TennisForum.com - View Single Post - Czechs weekly result thread.....2008 edition!

View Single Post

Old Mar 16th, 2008, 03:54 PM   #13
country flag crazylace01
A new star is rising...
 
crazylace01's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,902
crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute crazylace01 has a reputation beyond repute
Re: Czechs weekly result thread.....2008 edition!

Events the week of 3/17

WTA Tour Events

Indian Wells (Tier I)

No Czechs remaining

ITF Events

Sorrento 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Redding, CA 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (4) Anne Keothavong (GBR) 2-6 7-6(8) 6-2
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Alina Jidkova (RUS) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Surina de Beer (RSA) 6-1 6-3
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 6-3 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Tetiana Luzhanska (UKR) 2-6 6-4 6-2
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Angela Haynes (USA) 6-4 7-6(5)

Main Draw Semifinals:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (2) Petra Cetkovska (CZE) 6-3 6-3

Main Draw Finals:
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (7) Aleksandra Wozniak (CAN) 7-6(4) 6-3

Tenerife 25K

1st round qualifying:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) 6-2 6-0

2nd round qualifying:
(13) Rebeca Bou-Noguiero (ESP) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Kristina Barrois (GER) d. (6) Sandra Zahlavova (CZE) 2-6 6-1 6-3

St. Petersburg-Vsevolozhsk 25K

1st round qualifying:
(2) Nikola Frankova (CZE) d. Viktoria Yemialyanava (BLR) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
(2) Nikola Frankova (CZE) d. Maria Sirotkina (RUS) 6-4 4-6 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. (7) Ksenia Pervak (RUS) 6-0 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. Tatjana Priachin (GER) 6-2 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(1) Anna Lapushchenkova (RUS) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 7-5 6-4

Noida 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Sanaa Bhambri (IND) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-1 3-1 ret.
(Q) Vlada Ekshibarova (UZB) d. (6) Andrea Hlavackova (CZE) 3-6 6-4 7-6(3)

Amiens 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Porto Rafti 10K

1st round qualifying:
(7) Jana Jandova (CZE) d. Tanya Germanlieva (BUL) 3-6 7-5 6-3

2nd round qualifying:
(7) Jana Jandova (CZE) d. (9) Rocio de la Torre-Sanchez (ESP) 2-6 6-2 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (4) Gianna Doz (CRO) 2-6 6-3 6-0

Main Draw 2nd round:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. Angelique Gabueva (RUS) 6-4 3-6 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. (WC) Despina Papamichail (GRE) 7-5 6-2

Main Draw Semifinals:
(Q) Jana Jandova (CZE) d. Tetyana Arefyeva (UKR) 6-2 6-4

Main Draw Final:
(Q) Lenka Jurikova (SVK) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 6-1 7-6(5)

Rome-Pomezia 10K

1st round qualifying:
(13) Krystina Pliskova (CZE) d. Carla Caetano (POR) 6-2 2-6 6-3
(WC) Simona-Iulia Matei (ROU) d. (6) Karolina Pliskova (CZE) 6-3 6-7(3) 6-3
(10) Pavla Smidova (CZE) d. Letizia Lo Re (ITA) 6-0 ret.

2nd round qualifying:
(2/WC) Petra Sunic (CRO) d. (13) Krystina Pliskova (CZE) 6-3 7-5
(10) Pavla Smidova (CZE) d. (WC) Simona-Iulia Matei (ROU) 6-4 3-6 7-6(2)

Main Draw 1st round:
(Q) Ioana Ivan d. (LL) Krystina Pliskova (CZE) 6-4 6-4
(WC) Martina Caregaro (ITA) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-4 6-3

Bath 10K

1st round qualifying:
(7) Eva Pigova (CZE) d. (WC) Taro Keens (GBR) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(14) Natasha Marks (GBR) d. (7) Eva Pigova (CZE) 7-5 2-6 6-3

Main Draw 1st round:
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Jade Windley (GBR) 3-6 7-6(5) 6-3

Main Draw 2nd round:
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. Renee Reinhard (NED) 6-4 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Sarah Borwell (GBR) d. (5) Iveta Gerlova 6-2 6-4

Ain Alsoukhna 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(7) Simona Dobra (CZE) d. Giorgia Mortello (ITA) 6-2 6-0

Main Draw 2nd round:
(Q) Fatima El Allami (MAR) d. (7) Simona Dobra (CZE) 6-4 7-6(4)
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by crazylace01 : Mar 24th, 2008 at 01:01 PM.
crazylace01 is offline View My Blog!   Reply With Quote