TennisForum.com - View Single Post - 2009 Czech weekly update thread!

View Single Post

Old Feb 14th, 2009, 01:09 AM   #7
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,687
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2009 Czech weekly update thread!

Events the week of 2/9

WTA Tour Events

Paris (Premier)

1st round qualifying:
(WC) Karla Mraz (FRA) d. Tereza Hladikova (CZE) 3-6 7-5 6-1
Eva Hrdinova (CZE) d. Alexandra Stevenson (USA) 7-6(5) 6-3
(7) Maria Elena Camerin (ITA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-4

Main Draw 1st round:
(1) Serena Williams (USA) d. Iveta Benesova (CZE) 6-1 6-4
Karolina Sprem (CRO) d. Petra Kvitova (CZE) 6-3 6-1
(Q) Emilie Loit (FRA) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-1 6-4

Pattaya City (International)

No Czechs in qualifying or main draw

ITF Events

Midland, MI 75K

1st round qualifying:
Karolina Pliskova (CZE) d. Anastasiya Vasylyeva (RUS) 6-3 6-2
(6) Michaela Pastikova (CZE) d. Story Tweedie-Yates (USA) 4-6 6-0 6-4

2nd round qualifying:
Valerie Tetreault (CAN) d. Karolina Pliskova (CZE) 7-5 6-1
(6) Michaela Pastikova (CZE) d. Emily Webley-Smith (GBR) 7-5 4-6 6-3

3rd round qualifying:
(4) Irina-Camelia Begu (ROU) d. (6) Michaela Pastikova (CZE) 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
Katie O'Brien (GBR) d. (LL) Michaela Pastikova (CZE) 6-0 6-2
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. Ekaterina Makarova (RUS) 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. Anna Gerasimou (GRE) 6-1 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. (4) Stephanie Foretz (FRA) 7-6(2) 6-4

Main Draw Semifinals:
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. Evgeniya Rodina (RUS) 5-7 6-4 6-0

Main Draw Final:
(5) Lucie Hradecka (CZE) d. Eleni Daniilidou (GRE) 6-3 6-3

Cali 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(7) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Arantxa Parra Santonja (ESP) 5-7 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
Nathalie Vierin (ITA) d. (7) Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 7-5

Mildura 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Stockholm 25K

1st round qualifying:
(5) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Jennie Brobeck (SWE) 6-2 6-3

2nd round qualifying:
(13) Alexandra Dulgheru (ROU) d. (5) Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
Nicole Thyssen (NED) d. Nikola Frankova (CZE) 6-3 6-3
(Q) Justine Ozga (GER) d. (3) Renata Voracova (CZE) 7-6(6) 7-6(5)
(8) Andrea Hlavackova (CZE) d. Ksenia Milevskaya (BLR) 7-6(2) 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Naomi Cavaday (GBR) d. (8) Andrea Hlavackova (CZE) 7-5 ret.

Albufeira 10K

Main Draw 1st round:
Dominika Kanakova (CZE) d. Martina Natali (ITA) 6-1 6-2
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Sabina Stilu (ROU) 6-1 6-3
Anastasia Wagner (GER) d. Zuzana Linhova (CZE) 7-6(6) 6-4

2nd round qualifying:
Dominika Kanakova (CZE) d. Cristina Greco-Naccarato (ITA) 6-1 3-6 6-2
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Anastasiya Lytovchenko (UKR) 6-0 7-5

3rd round qualifying:
Inna Sokolova (RUS) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-0 6-2
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Sarah Moundir (SUI) 6-3 0-6 6-4

4th round qualifying:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Inna Sokolova (RUS) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
Darina Sedenkova (CZE) d. (Q) Vanessa Pinto (GER) 6-2 7-6(5)
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (Q) Nicolette Van Uitert (NED) 2-6 6-4 7-6(1)

Main Draw 2nd round:
Darina Sedenkova (CZE) d. (Q) Beatriz Garcia-Vidagny (ESP) 6-4 6-4
(5) Roxane Vaisemberg (BRA) d. (Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) 3-6 6-4 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Darina Sedenkova (CZE) d. Keren Shlomo (ISR) 6-1 6-4

Main Draw Semifinals:
Darina Sedenkova (CZE) d. (5) Roxane Vaisemberg (BRA) 6-3 7-6(5)

Main Draw Final:
Darina Sedenkova (CZE) d. (2) Lisa Sabino (ITA) 6-3 6-2

Jiangmen 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Mallorca 10K

1st round qualifying:
Gabriela Horackova (CZE) d. Carla Roset-Franco (ESP) 6-4 6-3
(12) Erika Zanchetta (ITA) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-3 6-4

2nd round qualifying:
(2) Sofia Kvatsabaia (GEO) d. Gabriela Horackova (CZE) 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
(SE) Carmen Lopez-Rueda (ESP) d. Simona Dobra (CZE) 6-4 1-6 6-1
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Feb 17th, 2009 at 01:05 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote