6-3
1966 Annette van Zyl d. Laura Rossouw 6-2 6-3
1967 Patricia Walkden d. Carole Caldwell Graebner (US) 6-1 6-1
1968 Patricia Walkden d. Virginia Wade (GB) 6-4 6-3
1969 Patricia Walkden d. Ann Haydon Jones (GB) 6-4 6-2
1970 Tory Ann Fretz (US) d. Ceci Martinez (US) 5-7 6-0 6-1
1971 Linda Tuero (US) d. Sharon Walsh (US) 6-1 6-2
1972 Linky Boshoff d. Ilana Kloss 6-1 6-1
1973 Ilana Kloss d. Linky Boshoff 6-4 3-6 7-5
1974 Annette van Zyl du Plooy d. Linky Boshoff 6-4 6-1
1975 Annette van Zyl du Plooy d. Ilana Kloss 4-6 7-5 6-1
1976 Yvonne Vermaak d. Alison McMillan 6-2 6-2
1977 Anne Hobbs (GB) d. Annette van Zyl du Plooy
1978 Barbara Hambridge d. Rita Agassi (US) 6-1 6-0
1979 Lesley Charles (GB) d. Yvonne Vermaak 6-2 3-6 6-1
1980 Jennifer Mundel d. Rene Uys 7-6 6-4
1981 Yvonne Vermaak d. Rene Uys 6-3 6-2


Posted by Andy T

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Suburbs Hard Court Championships, NSW, Australia

(incomplete roll)

1947 [Kensington East] Dorn McGill Fogarty d. J. Morgan 6-2 6-2

1950 [Kensington East] Thelma Coyne Long d. Esme Ashford 6-3 9-7
1951 [Kensington East] Joyce Fitch d. Esme Ashford 6-3 6-3
1952 [Kensington East] Esme Ashford d. Joyce Martin 6-2 6-0
1953 [Kensington East] Beryl Penrose d. Mary Carter 6-3 6-2
1954 [Kensington East] Mary Carter d. Kay Newcombe 6-3 7-5

------

Eastern Suburbs Open, NSW, Australia

(incomplete roll)

1970 [Coogee] Evonne Goolagong d. Anne Coleman 6-2 6-0
1971 [Coogee] Lesley Turner Bowrey d. Pat Coleman 4-6 6-2 6-2
1972 [Coogee] Kathy Walker d. Norma Marsh 2-6 6-1 6-0
1973 [Coogee] Dianne Fromholtz d. Jenny Walker 6-3 6-1
1974 [Sydney] Lesley Turner Bowrey d. Kathy Walker 2-6 6-3 6-0
1975 [Coogee] Kaye Hallam d. C. McCann 6-4 6-4
1976 [Coogee] Jan Lehane O'Neill d. Kaye Hallam 6-4 6-2
1977 [Sydney] Amanda Tobin d. Kaye Hallam 6-4 3-6 6-0

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Transvaal Championships, South Africa

(incomplete roll)

1929 E. Lambourn
1930 E. Lambourn
1931 E. Lambourn
1932 Mrs D. Crowley
1933 E. Lambourn
1934 ????
1935 ????
1936 ????
1937 Miss Taylor
1938 Mrs C. de Jager
1939 Mrs C. de Jager
1940 not held
1941 Mrs C. de Jager
1942-45 not held
1946 Mrs Toots Watermeyer
1947 Mrs Toots Watermeyer
1948 Mrs Toots Watermeyer
1949 Hazel Redick
1950 Madzy Rollin-Couquerque (Net)
1951 B. Connor
1952 Mrs Toots Watermeyer
1953 Gwendy Love
1954 Mrs Toots Watermeyer
1955 Bernice Carr
1956 Bernice Carr d. Estelle van Tonder 6-2 6-3
1957 ????
1958 ????
1959 Lynn Hutchings
1960 Margaret Hunt
1961 Annette van Zyl
1962 Annette van Zyl
1963 Margaret Hunt
1964 Eunice Passmore *
1965 Glenda Swan *
1966 Wendy Tomlinson
1967 R. Wolpert
1968 Brenda Kirk
1969 Brenda Kirk
1970 Brenda Kirk
1971 Ilana Kloss
1972 L. Montgomery
1973 Ilana Kloss
1974 N. Kruger
1975 Annette van Zyl du Plooy
1976 Sabina Simmonds
1977 Gwynn Sammel


A contribution by Rollo

* in our yearly thread we have this finals, held in Benoni:
1964 Darlene Hard (US) d. Ann Haydon Jones (GB) 7-5 6-4
1965 Margaret Hunt Price and Carol Rosser (GB) divided the prizes.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Edgbaston / Midland Counties Championships, Edgbaston (Birmingham), West Midlands, England (Grass)

The origins of Edgbaston Priory Club date back around 130 years. The Club as we know it today was formed in December 1964 as a result of a merger between two very long established clubs: Edgbaston Lawn Tennis Club, founded in 1878 and Priory Lawn Tennis Club, founded in 1875. This merger came about when, in May 1963, a disastrous fire completely destroyed Priory's Clubhouse - hence the Club's logo which is a Phoenix rising from the ashes.

List of the various titles of the tournament:
until 1970s Midland Counties Championships
1982-1986 Edgbaston Cup
1987-1988 Dow Chemical Classic
1989-1992 Dow Classic
1993-2008 DFS Classic
2009-...... AEGON Classic

[HO] means that the event was handicap only.

(incomplete roll)

1881 Maud Watson d. Lilian Watson [score?]
1882 Constance Langley Smith d. Miss Heaton 6-2 6-1
1883 Miss Hutton d. L. Sanders 6-5 8-6
1884 Edith or Florence Noon d. Miss Richardson 6-3 8-6 6-3
1885 Margaret Bracewell d. Mary Steedman 6-3 6-2
1886 Blanche Bingley d. Lilian Watson 6-0 6-2
1887 Margaret Bracewell d. Florence Mardall 6-0 4-6 7-5 [HO]
1888 Margaret Bracewell d. Florence Mardall 7-5 6-1
1889 Maud Watson d. Mrs G. Elkington 6-3 9-7 [HO]
1890 The women's singles event was handicap only
1891 Alice Simpson Pickering d. Mrs Wills 6-1 6-3 [HO]
1892 Edith Longhurt and Winifred Longhurst divided the prizes [HO]
1893 D. Morgan d. Blanche Bingley Hillyard 12-10 retired [HO]
1894 The women's singles event was handicap only
1895 Winifred Longhurst d. C. Jones 4-6 6-4 7-5 [HO]
1896 Bertha Steedman d. Katherine Grey 6-4 6-2
1897 Ruth Dyas d. Alice Simpson Pickering 8-6 3-6 6-3
1898 Blanche Hillyard d. Maude Garfit 6-3 6-1
1899 ACF: Charlotte Cooper d. Ruth Dyas Durlacher 3-6 6-4 8-6
1900 Muriel Robb d. Constance Hill 6-3 2-6 6-3
1901 Ruth Dyas Durlacher d. Maude Garfit 6-4 6-4
1902 Winifred Longhurst d. Muriel Robb 7-5 7-5
1903 Ethel Thomson d. Gertrude Provis Houselander 6-4 6-2
1904 Connie Wilson d. Blanche Bingley Hillyard 6-3 6-3
1905 Connie Wilson d. Dorothea Douglass 7-5 6-4
1906 Connie Wilson d. Alice Greene 6-1 3-6 6-4
1907 Charlotte Cooper Sterry d. Alice Greene 6-3 9-7
1908 Charlotte Cooper Sterry d. Edith Boucher 6-3 6-0
1909 Helen Aitchison d. Agnes Daniell Tuckey 6-2 4-6 6-3
1910 Dora Boothby d. Helen Aitchison 7-5 7-5
1911 Edith Boucher Hannam d. Dora Boothby 6-4 2-6 7-5
1912 Edith Boucher Hannam d. Ethel Thomson Larcombe 2-6 6-4 7-5
1913 Edith Boucher Hannam d. Elizabeth Ryan (US) 6-4 6-0
1914 Winifred Slocock McNair d. Helen Aitchison 4-6 6-3 9-7
1915-18 not held due to World War One
1919 Ethel Thomson Larcombe d. Winifred Slocock McNair 4-6 6-2 7-5
1920 Dorothy Shepherd d. Lesley Cadle 8-6 7-5
1921 Geraldine Ramsey Beamish d. Dorothy Shepherd 8-6 6-2
1922 Geraldine Ramsey Beamish d. M. Fergus 6-1 6-1
1923 Jessie Russell Colegate d. Dorothy Shepherd Barron 10-8 2-6 6-4
1924 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite 6-2 6-4
1925 Phyllis Carr Satterthwaite d. Gwyneth Sterry 6-1 6-0
1926 Ermyntrude Harvey d. Joan Fry 2-6 6-4 6-3
1927 Jessie Russell Colegate d. Mary Hart McIlquham 6-2 6-1
1928 Naomi Trentham d. Gwyneth Sterry 3-6 9-7 9-7
1929 Dorothy Round d. Joan Fry 6-1 6-4
1930 Naomi Trentham d. Mary Hart McIlquham 6-1 1-6 7-5
1931 Lolette Payot (Swi) d. Mary Heeley 6-4 4-6 6-4
1932 Marie-Luise Horn (Ger) d. Freda James 6-2 6-3
1933 Olga Webb d. Marie-Luise Horn (Ger) 6-4 6-4
1934 Countess Gabriela Szapary (Hun) d. E. Woodhall 6-3 4-6 6-1
1935 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Anita Lizana (Chi) 3-6 6-3 6-2
1936 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Irmgard Rost (Ger) 6-3 6-3
1937 Mary Heeley d. Anita Lizana (Chi) 0-6 6-4 6-3
1938 Mary Hardwick d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 7-5 6-1
1939 Freda James Hammersley and Simone Passemard Mathieu (Fra) divided the prizes due to rain, with the former leading 3-2 in the first set
1940-45 not held due to World War Two
1946 Joan Curry d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 7-5 6-3
1947 Joan Curry d. Elsie Hamilton Phillips 6-3 6-0
1948 Barbara Knapp d. Dorothy Round Little 7-5 6-0
1949 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Joy Gannon 9-7 6-3
1950 Nancy Chaffee (US) d. Rita Jarvis Anderson 6-0 6-2
1951 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 4-6 6-2 7-5
1952 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 7-5 3-6 9-7
1953 Heather Nicholls Brewer (Ber) d. Billie Woodgate 6-4 6-1
1954 Heather Nicholls Brewer (Ber) d. Joan Curry 6-3 3-6 6-4
1955 Hazel Redick Smith (SA) d. Beryl Penrose (Aus) 11-9 2-6 11-9
1956 Angela Mortimer d. Jenny Staley Hoad 6-2 4-6 6-0
1957 Angela Mortimer d. Maria Elena de Amorin (Bra) 6-1 6-1
1958 cancelled
1959 Heather Cheadle d. Miss Bishop 6-4 8-6
1960 Angela Mortimer d. Margaret Hellyer (Aus) 6-0 6-1
1961 Barbara Knapp d. S. Morris 6-0 6-3
1962 Rita Bentley and Ann Haydon divided the prizes
1963 Renée Schuurman (SA) d. Ann Haydon Jones 8-6 6-4
1964 Jan Lehane (Aus) d. Ann Haydon Jones 7-5 6-1
1965 Margaret Smith (Aus) d. Virginia Wade 6-3 4-6 7-5
1966
1967
1968 Susan Tutt d. Hazel Cheadle 6-4 6-3
1969 J. MacFarlane d. Mrs K. Tillin 6-2 6-4
1970 Sandra Walsham (Aus) d. Beatriz Araujo (Arg) 1-6 7-5 6-1
1971
1972
1973 Hazel Cheadle d. Mrs P. Reynolds 3-6 6-2 7-5
1974 C. Aitken d. Hazel Cheadle 7-6 6-3
1975 Ann Haydon Jones d. Inge Korsten (Net) 6-0 6-1
1976 Inge Korsten (Net) d. Janice Townsend Wainwright 4-6 6-1 6-3
1977 Ann Haydon Jones d. Corinne Molesworth 6-4 6-4
1978
1979
1980
1981
1982 Billie Jean Moffitt King (US) d. Rosalyn Fairbank (SA) 6-2 6-1
1983 Billie Jean Moffitt King (US) d. Alycia Moulton (US) 6-0 7-5
1984 Pam Shriver (US) d. Anne White (US) 7-6 6-3
1985 Pam Shriver (US) d. Betsy Nagelsen (US) 6-1 6-0
1986 Pam Shriver (US) d. Manuela Maleeva (Bul) 6-2 7-6
1987 Pam Shriver (US) d. Larissa Savchenko (USSR) 4-6 6-2 6-2
1988 Claudia Kohde-Kilsch (Frg) d. Pam Shriver (US) 6-2 6-1
1989 Martina Navratilova (US) d. Zina Garrison (US) 7-6 6-3
1990 Zina Garrison Jackson (US) d. Helena Sukova (Tch) 6-4 6-1
1991 Martina Navratilova (US) d. Natalia Zvereva (USSR) 6-4 7-6
1992 Brenda Schultz (Net) d. Jenny Byrne (Aus) 6-2 6-2
1993 Lori McNeil (US) d. Zina Garrison Jackson (US) 6-4 2-6 6-3
1994 Lori McNeil (US) d. Zina Garrison Jackson (US) 6-2 6-2
1995 Zina Garrison Jackson (USA) d. Lori McNeil (US) 6-3 6-3
1996 Meredith McGrath (US) d. Nathalie Tauziat 2–6 6–4 6–4
1997 Nathalie Tauziat (Fra) d. Yayuk Basuki (Ind) 2–6 6–2 6–2
1998 cancelled at quarter-final stage due to rain
1999 Julie Halard Decugis (Fra) d. Nathalie Tauziat (Fra) 6–2 3–6, 6–4
2000 Lisa Raymond (US) d. Tamarine Tanasugarn (Tha) 6–2 6–7 6–4
2001 Nathalie Tauziat (Fra) d. Miriam Oremans (Net) 6–3 7–5
2002 Jelena Dokic (Srb) d. Anastasia Myskina (Rus) 6–2 6–3
2003 Magdalena Maleeva (Bul) d. Shinobu Asagoe (Jap) 6–1 6–4
2004 Maria Sharapova (Rus) d. Tatiana Golovin (Fra) 4–6 6–2 6–1
2005 Maria Sharapova (Rus) d. Jelena Jankovic (Srb) 6–2 4–6 6–1
2006 Vera Zvonareva (Rus) d. Jamea Jackson (US) 7–6 7–6
2007 Jelena Jankovic (Srb) d. Maria Sharapova (Rus) 4–6 6–3 7–5
2008 Kateryna Bondarenko (Ukr) d. Yanina Wickmayer (Bel) 7-6 3-6 7-6
2009 Magdalena Rybarikova (Svk) d. Na Li (Chn) 6–0 7–6
2010 Na Li (Chn) d. Maria Sharapova (Rus) 7–5 6–1
2011 Sabine Lisicki d. Daniela Hantuchova (Svk) 6–3 6–2
2012 Melanie Oudin (US) d. Jelena Jankovic (Srb) 6–4 6–2
2013 Daniela Hantuchova (Svk) d. Donna Vekic (Cro) 7-6 6-4
2014 Ana Ivanovic (Srb) d. Barbora Strycova Zahlavova (Cze) 6-3 6-2


A contribution by Newmark401

Last edited by Jimbo109 : Today at 04:02 AM.
Jimbo109 is offline View My Blog!   Reply With Quote