TennisForum.com - View Single Post - Official Tournament Winners by Event

View Single Post

Old Mar 19th, 2012, 06:44 PM   #9
country flag Jimbo109
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5,297
Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice
C 3
*******************************************

Cologne, Germany (Clay)

From 1955 in Cologne were often held the German Covered Court Championships too.

(incomplete roll)

1906 Dagmar von Krohn d. Lucie Bergmann 6-4 5-7 6-0

1924 Friedel Jacobiny d. Paula Finger 6-0 6-3
1925 (Jun) Ilse Weihermann Friedleben d. Paula Finger 6-4 6-2
1925 (Aug) Ilse Weihermann Friedleben d. Cilly Aussem 6-3 6-2
1926 Irma Kallmeyer d. Ruth Kohnert 6-1 6-2
1927 Cilly Aussem d. Ilse Weihermann Friedleben 6-2 6-2
1928 Toni Weihermann Richter d. Cilly Aussem 4-6 6-4 ret.

1930 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Irmgard Rost default

1936 Anne Peitz Schneider d. Edith Sander 6-1 6-1

1938 Totta Zehden d. Edith Sander 1-6 6-1 9-7
1939 Magda Berescu (Rom) d. Alice Florian (You) 3-6 6-2 6-1

1950 Dottie Head (US) d. Maria Teran de Weiss (Arg) 6-4 6-1
1951 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Hanna Kozeluhova (Tch) 6-1 6-3

1953 Silvana Lazzarino (Ita) d. Totta Zehden 3-6 9-7 6-4
1954 Christiane Mercelis (Bel) d. Heather Nicholls Brewer (Ber) 6-3 6-4

1957 Daphne Seeney Fancutt (Aus) d. Thelma Coyne Long (Aus) 6-6 ret.
1958 Ilse Buding d. Edda Buding 2-6 6-1 8-6

1960 Ann Haydon (GB) d. Sandra Reynolds (SA) default
1961 Jan Lehane (Aus) d. Lesley Turner (Aus) 6-8 6-4 6-1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Colombian International, Barranquilla, Colombia
aka International Tournament City Of Barranquilla

(incomplete roll)

1952 Melita Ramirez (Mex) d. Betty Rosenquest Pratt (US)
1953 Shirley Fry (US) d. Doris Hart (US) 4-6 6-4 6-3

1955 Doris Hart (US) d. Dottie Head Knode (US) 8-6 7-5
1956 Shirley Fry (US) d. Dorothy Watman Levine (US) 6-4 6-2
1957 Shirley Bloomer (GB) d. Angela Buxton (GB) 7-5 7-5
1958 Janet Hopps (US) d. Maria Bueno (Bra) 6-3 7-5
1959 Dottie Head Knode (US) d. Maria Bueno (Bra) 1-6 6-2 6-2
1960 Maria Bueno (Bra) d. Ann Haydon (GB) 6-2 6-2
1961 Maria Bueno (Bra) d. Darlene Hard (US) 6-4 6-3
1962 Renee Schuurman (SA) d. Yola Ramirez (Mex) 6-2 6-4
1963 Lesley Turner (Aus) d. Maria Bueno (Bra) 3-6 6-3 6-2
1964 Francoise Durr (Fra) d. Judy Alvarez (US) 6-0 6-2
1965 Lesley Turner (Aus) d. Margaret Smith (Aus) 1-6 6-4 6-4
1966 Norma Baylon (Arg) d. Betty Stove (Net) 6-0 6-1
1967 Ann Haydon Jones (GB) d. Francoise Durr (Fra) 6-3 6-4
1968 Nancy Richey (US) d. Lesley Turner Bowrey (Aus) 6-2 6-0
1969 Julie Heldman (US) d. Peaches Bartkowicz (US) 5-7 6-2 6-3
1970 Mary Ann Eisel Curtis (US) d. Patti Hogan (US) 6-3 7-5

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Colorado State Championships, Denver, US

http://www.gatestenniscenter.info/Wo..._Champions.pdf

1924 Julia Fuller d. Mrs G. Daly 6-3 6-4
1925 Julia Fuller d. Mrs G. Daly 6-2 6-3
1926 Carol Collins Neville d. Mrs G. Daly 4-6 6-3 7-5
1927 Willa Wolcott
1928 Willa Wolcott d. Margaret Ward 3-6 6-2 6-2
1929 Evelyn Parsons d. Willa Wolcott 6-4 6-1 (or 6-4)
1930 Mae Ceurvorst d. Willa Wolcott 6-1 6-1
1931 Willa Wolcott
1932 Dorothy Workman d. Elizabeth Deike 0-6 6-1 6-3
1933 Willa Wolcott d. Edna Fuller 6-1 5-7 6-3
1934 Willa Wolcott
1935 Esther Hare Bartosh
1936 Dorothy Bundy d. Ruby Bishop Bixler 6-1 6-4
1937 Dorothy Bundy d. Carolin Babcock 4-6 6-0 6-3
1938 Carolin Babcock Stark d. Bonnie Miller Blank 1-6 6-4 6-3
1939 Dorothy Bundy d. Midge Gladman Van Ryn 6-3 4-6 6-4
1940 Dorothy Bundy d. Esther Hare Bartosh 7-5 6-4
1941 Nina Brown (GB) d. Dorothy Bundy 8-6 7-5
1942 Dorothy Bundy d. Pearl Harland *
1943-45 not held due to WWII
1946 Phyllis Lockwood
1947 Eleanor Purdy Cushingham
1948 Beverly Baker d. Maureen Connolly 6-0 6-3
1949 Raymonde Veber Jones **
1950 Barbara Green
1951 Diane Hunsaker
1952 Anita Kanter
1953 Anita Kanter d. Joan Merciadis 6-2 8-6
1954 Dorothy Bundy Cheney d. Julia Sampson 6-3 6-4
1955 Angela Mortimer (GB) d. Yola Ramirez (Mex) 6-4 6-4 venue uncertain
1956 Althea Gibson d. Dottie Head Knode 6-4 6-4
1957 Althea Gibson d. Dottie Head Knode 8-6 6-4
1958 Dottie Head Knode d. Janet Hopps 6-2 4-2 retired
1959 Sandra Reynolds (RSA)
1960 Carol Hanks d. Justina Bricka 7-5 6-2
1961 Anne Rose
1962 Joan Packard Birkland
1963 Fay Shwayder Morris
1964 Anne Rose
1965 Anne Rose
1966 Joan Packard Birkland
1967 Sherrie Pruitt
1968 Sherrie Pruitt
1969 Carlene Basore Petersen
1970 Carlene Basore Petersen
1971 not held
1972 Ellie McPhail
1973 Stephanie DeFina Johnson
1974 Barbara Mueller
1975 Carlene Basore Petersen
1976 Barbara Mueller
1977 Carlene Basore Petersen
1978 Carol Baily
1979 Carol Baily
1980 Lucy Becerra
1981 Paula Coulter
1982 Stephanie DeFina Hagan
1983 Carol Baily
1984 Karen Ryan Sather
1985 Sheila Ohlsson
1986 Nancy Roe
1987 Kathleen Heckman
1988 Kathleen Heckman
1989 Kathleen Heckman Winegardner
1990 Kathleen Heckman Winegardner
1991 Kathleen Heckman Winegardner
1992 Kathleen Heckman Winegardner
1993 Kathleen Heckman Winegardner
1994 Chris Bowers
1995 Kathleen Heckman Winegardner
1996 Karen McIntosh
1997 Rhona Howett
1998 Rhona Howett
1999 Becky Varnum
2000 Jessica Garrow
2001 Becky Varnum
2002 Yana Dorodnova
2003 Dominique Lemperle
2004 Alicia Salas
2005 Alicia Salas
2006 Yana Dorodnova Ruegsegger
2007 Lorinda Boothman
2008 Ute Schnoy (Ger)
2009 Sophia Bergner (Ger)
2010 Mallory Voelker
2011 Alexa Glatch
2012 Alex Poorta (Net) d. Vasilisa Bardina (Rus) 7-6 3-6 6-1
2013 Vasilisa Bardina (Rus) d. Lauren Strasburger 6-2 6-4


* This tournament combined the Colorado State Championships with the Intermountain Championships.
** The honour roll shows a Raymond (male name) Dever Jones, but I think is a mistake. The Veber's husband was Raymond Geyer Jones.

A joint contribution by LKK and Jimbo109

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Conishead Priory, Cumbria, England (Grass)

http://en.wikipedia.org/wiki/Conishead_Priory

(incomplete roll)

1901 Maude Garfit d. Miss Windsor 6-3 6-3 1st edition
1902 Maude Garfit d. Minnie Hunter 3-6 6-4 6-4
1903 Maude Garfit d. L. Clarke 6-3 8-6
1904 Maude Garfit d. Miss Hart Jackson
1905 Maude Garfit d. Alice Ferguson 7-5 0-6 6-2
1906 Maude Garfit d. Alice Ferguson 6-2 6-1
1907 Maude Garfit d. Edith Boucher 6-4 6-3
1908 Edith Boucher d. Maude Garfit 6-1 6-2
1909 “Miss Grey” d. M. Warman 6-3 6-3

1911 M. Davies d. Miss Hewlett 6-3 6-2

1913 Norah Fosdick Middleton d. Miss Hart Jackson 6-4 6-1

1923 M. Fergus d. Betty Dix 6-3 2-6 6-3
1924 Betty Dix d. E.M. Kenyon 6-4 6-0
1925 Mrs R. Hobson d. Mrs Morrison-Smith 6-1 6-4
1926 Camilla Rimington Smith d. O. Walker 6-0 6-3
1927 M.E. Case d. Mrs Blackett 7-5 6-2
1928 M.E. Case d. M. Herd 6-3 6-3


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Connaught Hard Court Championships, Chingford, Greater London, England (Clay)

(incomplete roll)

1951 Kay Tuckey d. Joy Gannon Mottram 6-4 6-4
1952 Jean Bridger Walker-Smith d. Joy Gannon Mottram 1-6 9-7 6-4
1953 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 6-3 4-6 6-4
1954 Leonie Brighton d. Jenny Middleton 7-5 6-3
1955 Angela Mortimer d. Elaine Watson 6-1 6-0
1956 Angela Mortimer d. Jenny Middleton 6-3 6-1
1957 Christine Truman d. Elaine Watson Shenton 6-3 6-3
1958 Christine Truman d. Ann Haydon 6-3 8-6
1959 Angela Mortimer d. Christine Truman 6-3 7-5
1960 Angela Mortimer d. Christine Truman 6-1 4-6 6-4
1961 Angela Mortimer d. Edda Buding (Frg) 6-3 6-3
1962 Angela Mortimer d. Christine Truman 6-2 6-4
1963 Norma Baylon (Arg) and Christine Truman divide title due to rain
1964 Norma Baylon (Arg) d. Christine Truman 3-6 6-2 6-4
1965 Elizabeth Starkie d. Christine Truman 8-6 6-3
1966 Ann Haydon Jones d. Virginia Wade 6-4 6-3
1967 Virginia Wade d. Pat Walkden (Rho) 6-0 9-7
1968 Faye Toyne Moore (Aus) d. Virginia Wade 6-4 8-6
1969 Corinne Molesworth d. Shirley Bloomer Brasher 3-6 6-2 6-4

1972 Cynthia Sieler (Aus) d. Wendy Appleby (US) 7-5 7-5
1973 Dianne Fromholtz (Aus) d. Ilana Kloss (SA) 6-1 3-6 6-4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Connecticut State Championships, US

(incomplete roll)

1920 [New Canaan] Louise Hammond Raymond d. Gladys Taylor Lynch 6-4 7-5
1921 [New Canaan] Helen Gilleaudeau d. Louise Hammond Raymond 6-3 4-6 6-4
1922 [New Canaan] Helen Gilleaudeau d. Lilian Scharman 6-2 7-5
1923 [New Canaan] Lilian Scharman d. Mayme McDonald 4-6 6-2 8-6
1924 [New Canaan] Mayme McDonald d. Adelaide Browning Green 6-2 1-6 6-3
1925 [New Canaan] Theodora Sohst d. Mrs W. Pritchard 6-3 6-3
1926 [New Canaan] Helen Gilleaudeau Lockhorn d. Helene Pollak Falk 7-5 7-5
1927 [New Canaan] Marjorie Morrill d. Helene Pollack Falk 6-3 5-7 10-8

1929 [New Haven] Dorothy Andrus d. Virginia Hilleary 6-2 8-6

1931 [New Haven] Rosamund Newton d. Barbara Stoddard 6-3 6-3
1932 [New Haven] Charlotte Hosmer Chapin d. Clare Smith 6-1 6-2
1933 [New Haven] Clare Smith d. Barbara Stoddard 6-4 6-0

1936 [New Haven] Olga Kallos d. Mrs S. Noyes 4-6 6-2 6-3
1937 [New Haven] Elizabeth Barber Corbiere d. Olga Kallos 6-4 6-3
1938 [New Haven] Hope Knowles d. Betty Barber Corbiere 6-2 8-6
1939 [New Haven] Argyll Pryor Rice d. Betty Morris 6-2 6-3
1940 [New Haven] Gracyn Wheeler d. Louise Raymond 7-5 7-5
1941 [New Haven] Hope Knowles d. Millicent Hirsch Lang 6-2 5-7 7-5

1949 [] Dottie Head d. Kay Hubbell 6-2 6-4

1952 [] Lois Felix d. Ann Gray 6-0 12-10

1954 [New Haven] Lois Felix d. Louise Raymond Ganzenmuller 6-0 6-3
1955 [] Lois Felix
1956 [New Haven] Lois Felix d. Kay Hubbell 6-1 6-4
1957 [] Lois Felix
1958 [] Lois Felix
1959 [] Lois Felix
1960 [New Haven] Kay Hubbell d. Mrs Gloria Martin 1-6 6-4 6-1
1961 [New Haven] Kay Hubbell d. Baba Madden Lewis 6-0 6-1

1963 [New Haven] Alice Luthy Tym d. Mimi Kanarek 1-6 6-2 6-4

1966 [New Haven] Marilyn Aschner d. Louise Gonnerman 6-8 6-0 6-0

1968 [New Haven] Shirley Fry Irvin d. Pat Stewart 4-6 6-1 7-5

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Contrexeville, France (Clay)

It's named Open 88
Until 2006 it was held in Vittel

2003 Eva Birnerova (Cze) d. Tatiana Poutchek (Blr) 6-4 6-4
2004 Nuria Llagostera-Vives (Esp) d. Lubomira Bacheva (Bul) 6-2 6-4
2005 Hanna Nooni (Swe) d. Mathilde Johansson 6-2 6-2
2006 Jarmila Gajdosova (Svk) d. Olivia Sanchez 6-4 6-0
2007 Andrea Petkovic (Ger) d. Ksenia Milevskaya (Blr) 6-2 6-0
2008 Ioana-Raluca Olaru (Rou) d. Stephanie Foretz 6-4 6-2
2009 Ekaterina Bychkova (Rus) d. Kathrin Woerle (Ger) 6-4 6-4
2010 Jelena Dokic (Aus) d. Olivia Sanchez 4-6 6-3 6-1
2011 Iryna Kuryanovich Bremond d. Stephanie Foretz Gacon 6-4 6-7 6-2
2012 Aravane Rezai d. Yvonne Meusburger (Aut) 6-3 2-6 6-3
2013 Timea Bacsinszky (Sui) d. Beatriz Garcia-Vidagany (Esp) 6-1 6-1
2014 Irina-Camelia Begu (Rou) d. Kaia Kanepi (Est) 6-3 6-4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coral Beach, Bermuda

Coral Beach Invitation

(incomplete roll)

1940 Gracyn Wheeler d. Sarah Palfrey Fabyan 10-8 6-3

1947 Kay Winthrop d. Betty Clements Hilton 6-3 0-6 7-5
1948 Midge Gladman Buck d. Hope Knowles 6-4 4-6 6-1
1949 Dottie Head d. Barbara Scofield 6-1 1-6 6-3
1950 Betty Rosenquest d. Midge Gladman Buck 7-5 10-8
1951 Beverly Baker d. Betty Rosenquest 4-6 6-4 6-2
1952 Pat Canning Todd d. Barbara Scofield Davidson 6-3 6-2
1953 Louise Brough d. Thelma Coyne Long 6-3 6-4

1958 Barbara Scofield Davidson
1959 Barbara Scofield Davidson d. V. Large 6-1 6-0

1961 Dottie Head Knode d. Barbara Scofield Davidson 6-1 7-5

1963 Barbara Scofield Davidson d. Barbara Hughes 6-1 6-2
1964 Barbara Scofield Davidson d. Carmen Lampe 6-1 6-4
1965 Alice Luthy Tym d. Kay Hubbell 6-3 6-0
1966 Alice Luthy Tym d. Kay Hubbell 6-3 6-0

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

County Dublin Championships, Carrickmines, Ireland (Grass)

Venue: Carrickmines Croquet & LTC

(incomplete roll)

1910 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Miss Hazlett 4-6 6-4 6-2
1911 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Mrs Keily 6-0 6-0
1912 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. M. Martin 6-0 5-7 6-0
1913 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Miss Monahan 6-2 6-2
1914 Miss Monahan d. Janet Jackson 2-6 6-3 6-1

1919 Elizabeth Ryan (US) d. Janet Jackson 6-0 6-1
1920 Elizabeth Ryan (USA) d. Geraldine Ramsey Beamish 1-6 6-3 7-5
1921 Elizabeth Ryan (US) d. Hilda Wallis 6-4 6-0
1922 Elizabeth Ryan (US) d. Phoebe Newell Blair-White 6-3 6-1
1923 Elizabeth Ryan (US) d. Phoebe Newell Blair-White 7-5 6-3
1924 Kathleen McKane (GB) d. Hilda Wallis 6-3 6-4
1925 Hilda Wallis d. Phoebe Newell Blair-White 6-1 6-3
1926 Hilda Wallis d. Norma Stoker 6-4 6-0
1927 Phoebe Newell Blair-White d. Hilda Wallis 8-6 6-4
1928 Hilda Wallis d. Phoebe Newell Blair-White 8-6 6-1
1929 Lavender Letts Campbell d. W. Monypenny 2-6 6-2 6-2
1930 Norma Stoker d. Mrs R. Tottenham 6-2 6-1
1931 Phoebe Newell Blair-White d. Phyllis Wallis 6-3 6-3
1932 Hilda Wallis d. Phyllis Wallis 6-2 6-3
1933 Phyllis Wallis d. Norma Stoker 4-6 6-3 9-7
1934 Alexandra McOstrich d. Phyllis Leadham-Green 6-3 6-4
1935 Phyllis Leadham-Green d. Vera Mahony 6-2 6-4
1936 it was abandoned before the final stage due to rain
1937 Vera Mahony d. Josephine Creagh 6-2 6-4
1938 Thelma Jarvis (GB) d. Joy Cunningham Myerscough 6-1 6-4
1939 Susan Noel (GB) d. Thelma Jarvis (GB) 6-4 0-6 6-2

2014 Karola Bejenaru (Rom) d. Mariana Levova (Bul) 6-3 7-5

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

County of Cumberland Championships, Sydney, Australia

Held at Pratten Park. As is the case with a number of important tournaments in Australia, singles competition for women was only introduced from the 1920s.

1924 (Jan) Daphne Akhurst d. Pattie Meaney 6-0 6-1
1925 (Jan) Daphne Akhurst d. Marjorie Cox 9-7 7-5
1926 (Jan) Daphne Akhurst d. Louie Bickerton 6-2 8-6
1927 (Jan) Sylvia Lance Harper d. Daphne Akhurst 6-4 6-1
1928 (Jan) Daphne Akhurst d. Louie Bickerton 9-7 6-2
1929 (Jan) Coral McInnes Buttsowrth d. Nell Hall 6-2 4-6 11-9
1930 (Jan) Louie Bickerton d. Daphne Akhurst 6-4 6-2
1931 (Jan) Coral McInnes Buttsworth d. Louie Bickerton 6-3 6-4
1932 (Jan) Coral McInnes Buttsworth d. Louie Bickerton 6-4 7-5
1933 (Jan) Alison Hattersley d. Vera Selwin 6-1 2-6 6-4
1934 (Jan) Alison Hattersley d. Vera Selwin 8-6 6-2
1935 (Jan) Peggy Menzies d. Vera Selwin 6-3 6-3
1936 (Jan) Alison Hattersley d. Peggy Menzies 6-1 6-4
1937 (Jan) Ida Webb d. Peggy Menzies 5-7 6-1 8-6
1938 (Jan) Nina Vickery d. Vera Selwin 6-3 6-2
1939 (Jan) Olive Stebbing d. Alison Hattersley 6-4 6-3
1939 (Oct) Thelma Coyne d. Joan Hartigan 6-3 6-3
1940 (Nov) Thelma Coyne d. Alison Hattersley 9-7 6-2

1946 (Jan) Joyce Fitch d. Alison Hattersley 5-7 6-4 6-4
1947 (Jan) Pat Jones d. Alison Hattersley 8-10 6-4 6-4
1948 (Jan) Alison Hattersley d. Dorn McGill Fogarty 5-7 6-2 8-6
1949 (Jan) Phyllis Finn d. Dorothy Jenkins wo
1950 (Jan) Joyce Fitch d. Esme Ashford 6-3 7-5
1951 (Jan) Joyce Fitch d. Beryl Penrose 7-5 6-2
1952 (Jan) Beryl Penrose d. Esme Ashford 6-4 6-3
1952 (Dec) Beryl Penrose d. Mary Carter 6-4 6-2
1953 not held
1954 (Jan) Beryl Penrose d. Barbara Warby 6-3 3-6 6-1
1955 (Jan) Beryl Penrose d. Beth Jones 6-8 6-3 6-4
1956 (Jan) Beryl Penrose d. Mary Carter 6-3 3-6 6-2
1957 (Jan) Pat Parmenter d. Norma Marsh 6-3 8-6

1959 (Dec) Madonna Schacht d. Kaye Dening 6-4 6-3

1961 cancelled due to rain


From a starting contribution by GeeTee

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

County Wicklow Championships, Bray, Ireland

From 1921 to 1925, and in 1940 it was valid for South-Eastern Counties Championships too.

(incomplete roll)

1914 M. Martin d. Janet Jackson 6-1 6-1

1921 Hilda Wallis d. Mrs F. Price 6-4 6-8 8-6
1922 Hilda Wallis d. Mrs F. Price 6-4 6-3
1923 Hilda Wallis d. Mrs F. Price 7-5 6-0
1924 Hilda Wallis d. Mrs Tomlinson 6-4 6-1
1925 Hilda Wallis d. Phoebe Newell Blair-White 6-3 6-4
1926 Hilda Wallis d. Norma Stoker 6-3 6-3
1927 Hilda Wallis d. Norma Stoker 6-2 6-1
1928 Hilda Wallis d. Phyllis Wallis 6-3 6-1
1929 Hilda Wallis d. Phoebe Newell Blair-White 6-3 6-4

1940 Dorothy Curley d. Betty Lombard 1-6 6-4 6-2

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coupe Albert Canet SEE Paris, All Saints Tournament

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coupe de Noel SEE Paris, Coupe de Noel

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coupe Marcel Poree SEE Paris, Coupe Marcel Poree

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coupe Pierre Gillou SEE Paris, Coupe Pierre Gillou

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Craigside Hydro Hotel, Llandudno, Wales (Grass)

The hotel was built in 1888 and demolished in 1974. It housed the Welsh Covered Court Championships too.

(incomplete roll)

1890 Ida Cressy d. K. Grant 7-5 6-1 [HO]

1893 Ellen Cressy and Ida Cressy divided the prizes [HO]

1896 Winifred Longhurst d. Emma Ridding 6-0 6-2

1898 Miss Golding d. Mrs Carson 6-2 7-5
1899 Ida Cressy d. Miss Pollen
1900 Miss Slater d. Ellen Evered 6-2 6-3
1901 Mrs E. Gardner d. C.M. Everard 6-2 6-1
1902 Mrs E. Gardner d. Mrs J.B. Perrett 5-7 9-7 6-0
1903 E. Gardner d. K.L. Pick 6-2 6-2
1904 E. Gardner d. K.L. Pick 6-1 6-2
1905 K.I. Manning d. C. Duerden 8-6 6-8 6-0

1907 A. Reeves d. C. Duerden 6-0 6-4
1908 Mrs Heatley d. Miss Everard 6-0 6-1
1909 M. Fergus d. Mrs H. Heatley 4-6 6-2 6-1

1911 Ethel Tanner d. M. Smith 6-2 7-5
1912 M. Smith d. Mrs H. Heatley 7-9 6-3 6-1
1913 Dorothy Boadle (Arg) d. C. Everard 6-2 6-4
1914 M.K. Smith d. C. Everard 6-4 6-2


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cranleigh, Surrey, England (Grass)

(incomplete roll)

1923 C.J. Walters d. E. Kelsey 12-10 6-1
1924 Aurea Farrington Edgington d. Mrs Hume-Williams 6-1 6-0
1925 Madge Slaney d. Mrs Temperley 2-6 6-1 6-3
1926 Margaret Mellows d. Mrs Barrett 6-0 6-0
1927 Eleanor Rose and Madge Slaney divided the prizes
1928 Madge Slaney d. Eleanor Rose 7-5 6-2
1929 Jenny Sandison (Ind) d. Eleanor Rose 6-1 6-1
1930 Evelyn Goldsworth d. Eleanor Rose 6-4 5-7 7-5
1931 S. Eccles d. A. Price 6-2 6-2
1932 Olga Webb d. Eleanor Rose 6-3 7-5
1933 Olive Webb d. Eleanor Rose 6-3 7-5
1934 Phyllis Howkins Covell d. Gladys Clarke-Jervoise 6-2 6-4
1935 Rosemary Smith d. Gladys Clarke-Jervoise 6-1 6-3
1936 Nancy Lyle d. Peggy Scriven 6-3 10-8
1937 Nancy Lyle and Peggy Scriven divided the prizes.
1938 Evelyn Dearman d. Nancy Lyle 6-1 6-1
1939 Mollie Trouncer d. Evelyn Dearman 6-3 6-4
1940-45 not held due to WWII
1946 Margot Parker d. Thelma Jarvis 6-2 6-3
1947 Margot Parker d. Valerie Cooper 6-3 6-3
1948 Margot Parker d. Valerie Cooper 6-4 6-3
1949 Edie Rudd Luxton d. Andy Ross-Dilley 3-6 6-2 7-5
1950 D. Griffith d. Mrs J. Graham 6-3 6-4
1951 Margot Parker d. D. Griffith 6-4 6-2
1952 Betty Wilford d. Margot Parker 5-7 6-2 6-0
1953 Shirley Bloomer d. Pat Harrison 6-3 4-6 7-5
1954 Evelyn Attwood (NZ) d. Margot Parker 6-2 6-1
1955 Jill Rook d. Margot Parker 6-3 11-9
1956 Jill Rook d. Caroline Yates-Bell 7-5 6-1
1957 Marion Craig-Smith d. Jill Rook 3-6 7-5 6-1
1958 Jill Rook d. Jenny Young 1-6 6-4 6-0
1959 Mrs R. Wilson d. Margot Parker 6-4 6-1
1960 Shirley Bloomer Brasher d. Caroline Yates-Bell 6-3 8-6
1961 Caroline Yates-Bell d. Rosemary Walsh Deloford 6-3 2-6 6-1
1962 Elizabeth Terry (NZ) d. Mary McAnally 8-6 6-2
1963 Lorna Cornell Cawthorn d. P. Mundy 6-1 6-4
1964 Lorna Cornell Cawthorn d. E. Tew 6-2 6-1
1965 Shirley Bloomer Brasher versus Robin Blakelock Lloyd
1966 Shirley Bloomer Brasher d. Lorna Cornell Greville-Collins 6-4 6-0

1969 Shirley Bloomer Brasher d. Belinda Orchard 6-2 3-6 6-3
1970 Patti Hogan (US) d. Shirley Bloomer Brasher 6-4 7-5

1972 Jenny Helliar d. Susan Hole (Aus) 6-0 4-6 6-2
1973 Lorna Cornell Greville-Collins d. Mrs G. Russo (Aus) 6-3 6-1
1974 Clare Harrison d. Lorna Cornell Greville-Collins 2-6 6-4 6-4
1975 Ruth Allan d. Mrs O. Stickney 6-4 6-0
1976 Susan Hole (Aus) d. Susan Imhof 6-4 6-1

1978 Patti Hogan Fordyce (US) d. Josephine Cox 6-2 6-0

1981 Jane Langstaff d. K. Dalton (US) 6-1 6-1


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Criccieth SEE North Wales Championships

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Croatian Open SEE Bol

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cromer SEE Norfolk Championships


Cromer, Norfolk, England (Grass)

Held in mid-August, maybe some results belong to the Norfolk Championships, but at the moment we don't know it.

(incomplete roll)

1908 Mrs Burton d. Mrs Simpson 6-4 6-4 First edition
1909 B. Leader d. Mrs Simpson 6-1, 6-2

1911 Jessie Green d. K. Humble 6-4 6-1

1919 M. Towler

1921 Ethel Tanner d. Miss Todd 6-0 6-3
1922 Phyllis Carr Satterthwaite d. Peggy Ingram 6-2 6-2
1923 Ethel Tanner d. Eleanor Rose 6-1 retired
1924 Sylvia Lumley-Ellis
1925 Dorothy Holman d. Joan Ridley 6-4 9-11 6-0
1926 Dorothy Shepherd Barron d. Dorothy Holman 5-7 10-8 6-3
1927 Elsa McAlpin Haylock d. Dorothy Shepherd Barron 6-2 6-1
1928 Margaret Mellows d. Mrs Pryce-Harrison 6-4 6-0

1930 Margaret Mellows d. Mrs Munro 9-7 3-6 6-3

1969 Susan Tutt d. Yvonne Grimwade 6-4 6-1

1971 Sue Mappin d. Penny Hardgrave 6-4 6-2

1973 A. Lister d. C. Cummings 6-2 6-2

1975 S. Matthews d. Mrs R. Patchey 6-4 6-1

1977 J. (Jacqueline?) Boothman d. S. Matthews 6-3 9-8
1978 V. Nockolds d. B. Tunnard 6-4 6-1
1979 Jill Cottrell d. J. Sculthorpe 6-1 6-1
1980 J. Sculthorpe d. M. MacPherson 6-2 6-0

-------------

Cromer, Norfolk, England (Indoors)

Venue: Newhaven Court Hotel

(incomplete roll)

1925 Eileen Bennett d. Ermyntrude Harvey 5-7 6-3 6-3 First edition
1926 Dorothy Kemmis-Betty Hill d. Ermyntrude Harvey 2-6 7-5 6-3
1927 Joan Fry d. Elsa McAlpin Haylock 6-2 6-0
1928 Dorothy Shaw d. Ermyntrude Harvey 4-6 7-5 6-4
1929 Dorothy Round d. Joan Ridley 6-2 3-6 6-3
1930 Dorothy Round d. Joan Ridley 2-6 9-7 6-4
1931 Dorothy Round d. Ruth Armstrong Kirk 6-4 6-0
1932 (Feb) Kay Stammers d. Naomi Trentham 6-2 6-3
1932 (Oct) Dorothy Round d. Kay Stammers 6-0 6-4

1934 (Apr) Freda Scott d. Audrey Wright 9-7 1-6 8-6
1934 (Nov) Joan Reid-Thomas Strawson d. Audrey Wright 6-3 3-6 6-4
1935 (Nov) Audrey Wright d. M. Smith 7-5 6-1
1936 (Apr) Audrey Wright d. Joan Ridley O'Meara 6-1 5-7 6-3
1936 (Sep) Joan Goss d. Nora Maingay 3-6 6-4 6-2
1937 Nora Maingay d. Sheila Paterson 6-3 6-4

1939 Jean Nicoll d. Billie Yorke 9-7 3-6 6-2
1940-45 not held due to WWII
1946 Jean Quertier d. Joy Gannon 6-0 5-7 6-3
1947 (Mar) Jean Nicoll Bostock d. Joan Curry 6-2 6-4
1947 (Oct) Jean Nicoll Bostock d. Betty Clements Hilton 6-1 1-6 6-2

1955 Georgie Woodgate d. Anne Shilcock 6-4 3-6 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cumberland Hard Court Tournament, Hampstead, London, England (Clay)

Venue: Cumberland LTC
First edition in 1927

(incomplete roll)

1927 Cristobel Hardie d. Elsie Goldsack 6-4 4-6 6-2
1928 Violet Chamberlain d. Cristobel Hardie 6-2 6-1
1929 Joan Ridley d. Betty Dix 6-2 6-2
1930 Elsie Goldsack Pittman d. Joan Ridley 3-6 6-3 6-3
1931 Davina Gordon Townsend d. Freda Scott 3-6 6-1 6-2
1932 Mrs H. Martin d. N. Case 6-4 6-2
1933 Jeanette Morfey and Jean Saunders divided the prizes
1934 Cristobel Hardie Wheatcroft d. Mary Burgess-Smith 4-6 8-6 8-6
1935 Joan Ingram d. Cristobel Hardie Wheatcroft 6-1 6-3
1936 Mary Heeley d. Sheila Paterson 6-1 6-1
1937 Mary Heeley d. Nina Brown 6-1 6-0
1938 Mary Hardwick d. Betty Batt 8-6 6-2
1939-45 not held due to WWII
1946 Joan Curry d. Betty Clements Hilton 7-5 6-4
1947 Joan Curry d. Peggy McCorkindale Dawson-Scott 6-3 6-2
1948 Joan Curry d. Molly Lincoln Blair 6-2 6-4
1949 Jean Quertier d. Jean Bridger Walker-Smith 6-4 6-1
1950 Patsy Rodgers d. Joey Physick David 6-4 6-0
1951 Nancye Wynne Bolton (Aus) d. Susan Partridge 4-6 6-2 6-4
1952 Gem Hoahing d. Georgie Woodgate 2-6 6-4 6-3
1953 Angela Mortimer d. Gem Hoahing 6-3 6-1
1954 Angela Buxton d. Lorna Cornell Cawthorn 6-4 6-0
1955 Pearl Panton d. Jenny Middleton 5-7 6-2 6-0
1956 Angela Buxton d. Sue Waters 6-0 6-4
1957 Christine Truman d. Sheila Armstrong 4-6 6-1 8-6
1958 Christine Truman d. Sheila Armstrong 6-3 5-7 6-3
1959 Shirley Bloomer d. Ruia Morrison (NZ) 6-2 6-4
1960 Christine Truman d. Shirley Bloomer Brasher 6-4 6-2
1961 Pauline Titchener Roberts d. Rosemary Walsh Deloford (US) 6-4 6-2
1962 Ann Haydon d. Lorna Cornell Cawthorn 6-2 6-1
1963 Christine Truman d. Robin Lesh 7-5 6-8 6-4
1964 Jan Lehane (Aus) d. Ann Haydon Jones 6-3 2-6 6-4
1965 Ann Haydon Jones d. Christine Truman 4-6 6-3 10-8
1966 Ann Haydon Jones d. Elizabeth Starkie 6-2 6-2
1967 Christine Truman d. Jitka Horcickova Volavkova (Tch) 7-5 6-1
1968 Faye Toyne Moore (Aus) d. Christine Truman Janes 6-4 6-2
1969 Joyce Barclay Williams d. Winnie Shaw 7-5 6-2
1970 Evonne Goolagong (Aus) d. Jill Cooper 6-2 9-7
1971 Christine Truman Janes d. Jill Cooper 8-6 4-6 6-2
1972 Glynis Coles d. Patti Hogan (US) 8-6 6-4
1973 Linda Mottram d. Veronica Burton 7-5 2-6 6-2
1974 Veronica Burton d. Pauline Peisachov (Isr) 4-6 9-8 6-2
1975 Linda Mottram d. Glynis Coles 7-6 7-5

1977 Linda Mottram d. Jackie Fayter 6-2 5-7 6-4
1978 Linda Mottram d. Jackie Fayter 6-3 6-7 6-2
1979 Jo Durie d. Linda Mottram 6-4 6-1
1980 Jo Durie d. Anne Hobbs 6-4 7-6
1981 Jo Durie d. Debbie Jevans 6-3 6-4
1982 Kate Brasher d. Masako Yanagi (Jap) 6-1 6-1
1983 Amanda Brown d. Debbie Jevans Jarrett 6-2 4-6 6-3

1985 Elna Reinach (RSA) d. Nancy Cohen (US) 7-5 7-5
1986 Catrin Jexell (Swe) d. Jane Wood 6-4 6-2


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Curacao, Netherlands Antilles

(incomplete roll)

1942 Elaine da Costa Gomez d. C. Elvers 6-2 3-6 6-2

1965 Trudy Groenman (Net) d. Elly Krocke (Net) 6-4 6-2
1966 Norma Baylon (Arg) d. Donna Floyd Fales (US) 6-4 6-2
1967 Ann Haydon Jones (GB) d. Francoise Durr (Fra) 6-1 6-2
1968 Nancy Richey (US) d. Judy Tegart (Aus) 2-6 6-1 6-2
1969 Julie Heldman (US) d. Nancy Richey (US) 5-7 6-1 10-8
1970 Peaches Bartkowicz (US) d. Nell Truman (GB) 6-4 6-0

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czech Closed Championships, Usti nad Orlici (Clay)

It's named Rieter Cup.

1997 Milena Nekvapilova
1998 Eva Krejcova
1999 Petra Kucova
2000 Andrea Plackova
2001 Lucie Steflova
2002 Gabriela Navratilova d. Lenka Novotna 6-1 6-3
2003 Alena Vaskova d. Lucie Hradecka 6-1 6-3
2004 Hana Sromova d. Gabriela Navratilova 6-3 6-1
2005 Lucie Hradecka d. Zuzana Zalabska 6-2 6-7 7-6
2006 Iveta Gerlova d. Petra Kvitova 6-2 6-7 6-4
2007 Iveta Gerlova d. Tereza Bekerova 4-6 6-2 6-1
2008 Iveta Gerlova d. Petra Krejsova 6-3 6-1
2009 Zuzana Zalabska Skocdopolova d. Martina Borecka 6-4 6-3
2010 Iveta Gerlova d. Tereza Hladikova 6-4 3-6 6-2
2011 Zuzana Zalabska Skocdopolova d. Iveta Gerlova 6-2 6-4
2012 Zuzana Zalabska Skocdopolova d. Petra Krejsova 7-5 1-6 6-2
2013 Zuzana Zalabska Skocdopolova d. Nikola Schweinerova 7-5 7-5
2014 Zuzana Zalabska Skocdopolova d. Diana Sumova 7-5 6-2

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czechoslovakian Closed Championships (Clay)

In 1974 it merged with Czechoslovakian International Championships.

(incomplete roll)

1928 [Bratislava] May Kozeluhova d. Albina Korotvickova 5-1 retired

1945 [Prague] Hrdlickova d. Vseteckova 9-7 6-3

1951 [Ostrava] Vlasta Kanturkova Holeckova
1952 [Bratislava] Vera Puzejova
1953 [Ostrava] Jirina Elgrova
1954 [Ostrava] Vera Puzejova
1955 [Bratislava] Vera Puzejova d. Jirina Elgrova 6-4 6-1
1956 [Ostrava] Vera Puzejova Vera Puzejova d. Olga Miskova Gazdikova 6-2 6-2
1957 [Ostrava] Vera Puzejova
1958 [Ostrava] Vera Puzejova
1959 [Ostrava] Vera Puzejova d. Olga Miskova Gazdikova 6-2 6-0
1960 [Ostrava] Vera Puzejova d Olga Miskova Siroka 6-2 7-5
1961 [Ostrava] Vera Puzejova Sukova
1962 [Ostrava] Vera Puzejova Sukova d. Jitka Horcikova 6-2 6-2
1963 [Ostrava] Vera Puzejova Sukova d. Vlasta Kodesova 6-2 6-1
1964 [Ostrava] Jitka Horcickova d. Vlasta Kodesova 3-6 6-1 6-2
1965 [Plzen] Jitka Horcickova Volavkova
1966 [Ostrava] Jitka Horcickova Volavkova
1967 [Plzen] Vlasta Kodesova Vopickova
1968 [Ostrava] Alena Palmeova
1969 [Ostrava] Alena Palmeova
1970 [Ostrava] Miroslava Holubova
1971 [Ostrava] Marie Neumannova
1972 [Ostrava] Martina Navratilova d. Vlasta Kodesova Vopickova 7-5 6-4
1973 [Ostrava] Marie Neumannova d. Vlasta Kodesova Vopickova 6-4 6-2


Info provided by Pete7

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czechoslovakian International Championships (Clay)

(incomplete roll)

1919 [Prague] E. Völker
1920 [Prague] M. Lindova
1921 [Prague] E. Völker
1922 [Prague] Nelly Bamberger Neppach (Ger) d. E. Völker ??
1923 [Prague] G. (Hete?) Kaeber (Ger)
1924 [Prague] Maria Sindelarova d. Josefine von Lobkoviczova 6-2 7-5
1925 [Prague] Maria Sindelarova d. Frau Fröhlich (Swi?) 6-3 6-1
1926 [Prague] Ilona Varady (Hun) d. Elsebeth Brehm (Den) 6-2 6-2
1927 [Prague] Paula Heimann von Reznicek (Ger) d. Margarete Janotta 6-0 7-5
1928 [Prague] Grete Deutschova d. Albina Korotvickova 6-1 6-0
1929 [Prague] May Kozeluhova d. Albina Korotvickova 6-2 6-4
1930 [Prague] Grete Deutschova d. Frl Fessel 6-2 6-0
1931 [Prague] Hilde Krahwinkel (Ger) d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 6-4 6-3
1932 [Prague] Klara Hammer (Ger) d. Grete Deutschova 6-2 6-1
1933 [Prague] Grete Deutschova d. Minni Hein 6-4 6-4
1934 [Prague] Elizabeth Ryan (US) d. Lola Merhautova 6-3 6-3
1935 [Prague] Minni Hein Muller d. M. Fischerova 6-0 6-2
1936 [Prague] Margarethe Käppel (Ger) d. Irmgard Rost (Ger) 3-6 7-5 retired
1937 [Prague] Margarethe Käppel (Ger) d. Minni Hein Muller 11-9 7-5
1938 [Prague] Minni Hein Muller d. J. Pittnerova 6-1 6-1
1939 [Prague] Gracyn Wheeler (US) d. Eva Porokova 6-3 13-11
1940-44 not held
1945 Helena Straubeova
1946 [Prague] (mid-September) Magda Berescu Rurac (Rom) d. Helena Straubeova 4-6 6-2 6-4 (as Czechoslovakian Championships) *
1947 [Prague] Suzy Kormoczy (Hun)
1948 [Prague] M. Erdödy d. V. Zdviholova 6-3 6-2
1949 Jadwiga Jedrzejowska (Pol)
1950 Suzy Kormoczy (Hun)
1951-55 not held **
1956 [Prague] Erika Obst Vollmer (Ger) d. Totte Zehden (Ger) 6-2 6-4
1957 [Prague] Vera Puzejova d. Silvana Lazzarino (Ita) 6-3 8-6
1958 [Prague] Vera Puzejova d. Jana Volkova 6-2 6-3
1959 [Prague] Vera Puzejova d. Jana Volkova 6-3 6-3
1960 [Prague] Vera Puzejova d. Jan Lehane (Aus) 6-4 6-2
1961 [Prague] (July 10-16) Jan Lehane (Aus) d. Olga Jenistova Lendlova 6-2 6-1 (as Czechoslovakian International) ***
1962 [Prague] (ends August 1) Anna Dmitrieva (USSR) d. Elizabeth Starkie (GB) 6-3 6-0 ****
1963 [Prague] Vera Puzejova Sukova d. Anna Dmitrieva (USSR) 6-1 4-6 6-4
1964 [Prague] Vera Puzejova Sukova d. Jitka Horcickova Volavkova 6-3 6-2
1965 not held
1966 [Prague] Kerry Melville (Aus) d. Vlasta Kodesova Vopickova 6-2 6-4
1967 not held *****
1968 [Prague] Helen Gourlay (Aus) d. Vlasta Kodesova Vopickova 9-7 6-0
1969 [Bratislava] Vlasta Kodesova Vopickova
1970 [Bratislava] Vlasta Kodesova Vopickova d. Valerie Ziegenfuss (US) 6-4 6-4
1971 [Bratislava] Marie Neumannova d. Miroslava Holubova 6-4 0-6 6-3
1972 not held
1973 [Bratislava] Evonne Goolagong (Aus) d. Renata Tomanova 6-3 6-3
1974 [Ostrava] Renata Tomanova d. Miroslava Kozeluhova Bendlova 6-2 6-3 (it seems be also Ostrava International)
1975 [Bratislava] Regina Marsikova
1976 [Ostrava] Renata Tomanova
1977 [Bratislava] Regina Marsikova d. Renata Tomanova 6-7 6-2 8-6
1978 [Ostrava] Regina Marsikova
1979 [Bratislava] Lea Plchova
1980 [Ostrava] Hana Mandlikova
1981 [Bratislava] Hana Mandlikova
1982 Iva Budarova
1983 Helena Sukova

1985 Helena Sukova

1987 Helena Sukova


* 1946 it was held in Prague, early August, a Czechoslovakian International Tournament. FI: Dodo Bundy (US) d. Olga Miskova 6-3 6-3
** 1955 it was held a tournament that seems not valid for the Championships: FI: Vera Puzejova d. Suzy Kormoczy (Hun) 6-1 6-1
*** 1961 it was also held in Ostrava, in September, a Czechoslovakian Championships. FI: Vera Puzejova Sukova d. Renee Schuurman (RSA) 6-2 6-3
**** 1962 it was also held in Prague, ends July 12, this tournament: FI: Elizabeth Starkie (GB) d. Eva Mannschatz Johannes (Gdr) 6-4 6-2
***** 1967 in Bratislava was held a tournament of uncertain denomination, most likely Bratislava City Cup, or Czechoslovak Inter. Champs. FI: Vlasta Kodesova Vopickova d. Alena Palmeova 6-3 6-2


Posted by Newmark401

Last edited by Jimbo109 : Yesterday at 04:22 PM.
Jimbo109 is offline View My Blog!   Reply With Quote