TennisForum.com - View Single Post - 2009 Czech weekly update thread!

View Single Post

Old Mar 17th, 2009, 04:46 AM   #12
country flag crazylace01
A new star is rising...
 
crazylace01's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 21,032
crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute
Re: 2009 Czech weekly update thread!

Events the week of 3/16

WTA Tour Events

Indian Wells (Premier Mandatory)

Qualifying/Early rounds: see previous post.

Main Draw 3rd round:
Jill Craybas (USA) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-4 6-3
(4) Vera Zvonareva (RUS) d. Petra Kvitova (CZE) 6-3 6-1
(30) Daniela Hantuchova (SVK) d. (Q) Petra Cetkovska (CZE) 7-5 7-5

ITF Events

Redding, CA 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Tenerife 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Cairo 25K

1st round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. (WC) Nadine Azmy (EGY) 6-0 6-3
Teresa Malikova (CZE) d. Dina El Farouk (EGY) 6-1 6-1
Barbora Krtickova (CZE) d. Teresa Mrdeza (CRO) 6-1 6-4
Fatima El Allami (MAR) d. Jana Jandova (CZE) 6-3 6-2

2nd round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. (13) Camila Giorgi (ITA) 6-3 6-1
Biljana Pavlova (BUL) d. Teresa Malikova (CZE) 6-2 5-7 6-3
Fatima El Allami (MAR) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-1 6-3

3rd round qualifying:
Nadia Lalami (MAR) d. Martina Kubickova (CZE) 3-6 6-1 6-3

No Czechs in main draw

Irapuato 25K

1st round qualifying:
(4) Katerina Kramperova (CZE) d. Valeria Franco (MEX) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
(9) Bianca Botto (PER) d. (4) Katerina Kramperova (CZE) 6-2 5-7 7-5

Main Draw 1st round:
(3) Renata Voracova (CZE) d. (WC) Daniela Munoz-Gallagos (MEX) 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
(3) Renata Voracova (CZE) d. (Q) Francesca Segarelli (DOM) 6-0 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(3) Renata Voracova (CZE) d. (7) Tetiana Luzhanska (UKR) 6-3 6-0

Main Draw Semifinals:
(2) Chanelle Scheepers (RSA) d. (3) Renata Voracova (CZE) 6-4 4-6 6-4

Amiens 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bath 10K

1st round qualifying:
(14) Petra Krejsova (CZE) d. Julie Gervais (FRA) 6-1 1-6 6-2

2nd round qualifying:
(1/WC) Yasmin Clarke (GBR) d. (14) Petra Krejsova (CZE) 6-4 5-7 7-6(4)

Main Draw 1st round:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. Eva Pigova (CZE) 6-1 6-1
Karolina Nowak (GER) d. (LL) Petra Krejsova (CZE) 4-6 6-1 6-0
(7) Emma Laine (FIN) d. Iveta Gerlova (CZE) 7-6(4) 6-4
Katerina Vankova (CZE) d. Tara Moore (GBR) 6-2 6-0

Main Draw 2nd round:
Verdiana Verardi (ITA) d. (1) Veronika Chvojkova (CZE) 1-6 7-6(4) 6-2
(4) Darija Jurak (CRO) d. Katerina Vankova (CZE) 6-2 6-3

Hamilton 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Rome-Pomezia 10K

1st round qualifying:
(1) Darina Sedenkova (CZE) d. (WC) Costanza Mecchi (ITA) 6-4 6-0
Bistra Otashliyska (BUL) d. (2/WC) Pavla Smidova (CZE) 6-3 6-3
(10) Kristyna Pliskova (CZE) d. (WC) Cristina Matera (ITA) 6-3 6-1
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (15) Nancy Rustignoli (ITA) 6-3 6-1

2nd round qualifying:
(1) Darina Sedenkova (CZE) d. (13) Veronica Popovici (ITA) 6-1 6-4
(4) Jasmina Kajtazovic (SLO) d. (10) Kristyna Pliskova (CZE) 6-1 6-2
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (6) Cristina Celani (ITA) 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
Simona Dobra (CZE) d. (Q) Federica Grazioso (ITA) 2-6 6-3 6-1
Karolina Pliskova (CZE) d. (WC) Simona-Iulia Matei (ROU) 6-4 6-2
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-4 6-4
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. (Q) Alessia Bertoia (ITA) 5-7 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Anna Korzeniak (POL) d. Simona Dobra (CZE) 6-1 6-1
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Karolina Pliskova (CZE) 6-2 6-1
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. (2) Sandra Martinovic (BIH) 1-6 6-1 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(1) Anna Korzeniak (POL) d. (Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) 7-6(5) 6-4
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. Alice Moroni (ITA) 6-1 6-3

Main Draw Semifinals:
(4) Darya Kustova (BLR) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 6-4 6-1

Lima 10K

1st round qualifying:
(16) Petra Padalikova (CZE) d. Mariah Plauth (BRA) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
(16) Petra Padalikova (CZE) d. Andressa Garcia (BRA) 6-4 4-6 6-2

3rd round qualifying:
(16) Petra Padalikova (CZE) d. (3) Natalia Cheng (BRA) 7-6(3) 6-4

Main Draw 1st round:
Andrea Koch-Benevuto (CHI) d. (Q) Petra Padalikova (CZE) 6-4 6-3
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by crazylace01 : Mar 23rd, 2009 at 09:39 PM.
crazylace01 is offline View My Blog!   Reply With Quote