TennisForum.com - View Single Post - Czechs weekly result thread.....2008 edition!

View Single Post

Old Mar 24th, 2008, 03:28 PM   #14
country flag crazylace01
A new star is rising...
 
crazylace01's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,998
crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 3/24

WTA Tour Events

Miami (Tier I)

1st round qualifying:
Petra Kvitova (CZE) d. (3) Maria Emilia Salerni (ARG) 2-6 6-3 6-3
(8) Aiko Nakamura (JPN) d. Renata Voracova (CZE) 3-6 6-4 6-2
(17) Anne Kremer (LUX) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 6-0
(10) Petra Cetkovksa (CZE) d. (WC) Anna Tatishvili (GEO) 6-7(5) 6-4 6-0

2nd round qualifying:
Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Tamaryn Hendler (BEL) 6-1 6-1
Aleksandra Wozniak (CAN) d. (10) Petra Cetkovska (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
Kaia Kanepi (EST) d. (Q) Petra Kvitova (CZE) 3-6 7-5 7-5
Edina Gallovits (ROU) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-4 6-1
Lucie Safarova (CZE) d. (WC) Sorana Cirstea (ROU) 6-1 7-5
(12) Nicole Vaidisova (CZE) d. Bye

Main Draw 2nd round:
Lucie Safarova (CZE) d. (31) Karin Knapp (ITA) 6-1 7-5
(Q) Alisa Kleybanova (RUS) d. (12) Nicole Vaidisova (CZE) 6-4 6-0

Main Draw 3rd round:
(4) Jelena Jankovic (SRB) d. Lucie Safarova (CZE) 6-2 6-1

ITF Events

Latina 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Natasa Zoric (SRB) d. Michaela Pastikova (CZE) 6-3 6-3
(3) Iveta Benesova (CZE) d. Darya Kustova (BLR) 6-2 6-2
Ekaterina Ivanova (RUS) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 7-6(3) 6-1
Eva Hrdinova (CZE) d. (WC) Martina Di Giuseppe (ITA) 6-7(4) 7-5 6-1

Main Draw 2nd round:
(3) Iveta Benesova (CZE) d. Masa Zec-Peskiric (SLO) 6-1 6-0
(4) Olivia Sanchez (FRA) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(3) Iveta Benesova (CZE) d. Ekaterina Ivanova (RUS) 6-2 6-0

Main Draw Semifinals:
(3) Iveta Benesova (CZE) d. (5) Mathilde Johansson (FRA) 6-1 6-0

Main Draw Final:
(3) Iveta Benesova (CZE) d. (Q) Sesil Karatantcheva (BUL) 6-2 6-0

Hammond, LA 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Moscow 25K

1st round qualifying:
(4) Nikola Frankova (CZE) d. Iuliia Sandrakova (RUS) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(4) Nikola Frankova (CZE) d. (16) Aleksandra Razumova (RUS) 6-1 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. (Q) Daria Gavrilova (RUS) 2-6 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. (5) Teodora Mircic (SRB) 4-6 7-5 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. Maria Mokh (RUS) 6-4 6-2

Main Draw Semifinals:
(2) Ekaterina Dzhalevich (BLR) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 7-6(0) 6-3

La Palma 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Jersey 25K

1st round qualifying:
(2) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye
Eva Pigova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(2) Iveta Gerlova (CZE) d. Marine Sorg (FRA) 7-6(3) 6-2
(12) Elizabeth Thomas (GBR) d. Eva Pigova (CZE) 7-6(7) 7-6(8)

3rd round qualifying:
(2) Iveta Gerlova (CZE) d. (12) Elizabeth Thomas (GBR) 7-5 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Ana Savic (CRO) 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Amanda Elliott (GBR) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 2-6 6-4 6-2

Tessenderlo 25K

1st round qualifying:
(5) Darina Sedenkova (CZE) d. Bye
(8) Radana Holusova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(5) Darina Sedenkova (CZE) d. (WC) Joke de Kok (BEL) 6-1 7-6(2)
(8) Radana Holusova (CZE) d. Daphne Staelens (BEL) 6-3 7-5

3rd round qualifying:
Martina Balogova (SVK) d. (5) Darina Sedenkova (CZE) 7-5 6-2
(8) Radana Holusova (CZE) d. (9) Emilie Bacquet (FRA) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
Anne Schaefer (GER) d. (Q) Radana Holusova (CZE) 6-4 6-1
(WC) Debbrich Feys (BEL) d. (4) Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-2
(3) Mariana Duque-Marino (COL) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-3 6-3

Athens-Goudi 10K

1st round qualifying:
(8) Nuria Parrizas-Diaz (ESP) d. Barbora Matusova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
Alice Moroni (ITA) d. (SE) Jana Jandova (CZE) 7-5 6-2

Cairo 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(6) Simona Dobra (CZE) d. (Q) Oksana Khomyk (UKR) 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
(6) Simona Dobra (CZE) d. (LL) Iuliia Kiriienko (UKR) 6-1 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Katarzyna Piter (POL) d. (6) Simona Dobra (CZE) 6-2 6-4
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by crazylace01 : Apr 1st, 2008 at 09:32 PM.
crazylace01 is offline View My Blog!   Reply With Quote