M
********************************************
Maccabiah Games, Tel Aviv, Israel
Limited to players of Jewish ancestry.
(incomplete roll)
1932
1935
1950
1953 Angela Buxton (GB) d. Anita Kanter (US) 6-3 6-4
1957 Eva Duldig (Aus) d. Aileen Freeman (RSA) 6-0 6-1
1961 Eva Duldig (Aus) d. Marlene Gerson (RSA) 6-1 3-6 6-2
1965 Vicki Berner (Can) d. Esme Emanuel (RSA) 6-4 6-4
1969 Julie Heldman (US) d. Pam Richmond (US) 6-1 6-2
1973 Ilana Kloss (RSA) d. Janet Haas (US) 6-1 6-3
1977 Dana Gilbert (US) d. Stacy Margolin (US) ??
1981 Andrea Leand (US) d. ??
1985 Ronni Reis (US) d. Jamie Golder (US) 6-1 6-2
1989 Ilana Berger (Isr) d. Andrea Berger (US) 6-3 6-2
1993
1997
2001
2005 Sharon Fichman (Can) d. Nicole Ptak (US) 6-2 6-2
2009
2013 Libi Mesh (Isr) d. Maayan Sela (Isr)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Madras (nowadays Chennai)
SEE South India Athletic Association Tournament
SEE Southern India Championships
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Madrid, Spain (Clay)
A tournament, usually in spring, was played since early 1900s, but it's difficult find the results and the exact denominations. Further mess is given by the denomination "Open de Espana" that sometimes appears, because we haven't again the full roll of honour of the Spanish Championships, held variously in San Sebastian, Barcelona, and just maybe in Madrid.
A parzial list of the various titles of the tournament:
1911-... Championship of Madrid
1960-67 Real Club de la Puerta de Hierro Internationals
1968-76 Trofeo Melia, Madrid International
1977-... Trofeo Gillette
1996-99 Open Paginas Amarillas Villa de Madrid
2000-02 Open de Espana Villa de Madrid
2003 Trofeo Union Fenosa
from 2009 Mutua Madrid Open, held a La Caja Magica
(incomplete roll)
1911 (May) Maria de Irujo d. Luisa Carvajal 6-3 5-7 6-3
1912 (May) Carmen Witty d. Luisa Carvajal 6-1 6-3
1913 (Apr) Elizabeth Ryan (US) d. Marie Decugis (Fra) 6-1 6-2
1916 Maria Rospide d. Carmen Portago 8-6 4-6 6-4
1960 (Apr) Ana Maria Estalella d. Rosie Reyes Darmon (Fra) 6-1 2-6 63
1961 (Apr) Nora Bonifacino De Somoza (Arg) d. Mabel Bove (Arg) 6-4 6-3
1962 (Apr) Edda Buding (Frg) d. Heidi Schilknecht (Frg) 6-3 6-3 (Spanish Intern.)
1964 (Apr) Jacqueline Rees-Lewis (Fra) d. Heidi Schildknecht (Frg) 6-4 6-2
1965 (Apr) Helga Schultze (Frg) d. Edda Buding (Frg) 3-6 6-0 6-3
1966 (Apr) Frances MacLennan (GB) d. Eva Lundqvist (Swe) 4-6 6-2 6-0
1967 (Apr) Eva Lundqvist (Swe) d. Alice Luthy Tym (US) 6-2 0-6 6-1 (Puerta de Hierro Intern.)
1967 (Sep) Ana Maria Estalella d. Sue Alexander (Aus) 6-2 6-4 (Championship of Madrid)
1968 (Apr) Helga Niessen (Frg) d. Frances MacLennan (GB) 6-1 6-3
1969 (Oct) Ana Maria Estalella d. N. Satacana 4-6 6-3 6-4 (Spanish International)
1970 (May) Helga Schultze Hoesl (Frg) d. Carmen Hernandez-Coronado Mandarino 6-2 6-0
1971 (May) Winnie Shaw (GB) d. Lesley Hunt (Aus) 5-7 6-1 6-1
1972 (Apr) Linda Tuero (US) d. Alena Palmeova West (Tch) 6-3 6-1
1973 (Oct) Helga Schultze Hoesl (Frg) d. Michele Gurdal (Bel) 6-1 6-2
1974 (Oct) Helga Niessen Masthoff (Frg) d. Tine Zwaan (Net) 6-2 6-4 *
1975 (Oct) Heidi Eisterlehner (Frg) d. Janice Metcalf (US) 2-6 6-2 6-1 *
1976 (Oct) Regina Marsikova (Tch) d. Monica Simmen (Sui) 6-0 6-2
1977 (Oct) Regina Marsikova (Tch) d. Mariana Simionescu (Rou) 6-4 7-5
1979 (Sep) Lena Sandin (Swe) d. Belinda Thompson (GB) 6-1 6-3
1996 (May) Jana Novotna (Cze) d. Magdalena Maleeva (Bul) 4-6 6-4 6-3
1997 (May) Jana Novotna (Cze) d. Monica Seles (US) 7-5 6-1
1998 (May) Patty Schnyder (Sui) d. Dominique Monami Van Roost (Bel) 3-, 6-4 6-0
1999 (May) Lindsay Davenport (US) d. Paola Suarez (Arg) 6-1 6-3
2000 (May) Gala Leon-Garcia d. Fabiola Zuluaga (Col) 4-6 6-2 6-2
2001 (May) Arantxa Sanchez-Vicario d. Angeles Montolio 7-5 6-0
2002 (May) Monica Seles (US) d. Chanda Rubin (US) 6-4 6-2
2003 (May) Chanda Rubin (US) d. M.Antonia Sanchez Lorenzo 6-4 5-7 6-4
2004-08 not held
2009 (May) Dinara Safina (Rus) d. Caroline Wozniacki (Den) 6–2 6–4
2010 (May) Aravane Rezai (Fra) d. Venus Williams (US) 6–2 7–5
2011 (May) Petra Kvitova (Cze) d. Victoria Azarenka (Blr) 7-6 6-4
2012 (May) Serena Williams (US) d. Victoria Azarenka (Blr) 6-1 6-3
2013 (May) Serena Williams (US) d. Maria Sharapova (Rus) 6-1 6-4
2014 (May) Maria Sharapova (Rus) d. Simona Halep (Rou) 1-6 6-2 6-3
2015 (May) Petra Kvitova (Cze) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 6-1 6-2
* I have a printed roll of honour where the winners in 1974 and 1975 are Tine Zwaan and Janice Metcalf, that here are RU.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Magdalen Park, London, England (Clay)
(incomplete roll)
1923 Doris Covell Craddock d. Eleanor Rose 4-6 6-4 6-4
1924 Joan Austin d. Honor Woolrych 6-2 1-6 12-10
1925 Joan Reid-Thomas d. Joan Austin Lycett 6-2 4-6 6-3
1926 Peggy Saunders d. Cristobel Hardie 6-3 2-6 6-3
1927 (Apr) Betty Nuthall and Naomi Trentham divided the prizes.
1927 (Oct) Peggy Saunders d. Helen Eddis 6-2 8-6
1928 Sylvia Lumley-Ellis d. Dorothy Shaw 6-3 2-6 6-3
1929 Joan Fry d. Phyllis Howkins Covell 6-1 6-1
1930 Naomi Trentham d. Billie Yorke 6-4 6-1
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mahwah, New Jersey, USA (Hard)
After 1989 it became an exhibition.
