TennisForum.com - View Single Post - Czechs weekly result thread.....2008 edition!

View Single Post

Old Oct 20th, 2008, 02:45 AM   #46
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,874
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 10/20

WTA Tour Events

Linz (Tier II)

1st round qualifying:
Eva Hrdinova (CZE) d. Katie O'Brien (GBR) 2-6 6-4 6-2
Tereza Hladikova (CZE) d. (A) Janina Toljan (AUT) 6-4 6-2
(3) Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Jeannine Prentner (AUT) 6-2 6-0
(9) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Jelena Kostanic Tosic (CRO) 6-2 6-0
Anna Lapushchenkova (RUS) d. Renata Voracova (CZE) 6-3 7-5

2nd round qualifying:
(1) Ekaterina Makarova (RUS) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-4 6-1
Olga Savchuk (UKR) d. Tereza Hladikova (CZE) 7-5 2-6 6-2
(3) Petra Kvitova (CZE) d. Kristina Kucova (SVK) 3-6 7-5 6-1
(9) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Anna Lapushchenkova (RUS) 7-6(4) 6-0

3rd round qualifying:
(3) Petra Kvitova (CZE) d. Jill Craybas (USA) 6-2 6-0
(8) Nuria Llagostera Vives (ESP) d. (9) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Tamira Paszek (AUT) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
(6) Marion Bartoli (FRA) d. (Q) Petra Kvitova (CZE) 7-6(4) 1-6 6-3

Luxembourg (Tier III)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Iveta Benesova (CZE) d. (WC) Laura Robson (GBR) 1-6 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
Iveta Benesova (CZE) d. (2) Anna Chakvetadze (RUS) 6-2 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(6) Li Na (CHN) d. Iveta Benesova (CZE) 6-4 4-6 6-2

ITF Events

Taipei 100K+H

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Sophie Ferguson (AUS) d. Nikola Frankova (CZE) 7-5 6-2

Poitiers 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Stephanie Foretz (FRA) d. Lucie Hradecka (CZE) 1-6 6-4 6-2
(5) Petra Cetkovska (CZE) d. (WC) Selima Sfar (TUN) 6-1 6-2
(3) Lucie Safarova (CZE) d. Elena Baltacha (GBR) 6-3 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(5) Petra Cetkovska (CZE) d. Stephanie Foretz (FRA) 6-4 4-6 6-2
(3) Lucie Safarova (CZE) d. (Q) Oxana Lyubtsova (UKR) 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Monica Niculescu (ROU) d. (5) Petra Cetkovska (CZE) 6-4 6-3
(3) Lucie Safarova (CZE) d. (6) Nathalie Dechy (FRA) 6-2 6-4

Main Draw Semifinals:
(2) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. (3) Lucie Safarova (CZE) 6-7(7) 6-4 7-6(3)

Saguenay 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(2) Melinda Czink (HUN) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-3 6-3

Podolsk 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(2) Ksenia Pervak (RUS) d. Katerina Vankova (CZE) 6-2 6-2

Glasgow 25K

1st round qualifying:
Katie Gater (GBR) d. (11) Eva Pigova (CZE) 2-6 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
(8) Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Natasha Khan (GBR) 6-1 7-5
(Q) Irina-Camelia Begu (ROU) d. (2) Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 3-6 6-1

Main Draw 2nd round:
(8) Andrea Hlavackova (CZE) d. Amanda Elliott (GBR) 6-0 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(8) Andrea Hlavackova (CZE) d. (3) Anne Schaefer (GER) 6-4 6-3

Main Draw Semifinals:
(1) Patricia Mayr (AUT) d. (8) Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-2

Augusta, GA 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Hamanako 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Lagos 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Port Pirie 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Mexico City 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Lima 10K

No Czechs in qualifying or main draw

St. Cugat 10K

No Czechs in qualifyng or main draw

Dubrovnik 10K

1st round qualifying:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Krizstina Kovacs (HUN) 6-1 7-6(2)
(3) Martina Borecka (CZE) d. Bye
Lenka Danielova (CZE) d. Martina Gregoric (CRO) 6-2 6-1
(5) Andrea Berkova (CZE) d. Bye
Barbora Bozkova (CZE)d. Luca Pump (HUN) 6-2 6-2
Katharina Jobst (GER) d. (8) Petra Krejsova (CZE) 6-1 7-6(4)

2nd round qualifying:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Theresa Jobst (GER) 6-1 6-1
(3) Martina Borecka (CZE) d. Paulina Milosavljevic (SWE) 4-6 6-1 6-0
Mina Gardic (CRO) d. Lenka Danielova (CZE) 6-5 ret.
Natela Dzalamidze (RUS) d. (5) Andrea Berkova (CZE) 6-0 6-4
Reka-Luca Jani (HUN) d. Barbora Bozkova (CZE) 6-2 6-2

3rd round qualifying:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (2) Silvia Njiric (CRO) 6-2 7-5
(3) Martina Borecka (CZE) d. Mina Gardic (SRB) 6-0 7-5

Main Draw 1st round:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Ljubica Avramovic (SRB) 2-6 6-3 7-5
Matea Mezak (CRO) d. (Q) Martina Borecka (CZE) 6-4 4-6 6-2
Darina Sedenkova (CZE) d. (LL) Nadezda Gorbachkova (RUS) 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (5) Conny Perrin (SUI) 6-0 6-1
Darina Sedenkova (CZE) d. (Q) Ema Mikulcic (CRO) 4-6 6-1 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Reka-Luca Jani (HUN) d. (Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) 7-5 3-6 6-1
Darina Sedenkova (CZE) d. (LL) Silvia Njiric (CRO) 6-4 6-2

Main Draw Semifinals:
Darina Sedenkova (CZE) d. (6) Kristina Steiert (GER) 7-5 6-0

Main Draw Final:
Darina Sedenkova (CZE) d. Matea Mezak (CRO) 4-6 6-0 6-4

Oristano 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Valencia 10K

No Czech in qualifying or main draw

Pretoria 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Chanel Simmonds (RSA) d. Zuzana Linhova (CZE) 6-4 7-6(4)

Vila Real de Santo Antonio 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Oct 26th, 2008 at 11:50 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote