TennisForum.com

TennisForum.com (http://www.tennisforum.com/)
-   Pole Position (http://www.tennisforum.com/855-pole-position/)
-   -   Paulina Lewandowska (http://www.tennisforum.com/855-pole-position/429961-paulina-lewandowska.html)

Caipirinha Guy Feb 26th, 2011 03:02 PM

Paulina Lewandowska
 
Name: Paulina Lewandowska
Date of birth: 09.08.1996 (17 years old)
Height: 178 cm
Coach: Katarzyna Kaleta
Biggest wins: Silvia Albano (WTA 977), Joanna Nalborska (WTA 1096), Jade Suvrijn (WTA 1180), Zuzanna Maciejewska
Residence: Warsaw, Poland
Birthplace: Częstochowa, Poland

2006 10&U Champion of Poland
2008 12&U Team Indoor Champion of Poland
2008 12&U Indoor Champion of Poland
2008 12&U PZT Indoor Supermasters Winner
2008 12&U Champion of Poland
2008 12&U PZT Supermasters Winner
2009 13&U PZT Indoor Supermasters Winner
2010 14&U Indoor Champion of Poland
2010 14&U PZT Indoor Supermasters Winner
2011 16&U Indoor Champion of Poland
2011 18&U Champion of Poland
2011 18&U Team Champion of Poland

RANKINGS (current/career high)
ITF 18&U Rank: 242/242
TE 16&U Rank: 107/107
PZT 18&U Rank: 2/2
PZT 16&U Rank: 2/2

Story of the performance in ITF tournaments:

Magnolia Cup, Szczecin 18&U G4 (indoor hard)
1R: Maurien Rikkert 7:5 6:3
2R: Alisa Knyazeva 6:0 1:6 6:3
QF: Vladislava Zanosiyenko 5:7 6:2 3:6

Copenhagen Indoor 18&U G4 (indoor hard)
1RQ: Melanie Stokke 6:3 6:1
2RQ: Cornelia-Emily Lister 2:6 6:4 6:3
1R: Martine Ditlev 7:6(4) 6:2
2R: Silvia Albano 6:3 6:4
QF: Madara Straume 1:6 1:6

Empire Cup, Trnava 18&U G4 (indoor hard)
1RQ: Alexandra Stanova 2:6 6:2 2:6

Luxemburg Indoor 18&U G2 (indoor hard)
1RQ: Alina Jane 6:2 6:2
2RQ: Oceane Dodin 3:6 3:6

Cap d'Ail Junior Open 18&U G2 (clay)
1RQ: Mathilde Armitano 6:1 6:0
2RQ: Giulia Guidetti 3:6 6:1 3:6

Malta U18 Junior Tournament, La Marsa 18&U G4 (hard)
1R: bye
2R: Natasha Piludu 6:3 6:0
3R: Mariella Blackwell 6:3 6:0
QF: Grace Dixon 6:3 7:6(4)
SF: Georgia Craven 6:4 6:2
F: Lana Rush 5:7 6:4 6:1

Caipirinha Guy Feb 26th, 2011 03:05 PM

Re: Paulina Lewandowska: one of the youngest girls ranked in ITF Junior Ranking's TOP
 
https://lh3.googleusercontent.com/_C...2/IMG_5599.JPG

Tenis ziemny. Częstochowianka Paulina Lewandowska jest mistrzynią Polski do lat 16 i podporą reprezentacji, z którą awansowała do finałów mistrzostw Europy
O postępach i sukcesach Pauliny Lewandowskiej, córki byłego siatkarza AZS-u Mariusza Lewandowskiego, "Gazeta" pisze co jakiś czas. Już jako 10-latka była najlepszą tenisistką w kraju, ale od sukcesów wśród krasnali czy skrzatów do wielkiego tenisa droga daleka. Teraz Paulina ma już 14 lat i świetne warunki fizyczne (175 cm wzrostu). I robi stałe postępy.

Pod koniec stycznia wygrała we Wrocławiu halowe mistrzostwa Polski do lat 16. Mimo że to 14-latka, w drodze po tytuł nie oddała rywalkom nawet jednego seta.

W ostatni weekend częstochowianka walnie przyczyniła się do awansu dziewczęcej reprezentacji Polski do lat 16 do finału 2011 Tennis Europe Winter Cup by Head - czyli drużynowych mistrzostw Europy.

Polki w holenderskim Zutphen zaczęły od wygranej 2:1 w ćwierćfinałowym meczu z Włoszkami. Lewandowska pokonała Camillę Rosatello 5/7, 6/4, 6/2, a Polki ograły Włoszki 2:1. W półfinale grupy rywalkami były Holenderki. Nasze zawodniczki zwyciężyły 2:1, a Paulina wygrała nie tylko singla (z Carlijn Hoedt 7/5, 6/2), lecz także debla. To dało awans do finału rozgrywek (mimo porażki z Białorusią 1:2) w czeskiej miejscowości Frydlant w dniach 18-20 lutego.

Częstochowianka w Polsce jest zawodniczką Górnika Bytom, ale w kraju gra rzadko. - Właściwie tylko w mistrzostwach Polski, przez to nie ma jej wysoko w rankingach PZT - mówi ojciec zawodniczki Mariusz Lewandowski.

Paulina od prawie trzech lat trenuje także w tenisowej szkole w Nicei. Już jako 12-latka raz w miesiącu latała na tydzień do Francji, a rodzice odprowadzali ją na lotnisko. - Czasami z żoną mówimy sobie, że to szaleństwo, ale Paulina kocha tenis i sama garnie się do treningów - przyznaje Lewandowski.

Teraz do Francji zawodniczka lata już rzadziej. Gdy przebywa w kraju, trenuje w Częstochowie lub w Poznaniu, skąd pochodzi jej nowy trener Filip Anioła. To młody i ambitny szkoleniowiec, który jako junior odnosił duże sukcesy, wygrywał z zawodnikami, którzy dzisiaj są w światowej czołówce. - Jesteśmy z tej współpracy bardzo zadowoleni - mówi tata tenisistki. - Filip nie ma kompleksów i tego uczy Paulinę. Sam wygrywał z najlepszymi i takie cele stawia przed córką.

Lewandowscy od lat współpracują także z Andrzejem Żeleźniakiem z Politechniki Częstochowskiej, który uczy młodą zawodniczkę właściwego podejścia i rozumienia sportu.

Trening dzienny 14-latki to mniej więcej pięć godzin nie tylko tenisa, lecz także ćwiczeń ogólnorozwojowych. A gdzie czas na naukę? - Paulina uczy się w częstochowskim Społecznym Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta - mówi ojciec. - I to nasze szczęście, bo dyrekcja i nauczyciele są bardzo wyrozumiali i pomocni, a nie ma co ukrywać, że Paulina opuszcza wiele lekcji. Potem oczywiście to wszystko musi nadrobić.

Czy częstochowianka pójdzie w ślady sióstr Radwańskich? Ciągle za wcześnie na wyrokowanie, ale już niedługo możemy mieć okazję, by przekonać się, jak radzić sobie będzie w gronie seniorek. W tym roku ma w planach występ w eliminacjach do pierwszego swojego turnieju dla dorosłych. Ze starszymi rywalkami zresztą już grywała. W styczniu tego roku Paulina doszła np. do ćwierćfinału turnieju ITF w Szczecinie. Patrząc na pracę, jaką 14-latka i jej rodzie wykonali przez ostatnie pięć lat, można mieć niemal pewność, że talent zawodniczki nie zostanie zmarnowany. Do sukcesu potrzeba jednak jeszcze zdrowia i odrobiny szczęścia. Jeśli te dopiszą, Częstochowa może mieć niedługo kogoś, kim będzie się mogła chwalić.

polishprodigy Feb 26th, 2011 11:44 PM

Re: Paulina Lewandowska: one of the youngest girls ranked in ITF Junior Ranking's TOP
 
Her sister Marta is ranked too (I assume sister)

Caipirinha Guy Feb 27th, 2011 10:26 AM

Re: Paulina Lewandowska: one of the youngest girls ranked in ITF Junior Ranking's TOP
 
Marta is not her sister ;) Lewandowska is a popular name in Poland.

Paulina's next tournaments:

Trnava (G4, indoor hard) Slovakia
Esch/Alzette (G2, indoor hard) Luxembourg

Caipirinha Guy Mar 9th, 2011 11:01 PM

Re: Paulina Lewandowska: one of the youngest girls ranked in ITF Junior Ranking's TOP
 
Szlem celem Pauliny Lewandowskiej

Paulina Lewandowska, utalentowana częstochowianka, złote medale halowych mistrzostw Polski kadetek wywalczyła przed miesiącem we wrocławskiej hali Redeco.

Mimo tego, że ma dopiero 14 lat (15 ukończy w sierpniu) rywalkom nie dała żadnych szans i w całym turnieju nie straciła nawet jednego seta. Jak sama mówi, sukces swój zawdzięcza nowemu szkoleniowcowi.

- Po raz kolejny spotkałam na turnieju koleżanki, z którymi rywalizuję od kilku sezonów. Były to moje pierwsze mistrzostwa z nowym trenerem Filipem Aniołą. Z faktu współpracy z nim jestem bardzo zadowolona, bo od momentu jej rozpoczęcia moja forma stale rośnie i uczę się nowych rzeczy - podkreśla.

Tenis od pierwszego wejrzenia

Warto wspomnieć, że Paulina już w chwili obecnej ma dosyć dobre warunki fizyczne – 176 cm wzrostu. W rankingach PZT figuruje jako zawodniczka klubu Górnik Bytom. Przygodę z tenisem rozpoczęła w wieku siedmiu lat.

- Gdy miałam sześć lat, rozpoczęłam edukację w podstawówce obok kortów częstochowskiej Victorii. Jednak dopiero po roku próśb udało mi się przekonać rodziców by zapisali mnie tam na treningi. Do tej pory byłam mistrzynią Polski w każdej kategorii wiekowej, jednak wiem, że muszę jeszcze dużo pracować żeby zaistnieć na arenie światowej – opowiada.

Jak widać, gdyby nie upór z jakim dąży do wyznaczonych celów, jej losy mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej. A tak, mamy młodą tenisistkę, która w przyszłości może dostarczyć nam wielu sportowych emocji.

Obecnie pierwszorzędną rolę w rozwoju tenisowym Pauliny odgrywa jej trener Filip Anioła - były czołowy junior świata, który w swojej karierze pokonał takich zawodników jak Michał Przysiężny, Victor Hanescu, a nawet Roger Federer. Młoda zawodniczka ma do niego pełne zaufanie, jest dla niej dużym autorytetem. Dzięki temu ich współpraca układa się owocnie.

Doskonałym uzupełnieniem planu treningowego są regularne wizyty w Akademii Tenisowej ISP w Nicei na południu Francji.

Ma okazję poodbijać z takimi sławami jak np. liderka rankingu WTA Caroline Wozniacki - najważniejszą rzeczą jest to, że trenuję tam w mocnych grupach, więc tamtejsze treningi różnią się od tych w Polsce zdecydowanie.

- Dużo mi dają, ponieważ mam możliwość sparowania z kim tylko chcę – i to na bardzo dobrym poziomie. Jednak teraz nadszedł taki czas, by ktoś poprowadził mnie indywidualnie i w tym rola mojego trenera Filipa.

Solidny start sezonu

Dzięki ciężkiej pracy z nowym trenerem, w tym roku Paulina spisuje się świetnie. Oprócz zdobytego halowego mistrzostwa kadetek w singlu i w deblu w parze z Zosią Stanisz osiągnęła także ćwierćfinały w juniorskich turniejach ITF w Szczecinie i Kopenhadze po drodze pokonując m.in. zawodniczkę notowaną w rankingu WTA.

Paulina regularnie broni naszych barw narodowych w indywidualnych i drużynowych mistrzostwach kontynentu.

W lutym wystąpiła jako druga rakieta kraju w kwalifikacjach halowych drużynowych mistrzostwach Europy do lat 16, przyczyniając się do awansu naszej reprezentacji do finału - w którym jednak nie wystąpiła z powodu całkiem nieoczekiwanego osiągnięcia ćwierćfinału turnieju w Kopenhadze.

Spełnić marzenie

Już w weekend Paulina wybiera się na Słowację, gdzie zagra w juniorskim ITF-ie. Jej celem na chwilę obecną jest start w juniorskim turnieju Wielkiego Szlema.

Liczy, że uda się jej go zrealizować już w tym roku, dlatego zamiast grać w turniejach PZT i Tennis Europe do lat 16, skupi się startach w turniejach ITF w kategorii do lat 18.

http://www.polskitenis.eu/index.php?readmore=4114

Caipirinha Guy Mar 20th, 2011 09:13 PM

Re: Paulina Lewandowska: one of the youngest girls ranked in ITF Junior Ranking's TOP
 
Paulinka played G4 quallies in Slovakia but due to a headache and overall bad physical condition she lost her first match in three sets.

Now she tries in G2 quallies in Luxembourg. Won her first match 6:2 6:2. :)

Caipirinha Guy Apr 19th, 2011 08:49 PM

Re: Paulina Lewandowska: one of the youngest girls ranked in ITF Junior Ranking's TOP
 
Reached QF in G4 Junior tournament in Malta and plays the top seed tomorrow. :) Good luck!
I think it's worth writing about her as she's one of very few junior players (aside Czarnik, Maciejewska) from Poland having some sort of success abroad! :)

Caipirinha Guy Apr 21st, 2011 03:35 PM

Re: Paulina Lewandowska: one of the youngest girls ranked in ITF Junior Ranking's TOP
 
La Marsa G4 ITF Junior (Malta, outdoor hard):

QF: Paulina Lewandowska d. (1)Grace Dixon 63 76(4)

Best tournament result as semifinal in ITF Junior tournament. And it's just a beginning. :)
Grace is 364 in junior rankings. :) Congratulations Paulina!
Unfortunately Paulina's partner had to withdraw from doubles.

Caipirinha Guy Apr 23rd, 2011 08:18 AM

Re: Paulina Lewandowska: best Pole from 1996
 
First final of her career. :) And hasn't dropped a set so far! ;)

Caipirinha Guy Apr 23rd, 2011 11:16 AM

Re: Paulina Lewandowska: best Pole from 1996 (won her first ITF junior tournament)
 
Final

Paulina LEWANDOWSKA (POL) (6) defeated Lana RUSH (GBR) 5-7 6-4 6-1

Congratulations! :yeah: First ITF tournament won! ;)

Next tournament: Kordin, Grade 5 (Malta, outdoor hard)

Cinek Apr 23rd, 2011 12:40 PM

Re: Paulina Lewandowska: best Pole from 1996 (won her first ITF junior tournament)
 
WOW, nice fight and win :worship:

Caipirinha Guy Apr 24th, 2011 11:04 AM

Re: Paulina Lewandowska: best Pole from 1996 (won her first ITF junior tournament)
 

Pszczelny Apr 24th, 2011 11:30 AM

Re: Paulina Lewandowska: best Pole from 1996 (won her first ITF junior tournament)
 
14 year old with grade 4 title and... Polish. ;) Good result and definitely a reason to follow her career. Thanks for the thread.

Caipirinha Guy Apr 27th, 2011 11:43 PM

Re: Paulina Lewandowska: best Pole from 1996 (won her first ITF junior tournament)
 
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...4_203518_n.jpg
Lost her 1st round in singles in another tournament. Probably fatigue. :)
But I hope for a doubles title this time. :)

adam_ads_n Apr 29th, 2011 08:57 AM

Re: Paulina Lewandowska: best Pole from 1996 (won her first ITF junior tournament)
 
Well...she is very promising! I hope she would be able to forward her junior career to senior level :)


All times are GMT. The time now is 07:05 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.
User Alert System provided by Advanced User Tagging (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2016 DragonByte Technologies Ltd.

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome