TennisForum.com - View Single Post - 2011 Czech weekly results thread!

View Single Post

Old Aug 1st, 2011, 07:11 PM   #24
country flag crazylace01
A new star is rising...
 
crazylace01's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,993
crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute
Re: 2011 Czech weekly results thread!

Shamefully neglected, as usual.

Events the week of 6/6

WTA Tour Events

Birmingham (International)

1st round qualifying:
(15/WC) Abigail Spears (USA) d. (WC) Vladimira Uhlirova (CZE) 6-2 6-1

Main Draw 1st round:
Casey Dellacqua (AUS) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 7-6(5)
Andrea Hlavackova (CZE) d. Jill Craybas (USA) 6-3 6-1

Main Draw 2nd round:
Andrea Hlavackova (CZE) d. (9) Ayumi Morita (JPN) 7-6(2) 6-2

Main Draw 3rd round:
Mirjana Lucic (CRO) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-2 7-6(4)

Copenhagen (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Angelique Kerber (GER) d. (WC) Karolina Pliskova (CZE) 6-2 6-2
(5) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Sofia Arvidsson (SWE) 6-2 6-1
(4) Lucie Safarova (CZE) d. (Q) Johanna Konta (AUS) 4-6 7-5 6-3
Kathrin Woerle (GER) d. (2) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Mona Barthel (GER) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-6(2) 6-4
(4) Lucie Safarova (CZE) d. Michaella Krajicek (NED) 6-7(4) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(4) Lucie Safarova (CZE) d. Shuai Xhang (CHN) 4-6 6-0 7-6(5)

Main Draw Semifinals:
(4) Lucie Safarova (CZE) d. Petra Martic (CRO) 1-6 6-4 6-2

Main Draw Final:
(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. (4) Lucie Safarova (CZE) 6-1 6-4

ITF Events

Marseille 100K

1st round qualifying:
Nikola Frankova (CZE) d. Micaela Moroni (ITA) 6-2 2-6 6-2

2nd round qualifying:
Tereza Mrdeza (CRO) d. Nikola Frankova (CZE) 6-1 6-1

No Czechs in main draw

100K+H Nottingham

1st round qualifying:
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. Surina De Beer (RSA) 6-2 6-3

2nd round qualifying:
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. Amanda Elloitt (GBR) 6-1 6-1

3rd round qualifying:
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. (4) Laura Robson (GBR) 3-6 6-3 6-4

Main Draw 1st round:
(6) Petra Cetkovska (CZE) d. Jing-Jing Lu (CHN) 6-4 6-7(4) 7-5
Renata Voracova (CZE) d. (WC) Katie O'Brien (GBR) 2-6 6-4 6-1
Eva Birnerova (CZE) d. Eleni Daniilidou (GRE) 7-5 4-6 6-2
(Q) Kristyna Pliskova (CZE) d. Iryna Bremond (FRA) 7-6(5) 6-2
(2) Lucie Hradecka (CZE) d. Stephanie Foretz Gacon (FRA) 6-1 6-7 6-4

Main Draw 2nd round:
(6) Petra Cetkovska (CZE) d. Yvonne Meusburger (AUT) 6-4 6-1
(3) Mathilde Johansson (FRA) d. Renata Voracova (CZE) 6-4 6-2
(8) Tamarine Tanasugarn (THA) d. Eva Birnerova (CZE) 7-6(6) 6-1
(4) Evgeniya Rodina (RUS) d. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 6-2 7-6(2)
(2) Lucie Hradecka (CZE) d. Valeria Savinkyh (RUS) 7-6(3) 4-6 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(6) Petra Cetkovska (CZE) d. (1) Monica Niculescu (ROU) 6-4 6-4
(5) Elena Baltacha (GBR) d. (2) Lucie Hradecka (CZE) 6-1 6-3

Main Draw Semifinals:
(6) Petra Cetkovska (CZE) d. (8) Tamarine Tanasugarn (THA) 6-3 6-3

Main Draw Final:
(5) Elena Baltacha (CZE) d. (6) Petra Cetkovska (CZE) 7-5 6-3

Zlin 50K+H

1st round qualifying:
(WC) Barbora Kerjcikova (CZE) d. Tereza Hladikova (CZE) 7-6(4) 6-1
(WC) Dana Machalkova (CZE) d. Natalia Orlova (RUS) 6-3 6-1
(5) Myrtille Georges (FRA) d. (WC) Aneta Dvorakova (CZE) 6-1 6-4
(WC) Tereza Hejlova (CZE) d. Renata Kuricova (SVK) 6-4 6-1
(WC) Tereza Smitkova (CZE) d. Barbora Sobaszkiewicz (POL) 6-4 6-1
Lina Stanciute (LTU) d. Petra Krejsova (CZE) 6-2 6-0
Teresa Malikova (CZE) d. Bianca Koch (GER) 63 64
(8)Eugeniya Pashkova (RUS) d. (WC)Gabriela Pantuckova (CZE) 63 61
Katarzyna Kawa (POL) d. Veronika Kolarova (CZE) 60 64

2nd round qualifying:
(1)Yuliya Kalabina (RUS) d. (WC)Barbora Krejcikova (CZE) 74 76(3)
(2)Zuzana Zlochova (SVK) d. (WC)Tereza Hejlova (CZE) 61 62
(WC)Tereza Smitkova (CZE) d. Dunja Sunkic (SRB) 62 75
Teresa Malikova (CZE) d. (8)Eugeniya Pashkova (RUS) 16 62 61

3rd round qualifying:
(2)Zuzana Zlochova (SVK) d. (WC)Tereza Smitkova (CZE) 61 76(4)
Lina Stanciute (LTU) d. Teresa Malikova (CZE) 61 30 Ret.

Main Draw 1st round:
(1)Ksenia Pervak (RUS) d. (WC)Denisa Allertova (CZE) 63 61
(4)Yuliya Beygelzimer (UKR) d. (wc)Martina Kubicikova (CZE) 62 63
(6)Elitsa Kostova (BUL) d. (wc)Katerina Kramperova (CZE) 64 64
(Q)Zuzana Zlochova (SVK) d. (wc)Katerina Klapkova (CZE) 76(1) Ret.

El Paso, TX 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Campobasso 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Tokyo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Taipei 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Santos 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Rosario 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Nyiregyhaza 10K

1st round qualifying:
Katerina KAMINKOVA CZE vs bye
Karolina CECHOVA CZE vs bye
Sandra BENDLOVA CZE vs bye
Klara DOHNALOVA CZE vs bye
Sandra HONIGOVA CZE vs bye

2nd round qualifying:
Katerina KAMINKOVA CZE d. Louise BRUNSKOG SWE 60 61
(2) Pamela AMON AUT d. Karolina CECHOVA CZE 76 67 60
Sandra BENDLOVA CZE d. Dijana ARADINOVIC SRB 61 60
Polina LEYKINA RUS d. Klara DOHNALOVA CZE 61 75
Sandra HONIGOVA CZE d. Samantha KÖLLIKER SUI 62 61

3rd round qualifying:
Katerina KAMINKOVA CZE d. Lisa-Maria MOSER AUT 61 62
(2) Pamela AMON AUT d. Sandra BENDLOVA CZE 63 62
Sandra HONIGOVA CZE d. Gabriela PORUBIN MDA 62 76

Main Draw 1st round:
Simona DOBRA CZE d. (WC) Reka MULLER HUN 6-2 6-4
Zsofia MIKO HUN d. (Q) Sandra HONIGOVA CZE 4-6 6-2 6-4
Lisa Maria REICHMANN AUT d. (6) Monika TUMOVA CZE vs 6-3 6-3
(Q) Katerina KAMINKOVA CZE d. (WC) Krisztina KAPITANY HUN 7-6 6-1

Main Draw 2nd round:
Simona DOBRA CZE d. (1) Raluca Elena PLATON ROU 63 62
Lisa Maria REICHMANN AUT d. (Q) Katerina KAMINKOVA CZE 62 64

Main Draw Quarterfinal:
Simona DOBRA CZE d. Zsofia MIKO HUN 76 62

Main Draw Semifinal:
Simona DOBRA CZE d. (7) Yvonne NEUWIRTH AUT 36 62 62

Main Draw Final:
Simona DOBRA CZE d. (2) Danka KOVINIC MNE 64 62

Madrid 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Jakarta 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Amarante 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Almere 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
crazylace01 is offline View My Blog!   Reply With Quote