TennisForum.com  

TennisForum.com (http://www.tennisforum.com/index.php)
-   Satellites (http://www.tennisforum.com/forumdisplay.php?f=542)
-   -   10,000$ Cala Millor II, Mallorca, Spain, Feb25, winner: Dinah Pfizenmaier (http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=498354)

Xian Feb 22nd, 2013 06:45 AM

10,000$ Cala Millor II, Mallorca, Spain, Feb25, winner: Dinah Pfizenmaier
 
10,000$ Cala Millor II, Island of Mallorca, Spain

Mallorca II- Club Can Simo - Trofeu Disco Farah

Surface: Clay


week 1: Cavalle Reimers and Grymalska

Dinah Pfizenmaier
Previous winners:

2007: Tatjana Priachin GER d. Beatriz Garcia-Vidagany ESP 63 63
2007: Elisa Balsamo ITA d. Michelle Gerards NED 61 16 64
2007: Julia Glushko ISR d. Diana Enache ROM 60 60
2007: Sylwia Zagorska POL d. Diana Enache ROM 61 76
2008: Polona Hercog SLO d. Ines Ferrer Suarez ESP 63 61
2008: Polona Hercog SLO d. Stephanie Vogt LIE 46 61 63
2008: Michelle Gerards NED d. Katerina Avdiyenko UKR 76 64
2008: Sandra Soler-Sola ESP d. Elizaveta Tochilovskaya RUS 67 63 64
2009: Eloisa-Maria Compostizio de Andres ESP d. Martina Caregaro ITA 60 67 62
2009: Tina Schiechtl AUT d. Laura Thorpe FRA 57 64 75
2009: Sandra Soler-Sola ESP d. Romina Oprandi ITA 36 64 62
2009: Martina di Giuseppe ITA d. Laura Pous-Tio ESP 63 63
2010: Viktoria Kamenskaya RUS d. Garbine Muguruza-Blanco ESP 76 36 62
2010: Garbine Muguruza-Blanco ESP d. Katarzyna Kawa POL 36 62 60
2010: Lara Arruabarrena-Vecino ESP d. Sandra Soler-Sola ESP 63 63
2010: Lara Arruabarrena-Vecino ESP d. Maria-Joao Koehler POR 63 76
2011: Ekataine Gorgodze GEO d. Sofiya Kovalets UKR 64 62
2011: Lara Arruabarrena-Vecino ESP d. Conny Perrin SUI 61 62
2012: Sofia Kvatsabaia GEO d. Ivonne Cavelle-Reimers ESP 61 64
2012: Anastasia Grymalska ITA d. Barbara Sobaszkiewicz POL 64 64
2013: Anastasia Grymalska ITA d. Ivonne Cavelle-Reimers ESP 62 76

2013 Draws

SINGLES QUALIFYING DRAW
(1) Marine PARTAUD FRA vs bye
Veronika GARDAZARI RUS d. Elena CARBONI ITA 75 64
Linda DUBSKA CZE d. wc Ana Maria CARRION RODRIGUEZ ESP 64 63
(9) Barbara LUZ POR d. Olaya INCLAN SOLIS ESP 62 61
Giulia BRUSCHI ITA vs bye
Silvia FUENTES PEREZ ESP d. wc Elizabeth THOMAS GBR 63 60
Maite CANO ESP d. Teresa DE ENRIQUE SCHMIDT ESP 75 61
(12) Aleksandra ZENOVSKA RUS d. Ariadna MARTI RIEMBAU ESP 61 63
(3) Vivian HEISEN GER d. Takhmina BURKHANOVA TJK 60 60
Charlotte ROEMER ECU vs bye
Eleonora MINDIYAROVA RUS d. Joanna LARIO FERNANDEZ ESP 61 61
(10) Diana STOMLEGA ROU d. Hayley MacPHERSON GBR 60 60
(4) Mayar SHERIF EGY vs Valeria BHUNU ZIM 61 26 46
Natalia SEMENENKO RUS vs Deborah CHIESA ITA 36 46
Paula COMELLA AGUILO ESP vs Merce SANS VALLESPIR ESP 61 64
(13) Olga PARRES AZCOITA ESP vs Karolina SNITA POL 61 62
(5) Paulina CZARNIAK POL vs Carla MOCETE-TALAMANTES ESP 61 64
Manon GARCIA FRA vs Maria-Jose SASTRE-COMAS ESP 60 51 ret Sastre
Kelly VERSTEEG NED vs Karina SIMEONOVA LOZOVA ESP 61 62
(15) Jessika PONCHET FRA vs Maria UVAROVA RUS 61 63
(6) Ulyana AYZATULINA RUS vs Xi-Wei CAI CHN 64 64
Patricia DELICADO ORIHUELA ESP vs Maria Jose BUIL TELLAECHE ESP 61 62
Ksenija SHARIFOVA RUS vs Dominique WAHL GER 60 62
(14) Anastasia MUKHAMETOVA RUS vs Laura MORENO HERNANDEZ ESP 60 63
(7) Martina SPIGARELLI ITA vs Laura GIBANEL VELASCO ESP 62 62
Tanisha ROHIRA IND vs Alexandra KAZANOVA RUS 06 36
Mariona DEL PERAL FRANCIN ESP vs Charlotte VAN DER MEIJ NED 64 36 06
(16) Aida MARTINEZ-SANJUAN ESP vs Tina RUPERT SLO 26 36
(8) Josephine BOUALEM ESP vs Caterins PONS ESP 61 61
Sophie BLOM NED vs Olena KYRPOT UKR 63 61
Rachele GAZZOLA ITA vs Natalia PEREPADENKO ESP 76 26 62
(11) Margarida MOURA POR vs Ingrid NAVARRO RODRIGUEZ ESP 61 60
2nd round
(1) Marine PARTAUD FRA d. Veronika GARDAZARI RUS 60 63
(9) Barbara LUZ POR d. Linda DUBSKA CZE 16 64 62
Silvia FUENTES-PEREZ ESP d. Giulia BRUSCHI ITA 51 ret
(12) Aleksandra ZENOVSKA RUS d. Maite CANO ESP 75 61
(3) Vivian HEISEN GER d. Charlotte ROEMER ECU 61 63
Eleonora MINDIYAROVA RUS d. (10) Diana STOMLEGA ROU 61 60
Deborah CHIESA ITA d. Valeria BHUNU ZIM 62 46 62
Paula COMELLO AGUILO ESP d. (13) Olga PARRES-AZCOITA ESP 26 63 63
Manon GARCIA FRA d. (5) Paulina CZARNIAK POL 64 63
Kelly VERSTEEG NED d.
(15) Jessika PONCHET FRA 46 62 76
(6) Ulyana AYZATULINA RUS d. Patricia DELICADO ORIHUELA ESP 61 62
Ksenija SHARIFOVA RUS d. (14) Anastasia MUKHAMETOVA RUS 36 60 62
(7) Martina SPIGARELLI ITA d. Alexandra KAZANOVA RUS 62 36 75
Tina RUPERT SLO d. Charlotte VAN DER MEIJ NED 64 63
(8) Josephine BOUALEM ESP d. Sophie BLOM NED 60 61
(11) Margarida MOURA POR d. Rachele GAZZOLA ITA 63 61

3rd round

(9) Barbara LUZ POR d.
(1) Marine PARTAUD FRA 64 76
(12) Aleksandra ZENOVSKA RUS d. Silvia FUENTES PEREZ ESP 36 76 63
(3) Vivian HEISEN GER d. Eleonora MINDIYAROVA RUS 60 75
Deborah CHIESA ITA d. Paula COMELLA AGUILO ESP 64 36 63
Kelly VERSTEEG NED d. Manon GARCIA FRA 63 36 64
Ksenija SHARIFOVA RUS d.
(6) Ulyana AYZATULINA RUS 63 76
(7) Martina SPIGARELLI ITA d. Tina RUPERT SLO 26 76 64
(11) Margarida MOURA POR d. (8) Josephine BOUALEM ESP 63 76

-------------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES MAIN DRAW
(1) Dinah PFIZENMAIER GER vs Yana SIZIKOVA RUS 63 21 ret Sizikova
Kana DANIEL JPN vs q Ksenija SHARIFOVA RUS 76 16 64
Cindy BURGER NED vs q Aleksandra ZENOVSKA RUS 64 62
(8) Yana BUCHINA RUS vs wc Carolina PRATS-MILLAN ESP 61 60
(3) Amanda CARRERAS GBR vs q Margarida MOURA POR 64 62
wc Celina BESTER GER vs q Martina SPIGARELLI ITA 06 06
wc Paula BADOSA ESP vs LL Ulyana AYZATULINA RUS 76 63
(6) Jade WINDLEY GBR vs Lena-Marie HOFMANN GER 46 06
(5) Reka-Luca JANI HUN vs q Barbara LUZ POR 64 26 63
Ivonne CAVALLE-REIMERS ESP vs q Vivian HEISEN GER 64 46 57
wc Nadia LALAMI MAR vs q Kelly VERSTEEG NED 62 64
(4) Leticia COSTAS ESP vs Giulia SUSSARELLO ITA 64 62
(7) Annalisa BONA ITA vs Andrea LAZARO GARCIA ESP 76 63
Lucia CERVERA-VAZQUEZ ESP vs q Deborah CHIESA ITA 64 26 62
Lucy BROWN GBR vs Sofiya KOVALETS UKR 16 76 63
(2) Anastasia GRYMALSKA ITA vs Gaia SANESI ITA 63 36 62
2nd round
(1) Dinmah PFIZENMAIER GER d. Kana DANIEL JPN 62 63
(8) Yana BUCHINA RUS d. Cindy BURGER NED 76 62
(3) Amanda CARRERAS GBR d. q Martina SPIGARELLI ITA 60 63
Lena-Marie HOFMANN GER d. wc Paula BADOSA ESP 75 76
(5) Reka-Luca JANI HUN d. q Vivian HEISEN GER 63 36 63
(4) Leticia COSTAS ESP d. wc Nadia LALAMI MAR 61 61
(7) Annalisa BONA ITA d. Lucia CERVERA-VAZQUEZ ESP 36 64 75
(2) Anastasia GRYMALSKA ITA d. Lucy BROWN GBR 62 62
QF
(1) Dinah PFIZENMAIER GER d. (8) Yana BUCHINA RUS 75 64
(3) Amanda CARRERAS GBR d. Lena-Marie HOFMANN GER 46 62 30 ret
(5) Reka-Luca JANI HUN d. (4) Leticia COSTAS ESP 62 36 64
(2) Anastasiya GRYMALSKA ITA d. (7) Annalisa BONA ITA 62 61
SF
(1) Dinah PFIZENMAIER GER d. (3) Amanda CARRERAS GBR 64 61
(2) Anastasiya GRYMALSKA ITA d. (5) Reka-Luca JANI HUN 46 62 63
Final
(1) Dinah PFIZENMAIER GER d. (2) Anastasiya GRYMALSKA ITA 64 46 75
---------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW
(1) Leticia COSTAS ESP/Reka-Luca JANI HUN vs bye
Kana DANIEL JPN/Nadia LALAMI MAR vs Vivian HEISEN/Dinah PFIZENMAIER GER 57 46
(3) Lucy BROWN/Jade WINDLEY GBR vs bye
Annalisa BONA/Martina SPIGARELLI ITA vs Sofiya KOVALETS UKR/Eleonora MINDIYAROVA RUS 46 63 10-3
Mariona DEL PERAL FRANCIN/Laura MORENO HERNANDEZ ESP vs Gaia SANESI/Giulia SUSSARELLO ITA 16 46
(4) Lucia CERVERA-VAZQUEZ/Carolina PRATS-MILLAN ESP vs bye
Paulina CZARNIAK/Karolina SNITA POL vs Barbara LUZ/Margarida MOURA POR 63 67 10-7
(2) Anastasia GRYMALSKA ITA/Yana SIZIKOVA RUS vs bye
QF

(1) Leticia COSTAS ESP/Reka-Luca JANI HUN d. Vivian HEISEN/Dinah PFIZENMAIER GER 61 62
(3) Lucy BROWN/Jade WINDLEY GBR d. Annalisa BONA/Martina SPIGARELLI ITA ret Bona/Spigarelli
(4) Lucia CERVERA-VAZQUEZ/Carolina PRATS-MILLAN ESP d. Gaia SANESI/Giulia SUSSARELLO ITA ret
Paulina CZARNIAK/Karolina SNITA POL d. (2) Anastasia GRYMALSKA ITA/Yana SIZIKOVA RUS ret
SF
(1) Leticia COSTAS ESP/Reka-Luca JANI HUN vs (3) Lucy BROWN/Jade WINDLEY GBR
(4) Lucia CERVERA-VAZQUEZ/Carolina PRATS-MILLAN ESP d. Paulina CZARNIAK/Karolina SNITA POL ret
Final

(1) Leticia COSTAS ESP/Reka-Luca JANI HUN d. (4) Lucia CERVERA-VAZQUEZ/Carolina PRATS-MILLAN ESP 62 61


goOudinUSA Feb 22nd, 2013 05:41 PM

Re: 10,000$ Cala Millor II, Mallorca, Spain, Feb25, Reserved
 
:)

juki Feb 22nd, 2013 08:46 PM

Re: 10,000$ Cala Millor II, Mallorca, Spain, Feb25, Reserved
 
Qualifying Draw

(1)Marine Partaud (FRA) v Bye
Elena Carboni (ITA) v Veronika Gardazari (RUS)
Linda Dubska (CZE) v Ana Maria Carrion Rodriguez (ESP)
(9)Barbara Luz (POR) v Olaya Inclan Solis (ESP)

Giulia Bruschi (ITA) v Bye
Silvia Fuentes Perez (ESP) v (wc)Elizabeth Thomas (GBR)
Maite Cano (ESP) v Teresa De Enrique Schmidt (ESP)
(12)Aleksandra Zenovska (ESP) v Ariadna Marti Riembau (ESP)

(3)Vivian Heisen (GER) v Takhmina Burkhanova (TJK)
Charlotte Roemer (ECU) v Bye
Eleonora Mindiyarova (RUS) v Joanna Lario Fernandez (ESP)
(10)Diana Stomlega (ROU) v Hayley MacPherson (GBR)

(4)Mayar Sherif (EGY) v Valeria Bhunu (ZIM)
Natalia Semenenko (RUS) v Deborah Chiesa (ITA)
Paula Comella Aguilo (ESP) v Merce Sans Vallespir (ESP)
(13)Olga Parres Azcoitia (ESP) v Karolina Snita (POL)

(5)Paulina Czarnik (POL) v Carla Mocete Talamantes (ESP)
Manon Garcia (FRA) v Maria-Jose Sastre-Comas (ESP)
Kelly Versteeg (NED) v Karina Simeonova Lozova (ESP)
(15)Jessika Ponchet (FRA) v Maria Uvarova (RUS)

(6)Ulyana Ayzatulina (RUS) v Xi-Wei Cai (CHN)
Patricia Delicado (ESP) v Maria Jose Buil Tellaeche (ESP)
Ksenija Sharifova (RUS) v Dominique Wahl (GER)
(14)Anastasia Mukhametova (RUS) v Laura Moreno Hernandez (ESP)

(7)Martina Spigarelli (ITA) v Laura Gibanel Velasco (ESP)
Tanisha Rohira (IND) v Alexandra Kazanova (RUS)
Mariona Del Peral-Francin (ESP) v Charlotte Van Der Meij (NED)
(16)Aida Martinez Sanjuan (ESP) v Tina Rupert (SLO)

(8)Josephina Boualem (ESP) v Caterina Pons (ESP)
Sophie Blom (NED) v Olena Kyrpot (UKR)
Rachele Gazzola (ITA) v Natalia Perepadenko (ESP)
(11)Margarida Moura (POR) v Ingrid Navarro Rodriguez (ESP)

juki Feb 22nd, 2013 08:49 PM

Re: 10,000$ Cala Millor II, Mallorca, Spain, Feb25, Reserved
 
Q: Partaud, Heisen, Sherif

catgamer Feb 22nd, 2013 09:39 PM

Re: 10,000$ Cala Millor II, Mallorca, Spain, Feb25, Reserved
 
Q:Sherif, Heisen, Partaud

Golindz Feb 23rd, 2013 12:21 AM

Re: 10,000$ Cala Millor II, Mallorca, Spain, Feb25, Reserved
 
Q: Partaud, Heisen, Spigarelli

goOudinUSA Feb 23rd, 2013 02:02 AM

Re: 10,000$ Cala Millor II, Mallorca, Spain, Feb25, Reserved
 
Q: Parres Azcoitia, Mukhametova, Boualem

James Feb 23rd, 2013 07:49 AM

Re: 10,000$ Cala Millor II, Mallorca, Spain, Feb25, Reserved
 
Q: Partaud, Spigarelli and Sherif

MKhromachev Feb 23rd, 2013 08:22 AM

Re: 10,000$ Cala Millor II, Mallorca, Spain, Feb25, Reserved
 
Q: Partaud, Spigarelli, Sherif

Vaxey Feb 23rd, 2013 09:56 AM

Re: 10,000$ Cala Millor II, Mallorca, Spain, Feb25, Reserved
 
Q: Heisen, Sherif, Spigarelli

Jose. Feb 23rd, 2013 01:22 PM

Re: 10,000$ Cala Millor II, Mallorca, Spain, Feb25, Reserved
 
Q: Heisen, Sherif, Czarnik

JustPetko Feb 23rd, 2013 09:00 PM

Re: 10,000$ Cala Millor II, Mallorca, Spain, Feb25, Reserved
 
Q: Partaud, Spiratelli, Mukhametova

Andiyan Feb 24th, 2013 04:12 PM

Re: 10,000$ Cala Millor II, Mallorca, Spain, Feb25, Qualifying Draw
 
Q: Partaud, Sherif, Spigarelli

Sombrerero loco Feb 24th, 2013 04:29 PM

Re: 10,000$ Cala Millor II, Mallorca, Spain, Feb25, Qualifying Draw
 
GL in the qualies margarida moura

Dorien. Feb 24th, 2013 06:21 PM

Re: 10,000$ Cala Millor II, Mallorca, Spain, Feb25, Qualifying Draw
 
Q1

(1)Marine Partaud (FRA) v Bye
Veronika Gardazari (RUS) d. Elena Carboni (ITA) 75 64
Linda Dubska (CZE) d. Ana Maria Carrion Rodriguez (ESP) 64 63
(9)Barbara Luz (POR) d. Olaya Inclan Solis (ESP) 62 61

Giulia Bruschi (ITA) v Bye
Silvia Fuentes Perez (ESP) d. (wc)Elizabeth Thomas (GBR) 63 60
Maite Cano (ESP) d. Teresa De Enrique Schmidt (ESP) 75 61
(12)Aleksandra Zenovska (ESP) d. Ariadna Marti Riembau (ESP) 61 63

(3)Vivian Heisen (GER) d. Takhmina Burkhanova (TJK) 60 60
Charlotte Roemer (ECU) v Bye
Eleonora Mindiyarova (RUS) d. Joanna Lario Fernandez (ESP) 61 61
(10)Diana Stomlega (ROU) d. Hayley MacPherson (GBR) 60 60

Valeria Bhunu (ZIM) d. (4)Mayar Sherif (EGY) 16 63 64
Deborah Chiesa (ITA) d. Natalia Semenenko (RUS) 63 64
Paula Comella Aguilo (ESP) d. Merce Sans Vallespir (ESP) 61 64
(13)Olga Parres Azcoitia (ESP) d. Karolina Snita (POL) 61 62

(5)Paulina Czarnik (POL) d. Carla Mocete Talamantes (ESP) 61 64
Manon Garcia (FRA) d. Maria-Jose Sastre-Comas (ESP) 60 51 Retired
Kelly Versteeg (NED) d. Karina Simeonova Lozova (ESP) 61 62
(15)Jessika Ponchet (FRA) d. Maria Uvarova (RUS) 61 63

(6)Ulyana Ayzatulina (RUS) d. Xi-Wei Cai (CHN) 64 64
Patricia Delicado (ESP) d. Maria Jose Buil Tellaeche (ESP) 61 62
Ksenija Sharifova (RUS) d. Dominique Wahl (GER) 60 62
(14)Anastasia Mukhametova (RUS) d. Laura Moreno Hernandez (ESP) 60 63

(7)Martina Spigarelli (ITA) d. Laura Gibanel Velasco (ESP) 62 62
Alexandra Kazanova (RUS) d. Tanisha Rohira (IND) 60 63
Charlotte Van Der Meij (NED) d. Mariona Del Peral-Francin (ESP) 46 63 60
Tina Rupert (SLO) d. (16)Aida Martinez Sanjuan (ESP) 62 63

(8)Josephina Boualem (ESP) d. Caterina Pons (ESP) 61 61
Sophie Blom (NED) d. Olena Kyrpot (UKR) 63 61
Rachele Gazzola (ITA) d. Natalia Perepadenko (ESP) 76(6) 26 62
(11)Margarida Moura (POR) d. Ingrid Navarro Rodriguez (ESP) 61 60


All times are GMT. The time now is 11:59 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.