1978 Virginia Wade (GB) d. Kerry Melville Reid (Aus) 1-6 6-1 6-4
1979 Chris Evert Lloyd d. Tracy Austin 6-7 6-4 6-1
1980 Hana Mandlikova (Tch) d. Andrea Jaeger 6-7 6-2 6-2
1981 Hana Mandlikova (Tch) d. Pam Casale 6-2 7-6
1982 Leigh-Anne Thompson d. Bettina Bunge (Frg) 7-6 6-3
1983 Jo Durie (GB) d. Hana Mandlikova (Tch) 2-6 7-5 6-4
1984 Martina Navratilova d. Pam Shriver 6-4 4-6 7-5
1985 Kathy Rinaldi d. Steffi Graf (Frg) 6-4 3-6 6-4
1986 Steffi Graf (Frg) d. Molly Van Nostrand 7-5 6-1
1987 Manuela Maleeva (Bil) d. Sylvia Hanika (Frg) 1-6 6-4 6-1
1988 Steffi Graf (Frg) d. Nathalie Tauziat (Fra) 6-0 6-1
1989 Steffi Graf (Frg) d. Andrea Temesvari (Hun) 7-5 6-2
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Maidstone (England)
SEE Mid-Kent Championships
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Maidstone Invitational, East Hampton, NY, USA (Grass)
Venue: Maidstone Club
(incomplete roll)
1926 Helen Wills d. Mary K. Browne 6-3 6-2
1927 Molla Bjurstedt Mallory d. Eleanor Goss 6-2 6-2
1928 Helen Wills d. Helen Jacobs 6-2 6-1
1929 Dorothy Shepherd Barron (GB) d. Marjorie Gladman 6-2 7-5
1930 Marjorie Morrill d. Mary Greef 6-3 6-2
1931 Marjorie Gladman Van Ryn d. Dorothy Shepherd Barron (GB) 6-2 6-4
1932 Helen Jacobs d. Anna McCune Harper 6-3 6-1
1933 Betty Nuthall (GB) d. Alice Marble 5-7 6-3 6-0
1934 Dorothy Andrus d. Katharine Winthrop 7-5 7-5
1935 Ethel Burkhardt Arnold d. Sarah Palfrey Fabyan 6-1 6-2
1936 Gracyn Wheeler d. Helen Pedersen 6-2 6-4
1937 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Sarah Palfrey Fabyan 6-2 6-3
1938 Barbara Winslow d. Dorothy Workman 6-4 6-4
1939 Alice Marble d. Helen Jacobs 7-9 6-4 6-0
1940 Dorothy Bundy d. Gracyn Wheeler 6-2 6-3
1941 Pauline Betz d. Hope Knowles 6-2 6-1
1942 Louise Brough d. Helen Bernhard 6-2 6-0
1943-1944 not held
1945 Sarah Palfrey Cooke d. Dorothy Bundy 6-4 8-6
1946 Shirley Fry d. Mary Arnold Prentiss 3-6 6-4 7-5
1947 Shirley Fry d. Helen Pedersen Rihbany 6-3 4-6 10-8
1948 Louise Brough d. Margaret Osborne DuPont 7-5 3-6 6-3
1949 Louise Brough d. Doris Hart 6-1 7-5
1950 Beverly Baker d. Maureen Connolly 6-4 9-7
1951 Pat Canning Todd d. Beverly Baker 6-4 6-1
1952 Shirley Fry d. Nancy Chaffee Kiner 2-6 7-5 6-4
1953 Angela Mortimer (GB) d. Anita Kanter 6-3 7-5
1954 Louise Brough d. Doris Hart 6-4 6-4
1955 Darlene Hard d. Barbara Breit 9-7 6-3
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Maine State Championships, USA
(incomplete roll)
1909 [Bar Harbor] Madeleine Force d. Mrs Morton L. Feary 7-5 6-3
1920 [Squirrel Island] Miss Fitch d. Miss Smiley 6-2 6-1
1921 [Squirrel Island] Marion Vanderhoef Morse d. Miss E. Dwight 6-1 6-2
1922 [Squirrel Island] Marion Chapman d. Marion Vanderhoef Morse 6-1 6-4
1923 [Squirrel Island] Mrs F. Culbert d. Miss Johnson 6-4 6-2
1924 [Bar Harbor] Sarah Neilson Madeira d. (Edith Kurtz?) Mrs W. Newhall 6-4 6-2
1925 [Portland] Rosamond Newton d. Miss Fairfield 6-1 6-1
1926 [Squirrel Island] Alice Francis d. Polly Palfrey 7-5 6-1
1927 [Squirrel Island] Elizabeth Johnson d. Alice Jenkes 6-4 6-0
1928 [Squirrel Island] Elizabeth Johnson d. Eleanor Holton 6-8 6-4 6-2
1929 [Squirrel Island] Marion Wing d. Nancy Brigham 6-3 6-2
1930 [Portland] Elizabeth Hugus d. Margaret Cluett 4-6 7-5 6-4
1932 [Portland] Louise Hofmeister d. E. Johnson 6-8 6-4 6-4
1933 [Portland] Ottilie Gaertner d. Polly Schoyer 6-2 5-7 6-2
1935 [Portland] Jean Raymond Hoxie d. Louise Harding 7-9 6-3 6-0
1937 [Portland] Virginia Ellis d. Betty Shaw 10-8 6-2
1944 [York] Helen Wynne d. Betty Hulbert 6-3 7-5
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mainland British Columbia Championships, Vancouver, Canada
later renamed Western Canadian Championships.
(incomplete roll)
1904 Mrs Hull d. Miss King 6-2 6-2
1905 Marion Pitts d. Miss King 6-1 7-5
1906 Elizabeth Ryan (US) d. Miss King
1907 Hazel Hotchkiss (US) d. Elizabeth Ryan (US) 6-4 2-6 6-2
1908 Hazel Hotchkiss (US) d. Miss Beckett 7-5 9-7
1909 Hazel Hotchkiss (US) d. Elizabeth Ryan (US) 6-1 6-4
1910 Miss V. Pooley d. Miss Beckett 6-4 6-2
1911 Miss Beckell d. Mrs Talbot 6-4 11-9
1912 Miss Birch d. Miss Beckett 3-6 6-3 7-5 It was valid as Canadian Championships too.
1921 Mrs Diamond d. Marjorie Leeming 6-2 6-2
1930 Alice Marble (US) d. Charlotte Miller (US) 6-2 6-2
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Malayan Championships / Malaysian Open
The first edition was played in 1921; women participated for the first time in 1925.
On 16 September 1963 the country changed name, from Malaya to Malaysia.
(incomplete roll)
1925 [Singapore] Sybil Roylance Dando d. Mary Holmes 6-4 2-6 6-4
1926 [Kuala Lumpur] Mrs N. Toft d. Mrs Rule 6-2 6-2
1927 [Kuala Lumpur] Mrs J. Laing d. Sybil Roylance Dando 3-6 6-4 6-2
1928 [Singapore] Mrs J. Laing d. Mrs Davies 6-4 2-6 8-6
1929 [Kuala Lumpur] Miss E.M. Aitken d. Mrs Zylstra 6-4 6-3
1930 [Singapore] Gwendoline Moon Allin (GB) d. Mrs E.A. Taylor 3-6 6-1 6-4
1931 [Kuala Lumpur] Elizabeth Oldfield d. Mrs Drew 6-3 2-6 6-4
1932 [Singapore] Elizabeth Oldfield d. Mrs E.A. Taylor 6-3 3-6 9-7
1933 [Kuala Lumpur] Elizabeth Oldfield d. Mrs M.C. Corbett 6-4 6-4
1934 [Singapore] Gwendoline Moon Allin (GB) d. Mrs M. Millar 6-3 6-1
1935 [Kuala Lumpur] Gwendoline Moon Allin (GB) d. Mrs J.D. Laing 6-3 6-1
1936 [Ipoh] Doreen Sansoni (Cey) d. Gwendoline Moon Allin (GB) 3-6 6-3 6-1
1937 [Kuala Lumpur] Doreen Sansoni (Cey) d. Betty Humphrey 6-1 6-1
1938 [Singapore] Doreen Sansoni (Cey) d. Joyce Grenier (GB) 6-4 6-1
1939 [Ipoh] Doreen Sansoni (Cey) d. Gwendoline Moon Allin (GB) 6-2 6-3
1940 [Singapore] Joyce Grenier Carter (GB) d. Nellie Chia (Chn) 6-1 6-0
1941 [Kuala Lumpur] Joyce Grenier Carter (GB) d. Gwendoline Moon Allin (GB) 6-3 6-4
1942-47 not held due to World War Two
1948 [Penang] Joyce Grenier Fraser (GB) d. Mrs Edwards (Arg) 6-3 6-1
1949 [Singapore] Joyce Grenier Fraser (GB) d. Susan de Vries Batten (Net) 6-2 6-4
1950 [Kuala Lumpur] Mrs Helen Dew d. Gladys Loke Chua 6-3 1-6 6-3
1951 [Ipoh] Joyce Grenier Fraser (GB) d. Susan de Vries Batten (Net) 6-1 6-3
1952 [Penang] Mrs Helen Dew d. Mrs Koon Hung Ip (Hkg) 6-4 6-3
1953 [Singapore] Susan de Vries Batten (Net) d. Mrs Martha Young 6-3 3-6 6-3
1954 [Kuala Lumpur] Monica Ereaut Sheridan (GB) d. Gladys Loke Chua 6-0 6-0
1955 [Ipoh] Gladys Loke Chua d. Mrs Helen Dew 6-3 8-6
1956 [Penang] Mrs K. Le Mercier d. Mrs R. Hamilton 6-3 6-3
1957 [Singapore] Ranjani Jayasuriya d. Katherine Leong 6-0 6-0
1958 [Kuala Lumpur] Mrs H.M. Stirling d. Mrs Tan Liep Tjiauw 14-12 6-4
1959 [Ipoh] Mrs J.K. Stirling d. Mrs Sanguan Sucharitakul (Tha) 6-3 6-3
1960 [Penang] Mrs Sanguan Sucharitakul (Tha) d. Katherine Leong 4-0 ret.
1961 [Kuala Lumpur] Reiko Miyagi (Jap) d. Desideria Ampon (Phi) 6-3 6-1
1962 [Ipoh] Ethne Green (NZ) d. Judy Davidson (NZ) 7-5 6-3
1963 [Penang] Noelene Turner (Aus) d. Ethne Green (NZ) 8-6 7-5
1964 [Kuala Lumpur] Phanow Sudsawasdi (Tha) d. Maisie Lai (Hkg) 6-4 6-2
1965 [Penang] Phanow Sudsawasdi (Tha) d. Phisamai Samerpong (Tha) 7-5 2-6 6-0
1966 [Ipoh] Phanow Sudsawasdi (Tha) d. Mien Suhadi 6-8 6-0 6-3
1967 [Kuala Lumpur] Lita Liem (Ina) d. Lany Kaligis (Ina) 6-2 4-6 7-5
1968 [Penang] Lita Liem (Ina) d. Loanita (Rachman?) (Ina) ??
1969 [Kuala Lumpur] Radhika Menon d. Nguyen Thi Gioi (Vie) 5-7 6-1 6-2
1970 [Kuala Lumpur] Mrs Philippa Miall (Sin) d. Mrs Somsri Chotichuti (Tha) 4-6 6-2 7-5
1971 [Kuala Lumpur] Cecilie Fleming (NZ) d. Somsri Klamssombuti (Tha) 7-5 6-4
1972 [Kuala Lumpur] Mrs Philippa Miall (Sin) d. Mrs Vera Kaspers (Sin) 13-11 6-1
1974 [Kuala Lumpur] Lany Kaligis (Ina) d. Lita Liem Sugiarto (Ina) 7-5 3-6 6-3
1975 [Kuala Lumpur] Lany Kaligis (Ina) d. Lita Liem Sugiarto (Ina) 6-2 6-4
1976 [Kuala Lumpur] Lita Liem Sugiarto (Ina) d. Suthasini Sirikaya (Tha) 6-0 6-3
1977 [Kuala Lumpur] Duk-Hee Lee (Kor) d. Choi Kyung Mie (Kor) 6-2 6-1
1978 [Kuala Lumpur] Chong Soog Yang (Kor) d. Carol Draper (Aus) 7-5 6-2
1992 [Kuala Lumpur] Yayuk Basuki (Ina) d. Andrea Strnadova (Tch) 6-3 6-0
1993 [Kuala Lumpur] Nicole Provis (Aus) d. Ann Grossman (US) 6-3 6-2
2010 [Kuala Lumpur] Alisa Kleybanova (Rus) d. Elena Dementieva (Rus) 6-3 6-1
2011 [Kuala Lumpur] Jelena Dokic (Aus) d. Lucie Safarova (Cze) 2-6 7-6 6-4
2012 [Kuala Lumpur] Su-Wei Hsieh (Tpe) d. Petra Martic (Cro) 2-6 7-5 4-1 ret.
2013 [Kuala Lumpur] Karolina Pliskova (Cze) d. Bethanie Mattek Sands (US) 1-6 7-5 6-3
2014 [Kuala Lumpur] Donna Vekic (Cro) d. Dominika Cibulkova (Svk) 5-7 7-5 7-6
2015 [Kuala Lumpur] Caroline Wozniacki (Den) d. Alexandra Dulgheru (Rou) 4-6 6-2 6-1
Major contribution by Newmark401
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Malvern SEE Worcestershire Championships
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Manchester (USA) SEE Essex County Club Invitational
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Manly Seaside Championships, NSW, Australia (Grass)
Usually contested right around New Year's-making dates hard!
1934 Joan Hartigan d. Alison Hattersley 6-3 7-5
1935 Alison Hattersley d. Edna McColl 6-1 4-6 6-2
1936 Vera Selwin d. Alison Hattersley 8-6 2-6 7-5 (ended 10.1.)
1937 Vera Selwin d. Alison Hattersley 6-2 3-6 6-4 (final played in March)
1938 Alison Hattersley d. Vera Selwin 7-5 7-5
1939 Alison Hattersley d. Gwen Fischer 6-2 6-4 (ended 7.1.)
1940 Alison Hattersley d. Joan Hartigan 6-3 6-4 (ended 6.1.)
1941 Alison Hattersley d. Joan Hartigan 6-4 2-6 6-3
1942 Joyce Fitch d. Olive Stebbing 7-5 7-5
1943-44 not held
1945 Joyce Fitch d. Alison Hattersley 6-0 6-4 (ended 6.1.) *
1946 Pat Jones d. Joyce Fitch 6-1 6-4 (ended 12.1.)
1947 Pat Jones d. Joyce Fitch 7-5 6-4 (ended 11.1.)
1948 Nancye Wynne Bolton d. Mary Bevis 6-2 6-1 (ended 10.1.)
1949 Mary Bevis d. Esme Ashford 6-3 6-0 (ended 11.1.)
1950 Thelma Coyne Long d. Nancye Wynne Bolton 6-2 6-2 (ended 7.1.)
1951 Joyce Fitch d. Thelma Coyne Long 1-6 6-3 6-2 (ended 6.1.)
1952 Beryl Penrose d. Mary Bevis Hawton 6-1 5-7 6-2 (ended 6.1.)
1953 Mary Bevis Hawton d. Beryl Penrose 5-7 6-0 6-2 (ended 3.1.)
1954 Beryl Penrose d. Thelma Coyne Long 9-7 7-5 (ended 9.1.)
1955 Thelma Coyne Long d. Mary Carter 6-1 6-2 (ended 8.1.)
1956 Mary Bevis Hawton d. Mary Carter 6-3 6-1 (ended 7.1.)
1957 Althea Gibson (US) d. Shirley Fry (US) 0-6 7-5 6-2 (ended 5.1.)
1958 Angela Mortimer (GB) d. Norma Marsh 6-3 7-5 (ended 12.1.)
1959 Thelma Coyne Long d. Mary Bevis Hawton 7-5 4-6 6-3 (ended 11.1.)
1960 Lesley Turner d. Noelene Turner 6-2 4-6 6-1 (ended 5.1.)
1961 Lesley Turner d. Jill Blackman 6-1 6-2 (ended 8.1.)
1962 Margaret Smith d. Jan Lehane 6-3 6-0 (or 6-0 6-3) (ended 2.1.)
1963 Lesley Turner d. Jan Lehane 6-4 6-3 (or 6-4 6-0) (ended 6.1.)
1964 Jan Lehane d. Lesley Turner, wo (ended 3.1.)
1965 Jill Blackman d. Joan Gibson Cottrill 4-6 6-4 6-4 (ended 3.1.)
1966 Jan Lehane d. Madonna Schacht 1-6 6-4 6-3 (ended 9.1.)
1967 Karen Krantzcke b. Betty Stove (Net) 6-4 6-3 (ended 7.1.)
1968 Judy Tegart d. Karen Krantzcke 6-1 9-7 (ended 7.1.)
1969 Gail Sherriff Chanfreau d. Lany Kaligis (Ina) 6-0 6-0 (ended 5.1.)
1970 Evonne Goolagong d. Wendy Gilchrist 6-2 4-6 6-2 (ended 5.1.)
1971 Sandra Walsham d. Helen Kayser 6-1 6-4 (ended 4.1.)
1972 Chris O'Neil d. Pat Edwards 6-1 7-6 (ended 3.1.)
1973 Gai Healey d. Norma Marsh 7-5 6-3 (ended 1.1.)
1974 Frances Luff d. Sue Alexander Rodriguez 6-3 7-5 (ended 29.12.73)
1975 Chris O'Neil d. Kathy Walker 6-4 6-0 (ended 5.1.)
1976 Jenny Walker d. Gai Healey 6-4 6-4 (ended 4.1.)
1977 Dianne Fromholtz d. Heidi Eisterlehner (Frg) 6-7 6-2 7-5 (ended 26.12.76)
1978 Jenny Walker d. Diane Eastburn 6-4 1-6 6-3 (ended 1.1.)
1979 not held
1980 Debbie Chesterton
1981 Amanda Tobin d. Karen Gulley 1-6 6-3 6-2 (ended 31.12.80)
1982 Jenny Walker d. Debbie Chesterton 6-3 7-5 (ended 3.1.)
1983 Wendy Gilchrist Paish d. Jenny Walker 3-6 7-6 6-4 (ended 3.1.)
1984 not completed
1985 Lori O'Neill
1986 Clare Thompson
1987 Karen Smith
1988 Amanda Tobin Dingwall
1989 Karen Deed
1990 Amanda Tobin Dingwall
1991 Kristine Radford
1992 N. Webb
1993 Jane? Taylor
1994 Angie Marik
1994 Jane? Taylor
1995 Catherine Barclay
1996 Bryanne Stewart
1997 N. De Villiers
1998 Zsofia Golopencza (Hun)
1999 Jenny Belobrajdic
2000 Monique Adamczak
2001 Jenny Belobrajdic
2002 Dubravka Cupac
2003 Bryanne Stewart
2004 Dubravka Cupac
2005 Melissa? Anderson
2006 Holly Cao (ended 31.12.)
2007 Benita Milenkiewicz
2008 Lizaan? Du Plessis (RSA)
2009 Hayley Ericksen d. Melissa Anderson 6-1 6-4 (ended 31.12.)
2010 Gail Brodsky d. Melissa Anderson 6-4 6-3 (ended 31.12.)
2011 Tyra Calderwood d. Abbie Myers 6-3 6-3 (ended 31.12.)
2012 Melissa Anderson d. Tyra Calderwood 6-7 6-4 6-3 (ended 31.12.)
2013 Lucie Kriegsmannova d. Ellen Perez 2-6 6-1 6-4 (ended 31.12.)
* the 1945 edition doesn't appear in the roll of honour hanged on the wall of the Manly LTC.
From a starting contribution by Andy T
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mannheim, Championships of Southern Germany (Clay)
(incomplete roll)
1913 Nelly Bamberger d. Lilly Salin 3-6 6-3 8-6
1925 Ilse Weihermann Friedleben d. Anna Weihermann Hemp 6-3 6-4
1926 Anna Weihermann Hemp d. Ruth Kohnert 8-6 6-2
1927 Paula Heimann von Reznicek d. Ilona Varady Peteriné (Hun) 6-0 6-3
1928 Ilse Weihermann Friedleben d. Hilde Krahwinkel 6-0 6-4
1929 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 6-3 6-1
1930 Ilse Weihermann Friedleben d. Ida Adamoff (Fra) 8-6 6-3
1931 Ilse Weihermann Friedleben d. Marie Luise Horn 6-0 6-3
1932 Ilse Weihermann Friedleben d. Klara Hammer 6-2 6-3
1934 Else Huss d. Frl Hiller 7-5 4-6 6-4
1935 Frau Richter d. Else Huss 6-4 9-7
1936 Margarethe Käppel d. Anneliese Ullstein 11-13 6-3 6-2
1937 Gisela Enger d. Lotte Ertl (Tch) 6-4 6-2
1938 Gisela Enger d. Edith Sander 6-3 6-3
1939 Irma Kallmeyer Bartels d. Frl von Vincke 6-3 6-2
In 1926 '27 and from '32 the denomination is uncertain.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Maori Championships, New Zealand
http://amta.co.nz/wordpress/past-results/
(incomplete roll)
1926 [Rotorua] E. Hale
1927 [Wanganui] T.D. Newton
1928 [Christchurch]
1929 [Gisborne] T.D. Newton
1930 [Gisborne] Newton
1932 [Gisborne]
1941 [Ngaruawahia] Winnie Smith d. Taini Royal
1947 [Rotorua]
1948 [Rotorua]
1949 [Rotorua] Lettie Karauti
1950 [Gisborne] Lettie Karauti d. Lorna Ngata 1-6 8-6 7-5
1951 [Rotorua] Mrs Butler
1952 [Wairoa] Ruia Morrison d. Mrs Lilian Adsett
1953 [Rotorua] Mary Ann Dewes d. Ruia Morrison
1954 [Gisborne] Mary Ann Dewes d. Ruia Morrison 7-5 6-2
1955 [Dunedin] Lorna Ngata d. Rani Harvey 6-4 2-6 6-2
1957 [Hastings] Ruia Morrison d. Jo Edwards 6-0 6-0
1958 [Whangarei] Ruia Morrison d. Annloch Emery
1964 [Wairoa] Hine Peni
1965 [Rotorua] Ruia Morrison Davy
1966 [Rotorua] Elsie Delamere
1967 [Rotorua] Margaret Raureti Hiha d. Dully Dickson 7-5 6-4
1968 [Rotorua] Hine Peni d. Elsie Delamere 2-6 6-2 6-4
1969 [Gisborne] Margaret Raureti Hiha d. Hine Peni 6-4 6-4
1970 [Hamilton] Ruia Morrison Davy
1971 [Rotorua] Margaret Raureti Hiha d. Hine Peni
1972 [Auckland] Ruia Morrison Davy
1975 [Hutt Valley]
1976 [Whangarei] Marion Mills d. Joyce Lyden 6-3 3-6 6-2
1977 [Rotorua] Arona Ngatai d. Pauline Wharerau 6-2 6-4
1978 [Auckland]
1979 [Auckland]
1981 [Hamilton] Arleen Rollerston d. Joyce Lyden 6-3 6-2
1982 [Auckland] Linda Stewart d. Arona Ngatai 6-1 6-4
1983 [Auckland] Suzette Sonderegger d. Arona Ngatai 6-3 3-6 6-4
1984 [Hamilton] Arleen Rollerston Jory d. Janine Te-Pania 6-4 6-4
1985 [Gisborne] Arleen Rollerston Jory d. Vicky Ratana 6-0 6-2
1986 [Auckland] Linda Nightingale d. Arleen Rollerston Jory
1987 [Hamilton] Arleen Rollerston Jory d. Linda Nightingale
1988 [Auckland]
1989 [Gisborne] ?? d. Arleen Rollerston Jory
1990 [Lower Hutt] Arleen Rollerston Jory d. Gaye McManus 6-2 6-2
1991 [Hamilton] Katherine Costain d. Gaye McManus 6-3 6-2
1992 [Hamilton] Arleen Rollerston Jory d. Shelley Stephens 6-2 6-0
1993 [Hamilton] Palao Short d. Arihia Lambert 6-4 6-4
1994 [Auckland] Gaye McManus d. Rewa Hudson 7-6 6-3
1995 [Rotorua] Rewa Hudson d. Sylvia Lokollo 6-2 6-2
1996 [Auckland] Tangifano Soonalole d. Terre Allen 6-1 6-0
1997 [Tauranga] Shelley Stephens d. Tracey O'Connor 6-1 6-0
1998 [Tauranga] Tsunar Brown d. Laura Puch 6-0 6-2
1999 [Hamilton] Laura Puch d. Nicola Kaiwai 4-6 6-3 6-2
2000 [Hamilton] Rachel Dive d. Laura Puch 6-2 7-6
2001 [Hamilton] Rewa Hudson d. Laura Puch 6-1 6-1
2002 [Hamilton] Tracey O'Connor d. Rewa Hudson 6-4 7-5
2003 [Hamilton] Shelley Stephens d. Rewa Hudson 4-6 6-4 6-4
2004 [Hamilton] Shelley Stephens d. Tracey O'Connor 6-3 6-2
2005 [Hamilton] Tracey O'Connor d. Luci Barlow 6-1 6-1
2006 [Hamilton] Manumea Durie d. Stacey Housley 3-6 6-4 6-1
2007 [Hamilton] Tracey O'Connor d. Luci Barlow 6-3 6-3
2008 [Hamilton] Tracey O'Connor d. Luci Barlow 4-6 6-1 7-5
2009 [Hamilton] Brittany Teei d. Luci Barlow 3-6 6-1 7-5
2010 [Hamilton] Kataraina Hunia d. Paige Hourigan 6-3 6-0
2011 [Hamilton] Tracey O'Connor d. Luci Barlow 6-1 6-0
2012 [Hamilton] Kataraina Hunia d. Luci Barlow 3-6 6-4 6-3
2013 [Hamilton] Luci Barlow d. Shelley Stephens Bryce 6-0 6-4
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Margate (later the East Kent Championships), England (Grass)
(incomplete roll)
1920 Madeline Fisher O'Neill d. Evelyn Colyer 3-6 8-6 7-5
1921 Jessie Russell Colegate d. Madeline Fisher O'Neill 6-3 6-1
1922 Jessie Russell Colegate d. Joan Austin 6-4 4-6 6-1
1923 Jessie Russell Colegate d. Gwen Sterry 6-0 3-6 6-1
1924 Mildred Coles d. Betty Nuthall 3-6 6-4 6-1
1925 Eleanor Rose d. Helen Eddis 6-4 6-0
1926 Eleanor Rose d. Cecily Hartley Marriott 11-9 6-1
1927 Eleanor Rose and Madge Slaney divided the prizes
1928 Madge Valantine List d. Madeleine Pearson 6-3 4-6 6-1
1929 Nancy Lyle d. Helen Eddis 6-2 6-4
1930 Nancy Lyle d. Dorothy Crichton 6-2 6-0
1931 Nancy Lyle d. Dorothy Crichton 6-2 6-0
1932 Jeanette Morfey d. Sheila Chuter 6-3 6-3
Posted by Newmark401
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Marienbad, (nowadays Mariánské Lázně), Czech Republic (Clay)
(incomplete roll)
1901 Hedwiga Oesterreichova Rosenbaumova d. M. Lewinson (GB) 6-1 6-1
1903 A. Ebermann d. G. Rothschild 6-4 6-2
1904 Marie Bertrand Amende (Aut) d. R. Stör 6-0 6-2
1905 Marie Bertrand Amende (Aut) d. Dora Köring (Ger) default
1906 Elsie Lane (GB) d. Marie Bertrand Amende (Aut) 7-5 11-9
1907 Marie Bertrand Amende (Aut) d. Margit Madarász (Hun) 6-4 2-6 6-4
1911 Sidi Klaus Maschka (Aut) d. Marie Bertrand Amende (Aut) 4-6 6-4 6-4
1912 Marie Bertrand Amende (Aut) d. Frl Hirschfeld 6-2 6-1
1913 Marie Bertrand Amende (Aut) d. Eveline Froude-Bellew Crundall-Punnett (GB) default
1921 Erna Redlich or Mädi Redlich (Aut) d. Erika de Lacroix (Ger) [score?]
1924 Nelly Bamberger Neppach (Ger) d. Toni Weihermann (Ger) 6-4 6-3
1926 Cilly Aussem (Ger) d. Ilona Varady Peteriné (Hun) 7-5 2-6 6-2
1927 Frl Teller d. Frau Alexander, walkover
1928 Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) d. Paula Heimann von Reznicek (Ger) 7-5 0-6 8-6
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Maroochy Championships, Nambour, Queensland, Australia
(incomplete roll)
1932 Sadie Moon d. Edna Perren 9-11 6-1 6-0
1934 Emily Hood Westacott d. May Hardcastle 6-2 6-4
1936 Emily Hood Westacott d. Mall Mutch Molesworth 6-2 7-5
1940 Edith Niemeyer d. May Hardcastle 2-6 6-4 6-3
1946 Edith Niemeyer d. Dorn McGill Fogarty 6-4 6-4
1947 Ada Bowness Longland d. Sydney 6-4 6-2
1948 Lavina Singleton Mills d. Watson 6-1 1-6 6-1
1949 Esme Ashford d. Vera Ashford 6-3 3-6 6-1
1950 Beryl Penrose d. Esme Ashford 6-3 6-3
1951 Edith Niemeyer Finney d. Lavina Singleton Mills 6-3 4-6 7-5
1953 Lavina Singleton Mills d. J. Kelly 6-4 6-4
1954 Daphne Seeney d. Greta Schultz 6-4 6-2
1956 Beryl Penrose d. Betty Bradfield 6-2 6-2
1958 Shirley Lee d. Joan Gray 4-6 6-3 6-1
1959 Shirley Lee d. Robyn Ebbern 1-6 6-2 6-4
1960 Fay Muller Robinson d. Val Wicks 6-4 6-2
1964 Rosemary White d. Lorraine Saywell 6-1 6-1
1976 Susan Leo d. M. Gordan 6-2 6-1
1978 M. Earle d. Janet Fallis 7-5 6-0
1979 M. Earle d. Linda Cassell 1-6 6-2 6-1
1981 Joanne Butler d. Janet Fallis 0-6 7-5 6-4
1982 Helen Davis d. Joanne Butler 6-4 6-4
1984 Helen Davis d. Tracey Morton 6-3 6-2
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Marseille, France (Clay)
(incomplete roll)
1913 Mme Vlasto d. Mme Couve 6-4 4-6 7-5
1921 Helene Contostavlos d. Mlle Zarif 6-0 6-1
1922 (May) Helene Contostavlos d. Regine Vlasto 6-1 6-1
1922 (Sep) Suzanne Lenglen d. Helene Contostavlos 6-1 6-0
1927 Doris Metaxa d. Regine Vlasto 2-6 7-5 6-4
1928 (Apr) Cilly Aussem (Ger) d. Doris Metaxa 6-3 6-2
1928 (Oct) Doris Metaxa
1929 Latty d. Vlasto
1938 Simone Passemard Mathieu d. Simone Iribarne Lafargue 6-3 8-6
1968 Alice Luthy Tym (US) d. Lamarie 6-0 6-1
1996 Sofie Albinus (Den) d. Emanuela Sangiorgi (Ita) 6-0 6-2
1997 Amélie Cocheteux d. Mirjana Lucic (Cro) 4-6 7-5 6-4
1998 not held
1999 Angeles Montolio (Esp) d. Cristina Torrens-Valero (Esp) 6-4 7-5
2000 Angeles Montolio (Esp) d. Anabel Medina-Garrigues (Esp) 6-2 6-7 6-4
2001 Klara Koukalova (Cze) d. Karina Habsudova (Svk) 6-4 4-6 7-6
2002 Conchita Martinez-Granados (Esp) d. Emilie Loit 6-2 3-6 7-5
2003 Arantxa Parra-Santonja (Esp) d. Claudine Schaul (Lux) 6-2 6-1
2004 Anabel Medina-Garrigues (Esp) d. Lubomira Kurhajcova (Svk) 5-7 6-3 6-3
2005 Conchita Martinez-Granados (Esp) d. Marie-Eve Pelletier (Can) 6-1 6-1
2006 Ekaterina Bychkova (Rus) d. Severine Beltrame Bremond 6-1 6-2
2007 Jorgelina Cravero (Arg) d. Stephanie Cohen-Aloro 6-2 6-4
2008 Kirsten Flipkens (Bel) d. Stephanie Foretz 7-6 6-2
2009 Ioana-Raluca Olaru (Rou) d. Masa Zec-Peskiric (Slo) 6-7 7-5 6-4
2010 Klara Koukalova Zakopalova (Cze) d. Johanna Larsson (Swe) 6-3 6-3
2011 Pauline Parmentier d. Irina-Camelia Begu (Rou) 6-3 6-2
2012 Lourdes Dominguez-Lino (Esp) d. Pauline Parmentier 6-3 6-3
2013 Andrea Petkovic (Ger) d. Anabel Medina-Garrigues (Esp) 6-4 6-2
2014 Alexandra Dulgheru (Rou) d. Johanna Larsson (Swe) 6-3 7-5
2015 Monica Niculescu (Rou) d. Pauline Parmentier 6-2 7-5
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Maryland State Championships, Baltimore, US
An asterisk (*) indicates that the defending champion did not take part in the tournament, the match in question therefore being an All-Comers’ Final.
(incomplete roll)
1903 [Catonsville] Mrs Hardy d. Miss Houghton
1909 Hildegarde Turle d. Katherine Davis 5-7 6-4 7-5
1912 Hildegarde Turle Taylor d. Mrs Wallace Hardy 7-5 6-4 **
1913 Edith Rotch d. Hildegarde Turle Taylor 6-3 9-7
1914 Mrs C. Potter
1915 Hildegarde Turle Taylor d. Connie Evans Sullivan, wo *
1917 Margaret Moes d. Miss M. Conoles 6-1 6-8 6-3 Patriotic Tournament
1919 Edwina Hensel Wharton-Smith
1920 Helen Sewell d. Edwina Hensel Wharton-Smith 6-3 6-3
1922 Molly Thayer d. Anne Townsend 3-6 6-3 6-4
1923 Anne Townsend d. Eleanor Cottman 6-3 6-4
1924 Virginia Carpenter d. Eleanor Cottman 6-3 7-5
1925 Mrs C. Boehm d. Eleanor Cottman 6-3 3-6 6-3
1926 Anne Townsend d. Alice Francis 3-6 6-1 6-4
1927 Penelope Anderson d. Anna Fuller Hubbard 6-2 6-0
1928 Anne Townsend d. Eleanor Cottman 6-4 4-6 6-4
1930 Naomi Parkinson Thompson d. Eleanor Cottman 4-6 9-7 9-7
1931 Eleanor Cottman d. Mrs Thompson [score?]
1932 Eleanor Cottman vs Anne Townsend
1937 Margaret Carspecken Robinson d. Anne Harrison 9-7 6-2
1940 Alice Marble d. Pauline Betz 4-6 6-4 6-0
** uncertain denomination
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mason & Dixon Championships, White Sulphur Springs, West Virginia, US
Venue: The Greenbrier
1926 Martha Bayard d. Charlotte Hosmer Chapin 6-4 6-3
1927 Marion Zinderstein Jessup d. Julie Makin Stenz 6-2 6-3
1928 Alice Francis d. Julie Makin Stenz 6-4 8-6
1929 Virginia Hilleary d. Dorothy Andrus 6-4 6-4
1930 Marjorie Morrill d. Virginia Hilleary 7-5 6-1
1931 Marjorie Gladman Van Ryn d. Virginia Rice 3-6 6-2 6-2
1932 Virginia Hilleary d. Marjorie Gladman Van Ryn 6-3 1-6 8-6
1933 Marjorie Gladman Van Ryn d. Maud Rosenbaum Levi 6-4 5-7 6-4
1934 Jane Sharp d. Katharine Winthrop 6-3 8-6
1935 Eunice Dean d. Katharine Winthrop 6-2 6-1
1936 Helen Fulton d. Virginia Rice Johnson 6-1 4-6 6-3
1937 Virginia Rice Johnson d. Eunice Dean 6-8 6-4 6-4
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Massachusetts State Championships, USA
(incomplete roll)
1929 [Brookline] Sarah Palfrey d. Martha Bayard Guild 6-0 6-1
1932 [Brookline] Virginia Rice d. Marjorie Sachs 6-2 6-2
1933 [Brookline] Virginia Ellis d. Marion Morss Morris 6-2 0-6 6-1
1934 [Brookline] Katharine Winthrop
1935 [Brookline] Katherine Winthrop d. Marjorie Sachs 7-5 6-2
1936 [Brookline] Virginia Rice Johnson d. Katherine Winthrop 6-3 6-4
1937 [Brookline] Virginia Rice Johnson d. Harriet Royce Theopold 2-6 6-3 6-1
1938 [Brookline] D.E. Cameron d. Virgina Rice Johnson 1-6 8-6 6-4
1939 [Brookline] Emily Lincoln d. Katherine Winthrop 4-6 7-5 6-3
1940 [Brookline] Emily Lincoln d. Sissy Madden 6-2 6-3
1943 [Chestnut Hill] Katherine Winthrop d. Judy Atterbury 6-4 2-6 10-8
1944 [] Helen Pedersen Rihbany d. Katherine Winthrop 4-6 6-4 6-2
1945 [Chestnut Hill] Helen Pedersen Rihbany d. Katherine Winthrop 6-2 6-2
1946 [Chestnut Hill] Judy Atterbury d. Kay Hubbell 6-3 6-2
1947 [Brookline] Helen Pederson Rihbany d. Katherine Winthrop 6-2 5-7 6-2
1948 [Brookline] Kay Hubbell d. Judy Atterbury 6-3 7-5
1951 [Brookline] Baba Madden Lewis d. Kay Hubbell 7-5 6-3
1953 [Chestnut Hill] Thelma Coyne Long (Aus) d. Louise Brough 6-2 6-2
1954 [Chestnut Hill] Margaret Varner d. Lois Felix 6-8 6-2 6-1
1955 [Chestnut Hill] Marjorie Gladman Buck d. Baba Madden Lewis 6-2 7-5
1956 [Chestnut Hill] Lois Felix d. Kay Hubbell 6-2 6-3
1957 [Chestnut Hill] Margaret Varner d. Lois Felix 6-4 1-6 6-3
1958 [Boston] Belmar Gunderson d. Marjorie Gladman Buck 6-0 6-4
1959 [Chestnut Hill] Lois Felix d. Kay Hubbell 6-2 8-6
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
The MASTERS
Various official titles of the Masters:
1971-1978 Virginia Slims Championships
1979-1982 Avon Championships
1983-1994 Virginia Slims Championships
1995 WTA Tour Championships
1996-2000 Chase Championships
2001 Sanex Championships
2002 Home Depot Championships
2003-2004 WTA Tour Championships
2005-2009 Sony Ericsson Championships
2010-2013 WTA Championships
2014-....... WTA Finals
In 1971 there was a circuit of Virginia Slims tournaments. The Virginia Slims Championships were at Houston but were staged before the end of the series, and some people consider 1972 the first Masters.
*the asterisk indicates that was played the round robin.
1971 (Houston, Aug 2-8, indoor) Billie Jean Moffitt King (US) d. Kerry Melville (Aus) 6-4 4-6 6-1
1972 (Boca Raton,FL, Oct 11-15, clay) Chris Evert (US) d. Kerry Melville (Aus) 7-5 6-4
1973 (Boca Raton,FL, Oct 12-21, clay) Chris Evert (US) d. Nancy Richey Gunter (US) 6-3 6-3
1974 (Los Angeles, Oct 14-19, indoor) Evonne Goolagong (Aus) d. Chris Evert (US) 6-3 6-4
1975 (Los Angeles, Apr 1-5, indoor) Chris Evert (US) d. Martina Navratilova (Tch) 6-4 6-2*
1976 (Los Angeles, Apr 13-18, indoor) Evonne Goolagong Cawley (Aus) d. Chris Evert (US) 6-3 5-7 6-3*
1977 (New York, Mar 24-27, indoor) Chris Evert (US) d. Sue Barker (GB) 2-6 6-1 6-1*
1978 (Oakland, Mar 27-Apr 2,indoor) Martina Navratilova (Tch) d. Evonne Goolagong Cawley (Aus) 7-6 6-4*
1979 (New York, Mar 19-25, indoor) Martina Navratilova (Tch) d. Tracy Austin (US) 6-3 3-6 6-2*
1980 (New York, Mar 17-23, indoor) Tracy Austin (US) d. Martina Navratilova (Tch) 6-2 2-6 6-2*
1981 (New York, Mar 25-29, indoor) Martina Navratilova (Tch) d. Andrea Jaeger (US) 6-3 7-6*
1982 (New York, Mar 24-28, indoor) Sylvia Hanika (Ger) d. Martina Navratilova (US) 1-6 6-3 6-4*
1983 (New York, Mar 24-28, indoor) Martina Navratilova (US) d. Chris Evert Lloyd (US) 6-2 6-0
1984 (New York, Feb 28-Mar 4, indoor) Martina Navratilova (US) d. Chris Evert Lloyd (US) 6-3 7-5 6-1
1985 (New York, Mar 18-24, indoor) Martina Navratilova (US) d. Helena Sukova (Tch) 6-3 7-5 6-4
1986 (New York, Mar 17-23, indoor) Martina Navratilova (US) d. Hana Mandlikova (Tch) 6-2 6-0 3-6 6-2
1986 (New York, Nov 17-23, indoor) Martina Navratilova (US) d. Steffi Graf (Ger) 7-6 6-3 6-2
1987 (New York, Nov 16-23, indoor) Steffi Graf (Ger) d. Gabriela Sabatini (Arg) 4-6 6-4 6-0 6-4
1988 (New York, Nov 14-20, indoor) Gabriela Sabatini (Arg) d. Pam Shriver (US) 7-5 6-2 6-2
1989 (New York, Nov 13-19, indoor) Steffi Graf (Ger) d. Martina Navratilova (US) 6-4 7-5 2-6 6-2
1990 (New York, Nov 12-18, indoor) Monica Seles (Yug) d. Gabriela Sabatini (Arg) 6-4 5-7 3-6 6-4 6-2
1991 (New York, Nov 18-24, indoor) Monica Seles (Yug) d. Martina Navratilova (US) 6-4 3-6 7-5 6-0
1992 (New York, Nov 16-22, indoor) Monica Seles (Yug) d. Martina Navratilova (US) 7-5 6-3 6-1
1993 (New York, Nov 15-21, indoor) Steffi Graf (Ger) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-1 6-4 3-6 6-1
1994 (New York, Nov 14-20, indoor) Gabriela Sabatini (Arg) d. Lindsay Davenport (US) 6-3 6-2 6-4
1995 (New York, Nov 14-20, indoor) Steffi Graf (Ger) d. Anke Huber (Ger) 6-1 2-6 6-1 4-6 6-3
1996 (New York, Nov 18-24, indoor) Steffi Graf (Ger) d. Martina Hingis (Sui) 6-3 4-6 6-0 4-6 6-0
1997 (New York, Nov 17-23, indoor) Jana Novotna (Cz) d. Mary Pierce (Fra) 7-6 6-2 6-3
1998 (New York, Nov 16-22, indoor) Martina Hingis (Sui) d. Lindsay Davenport (US) 7-5 6-4 4-6 6-2
1999 (New York, Nov 15-21, indoor) Lindsay Davenport (US) d. Martina Hingis (Sui) 6-4 6-2
2000 (New York, Nov 13-19, indoor) Martina Hingis (Sui) d. Monica Seles (US) 6-7 6-4 6-4
2001 (Munich, Oct 30-Nov 4, indoor) Serena Williams (US) d. Lindsay Davenport (US) wo
2002 (Los Angeles, Nov 6-11, indoor) Kim Clijsters (Bel) d. Serena Williams (US) 7-5 6-3
2003 (Los Angeles, Nov 5-10, indoor) Kim Clijsters (Bel) d. Amélie Mauresmo (Fra) 6-2 6-0*
2004 (Los Angeles, Nov 10-15, indoor) Maria Sharapova (Rus) d. Serena Williams (US) 4-6 6-2 6-4*
2005 (Los Angeles, Nov 8-13, indoor) Amélie Mauresmo (Fra) d. Mary Pierce (Fra) 5-7 7-6 6-4*
2006 (Madrid, Nov 7-12, indoor) Justine Henin Hardenne (Bel) d. Amélie Mauresmo (Fra) 6-4 6-3*
2007 (Madrid, Nov 7-12, indoor) Justine Henin (Bel) d. Maria Sharapova (Rus) 5-7 7-5 6-3*
2008 (Doha, Nov 4-9, hard) Venus Williams (US) d. Vera Zvonareva (Rus) 6-7 6-0 6-2*
2009 (Doha, Oct 27-Nov 1, hard) Serena Williams (US) d. Venus Williams (US) 6-2 7-6*
2010 (Doha, Oct 26-31, hard) Kim Clijsters (Bel) d. Caroline Wozniacki (Den) 6-3 5-7 6-3*
2011 (Istanbul, Oct 25-30, indoor) Petra Kvitova (Cze) d. Victoria Azarenka (Blr) 7-5 4-6 6-3*
2012 (Istanbul, Oct 23-28, indoor) Serena Williams (US) d. Maria Sharapova (Rus) 6-4 6-3*
2013 (Istanbul, Oct 22-27, indoor) Serena Williams (US) d. Na Li (Chn) 2-6 6-3 6-0*
2014 (Singapore, Oct 20-26, indoor) Serena Williams (US) d. Simona Halep (Rou) 6-3 6-0*
2015 (Singapore, Oct 25-Nov 1, indoor) Agnieszka Radwanska (Pol) d. Petra Kvitova (Cze) 6-2 4-6 6-3*
-------
Sometimes a separate International Series under different sponsorship was organized and had its own Masters.
*the asterisk indicates that was played the round robin.
"Colgate Championships"
1977 (Palm Springs,CA, Nov 1-6, hard) Chris Evert (US) d. Billie Jean Moffitt King (US) 6-2 6-2 *
1978 (Palm Springs,CA, Nov 13-19, hard) Chris Evert (US) d. Martina Navratilova (US) 6-3 6-3 *
1980 (Landover,MD, Jan 2-7, indoor) Martina Navratilova (Tch) d.Tracy Austin(US) 6-2 6-1*
1981 (Landover,MD, Jan 7-12, indoor) Tracy Austin (US) d. Andrea Jaeger (US) 6-2 6-2 *
"Toyota Championships"
1981 (East Rutherford,NJ, Dec 14-20, indoor) Tracy Austin (US) d. Martina Navratilova (US) 2-6 6-4 6-2 *
1982 (East Rutherford,NJ, Dec 14-19, indoor) Martina Navratilova (US) d. Chris Evert Lloyd (US) 4-6 6-1 6-2
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Masters Invitational, Florida, USA (Clay)
Part of the Florida-Caribbean Circuit which was a major feature of the international tennis scene in the 1960s and early 1970s.
Inaugural year: 1953 in St Augustine. From 1954 to 1959 in Jacksonville, from 1960 in St Petersburg
(incomplete roll)
1953 Doris Hart d. Shirley Fry 6-3 6-3
1959 Christiane Mercelis (Bel) d. Marie Toomey Martin (Aus) 6-3 6-4
1960 Ann Haydon (GB) d. Donna Floyd 6-1 6-3
1961 Suzy Kormoczy (Hun) d. Ann Haydon (GB) 6-2 6-0
1962 Maria Bueno (Bra) d. Darlene Hard 6-2 4-6 6-4
1963 Maria Bueno (Bra) d. Lesley Turner (Aus) 6-2 11-9
1964 Nancy Richey d. Judy Alvarez 6-3 6-4
1965 Nancy Richey d. Margaret Smith (Aus) 6-3 6-2
1966 Nancy Richey d. Betty Stove (Net) 6-2 6-2
1967 Ann Haydon Jones (GB) d. Jan Lehane O'Neill (Aus) 6-4 1-6 6-3
1968 Nancy Richey d. Lesley Turner Bowrey (Aus) 7-5 6-0
1969 Kerry Melville (Aus) d. Lesley Turner Bowrey (Aus) 6-4 6-3
1970 Nancy Richey d. Judy Alvarez 6-0 6-2
1971 Chris Evert d. Julie Heldman 6-1 6-2
1972 Nancy Richey Gunter d. Chris Evert 6-3 6-4
1973 Chris Evert d. Evonne Goolagong (Aus) 6-2 0-6 6-4
1974 Chris Evert d. Kerry Melville (Aus) 6-0 6-1
1975 Isabel Fernandez d. Jeanne Evert 6-4 4-6 6-3
Part of the Slims circuit in 1971 '72 '74
Part of the USLTA circuit in '73 '75
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MCC (Melbourne Cricket Club) Autumn Championships, Australia
The MCC grounds were one of the premier tennis venues in Melbourne, and Australia, from the late 1800s and some of the first Victorian State Championships were held there.
Feb 1915 Pearl Stewart d. Meryl Waxman 6-0 6-3
Mar 1920 Dorothy Schlesinger d. Lily Addison 6-4 0-6 6-3
Mar 1921 Esna Boyd d. Violet Mountain Mather 6-2 6-0
Mar 1922 Esna Boyd d. Meryl Waxman Lister 6-4 6-4
Mar 1923 Esna Boyd d. D Rendall 6-1 6-1
Mar 1924 Sylvia Lance d. Gwen Chiplin Utz 7-5 6-3
Mar 1925 Sylvia Lance Harper d. Esna Boyd 6-2 6-3
Mar 1926 Gladys Toyne d. Sylvia Lance Harper 8-6 6-4
Mar 1927 Sylvia Lance Harper d. Gladys Toyne 6-2 6-2
Mar 1928 Sylvia Lance Harper d. Gladys Toyne 6-3 6-4
Mar 1929 Sylvia Lance Harper d. Meryl Waxman O'Hara Wood
Mar 1930 Gladys Toyne d. Fran Hoddle-Wrigley 9-7 5-7 7-5
Feb 1931 Sylvia Lance Harper d. Fran Hoddle-Wrigley 6-0 6-4
Mar 1932 Esna Boyd Robertson d. Gladys Toyne 8-6 7-5
Mar 1933 Joan Hartigan d. Gladys Toyne 6-4 7-5
Mar 1934 May Blick d. Gladys Toyne 6-4 10-8
Mar 1935 Sadie Berryman d. Dot Stevenson 14-12 7-5
Mar 1936 Joan Hartigan d. Nancye Wynne 7-5 7-9 6-4
Mar 1937 May Blick d. Margaret Wilson 8-6 7-5
Mar 1938 Nancy Chitty d. Doris Mauger 6-8 6-4 6-2
Mar 1939 Dot Stevenson d. Nancye Wynne 0-6 6-3 6-4
Mar 1940 May Blick d. Nell Hall Hopman 2-6 8-6 6-4
Mar 1947 Nancye Wynne Bolton d. Marie Toomey 6-2 6-0
Mar 1948 Nancye Wynne Bolton d. Clara Proctor 6-1 6-3
Mar 1949 Marie Toomey d. Nancye Wynne Bolton 6-2 6-0
Mar 1951 Joyce Fitch d. Mary Bevis Hawton 6-4 3-6 6-3
Feb 1962 Beverley Mance Rae d. Ann Jenkins 6-2 6-1
From a starting contribution by GeeTee
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mediterranean Games
1979 [Split, Cro] Mima Jausovec (Yug) d. Daniela Porzio (Ita)
1983 [Casablanca, Mor] Renata Sasak (Yug) d. Laura Golarsa (Ita)
1987 [Latakia, Syr] Conchita Martinez (Esp) d. Angeliki Kanellopoulou (Gre)
1991 [Athens, Gre] Katia Piccolini (Ita) d. Pilar Perez (Esp)
1993 [in Languedoc-Roussillon, Fra] Maja Muric (Cro) d. Virginia Ruano-Pascual (Esp)
1997 [Bari, Ita] Tathiana Garbin (Ita) d. Maria Paola Zavagli (Ita)
2001 [Tunis, Tun] Bahia Mouhtassine (Mor) d. Eleni Daniilidou (Gre)
2005 [Almeria, Esp] Laura Pous-Tio (Esp) d. Nuria Llagostera-Vives (Esp)
2009 [Pescara, Ita] Evelyn Mayr (Ita) d. Laura Pous-Tio (Esp)
2013 [Mersin, Tur] Cagla Buyukakcay (Tur) d. Sara Sorribes-Tormo (Esp)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Melbury Hard Court Tournament, Kensington, London, England (Clay)
Venue: Melbury LTC
(incomplete roll)
1925 Mrs Maxwell d. Mrs Brierley 6-3 6-3
1926 Mrs Brierley d. N. Dixon 6-4 7-5
1927 Mrs Maxwell d. M. O. Cane 8-6 13-11
1928 (Apr) Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish 6-1 6-1
1928 (Oct) Betty Soames
1929 Eileen Bennett d. Phoebe Holcroft Watson 6-3 6-2
1930 Phoebe Holcroft Watson d. Betty Nuthall 6-4 6-2
1931 Dorothy Round d. Joan Ridley 6-4 6-1
1932 not held
1933 Mary Heeley d. Dorothy Round 3-6, 6-4 6-3
1934 Phyllis Mudford King d. Peggy Scriven 6-2 5-7 7-5
1935 Dorothy Round d. Kay Stammers 8-6 6-0
1936 Dorothy Round d. Kay Stammers 0-6 6-4 6-3
1937 Mary Hardwick d. Effie Hemmant Peters 6-4 7-5
1938 Valerie Scott d. Mary Hardwick 7-5 6-3
1939 Kay Stammers d. Suzi Kormoczy (Hun) 6-1 6-1
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Memphis, Tennessee, USA (Indoors)
in 2013 was valid as U.S.Indoor Championships
2002 Lisa Raymond d. Alexandra Stevenson 4-6 6-3 7-6
2003 Lisa Raymond d. Amanda Coetzer (SA) 6-3 6-2
2004 Vera Zvonareva (Rus) d. Lisa Raymond 4-6 6-4 7-5
2005 Vera Zvonareva (Rus) d. Meghann Shaughnessy 7-6 6-2
2006 Sofia Arvidsson (Swe) d. Marta Domachowska (Pol) 6-2 2-6 6-3
2007 Venus Williams d. Shahar Peer (Isr) 6-1 6-1
2008 Lindsay Davenport d. Olga Govortsova (Blr) 6-2 6-1
2009 Victoria Azarenka (Blr) d. Caroline Wozniacki (Den) 6-1 6-3
2010 Maria Sharapova (Rus) d. Sofia Arvidsson (Swe) 6-2 6-1
2011 Magdalena Rybarikova (Svk) d. Rebecca Marino (Can) 6-2 ret.
2012 Sofia Arvidsson (Swe) d. Marina Erakovic (Nzl) 6-3 6-4
2013 Marina Erakovic (Nzl) d. Sabine Lisicki (Ger) 6-1 ret.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Menton SEE Riviera Championships
Menton, France (Clay)
Venue: Menton LTC
Summer Tournament
1932 Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Jacqueline Vives 6-2 6-1
1933 Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-2 7-5
1934 Edith Belliard d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-3 6-3
1935-1936 maybe no Women's Singles event
1937 Cosette Saint-Omer-Roy d. Alice Weivers (Lux) 6-3 3-6 ret.
1938 Alice Weivers (Lux) d. Cosette Saint-Omer-Roy 5-7 6-4 6-3 *
* according Alan Little the winner was Cosette Saint-Omer-Roy.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Merano, Italy (Clay)
Formerly in Austria, after World War I it became part of the Italy.
From 1930 was at the same time played a round robin singles event too, the Lenz Cup.
(incomplete roll)
1905 Nelly Schmoller d. H. Beddy 6-0 6-2
1906 H. Kommenda d. Nelly Schmoller 6-4 6-3
1923 Lili de Alvarez (Esp) d. Nelly Bamberger Neppach (Ger) 6-4 4-6 6-1
1924 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Paula Heimann (Ger) 6-4 6-1
1925 Ilona Varady Peterine (Hun) d. Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) 6-0 6-2
1926 Ilona Varady Peterine (Hun) d. Ilse Weihermann Friedleben (Ger) walkover
1927 Elizabeth Ryan (US) d. Ilse Weihermann Friedleben (Ger) 6-0 6-1
1928 Irmgard Rost (Ger) d. Ilse Weihermann Friedleben (Ger) 3-6 7-5 6-4
1929 Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) d. Irma Kallmeyer (Ger) 7-5 6-2
1930 Ida Adamoff (Fra) d. Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) 6-3 6-4
1931 Marie Luise Horn (Ger) d. Greta Deutschova (Tch) 8-6 7-5
1932 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Lolette Payot (Swi) walkover
1933 Hilde Krahwinkel (Ger) d. Cilly Aussem (Ger) 6-3 6-1 *
1934 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Anna Luzzatti 7-9 6-1 6-3
1935 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Simone Passemard Mathieu (Fra) ??
1938 (Apr) Anneliese Ullstein (Ger) d. Frl Killander 6-2 6-3
1938 (Sep) Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Marie-Luise Horn (Ger) 6-2 6-1
1939 (Mar) Anneliese Ullstein (Ger) d. Frau Egeler 6-0 6-4
1941 Anneliese Ullstein (Ger) d. Maffei 6-2 6-2
"Lenz Cup" round robin event.
1929 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) 6-1 6-2 **
1930 Lolette Payot (Swi)
1931 Hilde Krahwinkel (Ger)
1932 Marie Luise Horn (Ger)
1933 Hilde Krahwinkel (Ger)
1934 Hilde Krahwinkel Sperling (Den)
1935 Hilde Krahwinkel Sperling (Den)
1936 Simone Passemard Mathieu (Fra)
1937 Simone Passemard Mathieu (Fra)
1938 Hilde Krahwinkel Sperling (Den)
1940 Vittoria Tonolli (Lenz Cup again?)
* Unclear if this is the round robin event.
** Round robin until the semi-finals.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Metropolitan Championships of Adelaide, Australia
(incomplete roll)
1923 Kath Le Messurier d. Gwen Hill Hack 5-7 6-3 6-3
1924 Kath Le Messurier d. Edna Lawrence 6-1 6-2
1925 Kath Le Messurier d. Dot Weston 6-2 6-2
1926 Kath Le Messurier d. Anna Menz 6-1 6-2
1927 Kath Le Messurier d. Dot Weston 6-4 6-2
1928 Kath Le Messurier d. Dot Weston 8-6 6-4
1929 Kath Le Messurier d. Dot Weston 6-2 6-1
1930 Kath Le Messurier d. Dot Weston 6-4 6-2
1931 Kath Le Messurier d. Dot Weston 7-5 6-3
1932 Kath Le Messurier d. Dot Weston 7-5 7-5
1933 Kath Le Messurier d. Dot Weston 6-4 4-6 6-0
1934 Mary Chapman d. Gwen Griffiths 8-6 6-3
1935 Joan Walters d. Gwen Griffiths 6-1 7-5
1936 Gwen Griffiths d. Kath Le Messurier 8-6 9-7
1937 Gwen O’Halloran d. Dorothy Stevenson 6-4 3-6 6-3
1938 Gwen O’Halloran d. Joan Walters 6-3 6-0
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Metropolitan Championships of Los Angeles, California, USA (Hard)
(incomplete roll)
1940 Mary Arnold d. Catherine Malcolm 6-8 6-3 6-3
1942 Mary Arnold d. Gertrude Dockstader
1947 Beverly Baker d. Mary Arnold Prentiss 7-5 1-0 retired
1949 Beverly Baker d. Gracyn Wheeler Kelleher 6-4 6-3
1954 Mary Arnold Prentiss d. Darlene Hard 9-7 1-6 6-2
1955 Barbara Green d. Darlene Hard 6-3 8-6
1956 Darlene Hard d. Joan Johnson 6-2 6-2
1957 Joan Johnson d. Marilyn Joseph 3-6 6-3 6-1
1958 Diane Wootton d. Marilyn Joseph 6-2 6-1
1960 Barbara Browning d. Winnie McCoy 8-6 6-4
1961 Joan Johnson d. Pat Cody 6-3 10-8
1962 Barbara Green Weigandt d. Barbara Browning Rohland 8-6 4-6 6-4
1964 Joan Johnson d. Patti Hogan 6-3 6-3
1966 Pat Cody d. Pam Teeguarden 1-6 6-2 6-4
1968 Betty Ann Grubb d. Pam Teeguarden 7-5 6-3
1969 Faye Urban (Can) d. Betty Ann Grubb 8-6 6-3
1970 Pam Teeguarden d. Winnie McCoy 6-0 6-1
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Metropolitan Championships of New York, USA
Until 1920 at West Side TC, from '23 at University Heights (Bronx), in '32 at Lido Beach (Long Island)
(incomplete roll)
1904 Miriam Hall d. Helen Homans 9-7 6-4
1905 Elizabeth Moore d. Helen Homans 3-6 6-3 7-5
1906 Helen Homans d. Sarah Homans 6-1 6-3
1907 Elizabeth Moore d. Edna Wildey 2-6 6-3 6-4
1909 Louise Hammond d. Marie Wagner 6-0 6-0
1910 Louise Hammond d. Marie Wagner 6-2 6-4
1911 Hazel Hotchkiss d. Maud Barger Wallach 6-0 6-1
1912 Louise Riddell Williams d. Erna Marcus 7-5 6-4
1913 Helen Homans McLean d. Marie Wagner 6-1 7-5
1914 Louise Hammond Raymond d. Clare Cassel 6-3 6-0
1915 Molla Bjurstedt (Nor) d. Maud Barger Wallach 6-3 6-1
1916 Molla Bjurstedt (Nor) d. Martha Guthrie 6-2 6-0
1917 Molla Bjurstedt (Nor) d. Patricia Butlin Hitchins 6-3 6-1 Patriotic Tournament
1918 Molla Bjurstedt (Nor) d. Eleanor Goss 6-2 6-3
1919 Hazel Hotchkiss Wightman d. Eleanor Goss 1-6 6-4 6-2
1920 Marion Zinderstein d. Eleanor Goss 9-7 6-1
1923 Marie Wagner d. Edna Hauselt 1-6 7-5 6-2
1924 Mayme McDonald d. Edna Hauselt Roeser 6-3 6-3
1926 Edna Hauselt Roeser d. Julie Makin Stenz 7-5 6-3
1927 Julie Makin Stenz d. Helene Pollak Falk 6-2 6-3
1928 Marjorie Morrill d. Mrs C. Muhl 6-1 6-0
1929 Clara Greenspan d. Julie Makin Stenz 6-3 9-7
1932 Grace Surber d. Carolyn Swartz Hirsch 6-1 6-1
1933 Maud Rosenbaum Levi d. Grace Surber 6-2 6-2
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Metropolitan Grass Court Championships of Sydney (aka Strathfield Open), NSW, Australia
Metropolitan Championships were held in many of the Australian state capitals; the Sydney titles featured many world class men and women players.
Aug 1922 Gwen Chiplin Utz d. Daphne Akhurst 6-4 6-3
Oct 1923 Sylvia Lance d. Daphne Akhurst 6-3 6-3
Oct 1924 Daphne Akhurst d. Marjorie Cox 6-3 6-2
Oct 1925 Marjorie Cox d. Louie Bickerton 5-7 6-4 6-4
Oct 1926 Louie Bickerton d. Marjorie Cox 6-2 6-2
Oct 1927 Daphne Akhurst d. Louie Bickerton 7-5 6-4
Oct 1928 Marjorie Cox d. Pattie Meaney 6-3 6-1
Oct 1929 Louie Bickerton d. Daphne Akhurst 6-1 6-2
Oct 1930 Coral McInnes Buttsworth d. Marjorie Cox Crawford 6-3 6-4
Oct 1931 Louie Bickerton d. Coral McInnes Buttsworth 6-4 6-3
Oct 1932 Joan Hartigan d. Nell Hall 7-9 6-3 6-2
Oct 1933 Louie Bickerton d. Nell Hall 8-6 6-1
Oct 1934 Louie Bickerton d. Vera Selwin 6-4 6-4
Oct 1935 Thelma Coyne d. Alison Hattersley 6-3 2-6 8-6
Oct 1936 Thelma Coyne d. Joan Hartigan 8-6 6-4
Oct 1937 Thelma Coyne d. Nancye Wynne 1-6 4-6 9-7
Oct 1938 Joan Hartigan d. Alison Hattersley 7-5 6-3
Oct 1939 Nancye Wynne d. Thelma Coyne 8-6 13-11
Oct 1940 Thelma Coyne d. Dorothy Jenkins 6-0 6-1
Oct 1941 Joyce Fitch d. Clare Proctor 3-6 6-2 6-3
Oct 1945 Alison Hattersley d. Joan Hartigan 6-2 6-3
Oct 1946 Joyce Fitch d. Mary Bevis 6-3 4-6 6-2
Oct 1947 Thelma Coyne Long d. Marie Toomey 6-3 6-1
Oct 1948 Thelma Coyne Long d. Joyce Fitch 8-6 6-1
Oct 1949 Mary Bevis d. Esme Ashford 6-2 6-2
Oct 1950 Esme Ashford d. Joyce Fitch 4-6 6-4 6-1
Oct 1951 Esme Ashford d. Mary Bevis Hawton 6-3 7-5
Oct 1952 Mary Bevis Hawton d. Mary Carter 6-2 6-1
Oct 1953 Mary Bevis Hawton d. Beryl Penrose 6-2 9-7
Oct 1954 Mary Carter d. Thelma Coyne Long 2-6 6-3 6-3
Oct 1955 Mary Carter d. Margaret Hellyer 6-1 6-1
Oct 1956 Margaret Hellyer d. Mary Carter 4-6 6-2 6-1
Oct 1957 Lorraine Coghlan d. Beryl Penrose Collier 2-6 6-4 6-4
Oct 1958 Mary Carter Reitano d. Betty Holstein 6-3 5-7 9-7
Oct 1959 Jan Lehane d. Lesley Turner 6-2 6-0
Oct 1960 Lesley Turner d. Noelene Turner 6-0 6-4
Oct 1961 Mary Bevis Hawton d. Norma Marsh 2-6 6-1 6-4
Oct 1962 Lesley Turner d. Elizabeth Starkie 4-6 6-2 6-3
Oct 1963 Jan Lehane d. Kaye Dening 6-2 6-3
Oct 1964 Lesley Turner d. Jill Blackman 6-2 6-4
Oct 1965 divided between Jan Lehane and Lesley Turner
Oct 1966 Joan Gibson Cottrill d. Lesley Turner 5-7 7-5 6-4
Oct 1967 Lesley Turner d. Jill Blackman 6-2 6-3
Nov 1968 Karen Krantzcke d. Wendy Gilchrist 6-4 6-1
Oct 1969 Karen Krantzcke d. Evonne Goolagong 6-3 6-4
Oct 1970 Evonne Goolagong d. Pat Coleman 6-3 6-1
Oct 1971 Pat Coleman d. Pat Edwards 6-4 6-3
Oct 1972 Gai Healey d. Chris O'Neil 4-6 6-3 6-0
Oct 1973 Chris O'Neil d. Kathy Walker 6-1 6-2
Oct 1974 Jan Wilton d. Gai Healey 6-3 7-6
Jan 1975 Jan Lehane O'Neill d. Chris O'Neil 7-6 6-4
From a starting contribution by GeeTee
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Metropolitan Hard Court Championships of Sydney, NSW, Australia
In '45 '46 held in Rockdale, in '51 '57 '68 held in Naremburn.
In '45 was valid as NSW Hardcourt Championships too.
(incomplete roll)
1936 Kath Hayes d. Vera Selwin 3-6 6-4 8-6
1940 Vivienne Berg d. Vera Selwin Berg 6-0 6-3
1941 Joyce Fitch d. Clare Proctor 4-6 6-4 6-3
1945 Mary Bevis d. Joyce Fitch 6-2 9-7
1946 Joyce Fitch d. Mary Bevis 3-6 6-3 6-4
1947 Pat Jones d. Marie Toomey 6-3 1-6 6-0
1948 Mary Bevis d. Joyce Fitch 2-6 6-4 6-0
1950 Beryl Penrose d. Phyllis Finn 2-6 6-1 6-1
1951 Mary Bevis Hawton d. Joyce Martin ??
1952 Mary Bevis Hawton d. Esme Ashford 6-2 6-2
1954 Mary Carter d. Pat Parmenter 2-6 6-3 6-2
1955 Beth Jones d. Margaret Hellyer 4-6 7-5 6-3
1956 Beryl Penrose d. Margaret Hellyer 6-4 6-?
1957 Jan Lehane d. Norma Marsh 6-1 6-4
1958 Jan Lehane d. Noelene Turner 6-1 6-1
1959 Jan Lehane d. Betty Holstein 6-3 7-5
1960 Lesley Turner d. Noelene Turner ??
1961 Jill Blackman d. Norma Marsh 6-1 5-7 6-4
1962 Carol Newman d. Norma Marsh 6-2 1-6 6-4
1963 Joan Gibson d. Norma Marsh 6-3 2-6 9-7
1964 Jill Blackman d. Joan Gibson 6-1 6-3
1965 Joan Gibson d. Elizabeth Fenton 6-1 6-3
1966 Joan Gibson d. Lesley Turner 6-3 6-3
1967 Jill Blackman d. Elizabeth Fenton 6-3 6-1
1968 Evonne Goolagong d. Wendy Gilchrist 6-1 6-3
1969 Evonne Goolagong d. Pat Coleman 1-6 6-4 6-0
1970 (Aug) Pat Coleman d. Ann Coleman 6-3 7-5
1970 (Nov) Evonne Goolagong d. Ann Coleman 6-1 6-2
1971 Pat Coleman d. Gai Healey 6-1 6-1
1972 (Sep) Jenny Walker d. Dianne Fromholtz 6-3 6-0
1972 (Dec) Chris O'Neil d. Dianne Fromholtz 4-6 6-2 6-2 (or 6-4 6-3)
1973 Dianne Fromholtz d. J. Blackshaw 7-6 6-0
1975 (Jan) Frances Luff d. Jenny Dimond 6-4 6-4
1975 (Aug) Kaye Hallam d. Frances Luff ??
1977 Kaye Hallam d. F. Sargeant 6-4 6-1
1978 Jan Wilton d. G. Phillips 6-1 6-3
1981 Rebecca Bryant d. Debbie Chesterton 6-7 7-5 6-2
1982 Karen Smith d. Vicki Marler 6-2 7-5