TennisForum.com - View Single Post - 2009 Czech weekly update thread!

View Single Post

Old Mar 2nd, 2009, 03:17 AM   #10
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,579
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2009 Czech weekly update thread!

Events the week of 3/2

WTA Tour Events

Monterrey (International)

1st round qualifying:
Lenka Weinerova (SVK) d. Sandra Zahlavova (CZE) 3-6 7-6(3) 6-1

Main Draw 1st round:
Petra Cetkovska (CZE) d. Jarmila Groth (SVK) 6-3 6-2
Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Melissa Torres Sandoval (MEX) 6-4 6-1
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Anna-Lena Groenefeld (GER) 6-3 2-6 7-6(4)
(6) Iveta Benesova (CZE) d. Shahar Peer (ISR) 6-4 6-2
(Q) Vania King (USA) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
Li Na (CHN) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-3 6-4
Lucie Safarova (CZE) d. (8) Maria Kirilenko (RUS) 6-4 4-1 ret.
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (3) Flavia Pennetta (ITA) 7-6(4) 2-6 6-4
(6) Iveta Benesova (CZE) d. Roberta Vinci (ITA) 7-6(4) 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Li Na (CHN) d. Lucie Safarova (CZE) 6-3 7-6(3)
(6) Iveta Benesova (CZE) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-5 6-4

Main Draw Semifinals:
Li Na (CHN) d. (6) Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-3

ITF Events

Sydney 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Minsk 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Lesya Tsurenko (UKR) d. (8) Eva Hrdinova (CZE) 7-6(6) 7-6(1)
(3) Vitalia Diatchenko (UKR) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-2
Nikola Frankova (CZE) d. Veronika Chvojkova (CZE) 4-6 7-5 6-3

Main Draw 2nd round:
(WC) Viktoria Yemialyanava (BLR) d. Nikola Frankova (CZE) 6-7(3) 6-3 7-5

Fort Walton Beach, FL 25K

1st round qualifying:
(15) Heidi El-Tabakh (CAN) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-1 6-2
Riza Zalameda (USA) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3 5-7 6-1
Karolina Pliskova (CZE) d. (WC) Alexa Guarachi (USA) 6-4 6-4

2nd round qualifying:
Karolina Pliskova (CZE) d. (10) Kimberly Couts (USA) 6-3 3-0 ret.

3rd round qualifying:
Karolina Pliskova (CZE) d. (8) Sharon Fichman (CAN) 7-6(7) 4-6 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. (4) Varvara Lepchenko (USA) 4-6 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. Tomoko Yonemura (JPN) 6-2 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. Georgie Stoop (GBR) 7-5 6-3

Main Draw Semifinals:
(Q) Gabriela Paz (VEN) d. (Q) Karolina Pliskova (CZE) 6-4 2-6 6-4

Lyon 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Raanana 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Zuzana Linhova (CZE) d. (WC) Olga Blank (ISR) 6-1 7-5

Main Draw 2nd round:
(7) Sarah Gronert (GER) d. Zuzana Linhova (CZE) 6-1 6-3

Buchen 10K

1st round qualifying:
(1) Katerina Vankova (CZE) d. Steffi Bachofer (GER) 1-6 6-1 6-4
Petra Krejsova (CZE) d. (16) Goele Lemmens (BEL) 6-4 6-2
Martina Borecka (CZE) vs. (13) Anja Prislan (SLO) 5-7 7-6(7) 6-2

2nd round qualifying:
(1) Katerina Vankova (CZE) d. Xenia Knoll (SUI) 7-6(2) 6-4
Elyne Boeykens (BEL) d. Petra Krejsova (CZE) 6-4 6-4
Maria Biryukova (RUS) d. Martina Borecka (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Katerina Vankova (CZE) d. (LL) Tanya Germanlieva (BUL) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(2) Anna Korzeniak (POL) d. (Q) Katerina Vankova (CZE) 6-4 6-3

Giza 10K

1st round qualifying:
(1) Jana Jandova (CZE) d. Giulia Bruzzone (ITA) 6-2 3-6 6-4
(15) Teresa Malikova (CZE) d. Marianna Natali (ITA) 6-3 6-4
Martina Kubickova (CZE) d. Jodie Williams (GBR) 6-2 6-0
(8) Barbora Krtickova (CZE) d. Makayla Lewis (GBR) 6-0 6-0

2nd round qualifying:
(1) Jana Jandova (CZE) d. Giulia Gasparri (ITA) 6-4 6-2
Raluca-Elena Platon (ROU) d. (15) Teresa Malikova (CZE) 6-4 4-6 6-4
(7) Nadia Lalami (MAR) d. Martina Kubickova (CZE) 6-3 6-1
(8) Barbora Krtickova (CZE) d. Natasha Bredl (AUT) 6-1 6-1

3rd round qualifying:
(1) Jana Jandova (CZE) d. (9) Biljana Pavlova (BUL) 7-6(2) 6-1
(16) Jasmin Steinherr (GER) d. (8) Barbora Krtickova (CZE) 6-2 2-6 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (7) Nicole Riner (SUI) 6-3 2-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. Nicole Rottmann (AUT) 7-6(5) 6-0

Main Draw Quarterfinals:
Marcella Koek (NED) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 6-4 7-6(1)
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Mar 9th, 2009 at 03:34 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote