TennisForum.com - View Single Post - Wednesday OOP + Scores

View Single Post

Old Jan 19th, 2010, 06:02 AM   #1
country flag rrfnpump
Senior Member
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 20,070
rrfnpump has a reputation beyond repute rrfnpump has a reputation beyond repute rrfnpump has a reputation beyond repute rrfnpump has a reputation beyond repute rrfnpump has a reputation beyond repute rrfnpump has a reputation beyond repute rrfnpump has a reputation beyond repute rrfnpump has a reputation beyond repute rrfnpump has a reputation beyond repute rrfnpump has a reputation beyond repute rrfnpump has a reputation beyond repute
Wednesday OOP + Scores

http://www.australianopen.com/en_AU/...schedule8.html


Rod Laver Arena 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 2nd Round
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) v. Svetlana Kuznetsova (RUS)[3]
2. Women's Singles - 2nd Round
Kim Clijsters (BEL)[15] v. Tamarine Tanasugarn (THA)
3. Men's Singles - 2nd Round
Lukas Lacko (SVK) v. Rafael Nadal (ESP)[2]

Rod Laver Arena 19:00 Start Time
1. Women's Singles - 2nd Round
Elena Dementieva (RUS)[5] v. Justine Henin (BEL)
2. Men's Singles - 2nd Round
Marin Cilic (CRO)[14] v. Bernard Tomic (AUS)


Hisense Arena 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Caroline Wozniacki (DEN)[4] v. Aleksandra Wozniak (CAN)
2. Men's Singles - 2nd Round
Andy Roddick (USA)[7] v. Thomaz Bellucci (BRA)
3. Women's Singles - 2nd Round
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) v. Dinara Safina (RUS)[2]
4. Men's Singles - 2nd Round
James Blake (USA) v. Juan Martin Del Potro (ARG)[4]


Margaret Court Arena 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Jarmila Groth (AUS) v. Sofia Arvidsson (SWE)
2. Women's Singles - 2nd Round
Yanina Wickmayer (BEL) v. Flavia Pennetta (ITA)[12]
3. Women's Doubles - 1st Round
Sophie Ferguson (AUS) v. Venus Williams (USA)[2]
Jessica Moore (AUS) Serena Williams (USA)[2]
4. Men's Singles - 2nd Round
Antonio Veic (CRO) v. Gael Monfils (FRA)[12]
5. Men's Singles - 2nd Round
Andy Murray (GBR)[5] v. Marc Gicquel (FRA)


Show Court 2 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Stephanie Cohen-Aloro (FRA) v. Victoria Azarenka (BLR)[7]
2. Women's Singles - 2nd Round
Maria Kirilenko (RUS) v. Yvonne Meusburger (AUT)
3. Men's Singles - 2nd Round
Feliciano Lopez (ESP) v. Rainer Schuettler (GER)
4. Women's Singles - 2nd Round
Jelena Jankovic (SRB)[8] v. Katie O'Brien (GBR)
5. Men's Doubles - 1st Round
Samuel Groth (AUS) v. Daniel Nestor (CAN)[2]
Jason Kubler (AUS) Nenad Zimonjic (SRB)[2]


Show Court 3 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Vera Zvonareva (RUS)[9] v. Kristina Kucova (SVK)
2. Men's Singles - 2nd Round
Marsel Ilhan (TUR) v. Fernando Gonzalez (CHI)[11]
3. Women's Singles - 2nd Round
Aravane Rezai (FRA)[26] v. Angelique Kerber (GER)
4. Women's Singles - 2nd Round
Sorana Cirstea (ROU) v. Alisa Kleybanova (RUS)[27]


Court 4 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Stefanie Voegele (SUI) v. Melinda Czink (HUN)
2. Women's Singles - 2nd Round
Ekaterina Makarova (RUS) v. Sara Errani (ITA)
3. Men's Doubles - 1st Round
Lucas Arnold Ker (ARG) v. Wesley Moodie (RSA)
Horia Tecau (ROU) Mikhail Youzhny (RUS)
4. Women's Singles - 2nd Round
Roberta Vinci (ITA) v. Vania King (USA)


Court 5 11:00 Start Time
1. Men's Doubles - 1st Round
James Cerretani (USA) v. Prakash Amritraj (IND)
Travis Rettenmaier (USA) Somdev Devvarman (IND)
2. Men's Doubles - 1st Round
Jaroslav Levinsky (CZE)[15] v. Rameez Junaid (AUS)
Travis Parrott (USA)[15] Peter Luczak (AUS)
3. Men's Doubles - 1st Round
Colin Fleming (GBR) v. Yen-Hsun Lu (TPE)
Ken Skupski (GBR) Janko Tipsarevic (SRB)
4. Women's Doubles - 1st Round
Timea Bacsinszky (SUI) v. Anabel Medina Garrigues (ESP)
Tathiana Garbin (ITA) Caroline Wozniacki (DEN)
5. Men's Doubles - 1st Round
Marcelo Melo (BRA)[12] v. Leonardo Mayer (ARG)
Bruno Soares (BRA)[12] Horacio Zeballos (ARG)


Court 6 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Marina Erakovic (NZL) v. Na Li (CHN)[16]
2. Women's Singles - 2nd Round
Kateryna Bondarenko (UKR)[30] v. Elena Baltacha (GBR)
3. Men's Doubles - 1st Round
Bob Bryan (USA)[1] v. Michael Berrer (GER)
Mike Bryan (USA)[1] Simon Greul (GER)
4. Men's Singles - 2nd Round
Igor Kunitsyn (RUS) v. Stanislas Wawrinka (SUI)[19]


Court 7 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Daniela Hantuchova (SVK)[22] v. Viktoriya Kutuzova (UKR)
2. Women's Doubles - 1st Round
Lisa Raymond (USA)[6] v. Mariya Koryttseva (UKR)
Rennae Stubbs (AUS)[6] Darya Kustova (BLR)
3. Women's Doubles - 1st Round
Alicia Molik (AUS) v. Klaudia Jans (POL)
Meghann Shaughnessy (USA) Alicja Rosolska (POL)
4. Women's Doubles - 1st Round
Nuria Llagostera Vives (ESP)[3] v. Jelena Dokic (AUS)
Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)[3] Petra Kvitova (CZE)


Court 8 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Kimiko Date Krumm (JPN) v. Yaroslava Shvedova (KAZ)
2. Women's Singles - 2nd Round
Sandra Zahlavova (CZE) v. Marion Bartoli (FRA)[11]
3. Men's Singles - 2nd Round
John Isner (USA)[33] v. Louk Sorensen (IRL)
4. Men's Singles - 2nd Round
Jarkko Nieminen (FIN) v. Florent Serra (FRA)


Court 10 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Galina Voskoboeva (KAZ) v. Tsvetana Pironkova (BUL)
2. Men's Doubles - 1st Round
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) v. Johan Brunstrom (SWE)
Olivier Rochus (BEL) Jean-Julien Rojer (AHO)
3. Men's Singles - 2nd Round
Philipp Kohlschreiber (GER)[27] v. Wayne Odesnik (USA)
4. Men's Doubles - 1st Round
Paolo Lorenzi (ITA) v. Kaden Hensel (AUS)
Christophe Rochus (BEL) Greg Jones (AUS)


Court 11 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Elena Vesnina (RUS)[28] v. Tathiana Garbin (ITA)
2. Men's Doubles - 1st Round
Rohan Bopanna (IND) v. Rik De Voest (RSA)
Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) Scott Lipsky (USA)
3. Men's Doubles - 1st Round
Lukasz Kubot (POL)[5] v. Juan Ignacio Chela (ARG)
Oliver Marach (AUT)[5] Daniel Gimeno-Traver (ESP)
4. Women's Doubles - 1st Round
Jarmila Groth (AUS) v. Julie Coin (FRA)
Olivia Rogowska (AUS) Marie-Eve Pelletier (CAN)
5. Women's Doubles - 1st Round
Yung-Jan Chan (TPE) v. Monique Adamczak (AUS)
Monica Niculescu (ROU) Nicole Kriz (AUS)


Court 13 11:00 Start Time
1. Men's Doubles - 1st Round
Philipp Marx (GER) v. Nick Lindahl (AUS)
Igor Zelenay (SVK) Matt Reid (AUS)
2. Women's Singles - 2nd Round
Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)[2v.4] Jie Zheng (CHN)
3. Women's Singles - 2nd Round
Polona Hercog (SLO) v. Alona Bondarenko (UKR)[31]
4. Men's Singles - 2nd Round
Viktor Troicki (SRB)[29] v. Florian Mayer (GER)


Court 14 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Tamira Paszek (AUT) v. Julia Goerges (GER)
2. Men's Doubles - 1st Round
Ross Hutchins (GBR) v. Mariusz Fyrstenberg (POL)[7]
Jordan Kerr (AUS) Marcin Matkowski (POL)[7]
3. Men's Doubles - 1st Round
Marc Lopez (ESP) v. Jurgen Melzer (AUT)[17]
Santiago Ventura (ESP) Philipp Petzschner (GER)[17]
4. Women's Doubles - 1st Round
Julia Goerges (GER) v. Su-Wei Hsieh (TPE)[4]
Arantxa Parra Santonja (ESP) Shuai Peng (CHN)[4]
5. Women's Doubles - 1st Round
Cara Black (ZIM)[1] v. Tatjana Malek (GER)
Liezel Huber (USA)[1] Andrea Petkovic (GER)


Court 18 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Kai-Chen Chang (TPE) v. Iveta Benesova (CZE)
2. Women's Singles - 2nd Round
Kaia Kanepi (EST) v. Nadia Petrova (RUS)[19]
3. Men's Singles - 2nd Round
Andrey Golubev (KAZ) v. Ivan Ljubicic (CRO)[24]
4. Men's Singles - 2nd Round
Ivo Karlovic (CRO) v. Julien Benneteau (FRA)


Court 19 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Lucie Hradecka (CZE) v. Shahar Peer (ISR)[29]
2. Men's Singles - 2nd Round
Tomas Berdych (CZE)[21] v. Evgeny Korolev (KAZ)
3. Men's Doubles - 1st Round
Marcel Granollers (ESP)[8] v. Matthew Ebden (AUS)
Tommy Robredo (ESP)[8] Brydan Klein (AUS)
4. Women's Doubles - 1st Round
Bethanie Mattek-Sands (USA)[8] v. Kirsten Flipkens (BEL)
Zi Yan (CHN)[8] Melanie Oudin (USA)


Court 21 11:00 Start Time
1. Women's Singles - 1st Round
Stephanie Dubois (CAN) v. Agnes Szavay (HUN)
2. Men's Doubles - 1st Round
Arnaud Clement (FRA) v. Julian Knowle (AUT)[10]
Jonathan Erlich (ISR) Robert Lindstedt (SWE)[10]
3. Men's Doubles - 1st Round
Albert Montanes (ESP) v. Jose Acasuso (ARG)
Martin Vassallo Arguello (ARG) Sebastian Prieto (ARG)
4. Women's Doubles - 1st Round
Andrea Hlavackova (CZE) v. Anna Chakvetadze (RUS)
Lucie Hradecka (CZE) Tamira Paszek (AUT)
__________________
my tennis pictures: here and here
my tennis videos: here

Last edited by rrfnpump : Jan 19th, 2010 at 11:20 AM.
rrfnpump is online now View My Blog!   Reply With Quote