TennisForum.com - View Single Post - Czechs weekly result thread.....2008 edition!

View Single Post

Old Apr 1st, 2008, 09:05 PM   #15
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,552
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 4/1

WTA Tour Events

Miami (Tier I)

No Czechs remain

ITF Events

Torhout 75K

1st round qualifying:
(2) Johanna Larsson (SWE) d. Iveta Gerlova (CZE) 7-5 6-2
Ipek Senoglu (TUR) d. (4) Tereza Hladikova (CZE) 1-6 7-6(7) 7-5

Main Draw 1st round:
Eva Hrdinova (CZE) d. (Q) Magda Mihalache (ROU) 6-2 7-5
Elena Baltacha (GBR) d. (6) Petra Kvitova (CZE) 6-3 4-6 6-4
(4) Iveta Benesova (CZE) d. (Q) Roberta Vinci (ITA) 2-6 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
Eva Hrdinova (CZE) d. (WC) Tamaryn Hendler (BEL) 6-0 6-3
(4) Iveta Benesova (CZE) d. Oxana Lyubtsova (UKR) 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(LL) Nicole Thyssen (NED) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-1 6-2
(4) Iveta Benesova (CZE) d. (9) Stephanie Foretz (FRA) 6-3 6-4

Main Draw Semifinals:
(4) Iveta Benesova (CZE) d. (2) Sandra Kloesel (GER) 3-6 6-4 7-5

Main Draw Final:
Elena Baltacha (GBR) d. (4) Iveta Benesova (CZE) 6-7(5) 6-1 6-4

Patra 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Carla Suarez-Navarro (ESP) d. Hana Sromova (CZE) 6-0 7-6(3)

Pelham, AL 25K

1st round qualifying:
Nina Pantic (CAN) d. Petra Padalikova (CZE) 2-6 6-4 7-5

Main Draw 1st round:
Michaela Pastikova (CZE) d. Chin-Wei Chan (CHN) 0-6 7-6(7) 6-2

Main Draw 2nd round:
(5) Angela Haynes (USA) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-4 7-5

Civitavecchia 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(5) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (Q) Stanislava Hrozenska (SVK) 7-5 6-0

Main Draw 2nd round:
(5) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Sandra Martinovic (BIH) 4-6 7-5 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(2) Mathilde Johansson (FRA) d. (5) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-1

Hamburg 25K

1st round qualifying
Eva Pigova (CZE) d. Bye
(9) Radana Holusova (CZE) d. Bye
(8) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(6) Neda Kozic (SRB) d. Eva Pigova (CZE) 6-4 6-1
(9) Radana Holusova (CZE) d. Julia Landauer (GER) 6-2 6-2
Kristina Andlovic (SWE) d. (8) Darina Sedenkova (CZE)

3rd round qualifying:
(6) Neda Kozic (SRB) d. (9) Radana Holusova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Estelle Guisard (FRA) d. (5) Sandra Zahlavova (CZE) 6-7(7) 6-4 6-3
(7) Andrea Hlavackova (CZE) d. Eugenia Grebenyuk (RUS) 6-4 1-0 ret.
(4) Agnes Szatmari (ROU) d. Veronika Chvojkova (CZE) 2-6 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(7) Andrea Hlavackova (CZE) d. (Q) Stephanie Gehrlein (GER) 7-5 4-0 ret.

Main Draw Quarterfinals:
(7) Andrea Hlavackova (CZE) d. (7) Agnes Szatmari (ROU) 6-4 6-4

Main Draw Semifinals:
Kristina Barrois (GER) d. (7) Andrea Hlavackova (CZE) 3-6 6-2 6-2

Antalya-Belek 10K

1st round qualifying:
Julia Goloborodko (UKR) d. Dagmar Dudlakova (CZE) 6-0 6-3
Barbora Krtickova (CZE) d. Caroline Magnusson (SWE) 5-7 6-1 6-1

2nd round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. Milana Zubkov (TUR) 6-1 6-0

3rd round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. (9) Natasha Marks (GBR) 6-3 6-3

4th round qualifying:
Barbora Krtickova (CZE) d. Dalila Jakupovic (SLO) 6-0 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Barbora Krtickova (CZE) d. (5) Vivian Segnini (BRA) 4-6 7-6(4 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Barbora Krtickova (CZE) d. Marina Melnikova (RUS) 6-3 4-6 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Barbora Krtickova (CZE) d. (4) Cagla Buyukakcay (TUR) 6-2 7-5

Main Draw Semifinals:
(6) Marcella Koek (NED) d. (Q) Barbora Krtickova (CZE) 6-4 6-1

Obregon 10K

1st round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. (6) Nicole Montiero (NED) 6-1 4-6 6-1

2nd round qualifying:
Katerina Kramperova (CZE) d. (9) Guadalupe Moreno (ARG) 6-0 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. Vanesa Furlanetto (ARG) 3-6 6-3 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. (1) Daniela Munoz-Gallagos (MEX) 6-2 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Katerina Kramperova (CZE) d. (8) Andrea Koch-Benvenuto (CHI) 7-5 6-1

Main Draw Semifinals:
(4) Anne Yelsey (USA) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-0 ret.
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Apr 6th, 2008 at 10:54 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote