TennisForum.com - View Single Post - 2009 Czech weekly update thread!

View Single Post

Old Mar 16th, 2009, 11:46 PM   #11
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,672
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2009 Czech weekly update thread!

Events the week of 3/9

WTA Tour Events

Indian Wells (Premier Mandatory)

1st round qualifying:
(5) Petra Cetkovska (CZE) d. Betina Jozami (ARG) 6-4 1-6 6-4
(13) Lucie Hradecka (CZE) d. Carly Gullickson (USA) 6-1 7-6(5)

2nd round qualifying:
(5) Petra Cetkovska (CZE) d. (13) Lucie Hradecka (CZE) 6-2 7-6(1)

Main Draw 1st round:
Nicole Vaidisova (CZE) d. (WC) Michaella Krajicek (NED) 6-3 6-4
Petra Kvitova (CZE) d. Pauline Parmentier (FRA) 6-3 6-2
(26) Iveta Benesova (CZE) d. Bye
(Q) Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Stephanie Foretz (CAN) 6-2 7-5
Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Melanie Oudin (USA) 6-3 6-1
(Q) Kristina Barrois (GER) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-1 6-2
Nuria Llagostera Vives (ESP) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-6(5) 7-6(9)

Main Draw 2nd round:
Nicole Vaidisova (CZE) d. (21) Alona Bondarenko (UKR) 6-3 6-1
Petra Kvitova (CZE) d. (26) Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-1
(Q) Petra Cetkovska (CZE) d. (3) Elena Dementieva (RUS) 7-6(2) 2-6 6-1
(25) Aleksandra Wozniak (CAN) d. Lucie Safarova (CZE) 6-3 6-3

ITF Events

Las Palmas de Gran Canaria 10K

No Czechs in qualifying or main draw

North Shore City 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Dijon 10K

1st round qualifying:
Alize Lim (FRA) d. (6) Katerina Vankova (CZE) 5-7 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (Q) Alexandra Damaschin (ROU) 6-4 6-3
Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Priscilla Heise (FRA) 6-0 7-6(4)

Main Draw 2nd round:
Claudine Schaul (LUX) d. (1) Zuzana Ondraskova (CZE) 7-5 6-4
Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Anais Laurendon (FRA) 6-3 5-7 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Laura-Ioana Andrei (ROU) d. Iveta Gerlova (CZE) 6-2 7-5

Giza 10K

1st round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. Jasmin Steinherr (GER) 6-0 6-1
(6) Jana Jandova (CZE) d. Bye
(13) Barbora Krtickova (CZE) d. Bye
Teresa Malikova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. (9) Gracia Radovanovic (FRA) 3-6 6-3 6-2
(6) Jana Jandova (CZE) d. Jodie McKinnon (GBR) 6-0 6-2
(13) Barbora Krtickova (CZE) d. Laura Revert-Oroz (ESP) 6-3 6-2
Teresa Malikova (CZE) d. Angelina Gordienko (RUS) 6-1 6-0

3rd round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. Ekaterina Stroganova (RUS) 7-5 6-3
(6) Jana Jandova (CZE) d. Piia Suomalainen (FIN) 6-4 6-4
(13) Barbora Krtickova (CZE) d. Valentine Starkova (KAZ) 3-6 6-2 6-3
(16) Cristina Sanchez-Quintanar (ESP) d. Teresa Malikova (CZE) 6-1 2-6 6-1

4th round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. (2) Federica Di Sarra (ITA) 6-4 0-6 7-5
(13) Barbora Krtickova (CZE) d. (6) Jana Jandova (CZE) 6-2 6-4

Main Draw 1st round:
(3) Eloisa-Marie Compostizo-de Andres (ESP) d. (Q) Barbora Krtickova (CZE) 6-3 6-1
(SE) Galina Fokina (RUS) d. (Q) Martina Kubickova (CZE) 6-3 6-3

Rome-Real 10K

1st round qualifying:
Tereza Vancurova (CZE) d. (WC) Michol Sanna (ITA) 6-2 6-1
(13) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Christine Lehner (GER) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
Tereza Vancurova (CZE) d. (15) Bistra Otashliyska (BUL) 6-4 6-3
(13) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Elena Bavassano (ITA) 6-2 6-4

3rd round qualifying:
Paola Spriveri (ITA) d. Tereza Vancurova (CZE) 6-3 6-0
(8) Annalisa Bona (ITA) d. (13) Lucie Kreigsmannova (CZE) 3-6 6-3 6-0

Main Draw 1st round:
Simona Dobra (CZE) d. (Q) Jessica Ginier (FRA) 6-1 6-2
Darina Sedenkova (CZE) d. Neda Kozic (SRB) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
Simona Dobra (CZE) d. (7) Dominice Ripoll (GER) 6-1 7-6(1)
Darina Sedenkova (CZE) d. (6) Marina Shamayko (RUS) 6-7(6) 6-2 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(1) Liana-Gabriela Ungur (ROU) d. Simona Dobra (CZE) 6-7(0) 6-3 6-3
Karolina Kosinska (POL) d. Darina Sedenkova (CZE) 3-6 6-0 6-4
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote