TennisForum.com  

TennisForum.com (http://www.tennisforum.com/index.php)
-   JUNIORS (http://www.tennisforum.com/forumdisplay.php?f=17)
-   -   Junior GRAND SLAM RECORDS ......... (http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=8040)

TheBoiledEgg Jan 29th, 2002 07:26 PM

Junior GRAND SLAM RECORDS .........
 
Plus Orange Bowl


Orange Bowl 1997


1st rd

1-Cara Black (ZIM) d. Maja Matevzic (SLO) 62 63
Katy Granson (USA) d. Jessica Balbuena (USA) 64 60
Sybille Bammer (AUT) d. Stanislava Hrozenska (SVK) 46 75 61
Jessica Lehnhoff (USA) d. Janet Bergman (USA) 62 61

Ivana Visic (CRO) d. Kildine Chevalier (FRA) 75 75
Anastasia Myskina (RUS) d. Michaela Pastikova (CZE) 64 61
Clarisa Fernandez (ARG) d. Visnja Vuletic (YUG) 67 64 61
Tatiana Poutchek (BLR) d. Brandis Braverman (USA) 62 61

3-Tina Pisnik (SLO) d. Nives Culum (SLO) 62 61
Danira Penic (CRO) d. Paula Garcia (ESP) 26 63 61
Kim Clijsters (BEL) d. Lisa Fritz (GER) 61 64
Ekaterina Syssoeva (RUS) d. Gabriela Lastra (USA) 61 63

Dora Krstulovic (CRO) d. Jacqueline Trail (USA) 26 75 64
Tina Hergold (SLO) d. I-Ting Wang (TPE) 63 75
Liza Andriyani (INA) d. Marina Caiazzo (FRA) 76 76
Andrea Sebova (SVK) d. Paola Palencia (MEX) 62 26 60

Irina Selyutina (KAZ) d. Erica Krauth (ARG) 61 61
Erica Biro (USA) d. Sanja Bajin (CAN) 76 61
Gabriela Volekova (SVK) d. Lioudmila Skavronskaia (RUS) 62 46 61
Jessica Fernandez (MEX) d. Laura Granville (USA) 26 62 62

Milagros Sequera (VEN) d. Catalina Castano (COL) 63 62
Olga Rejniak (POL) d. Nina Aigner (AUT) 61 61
Lauren Kalvaria (USA) d. Martina Sucha (SVK) 62 63
4-Melissa Middleton (USA) d. Mariel Verban (USA) 63 60

Elena Salvador (ESP) d. Andrea Aura Narvaez (USA) 60 62
Silvia Urickova (SVK) d. Lydia Steinbach (GER) 64 75
Nadejda Ostrovskaya (BLR) d. Alanna Broderick (JAM) 61 64
Elena Dementieva (RUS) d. Whitney Laiho (USA) 76 63

Zsofia Gubacsi (HUN) d. Jana Hlavacova (CZE) 62 63
Elsa Morel (FRA) d. Erin Boisclair (USA) 61 46 63
Petya Marinova (CAN) d. Carla Tiene (BRA) 75 75
Jelena Kostanic (CRO) d. 2-Katarina Srebotnik (SLO) 36 63 64



2nd rd

1-Cara Black (ZIM) d. Katy Granson (USA) 63 62
Jessica Lehnhoff (USA) d. Sybille Bammer (AUT) 76 75
Ivana Visic (CRO) d. Anastasia Myskina (RUS) w.o.
Tatiana Poutchek (BLR) d. Clarisa Fernandez (ARG) 67 63 62

3-Tina Pisnik (SLO) d. Danira Penic (CRO) 64 61
Kim Clijsters (BEL) d. Ekaterina Syssoeva (RUS) 63 75
Dora Krstulovic (CRO) d. Tina Hergold (SLO) 63 63
Liza Andriyani (INA) d. Andrea Sebova (SVK) 75 62

Irina Selyutina (KAZ) d. Erica Biro (USA) 75 75
Gabriela Volekova (SVK) d. Jessica Fernandez (MEX) 64 61
Milagros Sequera (VEN) d. Olga Rejniak (POL) 63 62
4-Melissa Middleton (USA) d. Lauren Kalvaria (USA) 06 62 64

Silvia Urickova (SVK) d. Elena Salvador (ESP) 76 60
Elena Dementieva (RUS) d. Nadejda Ostrovskaya (BLR) 63 76
Zsofia Gubacsi (HUN) d. Elsa Morel (FRA) 61 62
Jelena Kostanic (CRO) d. Petya Marinova (CAN) 75 62



3rd rd

1-Cara Black (ZIM) d. Jessica Lehnhoff (USA) 63 64
Tatiana Poutchek (BLR) d. Ivana Visic (CRO) 62 75
3-Tina Pisnik (SLO) d. Kim Clijsters (BEL) d. 60 75
Dora Krstulovic (CRO) d. Liza Andriyani (INA) 64 61

Gabriela Volekova (SVK) d. Irina Selyutina (KAZ) [/b] 63 60
4-Melissa Middleton (USA) d. Milagros Sequera (VEN) 64 64
Elena Dementieva (RUS) d. Silvia Urickova (SVK) 63 64
Jelena Kostanic (CRO) d. Zsofia Gubacsi (HUN) 62 61


Quarter-FInals

1-Cara Black (ZIM) d. Tatiana Poutchek (BLR) 57 75 62
3-Tina Pisnik (SLO) d. Dora Krstulovic (CRO) 64 46 76
Gabriela Volekova (SVK) d. 4-Melissa Middleton (USA) 64 63
Elena Dementieva (RUS) d. Jelena Kostanic (CRO) 62 61


Semi-FInals

1-Cara Black (ZIM) d. 3-Tina Pisnik (SLO) 64 61
Gabriela Volekova (SVK) d. Elena Dementieva (RUS) 76 76


FINAL

1-Cara Black (ZIM) d. Gabriela Volekova (SVK) 62 60
================================================== ===================
Australian Open 1998


1st rd

Kristina Triska (SWE) d. Marina Caiazzo (FRA) 61 63
Alicia Molik (AUS) d. Sanja Bajin (CAN) 62 67 75
Na Li (CHN) d. Linda-Elizabeth Tajnai (AUS) 64 64
Rewa Hudson (NZL) d. Ansley Cargill (USA) 64 62

Lauren Kalvaria (USA) d. Sara-Louise Lydon (GBR) 76 75
Wynne Prakusya (INA) d. Suchanan Viratprasert (THA) 62 60
Melanie Ann Clayton (AUS) d. Kyung-Mi Chang (KOR) 63 64
Dora Krstulovic (CRO) d. Aniela Mojzis (RSA) 64 61

Zsofia GUbacsi (HUN) d. Marie-Eve Pelletier (CAN) 46 60 61
Francesca Schiavone (ITA) d. Laetitia Sanchez (FRA) 46 63 63
Kinga Berecz (HUN) d. Heidi Farr (GBR) 63 75
Jelena Dokic (AUS) d. Donna McIntryre (AUS) 62 64

Ivana Visic (CRO) d. Gabriela Lastra (USA) 76 46 64
Melissa Dowse (AUS) d. Frederika Girsang (INA) 75 26 61
Kate Pinchbeck (AUS) d. Remi Uda (JPN) 62 60
Kildine Chevalier (FRA) d. Emily Haylock (AUS) 60 60

Jelena Kostanic (CRO) d. Susan Cowan (AUS) 63 63
Alexandra Stevenson (USA) d. Eny Sulistiowati (INA) 60 60
Nathalie Grandin (RSA) d. Orawan Wongkamalasai (THA) 36 62 61
Leanne Baker (NZL) d. Rochelle Rosenfield (AUS) 62 67 61

Stanislava Hrozenska (SVK) d. Nicole Sewell (AUS) 60 62
Stephanie Rizzi (FRA) d. Petya Marinova (CAN) 60 62
Sybille Bammer (AUT) d. Jin-Hee Kim (KOR) 63 60
Katarina Srebotnik (SLO) d. Chantal Skulskyj (AUS) 62 61

Eva Dyrberg (DEN) d. Jacqueline Trail (USA) 62 67 62
Stephanie Foretz (FRA) d. Radka Sottova (CZE) 63 64
Rika Fujiwara (JPN) d. Danira Penic (CRO) 62 61
Antonella Serra-Zanetti (ITA) d. Eleni Daniilidou (GRE) 64 62

Hannah Collin (GBR) d. Jenny Belobrajdic (AUS) 61 61
Kavitha Krishnamurthy (CAN) d. Karen Butler (AUS) 76 61
Marissa Irvin ((USA) d. Nicole Rencken (RSA) 64 16 64
Evie Dominikovic (AUS) d. Sally Sekulovski (AUS) 61 60



2nd Rd

Kristina Triska (SWE) d. Alicia Molik (AUS) 64 64
Rewa Hudson (NZL) d. Na Li (CHN) 76 64
Wynne Prakusya (INA) d. Lauren Kalvaria (USA) 26 63 64
Melanie Ann Clayton (AUS) d. Dora Krstulovic (CRO) 61 57 62

Francesca Schiavone (ITA) d. Zsofia GUbacsi (HUN) 76 61
Jelena Dokic (AUS) d. Kinga Berecz (HUN) 63 61
Melissa Dowse (AUS) d. Ivana Visic (CRO) 76 75
Kildine Chevalier (FRA) d. Kate Pinchbeck (AUS) 61 60

Jelena Kostanic (CRO) d. Alexandra Stevenson (USA) 76 62
Leanne Baker (NZL) d. Nathalie Grandin (RSA) 75 63
Stephanie Rizzi (FRA) d. Stanislava Hrozenska (SVK) 67 61 119
Katarina Srebotnik (SLO) d. Sybille Bammer (AUT) 36 64 61

Stephanie Foretz (FRA) d. Eva Dyrberg (DEN) 62 75
Antonella Serra-Zanetti (ITA) d. Rika Fujiwara (JPN) 62 63
Hannah Collin (GBR) d. Kavitha Krishnamurthy (CAN) 76 46 61
Evie Dominikovic (AUS) d. Marissa Irvin ((USA) 64 61


3rd Rd

Kristina Triska (SWE) d. Rewa Hudson (NZL) 61 64
Wynne Prakusya (INA) d. Melanie Ann Clayton (AUS) 64 63
Jelena Dokic (AUS) d. Francesca Schiavone (ITA) 62 64
Kildine Chevalier (FRA) d. Melissa Dowse (AUS) 63 63

Jelena Kostanic (CRO) d. Leanne Baker (NZL) 75 75
Katarina Srebotnik (SLO) d. Stephanie Rizzi (FRA) 76 64
Antonella Serra-Zanetti (ITA) d. Stephanie Foretz (FRA) 61 61
Evie Dominikovic (AUS) d. Hannah Collin (GBR) 75 63



Quarter-Finals

Wynne Prakusya (INA) d. Kristina Triska (SWE) 62 67 63
Jelena Dokic (AUS) d. Kildine Chevalier (FRA) 62 76
Jelena Kostanic (CRO) d. Katarina Srebotnik (SLO) 61 63
Antonella Serra-Zanetti (ITA) d. Evie Dominikovic (AUS) 75 63



Semi-Finals

Wynne Prakusya (INA) d. Jelena Dokic (AUS) 75 36 64
Jelena Kostanic (CRO) d. Antonella Serra-Zanetti (ITA) 46 64 62


FINAL

Jelena Kostanic (CRO) d. Wynne Prakusya (INA) 60 75
================================================== ===================


1998 Roland Garros

1st rd
Katarina Srebotnik (SLO) d. Rika Fujiwara (JPN) 6-4 3-6 6-3
Lauren Kalvaria (USA) d. Lydia Steinbach (GER) 6-7 7-6 6-3
Stanislava Hrozenska (SVK) d. Danira Penic (CRO) 6-3 6-2
Nadia Petrova (RUS) d. Elodie Lebescond (FRA) 6-3 6-4

Wynne Prakusya (INA) d. Zsofia Gubacsi (HUN) 6-1 4-6 6-3
Laetitia Sanchez (FRA) d. Sybille Bammer (AUT) 6-2 6-1
Daniela Bedanova (CZE) d. Chloe-Caroline Carlotti (FRA) 6-2 6-1
Laura Dell'Angelo (ITA) d. Evie Dominikovic (AUS) 6-4 6-1

Jelena Kostanic (CRO) d. Caecilia Charbonnier (FRA) 6-4 6-2
Dorianne Caporusso (FRA) d. Rewa Hudson (NZL) 7-6 6-3
Samantha Schloeffel (FRA) d. Veronika Raimrova (CZE) 7-5 6-1
Tina Hergold (SLO) d. Laura Granville (USA) 6-2 7-6

Francesca Schiavone (ITA) d. Kildine Chevalier (FRA) 6-3 6-1
Andrea Sebova (SVK) d. Whitney Laiho (USA) 6-3 6-1
Scarlett Werner (GER) d. Milagros Sequera (VEN) 2-6 6-3 8-6
Stephanie Rizzi (FRA) d. Clarisa Fernandez (ARG) 6-2 6-4

Elena Dementieva (RUS) d. Veronika Koskova (CZE) 6-3 6-3
Stephanie Foretz (FRA) d. Eva Dyrberg (DEN) 6-1 6-7 8-6
Alicia Molik (AUS) d. Monika Horvath (HUN) 6-2 6-1
Kristina Triska (SWE) d. Katerina Basternakova (SVK) 6-1 6-

Mariana Mesa (COL) d. Erica Krauth 6-2 6-3
Daniela Hantuchova (SVK) Sophie Lefevre (FRA) 6-4 7-5
Nadejda Ostrovskaya (BLR) d. Dora Krstulovic (CRO) 6-3 6-2
Antonella Serra-Zanetti (ITA) d. Eleni Danilidou (GRE) 6-2 6-2

Jelena Dokic (AUS) d. Ivana Visic (CRO) 6-4 6-1
Lina Krasnoroutskaya (RUS) d. Virginie Razzano (FRA) 6-2 7-6
Gabriela Volekova (SVK) d. Leanne Baker (NZL) 6-7 6-1 6-0
Jacqueline Trail (USA) d. Maria Emilia Salerni (ARG) 4-6 6-1 7-5

Aurelie Vedy (FRA) d. Mia Buric (GER) 6-3 6-4
Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Ansley Cargill (USA) 6-7 6-1 6-1
Jana Hlavacova (CZE) d. Marina Caiazzo (FRA) 6-2 6-2
Tina Pisnik (SLO) d. Kim Clijsters (BEL) 6-1 6-3


2nd rd

Katarina Srebotnik (SLO) d. Lauren Kalvaria (USA) 6-1 6-2
Nadia Petrova (RUS) d. Stanislava Hrozenska (SVK) 6-4 6-2
Laetitia Sanchez (FRA) d. Wynne Prakusya (INA) 6-4 6-4
Laura Dell'Angelo (ITA) d. Daniela Bedanova (CZE) 6-4 6-2

Jelena Kostanic (CRO) d. Dorianne Caporusso (FRA) 6-0 6-3
Tina Hergold (SLO) d. Samantha Schloeffel (FRA) 3-6 7-5 6-3
Francesca Schiavone (ITA) d. Andrea Sebova (SVK) 6-4 6-0
Scarlett Werner (GER) d. Stephanie Rizzi (FRA) 6-2 6-3

Elena Dementieva (RUS) d. Stephanie Foretz (FRA) 6-3 6-7 6-1
Kristina Triska (SWE) d. Alicia Molik (AUS) 6-4 6-4
Daniela Hantuchova (SVK) d. Mariana Mesa (COL) 6-7 7-6 6-4
Nadejda Ostrovskaya (BLR) d. Antonella Serra-Zanetti (ITA) 6-2 3-6 6-3

Jelena Dokic (AUS) d. Lina Krasnoroutskaya (RUS) 6-7 6-3 6-2
Gabriela Volekova (SVK) d. Jacqueline Trail (USA) 4-6 6-3 6-3
Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Aurelie Vedy (FRA) 7-5 6-3
Tina Pisnik (SLO) d. Jana Hlavacova (CZE) 6-4 6-3

3rd rd
Nadia Petrova (RUS) d. Katarina Srebotnik (SLO) 6-3 6-2
Laetitia Sanchez (FRA) d. Laura Dell'Angelo (ITA)6-2 4-6 10-8
Jelena Kostanic (CRO) d. Tina Hergold (SLO) 7-5 4-6 6-3
Francesca Schiavone (ITA) d. Scarlett Werner (GER) 6-1 6-3

Elena Dementieva (RUS) d. Kristina Triska (SWE) 7-5 2-6 6-3
Daniela Hantuchova (SVK) d. Nadejda Ostrovskaya (BLR) 7-5 6-2
Jelena Dokic (AUS) d. Gabriela Volekova (SVK) 3-6 6-1 6-2
Tina Pisnik (SLO) d. Lourdes Dominguez Lino (ESP) 6-4 6-7 6-4

QF

Nadia Petrova (RUS) d. Laetitia Sanchez (FRA) 7-6 6-1
Jelena Kostanic (CRO) d. Francesca Schiavone (ITA) 3-6 6-0 6-3
Elena Dementieva (RUS) d. Daniela Hantuchova (SVK) 5-7 6-2 6-4
Jelena Dokic (AUS) d. Tina Pisnik (SLO) 7-5 4-6 6-3

SEMIS

Nadia Petrova (RUS) d. Jelena Kostanic (CRO) 6-4 6-1
Jelena Dokic (AUS) d. Elena Dementieva (RUS) 6-1 5-7 6-3

FINAL

Nadia Petrova (RUS) d. Jelena Dokic (AUS) 6-3 6-3

TheBoiledEgg Jan 29th, 2002 07:35 PM

W I M B L E D O N
1 9 9 8


1st rd
Evie Dominikovic (AUS) d. Rika Fujiwara (JPN) 7-5 6-2
Na Li (CHN) d. Rewa Hudson (NZL) 6-3 6-1
Maja Matevzic (SLO) d. Louise Herbert (GBR) 6-0 6-2
Eva Dyrberg (DEN) d. Gabriela Volekova (SVK) 6-1 6-1

Zsofia Gubacsi (HUN) d. Lucy Wood (GBR) 7-6 6-1
Iroda Tulyaganova (UZB) d. Lauren Kalvaria (USA) 6-3 6-2
Dora Krstulovic (CRO) d. Lindsay Dawaf (USA) 4-6 6-3 6-4
Katarina Srebotnik (SLO) d. Caeclila Charbonnier (FRA) 6-3 6-2

Alexandra Stevenson (USA) d. Mia Buric (GER) 7-5 6-0
Aniela Mojziz (RSA) d. Heidi Farr (GBR) 6-3 6-2
Stanislava Hrozenska d. Nadejda Ostrovskaya (BLR) 6-4 3-6 6-4
Tina Hergold (SLO) d. Veronika Raimrova (CZE) 6-3 6-7 6-2

Daria Penic (CRO) d. Aurelie Vedy (FRA) 4-6 7-6 7-5
Alicia Molik (AUS) d. Nicole Rencken (RSA) 6-1 6-2
Claire Seal (GBR) d. Mariana Mesa (COL) 6-4 3-6 6-2
Wynne Prakusya (INA) d. Laura Granville (USA) 6-2 6-3

Daniela Bedanova (CZE) d. Jelena Kostanic (CRO) 6-3 6-4
Whitney Laiho (USA) d. Nives Culum (SLO) 4-6 6-4 6-3
Kim Clijsters (BEL) d. Sybille Bammer (AUT) 6-2 6-1
Hannah Collin (GBR) d. Kildine Chevalier (FRA) 6-4 6-2

Daniela Hantuchova (SVK) d. Kathy Vymetal (GBR) 7-5 6-3
Leanne Baker (NZL) d. Dominique Reynolds (MEX) 6-1 6-1
Ansley Cargill (USA) d. Claire Carter (GBR) 6-4 6-2
Tina Pisnik (SLO) d. Eleni Danilidou (GRE) 4-6 6-3 10-8

Petra Rampre (SLO) d. Virginie Razzano (FRA) 7-5 6-2
Alessia Nikolaeva (BLR) d. Ivana Visic (CRO) 4-6 6-1 6-2
Jacqueline Trail (USA) d. Katerina Basternakova (SVK) 6-1 7-6
Milagros Sequera (VEN) d. Kavitha Krishnamurthy (CAN) 3-6 7-5 6-1

Erica Krauth (ARG) d. Laura Cartwright (GBR) 6-1 3-6 6-4
Tatiana Perebiynis (UKR) d. Julia Schruff (GER) 6-3 6-4
Katy Granson (USA) Petra Novotnikova (CZE) 6-4 6-1
Jelena Dokic (AUS) d. Nathalie Grandin (RSA) 5-7 6-4 6-2


2nd rd
Evie Dominikovic (AUS) d. Na Li (CHN) 6-3 6-3
Maja Matevzic (SLO) d. Eva Dyrberg (DEN) 6-4 6-1
Zsofia Gubacsi (HUN) d. Iroda Tulyaganova (UZB) 6-4 3-6 6-1
Katarina Srebotnik (SLO)d. Dora Krstulovic (CRO) 6-0 6-4

Alexandra Stevenson (USA) d. Aniela Mojziz (RSA) 6-1 6-4
Tina Hergold (SLO) d. Stanislava Hrozenska 6-4 2-6 7-5
Daria Penic (CRO) d. Alicia Molik (AUS) 6-4 6-4
Wynne Prakusya (INA) d. Claire Seal (GBR) 6-1 6-1

Daniela Bedanova (CZE) d. Whitney Laiho (USA) 3-6 7-5 6-2
Kim Clijsters (BEL) d. Hannah Collin (GBR) 6-1 6-2
Leanne Baker (NZL) d. Daniela Hantuchova (SVK) 7-6 7-6
Tina Pisnik (SLO) d. Ansley Cargill (USA) 7-6 6-3

Alessia Nikolaeva (BLR) d. Petra Rampre (SLO) 6-4 6-2
Milagros Sequera (VEN) d. Jacqueline Trail (USA) 6-3 4-6 6-4
Erica Krauth (ARG) d. Tatiana Perebiynis (UKR) 6-2 3-6 6-2
Jelena Dokic (AUS) d. Katy Granson (USA) 2-6 6-1 6-1

3rd rd
Evie Dominikovic (AUS) d. Maja Matevzic (SLO) 6-4 6-2
Katarina Srebotnik (SLO) d. Zsofia Gubacsi (HUN) 6-4 6-2
Tina Hergold (SLO) d. Alexandra Stevenson (USA) 2-6 6-3 6-4
Wynne Prakusya (INA) d. Daria Penic (CRO) 7-6 3-6 6-0

Kim Clijsters (BEL) d. Daniela Bedanova (CZE) 7-5 6-1
Tina Pisnik (SLO) d. Leanne Baker (NZL) 6-4 7-5
Milagros Sequera (VEN) d. Alessia Nikolaeva (BLR) 7-5 6-2
Jelena Dokic (AUS) d. Erica Krauth (ARG) 6-4 6-4


QF

Katarina Srebotnik (SLO) d. Evie Dominikovic (AUS) 6-4 7-6
Tina Hergold (SLO) d. Wynne Prakusya (INA) 6-1 6-2
Kim Clijsters (BEL) d. Tina Pisnik (SLO) 6-3 3-1 ret
Jelena Dokic (AUS) d. Milagros Sequera (VEN) 6-3 6-3

SEMIS
Katarina Srebotnik (SLO) d. Tina Hergold (SLO) 6-3 6-3
Kim Clijsters (BEL) d. Jelena Dokic (AUS) 6-3 6-7 6-4

FINAL
Katarina Srebotnik (SLO) d. Kim Clijsters (BEL) 7-6 6-3




US OPEN 1998


1st rd

Katarina Srebotnik (SLO) d. Kavitha Krishnamurthy (CAN) 6-2 6-0
Jennifer Hopkins (USA) d. Janet Bergman (USA) 6-3 6-1
Zsofia Gubacsi (HUN) d. Laura Bao (SUI) 7-6 6-1
Mia Buric (GER) d. Danira Penic (CRO) 6-1 7-5

Clarisa Fernandez (ARG) d. Beatrix Bielik (USA) 6-4 6-3
Katerina Basternakova (SVK) d. Katy Granson (USA) 6-2 6-4
Ansley Cargill (USA) d. Uzma Khan (IND) 6-0 7-5
Jacqueline Trail (USA) d. Eva Dyrberg (DEN) 4-6 6-4 6-3

Evie Dominikovic (AUS) d. Kinga Berecz (HUN) 7-6 6-4
Aurelie Vedy (FRA) d. Zuzana Kucova (SVK) 4-6 6-4 7-5
Jacqueline Rosen (USA) d. Rika Fujiwara (JPN) 5-7 6-0 6-3
Gabriela Volekova (SVK) d. Melissa Middleton 7-6 6-2

Nives Culum (SLO) d. Milagros Sequera (VEN) 7-6 6-2
Michelle Gerards (NED) d. Rewa Hudson (NZL) 6-2 7-5
Marissa Irvin (USA) d. Wukirasih Sawondari (INA) 6-1 6-2
Nadia Petrova (RUS) d. Julia Scaringe (USA) 6-3 4-6 6-1

Lina Krasnoroutskaya (RUS) d. Erika Krauth (ARG) 6-3 6-2
Hannah Collin (GBR) d. Leanne Baker (NZL) 5-7 6-3 6-2
Iroda Tulyaganova (UZB) d. Jessica Lehnhoff (USA) 6-4 2-6 6-4
Kim Clijsters (BEL) d. Delia Causevic (BIH) 5-7 6-2 6-1

Kildine Chevalier (FRA) d. Stanislava Hrozenska (SVK) 2-6 7-5 6-0
Gyorgyi Zsiros (HUN) d. Maja Matevzic (SLO) 6-4 1-6 7-6
Brandis Bravermann (USA) d. Dora Krustulovic (CRO) 6-2 6-3
Tina Pisnik (SLO) d. Daniela Bedanova (CZE) 6-4 6-4

Wynne Prakusya (INA) d. Alessia Nikolaeva (BLR) 6-3 6-3
Sara Walker (USA) d. Marie-Eve Pelletier (CAN) 6-0 6-3
Laura Granville (USA) d. Lydia Steinbach (GER) 7-6 6-0
Tina Hergold (SLO) d. Kelly McCain (USA) 6-3 6-2

Daniela Hantuchova (SVK) d. Na Li (CHN) 7-5 6-4
Whitney Laiho (USA) d. Monika Horvath (HUN) 6-1 6-2
Caecilia Charbonnier (FRA) d. Maria Emilia Salerni (ARG) 6-3 6-2
Jelena Dokic (AUS) d. Dominique Reynolds (MEX) 6-2 6-0


2nd rd

Katarina Srebotnik (SLO) d. Jennifer Hopkins (USA) 6-4 6-1
Mia Buric (GER) d. Zsofia Gubacsi (HUN) 6-3 6-2
Katerina Basternakova (SVK) d. Clarisa Fernandez (ARG) 1-6 6-4 7-5
Jacqueline Trail (USA) d. Ansley Cargill (USA) 6-1 4-2 rtd

Evie Dominikovic (AUS) d. Aurelie Vedy (FRA) 7-6 7-6
Gabriela Volekova (SVK) d. Jacqueline Rosen (USA) 6-3 6-3
Nives Culum (SLO) d. Michelle Gerards (NED) 1-6 6-2 6-2
Nadia Petrova (RUS) d. Marissa Irvin (USA) 1-6 6-1 7-5

Lina Krasnoroutskaya (RUS) d. Hannah Collin (GBR) 4-6 6-3 6-4
Iroda Tulyaganova (UZB) d. Kim Clijsters (BEL) 7-5 6-1
Kildine Chevalier (FRA) d. Gyorgyi Zsiros (HUN) 6-0 6-1
Tina Pisnik (SLO) d. Brandis Bravermann (USA) 6-4 6-1

Sara Walker (USA) d. Wynne Prakusya (INA) 6-4 6-4
Laura Granville (USA) d. Tina Hergold (SLO) 6-2 6-4
Whitney Laiho (USA) d. Daniela Hantuchova (SVK) 6-3 6-4
Jelena Dokic (AUS) d. Caecilia Charbonnier (FRA) 6-4 6-0


3rd rd

Katarina Srebotnik (SLO) d. Mia Buric (GER) 6-2 6-2
Jacqueline Trail (USA) d. Katerina Basternakova (SVK) 3-6 6-4 6-1
Evie Dominikovic (AUS) d. Gabriela Volekova (SVK) 6-4 6-3
Nadia Petrova (RUS) d. Nives Culum (SLO) 6-0 6-4

Iroda Tulyaganova (UZB) d. Lina Krasnoroutskaya (RUS) 6-1 2-6 6-4
Tina Pisnik (SLO) d. Kildine Chevalier (FRA) 2-6 6-4 6-3
Laura Granville (USA) d. Sara Walker (USA) 6-2 6-3
Jelena Dokic (AUS) d. Whitney Laiho (USA) 6-4 6-1

Quarter-Finals

Katarina Srebotnik (SLO) d. Jacqueline Trail (USA) 6-0 6-2
Evie Dominikovic (AUS) d. Nadia Petrova (RUS) 6-2 3-6 6-4
Tina Pisnik (SLO) d. Iroda Tulyaganova (UZB) 6-2 6-2
Jelena Dokic (AUS) d. Laura Granville (USA) 6-4 7-6

Semi-Finals

Katarina Srebotnik (SLO) d. Evie Dominikovic (AUS) 4-6 6-3 6-2
Jelena Dokic (AUS) d. Tina Pisnik (SLO) 6-3 6-1

FINAL

Jelena Dokic (AUS) d. Katarina Srebotnik (SLO) 6-4 6-2

TheBoiledEgg Feb 1st, 2002 09:13 PM

Orange Bowl 1998
 
Orange Bowl 1998



1st rd

Nadia Petrova (RUS) d. Eugenia Subbotina (BLR) 6-0 6-0
Kavitha Krishnamurthy (CAN) d. Barbara Hellwig (AUT) 6-2 6-3
Michelle Gerards (NED) d. Julia Scaringe (USA) 6-2 6-3
Daniela Hantuchova (SVK) d. Nives Culum (SLO) 6-3 3-6 6-4

Laetitia Sanchez (FRA) d. Dora Krstulovic (CRO) 7-5 0-6 6-4
Lauren Barnikow (USA) d. Kadija Richards (JAM) 6-4 6-0
Dominique Reynolds (MEX) d. Lorena Porras (PAN) 7-6 6-0
Clarisa Fernandez (ARG) d. Sarah Riske (USA) 6-1 6-0

Jacueline Trail (USA) d. Carla Tiene (BRA) 6-0 6-2
Ansley Cargill (USA) d. Iveta Benesova (CZE) 7-6 6-7 6-1
Lydia Steinbach (GER) d. Lori Grey (USA) 6-4 6-3
Lina Krasnoroutskaya (RUS) d. Zsofia Gubasci (HUN) 7-5 6-3

Anastasia Myskina (RUS) d. Kildine Chevalier (FRA) 6-0 6-1
Nicole Rencken (RSA) d. Eva Dyrberg (DEN) 6-3 6-1
Julia Schruff (GER) d. Hillary Adams (USA) 6-3 3-6 6-2
Petra Rampre (SLO) d. Zuzana Kucova (SVK) 6-1 6-0

Lourdes Domiguez Lino (ESP) d. Anita Loyola (USA) 6-4 2-6 6-3
Beatrix Bielik (USA) d. Jacqueline Rosen (USA) 6-3 6-1
Stanislava Hrozenska (SVK) d. Natasha Van Der Merve (RSA) 6-0 6-2
Sarah Taylor (USA) d. Natasha Galouza (NED) 6-2 6-4

Andrea Plackova (CZE) d. Milagros Sequera (VEN) 7-6 2-6 6-4
Scarlett Werner (GER) d. Lindsay Dawaf (USA) 6-1 6-7 6-1
Aurelie Vedy (FRA) d. Dominika Luzarova (CZE) 6-0 6-2
Erica Krauth (ARG) d. Lenka Tvaroskova (SVK) 6-4 6-1

Monique Adamczak (AUS) d. Tina Hergold (SLO) 7-6 7-5
Laura Bao (SUI) d. Bianca Kamper (AUT) 6-4 6-4
Katerina Basternakova (SVK) d. Sanja Bajin (CAN) 6-1 6-2
Kim Clijsters (BEL) d. Masa Vesenjak (SLO) 6-0 6-1

Bruna Colosio (BRA) d. Stephanie Foretz (FRA) 6-2 3-6 6-2
Aniko Kapros (HUN) d. Jennifer Hopkins (USA) 6-4 6-2
Mia Buric (GER) d. Alessia Nikolaeva (BLR) 6-4 6-2
Elena Dementieva (RUS) d. Maria Emilia Salerni (ARG) 6-1 6-3


2nd rd

Nadia Petrova (RUS) d. Kavitha Krishnamurthy (CAN) 6-3 7-6
Daniela Hantuchova (SVK) d. Michelle Gerards (NED) 6-2 0-6 6-4
Laetitia Sanchez (FRA) d. Lauren Barnikow (USA) 7-5 6-4
Clarisa Fernandez (ARG) d. Dominique Reynolds (MEX) 6-2 6-0

Ansley Cargill (USA) d. Jacueline Trail (USA) 6-3 2-6 6-4
Lydia Steinbach (GER) d. Lina Krasnoroutskaya (RUS) 7-5 6-4
Anastasia Myskina (RUS) d. Nicole Rencken (RSA) 6-7 6-1 7-5
Petra Rampre (SLO) d. Julia Schruff (GER) 6-2 7-5

Lourdes Domiguez Lino (ESP) d. Beatrix Bielik (USA) 4-6 7-5 7-5
Stanislava Hrozenska (SVK) d. Sarah Taylor (USA) 6-1 6-0
Scarlett Werner (GER) d. Andrea Plackova (CZE) 7-5 6-2
Erica Krauth (ARG) d. Aurelie Vedy (FRA) 6-3 5-7 6-2

Laura Bao (SUI) d. Monique Adamczak (AUS) 6-2 6-2
Kim Clijsters (BEL) d. Katerina Basternakova (SVK) 6-2 6-0
Bruna Colosio (BRA) d. Aniko Kapros (HUN) 7-5 6-1
Elena Dementieva (RUS) d. Mia Buric (GER) 6-4 6-0


3rd rd

Nadia Petrova (RUS) d. Daniela Hantuchova (SVK) 6-1 6-2
Clarisa Fernandez (ARG) d. Laetitia Sanchez (FRA) 7-6 3-6 7-5
Ansley Cargill (USA) d. Lydia Steinbach (GER) 6-4 6-1
Petra Rampre (SLO) d. Anastasia Myskina (RUS) 6-1 6-4
Stanislava Hrozenska (SVK) d. Lourdes Domiguez Lino (ESP) 6-1 6-2
Erica Krauth (ARG) d. Scarlett Werner (GER)7-6 7-6
Kim Clijsters (BEL) d. Laura Bao (SUI) 6-2 6-0
Elena Dementieva (RUS) d. Bruna Colosio (BRA) 6-3 6-0

QUARTERFINALS

Nadia Petrova (RUS) d. Clarisa Fernandez (ARG) 6-1 6-2
Petra Rampre (SLO) d. Ansley Cargill (USA) 6-1 6-3
Erica Krauth (ARG) d. Stanislava Hrozenska (SVK) 7-5 7-6
Elena Dementieva (RUS) d. Kim Clijsters (BEL) 6-4 4-6 6-3

SEMIFINALS

Nadia Petrova (RUS) d. Petra Rampre (SLO) 1-6 7-5 6-1
Elena Dementieva (RUS) d. Erica Krauth (ARG) 6-3 6-1

FINAL

Elena Dementieva (RUS) d. Nadia Petrova (RUS) 3-6 6-4 6-0

TheBoiledEgg Feb 1st, 2002 09:22 PM

AUSTRALIAN OPEN 1999


1st rd

Nadia Petrova (RUS) d. Jenny Belobrajdic (AUS) 6-4 7-5
Christina Horiatopoulos (AUS) d. Kavitha Krishnamurthy (CAN) 0-6 7-6 6-4
Chisayo Ito (JPN) d. Dino Milosevic (YUG) 7-6 6-3
Aniela Mojzis (RSA) d. Lenka Tvaroskova (SVK) 7-6 0-6 6-3

Michelle Gerards (NED) d. Olivia Sanchez (FRA) 6-4 6-3
Hannah Collin (GBR) d. Melissa Dowse (AUS) 6-1 6-1
Melanie Clayton (AUS) d. Donna McIntyre (AUS) 6-1 6-2
Flavia Pennetta (ITA) d. Ansle Cargill (USA) 6-2 6-1

Eleni Danilidou (GRE) d. Marie-Eve Pelletier (CAN) 6-4 6-3
Sarah Stone (AUS) d. Anna De Bruyn (RSA) 6-2 6-2
Lindsay Dawaf (USA) d. Pichaya Laosrichan (THA) 7-5 6-1
Zuzana Kucova (SVK) d. Rochelle Rosenfield (AUS) 6-4 6-4

Virginie Razzano (FRA) d. Nicole Sewell (AUS) 6-1 6-1
Kristen Van Elden (AUS) d. Remi Uda (JPN) 6-4 6-1
Kinga Berecz (HUN) d. Kellie Browne (AUS) 7-6 6-3
Christina Wheeler (AUS) d. Iveta Benesova (CZE) 7-6 6-3

Laura Granville (USA) d. Aniko Kapros (HUN) 6-4 1-6 6-4
Acsimo Kaplani (GRE) d. Dominika Luzarova (CZE) 6-3 6-0
Maria Elena Camerin (ITA) d. Nathalie Grandin (RSA) 6-3 6-4
Katerina Basternakova (SVK) d. Monique Adamczak (AUS) 6-2 6-7 6-2

Leanne Baker (NZL) d. Kaori Aoyama (JPN) 1-6 6-2 6-3
Belinda Kelly (AUS) d. Samantha Stosur (AUS) 5-7 6-1 6-3
Stephanie Cohen-Aloro (FRA) d, Nicole Kriz (AUS) 6-2 6-2
Wynne Prakusya (INA) d. Kate Pinchbeck (AUS) 6-2 4-6 6-4

Daniela Bedanova (CZE) d. Kumiko Iijima (JPN) 6-2 6-3
Roberta Vinci (ITA) d. Annika Bengtsson (SWE) 6-0 6-2
Beti Sekulovski (AUS) d. Nela Bogdanovich (CAN) 7-6 6-3
Melinda Malouli (FRA) d. Nicole Rencken (RSA) 7-6 7-5

Suchanan Viratprasert (THA) d. Gyorgyi Zsiros (HUN) 2-6 6-2 6-0
Julia Scaringe (USA) d. Caroline Tidemand (NOR) 6-1 6-4
Jaslyn Hewitt (AUS) d. Natasha Van Der Merve (RSA) 6-2 6-1
Tina Hergold (SLO) d. Emma Gott (AUS) 0-6 6-2 8-6


2nd rd

Nadia Petrova (RUS) d. Christina Horiatopoulos (AUS) 6-2 6-2
Chisayo Ito (JPN) d. Aniela Mojzis (RSA) 5-7 6-3 6-2
Hannah Collin (GBR) d. Michelle Gerards (NED) 6-4 5-7 6-2
Melanie Clayton (AUS) d. Flavia Pennetta (ITA) 6-1 6-3

Eleni Danilidou (GRE) d. Sarah Stone (AUS) 6-4 6-0
Zuzana Kucova (SVK) d. Lindsay Dawaf (USA) 2-6 6-3 6-1
Virginie Razzano (FRA) d. Kristen Van Elden (AUS) 6-0 6-0
Kinga Berecz (HUN) d. Christina Wheeler (AUS) 6-2 3-6 6-4

Laura Granville (USA) d. Acsimo Kaplani (GRE) 6-7 6-1 6-3
Katerina Basternakova (SVK) d. Maria Elena Camerin (ITA) 6-0 6-0
Leanne Baker (NZL) d. Belinda Kelly (AUS) 6-4 6-0
Wynne Prakusya (INA) d. Stephanie Cohen-Aloro (FRA) 1-6 6-1 6-1

Roberta Vinci (ITA) d. Daniela Bedanova (CZE) 6-3 6-4
Melinda Malouli (FRA) d. Beti Sekulovski (AUS) 6-1 6-4
Julia Scaringe (USA) d. Suchanan Viratprasert (THA) 6-4 6-2
Tina Hergold (SLO) d. Jaslyn Hewitt (AUS) 4-6 6-2 7-5


3rd rd

Nadia Petrova (RUS) d. Chisayo Ito (JPN) 6-1 6-1
Hannah Collin (GBR) d. Melanie Clayton (AUS) 6-2 6-4
Eleni Danilidou (GRE) d. Zuzana Kucova (SVK) 6-0 6-1
Virginie Razzano (FRA) d. Kinga Berecz (HUN)6-4 6-0

Katerina Basternakova (SVK) d. Laura Granville (USA)
Leanne Baker (NZL) d. Wynne Prakusya (INA) 7-5 3-6 6-4
Roberta Vinci (ITA) d. Melinda Malouli (FRA) 6-7 2-2 rtd
Tina Hergold (SLO) d. Julia Scaringe (USA) 6-7 7-6 6-2

Quarter-Finals

Nadia Petrova (RUS) d. Hannah Collin (GBR) 6-3 6-2
Virginie Razzano (FRA) d. Eleni Danilidou (GRE) 1-6 6-2 6-2
Katerina Basternakova (SVK) d. Leanne Baker (NZL) 6-3 5-7 6-4
Tina Hergold (SLO) d. Roberta Vinci (ITA) 6-4 7-5

Semi-Finals

Virginie Razzano (FRA) d. Nadia Petrova (RUS) 6-2 6-4
Katerina Basternakova (SVK) d. Tina Hergold (SLO) 6-2 7-6

FINAL

Virginie Razzano (FRA) d. Katerina Basternakova (SVK) 6-1 6-1



ROLAND GARROS 1999

1st rd

Virginie Razzano (FRA) d. Nahalie Grandin (RSA) 6-1 7-5
Ansley Cargill (USA) d. Monique Adamczak (AUS) 1-6 7-5 6-4
Erica Krauth (ARG) d. Valentina Castro (CHI) 6-3 6-4
Daniela Bedanova (CZE) d. Hannah Collin (GBR) 2-6 6-2 6-2

Samantha Schloeffel (FRA) d. Katerina Basternakova (SVK) 7-5 7-6
Galina Fokina (RUS) d. Caroline Ann Basu (GER) 3-6 6-3 7-5
Anabel Medina (ESP) d. Roberta Vinci (ITA) 6-4 6-2
Iroda Tulyaganova (UZB) d. Mihaela Moldovan (ROM) 6-4 6-1

Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Martina Babakova (SVK) 6-1 6-4
Olivia Sanchez (FRA) d. Nathalie Vierin (ITA) 6-2 6-2
Bettina Resch (GER) d. Nives Culum (SLO) 6-3 6-7 6-1
Scarlett Werner (GER) d. Zerene Reyes (MEX) 6-3 6-3

Laura Bao (SUI) d. Aurelie Vedy (FRA) 6-4 6-1
Michelle Gerards (NED) d. Gisela Dulko (ARG) 3-6 6-0 6-2
Maria Elena Camerin (ITA) d. Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-2
Elena Bovina (RUS) d. Ivana Abramovic (CRO) 6-3 6-4

Maria Emilia Salerni (ARG) d. Camille Pin (FRA) 7-5 6-4
Mia Buric (GER) Dora Krstulovic (CRO) 7-5 6-2
Laetitia Sanchez (FRA) d. Lubomira Kurhajcova (SVK) 6-2 6-4
Lina Krasnoroutskaya (RUS) d. Laura Dell'Angelo (ITA) 6-4 6-2

Sophie Lefevre (FRA) d. Eva Birnerova (CZE) 4-6 6-1 6-3
Melissa Dowse (AUS) d. Aniela Mojzis (RSA) 6-2 6-1
Tina Hergold (SLO) d. Barbara Hellwig (AUT) 6-3 2-6 6-4
Kim Clijsters (BEL) d. Marie-Gaine Mikaelian (ARM) 6-2 6-2

Marta Marrero (ESP) d. Ioana Gaspar (ROM) 6-0 5-7 6-1
Caecilia Charbonnier (FRA) d. Melinda Malouli (FRA) 6-2 6-2
Martina Muller (GER) d. Stephanie Rizzi (FRA) 6-2 6-4
Laura Granville (USA) d. Anastassia Rodionova (RUS) 6-2 6-4

Aniko Kapros (HUN) d. Lenka Dlhopolcova (SVK) 3-6 6-0 6-2
Julia Vakulenko (UKR) d. Vanessa Krauth (ARG) 6-4 6-3
Ekaterina Kozhokina (RUS) d. Flavia Pennetta (ITA) 6-3 6-3
Stephanie Foretz (FRA) d. Dominika Luzarova (CZE) 6-0 6-2


2nd rd

Virginie Razzano (FRA) d. Ansley Cargill (USA) 6-7 6-1 7-5
Daniela Bedanova (CZE) d. Erica Krauth (ARG) 6-2 3-6 6-3
Galina Fokina (RUS) d. Samantha Schloeffel (FRA) 6-3 3-6 6-2
Iroda Tulyaganova (UZB) d. Anabel Medina (ESP) 6-7 7-5 6-3

Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Olivia Sanchez (FRA) 0-6 6-3 6-3
Scarlett Werner (GER) d. Bettina Resch (GER) 7-5 6-1
Michelle Gerards (NED) d. Laura Bao (SUI) 7-6 6-4
Elena Bovina (RUS) d. Maria Elena Camerin (ITA) 6-3 6-3

Maria Emilia Salerni (ARG) d. Mia Buric (GER) 6-3 6-3
Lina Krasnoroutskaya (RUS) d. Laetitia Sanchez (FRA) 6-3 6-2
Melissa Dowse (AUS) d. Sophie Lefevre (FRA) 6-4 2-6 6-1
Kim Clijsters (BEL) d. Tina Hergold (SLO) 6-2 6-1

Marta Marrero (ESP) d. Caecilia Charbonnier (FRA) 6-4 3-6 6-4
Martina Muller (GER) d. Laura Granville (USA) 6-2 1-6 8-6
Aniko Kapros (HUN) d. Julia Vakulenko (UKR) 6-2 6-2
Stephanie Foretz (FRA) d. Ekaterina Kozhokina (RUS) 7-5 6-4

3rd rd

Virginie Razzano (FRA) d. Daniela Bedanova (CZE) 6-1 6-2
Galina Fokina (RUS) d. Iroda Tulyaganova (UZB) 6-4 6-1
Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Scarlett Werner (GER) 6-2 6-3
Michelle Gerards (NED) d. Elena Bovina (RUS) 6-4 3-6 8-6

Lina Krasnoroutskaya (RUS) d. Maria Emilia Salerni (ARG) 5-7 6-1 6-0
Kim Clijsters (BEL) d. Melissa Dowse (AUS) 6-0 6-0
Marta Marrero (ESP) d. Martina Muller (GER) 7-5 6-2
Stephanie Foretz (FRA) d. Aniko Kapros (HUN) 6-7 6-3 6-4

QUARTER-FINALS

Virginie Razzano (FRA) d. Galina Fokina (RUS) 6-2 5-7 7-5
Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Michelle Gerards (NED) 6-4 6-1
Lina Krasnoroutskaya (RUS) d. Kim Clijsters (BEL) 1-6 6-4 6-4
Stephanie Foretz (FRA) d. Marta Marrero (ESP) 6-3 6-3

SEMIFINALS

Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Virginie Razzano (FRA) 6-2 6-1
Stephanie Foretz (FRA) d. Lina Krasnoroutskaya (RUS) 6-4 7-5

FINAL

Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Stephanie Foretz (FRA) 6-4 6-4

TheBoiledEgg Feb 1st, 2002 09:34 PM

W I M B L E D O N
1 9 9 9

** Jelena Dokic/Kim Clijsters both withdrew as they were in 4th rd of Womens

1st rd

Julia Smith (GBR) d. Aina Rafolomanantsiatosika (MAD) 6-2 6-0
Samantha Stosur (AUS) d. Martina Babakova (SVK) 7-6 3-6 9-7
Eva Birnerova (CZE) d. Kinga Berecz (HUN) 6-1 7-5
14-Tatiana Perebiynis (UKR) d. Julia Scaringe (USA) 6-3 6-1

13-Ivana Abramovic (CRO) d. Heidi Farr (GBR) 7-5 6-4
Alice Barnes (GBR) d. Dominique Reynolds (MEX) 6-3 6-1
Monique Adamczak (AUS) d. Nicole Rencken (RSA) 6-4 6-1
6-Maria Emilia Salerni (ARG) d. Michelle Gerards (NED) 6-1 6-1

4-Iroda Tulyaganova (UZB) d. Claire Carter (GBR) 6-3 6-4
Kathy Vymetal (GBR) d. Caroline Ann Basu (GER) 6-3 2-6 6-2
Aniela Mojzis (RSA) d. Iveta Benesova (CZE) 7-6 3-6 6-3
16-Ansley Cargill (USA) d. Galina Fokina (RUS) 6-4 2-6 6-2

11-Laura Bao (SUI) d. Maria Elena Camerin (ITA) 6-3 6-0
Hannah Collin (GBR) d. Vanessa Krauth (ARG) 6-3 6-1
Nives Culum (SLO) d. Bettina Resch (AUT) 6-2 4-6 8-6
5-Eleni Daniilidou (GRE) d. Tina Hergold (SLO) 6-3 6-2

8-Daniela Bedanova (CZE) d. Anne Keothavong (GBR) 6-4 6-4
Dora Krstulovic (CRO) d. Ruth Barnes (GBR) 6-4 6-2
Lubomira Kurhajcova (SVK) d. Valentina Castro (CHI) 6-1 6-2
10-Elena Bovina (RUS) d. Martina Muller (GER) 6-2 6-3

9-Leanne Baker (NZL) d. Roberta Vinci (ITA) 6-0 6-3
Caecilia Charbonnier (FRA) d. Melissa Dowse (AUS) 6-4 6-0
Claire Seal (GBR) d. Zerene Reyes (MEX) 4-6 6-4 8-6
3-Aniko Kapros (HUN) d. Nicola Trinder (GBR) 5-7 6-2 6-0

7-Lina Krasnoroutskaya (RUS) d. Alessia Nikolaeva (BLR) 6-3 6-1
Kaori Aoyama (JPN) d. Erica Krauth (ARG) 7-6 6-1
Elena Baltacha (GBR) d. Lauren Barnikow (USA) 7-5 6-3
12-Scarlett Werner (GER) d. Lenka Dlhopolcova (SVK) 7-5 0-6 7-5

15-Laura Granville (USA) d. Kavitha Krishnamurthy (CAN) 6-2 1-6 6-2
Flavia Pennetta (ITA) d. Dominika Luzarova (CZE) 6-2 1-6 6-1
Charlotte Wallace (GBR) d. Agnieska Abram (POL) 7-6 6-1
Nathalie Grandin (RSA) d. Remi Uda (JPN) 6-1 6-4


2nd rd

Samantha Stosur (AUS) d. Julia Smith (GBR) 6-2 6-4
14-Tatiana Perebiynis (UKR) d. Eva Birnerova (CZE) 6-3 6-4
13-Ivana Abramovic (CRO) d. Alice Barnes (GBR) 7-6 6-3
Monique Adamczak (AUS) d. 6-Maria Emilia Salerni (ARG) 4-6 6-0 6-4

4-Iroda Tulyaganova (UZB) d. Kathy Vymetal (GBR) 6-4 5-7 6-1
16-Ansley Cargill (USA) d. Aniela Mojzis (RSA) 6-3 6-3
Hannah Collin (GBR) d. 11-Laura Bao (SUI) 6-4 7-6
5-Eleni Daniilidou (GRE) d. Nives Culum (SLO) 6-3 6-1

8-Daniela Bedanova (CZE) d. Dora Krstulovic (CRO) 6-3 6-1
10-Elena Bovina (RUS) d. Lubomira Kurhajcova (SVK) 7-5 6-2
Caecilia Charbonnier (FRA) d. 9-Leanne Baker (NZL) 6-4 6-1
3-Aniko Kapros (HUN) d. Claire Seal (GBR) 6-2 6-2

7-Lina Krasnoroutskaya (RUS) d. Kaori Aoyama (JPN) 7-6 6-1
12-Scarlett Werner (GER) d. Elena Baltacha (GBR) 6-3 6-2
Flavia Pennetta (ITA) d. 15-Laura Granville (USA) 6-4 6-4
Nathalie Grandin (RSA) d. Charlotte Wallace (GBR) 6-2 6-0

3rd rd

14-Tatiana Perebiynis (UKR) d. Samantha Stosur (AUS) 6-3 6-2
Monique Adamczak (AUS) d. 13-Ivana Abramovic (CRO) 6-3 6-4
4-Iroda Tulyaganova (UZB) d. 16-Ansley Cargill (USA) 6-3 7-6
5-Eleni Daniilidou (GRE) d. Hannah Collin (GBR) 6-4 6-4

8-Daniela Bedanova (CZE) d. 10-Elena Bovina (RUS) 6-4 7-6
3-Aniko Kapros (HUN) d. Caecilia Charbonnier (FRA) 7-6 6-1
7-Lina Krasnoroutskaya (RUS) d. 12-Scarlett Werner (GER) 6-4 6-3
Nathalie Grandin (RSA) d. Flavia Pennetta (ITA) 7-5 6-4


QUARTER-FINALS

14-Tatiana Perebiynis (UKR) d. Monique Adamczak (AUS) 7-5 6-1
4-Iroda Tulyaganova (UZB) d. 5-Eleni Daniilidou (GRE) 6-0 6-3
8-Daniela Bedanova (CZE) d. 3-Aniko Kapros (HUN) 6-4 6-4
7-Lina Krasnoroutskaya (RUS) d. Nathalie Grandin (RSA) 6-2 6-2

SEMIFINALS

4-Iroda Tulyaganova (UZB) d. 14-Tatiana Perebiynis (UKR) 6-4 6-1
7-Lina Krasnoroutskaya (RUS) d. 8-Daniela Bedanova (CZE) 5-7 6-3 6-4

FINAL
4-Iroda Tulyaganova (UZB) d. 7-Lina Krasnoroutskaya (RUS) 7-6 6-4

TheBoiledEgg Feb 1st, 2002 09:43 PM

US OPEN 1999

1st rd

1-Virginie Razzano (FRA) d. Ivana Abramovic (CRO) 7-6 6-2
Martina Babakova (SVK) Lauren Barnikow (USA) 6-3 3-6 6-4
Aniela Mojzis (RSA) d. Kinga Berecz (HUN) 6-3 6-2
11-Laura Granville (USA) d. Elena Baltacha (GBR) 6-2 6-0

Melissa Dowse (AUS) d. 16-Katerina Basternakova (SVK) 6-1 3-6 6-1
Caroline Tidemand (NOR) d. Ekaterina Kozhokina (RUS) 6-3 7-6
Eva Birenrova (CZE) d. Kavitha Krishnamurthy (CAN) 6-2 6-3
6-Lina Krasnoroutskaya (RUS) d. Marielle Hoogland (NED) 6-0 5-7 6-3

3-Jennifer Hopkins (USA) d. Christina Wheeler (AUS) 6-3 6-0
Ashley Harkleroad (USA) d. Tanner Cochran (USA) 6-4 3-6 6-2
Galina Fokina (RUS) d. Aina Rafolomanantsiatosika (MAD) 7-5 6-0
12-Hannah Collin (GBR) d. Scarett Werner (GER) 6-3 6-2

Kaori Aoyama (JPN) d. 9-Laura Bao (SUI) 6-1 6-4
Melinda Czink (HUN) d. Bettina Resch (AUT) 6-4 6-2
Lubomira Kurjhajkova (SVK) d. Dominique Reynolds (MEX) 6-0 6-0
5-Iroda Tulyaganova (UZB) d. Elsa O'Riain (IRL) 6-2 6-3

7-Eleni Daniilidou (GRE) d. Anne Keothavong (GBR) 3-6 6-2 6-3
Dora Krstulovic (CRO) d. Maria Jose Lopez (MEX) 6-1 3-6 6-2
Gisela Dulko (ARG) d. Alyssa Cohen (USA) 6-3 7-5
13-Anastassia Rodionova (RUS) d. Ioana Gaspar (ROM) 6-4 7-5

15-Daniela Bedanova (CZE) d. Suchanan Viratprasert (THA) 6-2 6-3
Tunde Nemeth (HUN) d. Barbara Hellwig (AUT) 7-6 7-5
Marie-Eve Pelletier (CAN) d. Lenka Dlhopolcova (SVK) 6-2 6-4
Monique Adamczak (AUS) d. 4-Melissa Middleton (USA) 6-4 6-4

8-Mia Buric (GER) d. Valentina Castro (CHI) 6-3 6-2
Ansley Cargill (USA) d. Nathalie Grandin (RSA) 4-6 7-5 7-
Iveta Benesova (CZE) d. Maria Elena Camerin (ITA) 3-6 7-6 6-2
14-Aniko Kapros (HUN) d. Megan Bradley (USA) 6-3 6-2

10-Stanislava Hrozenska (SVK) d. Alice Barnes (GBR) 6-3 6-2
Kelly McCain (USA) d. Yulia Beygelzimer (UKR) 1-6 6-3 6-4
Zerene Reyes (MEX) d. Julia Scaringe (USA) 6-4 6-0
2-Nadia Petrova (RUS) d. Michelle Gerards (NED) 6-2 6-2

2nd rd

1-Virginie Razzano (FRA) d. Martina Babakova (SVK) 6-2 6-2
11-Laura Granville (USA) d. Aniela Mojzis (RSA) 6-0 6-1
Melissa Dowse (AUS) d. Caroline Tidemand (NOR) 6-2 6-4
6-Lina Krasnoroutskaya (RUS) d. Eva Birenrova (CZE) 7-5 6-4

3-Jennifer Hopkins (USA) d. Ashley Harkleroad (USA) 6-1 6-4
Galina Fokina (RUS) d. 12-Hannah Collin (GBR) 7-6 4-6 6-3
Melinda Czink (HUN) d. Kaori Aoyama (JPN) 6-4 6-4
5-Iroda Tulyaganova (UZB) d. Lubomira Kurjhajkova (SVK) 6-4 7-5

7-Eleni Daniilidou (GRE) d. Dora Krstulovic (CRO) 6-4 6-2
13-Anastassia Rodionova (RUS) d. Gisela Dulko (ARG) 6-2 6-3
15-Daniela Bedanova (CZE) d. Tunde Nemeth (HUN) 7-5 7-6
Monique Adamczak (AUS) d. Marie-Eve Pelletier (CAN) 6-3 6-1

Ansley Cargill (USA) d. 8-Mia Buric (GER) 6-4 6-3
14-Aniko Kapros (HUN) d. Iveta Benesova (CZE) 6-2 3-6 7-5
10-Stanislava Hrozenska (SVK) d. Kelly McCain (USA) 6-4 6-3
2-Nadia Petrova (RUS) d. Zerene Reyes (MEX) 6-2 6-0


3rd rd

11-Laura Granville (USA) d. 1-Virginie Razzano (FRA) 1-6 7-5 6-3
6-Lina Krasnoroutskaya (RUS) d. Melissa Dowse (AUS) 5-7 7-5 6-4
3-Jennifer Hopkins (USA) d. Galina Fokina (RUS) 6-4 7-6
5-Iroda Tulyaganova (UZB) d. Melinda Czink (HUN) 7-5 6-3
7-Eleni Daniilidou (GRE) d. 13-Anastassia Rodionova (RUS) 6-2 6-3
15-Daniela Bedanova (CZE) d. Monique Adamczak (AUS) 6-0 6-2
14-Aniko Kapros (HUN) d. Ansley Cargill (USA) 6-2 6-2
2-Nadia Petrova (RUS) d. 10-Stanislava Hrozenska (SVK) 7-6 6-1

QUARTER-FINALS

6-Lina Krasnoroutskaya (RUS) d. 11-Laura Granville (USA) w/o
5-Iroda Tulyaganova (UZB) d. 3-Jennifer Hopkins (USA) 2-6 6-1 6-3
7-Eleni Daniilidou (GRE) d. 15-Daniela Bedanova (CZE) 7-5 7-5
2-Nadia Petrova (RUS) d. 14-Aniko Kapros (HUN) 7-5 6-2

SEMIFINALS

6-Lina Krasnoroutskaya (RUS) d. 5-Iroda Tulyaganova (UZB) 6-4 3-6 6-1
2-Nadia Petrova (RUS) d. 7-Eleni Daniilidou (GRE) 7-6 6-2

FINAL

6-Lina Krasnoroutskaya (RUS) d. 2-Nadia Petrova (RUS) 6-3 6-2

TheBoiledEgg Feb 23rd, 2002 07:41 PM

Orange Bowl 1999

1st rd

Renata Voracova (CZE) d. 1-Virginie Razzano (FRA) 6-4 6-2
Lauren Barnikow (USA) d. Aina Rafolomanantsiatosika (MAD) 6-2 6-4
Martina Muller (GER) d. Veronika Raimrova (CZE) 6-4 4-6 6-1
Andrea Plackova (CZE) d. 15-Hannah Collin (GBR) 6-1 5-7 6-4

5-Maria Emilia Salerni (ARG) d. Elena Baltacha (GBR) 6-1 7-5
Olivia Sanchez (FRA) d. Milangra Morales (USA) 6-1 6-3
Ansley Cargill (USA) d. Klara Koukalova (CZE) 6-3 6-2
Marie Eve Pelletier (CAN) d. 10-Karolina Sprem (CRO) 6-4 4-6 6-1

3-Daniela Bedanova (CZE) d. Kelly McCain (USA) 6-1 6-2
Sunitha Rao (USA) d. Anna Floris (ITA) 6-0 6-1
Yulia Beygelzimer (UKR) d. Maki Arai (JPN) 3-6 6-3 6-3
14-Tunde Nemeth (HUN) d. Caroline Ann Basu (GER) 6-4 6-1

7-Flavia Pennetta (ITA) d. Cristina Arribas (ESP) 6-0 6-2
Martina Strussova (SVK) d. Natalie Mikolich (USA) 6-2 7-6
Valentina Castro (CHI) d. Ana Vrljic (CRO) 6-3 6-3
11-Scarlett Werner (GER) d. Anat Elazari (ISR) 6-1 6-3

8-Lenka Dlhopolcova (SVK) d. Aniela Mojzis (RSA) 5-7 6-1 6-1
Carolina Raba (GER) d. Zerene Reyes (MEX) 7-6 7-5
Galina Fokina (RUS) d. Marielle Hoogland (NED) 6-2 7-5
12-Anabel Medina (ESP) d. Kavitha Krishnamurthy (CAN) 6-0 6-1

13-Maria Jose Martinez (ESP) d. Ekaterina Kozhokina (RUS) 6-4 6-7 7-5
Nicola Trinder (GBR) d. Julie Smekodub (USA) 6-1 6-2
Lindsay Dawaf (USA) d. Nathalie Grandin (RSA) 7-6 6-1
4-Aniko Kapros (HUN) d. Claudine Schaul (LUX) 7-5 6-0

Martina Babakova (SVK) d. 9-Ivana Abramovic (CRO) 6-3 4-6 6-3
Ashley Harkleroad (USA) d. Romina Rodriguez (VEN) 6-1 6-2
Michelle Gerards (NED) d. Daria Kustava (BLR) 6-2 6-3
Gisela Dulko (ARG) d. 6-Katerina Basternakova (SVK) 7-5 7-6

16-Lubomira Kurhajcova (SVK) d. Marina Bernshstein (ISR) 4-6 6-2 6-3
Bethanie Mattek (USA) d. Marika Fritz-Krakow (USA) 6-1 6-2
Alice Barnes (GBR) d. Boglarka Berecz (HUN) 6-1 6-2
2-Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Pavlina Slitrova (CZE) 6-3 6-1

2nd rd

Renata Voracova (CZE) d. Lauren Barnikow (USA) 3-6 7-5 6-4
Martina Muller (GER) d. Andrea Plackova (CZE) 6-2 2-6 6-3
5-Maria Emilia Salerni (ARG) d. Olivia Sanchez (FRA) 6-1 7-6
Marie Eve Pelletier (CAN) d. Ansley Cargill (USA) 6-4 6-4

3-Daniela Bedanova (CZE) d. Sunitha Rao (USA) 6-2 6-1
Yulia Beygelzimer (UKR) d. 14-Tunde Nemeth (HUN) 6-1 3-6 6-4
7-Flavia Pennetta (ITA) d. Martina Strussova (SVK) 4-6 6-1 6-3
11-Scarlett Werner (GER) d. Valentina Castro (CHI) 6-3 5-7 6-4

Carolina Raba (GER) d. 8-Lenka Dlhopolcova (SVK) 6-4 6-0
12-Anabel Medina (ESP) d. Galina Fokina (RUS) 6-0 6-1
13-Maria Jose Martinez (ESP) d. Nicola Trinder (GBR) 6-2 6-4
4-Aniko Kapros (HUN) d. Lindsay Dawaf (HUN) 6-2 6-1

Martina Babakova (SVK) d. Ashley Harkleroad (USA) 7-5 4-6 7-6
Gisela Dulko (ARG) d. Michelle Gerards (NED) 6-4 7-6
Bethanie Mattek (USA) d. 16-Lubomira Kurhajcova (SVK) 6-3 4-6 6-3
2-Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Alice Barnes (GBR) 7-6 7-6


3rd rd

Renata Voracova (CZE) d. Martina Muller (GER) 6-3 1-6 7-6
5-Maria Emilia Salerni (ARG) d. Marie Eve Pelletier (CAN) 6-2 6-1
3-Daniela Bedanova (CZE) d. Yulia Beygelzimer (UKR) 7-5 6-3
11-Scarlett Werner (GER) d. 7-Flavia Pennetta (ITA) 6-2 6-3
12-Anabel Medina (ESP) d. Carolina Raba (GER) 3-6 6-2 6-1
13-Maria Jose Martinez (ESP) d. 4-Aniko Kapros (HUN) 6-1 3-6 6-3
Gisela Dulko (ARG) d. Martina Babakova (SVK) 6-2 6-2
2-Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Bethanie Mattek (USA) 1-6 6-1 6-4

Quarter-Finals

5-Maria Emilia Salerni (ARG) d. Renata Voracova (CZE) 3-6 6-2 7-6
3-Daniela Bedanova (CZE) d. 11-Scarlett Werner (GER) 6-2 7-6
13-Maria Jose Martinez (ESP) d. 12-Anabel Medina (ESP) 6-2 6-0
2-Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Gisela Dulko (ARG) 6-1 6-1

Semi-Finals

5-Maria Emilia Salerni (ARG) d. 3-Daniela Bedanova (CZE) 4-6 6-2 6-2
13-Maria Jose Martinez (ESP) d. 2-Lourdes Dominguez Lino (ESP) 6-2 6-0

FINAL

13-Maria Jose Martinez (ESP) d. 5-Maria Emilia Salerni (ARG) 6-4 6-1

TheBoiledEgg Feb 23rd, 2002 07:50 PM

Australian Open 2000


1st rd

1-Aniko Kapros (HUN) d. Alice Barnes (GBR) 6-2 6-2
Melanie Marois (CAN) d. Asha Burns (AUS) 6-3 6-3
Lauren Barnikow (USA) d. Dea Sumantri (INA) 6-7 6-0 6-2
Mia Marovic (CRO) d. 14-Caroline Tidemand (NOR) 6-2 6-0

10-Monique Adamczak (AUS) d. Anna Eriksson (SWE) 6-0 7-6
Nicole Kriz (AUS) d. Beti Sekulovski (AUS) 4-6 6-4 6-4
Jaslyn Hewitt (AUS) d. Marina Bernshstein (ISR) 6-3 7-5
7-Maria Elena Camerin (ITA) d. Anna Cowan (AUS) 6-7 6-1 6-1

3-Lubomira Kurhajcova (SVK) d. Nida Waseem (PAK) 6-1 6-2
Sonal Phadke (IND) d. Linda Fallon (AUS) 6-2 6-2
Samantha Stosur (AUS) d. Kristina Bogdanovic (YUG) 6-0 6-2
16-Bethanie Mattek (USA) d. Maria Ivanov (AUS) 6-2 3-6 6-3

Karolina Sprem (CRO) d. 11-Suchanan Viratprasert (THA) 6-4 6-3
Tracey O'Connor (NZL) d. Belinda Kelly (AUS) 6-0 6-2
Kumiko Iijima (JPN) d. Kyung Mi-Chang (KOR) 6-4 6-7 6-3
5-Hannah Collin (GBR) d. Christine Alford (AUS) 6-1 6-0

8-Melissa Dowse (AUS) d. Radhika Tulpule (IND) 6-2 6-1
Boglarka Berecz (HUN) d. Kellie Browne (AUS) 6-0 6-2
Sarah Stone (AUS) d. Zuzana Kucova (SVK) 7-6 6-0
15-Flavia Pennetta (ITA) d. Jenny Lindstrom (SWE) 6-0 4-6 6-0

9-Marie-Eve Pelletier (CAN) d. Marie-Gaine Mikaelian (ARM) 7-6 6-4
Christina Horiatopoulos (AUS) d. Anat Elazari (ISR) 6-4 6-2
Ivana Jovanovich (AUS) d. Prariyawan Ratanakrong (THA) 6-4 6-1
Yuki Arai (JPN) d. 4-Ivana Abramovic (CRO) 6-4 6-2

6-Yulia Beygelzimer (UKR) d. Emma Gott (AUS) 7-5 6-3
Iveta Benesova (CZE) d. Borka Majstorovic (YUG) 2-6 6-1 6-3
Christina Wheeler (AUS) d. Jenny Zachrisson (SWE) 6-0 4-6 6-2
12-Claudine Schaul (LUX) d. Ana Vrljic (CRO) 6-3 6-0

13-Melinda Czink (HUN) d. Darya Ivanov (AUS) 6-1 6-2
Su-Wei Hsieh (TPE) d. Julia Smith (GBR) 4-6 6-2 6-2
Da-Jung Hong (KOR) d. Romina Oprandi (SUI) 6-1 1-6 6-4
2-Maria Jose Martinez (ESP) d. Erin Burdette (USA) 6-2 6-2

2nd rd

1-Aniko Kapros (HUN) d. Melanie Marois (CAN) 7-6 6-3
Lauren Barnikow (USA) d. Mia Marovic (CRO) 6-1 6-3
10-Monique Adamczak (AUS) d. Nicole Kriz (AUS) 6-2 6-1
Jaslyn Hewitt (AUS) d. 7-Maria Elena Camerin (ITA) 6-1 7-5

3-Lubomira Kurhajcova (SVK) d. Sonal Phadke (IND) 6-1 6-1
16-Bethanie Mattek (USA) d. Samantha Stosur (AUS) 2-6 6-1 9-7
Karolina Sprem (CRO) d. Tracey O'Connor (NZL) 6-2 6-3
5-Hannah Collin (GBR) d. Kumiko Iijima (JPN) 7-6 6-2

8-Melissa Dowse (AUS) d. Boglarka Berecz (HUN) 6-3 6-3
15-Flavia Pennetta (ITA) d. Sarah Stone (AUS) 6-2 6-1
9-Marie-Eve Pelletier (CAN) d. Christina Horiatopoulos (AUS) 6-2 7-6
Yuki Arai (JPN) d. Ivana Jovanovich (AUS) 7-5 6-0

6-Yulia Beygelzimer (UKR) d. Iveta Benesova (CZE) 6-4 6-4
Christina Wheeler (AUS) d. 12-Claudine Schaul (LUX) 2-6 6-2 7-5
Su-Wei Hsieh (TPE) d. 13-Melinda Czink (HUN) 7-5 7-6
2-Maria Jose Martinez (ESP) d. Da-Jung Hong (KOR) 6-1 6-0


3rd rd

1-Aniko Kapros (HUN) d. Lauren Barnikow (USA) 6-1 6-1
Jaslyn Hewitt (AUS) d. 10-Monique Adamczak (AUS) 6-3 6-1
16-Bethanie Mattek (USA) d. 3-Lubomira Kurhajcova (SVK) 6-2 6-4
5-Hannah Collin (GBR) d. Karolina Sprem (CRO) 0-4 rtd
8-Melissa Dowse (AUS) d. 15-Flavia Pennetta (ITA) 6-3 6-4
9-Marie-Eve Pelletier (CAN) d. Yuki Arai (JPN) 5-7 7-5 6-2
6-Yulia Beygelzimer (UKR) d. Christina Wheeler (AUS) 6-1 6-2
2-Maria Jose Martinez (ESP) d. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-0 6-1

Quarter-Finals

1-Aniko Kapros (HUN) d. Jaslyn Hewitt (AUS) 6-0 6-4
5-Hannah Collin (GBR) d. 16-Bethanie Mattek (USA) 6-4 6-3
9-Marie-Eve Pelletier (CAN) d. 8-Melissa Dowse (AUS) 6-2 6-0
2-Maria Jose Martinez (ESP) d. 6-Yulia Beygelzimer (UKR)

Semi-Finals

1-Aniko Kapros (HUN) d. 5-Hannah Collin (GBR) 6-2 6-2
Maria Jose Martinez (ESP) d. 9-Marie-Eve Pelletier (CAN) 6-3 6-4

FINAL

1-Aniko Kapros (HUN) d. 2-Maria Jose Martinez (ESP) 6-2 3-6 6-2

TheBoiledEgg Mar 21st, 2002 02:00 PM

Roland Garros 2000

1st rd

1-Maria Jose Martinez d. Marion Bartoli (FRA) 7-6 6-2
Melissa Dowse (AUS) d. Galina Fokina (RUS) 6-2 7-5
Roberta Vinci (ITA) d. Bethanie Mattek (USA) 6-7(5) 6-4 7-5
Gisela Dulko (ARG) d. q-Maria Jose Lopez (MEX) 6-1 7-5

16-Renata Voracova (CZE) d. Angelique Widjaja (INA) 7-6(3) 4-6 6-1
Carolina Raba (GER) d. q-Sylvia Montero (FRA) 6-2 6-1
Ekaterina Kozhokina (RUS) d. Edina Gallovits (ROM) 4-6 6-2 6-2
7-Tatiana Perebiynis (UKR) d. Emmanuelle Edon (FRA) 6-3 6-2

3-Aniko Kapros (HUN) d. q-Melanie Marois (FRA) 6-3 6-2
Caroline Maes (BEL) d. q-Cornelia Villemur (FRA) 6-3 6-4
Raluca Ciochina (ROM) d. q-Melissa Torres (MEX) 4-6 6-2 6-2
12-Lenka Dlhopolcova (SVK) d. Amandine Dulon (FRA) 6-2 6-1

10-Ansley Cargill (USA) d. Matea Mezak (CRO) 2-6 6-4 7-5
Stephanie Cohen-Aloro (FRA) d. Scarlett Werner (GER) 6-2 7-6(5)
Vera Zvonareva (RUS) d. Laura Bao (SUI) 6-0 6-2
8-Virginie Razzano (FRA) d. Jaslyn Hewitt (AUS) 6-2 6-3

5-Bianka Lamade (GER) d. Zerene Reyes (MEX) 6-3 6-0
Kaia Kanepi (EST) d. Virginie Pichet (FRA) 6-1 6-1
Marina Samoilenko (RUS) d. Monika Schneider (POL) 6-4 6-1
Ivana Abramovic (CRO) d. 11-Alyssa Cohen (USA) 6-4 7-5

15-Marie-Gaine Mikaelian (ARM) d. q-Caroline Tidemand (NOR) 5-7 6-3 6-4
Anne-Laure Heitz (FRA) d. Martina Babakova (SVK) 7-5 6-2
q-Sofia Arvidsson (SWE) d. Samantha Stosur (AUS) 6-3 3-6 6-2
4-Anabel Medina (ESP) d. Michelle Gerards (NED) 6-2 4-6 6-3

6-Marie-Eve Pelletier (CAN) d. Claudine Schaul (LUX) 3-6 6-3 6-2
Dinara Safina (RUS) d. Giorgia Mortello (ITA) 1-6 6-2 6-4
Lubomira Kurhajcova (SVK) d. Christina Wheeler (AUS) 5-7 6-4 6-3
14-Ioana Gaspar (ROM) d. Karla Mraz (FRA) 6-0 7-6

9-Eva Birnerova (CZE) d. Chloe Carlotti (FRA) 6-4 2-6 6-3
Galina Voskoboeva (RUS) d. Renata Ljukovcan (YUG) 6-1 6-3
Ashley Harkleroad (USA) d. Tunde Nemeth (NOR) 6-4 6-3
2-Maria Emilia Salerni (ARG) d. q-Marielle Hoogland (NED) 6-2 2-6 7-5

2nd rd

1-Maria Jose Martinez d. Melissa Dowse (AUS) 5-7 7-6(0) 6-3
Gisela Dulko (ARG) d. Roberta Vinci (ITA) 6-4 6-2
Carolina Raba (GER) d. 16-Renata Voracova (CZE) 6-4 6-3
7-Tatiana Perebiynis (UKR) d. Ekaterina Kozhokina (RUS) 6-2 6-0

3-Aniko Kapros (HUN) d. Caroline Maes (BEL) 6-4 6-3
12-Lenka Dlhopolcova (SVK) d. Raluca Ciochina (ROM) 7-5 6-3
Stephanie Cohen-Aloro (FRA) d. 10-Ansley Cargill (USA) 6-2 6-2
8-Virginie Razzano (FRA) d. Vera Zvonareva (RUS) 7-5 6-2

5-Bianka Lamade (GER) d. Kaia Kanepi (EST) 6-4 6-3
Marina Samoilenko (RUS) d. Ivana Abramovic (CRO) 6-3 7-6(5)
15-Marie-Gaine Mikaelian (ARM) d. Anne-Laure Heitz (FRA) 6-4 6-3
4-Anabel Medina (ESP) d. q-Sofia Arvidsson (SWE) 3-6 6-4 6-1

6-Marie-Eve Pelletier (CAN) d. Dinara Safina (RUS) 6-4 6-3
14-Ioana Gaspar (ROM) d. Lubomira Kurhajcova (SVK) 7-6(5) 6-3
Galina Voskoboeva (RUS) d. 9-Eva Birnerova (CZE) 2-6 6-3 6-2
2-Maria Emilia Salerni (ARG) d. Ashley Harkleroad (USA) 6-7(5) 6-0 6-2

3rd rd

1-Maria Jose Martinez d. Gisela Dulko (ARG) 6-0 6-2
Carolina Raba (GER) d. 7-Tatiana Perebiynis (UKR)
3-Aniko Kapros (HUN) d. 12-Lenka Dlhopolcova (SVK) 6-2 5-7 4-1 rtd
8-Virginie Razzano (FRA) d. Stephanie Cohen-Aloro (FRA) 7-5 3-6 6-1
5-Bianka Lamade (GER) d. Marina Samoilenko (RUS) 6-7(5) 6-0 6-3
4-Anabel Medina (ESP) d. 15-Marie-Gaine Mikaelian (ARM) 6-3 6-1
14-Ioana Gaspar (ROM) d. 6-Marie-Eve Pelletier (CAN) 6-3 6-4
2-Maria Emilia Salerni (ARG) d. Galina Voskoboeva (RUS) 6-2 1-6 6-2


Quarter-Finals

1-Maria Jose Martinez d. Carolina Raba (GER) 6-1 6-4
8-Virginie Razzano (FRA) d. 3-Aniko Kapros (HUN) 6-1 6-2
4-Anabel Medina (ESP) d. 5-Bianka Lamade (GER) 6-3 6-3
2-Maria Emilia Salerni (ARG) d. 14-Ioana Gaspar (ROM) 7-5 6-4

Semi-Finals

8-Virginie Razzano (FRA) d. 1-Maria Jose Martinez 6-4 4-6 6-3
2-Maria Emilia Salerni (ARG) d. 4-Anabel Medina (ESP) 6-4 6-3

FINAL

8-Virginie Razzano (FRA) d. 2-Maria Emilia Salerni (ARG) 5-7 6-4 8-6

TheBoiledEgg Mar 21st, 2002 02:09 PM

W I M B L E D O N
2 0 0 0


1st rd

Roberta Vinci (ITA) d. 1-Daniela Bedanova (CZE) 7-5 6-2
WC-Julia Smith (GBR) d. Maria Jose Lopez (MEX) 6-3 6-7(4) 6-4
Aniela Mojzis (RSA) d. WC-Kathy Vymetal (GBR) 6-1 6-7(3) 6-1
9-Lenka Dlhopolcova (SVK) d. Yuki Arai (JPN) 6-1 6-3

15-Yulia Beygelzimer (UKR) d. LL-Laurette Van Der Knapp (NED) 6-3 6-7(3) 6-4
q-Jelena Pandzic (CRO) d. Behanie Mattek (USA) 6-3 6-2
WC-Alice Barnes (GBR) d. q-Cristelle Grier (GBR) 6-4 7-5
7-Ioana Gaspar (ROM) d. Angelique Widjaja (INA) 6-1 6-3

4-Maria Emilia Salerni (ARG)d. Zerene Reyes (MEX) 6-3 6-1
Samantha Stosur (AUS) d. Sabrina Jolk (GER) 7-6(4) 1-6 6-3
Jane O'Donaghue (GBR) d. q-Boglarka Berecz (HUN) 2-6 6-4 6-2
13-Alyssa Cohen (USA) d. Renata Ljukovcan (YUG) 3-6 6-4 6-2

WC-Anne Keothavong (GBR) d. 12-Eva Birenrova (CZE) 2-6 6-3 6-4
q-Megan Bradley (USA) d. q-Monique Adamczak (AUS) 6-4 6-1
Galina Fokina (RUS) d. Martina Babakova (SVK) 6-1 4-6 6-3
5-Aniko Kapros (HUN) d. q-Jaslyn Hewitt (AUS) 6-1 6-3

6-Christina Wheeler (AUS) d. WC-Heidi Farr (GBR) 7-6(7) 4-6 6-2
Galina Voskoboeva (RUS) d. Tunde Nemeth (HUN) 7-6(4) 6-2
Aiko Nakamura (JPN) d. Carolime Maes (BEL) 2-6 6-4 6-4
11-Renata Voracova (CZE) d. Maria Penkova (BUL) 6-3 6-2

Elena Baltacha (GBR) d. 10-Gisela Dulko (ARG) 2-6 6-3 9-7
Urska Vesenjak (SLO) d. Erika Valdes (MEX) 6-4 6-2
WC-Rebecca Llewellyn (GBR) d. Ilona Somers (NED) 1-6 6-4 6-3
3-Marie-Gaine Mikaelian (ARM) d. Kumiko Iijima (JPN) 6-1 6-4

8-Hannah Collin (GBR) d. Monika Schneider (POL) 6-0 6-1
WC-Ashley Harkleroad (USA) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-3 6-3
Ivana Abramovic (CRO) d. Rita Tarjan (GER) 6-2 6-4
16-Claudine Schaul (LUX) d. Caroline Tidemand (NOR) 6-0 6-0

14-Lubomira Kurhajcova (SVK) d. Tracey O'Connor (NZL) 6-4 6-3
Melissa Dowse (AUS) d. Nicole Kriz (AUS) 4-6 6-4 6-4
Melissa Torres (MEX) d. WC-Nicola Trinder (GBR) 6-4 6-0
2-Tatiana Perebiynis (UKR) d. Giorgia Mortello (ITA) 6-1 6-0

2nd rd

Roberta Vinci (ITA) d. WC-Julia Smith (GBR) 6-2 6-1
9-Lenka Dlhopolcova (SVK) d. Aniela Mojzis (RSA) 6-1 6-1
q-Jelena Pandzic (CRO) d. 15-Yulia Beygelzimer (UKR) 6-4 6-2
7-Ioana Gaspar (ROM) d. WC-Alice Barnes (GBR) 6-3 6-1

4-Maria Emilia Salerni (ARG) d. Samantha Stosur (AUS) 6-4 6-1
13-Alyssa Cohen (USA) d. Jane O'Donaghue (GBR) 4-6 6-3 6-4
WC-Anne Keothavong (GBR) d. q-Megan Bradley (USA) 6-4 6-3
5-Aniko Kapros (HUN) d. Galina Fokina (RUS) 6-3 7-5

6-Christina Wheeler (AUS) d. Galina Voskoboeva (RUS) 7-6(3) 6-2
11-Renata Voracova (CZE) d. Aiko Nakamura (JPN) 6-7(5) 6-3 7-5
Elena Baltacha (GBR) d. Urska Vesenjak (SLO) 6-7(5) 6-3 6-4
3-Marie-Gaine Mikaelian (ARM) d. WC-Rebecca Llewellyn (GBR) 6-0 6-1

8-Hannah Collin (GBR) d. WC-Ashley Harkleroad (USA) 6-3 6-0
16-Claudine Schaul (LUX) d. Ivana Abramovic (CRO) 0-6 6-0 6-1
Melissa Dowse (AUS) d. 14-Lubomira Kurhajcova (SVK) 6-4 3-6 6-2
2-Tatiana Perebiynis (UKR) d. Melissa Torres (MEX) 6-2 6-2

3rd rd

Roberta Vinci (ITA) d. 9-Lenka Dlhopolcova (SVK) 4-6 6-1 6-3
7-Ioana Gaspar (ROM) d. q-Jelena Pandzic (CRO) 7-6(4) 7-5
4-Maria Emilia Salerni (ARG)d. 13-Alyssa Cohen (USA) 6-0 6-2
5-Aniko Kapros (HUN) d. WC-Anne Keothavong (GBR) 4-6 6-1 6-2

6-Christina Wheeler (AUS) d. 11-Renata Voracova (CZE) 6-4 6-3
3-Marie-Gaine Mikaelian (ARM) d. Elena Baltacha (GBR) 6-3 2-6 7-5
8-Hannah Collin (GBR) d. 16-Claudine Schaul (LUX) 6-1 6-1
2-Tatiana Perebiynis (UKR) d. Melissa Dowse (AUS) 6-2 6-1

Quarter-Finals

7-Ioana Gaspar (ROM) d. Roberta Vinci (ITA) 6-3 6-4
4-Maria Emilia Salerni (ARG) d. 5-Aniko Kapros (HUN) 4-6 6-1 6-2
3-Marie-Gaine Mikaelian (ARM) d. 6-Christina Wheeler (AUS) 6-4 6-4
2-Tatiana Perebiynis (UKR) d. 8-Hannah Collin (GBR) 6-4 6-0

Semi-Finals

4-Maria Emilia Salerni (ARG)d. 7-Ioana Gaspar (ROM) 7-6(8) 6-3
2-Tatiana Perebiynis (UKR) d. 3-Marie-Gaine Mikaelian (ARM) 6-3 6-4

FINAL

4-Maria Emilia Salerni (ARG) d. 2-Tatiana Perebiynis (UKR) 6-4 7-5

TheBoiledEgg Mar 21st, 2002 02:16 PM


US OPEN 2000


1st rd

1-Maria Emilia Salerni (ARG) d. Monika Schneider (POL) 6-1 6-2
Virag Nemeth (HUN) d. Melanie Marois (CAN) 6-7(3) 6-4 7-5
Maria Jose Lopez (MEX) d. Jaslyn Hewitt (AUS) 7-5 6-3
15-Galina Voskoboeva (RUS) d. Renata Ljukovcan (YUG) 6-2 6-4

Sofia Arvidsson (SWE) d. 10-Yulia Beygelzimer (UKR) 5-7 6-4 7-5
Su-Wei Hsieh (TPE) d. Angelique Widjaja (INA) 2-6 6-3 7-6(9)
Petra Cetkovska (CZE) d. Jane O'Donoghue (GBR) 6-3 6-4
Bethanie Matek (USA) d. 7-Kaia Kanepi (EST) 7-6(2) 6-4

Jamea Jackson (USA) d. 3-Ioana Gaspar (ROM) 6-3 6-4
Tanner Cochran (USA) d. Erin Burdette (USA) 7-6(6) 6-3
Scarlett Werner (GER) d. Zerene Reyes (MEX) 6-2 6-1
13-Matea Mezak (CRO) d. Dorottya Magas 7-6(4) 6-7(3) 6-2

Galina Fokina (RUS) d. 11-Claudine Schaul (LUX) 2-6 6-4 6-2
Alice Barnes (GBR) d. Tracey O'Connor (NZL) 6-4 6-1
Candice Fuchs (USA) d. Aiko Nakamura (JPN) 6-0 6-3
6-Renata Voracova (CZE) d. Kelly McCain (USA) 6-3 6-1

5-Marie-Eve Pelletier (CAN) d. Tunde Nemeth (HUN) 7-6(4) 6-1
Cory Ann Avants (USA) d. Marina Bernshstein (ISR) 6-2 2-6 7-5
Edina Gallovits (ROM) d. Jenny Lindstrom (SWE) 6-4 6-2
Ema Janaskova (CZE) d. 12-Alyssa Cohen (USA) 6-0 6-4

14-Vera Zvonareva (RUS) d. Kristen Schlukebir (USA) 6-2 6-2
Melissa Dowse (AUS) d. Kumiko Iijima (JPN) 5-7 6-2 6-4
Lauren Barnikow (USA) d. Maria Penkova (BUL) 6-3 4-6 6-1
4-Tatiana Perebiynis (UKR) d. Erika Valdes (MEX) 6-3 4-6 6-2

Samantha Stosur (AUS) d. 8-Gisela Dulko (ARG) 6-2 2-6 6-2
Annette Kolb (GER) d. Melissa Torres (MEX) 6-3 6-3
Stephanie Cohen-Aloro (FRA) d. Sunitha Rao (USA) 6-3 6-4
Ashley Harkleroad (USA) d. 9-Eva Birnerova (CZE) 6-3 6-2

16-Christina Wheeler (AUS) d. Jelena Jankovic (YUG) 3-6 6-4 6-1
Megan Bradley (USA) d. Anne Keothavong (GBR) 4-6 7-6(6) 6-1
Melinda Czink (HUN) d. Aniela Mojzis (RSA) 2-6 7-5 6-3
2-Aniko Kapros (HUN) d. Ivana Abramovic (CRO) 6-2 3-0 rtd

2nd rd

1-Maria Emilia Salerni (ARG) d. Virag Nemeth (HUN) 6-1 6-1
Maria Jose Lopez (MEX) d. 15-Galina Voskoboeva (RUS) 7-5 5-7 7-5
Sofia Arvidsson (SWE) d. Su-Wei Hsieh (TPE) 7-5 6-2
Petra Cetkovska (CZE) d. Bethanie Matek (USA) 4-6 6-1 6-3

Jamea Jackson (USA) d. Tanner Cochran (USA) 6-4 7-5
13-Matea Mezak (CRO) d. Scarlett Werner (GER) 4-6 6-3 7-5
Galina Fokina (RUS) d. Alice Barnes (GBR) 6-3 7-6(3)
6-Renata Voracova (CZE) d. Candice Fuchs (USA) 6-3 6-1

5-Marie-Eve Pelletier (CAN) d. Cory Ann Avants (USA) 6-4 6-1
Edina Gallovits (ROM) d. Ema Janaskova (CZE) 6-2 6-1
14-Vera Zvonareva (RUS) d. Melissa Dowse (AUS) 6-4 6-4
4-Tatiana Perebiynis (UKR) d. Lauren Barnikow (USA) 6-2 6-1

Annette Kolb (GER) d. Samantha Stosur (AUS) 6-4 3-6 6-3
Ashley Harkleroad (USA) d. Stephanie Cohen-Aloro (FRA) 6-1 6-3
Megan Bradley (USA) d. 16-Christina Wheeler (AUS) 6-3 3-6 6-1
2-Aniko Kapros (HUN) d. Melinda Czink (HUN) 6-3 5-7 6-2

3rd rd

1-Maria Emilia Salerni (ARG) d. Maria Jose Lopez (MEX) 6-2 6-1
Sofia Arvidsson (SWE) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-2 6-3
13-Matea Mezak (CRO) d. Jamea Jackson (USA) 6-7(0) 7-5 3-0 rtd
Galina Fokina (RUS) d. 6-Renata Voracova (CZE) 7-6(3) 4-6 6-4

5-Marie-Eve Pelletier (CAN) d. Edina Gallovits (ROM) 6-3 6-3
4-Tatiana Perebiynis (UKR) d. 14-Vera Zvonareva (RUS) 4-6 6-4 6-2
Ashley Harkleroad (USA) d. Annette Kolb (GER) 6-2 3-0 rtd
2-Aniko Kapros (HUN) d. Megan Bradley (USA) 6-2 6-1

Quarter-Finals

1-Maria Emilia Salerni (ARG) d. Sofia Arvidsson (SWE) 6-1 6-2
Galina Fokina (RUS) d. 13-Matea Mezak (CRO) 6-3 6-2
4-Tatiana Perebiynis (UKR) d. 5-Marie-Eve Pelletier (CAN) 6-2 3-6 7-5
2-Aniko Kapros (HUN) d. Ashley Harkleroad (USA) 6-2 6-4

Semi-Finals

1-Maria Emilia Salerni (ARG) d. Galina Fokina (RUS) 6-3 6-4
4-Tatiana Perebiynis (UKR) d. 2-Aniko Kapros (HUN) 7-5 7-5

FINAL

1-Maria Emilia Salerni (ARG) d. 4-Tatiana Perebiynis (UKR) 6-3 6-4

TheBoiledEgg Mar 21st, 2002 02:24 PM

Orange Bowl 2000

1st rd

1-Aniko Kapros (HUN) d. Aiko Nakamura (JPN) 6-3 6-3
Neyssa Etienne (HAI) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-4 3-6 7-6(5)
Michelle Gerards (NED) d. LL-Iryna Kuryanavich (BLR) 6-3 3-6 6-2
LL-Salome Devidze (GEO) d. 8-Matea Mezak (CRO) 6-4 6-2

9-Jelena Jankovic (YUG) d. Da-Jong Hong (KOR) 6-2 6-2
Jamea Jackson (USA) d. Melissa Torres (MEX) 3-6 6-3 6-2
Scarlett Werner (GER) d. Chani Scheepers (RSA) 6-3 6-1
5-Lenka Dlhopolcova (SVK) d. Elena Bovina (RUS) 6-2 6-3

3-Ioana Gaspar (ROM) d. Candice Fuchs (USA) 6-3 6-0
Kelly McCain (USA) d. Anne Keothavong (GBR) 6-4 6-1
q-Margit Ruutel (EST) d. Carolina Raba (GER) 6-2 6-0
Dominika Nociarova (SVK) d. 15-Ashley Harkleroad (USA) 6-2 6-3

14-Vera Zvonareva (RUS) d. Ilona Somers (NED) 6-4 6-1
Megan Bradley (USA) d. Erika Valdes (MEX) 6-2 6-1
Dorottya Magas (HUN) 7-6(5) 6-4 d. Maria Fernanda Alves 7-6(5) 6-4
Monika Schneider (POL) d. 7-Eva Birnerova (CZE) 7-5 6-1

6-Kaia Kanepi (EST) d. Margalita Chakhnashvili (GEO) 6-4 6-2
Barbora Strycova (CZE) d. Zerene Reyes (MEX) 6-1 2-6 6-3
q-Anna Bastrikova (RUS) d. Tunde Nemeth (HUN) 6-2 5-7 6-4
16-Lubomira Kurjacova (SVK) d. q-Daria Kustova (BLR) 6-4 4-6 6-3

12-Yulia Beygelzimer (UKR) d. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-4 4-6 7-5
q-Shuai Peng (CHN) d. Bethanie Mattek (USA) 6-1 6-7(7) 6-4
Annette Kolb (GER) d. Kristen Schlukebir (USA) 0-6 6-2 6-2
4-Marie-Eve Pelletier (CAN) d. Ekaterina Kozhokhina (RUS) 6-3 6-1

Marie-Gaiane Mikaelian (ARM) d. 8-Gisela Dulko (ARG) 7-6(5) 6-4
Sofia Arvidsson (SWE) d. Jane O'Donoghue (GBR) 5-7 6-4 6-3
Sunitha Rao (USA) d. Maria Jose Lopez (MEX) 6-0 6-3
10-Edina Gallovits (ROM) d. Virag Nemeth (HUN) 6-0 6-2

11-Claudine Schaul (LUX) d. Ema Janaskova (CZE) 6-2 6-3
Martina Muller (GER) d. Galina Voskoboeva (RUS) 6-2 4-1 rtd
Maria Penkova (BUL) d. Renata Ljukovcan (YUG) 6-2 6-2
2-Renata Voracova (CZE) d. q-Tina Schiechtl 7-6(3) 6-1

2nd rd

1-Aniko Kapros (HUN) d. Neyssa Etienne (HAI) 2-6 6-0 6-2
LL-Salome Devidze (GEO) d. Michelle Gerards (NED) 6-2 6-0
9-Jelena Jankovic (YUG) d. Jamea Jackson (USA) 6-4 6-1
5-Lenka Dlhopolcova (SVK) d. Scarlett Werner (GER) 6-2 6-2

3-Ioana Gaspar (ROM) d. Kelly McCain (USA) 6-1 5-7 6-1
Dominika Nociarova (SVK) d. q-Margit Ruutel (EST) 7-5 6-2
14-Vera Zvonareva (RUS) d. Megan Bradley (USA) 6-4 6-4
Monika Schneider (POL) d. Dorottya Magas (HUN) 7-6(3) 6-3

6-Kaia Kanepi (EST) d. Barbora Strycova (CZE) 6-2 1-6 6-3
q-Anna Bastrikova (RUS) d. 16-Lubomira Kurjacova (SVK) 6-3 6-2
q-Shuai Peng (CHN) d. 12-Yulia Beygelzimer (UKR) 2-6 6-1 6-0
4-Marie-Eve Pelletier (CAN) d. Annette Kolb (GER) 6-4 6-0

Sofia Arvidsson (SWE) d. Marie-Gaiane Mikaelian (ARM) 5-7 6-1 7-5
10-Edina Gallovits (ROM) d. Sunitha Rao (USA) 4-6 6-3 6-3
Martina Muller (GER) d. 11-Claudine Schaul (LUX) 6-2 2-6 6-2
2-Renata Voracova (CZE) d. Maria Penkova (BUL) 6-0 6-3

3rd rd

1-Aniko Kapros (HUN) d. LL-Salome Devidze (GEO) 6-3 6-1
9-Jelena Jankovic (YUG) d. 5-Lenka Dlhopolcova (SVK) 6-2 5-7 6-0
Dominika Nociarova (SVK) d. 3-Ioana Gaspar (ROM) 6-4 6-3
14-Vera Zvonareva (RUS) d. Monika Schneider (POL) 6-0 7-5
6-Kaia Kanepi (EST) d. q-Anna Bastrikova (RUS) 6-4 6-2
q-Shuai Peng (CHN) d. 4-Marie-Eve Pelletier (CAN) 6-4 6-4
10-Edina Gallovits (ROM) d. Sofia Arvidsson (SWE) 7-6(3) 6-1
2-Renata Voracova (CZE) d. Martina Muller (GER) 6-3 6-4

Quarter-Finals

1-Aniko Kapros (HUN) d. 9-Jelena Jankovic (YUG) 7-5 6-4
14-Vera Zvonareva (RUS) d. Dominika Nociarova (SVK) 5-7 6-3 6-4
6-Kaia Kanepi (EST) d. q-Shuai Peng (CHN) 6-1 7-5
10-Edina Gallovits (ROM) d. 2-Renata Voracova (CZE) 6-4 6-2

Semi-Finals

14-Vera Zvonareva (RUS) d. 1-Aniko Kapros (HUN) 2-6 7-6(5) 6-2
10-Edina Gallovits (ROM) d. 6-Kaia Kanepi (EST) 7-6(3) 6-3

FINAL

14-Vera Zvonareva (RUS) d. 10-Edina Gallovits (ROM) 7-6(4) 6-4

TheBoiledEgg Mar 30th, 2002 07:44 PM

Australian Open 2001


1st rd

1-Jelena Jankovic (YUG) d. Daniela Casanova (SUI) 6-0 7-6(4)
Chia-jung Chuang (TPE) d. Asha Burns (AUS) 6-2 6-2
Eugenia Subbotina (BLR) d. Tanner Cochran (USA) 6-2 6-2
14-Samantha Stosur (AUS) d. Katerina Kachlikova (SVK) 6-2 6-4

Jaslyn Hewitt (AUS) d. 10-Maria Jose Lopez (MEX) 5-7 6-4 6-2
Beier Ko (CAN) d. q-Gabrielle Baker (AUS) 6-3 6-4
Joanna Sakowicz (POL) d. q-Lauren Cheung (AUS) 6-4 6-1
8-Barbora Strycova (CZE) d. Laurette Van Der Knapp (NAT) 4-6 6-2 6-1

4-Ashley Harkleroad (USA) d. Casey Dellacqua (AUS) 6-3 6-3
Ivana Jovanovich (AUS) d. Nina Suvak (SLO) 4-6 6-3 6-4
Petra Dizdar (CRO) d. q-Maria Ivanov (AUS) 4-6 6-0 7-5
15-Jane O'Donahue (GBR) d. Dea Sumantri (INA) 6-4 5-7 6-2

9-Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Line Elvstrom Ekner (DEN) 7-6(3) 6-4
q-Diana Srebrovic (DEN) d. Adriana Szili (AUS) 7-5 6-4
Chin-Wei Chan (TPE) d. q-Natalie Ko (AUS) 7-5 3-6 6-2
5-Claudine Schaul (LUX) d. Lauren Breadmore (AUS) 6-2 6-2

6-Sofia Arvidsson (SWE) d. Nicole Kriz (AUS) 2-6 6-3 6-2
Tiffany Welford (AUS) d. Da-Jung Hong (KOR) 6-4 6-2
Karolina Sprem (CRO) d. Kim Coventry (AUS) 7-5 6-4
12-Petra Cetkovska (CZE) d. Rebecca Pike (AUS) 3-6 6-2 6-2

13-Angelique Widjaja (INA) d. q-Darya Ivanov (AUS) 6-7(6) 6-2 6-1
Boglarka Berecz (HUN) d. Alexandra McGoodwin (USA) 6-2 6-1
Annette Kolb (GER) d. Dominique Van Boekel (NED) 6-0 6-0
3-Lenka Dlhopolcova (SVK) d. Anna Bastrikova (RUS) 6-4 7-5

7-Sunitha Rao (USA) d. q-Natasha Kertsen (AUS) 6-2 7-5
Cynthia Goulet (CAN) d. Daniela Berczek (YUG) 7-5 7-6(3)
Christina Horiatopoulos (AUS) d. q-Davilyn Godinet (ASA) 6-2 6-2
11-Monika Schneider (POL) d. Beti Sekulovski (AUS) 6-4 6-2

16-Su-Wei Hsieh (TPE) d. Dubravka Cupac (AUS) 6-0 6-1
Marianna Yuferova (RUS) d. Michelle Gerards (NED) 6-1 6-2
Monique Adamzcak (AUS) d. Maria De Lourde Lopez (MEX) 6-3 6-2
2-Marion Bartoli (FRA) d. Alice Barnes (GBR) 6-0 6-4

2nd rd

1-Jelena Jankovic (YUG) d. Chia-jung Chuang (TPE) 1-6 6-4 6-3
14-Samantha Stosur (AUS) d. Eugenia Subbotina (BLR) 5-7 6-3 6-3
Beier Ko (CAN) d. Jaslyn Hewitt (AUS) 6-4 6-1
Joanna Sakowicz (POL) d. 8-Barbora Strycova (CZE) 6-3 6-2

4-Ashley Harkleroad (USA) d. Ivana Jovanovich (AUS) 6-0 6-0
15-Jane O'Donahue (GBR) d. Petra Dizdar (CRO) 6-2 6-0
9-Svetlana Kuznetsova (RUS) d. q-Diana Srebrovic (DEN) 6-1 6-2
5-Claudine Schaul (LUX) d. Chin-Wei Chan (TPE) 6-2 6-1

6-Sofia Arvidsson (SWE) d. Tiffany Welford (AUS) 6-3 6-3
Karolina Sprem (CRO) d. 12-Petra Cetkovska (CZE) 6-2 6-1
13-Angelique Widjaja (INA) d. Boglarka Berecz (HUN) 6-3 6-4
3-Lenka Dlhopolcova (SVK) d. Annette Kolb (GER) 6-2 6-1

7-Sunitha Rao (USA) d. Cynthia Goulet (CAN) 6-0 6-4
Christina Horiatopoulos (AUS) d. 11-Monika Schneider (POL) 6-1 6-3
16-Su-Wei Hsieh (TPE) d. Marianna Yuferova (RUS) 7-5 6-1
2-Marion Bartoli (FRA) d. Monique Adamzcak (AUS) 6-3 6-1


3rd rd

1-Jelena Jankovic (YUG)d. 14-Samantha Stosur (AUS) 6-3 6-0
Joanna Sakowicz (POL) d. Beier Ko (CAN) 6-2 6-2
4-Ashley Harkleroad (USA) d. 15-Jane O'Donahue (GBR) 6-3 7-5
5-Claudine Schaul (LUX) d. 9-Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-2 6-1

6-Sofia Arvidsson (SWE) d. Karolina Sprem (CRO) 6-0 6-1
3-Lenka Dlhopolcova (SVK) d. 13-Angelique Widjaja (INA) 6-3 6-1
7-Sunitha Rao (USA) d. Christina Horiatopoulos (AUS) 6-1 6-1
16-Su-Wei Hsieh (TPE) d. 2-Marion Bartoli (FRA) 6-3 7-5


Quarter-Finals

1-Jelena Jankovic (YUG) d. Joanna Sakowicz (POL) 6-3 6-1
4-Ashley Harkleroad (USA) d. 5-Claudine Schaul (LUX) 7-5 6-2
6-Sofia Arvidsson (SWE) d. 3-Lenka Dlhopolcova (SVK) 7-6(3) 7-6(0)
7-Sunitha Rao (USA) d. 16-Su-Wei Hsieh (TPE) 4-6 6-2 6-2


Semi-Finals

1-Jelena Jankovic (YUG) d. 4-Ashley Harkleroad (USA) 6-3 6-4
6-Sofia Arvidsson (SWE) d. 7-Sunitha Rao (USA) 6-2 2-6 6-4

FINAL

1-Jelena Jankovic (YUG) d. 6-Sofia Arvidsson (SWE) 6-2 6-1

TheBoiledEgg Mar 30th, 2002 07:46 PM

ROLAND GARROS 2001

1st rd

1-Aniko Kapros (HUN) d. Melissa Torres (MEX) 6-3 6-4
Sunitha Rao (USA) d. q-Tatiana Golovin (FRA) 6-2 7-6(5)
Anna Bastrikova (RUS) d. Matea Mezak (CRO) 7-6(1) 2-6 7-5
14-Lubomira Kurhajcova (SVK) d. Sylvia Montero (FRA) 6-1 6-1

9-Renata Voracova (CZE) d. Fabienne Clavel (FRA) 6-2 6-3
Lucia Migliarini (URU) d. Michelle Gerards (NED) 6-4 6-3
q-Daniela Bercek (YUG) d. q-Maria Serra (ARG) 6-2 6-3
5-Claudine Schaul (LUX) d. Maria Fernanda Alves (BRA) 7-6(2) 6-4

3-Gisella Dulko (ARG) d. Chia-Jung Chuang (TPE) 6-2 6-1
Galina Voskoboeva (RUS) d. q-Emma Laine (FIN) 5-7 6-1 6-1
Petra Cetkovska (CZE) d. Bethanie Mattek (USA) 5-7 6-2 6-1
16-Virag Nemeth (HUN) d. Virginie Pichet (FRA) 5-7 6-2 6-3

10-Edina Gallovits (ROM) d. Scarlett Werner (GER) 6-4 6-1
Stephanie Cohen Aloro (FRA) d. Daniela Kix (AUT) 3-6 6-4 7-5
Ljubica Avramovic (YUG) d. Yomna Farid (EGY) 7-6(5) 6-1
6-Svetlana Kuznetsova (RUS) d. LL-Samantha Stosur (AUS) 7-6(6) 7-5

Myriam Casanova (SUI) d. 8-Eva Birnerova (CZE) 6-2 4-6 6-3
Anna Milenkovic (FRA) d. Lisa Tognetti (ITA) 6-4 6-0
Borka Majstorovic (YUG) d. Katarina Kachlikova (SVK) 6-2 7-6(2)
12-Marion Bartoli (FRA) d. Christina Horiatopoulos (AUS) 6-4 4-6 6-3

15-Dinara Safina (RUS) d. q-Tetiana Luzanska (ISR) 6-1 6-2
Feriel Esseghir (ALG) d. Camille Dubois (FRA) 6-4 6-3
Sofia Arvidsson (SWE) d. q-Salome Devidze (GEO) 6-4 7-5
4-Kaia Kanepi (EST) d. Jamea Jackson (USA) 6-0 6-4

7-Ashley Harkleroad (USA) d. Su-Wei Hsieh (TPE) 1-6 6-0 6-2
Anais Laurendon (FRA) d. Maria Jose Lopez (MEX) 2-6 6-2 6-3
q-Nina Brattchikova (RUS) d. Annette Kolb (GER) 6-3 4-6 7-5
11-Angelique Widjaja (INA) d. Tina Schiechtl (AUT) 6-3 6-4

13-Vera Zvonareva (RUS) d. Emmanuelle Edon (FRA) 2-6 6-4 6-2
Neyssa Etienne (HAI) d. Ana Vrljic (CRO) 6-3 6-3
Maria Jose Argeri (ARG) d. Dominika Nociarova (SVK) 7-6(8) 2-6 6-3
2-Jelena Jankovic (YUG) d. Barbora Strycova (CZE) 7-5 6-3


2nd rd

1-Aniko Kapros (HUN) d. Sunitha Rao (USA) 6-1 6-0
14-Lubomira Kurhajcova (SVK) d. Anna Bastrikova (RUS) 6-1 6-1
Lucia Migliarini (URU) d. 9-Renata Voracova (CZE) 5-7 7-6(2) 6-3
5-Claudine Schaul (LUX) d. q-Daniela Bercek (YUG) 7-5 6-2

3-Gisella Dulko (ARG) d. Galina Voskoboeva (RUS) 6-4 1-6 6-1
16-Virag Nemeth (HUN) d. Petra Cetkovska (CZE) 4-6 6-3 6-3
10-Edina Gallovits (ROM) d. Stephanie Cohen Aloro (FRA) 6-4 6-0
6-Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Ljubica Avramovic (YUG) 7-6(7) 6-1

Myriam Casanova (SUI) d. Anna Milenkovic (FRA) 6-2 7-6(0)
12-Marion Bartoli (FRA) d. Borka Majstorovic (YUG) 6-1 6-2
15-Dinara Safina (RUS) d. Feriel Esseghir (ALG) 6-4 6-3
4-Kaia Kanepi (EST) d. Sofia Arvidsson (SWE) 6-0 6-1

7-Ashley Harkleroad (USA) d. Anais Laurendon (FRA) 7-6(4) 6-0
q-Nina Brattchikova (RUS) d. 11-Angelique Widjaja (INA) 1-6 7-5 6-3
13-Vera Zvonareva (RUS) d. Neyssa Etienne (HAI) 3-6 6-0 8-6
2-Jelena Jankovic (YUG) d. Maria Jose Argeri (ARG) 6-3 6-0


3rd rd

14-Lubomira Kurhajcova (SVK) d. 1-Aniko Kapros (HUN) 6-3 6-4
5-Claudine Schaul (LUX) d. Lucia Migliarini (URU) 6-3 6-4
16-Virag Nemeth (HUN) d. 3-Gisella Dulko (ARG) 6-2 7-5
6-Svetlana Kuznetsova (RUS) d. 10-Edina Gallovits (ROM) 7-6(6) 6-2

Myriam Casanova (SUI) d. 12-Marion Bartoli (FRA) 6-0 6-1
4-Kaia Kanepi (EST) d. 15-Dinara Safina (RUS) 7-6(1) 6-3
7-Ashley Harkleroad (USA) d. q-Nina Brattchikova (RUS) 6-7(2) 6-1 6-4
13-Vera Zvonareva (RUS) d. 2-Jelena Jankovic (YUG) 7-5 6-4


Quarter-Finals

5-Claudine Schaul (LUX) d. 14-Lubomira Kurhajcova (SVK) 6-2 7-5
6-Svetlana Kuznetsova (RUS) d. 16-Virag Nemeth (HUN) 6-7(7) 6-1 6-1
4-Kaia Kanepi (EST) d. Myriam Casanova (SUI) 6-0 6-1
7-Ashley Harkleroad (USA) d. 13-Vera Zvonareva (RUS) 2-6 6-4 9-7

Semi-Finals

6-Svetlana Kuznetsova (RUS) d. 5-Claudine Schaul (LUX) 7-6(4) 6-3
4-Kaia Kanepi (EST) ) d. 7-Ashley Harkleroad (USA) 6-1 6-3


FINAL

4-Kaia Kanepi (EST) d. 6-Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-3 1-6 6-2

TheBoiledEgg Mar 30th, 2002 07:49 PM

W I M B L E D O N
2 0 0 1



1st round

(1)Ashley Harkleroad (USA) def. Galina Voskoboeva (RUS) 6-3, 6-3
Giorgia Mortello (ITA) def. Melissa Torres (MEX) 6-0, 6-1
Jane OŽDonogue (GBR) def. Yomna Farid (EGY) 6-4, 6-0
(14)Barbora Strycova (CZE) def. Emma Laine (FIN) 1-6 6-2 7-5

(10)Marion Baroli (FRA) def. Salome Devidze (GEO) 6-2, 7-6(4)
Myriam Casanova (SUI) def. Christina Schiechtl (AUT) 6-2 6-2
Anette Kolb (GER) def. Maretha Van Nierek (RSA) 6-3, 7-6(1)
(8)Angelique Widjaja (INA) def. Shuai Peng (CHN) 6-3 6-0

(4)Svetlana Kuznetsova (RUS) def. Erika Valdes (MEX) 6-3, 6-0
Maria-Jose Argeri (ARG) def. Joanna Sakowicz (POL) 6-3 7-5
Su-Wei Hsieh (TPE) def. Neyssa Etienne (HAI) 6-1, 6-4
(13)Sofia Arvidsson (SWE) def. Christina Horiatopoulos (AUS) 6-4, 6-4

(11)Matea Mezak (CRO) def. Petra Cetkovska (CZE) 2-6 6-2 6-3
Annabel Blow (GBR) def. Amber Liu (USA) 6-4, 6-7(6), 6-3
Dominika Nociarova (SVK) def. Sunitha Rao (USA) 6-4 7-6(2)
(6)Elena Baltacha (GBR) def. Linda Smolenakova (SVK) 4-6 6-2 6-2

(7)Gisela Dulko (ARG) def. Daniela Bercek (YUG) 2-6 7-5 6-1
Sania Mirza (IND) def. Julia Smith (GBR) 3-6, 6-1, 6-3
Daniela Casanova (SUI) def. Ema Janaskova (CZE) 6-2 6-3
Bethanie Mattek (USA) def. (12)Edina Gallovits (ROM) 6-4, 6-2

(15)Dinara Safina (RUS) def. Maria-Jose Lopez-Herrera (MEX) 6-4 6-4
Nicole Pitts (USA) def. Daniela Kix (AUT) 4-6 6-4 6-2
Samantha Stosur (AUS) def. Chia-Jung Chuang (TPE) 7-6(4) 6-1
(3)Claudine Schaul (LUX) def. Cristelle Grier (GBR) 7-5 6-4

(5)Eva Birnerova (CZE) def. Scarlett Werner (GER) 6-4 6-1
Michelle Gerards (NED) def. Jamea Jackson (USA) 6-3, 6-2
Lisa Tognetti (ITA) def. Jenny Zika (AUT) 4-6 7-5 6-1
(9)Anne Keothavong (GBR) def. Katie O'Brien (GBR) 6-1 6-3

(16)Monique Adamczak (AUS) def. Alice Barns (GBR) 2-6 7-6(3) 6-4
Anna Bastrikova (RUS) def. Ana Vrljic (CRO) 7-6(4), 6-2
Lucia Migliarini de Leon (URU) def. Lourdes Lopez (MEX) 6-4 6-3
Nina Brattichikova (RUS) def. (2)Jelena Jankovic (YUG) 7-6(2) 6-7(3) 6-1


2nd round

(1)Ashley Harkleroad (USA) d. Giorgia Mortello (ITA) 6-4 6-2
(14)Barbora Strycova (CZE) d. Jane OŽDonogue (GBR) 6-2 6-3
Myriam Casanova (SUI) d. (10)Marion Bartoli (FRA) 6-4 7-6(2)
(8)Angelique Widjaja (INA) d. Anette Kolb (GER) 7-5 6-4

(4)Svetlana Kuznetsova (RUS) d. Maria-Jose Argeri (ARG)6-4 7-6(5)
(13)Sofia Arvidsson (SWE) d. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-0 6-1
(11)Matea Mezak (CRO) d. Annabel Blow (GBR) 6-2 7-6(5)
(6)Elena Baltacha (GBR) d. Dominika Nociarova (SVK) 6-3 6-4

(7)Gisela Dulko (ARG) d. Sania Mirza (IND) 6-1 6-2
Daniela Casanova (SUI) d. Bethanie Mattek (USA) 7-6(3) 4-6 6-3
(15)Dinara Safina (RUS) d. Nicole Pitts (USA) 6-2 6-0
(3)Claudine Schaul (LUX) d. Samantha Stosur (AUS) 6-3 4-6 6-1

(5)Eva Birnerova (CZE) d. Michelle Gerards (NED) 6-4 3-6 6-3
(9)Anne Keothavong (GBR) d. Lisa Tognetti (ITA) 6-2 6-0
Anna Bastrikova (RUS) d. (16)Monique Adamczak (AUS) 7-6(6) 6-4
Nina Brattichikova (RUS) d. Lucia Migliarini de Leon (URU) 6-3 6-2

3rd round

(14)Barbora Strycova (CZE) d. (1)Ashley Harkleroad (USA) 6-3 6-2
(8)Angelique Widjaja (INA) d. Myriam Casanova (SUI) 6-4 6-1
(4)Svetlana Kuznetsova (RUS) d. (13)Sofia Arvidsson (SWE) 6-3 7-6(4)
(6)Elena Baltacha (GBR) d. (11)Matea Mezak (CRO) 3-6 7-6(6) 6-3

Daniela Casanova (SUI) d. (7)Gisela Dulko (ARG) 6-3 6-3
(15)Dinara Safina (RUS) d. (3)Claudine Schaul (LUX) 6-3 6-2
(9)Anne Keothavong (GBR) d. (5)Eva Birnerova (CZE) 2-6 6-4 6-4
Anna Bastrikova (RUS) d. Nina Brattichikova (RUS) 6-3 7-5

Quarterfinals

(8)Angelique Widjaja (INA) d. (14)Barbora Strycova (CZE) 6-1 6-4
(6)Elena Baltacha (GBR) d. (4)Svetlana Kuznetsova (RUS) 7-5 6-7(4) 9-7
(15)Dinara Safina (RUS) d. Daniela Casanova (SUI) 6-3 7-5
(9)Anne Keothavong (GBR) d. Anna Bastrikova (RUS) 3-6 7-6(5) 7-5

Semifinals

(8)Angelique Widjaja (INA)d. (6)Elena Baltacha (GBR) 5-7 7-6(2) 6-2
(15)Dinara Safina (RUS) d. (9)Anne Keothavong (GBR) 6-2 6-1

Final

(8)Angelique Widjaja (INA) d. (15)Dinara Safina (RUS) 6-4 0-6 7-5


All times are GMT. The time now is 12:33 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.